Ajax stond het stevigst in de Turkse modder FC Köln likt zijn wonden BALS VERKEERDE IN LEVENSGEVAAR GLORIEUZE TRIOMF IN ISTANBOEL Rinus Michels: trots op de~e jongens Êk i ft m\ King size aap FC Köln spant proces aan tegen boulevardblad PRINS MET KEIZER OP DE FOTO DAF's nog in de strijd ENID BLYTON OVERLEDEN DWS lootte tegen Glasgow Rangers MMR m VRIJDAG 29 NOVEMBER 1968 IUt< tie! ISTANBOEL Onderwij- •end Nederland kan gerust ■ijn. Het beleg van Wenen en de val van Constantinopel beide daterend van enkele •«uwen terug zijn voorals nog de enige Turkse wapenfei ten, waarvan het de moeite loont de kinderen ermee ver trouwd te maken. Het „mirakel van l6tanboel" beeft niet plaatsgevonden. Er i§ geen opstanding geweest van het Turkse voetbal. De Turkse ^kampioen Fenerbahce, in ju belstemming verkerend na de ij onverwachte overwinning op Manchester City, heeft donder dag voor de tweede maal tegen [Ajax het recht van de sterkste moeten ondergaan. De Ajacie- den wonnen met 20, dezelfde cijfers waarmee de Turken vijftien dagen geleden in het Olympisch Stadion in Amster dam werden verslagen. Tussen belde ontmoetingen gaapte «en levensgrote kloof. Op de perfecte Amsterdamse grasmat speelden beide ploegen voetbal van bescheiden kwali teit Maar het was tenminste voetbal. Wat donderdag in het Mithat-Pasja stadion werd opgevoerd, zou men het best kunnen omschrijven als een paro die, wanneer er wegens de enorme zakelijke belangen niet zo'n grimmig ondertoon in de uitvoering was ge weest. Evenals twee jaar geleden bereikte Ajax de kwartfinales in extreme weersomstandigheden. Destijds werd de beslissende klap tegen Liverpool uitgedeeld in dichte mistflarden. In Istanboel gingen de mannen van trai ner Michels letterlijk door het slijk. De vijver tussen de tribunes van het Mithat Pasja-stadion, die men ver geefs met honderden kruiwagens sin tels en gravel had proberen te dem pen, was woensdag nog net zo onbe speelbaar als 24 uur tevoren, toen de Roemeense scheidsrechter Ritter be vel tot uitstel had gegeven. Toch liet de arbiter spelen, onder i5e indruk als hij was gekomen van de zakelijke belangen, die er bij Fe nerbahce op het spel stonden. Zo ver ontschuldigde hij zich tenminste. Men kan zich afvragen of voorzitter Ilhasz Van de Turken de sportieve en zakelij ke belangen niet wat door elkaar heeft gehaald en heeft gemeld, dat Ajax op dit erbarmelijke veld zonder de steun van een groot gedeelte van zijn supporters snel tot capitulatie be reid zou zijn. Misrekening Dat is dan een misrekening ge weest. Het Ajax, dat zich in Istanboel hoofdzakelijk tot verdedigen bepaal de, was net zo superieur als het Ajax, dat vijftien dagen geleden voor eigen publiek constant stormliep. Men mocht verwachten dat de Turkse kampioen voor 40.000 fanatiek schreeuwende supporters met de ste vige wind in de rug onmiddellijk tot daden zou willen overgaan. Daarvan uitgaande had Michels zijn defensie gehergroepeerd. Rechtsbuiten Swart zou op één lijn opereren met Pronk, Hulshoff en Van Duivenbode met daarachter Vasovic. Ook Muller kreeg een defensieve taak en Groot zou de man zijn, die bij de uitvallen de driemansvoorhoede Nuninga, Cruyff, Keizer van speelbare ballen zou moe ten voorzien. Dit systeem heeft voortreffelijk ge- '9 gisteravond in Istanboel een ereronde voor de enthousiaste Turken, die grote bewondering hadden voor de prestatie van de Amsterdammers. Van links naar rechts Muller, Swart, Nuninga, Groot en Van Duivenbode. werkt. De Turken veroverden een ste vig veldoverwicht, maar kregen slechts weinig kansen. Even voor en direct na de pauze beleefde Ajax enkele moeilijke ogen blikken. Een aanval over rechts via de actieve rechtsbuiten Can kon slechts op het nippertje door een geza menlijke actie van Bals en Vasovic onderbroken worden. Pas onder de douche vandaan en met schone kle ren aan, kregen de Turken een twee de kans. Nedin kon op het beslissen de moment het schietbeen niet tijdig uit de modder krijgen, waardoor Bals kon ingrijpen. Tegenstoten De tegenstoten van Ajax kregen eveneens een feller karakter. In de 50ste minuut had Johan Cruyff een kans. Hij was iets te laat met schie ten, maar toen vijf minuten later Kei zer uit een voorzet van Groot in een soortgelijke situatie kwam te verke ren, was het raak: 01. Zelfs tot de meest fanatieke Turkse supporter moet het op dat moment zijn doorgedrongen, dat Fenerbahce niet veel meer restte dan een min of meer eervolle aftocht. Ook ditmaal zou geen Turkse club doordringen tot de laatste acht van het Europese Cup-voetbal. Ajax trachtte op dit psy chologische moment nog feller toe te slaan. Fenerbahce stond te wankelen. Het duurde echter nog tot drie minu ten voor het einde eer Ajax nogmaals toesloeg. Johan Cruyff schopte de bal in de richting van Nuninga, die be kwaam scoorde: 02. Uitheems Het meest getrouwe deel van de Ajax-aanhang geschat op duizend man liet zich door de Turkse meer derheid niet meer overstemmen. Het „op een slof en een oude voetbal schoen" zal de verslagenen wel bijzon der uitheems in de oren hebben ge klonken. ISTANBOEL Voor Ajax is be wondering op zijn plaats. Voor doel man Gert Bals zelfs diep ontzag. Bals verrichtte reddingen op ballen die hij op een normaal veld met een glim lach had kunnen laten passeren. Bo vendien verkeerde de Amsterdamse doende. Op het middenveld waren Groot en Muller alleenheersers. De hoeveelheid werk die dit tweetal heeft verzet is onbeschrijflijk. De aanvalslinie bestond, zoals gebruikelijk slechts uit de twee „on- grijpbaren": Johan Cruyff en Piet Keizer. De wijze waarop Keizer het eerste doelpunt maakte was zonder meer groots. Ook Cuyff schreef his- rie door zijn onnavolgbare pass waaruit Nuninga de tweede treffer scoorde. Ook werkpaard Nuninga en Pronk reikten tot een hoogte die zij nimmer hadden bereikt in een voetbalwed strijd die dat predikaat nauwelijks verdiende. ISTANBOEL De allerlaatste herinneringen, die de Ajacieden aan Istanboel zullen overhouden, zijn van vriendelijke aard. Nadat zij tweemaal drie kwartier de be angstigende confrontatie met het Turkse voetbal op een onbespeel baar terrein hadden doorstaan, werden zij bij het verlaten van het stadion toegejuicht door Turkse supporters. De Fenerbahce-aanhang was, toen alles verloren was, maar al te ge neigd de grootheid van de Neder landse kampioen op voetbalgebied te erkennen. Zo'n houding verzacht het leed om de nederlaag. Voor de elf bemodderde, haast onherkenbare Ne derlanders moet het weldadig hebben aangedaan. Dat alles was nog niets vergeleken bij de ontvangst die de ploeg in het Hilton-hotel van Istanboel ten deel viel. De nog ln de Turkse hoofdstad aanwezige supporters maakten er een geweldig feest van. In die vertrouw de kring kregen de spelers gelegen heid op adem te komen en de ge beurtenissen van deze tumultueuze avond nog eens aan zich voorbij te laten gaan. Trots Trainer Michels gaf een snelle kenschets: „Ik ben trots op deze ploeg, die op geweldige wijze onder abnormale omstandigheden een zeer moeilijke taktische opdracht vol maakt heeft uitgevoerd". Rechtsach ter Sjaak Swart over die taktiek: „Ik vond het fantastisch. Ik speel natuur lijk liever rechtsbuiten, maar het blijft altijd fijn als je weet dat je ook op andere plaatsen in het elftal bruikbaar bent. Die dag uitstel is voor ons een extra prikkel geweest. Henk Groot: „Ik ben verschrikke lijk geschrokken, toen het spel een maal begonnen was. Het leek gewoon „run for your life". Scheidsrechter Ritter Is mij meegevallen na alle moeilijkheden en al zijn getwijfel voor de wedstrijd. Het veld was wel erg zwaar, maar ik ben niet helemaal leeg gespeeld. Het was zo'n rare wedstrijd. Je kon zo weinig doen. Je kon eigenlijk alleen maar lopen en hopen dat de bal, die je afgaf goed terechtkwam. Tonny Pronk: „In belangrijke wedstrijden speel ik altijd goed. Ik SJAAK SWART ben voor de wedstrijd bang geweest voor de scheidsrechter. Kort na het begin ging Abdoellah zitten vlak bij het strafschopgebied. We stonden er met drie man omheen en niemand durfde hem aan te vallen uit angst dat de scheidsrechter een strafschop tegen ons zou geven. Die Roemeen is me overigens meegevallen". Bang Ben Muller zei: „Ik ben de hele wedstrijd bang geweest. Het was zo'n slecht veld. Ik wist dat het een ge- lukskwestie zou zijn, wie het zou winnen. De betere ploeg heeft tenslotte gewonnen. Ik heb nog nooit zulk een gemeen voetbal meege maakt, als deze Turken speelden. Van tijd tot tijd leek het wel of ik aan het touwtjespringen was om mijn enkels te kunnen sparen voor de trappende voeten van anderen. Ik had verwacht dat Johan Cruijff een doelpunt zou maken. Nu Keizer en Nuninga het gedaan hebben, is het natuurlijk ook geweldig." Aanvoerder Ger Bals: „Achteraf bezien is het uitstellen van de wedstrijd voor ons niet nadelig ge weest. We zijn geladen op het veld gekomen." Onmondige voetballers QTEEDS MEER zondagvoetbalclubs minder of meer gerenommeerd gaan ertoe over een zaterdag-afdeling in het leven te roepen. Dat speelt met name in Amsterdam en omgeving heel sterk, alsmede in Brabant. Maar ook el ders kennen we het verschijnsel. Al sinds vele jaren. Denk daarbij aan voet- baltechnisch vrij hoog geklommen zater dagelftallen van zondagclubs als Naald wijk, Hardlnxveld, UVS, Strijen, Slie- drecht en Schevenlngen. Het meest sprekende voorbeeld is WOG uit Har derwijk dat zelfs lijstaanvoerder In de 2de klas D is. Staan dit soort elftallen dus In de competitie hun mannetje, voor de voet balbond zelf zijn die zaterdagvoetballers van zondagclubs onmondige lieden. Vol gens de reglementen van de KNVB Is het uitgesloten dat één club zowel In het zondag- als in het zaterdagamateur- voetbal stemrecht heeft. Beslissend Is de status van de de club bij de oprichting. Onder de huidige bepalingen blijft een vereniging die als zondagclub is opge richt tot de zondagamateurs behoren ook al wordt men volledig overgroeid door de zaterdagvoetballers. Omgekeerd Ie dat ook het geval, maar dat komt heel wat minder zo niet uiterst zeldzaam voor. Niet in tel AL VELE jaren sleutelt het sectie- bestuur zaterdagvoetbal aan dit pro bleem. want in feite zijn die zaterdagelf tallen van zondagverenigingen niet meer dan een soort gastploegen. Zij profiteren als een groepje vogelvrijen van de voor delen, maar zijn nimmer te vangen als het om plichten gaat. Bovendien tellen de zaterdagelftallen van zondagclubs or ganiek niet mee in het bondsapparaat. Vandaar ook dat zaterdagelftallen van verenigingen als Sliedrecht, Naaldwijk, Scheveningen etc. zich niet bij een be langengroepering kunnen aansluiten. ZIJ worden niet erkend. Sterker, zij kunnen ook niet bij bondsinstantles aankloppen, want zij worden niet erkend. Alleen het zondagbestuur is In tel. Je mag dat discriminatie noemen, maar het is zo. De regel geldt al vele jaren. Twee aparte clubs Met die wetenschap op zak zullen de voetbalclubs met de twee gezichten er ernstig over moeten nadenken of het niet veel verstandiger is twee aparte vereni gingen te vormen. Tenzij de KNVB zelf zo wijs is en men zou dat van een koninklijke bond mogen verwachten dat men gelet op de ontwikkeling van het zaterdagvoetbal In deze sector een nieuwe regeling schept. Maar dat zal wel op uiterst verzet stuiten bij de zondaga mateurs. want waar maar enigszins mo- geljk trachten zij de uitbreiding en de opgang van het zaterdagvoetbal in te dammen en af te remmen. Een %->ede tip voor sinterklaas, maar hij moet er wel voor naar het Tsje^..ische plaatsje Pribram, waar een speelgoedfabriek deze aap heeft geproduceerd. Een reusachtig exemplaar weliswaar, maar wij zijn toch niet bang onze kleuters onhandelbare cadeaus (via de sint natuurlijk te geven Kwartfinalisten op één na bekend DEN HAAG Zeven van de acht kwartfinalisten in het tornooi om de Europese beker voor landskampioenen zijn thans bekend. Het zijn Benfica (Portugal) en AC Milan (Italië), die in de tweede ronde vrijgeloot waren en AEK Athene (Griekenland), Spartak Trnava (Tsj. SI.), Celtic (Schotland), Manchester United (Engeland) en Ajax (Nederland). De achtste plaats zal worden inge nomen door de winnaar van de ont moeting tussen Real Madrid en Rapid Wenen. De eerste wedstrijd eindigde in een 10 zege voor Rapid. De re turnwedstrijd wordt volgende week woensdag in Madrid gespeeld, een dag nadat in Geneve de loting is ver richt voor de kwartfinales. KEULEN FC Köln is van plan een proces aan te spannen tegen een Keuls boulevardblad. Het blad meld de woensdag, dat de wedstrijd tussen FC Köln en ADO direct op de Duitse televisie zou komen, hetgeen niet ge beurde. Het bestuur van de West- duitse Bundesligavereniging stelt het blad er nu verantwoordelijk voor, dat slechts 23.136 mensen de wedstrijd bezochten. Manmoedig werpt doelman Bals, de held van Istanboel, zich voor de voeten van een der Turken. Rechts kijken Pronk en Vasovic toe. aanvoerder elk moment dat hij de bal in de armen had in levensgevaar om dat de Turken opzettelijk op Bals in- ramden, ook als hij de bal klemvast had. Ook de andere spelers overtroffen zichzelf. Verdediger Vasovic, Sjaak Swart en Barry Hulshoff, oppermach tig in de lucht, groeiden uit tot de telden van de wedstrijd. Van Duiven- Wde haalde eveneens «en ruime vol- ISTANBOEL —In de hal van het Hilton-hotel is Piet Keizer op de foto gegaan met de heer Halil Quzel, prins van den bloede van Koeweit, één van de zonen van de sjeik. De prins heeft het voor recht om met een van Europa's meest getalenteerde voetballers op de foto te mogen, niet onbe loond gelaten. Keizer verliet Istanboel met een prachtig horlo ge als aandenken en tweehon derd dollar aan contant geld in de hand. Slotemaker en Janssen bij de kopgroep TEHERAN Ondanks ge weldige moeilijkheden, heeft de Nederlandse DAF-equipe David van Lennep-Peter Hissink de strijd in de monsterralley LondenSydney niet behoeven op te geven. De Nederlanders liepen wel vele uren achter stand op. Het andere DAF-team, Rob Slote maker en Rob Janssen, arriveerde in ide kopgroep in de Perzische hoofdstad Teheran, met een j voorsprong van ruim vijf uur op het schema. Minstens tien van de 98 gestarte equipes hebben de strijd opgegeven. Het klassement wordt aangevoerd door de Brit Roger Clark en de Zweed Ove Andersson in een Ford Cortina Lotus. Ook de volgende plaatsen zijn voor Ford-equipes. Zware etappe De auto's zijn vandaag onderweg naar Kaboel in Afghanistan, een van de moeilijkste etappes uit de rally. Na Teheran komt er een geasfalteer de bergweg, die dikwijls erg glad is. Dan volgt er een weg die niet veel meer is dan een karrespoor en het laatste gedeelte naar Kaboel is een nog slechtere weg. Verwacht wordt dat hier het rallyveld flink zal wor den gedund. David van Lennep en Peter Hissink hebben nog maar een doel: met hun beschadigde Daf op tijd Bombay in India te bereiken waar de zeventig beste equipes scheep zullen gaan naar Australië. De Nederlanders raakten bij het Turkse plaatsje Erzinca van de weg en de auto liep zware schade op. De DAF werd provisorisch gerepareerd en kon daarna verder rijden. Er kon geen gebruik meer worden gemaakt van de diensten van de monteurs in de DC-3, die de Nederlandse equipes ter zijde staat, omdat die zich nu nog slechts op de sterk rijdende equipe Slotemaker-Janssen concentreert. Nederlanders vooraan in Ronde van Mexico MEXICO De vijfde etappe van de Ronde van Mexico, een etappe van 193 km van Leon naar San Luis Potosi is donderdag in de sprint ge wonnen door de Mexicaan Agustin Alcantara In 4 uur 38 min. 30 sec. Zijn landgenoot Radames Trevino behoudt de eerste plaats in de alge mene rangschikking. De uitslag van de vijfde etappe is: 1. Alcantara (Mex) 4.38.30 (met bon. 4.38.00); 2. Van der Leeuw (Ned) 4.38.30 (met bon. 4.38.10); 3. Oosterhof (Ned) 4.38.30 (met bon. 4.38.20). LONDEN Enid Blyton is donderdag in een verpleeghuis overleden. Zij heeft haar leef tijd altijd geheim weten te hou den, maar volgens een ver» zorgster was zij al de zeventig gepasseerd. Enid Blyton schreef 300 kinderboa- ken, die in 63 talen zijn vertaald. In totaal zijn meer dan 30 miljoen exem* plaren van haar boeken uitgekomen De bekendste zijn „The secret se* ven", „The famous five", „Noddy* en „The naughtiest girl in school". Haar boeken werden de laatste ja« ren uit de leesbibliotheken van Enge land, Australië, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika geweerd, omdat zij te zoetsappig zouden zijn. ZÜRICH Het Amsterdamse DWS, de enige overgebleven Nederlandse vertegenwoordiger ln het toernooi om de jaarbeursbeker, zal ln de derde ronde van het toernooi uitkomen te gen het Schotse Glasgow Rangers. „Hardstikke leuk". Met deze woor den begroette DWS-trainer Lesley Talbot de melding dat zijn ploeg Glasgow Rangers als volgende te genstander in het toernooi om de Jaarbeursstedenbeiker zal ontmoeten. De Brit, al jaren in Nederland en bezig aan zijn tweede DWS-periode, acht de Amsterdamse formatie geenszins kansloos tegen de Schotten. „Ze staan momenteel op de vierde plaats in de competitie en behoren dus niet tot de top. Ik geloof, dat wij evenveel kans hebben als tegen Chelsea", aldus Talbot. De loting voor de derde ronde had het volgende resultaat: Vitoria Setu- bal (Port) Fiorentina (It); Legia Warschau (Polen) Ujpest Dosza (Hong); Real Zaragoza (Sp) New castle United (GB); OFK Belgrado (Zsl) Goeztepe Izmir (Turk); Atle- tico Bilbao (Sp) Eintracht Frank furt (W-Dld); Leeds United (GB) Hannover (W-Dld); HSV Hamburg (W-Dld) Hibernian (Schotl); DWS (Ned) Glasgow Rangers (Schotl). KEULEN Hans Merkle. de tiainer van FC Köln. beklaagde zich na aJloop van de met 3—0 gewonnen wedstrijd tegen ADO voor de tweede ronde van het tornooi om de Europese beker voor bekerhouders over het harde spel van de Hagenaars. Merkle heeft er drie geblesseerde spelers aan over gehouden Doel- man Paid Heyeres blijkt bij de botsing met Heijnen, in de zeventiende minuut, een lichte hersenschudding te hebben opgelopen. Karl Heinz Rühl heeft drie won den in het gezicht De oud-international Heinz Hornig heeft een verrekte «Dier Zowel Rühl als Hornig vielen tijdens de wedstrijd uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15