MEER SERVICE, ALLEEN CONTAINERVERVOER wat opgebouwd wordt injaren Commentaren voor 29 november a.s. DAALDEROP Gele treinen niet voller Papoea Vrij heidscomité Indonesië werkt resolutie onder tafel ><W«! Uit de Haagse hof geplukt NS thans doodzieke patiënt Tielman: Maar één remedie Noodzaak toemenië St. Nicolaasi gasf LJa Bestratingsmachine uniek ter wereld Binnenkort nota waterhuishouding Zuivel wil 70 pet. vast loon alles goed en wel Badkamerkache 7 DONDERDAG 28 NOVEMBER 1968 (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Het op één man na volledig heengaan van het directorium en het schrikbarend toenemen van de verliezen bij de Nederlandse Spoorwegen (76 miljoen in 1966, 94 in 1967 en 130 tot 140 in 1968, naar verwacht wordt) wijzen erop, hoe zeer de NS aan de grond èn in een impasse zitten. Chrysanten! Zeeën van kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. Zeg het met bloemen. TV/fEN kan van mening verschillen over de wenselijke grootte van de Nederlandse extra-bijdrage aan de Navo-defensie. Niet echter over de noodzaak, om napieHjk verstoring van! het machtsevenwicht.: in Europa tegen tè gaan; y: Önze minister-president De Jong herinnerde de Eerstè Kamer er; terecht aan, dat we te doen hebbenj met een totalitair regime, dat cyni sche middelen van machtspolitiek niet schuwt en verslapping uitlegt als kapitalistische decadentie. Een gewapende vrede is inderdaad te verkiezen boven een schynvrede on der het regime van een vreemde tota litaire mogendheid. Men vrage het maar aan Tsjechen en Slowaken, aan Hongaren, Polen en anderen. Daarmee is niet alles gezegd. De Navo-landen moeten óók blijven pro beren de kloof die dwars door Euro pa loopt, te overbruggen. Het eèn mag het ander niet uitsluiten. Want we hebben óók te maken met volken die langzaam maar zeker aan de druk van het communistische systeem ontgroeien. Dat proces kan niet worden gestuit, en daarom behoeft de toekomst niet zonder uitzicht te zijn, mits Moskou weet waar het met de Navolanden aan toe is. r\NGETWUEELD zal de spanning in Europa opnieuw toenemen als op Roemeens grondgebied oefeningen beginnen van troepen van het Pact van Warschau, zoals die ook in Tsjechoslowakije werden gehouden vóórdat het werd bezet. Deze manoeuvres, die geen militaire maar politieke betekenis hebben, kunnen moeilijk ontgaan worden, nu de spanningen om de bezetting van Tsjechoslowakije wat zyn afge nomen. De troepen die geleidelijk uit dat land worden teruggetrokken zullen wel licht gebruikt worden om Roemenië onder druk te zetten en verder af- Er is sprake van een ernstig zieke patiënt, voor wie weinig hoop is, al dus de heer G. E. Tielman, internati onaal spoorwegaeskundige in Amsterdam, die daar het Bureau Spoorwegdocumentatie leidt en hoofdredacteur is van maand- tijdschriften onder de titel Railway Research en Engineering News. Over de huidige impasse zegt hij: In de meeste ontwikkelde landen zit ten de spoorwegen in het hoekje waar de slagen vallen. Door het toe nemende wegverkeer nemen het pas sagiers- en vrachtaanbod af. De tech nische ontwikkelingen daarentegen maken grote investeringen nodig. Ge volg: verliezen en nog eens verliezen. In defensief De ellende in Nederland is, dat het directorium van de NS tot nu toe door een onthutste regering en een Raad .van Commissarissen enerzijds en door steeds zwaarder eisen stel lende vakbonden anderzijds, gedwon gen werd een defensief beleid te voe ren. Zo vloeit steeds meer personeel af, dat niet wordt vervangen. Reorga nisaties zijn aan de orde van de dag. Investeringen geschieden zeer mond jesmaat om de stijgende verliezen toch maar af te remmen. Zelfs de opleidingsschool voor het kader werd onlangs opgeheven. Dat men hier niet mee door kan blijven gaan, is duidelijk. Juist nu blijft een staf van hoog gekwalifi ceerde medewerkers nodig om de steeds ingewikkelder wordende pro blemen aan te kunnen. Minder perso neel betekènt voorts nog minder ser vice. - Men wil betalen En dat in een tijd, waar het juist om verbétering van de service moet gaan, waarvoor een passagier, naar blijkt, heus wel dieper in de zak wil tasten. Waarom rijdt men anders voor twee tientjes met die gemakkelijke auto van Den Haag naar Utrecht en terug, terwijl men er voor veel min der dan de helft met de trein kan komen? Laat men zich geen illusies maken, stelt de heer Tielman. Het blijft in de toekomst voorlopig onmogelijk zonder grote tekorten te werken. Al zou men het personeelsbestand nog verder met twee- tot vierduizend mensen verminderen. Al zou straks in het gehele land sprake zijn van een ultramoderne gecentraliseerde verkeersleiding (vergt astronomische bedragen). Al zou men alle treinen volautomatisch kunnen laten rijden (zijn we overigens nog niet aan toe). Waarom tekorten blijven? Omdat de steeds stijgende salarispost en de niet minder stijgende kosten voor materieel iedere besparing, verkregen door reorganisatie of verdere auto matisering, teniet doen. glijden uit het Russische Gemenebest te voorkomen. De Roemenen kunnen zich niet ont trekken aan de Russische voogdij. Zij zullen voorkeur geven aan een com promis met Moskou, willen zij niet nog zwaarder moeten boeten dan Tsjechoslowakije en Hongarije. Op hulp van buiten kunnen zij niet rekenen. Ook de Navolanden staan machteloos. Zij kunnen Roemenië slechts morele steun geven, hopende dat deze zijn uitwerking op Moskou niet zal missen. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Het in Neder land opererende Papoea Vrij heidscomité meent dat de Indo nesische autoriteiten zich aan ernstige discriminatie hebben schuldig gemaakt door het onder tafel werken van een in Soekar- nopoera opgestelde resolutie. Met het doel waarnemers een rad voor de ogen te draaien in verband met het volgend jaar te houden referen dum zou Djakarta wel een resolutie hebben laten circuleren, waarin acht stamhoofden „namens de hele bevol king van Irian Barat" aansluiting bij Indonesië bepleiten, maar een gelijktij dig opgestelde resolutie van acht volks vertegenwoordigers bewust hebben ge legeerd. In dit stuk, dat het comité langs ge heime kanalen zou hebben bereikt, wordt een beroep op de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties gedaan de wettige veiligheid en de politieke vrijheid te garanderen voordat het volk van West-Irian ter stembus gaat. Vrijheid De politieke vrijheid wordt met name uitgewerkt. Het gaat om vrijheid van vergadering, vrijheid van meningsui ting. vrijheid van pers en soortgelijke vrijheden, die voor de uitvoering van de zelfbeschikking noodzakelijk zijn. De resolutie, die in augustus van dit jaar is opgesteld, is ondertekend door de vice-voorzitters van de volksverte genwoordiging in de provincie Inan Barat, D. S. Ajamiseba en H. Wajoi. Daarnaast nog door de leden A. Korwa, W. Giay, W. Ansanay, G. Runawery, S. Malibela en mevrouw Manoby. Directeur G. E. Tielman, uitgever wereld-vakblad. Voorlopig moet het erom gaan de verliezen een halt toe te roepen, door de inkomsten op te voeren, dat is duidelijk. NS niet gereed Op korte termijn, aldus de heer Tielman, komt er een stop in het teruglopende passagiersaanbod. De wegen worden voller. Een deel van de automobilisten zal de trein straks in zijn overwegingen gaan betrekken. Zijn de NS daarvoor gereed? Men is daar in Utrecht nogal opti mistisch over. Inderdaad, in de huidi- Nog maar 6 dagen... dan is het VOOR DE HANDEL: B. D.LEEFSMA N.V. KERKSTR. 25, AMSTERDAM. TEL 2327 27 ge winterdienstregeling zijn weer wat verbeteringen aangebracht. Maar het zijn niet de verbeteringen die deze tijd eist. Meer reizigers trekt men bepaald niet aan door de treinen in fellere kleuren te schilderen. Wèl door betere frequenties in te voeren. Zolang reizigers moeten staan in niet voldoende verwarmde treinen in de winter of in oververhitte treinen (zon) in de zomer, blijven verwachte hogere opbrengsten uit. Overdreven? Men moet maar eens regelmatig gebruik maken van het middennet. Een reiziger mag nu een maal verwachten, dat hij buiten de spitsuren kan zitten. Automatisering? Is het hete hangijzer bij het reizi- gersvervoer de (onvoldoende) fre quentie, bij het goederenvervoer zijn het de kosten verslindende rangeer problemen. In de vakpers wordt veel over een volledige automatisering van het rangeren geschreven. Het is inderdaad technisch mogelijk, maar onbetaalbaar. Bovendien de op brengsten per vervoerde eenheid dekken die hoge kosten bij lange niet. Zeer stellig meent, de heer Tielman, dat het rangeren tot een minimum (met tachtig procent) moet worden beperkt. Misschien zal' het zelfs wel geheel kunnen verdwijnen. In zijn gedachtengang dient het containervervoer al jaren geleden door de NS ontdekt, maar onvoldoen de uitgebuit, zodat het wegvervoer zich erover is gaan ontfermen on verkort bij de NS te worden inge voerd. Het goederenvervoer wordt zo uitsluitend containervervoer. Stukgoederen worden niet meer in gedekte of gesloten goederenwagons geladen, maar op goederenperrons in containers. Deze containers worden vervolgens door speciale kranen, waarover de goederénstations moeten gaan beschikken, op een nieuw type speciale platte wagen geladen, dat uitsluitend voor dit vervoer ter beschikking staat. Een goederentreinmet-deze wagens is geleed, dat wil zeggen: kan volstaan met één draaistel tussen ie dere wagon, waar beide einden van twee wagons op rusten. Voor een trein met 20 platte wagons zijn dus slechts 21 draaistellen nodig (kosten besparend). Een aldus geformeerde trein Amsterdam Maastricht kan in de j hoofdstad containers laden, al naar gelang het vervoersaanbod, met bestemming het zuiden. In Utrecht worden de containers voor deze stad van de wagons gelicht en op de goe derenperrons afgeladen. Andere4 con tainers uit Utrecht worden op de vrijgekomen plaatsen gezet en bij al le volgende stations volgt dezelfde operatie. Bij dit systeem vervalt het kostba re rangeren volledig. Bovendien wordt hiermee de invoering van de zeer kostbare automatische koppeling voor goederenwagons, die binnen eni ge jaren in Europa zal worden aan gebracht. overbodig. Op zijn minst is overweging van dit systeem, waarvan in dit korte bestek uiteraard niet alle facetten kunnen worden belicht, de moeite waard, aldus de heer Tielman, die de kansen ervoor aldus voorzichtig zou willen formuleren: „De vraag rijst of deze betrekkelijk geringe investering in de toekomst niet meer geld zal blijken op te bren gen, dan het thans bestaande omslachtiger systeem, dat alleen door veel kostbaarder investeringen ver volmaakt kan worden." !'£>rrf>in van te NCR NEDERLAND - N.V. Nationaal Kasregisters heeft in de loop van vele jaren een reputatie opgebouwd op het terrein van service en nazorg. Daar zijn wij trots op; die reputatie willen wij behouden. ontwikkelden wij het plan om met het voltallige personeel het 40-jarig jubileum van onze direkteur, de heer J. Hogendoorn, te vieren. Dat leek een goed plan. Maar het zou betekenen dat wij voor u onbereikbaar zouden zijn. Terwijl ook 29 november een dag is waarop uw administratieve apparatuur op volle toeren moet draaien: einde van de week, einde van de maand. Er kan die dag iets gebeuren met deze apparatuur. En dat moet snel verholpen kunnen worden. Daarom zullen niet alle medewerkers dit jubileum kunnen vieren. Onze serviceplaatsen blijven bemand. Een aantal servicemensen blijft paraat. Want wat werd opgebouwd in jaren Belt u op 29 november in geval van storing: 020 - 123123. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Amsterdam en Rotterdam krijgen binnenkort voor de bakstenen wegenbouw een bestra tingsmachine. Het eerste (proto) type is woensdag „aan de openbaarheid vrij gegeven", zoals dc directeur der af deling bestratingen, ir. R. A. Bre- zowsky, het uiddrukte. „De baby wordt nu aan de wereld prijsgegeven", zei hy. Die baby is de drie ton kostende zes tien ton zware machine, die in de toekomst wellicht in de hele wereld het zwaarste werk van de straat makers uit handen gaat nemen. Het apparaat legt in ong. een minuut een (Van onze parlemcntsredactie) DEN HAAG Binnenkort zal een nota over de waterhuishouding verschijnen. Het stuk wordt momen teel op de Staatsdrukkerij gereed ge maakt. In deze nota zal onder meer de vraag of er voor de toekomst vol doende oppervlaktewater beschikbaar is worden behandeld. Dit heeft, premier de Jong gisteren middag meegedeeld in de Eerste Ka mer. Bij de replieken tijdens de alge mene politieke beschouwingen had den de pacifist Boetes en de socialist de Niet kritiek op het feit dat in de order voor levering van Duitse Leo- pard-tanks een boeteclausule was op genomen, waardoor Nederland als het contract niet doorging ongeveer 31 miljoen gulden zou moeten beta len. Premier de Jong noemde een der gelijke clausule een normaal voorko mende zaak. Hij beklemtoonde dat nog geen enkel stuk over levering van Leopard-tanks getekend is. De opmerkingen van de heer Boetes noemde hij een vorm van eigen-dom- lijk denken. stenen strook van drie meter, en kan ook het veelvoud hiervan leggen. De bediening kan aan één man worden overgelaten. Wanneer de machine is ingesteld, voert hij zelf standig alle handelingen in de juiste volgorde, en op het goede moment uit. 5 Motoren In de machine zijn vijf electromotoren ingebouwd, voor de bediening van de roterende band, het horizontaal afschuiven in de geleidingskoker, de rubberrolaandrijving, de ketting- transporteur en voor de wormas. In de oorspronkelijke bandenwals was een ballastruimte aanwezig, die ten behoeve van de bestratingsmachine werd omgebouwd tot machinekamer. Hierin bevindt zich een dieselmotor van 57 pk voor aandrijving van een hydropomp, een generator en een compressor. Bij de bouw wan de bestratingsmachine is gebruik ge maakt van talrijke bestaande elec- trische en hydraulische systemen, die bruikbaar werden gemaakt voor hun nieuwe functie. De machine is liet eindprodukt van een ontwikkeling die in 19G0 door de dienst der publieke hverken te Amsterdam op gang werd gebracht en die de bedoeling had het tekort aan straatmakers op te vangen. TILBURG De vakbonden in de zuivelindustrie streven ernaar dat 70 procent van het loon „vast" wordt gemaakt, Thans bestaat gemiddeld 43 procent van het loon uit toeslagen e.d. en maar 57 procent uit vast basisloon. Dit heeft de secretaris van de r.k. bond voor werknemers in de zuivel industrie, de heer A. H. Schut, giste ren in een kaderbijeenkomst meege deeld. Hy noemde de bestaande ver houding „een onverteerbare zaak". De heer Schut deelde mee, dat 70 pet vast loon zou kunnen worden bereikt door de 15 procent prestatie toeslag in dit loon te verwerken. 'T;>r BOOR Gisteren een zeer nuttig1 uurtje ge had. Met een kritisch oog mijn me dicijnkastje grondig uitgeplozen. Al le pilletjes en tabletjes, smeerseltjes en capsules daar aanwezig gecontro leerd. En... heel wat weggespoeld. De heer drs. W. M. Samsom, plaats vervangend hoofdinspecteur van de Volksgezondheid voor de geneesmid delen ;had in een lezing, vorige week voor :de Nederlandse Vrouwenraad gehouden, tot deze opruiming aange maand. Zijn wens is, dat alle huismoeders eens in de drie maan den zo'n grote schoonmaak van het kleine kastje houden. Zijn argument was o.a., dat menig een vergeet waar een bepaald ge neesmiddel eigenlijk voor was en dat de kans om uit eigen voorraad het verkeerde te nemen, groot is. Bovendien zijr er vele preparaten die de tand des tijds niet doorstaan en ondeugdelijk worden. Gelijk had hij. want ik vond een oaar buisjes met een inhoud, die mii helemaal niet meer herinnerde aan keelpijn of hoofdpijn of maagpijn of wat dan ook. Niet in het vuilnisvat, maar weg spoelen, was het advies. Vuilnisbakken blijven graaiplaat- sen en pilletjes schijnen raar te kun nen rollen. Ook waarschuwde hij tegen het laten slingeren van inneem-produk- ten. Iedere dag ,zo zei hij, worden er in ziekenhuizen kinderen binnen gebracht. die snoeplustig een hand vol mooie gekleurde tabletjes opge kauwd hebben Ervaring heeft geleerd, dat tafel tjes naast het bed, de aanrecht in de keuken en de schrijftafel veel Weg er mee! gebruikte tubetjes- en doosjesplaat sen te zijn. Iets voor de verkoudheid, die komt aansluipen; iets om te slapen iets voor de hoofdpijn, iets voor de spierpijn, iets voor elk pijntje, dal we hebben of dreigen te krijgen. De heer Samsom zei: „De moderne mens accepteert geen ongemak; voor alles eist hij een snelle verdrijver van dat ongemak. Dus grijpt hij naar het een of ander, zonder erbij te denken, dat door veelvuldig gebruik andere kwalen kunnen ont staan" Dat kunnen we in onze zak ste ken, want moderne- mensen wensen we allemaal te zijn Hoewel ik niet weet of smeerseltjes en brouwseltjes door onze voor-voorouders niet even graag gebruikt werden. Alleen wer den die vaak met moeite en veel tijd gemaakt en tropen we het nd in een kant-en-klaar-pakje. Voornamelijk omdat moeite en tijd kostbaarder artikelen zijn geworden dan het geld is. Misschien zullen we ondanks zijn wijze woorden er geen tabletje min der om slikken, maar we kunnen beginnen met de restjes regelmatig weg te gooien. Wanneer al e leden van de meei dan vijftig rganisaties, aangesloten bij de N.V.Rdaarmee beginnen, be tekent dat al voor honderdduizenden gezinnen een verminderingvan een werkelijk gevaar. Eigenlyk is een badkamer kachel onmisbaar. Want ook uw bad- of doucheruimte moet heer lijk warm zijn, wil baden een puur genoegen worden. Met dit Daalderop apparaat straalt zo'n weldadige warmte u tegemoet. Wèg zijn die koude momenten van vroeger. Wèg is dat onnodig rillerig zjjn. Voor deze sublieme kachel is altijd een plaatsje in uw badkamer te vinden! Want met de reflektor kunt u 2 kanten uit: hij kan naar links èn naar rechts worden gemonteerd. Haal 'n folder bij uw winkelier, want Daalderop maakt vele typen badkamer kachels. Kiest u déze, weet dan dat u voor 63,75 een betrouwbare badkamerkachel met KEMA- keur en waterdichtheidsteken krijgt. Bel uw installateur meteen voor deze Schriftgezag (22) In de eerste plaats moet voor ons vaststaan dat mensen elkaar van het gezag en de waarde van de H. Schrift niet kunnen overtuigen. De kerk is dan ook niet geroepen om te overtui gen, maar om te getuigen. Dit kardi nale punt wordt over het hoofd ge zien. Hoe komt dhr. C. J. van Driel aan de opvatting dat Jezus Christus en bijv. Paulus volkomen tegengestelde „leringen" verkondigen? Waarop baseert hij, dat Jezus alleen naar de goede werken zou kijken en Paulus alleen maar zou letten op het geloof? Het geloof en de vruchteri ervan (beter dan: goede werken) zijn in de Bijbel onlosmakelijk aan elkaar ver bonden. Het zijn ?fa!ken die door Christus noch door Paulus los van el kander gezien worden (Lukas 8 vs 15, Galaten 5 vs 22 e.v.). Het „goed-doen" is niet essentieel voor het verkrijgen van de zaligheid, maar dé genade Gods die in het geloof en de vruchten openbaar wordt. Het gaat Christus om het ware geloof (Lu- kas 18 vs 8), dat tot uiting moet ko men in de vruchten (Matth. 25). Er zijn geen vruchten zonder geloof (Joh. 15 vs 4 en 5). Deze leer van Christus vinden wij in al de geschriften van Paulus terug. De slotopmerking van dhi*. Van Driel, dat Jezus „overheerst" zou worden door Paulus enz. is zonder meer dwaas. Rotterdam P. Buitelaar Schriftgezag (23) In zijn tweede ingezonden stuk over het Schriftgezag heeft dhr. Van Driel de discussie een nieuwe impuls gege ven. Hij noemt de „van buiten geleer de lesjes" en de door hem gesignaleer de „onverdraagzaamheid" ontstellend. ■Maar m.i. is het met recht ontstellend hoe hij een tegenstelling construeert tussen de woorden van Christus en die van Paulus. Nimmer ontkenden al thans de reformatorische kerken de eis van de wet Gods. In plaats van „de visie van de mens Paulus" geloven die kerken wat Christus door Zijn Geest hem openbaarde: rechtvaardiging door net geloof. Wat Christus Paulus leerde is niet in strijd met wat Hij leert in Matth. 25 vs. 31-46. Wie gelooft, vertoont de vruchten van dat geloof in handel en wandel, maar hij wordt niet om die vruchten vrijgesproken! De veroor deelden toch hadden in hun ogen de wet evengoed, of althans niet minder goed vervuld. Alleen: hun werken kwamen niet voort uit het geloof en waren daarom niet „vol" voor God. Anderzijds: een geloof zonder werken is geen geloof. De gemeente des Heeren moge de voorbede doen uitgaan voor het heil van allen, die het woord Gods als feil baar mensenwoord durven betitelen. Katwijk J. Hoek Ulet lege handen? (S) Persoonlijk was ik heel blij met het artikel van prof. Van Niftrik. Daarmee wil ik niets afdoen van de goede wer ken van Jan van Gijs. Toch ben ik van mening dat al leeft iemand nog zo Gode welgevallig men bij het sterven met lege handen staat. Ieder, die wat zelfkennis heeft, weet dat wel. Rijssen D. Paalman-v.d. Stouw niet lege handen? (slot) Het is erg dat wij altijd zo vlot klaar staan met een oordeel over de levenswandel (de geloofswandel) van een ander. De Bijbel zegt ons herhaal delijk dat we dat niet mogen doen, maar dat God zal oordelen. Den Haag P. van Scheur WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van financiën heeft gisteren bekendgemaakt, dat de mo netaire goudvoorraad van de VS in oktober met 33 miljoen dollar is toe genomen. In september kwam een toeneming van 74 miljoen dollar tot stand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7