Riolering Korteraar wordt vernieuwd Leiding Rijnoord in andere handen 'Helpt Elkander' Nieuwkoop 60 jaar Niet naar algemene ziekenhuisbevalling jl Bronzen erepenning voor M. Leune (80) Nachtwaker met gezin 'winkelde' in Leiden Witteveen wil financiële posities Amsterdam en Rotterdam verlichten W oningbouw in Leiden EHBO-wedstrijden in Leiden Patiënten worden weer opgenomen Rijnland wil Alphense installaties overnemen Radikale verbouwings opruiming De Hoeksteen nog 'dakloos' Hoofdletsel door soelen met iizer N.V. NIEUWE LEIDSE COURANT BEZORGER Nieuwe verlichting ijsbaan Nieuwkoop Voorrang voor fiets van rechts 196i ■li .•teer- hel D.M. erze' l het z a ar hel NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 NOVEMBER 196 TER AAR De gemeenteraad is in spoedzitting bijeen geweest in de brandweergarage. B en W hadden de raad bijeen geroepen om een snelle beslissing te kunnen nemen in een moeilijke zaak. Uit voorgaande raads vergaderingen kan men weten dat er klachten werden geuit over de rio lering in Korteraar. Het onderzoek is niet meegevallen, zo viel uit de toe lichting van de burgemeester op te maken. De riolering in de Korte- raarseweg, die in 1966 geheel is gereconstrueerd, veroorzaakt de laatste tijd veel narigheid. Hoewel de uitvoering destijds geheel overeenkomstig het bestek is geschied, is toch gebleken dat de riolering niet voldoende is. Uit het door de Heidemij ingestelde onderzoek bleek dat de wanddikte van de buis te gering is om tegen de optredende gronddruk voldoende weesrtand te bieden. De riolering is op sommige plaat sen samengeknepen en gescheurd, met als gevolg dat stagnatie in de afvoer optreedt, zeer ten ongerieve van de bewoners langs deze weg. Geadviseerd werd de bestaande lei ding te vervangen door Eterniet- rioolbuizen met een wanddikte van 13 mm en deze te funderen op een laag slakken-zand. De bedoeling is om de verbetering uit te voeren over een afstand van 200 m. Hiervoor werd een krediet gevraagd van f 20.000. Voorlopig zal dus de eer ste 200 meter worden uitgevoerd, maar B en W menen dat in de toe komst een algehele vernieuwing no dig is. De heer H. Egberts vroeg of er al kontakt was opgenomen met de le veranciers van deze riolering en of er destijds wel een zorgvuldig on derzoek is geweest naar de deug delijkheid van het materiaal. Begrijpelijk vonden de leden van de raad dit een onverkwikkelijke zaak, die bovendien grote kosten met zich brengt. De heren N. den Hollander en Jac. van Harten dron gen erop aan dat TNO wordt inge schakeld om precies te weten te ko men wat de oorzaak is van dit ge val. Het college, aldus wethouder G. van Harten, vertrouwt erop, een bijdrage van de provincie te kunnen ontvangen, omdat deze weg op het quartaire wegenplan is ge komen. Hoofdbrekens Zoals men weet heeft de recon structie van deze Korteraarseweg het gemeentebestuur al veel hoofd- LEIDEN Zaterdag worden on der auspiciën van de Leidse R.K. E.H.B.O.-vereniging „Peerke Don ders" onderlinge wisselbekerwed strijden in het verlenen van eerste hulp bij ongevallen gehouden. Aan deze wedstrijden in de aula van het Bonaventura Lyceum aan de Mariënpoelstraat, zullen vele EHBO- ploegen van verenigingen en bedrij ven uit Leiden en omgeving deel nemen. brekens gekost. De wegsloot moest worden gedempt, omdat anders geen bredere weg kon worden gemaakt. Hiervoor had men de toestemming en medewerking nodig van de eige naren van de sloten. Er waren er enkelen die deze medewerking niet zo graag gaven, zodat de toen zit tende raadsleden zelfs huisbezoeken hebben afgelegd om gesprekken met de mensen te voeren en tot overeen stemming te komen. De eigenaars die hun toestem ming direkt gaven, hadden haast en B en W eveneens maar de uitvoe ring moest worden uitgesteld, wat toen nogal kosten heeft veroor zaakt. De verbetering was evenwel zeer belangrijk en de gereconstru eerde weg was een uitkomst voor de bewoners. Want wie de herinne ring nog heeft aan de oude toestand die vaak levensgevaarlijk was, kon de blijdschap over de grondige ver- betering delen. De Korteraarse grond blijkt echter zwaarder dan werd verwacht, zodat zelfs de rio lering het niet kan houden. Nu dus weer nieuwe zorgen en grote kosten aan deze weg, die bovendien in de toekomst nog een uitweg moet krij gen door een doortrekking naar Papenveer. ALPHEN Met ingang van vandaag zullen weer patiënten worden opgenomen in het ziekenhuis Rynoori). Dit is te lezen in een communi qué, dat het bestuur van de afd. Alphen en omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst gisteravond laat heeft uitgegeven. Het voortbestaan van het ziekenhuis is nu verzekerd. Dit zal vooral door de Alphense burgerij met voldoening worden gelezen. In het communiqué staat verder, dat het bestuur van de stichting voor christelijke ziekenverzorging in Nederland, die het ziekenhuis exploiteert, zich volledig zal terugtrekken. Uit deze gang van zaken kan men opmaken, dat de actie van de huis artsen, dié besloten geen patiënten meer te verwijzen naar Rijnoord, op korte termijn succes heeft gehad. Voor het stichtingsbestuur zat er blijkbaar niets anders op dan de leiding van het ziekenhuis over te dragen. Niet is echter bekend onder welke voorwaarden dat is gebeurd en hoe het ziekenhuis zal worden ge reorganiseerd. De letterlijke tekst van het com muniqué is als volgt: De ledenver gadering van de afdeling Alphen en omstreken van de Kon. Ned. Mij t.b.d. Geneeskunst - heeft kennisgenomen van de schriftelijke bevestiging van het stichtingsbestuur voor Christelijke Ziekenverzorging in Nederland van zijn besluit zich als bestuur volledig terug te trekken van het ziekenhuis Rijnoord in Alphen; ALPHEN In een uitvoerig pre advies delen burgemeester en wet houders de gemeenteraad mee, dat het Hoogheemraadschap Rynland de gemeente Alphen aan den Rijn heeft aangeboden de rioolwaterzuiverings installaties over te nemen. Dit betreft de installaties in Alphen, Aarlander- veen en Zwammerdam. Het Hoog heemraadschap zal dan de waterzui vering zelf ter hand nemen en zor gen voor uitbreiding en bouw van nieuwe installaties. Het aanbod is gedaan, omdat Rijn land, naast de bescherming van het Tafeltennis Baronie ALPHEN Het is haast wel zeker dat drie teams van de tafeltennisclub Baronie, nl. heren 1, dames 1 en junio ren 1 naar de promotie-afdeling over gaan. Zij staan onbedreigd aan het hoofd van hun ranglijst. Het eerste he renteam moest naar De Burcht in Lei den, dat de laatste wedstrijden zeer sterk naar voren komt. Maar Baronie liet zich niet verrassen en won met 6-4. Het tweede herenteam moest tegen het sterke Gossima weer de volle winst prijsgeven. Men verloor met 9—1. Wim Dirkzwager redde de eer. Het derde herenteam verloor met 64 van Avan- ti. Het vierde herenteam speelde te gen St. H. TSB een verdienstelijke partij maar moest toch met 64 ca- pitulieren. Het eerste damesteam kreeg een moeilijke klip te omzeilen tegen MVO uit Den Haag. Maar de dames van Baronie hielden het hoofd koel en lieten zich niet verrassen. Ze won nen met 73. Het tweede damesteam kwam tevergeefs naar het speellokaal, want de dames van Treffers lieten verstek gaan. Het eerste juniorenteam moest de strijd aanbinden tegen de Valken in Valkenburg, dat na Baronie op de tweede plaats staat- De Baroniejon gens lieten er geen twijfel over be staan dat zij de sterkste zijn, want ze wonnen met 73. zgn. boezemwater, ook opdracht heeft gekregen zich te gaan bezighouden met de verbetering van de water kwaliteit. Het gemeentebestuur ziet hier wel wat in, o.a. een belangrijke kosten besparing. Voorgesteld wordt het aan bod van Rijnland te aanvaarden. ALPHEN De afdeling van de Ned. Chr. Bond van Plattelandsvrouwen houdt donderdagavond 28 november om half acht een bijeenkomst in de zaal van de Maranathakerk aan de Raadhuisstraat. ALPHEN In verband met de verdere automatisering van de be volkingsadministratie stellen burge meester en wethouders de gemeen teraad voor een bedrag van f 13.800 te voteren. Alle Alphenaren krijgen in het kader van dit systeem een administratienummer. Het totale be drag voor dit doel is f 27,625, of 85 cent per inwoner, maar omdat wordt verwacht dat de N.V. dienstverle ning overheidsadministratie (N.V. D.O.A.) er dit jaar niet meer geheel mee klaar komt. kan men volstaan met de helft van het bedrag. Burge meester en wethouders delen mee dat de invoering van het administra tienummer een tijdsbpsparende ver eenvoudiging bij het doorgeven van mutaties betekent en bovendien de kans op fouten verkleint. ALPHEN De invoering van de BTW brengt voor de gemeenten ook kosten mee. Burgemeester en wet houders stellen de gemeenteraad voor aanschaffing van een elektronische installatie voor directe informatie verwerking ten behoeve van de ad ministratie van de Water- en Licht- bedrijven. De nieuwe installatie kan ook gebruikt worden voor de salaris berekening, de magazijnadministra tie, de kredietbewaking en de contro le van de minimum-voorraad. - heeft besloten de maatregel van 15 november '68 geen patiënten meer te verwijzen naar dit ziekenhuis met ingang van heden in te trekken; - spreekt haar vertrouwen uit over de onder leiding van de geneeskun dige hoofdinspectie voor de volks gezondheid te realiseren reconstruc tie van de beleidsvorm van het zie kenhuis Rijnoord, ondertekenr: het bestuur van de afd. Alphen e.o. van de Kon. Ned. Mij-t.b.d. geneeskunst. WEGENS UITBREIDING vanaf heden 28 novembe EXCLUSIEVE DAMESSCHOENEN EN TASSEN DONKERSTEEG LEIDEN LEIDEN Ondanks hoopvolle vooruitzichten is er nog geen oplos sing gevonden voor huisvesting van het voorlichtingscentrum van de stichting „Huishoudelijke- en gezins- voorlichting", nu nog ondergebracht in De Hoeksteen aan het Levendaal. De verbouwing van het pand Hooi gracht 69 zou een investering ver gen van f 225.000, exclusief de in richtingskosten. Een extra bijdrage van het rijk is hiervoor niet te ver wachten, zo hebben B. en W. de raad meegedeeld. Met het oog op de moeilijke finan ciële positie van de gemeente wil len B. en W. niet meer vasthouden aan het verbouwingsplan (waaraan ook naar de mening van het stich tingsbestuur verschillende bezwaren zijn verbonden.) Een andere oplossing is in studie en gedacht wordt nu ook aan een zekere decentralisatie van lokalitei ten. L.P.K.V. HOUDT DIERENSHOW LEIDEN Op 1 mei 1908 richtte een groep Leidse dierenliefhebbers de Leidse Pluimvee- en Konijnen- sport-Vereniging op. De vereniging bestaat nog steeds. In september vierden de leden het 60-jarig be staan. vrijdag vieren ze het feit, dat zij voor de zestigste keer een ten toonstelling houdenHet wordt een jubileumtentoonstelling, die vrijdag avond in de Stadsgehoorzaal door burgemeester Van der Willigen wordt geopend. Een ander heuglijk feit is, dat de LPKV op het ogenblik de grootste plaatselijke kleindiersportvereniging in Nederland is. Dit komt omdat de andere pluimveesportvereniging „LPV De Oude Leidsche" werd opgeheven en de leden daarvan zich bij de LKPV voegden. De tentoonstelling zal bestaan uit konijnen, cavia's (Guinese biggen), kleurmuizen, grote krielhoenders, sierduiven en sierwatervogels. Zij is geopend op vrijdag 29 nov. van 20-22 uur, zaterdag 30 nov. van 10 tot 22 uur. en zondag 1 dec. van 10 tot 18 uur. LEIDEN Gistermiddag om 4 uur is een 7-jarig jongetje 'uit Lei den ernstig aan het hoofd gewond. Hij was met een vriendje oo een braakliggend terrein aan de Groen- oordstraat aan het spelen. Het vriendje gooide een stuk ijzer naar hem toe. dat hem aan het hoofd raakte. Hij is per E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Gèref. Bond Ter Aar TER AAR Ds. Harkema uit Zeist spreekt niet donderdagavond (hedenavond) voor de gereformeer de bond, maar vrijdagavond, 29 no vember, half acht in gebouw Jona than. Wegens verdiensten Benthuizer polder Pakjes op de post voor vrijdag DEN HAAG De PTT kan een tij dige overkomst van brief pakjes en postpakketten met Sinterklaasgeschen ken alleen garanderen, indien ze uiter lijk vrijdag op de post zijn gedaan. De PTT verwacht de komende week ruim twee miljoen pakjes te moeten ver werken, tegen normaal ongeveer een miljoen per week. Goud- en zilvermarkt AMSTERDAM, 22 november Goudprijs Amsterdam 22-11-1968, 14.00 per kg 4650.- 4800,-. Zilverprijs idem 247,- 259,50, vrijblij vend. Informatiekoersen goud inkoop/verkoop vorige not. fijngoud f 4650,-/4800,- f 4670,-/4820,- Zilvernotering onveranderd. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN Geslaagd voor: kand, ex. pedagogiek: mej. H M Lauryssens (Was senaar), mej. M J v d Laan (Schiedam), mej. A J Baartmans (Bergen op Zoom), mej. I van Rijswijk (Voorburg): kand. ex. psychologie: de heer M A Olden (Den Haag), mej. A E van Wllllgenburg (Dor drecht), mej. M Th Verschoor (Rotter dam), mej. J D Siskens (Den Haag), mej. N E Lems (Poortugaal), mep. E C Siege- rist (Den Haag), de heren E Prlnsse (Voorburg), P E Schenck (Den Haag), R J Brettschnelder (Voorburg), W van der Toorn (Leldschendam), H W v d Meulen (Lelden), A F M van Knippenberg (Lel den): doet. ex. psychologie: de heer N L Krijger (Heverlee. België); doet. ex. pedagogiek: mej. G L H ter Kulle (Bus- DEN HAAG Een 51-jarige nacht waker had als taak in een Leids*wa- renhuis inbrekers op te sporen, maar terwfll hy dat deed, zag hy zelf kans Tekort andere gemeenten niet zorgwekkend Wij kunnen nog plaatsen in OEGSTGEEST een voor een kleine wijk omgeving Langevoort. Moet om plm. 4 uur beschikbaar zijn. Inlichtingen en/of aanmeldingen aan ons kantoor Steen straat 37, Leiden. Telefoon 31441. DEN HAAG Minister Witteveen van financiën heeft gisteren by de algemene politieke en financiële beschouwingen In de Eerste Kamer maatregelen aangekondigd om de financiële posities van de twee grote gemeenten, Amsterdam en Rotter dam, wat te verlichten. Binnenkort zullen de resultaten van de bespre kingen bekend worden. Het tekort van de andere gemeenten is niet zorgwekkend: omstreeks 20 tot 30 miljoen gulden. Een groot d-eél van de rede van minister Witteveen was gewijd aan de internationale monetaire situatie en door Frankrijk en Duitsland genomen maatregelen. Over onze eigen econo mische situatie zei de bewindsman" dat uiterste waakzaamheid is geboden. Zich spiegelen aan Frankrijk betekent dat het beter voorkomen is dan gene zen. In antwoord op de a.r.-afgevaardig de Albeda zei de minister, dat het niet te bewijzen is dat er ruimte zou zijn om meer te doen. Hij was dankbaar voor de lof hem toegezwaaid met be trekking tot het begrotingsbeleid. De heer Berghuis (a.r.) had gezegd: „een goede huisvader". Het gaat erom of deze begroting past in de situatie op de kapitaalmarkt. Frankrijk Wat Frankrijk betreft: de moeilijk heden waren ontstaan door te grote loonstijgingen na het oproer en de sta kingen van mei. Dat paste niet in het Franse programma. Daartegenover stond het surplus van Duitsland en het enorme overschot op de handelsbalans: een succes van de stabilisatiepolitiek, met als grote factor de beperkte loon stijging. De minister vond de besprekingen in Bonn de „moeilijkste en merkwaardig ste conferentie", die hij tot nu toe had meegemaakt. Getroffen hadden hem de snelle besluiten en de internationale solidariteit. Volgens de minister is het monetaire systeem van Bretton Woods goed. Dat het toch zo nu en dan mis dreigt te gaan, is te wijten aan een onevenwich tig beleid van enkele grote landen. De minister benadrukte, dat men niet te snel moet devalueren. De aanpassing van wisselkoersen is moeilijker ge worden door het gemeenschappelijke Europese landbouwbeleid. Deflatoir In Frankrijk past bovendien een aan tal binnenlandse politieke maatregelen, wanneer er sprake is van een inflatoire ontwikkeling. De nu genomen maat regelen zijn deflatoir en herstellen het evenwicht. Devaluatie bij een deflatoire ontwikkeling zou alleen de situatie maar verergeren. Bovendien werkt het inflatie in omringende landen in de hand. De minister vertelde dat de Fransen in Bonn geen besluit tot devaluatie hadden aangekondigd. De mogelijkheid was slechts besproken en ook andere mogelijkheden waren opengelaten. Er was geen politieke druk op Frankrijk uitgeoefend, omdat men dit in het licht van de internationale si tuatie niet op z'n plaats achtte. Waarderen Als geheel genomen: de monetaire maatregelen moet men positief waar deren, er is een redelijke kans op her stel. Het effect op Nederland zal zijn: door de Duitse maatregelen een ver betering van onze concurrentiepositie en handelsbalans. De exportprijs zal met 0.7 procent dalen en de import- prijs eveneens met 1 procent. Wat be treft de Franse maatregelen, het is niet exact te becijferen in welke mate deze ongunstig zullen zijn. Wat betreft de belasting over 1970 zei minister Witteveen nog dat deze voor de middengroepen enige verlich ting zal brengen. De Inflatie-correctie is voor de lagere en de middengroe pen van het meeste belang. zyn slag te slaan. Hy werd daarin by gestaan door zyn vrouw en een 21- jarige zoon. Wanneer de nachtwaker aan zyn taak begon, ging ook de vrouw van Delft naar Leiden. Eerst gebeurde dat alleen maar om haar man wat gezelligheid te bezorgen, maar de verleiding om gratis te win kelen bleek sterker. Zo nu en dan werd wat uit het ma gazijn meegenomen, maar op den duur ontaardde dat in een komplete roofpartij. Ook de 21-jarige zoon hielp een handje. Bij elkaar was in totaal voor 6000 gulden aan goede ren verdwenen. Vader, moeder en zoon stonden nu voor de Haagse rechtbank. Voor de eerste twee werd het wenselijk ge acht een psychisch rapport te laten opstellen. De zoon werd heling ver weten. De officier van justitie wilde volstaan met een eis van f 200,- boe te en tevens twee maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. BENTHUIZEN Tijdens een ver gadering gisteravond van het be stuur van de Benthuizer polder heeft burgemeester Keijzer aan de heer M. Leune de bronzen erepenning van de gemeente overhandigd. De heer Leune, die 1 juni 1925 bestuurs lid werd van „de polder", is een van de oudste nog in leven zijnde be stuursleden. Hij kreeg de penning wegens zijn verdiensten voor het waterschap. Tevens werd gisteren afscheid ge nomen van het oude waterschap. Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben namelijk in september al besloten tot een nieuw water schap in verband met een andere indeling van de polders rond Bent huizen,Moerkapelle en Zevenhui zen. Gewacht wordt nu op konink lijke goedkeuring van dit besluit. NIEUWKOOP Gisteravond kwamen leden van de Nieuwkoopse Landijsbaan in algemene jaarverga dering bijeen in hotel „Plaszicht", Voorzitter de heer J. de Koker kon meedelen dat de nieuwe verlichting rond de ijsbaan heeft proefgedraaid. Deze verlichting bestaat uit 8 masten van 12.50 m hoogte. De masten zijn een geschenk van de heer Kroezemeijer maar voor het overige deel zoals lampen, en aansluitkosten wordt een bedrag van bijna f 9000 gevraagd. Deze kosten zullen gedragen moeten worden door de ijsclub en de voetbalvereniging. Penningmeester G. Sanders deelde mee dat nog niet alle contributies waren geïnd, maar dat momenteel een bedrag van rond f 900 in kas is. De aftredende bestuursleden, de heren J. van Soest, N. Hoogerwerf, Jac. Kranenburg, G. v. d. Neut en C. van Houten werden herkozen. Sinterklaas in JÊL Koudekerk en 'wÊÊ aan de Rijndijk KOUDEKERK A/D RIJN Op zaterdag 30 november arriveert Sint Nicolaas in Koudekerk a/d Rijn en Hazerswoude-Rijndijk. In tegenstel ling tot hetgeen in het Winke liersblad Rijnpost staat vermeld, ar riveert Sint Nicolaas per boot om 2 uur bij het gemeentehuis van Kou dekerk. Hier wordt de Sint ontvan gen en verwelkomd door burge meester C. M. van der Linden. Aansluitend op deze ontvangst maakt de Sint, voorafgegaan door de Muziekvereniging „Kunst Na Ar beid" en vergezeld door enige rui ters, een rondrit door Koudekerk, waarbij de volgende route wordt ge volgd: Dorpsstraat, Hogewaard, Poelgeestlaan, Pr. Bernhardstraat, Willem de Zwijgerlaan, Hogewaard, Dorpsstraat, Brugstraat. Om onge veer kwart over drie arriveert Sint bij het gemeentehuis van Ha- zerswoude, waar hij zal worden ont vangen door burgemeester C. G. van Dobben de Bruijn. Ook hier volgt een rondrit door de wijk Thijnen- burch langs de volgende route: Fred, van Edenplein, Jac. van Lennepkade, Rhijnenburcherlaan, Helene Swart- plantsoen, Jac. Reviusstraat, Potgie terlaan, Da Costasingel. NIEUWKOOP Vandaag is het zestig jaar geleden dat het plaatse lijke Ziekenfonds „Helpt Elkander" werd opgericht. In verband met dit jubileum hebben bestuur en leden gisteren een gezellige feestavond ge houden in het Parochiehuis. Het was in 1908 toen de heer W. J. Dingemans op een bestuursverga dering van Het Groene Kruis opper de, dat naast de verzorging door het Groene Kruis in geval van ziekte het toch wel toe te juichen zou zijn als de leden tijdens een ziekteperio de een vergoeding zouden krijgen om in de kosten van levensonder houd te voorzien. Immers, bij ziek te stonden de verdiensten toen vrij wel geheel stil. Omdat zijn ziens wijze werd gedeeld, vervoegde de heer Dingemans zich op het ge meentehuis en schreef hij de namen op van alle mannelijke inwoners van 15 tot 40 jaar. Hij zond een uit nodiging aan 200 personen om in vergadering bijeen te komen. Het doel van deze vergadering was te komen tot de oprichting van een plaatselijk ziekenfonds. De heer Dingemans was op de vergadering gewapend met een reglement van de toen pas opgerichte Nieuwveen- se afdeling. Na verscheidene byeenkomsten hieraan te hebben besteed, omdat men te Nieuwkoop maar ook in Noorden een dergelyke vereniging wilde oprichten, werd de vereniging opgericht. De besturen van beide afdelingen stonden onder een centraal bestuur dat was samengesteld uit de heren J. W. Dingemans, N. J. Dijk, H. Mol, F. Slootjes, F..van Mierlo, P. Vroon hof en J. Slootjes. De vergaderingen werden in de toenmalige openbare school aan de Dorpsstraat gehouden. Men begon met 60 leden. De eer ste bode van het fonds was de heer A. van Leeuwen, die het eerste half jaar pro deo zyn diensten verricht- Conclusie in proefschrift: LEIDEN De gunstige resultaten van de huisbevallingen in Neder land rechtvaardigen de conclu sie, dat bij redelijke prenatale en natale zorg en selectie van groot risico-groepen, het systeem van de huisbevalling met daarna kraamzorg moet prevaleren boven ongebreidelde bevalling in het ziekenhuis. Verbete ring van dc selectie van groot-risico groepen tijdens de prenatale periode blijft echter noodzakelijk. Aldus concludeert de heer H. P. Verbrugge in het proefschrift „Kraamzorg bij huisbevallingen. Eva luatie van resultaten", waarop hij gisterèn aan de Leidse universiteit promoveerde tot doctor in de ge neeskunde. Dr. Verbrugge is provin ciaal arts voor moederschapszorg en kinderhygiëne in Noordholland De lage sterftecijfers van de kraamzorgbevallingen, blijken op grond van een uitgevoerde analyse niet te danken aan een selectie van biologisch gunstige groepen. Ondanks of dankzij het domineren van huisbevallingen steken perina- tale sterfte en moederlijke sterfte in Nederland gunstig af bij andere ge- industrialiseerde landen met zeventig tot honderd procent bevallingen in ziekenhuizen. te. Momenteel zijn nog twee leden in leven die vanaf de oprichting lid van het fonds zijn geweest t.w. de oude bode, de heer Van Leeuwen, en de heer J- G. Zwart, die vele jaren voorzitter was. (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG Als Nederland ak koord gaat met afspraken, gemaakt op de onlangs gehouden wereldconferentie voor het wegverkeer in Wenen, zullen de voorrangsregels een belangrijke wijziging ondergaan. Er zal dan geen onderscheid meer worden gemaakt tussen snel en langzaam verkeer, wat betekent dat auto's voorrang moeten geven aan bijvoorbeeld van rechts komende fietsers. Alleen de tram zal hierop nog een uitzondering maken. De nieuwe bepaling zal van kracht moeten worden binnen een jaar, nadat Nederland de conventie heeft gerati ficeerd. De conventie wordt geldig zo dra 15 van de 66 landen, die aan de besprekingen deelnemen, hebben ge tekend. Andere afspraken: auto's zullen in de toekomst met een rultensproeier moeten zijn uitgerust: pijlen in rode en gele verkeerslichten moeten worden afgeschaft: er moeten uniforme borden komen voor bus- en tramhaltes (voorgesteld zijn blauwe borden met een wit vlak waarin een zwart silhouet van bus of tram is afgebeeld). Wijziging van de borden moet bin nen vijftien jaar na ratificatie van de conventie geschieden. Doel van de con ferentie was de verkeerstekens- en regels internationaal meer te harmoni seren. Buitenlands bankpapier AMSTERDAM, 27 nov. De Ad- vieskoersen voor buitenlands bankpa pier geldend In Amsterdam op de vol gende werkdag luiden: Londen 8.60 8.70; Montreal 3.34—3.39; New York 3.59—3.63; Parijs 69.00—72.50; Brussel 6.95—7.05; Frankfort 90.40—91.40; Stock holm 69.40—70.40; Zürich 84.10—84.60; Milaan 57.0059.00; Kopenhagen 47.50 —48.50; Oslo 50.25—51.25; Wenen 13.97 —14.07; Lissabon 12.50—12.80; Madrid 5.055.20. LEIDEN Hieronder volgt een op gave van de percelen bouwgrond, die nu of binnen afzienbare tyd beschik baar zyn, met daarachter een opgave van de te bouwen woningen en de verwachte aanvangsdatum van dc bouw: Turkooislaan, 36 woningwetflats, begin 1969; Smaragdlaan, 96 eengezinswonin gen (woningwetbouw), begin 1969; Koraalstraat, 36 premie-eengezins woningen voor verkoop, begin 1969; Plesmanstraat, 176 premiehuurflats, medio 1969; Robijnstraat, 57 premiewoningen voor verkoop, onbekend; Boerhaavelaan, 135 premie-huur- flats, onbekend; Willem de Zwijgerlaan, 60 onge subsidieerde huurflats, onbekend; Besjeslaan, 46 woningwetflats, be gin 1969; Lekstraat, 18 eengezinswoningen voor verkoop, begin 1969; Hoge Rijndijk, 36 premieflats voor verhuur, medio 1969; Bevrijdingsplein, 104 premie-huur- flats, begin 1969; César Franckstraat, 135 premie huurflats, begin 1969; Apollolaan, 128 premie-huurflas, onbekend; Apollolaan, 128 premie-huurflats, in vrije sector voor verkoop; onbe kend; Jacob van Campenlaan, 64 pre mieflats voor verkoop, onbekend. Het bouwcontingent voor 1969 zal onder meer worden gebruikt voor de bouw van een aantal woningwetwo ningen in de Merenwijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5