GRNiS KPRTiNG THEATER MET EEN GAVE BESCHUIT ME T MUISJES Leidse raad terug naar de middag? MET FORSE Ere-medaille voor sectie-assistent PRISMA Miljoenenzwendel met aandelen V olkswagen op tijd verijdeld Studentenstop Leidse faculteit verboden Kampeerterrein Katwijl behoeft niet ontruimd EN OOK Baan Voorschoten eerder onder water? Zaak opperwacht meester Nootdorp in hoger beroep Burgerij-avont in Voorschotel ROYCO SOEP VOORAF.. GESCHENKEN NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 NOVEMBER 196i LEIDEN Aan de Utrechtse universiteit promoveerde verle den jaar dr. E. de Jong op een proefschrift: „Herman Heijermans en de vernieuwing van het Euro pese drama". Daarin stelt de schrij ver, dat omstreeks de eeuwwisse ling in Europa een overgang heeft plaats gehad van het ontwikke lingsdrama naar het statische dra ma. Het werk van Heijermans be hoort tot f\et naturalisme, waarbij het individu wordt bepaald door milieu en erfelijkheid. Dat statische drama is ook een kenmerk van het moderne toneeL Daardoor doet Heyermans is som mige van zijn werken modern aan. In die werken, die niet te sociaal gebonden zijn, waartoe „Beschuit met muisjes" behoort. „Geld stinkt niet" is het devies van de familie Bien-Aimé. Het is een aan lager wal geraakte burger lijke familie, waarin de zelfingeno men vader Prosper de toon aan geeft. Hij heeft alleen maar schul den en daarom is de erfenis, die hij denkt te krijgen van zijn overleden broer hem zeer welkom. Maar als blijkt, dat de broer een week voor zijn dood trouwde met Pollie, is de zaak mis. De situaties wisselen snel, want ze zijn niet in gemeenschap van goederen getrouwd. Dus toch de er fenis. Nee, het blijkt, dat Pollie in Kunstmarkt in Ambachtshuis VOORSCHOTEN In het Am bachtshuis zal op vrijdag, zaterdag en zondag voor de tweede maal een Kunstmarkt worden gehouden. De organisatie is in handen van de on langs opgerichte Kunstkring Voor schoten, die ook enkele gast exposan ten uit andere gemeenten heeft uit genodigd. Schilderijen, tekeningen, keramiek, wandkleden, sieraden, kleinplastiek en andere kunstuitin gen worden geëxposeerd. De voor werpen zullen door de kunstenaars zelf worden verkocht. De Kunst markt, die op 29 november om 14 uur door burgemeester L. de Kool wordt geopend, is te bezichtigen op vrijdag van 14 tot 21 uur, op zater dag van 10 tot 21 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. VOORSCHOTEN Met een ge zellige vergadering zette de IJsclub Voorschoten het nieuwe seizoen in. Dit jaar is een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan: het eigen clubgebouw. Voorzitter A. Verseput bracht dank aan het gemeentebe stuur voor de medewerking en kon de vergadering meedelen dat het ge bouw volledig benut wordt voor de sport. De sportschool Goederaad huurt het gebouw. De heer Goede raad traint tevens de kernploeg van de ijsclub. Het ledental bedraagt 846 gezins leden en 909 individuele leden. De penningmeester kon 'n gunstig verslag geven. Er bestaat kans dat de lening binnen enige jaren is af gelost. De baanihuur wordt jaarlijks hoger. Dit seizoen gaat de ijsclub betalen f 1150 aan de gemeente. Tijdens de rondvraag werd ver zocht de baan eerder onder water te zetten. Het bestuur zal dit met de gemeente opnemen. De voorzitter deed een dringend beroep op de zelfwerkzaamheid van de leden. De heer A. Verseput werd herkozen als voorzitter; ook de aftredende bestuursleden werden herkozen. verwachting is en nu zal het kind alles erven. Door de vreselijke scè nes, die dan ontstaan wordt ze niet goed, krijgt een miskraam en het geld is toch voor Prosper en de zijnen. Geen beschuit met muisjes. Heyermans laat ons de reacties van de mensen in wisselende situa- DEN HAAG Het Haagse ge rechtshof heeft zich bezig gehouden met de zaak tegen de 50-jarige op perwachtmeester van de rijkspolitie te Nootdorp, M. B. M., die in eerste instantie door de Haagse rechtbank is vrijgesproken van het aan hem ten laste gelegde: vernieling van autobanden, waarvoor de officier van justitie een week gevangenis straf had gevorderd. Van het vrijsprekend vonnis te kende de officier hoger beroep aan en "thans eiste de procureur-generaal vier weken gevangensstraf. waarvan twee weken voorwaardelijk, be nevens vergoeding van totaal f350 schade. De feiten speelden zich zoals bekend in de late avond van 20 januari af van dit jaar. Bij een rond gang ontdekte de politieman, dat de band van een auto was leeggelopen. Hij meende juist iemand te zien weglopen. Op dat moment werd de deur van de woning geopend en kwamen enkele jongelieden naar buiten. De politieman zei, dat hij iemand had zien vluchten, die waar schijnlijk de autoband vernield had. Hij vroeg de jongelui mee te gaan om een achtervolging in te stellen., doch dit leverde geen resultaat op. De politieman had zyn fiets even tegen een hek voor de woning gezet. De jongelui opperden toen, dat de politieman zelf de dader zou kunnen zijn en zo kwam deze zaak in onder zoek. De drie jongelieden verklaarden wederom, dat zij de politieman in gebukte houding bij de auto hadden zien staan en een sissend geluid van de band hoorden. Verdachte bleef echter bij zijn ontkentenis. De proc.-generaal achtte de ver klaringen van de jongelieden be trouwbaar. Daar was de verdediger, mr. A. F. E. Hensen het niet mee eens en hij bepleitte vrijspraak. Het Hof zal op 11 december arrest wijzen. MUZIKALE PROEFTIJD Muzikale studie willen wi] stimuleren. Noemt U het gerust eigenbelang, maar houdt het in gedachten. Bij voorbeeld ale Uw kind plano wil leren epelen en U niet weet of U met een tijdelijke bevlieging dan wel met een ontluikend virtuoos te maken hebt. Bender geeft Uw kind een muzikale proeftijd. Is het ernst dan blijft de piano en betaalt U de koopsom. Was het toch een bevlieging dan zijn Uw enige kosten de huurprijs. Overigens zijn er veel meer redenen om altijd bij Bender advies in te winnenl Lelden, tfcgewoerd 90 - tel. 20097 Amsterdam - Arnhem Breda - Rotterdam LEIDEN Veertig jaar lang werkt de heer A. P. Wallaard in het patho logisch laboratorium, en in die veer tig jaar heeft hjj zich een onmisbaar medewerker betoond. Gistermiddag kreeg h\j een officiële huldiging, waar bij prof. dr. Th. G. van Rijssel hem de zilveren ere-medaille in de orde van Oranje-Nassau aanbood. De heer Wallaard trad in 1928 in dienst als laboratoriumbediende. Op het ogenblik is hij vast assistent bij het verrichten van secties. Dr. F. Eul- derink merkte op dat de zorgvuldig heid waarmee de heer Wallaard te werk gaat van onschatbare waarde is. Ook heeft hij de verzorging van de dieren op zich genomen. De heer W. F. Neuteboom bood de jubilaris namens de curatoren een gratificatie aan. De heer Wallaard ontving ook nog enkele enveloppes met inhoud van staf en collega's om de uitrustig voor zijn grote hobby, het vissen, uit te breiden. ties zien. Hij bekijkt de zaak niet van de dramatische, maar van de humoristische kant. In de opvoering van „Theater" gisteravond voor K. en O. heeft de regie van Theo Kling er goed de vaart in gebracht en ook de scènes, die naar de melodramatische kant zouden kunnen gaan in een nuchter licht gezet. Er werd uitstekend gespeeld. Bernhard Droog toonde zijn voor treffelijke kwaliteiten in de rol van Prosper. Hij werd daarin behoorlijk gesteund door Josephine van Gaste ren als zijn vrouw. Elise Hoomans was een wat gillige grootmoeder. Haar spel was goed evenals dat van Henny Orri, die een menselijk ge voelige Pollie liet zien. Ook alle andere medespelenden voldeden uitstekend, zodat er een gave voorstelling uit de bus kwam, waarvoor het publiek zich uiterst dankbaar toonde. A. C. Bouwman PRISMA in goud 1) klassieke uitvoering met aparte wijzerplaat 475.- 2) sierlijk model met opengewerkte band v.a. 455.- 3) aparte combinatie door ovalen vorm en gematteerde band; met extra veiligheidssluiting v.a. 475.- Bank aan Kerklaan ZOETERWOUDE Het bestuur van de plaatselijke Raiffeisenbank heeft besloten een dagwinkel met garage te kopen aan de Kerklaan voor de vestiging van een bijkantoor. Hier hoopt men in het bijzonder de bewoners van het Westeinde een volledige bankservice te kunnen bie den. Medio januari 1969 hoopt men het kantoor te kunnen betrekken. Overigens staaf deze nieuwe ves tiging los van de plannen tot de bouw van een groot bankgebouw die hiermede geenszins van de baan zijn- Twee Duitsers in Den Haag gearresteerd DEN HAAG Met de arrestatie van twee Duitsers heeft de Haagse recherche een komplot verijdeld om 100.000 valse aandelen van de Volks wagenfabrieken met een dagwaarde van ruim 50 miljoen op de markt te brengen. Ze worden morgen bij de officier van justitie voorgeleid, evenals een 3C-jarige drukker die de opdracht had aangenomen om de aandelen te vervaardigen. De Volkswagenfabrieken in YVest- Duitsland kregen een vals exem plaar van een aandeel met een no minale waarde van 100 DM in han den. Interpol werd ingeschakeld, die de Haagse recherche inlichtte. On der leiding van hoofdinspecteur A. A. Hasselman van bureau H van de centrale recherche begon men een omvangrijk onderzoek. Dinsdagmiddag werd een 30-jari- ge drukker uit Delft in zijn bedrijf aan de Hemsterhuisstraat aangehou den. Hij had van de twee Duitsers, de 54-jarige Diplom-ingenieur P. S- von S. en de 28-jarige koopman N. S. uit respectievelijk Ihmeri en Izerlohn. de opdracht aanvaard voor het vervaardigen van 100.000 aande len- De Duitsers hadden verklaard dat ze een reclamecampagne binnen de EEG voerden om de burgerij meer aandelen-minded te maken. De gedrukte aandelen zouden bij de reclamefolders worden gevoegd. De drukker zou voor de opdracht een kleine f 10.000 ontvangen. DRUKWERK De man bestelde het benodigde papier en ging aan het werk. De apparatuur van het bedrijf schoot te kort en daarom werd nog een druk kerij aan de Kikkerstraat ingescha keld, die voor het pragewerk zorg de. Bij een firma aan de Molenstraat werd een cliché vervaardigt. Een andere drukkerij aan de Hemster huisstraat drukte de nummers op de aandelen. Zaterdag kwamen de Duitsers naar Den Haag om de eerste 780 exemplaren in ontvangst te nemen. Naar de politie vermoedt, hebben de mannen kans gezien 100 aandelen bij een bank in Hamburg onder te brengen. Het is niet bekend of de oplichters daar geld voor hebben gekregen. LENINGEN Het moet uitgesloten worden ge acht dat de aandelen zonder het bijbehorende couponblad verhandel- ren echter geenszins, want het is ren echter geennszins. want het is gebruikelijk dat bankinstellingen leningen verstrekken als aandelen in onderpand worden gegeven. Zo kreeg de recherche enige tijd ge leden een telefoontje van een bank in de Parkstraat, dat twee Duitsers hadden getracht f 40.000 te lenen. VW-aandelen zouden in onderpand worden gegeven. De mannen hingen echter zo'n vaag verhaal op, dat de Haagse bankinstelling niet op het leningsvoorstel inging en de politie waarschuwde. Men vermoedt, dat het de twee aangehouden oplichters betrof. Na een bezoek aan de drukkerij kwam de recherche diezelfde dins dagavond achter het adres van de Duitsers. In een hotel bij het sta tion Hollands Spoor werden ze ge arresteerd. In een nachtkastje en linnenkast werden 680 aandelen ge vonden. Eén van de Duitsers had een koerslijst van de bank in Ham burg in zijn zak, zodat de recher che vermoedt dat de ontbrekende 100 aandelen. al, of niet tegen het verstrekken van een lening, daar terecht zijn gekomen. Interpol is in geschakeld om dit te onderzoeken. De 54-jarige Peter von S. is een goede bekende van de Duitse justi tie voor soortgelijke praktijken. TE GOEDER TROUW Uit het onderzoek is gebleken, dat de mannen eerst een drukkerij in Amsterdam benaderden. Men maak te de Duitsers er echter op attent, dat het drukken van waardepapie ren zonder toestemming niet toe gestaan is. De mannen namen de Delftse drukker in de arm. Het onderzoek werd enigszins bemoei lijkt omdat de Duitsers vele schuil namen gebruikten. De recherche neemt aan dat de Haagse bedrijven te goeder trouw hebben gehandeld. Sfeer in 'l gezin Dm JVieuuie Leidse" e DEN HAAG De medische faculteit van de rijksuniversiteit in Lei den moet uiterlijk 3 december de maatregelen intrekken, die bedoeld waren om een studentenstop mogelijk te maken, omdat de opleidings capaciteit ontoereikend zou zijn. Er mag bij het propadeutisch examen in de medicijnen alleen worden geselecteerd naar een objectieve norm van geschiktheid tot verdere studie. De eerstejaars studenten in de medicijnen moet het intrekken van de maatregel vóór 4 december wor den meegedeeld. Hierop komt het vonnis neer, dat de president van de Haagse recht bank, jhr. mr. G. Witsen Elias, van morgen heeft uitgesproken in het kort geding dat hierover door stu denten en studentenorganisaties was aangespannen. Vorige week was het geding be handeld. Mr. A. van der Marei uit Amsterdam trad op voor de eisers: 3 eerstejaars studenten in de medi cijnen, de Algemene Leidse Studen tenvereniging (ALSV) en de Neder landse Studentenraad (NSR). Jhr. mr. P. J. M. de Brauw uit Den Haag was de raadsman van de gedaagden, de rijksuniversiteit van Leiden, icc. de president-curator dr. E. J. Reerink, en het algemeen be stuur van de medische faculteit, ge vormd door prof. dr. M. K. Polano, prof. dr. A. A. H. Kassenaar. prof. Zaken langer open ZOETERWOUDE In tegenstel ling tot Leiden zullen de Zoeter- woudse winkeliers pas morgenavond 29 november, hun zaken tot 21 uur geopend houden. De plaatselijke afdeling van het N.K.O.V. had b. en w. verzocht ook de Zoeterwoudse zaken reeds vanavond een later sluitingsuur toe te staan. Hiertegen over zou dan op zaterdag 30 novem ber op het normale tijdstip worden gesloten. Burgemeesters en wethou ders blijken echter in deze geen be voegdheid te hebben omdat de win kelsluiting een aangelegenheid is voor de gemeenteraad. Deze komt echter pas vanavond bijeen. dr. P. J. Thung. prof. dr. F. H. So- bels, prof. dr. A. Schaberg, prof. dr. N. Steijer en prof. dr. A. C. Brom. Contantp wisselkoersen AMSTERDAM. 27 november Con tante prijzen Londen 8.64'/»65'/.. New York 3.62%—Montreal 3.37H H, Parijs 73.1419. Brussel 7.23'/^24, Frankfort 90.93%98%, Stockholm 70.04'/»—09V», Zuerich 84.29%—34%, Mi laan 58.08%13'/», Kopenhagen 48.30'/« —35%. Oslo 50.76—81. Wenen 14.01V— 02V4. Lissabon 12.73'/*—74'/.. VOORSCHOTEN Van de vier honderd aangeschreven bewoners van Noord-Hofland Leidseweg- noord, hadden bijna 175 gehoor gegeven aan de uitnodiging van B en YV tot het bezoeken van een bur geravond in het Cultureel Centrum. Het programma was door een korte pauze duidelijk in twee ge deelten gesplitst: een inleiding door burgemeester L. de Kool over het gemeentelijk bestuursapparaat, ge volgd door 3 korte inleidingen van de Voorschotense wethouders A. F. v d Laan, M S Kamminga en Iestra tover Noord-Hofland en resp. de bouwplannen, de financiën en het leefklimaat) en de behandeling van in de pauze schriftelijk ge stelde vragen. De burgemeester zette uiteen, hoe de burgeravond naar deze vorm ij gegroeid. Blijkens de ongedwongen sfeer, de luistergraagheid tijdens de inlei dingen en het grote aantal vragen dat in de pauze was ingediend, kun nen B en W en de genodigden op een geslaagde gedaohtenwisseling terugzien. Devragen liepen uiteer, van werkelijk belangrijk tot zee kortzichtig, maar alles kon in dit sfeer. Noemenswaard waren kwes ties rond slechte waterafvoer achte de Leidseweg en de daarmee samen hangende plannen rond de aanslui ting op de Leidse rioolcentrale. Het bleek, dat Voorschoten over een aantal jaren twee N.S.-halt« kan hebben, binnenkort één op de plaats van de vroegere halte bij de Papelaan en later misschien ook één bij de Vink. B. en Wvan Leiden delen mee: LEIDEN Naar aanleiding van de beleidsnota van B. en YY'. heeft een raadsfractie gevraagd of het college bereid is pogingen aan te wenden te komen tot handhaving van het kampeerterrein in Kat wijk-zuid. Er is al jarenlang sprake van. dat de Leidse Duinwater Maat schappij naar ontruiming streeft. B. en W. antwoorden, dat het niet waar is, dat de L.D.M., die volledig begrip heeft voor de be hoeften op het gebied van de recreatie, streeft naar ontruiming van het kampeerterrein. Wel dient de L.D.M. er uiter aard op bedacht te zijn, dat haar belangen niet worden geschaad. Aangezien het hier bedoelde, door de gemeente Katwijk geëxploiteer de, kampeertterein grenst aan hei waterwingebied van de L.D.M. heeft de Maatschappij zich verze* tegen veredere uitbreiding van he kampeerterrein en is zij waakzaam voor wat betreft de lozing van he; afvalwater van het terrein. Een andere vraag is, of de ge meente Katwijk, die de desbetref fende grond steeds voor vijf jaai van de staat huurt, op den duur het kampterrein op deze plaats zal kunnen en willenhandhaven. Hw dit ook zij, B. en W. zien zeker op dit moment geen aanleiding tol stappen hunnerzijds. RWCO K9K!6ltNiS LEIDEN Een groot deel van een fractie in de gemeenteraad vindt, dat na een jaar ervaring toch bezwaren zyn blijven bestaan tegen de avondvergaderingen van de Leid se raad. Zoals bekend, is de raad na stemming op initiatief van de PvdA-fractie een jaar geleden over gegaan van middag- op avondver gaderingen. De fractie, die nu bezwaar aan tekent, geeft B. en W. in overwe ging terug te keren tot de middag vergaderingen, en mocht dat op be zwaren van de meerderheid van de raad stuiten, dan een combinatie van middag- en avondvergaderin gen. Zijn er „zware" agenda's te be handelen. dan zowel een middag ais een avondvergadering. B. en W. hebben geantwoord, dat zij er graag aan willen meewerken tot de middagvergaderingen terug te keren, als de meerderheid van de raad dit wil. Mocht dit niet haal baar zijn, dan voelen zij veel voor de suggestie van een combinatie van middag- en avondvergaderingen. Royco is vrijgevig. Wat u hier ziet is lang niet alles. Er is verrassend veel meer. Veel moois. Veel gratis. Zo maar 'n paar voorbeelden: Serviezen van verfijnd, ge decoreerd porselein (Ville- roy en Boch)... of van voor- treffelij k aardewerk (Sphinx) of Chinees porselein (spe ciaal geïmporteerd). Royco heeft het voor u. Gratis. Royco biedt u bovendien de kans om veel moois en waar devols ver beneden de winkel prijs te krijgen. Een duurzame keukenklok bijvoorbeeld, of stevige, fleurige tuinstoelen, of een oersolide strijkijzer of... ach teveel om op te noemen, teveel om hier te laten zien. Roy I03.5k.270

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4