PARTIJIDEOLOGEN IN DEFENSIE! I Ei bi Is maatschappelijk werk op de verkeerde weg? Zoek contact* met Moskont:; F Godsdienst wint terrein in Rusland een fiets, n pracht cadeau! Rome bij topberaad van wereldbonden PRIESTERTEKORT NEEMT LAATSTE JAREN AF t K Een woord voor vandaag Willen nu op gevoel werken NIEUWE BEZINNING NODIG Uw probleem is het onze.... Sprekende brieven nG radio - uitzendingen schenk veiligheid, iets voor de fiets! Voorzitter tegen verklaring van Pax Christi Kerken belegge^, vredeseonferentii BEBOEPfflfiSWERK DONDERDAG 28 NOVEMBER 1' We hebben deze week geschreven over de naaste liefhebben. Daaraan kun je zien of je een kind van God bent of niet, schrijft de apostel Johannes. Maar hoe weten we dat we onze naaste echt liefhebben? Johannes geeft ook op die vraag een antwoord: „Geliefden, als ons hart ons niet veroordeelt, hebben wij vrijmoedigheid tegenover God, en ontvangen wij van Hem al wat wij bidden." Maar is dat niet erg gemakkelijk gezegd? Kunnen we wel op ons hart afgaan? Is dat hart niet arglistig en al gauw geneigd het beste van zichzelf te denken? Dat is waar. Maar lees dan ook wat er vóór deze tekst staat in I Johannes 3:19. We moeten „voor Hem ons hart over tuigen". We moeten ons hart niet alleen laten spreken. We moeten ons hart uitstorten voor Hem. Johannes gaat er steeds van uit dat hij schrijft tot mensen die in directe gemeenschap leven met God. Dan moeten we erkennen dat we zo vaak liefdeloos zijn. En dat gebed nu wordt verhoord. God schenkt ons liefde i en de kracht om onze naaste met de daad te helpen. We lezen vandaag: Daniël 11-21. (Van onze kerkredactie) MOSKOU Meerdere tekenen wijzen er op, dat de Russische partij-ideologen in hun strijd tegen de godsdienst sinds enige tijd in het defensief zijn. Het duidelijkste bewijs is wel, dat de Russische pers het niet meer vol kon houden, om de godsdienstige radio-uitzendingen uit het buitenland te negeren. Reeds lang zenden radiostations in niet-communistische landen gods dienstige programma's uit in het Russisch. De brieven, die zij krijgen, bewijzen in welke behoefte zij voor zien. (Zie elders op deze pagina). Voor zeer veel Russen zijn deze uitzendingen de enige mogelijkheid, om het evangelie te horen. Ook wor den regelmatig stukken uit de Bijbel gedicteerd, om te voorzien in het schreeuwend gebrek aan bijbels. De eerste jaren werden deze uit zendingen gestoord. Later was het de tactiek, om ze volledig te negeren. Maar in het begin van dit jaar druk te de Literatoernaja Gazeta. het or gaan van de Russische schrijvers, de volledige tekst van een uitzending af met daarnaast een bestrijding. Het was een toespraak van de Ameri- (Van onze kerkredactie) HILVERSUM Is het kerkelijk maatschappelijk werk op de goede weg of dreigt het geheel te seculariseren? Die vraag wordt op het ogenblik in veel kringen gesteld. Ds. F. H. Landsman klaag de tijdens de zitting van de hervormde synode over de ontwikke ling binnen het hervormde maatschappelijk werk. En gisteren kwam diezelfde vraag aan de orde toen christelijk-gereformeerde maatschappelijke werkers, -werksters en vertegenwoordigers van besturen en diakonieën in Hilversum bijeen waren. De vergadering was georganiseerd door het Bezinnings- en Ontmoe tingscentrum (BOC), dat door 96 christelijk-gereformeerde diakonieën Brieven die nlel zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met eikaar In verhand staan moeten In afzonder lljke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan poitze- «elt te worden Ingesloten. Vraag: Wanneer twee eigenaren van auto's bij een botsing zijn be- trökken en zij leder bij een andere maatschappij verzekerd zijn. kun nen dan beide maatschappijen aan gesproken worden of wordt er één aansprakelijk gesteld? Antwoord: De eigenaar van de au to is de aansprakeliike persoon, voor het geval hij schuldig is en deze zal zich moeten wenden tot zijn verze keringsmaatschappij om betaling van de schade te krijgen. In de praktijk worden de onderhandelin gen echter tussen slachtoffer en maatschappij gevoerd. Dit is ook praktischer. Zijn beide automobi listen schuldig, dan moet élk de schade dragen in evenredigheid tot zijn schuld. Dit hangt af van het oordeel van de rechter. Vraag: Al lange tijd valt het ons op dat er veel minder mussen in onze tuin zijn en in de verdere om geving. Vroeger zat het grasveld vol mussen als wij stukjes brood strooi den. Kort geleden is de rogge langs onze straat geoogst. Vroeger zaten daar lawines mussen. Nu hebben we er geen enkele gezien. Antwoord: Door giftige bestrij dingsmiddelen. die de boer gebruikt, komen vele mussen om het leven. Er zijn ook wel eens andere oorza ken, zoals de aanpassing van het wild aan de voorraad voedsel en aan vermindering van andere levensmo gelijkheden. Zo zag men toen de au to's het paard vervingen, veel min der mussen in de steden omdat ze de haverkorrels in de paardevijgen misten. In de meeste steden, waar de vo gels rijkelijk gevoerd worden, ziet men mussen genoeg. Voor het uitsterven van de mussen bestaat niet veel gevaar, omdat ze kunnen terugvallen op de steden. Veel ande re vogelsoorten doen dit echter niet. Vraag: Wat is de zogenaamde ty pistenziekte? Antwoord: Bij tennissers, huisvrouwen, handarbeiders, ty pisten, enz. kan door overbelasting van armspierhechtingen een epicon dylitis van het bovenarmbeen optre den. Men spreekt dan wel van een „tenniselleboog..typistenziekte", enz. De laatste bestaat uit een ontsteking van het beenuitsteeksel, waaraan de pezen zijn gehecht. Be handeling: rust, locale injecties, massage, bestraling en soms opera te. wordt gesteund. De gehele dag stond in het teken van deze vraag. De ruim 50 aanwezigen hadden drs. T. Brie- nen uit Groningen gevraagd om in vijftien minuten de conferentiegan gers met de huidige problemen te confronteren. Daarna ging men uit een in gespreksgroepen. In feite staan we voor twee proble men. zei hij. De eerste vraag is, bestaat er wel echt christelijk maatschappelijk werk, gaat het daar bij niet alleen om humane waarden? En de tweede vraag luidt: dreigt het maatschappelijk werk niet geheel in vakkundigheid te verzanden. Sommi gen zeggen reeds dat het een vak is, net als schilderen, waarbij niet je christen zijn maar je vakmanschap bepaalt, hoe je het werk doet. GRONDIDEEËN Het maatschappelijk werk gaat uit van bepaalde grondideeën zoals: Ie der mens heeft het recht zelf zijn behoeften te bepalen en daarin te voorzien. Ieder individu heeft zijn ei gen waarde. Alle mensen moeten ge lijke mogelijkheden hebben. Daaruit vloeien dan bepaalde principes voort die de methoden van het werk bepa len. Sommigen geloven dat deze grond beginselen neutraal zijn en dat de christelijke maatschappelijke werker en de humanistische die beiden op eigen wijze kunnen vullen. Deze ge dachte wees ds. Brlenen af. Deze grondideeën zijn puur humanistisch, j zei hij. Het is nu de taak van het christelijk maatschappelijk werk zich te bezinnen op eigen grondbeginse- I len, niet gepeurd uit de menswe- I tenschappen als psychologie, anthro- j pologie en sociologie, maar uit de j Heilige Schrift. Het maatschappelijk werk moet er mee rekenen dat de mensen zondaar zijn en kan er daarom niet van uit gaan dat het alleen maar de inner lijke krachten van de mens moet vrijmaken. Maar tevens moet het maatschappelijk werk rekenen met de kracht van het evangelie. Dan kan j „«—L-HoT, er gesproken worden van werkelijk hjk te vermijden, christelijk maatschappelijk werk. Na uitvoerige bespreking in discus siegroepen kwam de vergadering tot de conclusie dat het kerkelijk maatschappelijk werk vakkundig moet geschieden. Het moet zakelijk en doelgericht zijn, maar die vakkun digheid mag niet gaan overheersen en de menselijke aspecten in het werk verdringen. In de tweede plaats sprak de ver gadering uit dat het kerkelijk maatschappelijk werk vanuit een christelijke basis moet geschieden. Gebeurt dit binnen een christelijke organisatie voor maatschappelijk werk dan zal het een levende orga nisatie moeten zijn. Erkend werd dat het typisch christelijk niet in alle soorten van werk even duidelijk naar voren kan treden. Het zal vooral naar voren ko men bij langdurige behandelingsge- vallen. PRACTISCH In het praktisch werk wordt het openbaar in een eigen visie op het lijden, door een totaliteitsvisie op de mens en doordat niet alles alleen maar wordt verwacht van de inner lijke krachten van de mens die ge holpen wordt, maar vooral van de krachten van het evangelie. Ook werd nog uitgesproken dat de maatschappelijke werkers en -werksters een achterland nodig heb ben. In onze tijd komen de helpers in de kou te staan. Daarom is er ook een pastoraat voor deze mensen no dig. Twee leden van het bestuur van het BOC traden af, voorzitter C. Ip- 1 pel en de secretaresse. In hun plaats werden gekozen mejuffrouw Van j Nielen uit Utrecht en de heer A. H. Dikkerschei uit Apeldoorn. kaans-Russische aartsbisschop Jo hannes van San Francisco. Later polemiseerde het atheïsten- tijdschrift Nauka i Religija (we tenschap en religie) tegen een uitzen ding, waarin gesDroken was over de historiciteit van Jezus en de evange liën. En het blad Prawda Oekrainy wijdde een hoofdartikel aan een BBC-uitzending. waarin bisschop An tony uit Genève van de Russische emigrantenkerk Moskou beschuldigde van regelrechte geloofsvervolging. POPULAIR Deze doorgaans vinnige reacties bewijzen, dat de uitzendingen een ze kere populariteit in Rusland verwor den hebben. Ook uit een recent hoofdartikel in de Prawda blijkt, dat de partijideolo gen zich zorgen maken over de ma gere resultaten van de atheïstische propaganda, die „een belangrijk bestanddeel in de ideologische opvoe ding der arbeiders" genoemd wordt. De overwegende meerderheid van de bevolking is reeds de materia listische wereldbeschouwing toege daan, maar toch zou het verkeerd zijn, te denken dat de godsdienst vanzelf uitsterft, zo schrijft het blad. Waar men vergeet, dat het commu nisme zich niet door kan zetten zon der strijd tegen de godsdienst, en waar men verzoenend en goedig met de restanten van de godsdienst om gaat daar blijven deze een negatieve invloed op de mensen uitoefenen. GEVOEL Het blad adviseert, om niet zozeer het verstand als wel het gevoel van de mensen meer te gaan bewerken. De religieuze vooroordelen zullen eerder overwonnen worden, naarma te nieuwe nict-religieuze tradities en gebruiken hun plaats in het leven van de mensen krijgen. De Prawda prijst de gebieden Moskou. Minsk. Tseljabinsk en de Tataren-republiek om hun prestaties op het gebied van de atheïstische propaganda, maar kritiseert ander zijds de laksheid in Azerbeidsjan, Li touwen, het gebied van de Don en Krasnojarsk. „Snanie", een atheïstische propa- ganda-organisatie, wordt verweten, dat het aantal lezingen in korte tijd gedaald is van 760.000 tot omstreeks 100.000. Daartegenover krijgt het par tij dcomité van het gebied Tomsk een pluim, omdat het regelmatig an ti-godsdienstige cursussen organiseert voor mensen van pers, radio en tele visie. BIJBEL Verleden week verscheen in Moskou de tweede druk (200.000 exemplaren) van de Russische verta ling van de „Bijbelse verhalen" van de Poolse schrijver Zenon Kosi- dowski. De eerste druk kwam in 1965 uit. Dit boek bevat een vlotte, moder ne weergave van de historische boe ken van het Oude Testament met een commentaar vanuit het standpunt van de radikale bijbelkritiek, die tot doel heeft „de mens te bevrijden van atavistische vooroordelen en godsdienstig bijgeloof". In het nawoord wordt gezegd, dat Kosidowski met zijn werk aantoont, dat men in de Bijbel alles kan vin den, zelfs momenten van historische waarheid alleen niet de openba ring van een bovennatuurlijk, godde lijk wezen. (Van onze kerkredactie) MONACO Vandaag ontvingen wy juist een bloemlezing uit brieven, die Trans World Radio de laatste weken ontving! uit Rusland als antwoord op de Russische uitzendingen van deze zender. „Ik wil u graag laten weten van een man. die bekeerd was in Rusland door te luisteren naar uw programma's. De verandering in deze man was zc groot en zijn blijdschap was zo aanstekelijk, dat het de aandacht trok van de autoriteiten. Ze begonnen met zijn moestuinje in beslag te nemen. Toen ze zagen, dat dit tot gevolg had, dat hij zich nog meer verblijdde in de Here, werd nog meer van hem afgenomen. Dit gaf hij met blijdschap over aan de Here en hij ging voort Hem te prijzen. Maar toen kwam de hardste klap. Zijn kinderen, het kostbaarste bezit dat hij had. werden hem met geweld ontnomen door de autoriteiten, om geplaatst te worden in een van hun godde loze instituten. In wanhoop klampte deze arme vader zich vast aan de auto. die gekomen was om zijn kinderen mee te nemen en hij rende mee en wilde niet loslaten. Maar de wrede mannen sloegen zijn handen met harde voor werpen. tot hij gedwongen was los te laten". „Ik dank mijn God en u, dat Hij mij door uw prediking deed ontwaken uit een geestelijke slaap, redde uit satans netten en in mijn hart een nieuwe liefde wekte voor Hem". „De enige moeilijkheid is. dat ik geen gelegenheid heb, de Bijbel te lezen, want ik heb er geen. Hier in ons land is het heel moeilijk, er een te krijgen" „Vandaag besloot ik U een brief te schrijven, iets dat ik al lang van dag tot dag uitstelde. Dit is niet eenvoudig voor mij. want ik heb nog nooit een brief over de grens geschreven. Daarom moet u zich kunnen voorstellen met welk een emotie ik nu schrijf En daarom stuur ik u in de eerste regels v mijn brief de warmste, hartelijkste en oprechtste groeten uit de volheid mijn hart aan (volgen de namen van bijna alle radiosprekers)". „Wilt u a u.b. Lucas 17 37 uitleegen, want ik begriip dat niet". „Zend mij zo mogelijk een bijbel en wat christelijke boeken in het Rus- sisch. dat is de enige taal die ik ken". „Als u deze brief ontvangt, laat het weten aan het eind van een uitzen ding". „Bii deze laat ik u weten, dat Ik de bijbel, die u mij stuurde, ontvangen I heb. Hij heeft al vrucht gedragen: ik ben nu weer zonder bijbel". „Ik wil u laten weten, dat ik uw programma's zeer goed opvang op zater dag en zondag. De andere dagen ben ik niet in de gelegenheid. „Ik weet van een ander gezin, waar zij luisteren met tranen in hun ogen en uw programma's zelfs opnemen op de band". „Meer dan een jaar luister ik nu. Uw uitzendingen hebben mijn ogen voor veel dingen geopend Wilt u eens in een van uw programma's uitleggen, wanneer en hoe vaak iemand moet bidden? En zo mogelijk, stuur mij alstublief een bijbel". OOK G.O.S. SLUIT ZICH AAN (Van onze kerkredactie) GENEVE De confessionele wereldbonden gaan hun gesprek ken met Rome beter coördineren, om overlappingen zoveel moge- Men verwacht dan ook in Genève. dat de Rooms-Katholieke Kerk op de eerstvolgende bijeenkomst van het beraad officieel vertegenwoordigd zal zijn. DEN HAAG De voorzitter van het dagelijks bestuur van de Neder landse afdeling van Pax Christi. dr. I W. J. Schuyt heeft gisteren meege- deeld het oneens te zijn met de ver- •i klaring, die de jaarvergadering I van Pax Christi zaterdag in Rozen- I daal heeft aangenomen. In die verklaring wordt het rege ringsbeleid, wat de eenmalige verho- I ging van de defensieuitgaven als re- 1 actie op de gebeurtenissen in Tsje- choslowakije betreft, veroordeeld. De voorzitter van het dagelijks bestuur, vice-voorzitter van het landelijk bestuur en tevens Tweede kamerlid voor de KVP stelde er prijs op bekend te maken, dat hij deze veroordeling ten zeerste betreurt. In de werkgemeenschap van hun secretarissen-generaal zal waarschijnlijk binnenkort ook de Rooms-Katholieke Kerk verte genwoordigd zijn. Deze nieuwe vorm van interconfes sionele samenwerking tekende zich in Genève af op een bijeenkomst van secretarissen van de confessionele wereldbonden. Elf kerkfamilies waren op deze conferentie vertegenwoordigd, va riërend van de oosterse orthodoxie met 220 miljoen gelovigen tot de qua kers (225.000 leden). De negen anderen waren de Lu- therse Wereldfederatie, de Hervorm- de Wereldbond, de Baptisten Wereld- alliantie, de Wereldraad van Metho- I distenkerken, de anglicaanse ge loofsgemeenschap. de Internationale Congregationalistische Raad, de I Discipelen van Christus, het Leger j des Heils en de Unie van Utrecht (oud-katholieken). 1 De Gereformeerde Oecumenische I Synode en de wereldorganisaties van de adventisten en de doopsgezinden hebben toelating verzocht tot dit be raad. Voor het eerst nam ook een Voor het eerst was ook een rooms-katholiek aanwezig op een bijeenkomst van topfunctionaris sen van de confessionele wereld bonden. Tijdens een onderonsje hier van links naar rechts de Grieks-orthodoxe metropoliet E- milianos, de Franse lutheraan dr. André Appel, de hervormde Zwit ser dr. Marcel Pradervand en pater Jerome Hamer van het Va ticaanse secretariaat voor de een heid. I Theologen tot Tweede Kamer: (Van onze kerkredactie) MOSKOU Exacte cijfers over het aantal gelovigen in Rus land zijn niet beschibaar. Bis schop Peter, de nieuwe Russische bisschop van Parijs, noemde on langs een getal van veertig tot zestig miljoen. Waarschijnlijk is het lager. Er wonen in totaal 240 miljoen mensen in Rusland. Veel gegevens biedt een reisverslag van de Griek dr. Antonios Aleviso- poulos in het septembernummer van het Griekse kerkblad Ekklesia. Men vertelde Alevisopoulos in Moskou, dat er in het hele land 3.000 geopende orthodoxe kerken (dus ook geregistreerde gemeenten) zijn. Om dat er echter 30.000 priesters zijn, van wie er volgens een schatting van de Griek gemiddeld twee drie in een gemeente werken, vermoedt hij, dat er in werkelijkheid 10 tot 15.000 gemeenten zijn. (In 1914 waren er 54.000) Jong De priesters zijn meest relatief jong. Het aantal dat de laatste jaren gewijd is, is veel groter dan het aan tal, dat met enieritaat gaat of over lijdt. zodat het tekort minder wordt. Moskou (zeven miljoen inwoners) heeft veertig geopende kerken, Kief elf en Kharkof tien. In veel gemeenten worden de priesters geassisteerd door diakenen en subdiakenen. In elke gemeente zijn nonnen werkzaam, soms wel vijf tot tien, afkomstig uit de gesloten kloosters. Financiën De financiële basis van de kerk wordt uitsluitend gevormd door de collecten, de verkoop van kaarsen en gewijd brood, alsmede gelden voor priestersdiensten. Een priester verdient in doorsnee j 300 roebel in de maand, waardoor hij het niet slecht heeft (een arbeider komt op 120 - 150 roebel). Zijn werkzaamheden zijn strikt tot de kerk beperkt. Hij vermijdt discus sies over religieuze vragen buiten de kerkgebouwen, want propaganda ma ken mag hij niet. Gelegenheid tot een pastoraal gesprek heeft hij alleen, als hij door de gelovigen in huis wordt genodigd naar aanleiding van ge beurtenissen als doop of begrafenis. Daar komt hij dan ook met de kin deren in contact, wier godsdienstige opvoeding in hoofdzaak op de moe der (en niet te vergeten de grootmoe der) neerkomt. Want godsdienston derwijs aan personen beneden de 18 is aan de priesters verboden. Opleiding De Russische Kerk heeft twee the ologische academies en drie semina ries (in 1958 nog acht). In Zagorsk is zowel een internaatsstudie als een schriftelijke cursus mogelijk. Aan de eerste nemen 250, aan de laatste on geveer 300 studenten deel. Dat zijn meest geestelijken, die destijds zon der theologische studie gewijd zijn De seminaries in Leningrad en Odes- sa hebben 200 en 87 studenten. De studie duurt vier jaar en is kostenloos. Bovendien krijgen de stu denten een maandelijkse toelage, die naar gelang van hun prestaties varieert van 15 tot 25 roebel. Een zware handicap is het ontbre ken van nieuwe theologische litera tuur, daar het werk van de professo ren niet gedrukt kan worden. Voor 1917 kwamen de studenten vrijwel uitsluitend uit de priesterfa milies. Nu is hun afkomst veel meer gevarieerd. Er zijn nog al wat stu denten van de universiteiten onder, die door museumbezoek of contact met theologische studenten besloten van studie te veranderen. Meer jongeren bezoeken de kerk, dan vijf of zes jaar geleden. 77 j voor nei eersi nam ouk ecu Hij zei, dat hij door riekte zaterdag rooTns_katholiek aan de vergadering at aan Ho oinnctPmmiTlff lfnn nppl- niet aan de eindstemming kon deel nemen. „Hoezeer ook twijfels mijn deel zijn in deze moeilijk te beoorde len technische aangelegenheid, heeft vertrouwen in het beleid van de re gering bij de bepaling van mijn hou ding in de Tweede Kamer, zo goed als bij Pax Christi de doorslag gege- I ven", aldus dr. Schuijt deel. Het was pater Jerome Hamer van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid. Volgens hem moest men de Rooms-Katholieke Kerk ook als een „kerkfamilie" zien en is het Vaticaan zeker tot deelneming in dit beraad bereid. LEI Ie 2. orrn ch out Ierlé n dt ieki o AMSTERDAM Nederlandsl theologen hebben nog een laatstj, beroep gedaan op de politici de Tweede Kamer om de defenj sielasten niet te verhogen. Zr willen dat de Nederlandse rcgeL ring contact zoekt met Ruslan<£ Ze zeggen in hun protest dat oopide zij geschokt zijn door de inval vaprte Rusland in Tsjechoslowakije. Mad 1 niet agressie speelde daarbij de hoofclaag- rol, maar angst, vooral voor hëkenc steeds sterker wordende West-Duitserie, land dat nog steeds zijn aansprakejrlen, op verloren gegane gebieden acht^l m de Oder-Neisse niet wil opgeven. fet d< Een wezenlijk antwoord aan Rustin land zou in deze situatie zijn als dfrpol regering zou uitspreken dat de Odeng(ji Neisse grens erkend dient te wordeiL^/ in plaats van de defensielasten te veij^ hogen. tuw< De brief is ondertekend door: prol dr. J. van den Berg, Amsterdam VU Jyj prof. dr. H. Berkhof Leiden; dr (j Boerwinkel. Driebergen; prof. dr jP* i J. Bronkhorst. Utrecht: prof dr H IvM M. Fortmann. Niimegen: prof. dr. Aïg i de Froe. Amsterdam; prof. dr. Bn t< Haarsma. Niimegen: prof dr. J. C. Bt m< A. van Laarhoven. Nijmegen; prokziel dr. J. M. van der Linde. Utrechirchl prof dr A. F Maning. Nijmegei^ b prof. dr. P. A Roscam Abbing, Grc^g^e ningen; prof. dr. E. C. F. A. Schillejmm beeckx, Nijmegen; dr. J. M. vaj^p Veen, Drieberger." prof. dr H. R. Wijnjg gl gaarden, Amsterdam VU. PARIJS De Wereldraad Kerken en de Rooms-Katholieki Kerk gaan volgend jaar juni een ge meenschappelijke studieconferentil over de vrede organiseren in Bosse) Genève. Evenals op de gemeenschappelijk conferentie over ontwikkelingsvra gen. die in april van dit jaar in Bei roet werd gehouden, zullen zich on der de zestig uitgenodigde deelne mers weer talrijke deskundigen be vinden. Begin januari zal het programm worden vastgesteld. NED. HERV. KERK Beroepen te Randwijk: S. de Jonj te Houten (U.), die bedankte vooj Tholen: de Gouderak; P. Kolijn Scherpenisse; te Doornspijk: Schimmel te Harderwijk; te IJsselj muiden (toez.): C. Vos te Gouda. Aangenomen naar Voorst (Geld.' toez.: K. v. Otteren te Lathum (Gldi Bedankt voor Jutfaas (U.) - toez. S. Brandsma te Gramsbergen, Benoemd tot bijst. in het pastoraa te Maarn (U.): C. M. M. Fergusoi vlootpred. te Den Helder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2