VAKBONDEN IN METAAL STELLEN ULTIMATUM ALACREME sin VS verwerpen protest Moskon Commentaar Staat neemt deel in gaswinning Tweede postbestelling nog in vier steden Voorstel: contract voor één jaar Loonsverhoging van zeven procent Vóór 6 december antword binnen Anders worden akties voorbereid Protestmars scholieren W. A. Fibbe voorzitter Rijnmond Opsporing verzocht 450 GRAM m 1.15 In landbouw 45.000 werknemers minder HET WEER Kans op vorst PTT Rijnmond Nieuwe leidse Courant Donderdag 28 november 1968 - 49ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr- E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich it ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Haarlemse middelbare scholieren met spandoeken in een protest mars door de binnenstad. Ditmaal is het betogingsobject de hogere defensieuitgaven. De veiligheid wordt daarmee niet bevorderd, vinden de leerlingen. Een ge moedelijke demonstratie overi gens of misschien moeten wij wachten tot het universitaire stadium DEN HAAG De Staat zal voor veertig procent deelnemen in de aard gasconcessies van de Nederlandse Aardolie Maatschappij en de Amoco- groep in Drenthe, Noord-Friesland en Bergen. In een brief aan de Tweede Kamer deelt minister De Block van economi sche zaken mee, dat deelname alleen wenselijk is als de Staat een redelijk rendement kan verwachten en wan neer sprake is van een belangrijke vondst. Deelname in de exploitatie van on belangrijke velden zou volgens de mi nister remmend kunnen werken op de onderzoekingswerkzaamheden, om dat de maatschappij dan niet verze kerd is van een redelijke beloning. ROTTERDAM De benoeming van de heer W. A. Fibbe tot voor zitter van Rjjnmond is thans officieel: het desbetreffende Koninklijk besluit vermeldt dat deze benoeming ingaat op 16 december. Het dagelijks bestuur van Rijn mond deelde mee, dat het de nieuwe voorzitter met vertrouwen begroet. Het verwacht dat spoedig eenzelfde goede verstandhouding ontstaat als er met mr. Marijnen was gegroeid. De Rijnmondgecommitteerden ver klaren verder: „Het dagelijks bestuur van Rijnmond betreurt het, dat aan zijn verzoek vóór het vertrek van mr. Marijnen in diens vacature te voor zien blijkbaar niet kon worden vol daan. Het hoopt dat na een korte periode van inwerken de thans be noemde voorzitter zich zal doen ken nen als een man die met beleid en voortvarendheid leiding zal weten te geven aan de collegiale arbeid in het dagelijks bestuur en aan het goede samenspel met de gekozen volksver tegenwoordigers en met de gemeente besturen in het Rijnmondgebied. Het dagelijks bestuur van Rijnmond vertrouwt erop, dat de heer Fibbe zich zal ontpoppen als een voorzitter, die wat betreft het te volgen beleid geheel past in het door zijn voor- |an-!er opgezette patroon." (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Uit een onderzoek naar de doelmatigheid bij de postdienst blijkt dat de directie een „wat ouderwets dienstbetoon" wordt verweten. Gestreefd zou moeten worden naar een veel grotere mate van commercialisering. Het rapport, dat in opdracht van minister Bakker van verkeer en wa terstaat werd uitgebracht, is gister avond aan de leden van de Staten- generaal aangeboden. Het is opgesteld door het raadge vend efficiency-bureau Bosboom en Hegener, in samenwerking met het raadgevend bureau Berenschot. Er is ruim een jaar aan gewerkt, de totale kosten hebben ongeveer een miljoen gulden bedragen. Bij de postdienst gaan de jaarlijkse baten en lasten elk een half miljard gulden ver te boven. Het aantal personeelsleden is meer dan 33.000. Het exploitatietekort bedraagt omstreeks 50 miljoen gulden per jaar. TARIEFSVERHOGING Hoewel geen onmiddellijke ta riefsverhoging wordt beoogd, ligt deze wel in 't verschiet. De perso neelsuitgaven van de postdienst ma ken 75 procent uit van alle kosten. De welvaartsstijging en de loonsver hogingen dit geldt trouwens voor Geen misdadiger ditmaal, maar de monarch zelf: koning Gustaaf Adolf van Zweden liet zich tijdens zijn bezoek aan het nieuwe politie bureau in Falur door een politie- fotograaf portretteren. Maar in het dossier zal hij toch niet worden vermeld alle dienstverlenende bedrijven kunnen niet worden opgevangen door het opvoeren van de produktiviteit. De PTT-directie meent dat de om vang en de kwaliteit van de dienst verlening niet rigoureus mag worden ingeperkt. Haar aantekeningen in de vorm van een waarde-oordeel bij de in het rapport voorgestelde efficien- cy-maatregelen, spreken in dit op zicht een duidelijke taal. Het meest ingrijpende advies: het opheffen van alle postbestellingen en het inrichten van afhaalkiosken voor het publiek (bezuinigingseffect 100 miljoen gulden, omdat o.m. 4.000 werknemers overbodig zouden wor den) wordt als niet te realiseren van de hand gewezen. Hetzelfde geldt voor de invoering van de vijf daagse bestelweek (besparing: 9 mil joen gulden, 450 mensen). TWEEDE BESTELLING Terwijl de PTT uitgaat van hand having van twee bestellingen in het centrum van de vier grootste steden (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht) wordt in het rapport aanbe volen de tweede bestelling volledig op te heffen. De efficiency-bureaus geven in overweging de mogelijkheid te on derzoeken op lange termijn nagenoeg alle bijpostkantoren zonder bestelling (140), alle hulppostkantoren (1200) en alle poststations (180) in posta gentschappen om te zetten. Het (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De drie werknemersvakbonden in de metaal industrie hebben vanmiddag de werkgevers een ultimatum ge steld, dat op 5 december afloopt. Reageren de werkgevers vóór 6 december niet positief dan zullen de vakbonden akties voorbe reiden in de bedrijven. De bonden zeggen met dit ultimatum een laatste poging gedaan te hebben om stakingen te voorkomen. Voorgesteld wordt een con tract voor 1 jaar in plaats van voor drie jaar, zoals het aanvan kelijke voorstel luidde. Het nieu we contract zou moeten lopen van 1 januari tot 31 december 1969 en de volgende punten moe ten bevatten: 7. verhoging van de lonen en sala rissen per 1 januari 1969 met 7 procent; 2. invoering van een minimum va kantietoeslag voor werknemers van 23 jaar en ouder alsmede voor kostwinners beneden de 23 jaar; 3. een bepaald percentage van de loonsom dient te worden gestort in een in te stellen fonds, waar uit aan georganiseerde werkne mers bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd een uitkering kan worden gedaan; 4. faciliteiten voor vakbondsaktivl- teiten op het niveau van de on derneming. Afspraak Voorts willen de werknemersbon den met de werkgevers een concre te afspraak maken over de verkor ting van de wekelijkse arbeidsduur met ingang van 1 januari 1970. Daarnaast dient duidelijk een be reidverklaring te worden gegeven dienstbetoon zou hierdoor, vooral op het platteland, sterk verminderen. Volgens het rapport kan door ver dere mechanisering en automatise ring van sorteerprocessen bij gebruik van numerieke adrescodes een besparing worden verkregen van 35 miljoen gulden en/of 3.000 mensen. De PTT-directie, die in dit verband reeds proeven neemt in Rotterdam, kan echter nog geen cijfers op tafel leggen. Wel zegt zij dat deze zaak pas op lange termijn te verwezenlijken S OVEREENKOMSTEN Rafelt men het rapport uit een en plaatst men de opmerkin gen van de directie ernaast, dan blijkt dat de realiserbaar geachte aanbevelingen van de bureaus en de bezuinigingsmaatregelen, die het PTT-bedrijf reeds in studie heeft, el kaar niet veel ontlopen. Ook bestaat er een grote overeenkomst in de ra mingen van de besparingen in geld en in taken (ongeveer 50 miljoen gul den en 3.000 werknemers). De enige suggestie in het rapport, die als totaal nieuw kan worden ge kwalificeerd, is de participatie in de stichting van zogenaamde wijkser- vice-centra. Hiermee wordt bedoeld het onder één dak brengen van diensten van de Nederlandse Spoor wegen, de ANWB. de plaatselijke vervoersbedrijven etc. Voor vervolg zie men pag. 13 BRAND NIEUW EXPERIMENT TOT ST. NICOLAAS a.s. OCHTENDPRIJZEN tot 12 uur 's morgens. PHILIPS EN RUTON ARTIKELEN o.a. Haardroogkappen met regelaar 29,95; Draaitop stof zuigers 109,—; Messenslijpers 17,95; Mixers 3 snel heden 29,95; Philipshave 3 kops scheerapp. 47,50; Ladyshave in cassette 19,95; Batterij scheerapp. 24,95; Elektr. eenpers. dekens 59,50. Zie elders in dit blad een aanvullende advertentie. RADIO PLEIN 16 Vijf Meiplein 1 en 16, Leiden. Tel. 25100-43631. tot het treffen van maatregelen zowel materiële als niet-materiële in het kader van de economische en technologische ontwikkeling. Ook willen de werknemers reëel overleg over mogelijke maatregelen tot bezitsvorming. Overleg Reageren de werkgevers op de voorstellen positief dan willen de bonden nog op vrijdag 6 december met de werkgevers overleg plegen. Wijzen de werkgeversvertegenwoor digers deze laatste poging van de vakbonden om tot overeenstemming te komen van de hand, dan gaan de bonden die dag intern beraadslagen. Op zaterdag 7 december komen zij afzonderlijk in ledenvergadering bij een om het beleid van het bestuur voor de toekomst te bespreken. Men zal dan of zijn goedkeuring kunnen hechten aan een nieuw compromis met de werkgevers of aan bepaalde akties in de bedrijven omdat de werk gevers het compromis hebben afge wezen. De gevraagde zeven procent is veel meer dan de werkgevers in een te genvoorstel hebben geboden. Het is daarom uiterst onzeker of de werk gevers positief zullen reageren op dit ultimatum. De bonden laten de gedachten van een meerjarig contract niet definitief los, maar zij menen een eenjarig con tract te moeten voorstellen omdat de werkgevers moeite blijken te hebben met de grote onzekerheden voor de jaren 1970 en 1971. 1970-1975 DEN HAAG In 1970-1975 zijn jaarlijks 7500 arbeidsplaatsen nodig om degenen die de landbouw verlaten, ander werk te geven. Dit concludeert het Landbouwschap in een brief aan de Tweede Kamer. De laatste jaren was de afvloeiing uit de landbouw wat minder, maar in de nabije toekomst komt er een sterke stijging door de ongunstige inkomens positie, vooral in het oostelijk zand gebied. Ge pleit wordt voor speciale voorzieningen voor oudere land arbeiders, die hun werk moeten op geven. WASHINGTON De Britse zaak gelastigde in Amerika heeft gisteren het niet-verspreidingsverdrag voor kernwapens geratificeerd. Engeland is daarmee het eerste atoomland, die dat doet. Het is niet mogelijk te leven zonder iets lief te hebben. PASCAL Wordt Rusland religieuzer? pagina 2 Mini-bladzij met rijstgerechten pagina 11 NS moet op moderne leest pagina 7 „Mag ik 4e bruidsmeisje zijn?" olgendc keer DE BILT Rond een hoge- drukgebied boven Rusland en de Balkan werd de afgelopen dagen zachte lucht naar ons land gevoerd. Hierin kwamen voor de tijd van het jaar vrij hoge temperaturen voor. Het hogedrukgebied zorgt er voor, dat oceaandepressies ons niet kunnen bereiken. Een lage drukgebied, dat zich nu ten westen van Frankrijk en van Portugal bevindt, trekt dan ook in zuidelijke richting weg. Mede hierdoor worden de luchtdrukverschillen in onze omgeving kleiner, zodat de wind nog verder zal afnemen. Daarbij wordt geleidelijk iets koudere lucht uit Duitsland aangevoerd. De kans op vorst in de nacht en vroege ochtend neemt dan ook toe. Plaatselijk kan mist ont staan, overigens blijft het vrij zonnig weer. DE BILT Droog weer mei zonnige perioden, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuid oostelijke wind. Vannacht tempe raturen om het vriespunt, mor gen overdag iets lagere tempera turen dan vandaag. Vooruitzichten voor zaterdag: zon: minder dan 40 procent; min. temp.: omstreeks nor maal; max. temp.: omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 28 november Zon op 8.21, onder 16.34; Maan op 14.10, onder 0.59; 5 december volle maan. Tsjechen niet privé naar de Sowjetunie PRAAG Met ingang van 3 de cember is het voor Tsjechoslowaken verboden privé-reizen per auto naar de Sowjetunie te maken. Het Tsje chische persbureau CTK dat dit meldt, geeft geen reden voor het ver bod op. Georganiseerde groepsreizen blijven toegestaan. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een Russisch protest tegen de vorming van een nieuw NAVO-commando in Napels verworpen. Het nieuwe commando gaat in de Middellandse Zee een luchtverkenning voeren met het oog op de versterking van de Russische vloot in dit gebied. Rusland heeft de instelling van dit commando verworpen omdat het de spanning in het Middellandse Zeegebied zou verhogen. Het Amerikaanse ministerie zegt, dat juist Amerika belang heeft, bij ver mindering van de spanning in dit gebied en dat de instelling van de lucht verkenning een voorzorgsmaatregel is. T^E posteryen hebben een vitale functie in de gemeenschap. Wie PTT zegt, denkt aan dienstbe toon, aan korpsgeest, aan discipline, aan stiptheid in het uitvoeren der postbestellingen en aan bezorgers die, ook in koude, natte of warme jaarge tijden, op onopvallende wijze hun plicht doen. Het cfficiency-rapport dat over de postdienst is uitgebracht doet een aantal suggesties om tot betere be drijfsresultaten te komen. Het uit gangspunt en ook de opdracht van de doorlichters was: wegen aan te geven die naar bezuinigingen kunnen leiden. Als echter wordt aanbevolen liefst alle postbestellingen op te heffen, kan de besparingsdrift slechts in blinde drift zyn ontaard. Een postdienst die niets meer bezorgt is als een kreupel paard. Al heeft hy dan wel voor een novum gezorgd. Zonder postbestellers zullen onge twijfeld aanzienlijke bezuinigingen kunnen worden doorgevoerd. Alleen gaat dit ten koste van bedrijven zo wel als particulieren, die groot be lang hebben by, en ook een verkre gen recht hebben op, een snel en feil loos communicatiesysteem. Terecht heeft de directie van de post dienst stelling genomen tegen deze aanbeveling. Zy meent dat de typi sche aspecten van een dienstvcrle- ningsbedryf als de PTT zoveel mo gelijk behouden dienen te blijven. De voorgestelde afhaalkiosken kunnen op dit punt geen soelaas bieden. Het gaat erom, of men zyn corres pondentie in de bus krijgt óf er elke dag weer voor op pad moet gaan. Hoe vaak zal men niet voor niets moeten lopen? En hoe krygen gebrekklgen of zieken hun brieven, kranten of tijd schriften thuis? De Kamerleden, die het rapport thans in studie hebben, zullen straks moe ten beslissen welke maatregelen de posterijen precies moeten nemen om het exploitatietekort te verkleinen. Laat men het vooral zoeken in secto ren welke geen invloed hebben op het dienstbetoon, zoals mechanisering, automatisering, herstructurering en verbetering van arbeidsprocessen. Doet men het anders, dan loopt men de kans met het badwater het kind weg te gooien. J)E benoeming van de heer W. A. Fibbe tot voorzitter van Rijn mond stemt ons vanzelfsprekend tot vreugde. Omdat wij het een juiste benoeming achten; oindat wij ingenomen zijn dat een voorman uit het protestantse kamp deze beeft verkregen; omdat het prettig is dat er een benoeming is. Want het heeft lang moeten duren. Toen half juli bekend werd dat mr. Marijnen naar Den Haag zou gaan is er reeds van alle kanten op een snelle benoeming aangedrongen. Tal van vertragende faktoren zijn daarna opgetreden. Overleg en in spraak namen veel tijd in beslag. Uiteindelijk kondigde minister Beer- nink aan dat de opvolger half novem ber bekend zou zijn. Als andere internationale zaken geen voorrang hadden geëist, zou deze datum ook wel zijn gehaald. Men kan intussen aannemen dat anderen niet zo onverdeeld instemmen met de benoeming. De PvdA met name zou zeker gaarne een barer kandidaten in deze zetel hebben ge zien. Deze partij zou dan wel zeer sterk in het dagelijks bestuur ver tegenwoordigd zijn geweest, tè sterk dunkt ons. Een „monsterverbond" der frakties van PvdA. CPN en PSP in de Rijn- mondraad heeft al een protest laten horen. Waarschijnlijk omdat zij de benoeming van een vertegenwoordi ger der confessionele groeperingen als onafwendbaar beschouwden. Het verschil tussen inspraak en mee beslissen schijnt deze protesterenden niet geheel duidelijk te zijn. Gevoeglijk kan men menen dat dit protest niet tegen de persoon van de heer Fibbe is gericht. Deze staat immers in alle gelederen aangeschre ven als een integere figuur, en ook als een man die een brug weet te slaan tussen controversiële standpun ten. In verband hiermee zouden we de benoeming van juist deze Rotterdamse politicus willen zien als een symbool van wat de regering wil: eenheid tussen Rotterdam en Rijnmond. Men kan óók zeggen: zo groeit Rotterdam in Rijnmond en worden verschillen te niet gedaan. Wellicht kan onder leiding van de heer Fibbe een sfeer worden gescha pen, waarin kan worden gewerkt aan de oplossing van een problematiek die al lang vraagt om nieuwe, door zichtige vormen van bestuur. J CORUMBA (Brazilië) Janio Quadios, o-id-president van Brazilië, is vandaag vrilgelaten uit zijn ver banningsoord bij de grens met Bo livia. Quadros werd !n juli gearres teerd, nadat hij kritiek, op de rege ring had geuit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1