Blad Gevaren beperkt bij vestiging van industrie Regeringspartijen tegen PvdA-voorstel over iliensttij dverkorting Overheid moet uitgaven met 3 pet verminderen Personenauto botst op vrachtwagen3 doden f sneT 1 Scholieren op het dievenpad CONSUL D'66 zou de grote winnaar zijn Ontwikkeling Concorde gaat gewoon door door deze krant. veel weten: I Cgeen lange stukken I 11 DONDERDAG 28 NOVEMBER 1968 NIEUWE KOOKBOEKJES Wie trek heeft in smou- tebollen of zeuvenschaft, perenspekke of prol, kan terecht bij Ben Kuyper. Hij is goed voor het nieu we receptenboekje 50 Streekgerechtcn waarin alle provincies van ons lieve vaderland zijn ver tegenwoordigd. Misschien had Ben er beter ook bij kunnen vertellen, hoé onze voorouders die gerechten verorberden. De Zeeuwen zien met afgrijzen, hoe toeristen hun palingbroodjes op peuzelen. De graat van de paling zit in 't midden van 't broodje en het is dus logisch dat je voor zichtig rondom van de zij kanten afhapt En wij dachten, dat „stip" een zure saus was, die in Spa kenburg bij gestoofde aal opgediend werd (wordt?). Dat gevogelte allang geen luxe meer is in onze keuken, is veelzeggend voor onze beurs en smaak. Weef zelf Stropdassen Geweven stropdassen zijn erg gewild. Jongelui die een hekel aan de keu rige stropdas hebben, zijn veelal wél te strikken voor een modieus geweven exemplaar. Bodil Blokker in Heemstede levert een pakketje wol, dat vol doende is voor zes strop dassen met een duidelijke handleiding. Er hoort een bandweefapparaat bij van 8.95 en dan kunt u aan de slag. Bevalt het weven, (en de ervaring leert dat we ven enorm veel voldoe ning schenkt) dan wilt u vast ceintuurs en banden in frisse kleuren gaan proberen. Bandweven, uw nieuwe hobby? Pakket 3 het uwe voor 9.80, voor dezelfde prijs pakket 9 in aktuele najaarstinten, pakket 10 8.95, wol in twee verschillende soorten in gedekte gemêleerde kleuren voor effen strop dassen. Plezierig dan ook dat in de serie van Ben Kuyper nu ook 50 Gevogelte-re- cepten verschenen waarin gans. eend, parelhoen, houtsnip, fazant en duif voorkomen. Wie op de Spaanse toer wil vindt in deze reeks: Lekker eten op z*n Spaans alles van haar gading. Ieder boekje in fleurige omslag 2.50 per deeltje. Uitgave Zo mer en Keuning, Wage- ningen. AAN TAFEL Bijna ieder kind heeft wel eens een periode waarin het slecht eet. Moeder in paniek. Krijgt het kind wel genoeg? Kweekt ze een kieskeuri ge kauwer op, waarvan ze ook nog de schuld krijgt? „Laat hem niet merken dat we het belangrijk vin den, hoeveel hij eet en toon geen overmatige be zorgdheid voor het eten. Een kind zal daarop rea geren. Als het boos is, slecht gehumeurd, te wei nig aandacht krijgt? Nou, dan eet het lekker niet! We hebben precies het te genovergestelde bereikt van wat we wilden. Er zijn vele oorzaken voor slecht-eten: er kan een ziekte op til zijn; er is mogelijk gebrek aan vita mine C; weinig energie verbruik door een tekort aan uitdagende spelmoge- RIJSTGERECHTEN UIT ALLE WINDSTREKEN Mevrouw Tomi Egami is een kook-expert. Zij kent de Japanse, Chinese en Franse keuken op haar Japanse duimpje en is hoofd van een kookinsti- tuut. Zij reist veel en overal waar ze komt geeft ze kookdemonstraties. Van haar hand verscheen het kookboekje Rijs! gerechten uit alle windstreken in de serie Stokpaar üjes van Zomer en Keuning *(60 re cepten 5.90). Er zijn talrijke moge lijkheden om rijst ter ta fel te brengen, deze verza meling internationale re cepten bewijst het. Rijst is licht verteerbaar, niet duur en voedzaam, een reden om de gerechten uit Algerije, Turkije. Birma, Mexico, Pakistan of India eens te proberen. Tomi Egami geeft elf Japanse rijstschotels. De moeilijkheid is, dat vele ingrediënten in ons land niet verkrijgbaar zijn. In een speciaalzaak kunnen we mogelijk bam boescheuten, inktvis, koenjit en Ve-tsin op de kop tikken, met lotuszaad en ginko-noten wordt het wat moeilijker Misschien is dit voor de keukenprin ses juist een uitdaging, vervangingen te vinden, zoals Tomi er ook sommi ge suggereert: aluminium folie in plaats van lo tusbladeren, zoete witte wijn in plaats van saké. Hier: SUSHI (uit Japan). Nodig: 3 kopjes rijst, 3 eetl wijnazijn, V» theel. Ve-tsin, zout, 2 dunne plakken ham, in stukken van 4x6 cm, 175 g. zure haring, 175 g. salami, 100 g. gerookte zalm, alles in stukken van 4x6 cm, omelet (van 3 eieren, 2 eetl. melk. zout, peper) in stukken snijden van 4x6 cm; 8 grote gekookte gar nalen in de lengte doorsnijden en 30 min. lijkheden, aan buitenlucht en bewegingsvrijheid. Eetnukken zijn soms te wijten aan een gespannen sfeer, te grote porties, te veel snoepen, moeilijkhe den op school of met vriendinnen of vrienden, het kind kan boos, jaloers, teleurgesteld of bang zijn (Sinterklaas!). Een plezie rige voorlichting over „Eten" vindt u in de bro chure: Aan tafel. Praktische wenken voor bepaalde situaties, die in ieder gezin wel voorko men worden de uwe door: een briefkaart met 0.40 aan extra postzegels op de adreszijde aan Het K en O centrum voor Ge zinsvoorlichting. 's Gra- vendijkwal 60 Rotterdam, of door storting van dit bedrag op giro 30 56 41 van Nat. Fed. voor Huish. en Gezinsvoorlichting, Van Speykstraat 19 Den Haag. marineren in IV» eetl. azijn, 1 theel. suiker, zout, snufje Ve-tsin. Dun pan nekoekje van 1 ei, theel bloem. eetl. wa ter, zout; snijden in lange repen van 1 cm breed, mosterd. De rijst wat vochtig ko ken; overscheppen in een grote (houten) kom, ver mengen met azijn, zout en Ve-tsin. Eventueel al roe rend afkoelen met een waaier. De palm van uw rechterhand natmaken, een handje rijst nemen en er een balletje van kne den. In de linkerhand een stukje ham nemen en met de wijsvinger van de rechterhand (waarin u de rijst nog vasthoudt) insmeren met wat mosterd (zie foto). Vervol gens het rijstballetje op de ham leggen, de linker hand dichtvouwen en met twee vingers van de ande re hand het geheel vast aan elkaar drukken. Op een schaal leggen en het proces herhalen met de plakjes haring, salami, zalm. omelet en garnalen. De repen van het eier- flensje om de sushi van salami en andere stijve ingrediënten binden zodat ze niet van de rijst losla ten. Garneren met toefjes peterselie. Dit is een koude rijst-sdhotel. IS kaas uit het vuistje de n van niemand kijkt, ik neem 't laatste stukje HAARLEM De Haarlemse poli tie heeft vijf scholieren van veertien tot zeventien jaar uit Haarlem en Heemstede aangehouden die ervan verdacht worden een banketbakker uit het centrum van de stad te heb ben bestolen van 6500 gulden. De jongens werkten, van wie enkelen geruime tijd, op zaterdag en in de vakanties bij de banketbakker. Eerst pleegden zij verduisteringen en later werden zij volgens de politie brutaler. Na' insluipingen werden be dragen van 1200 en 2900 gulden gestolen. Eén van de aangehoudenen, een 17-jarige jongen, heeft bekend nog enige diefstallen te hebben gepleegd, onder meer in Santpoort waar de buit 700 gulden was, in warenhuizen waar een bontstola, een radiotoestel en enkele snuisterijen zijn gestolen en in een sigarenzaak waar hij zes aanstekers wegnam. Voorts bekende hij op listige wijze een sleutel van een brandkast te heb ben bemachtigd en hiermee uit de brandkast in een woning 600 gulden te hebben weggenomen, toen de be woners afwezig waren. VII Tl Navulbaar Wereldservice f49.50 Imp. N.V. ALVANA Oen Haag tel. 070 63 09 43 -#■ Op de Australische basis Woomera is gisteren de lancering van de Eldo Europa F7-raket opnieuw uitgesteld, wegens een storing in het druksysteem van het aandrijvings mechanisme van de tweede trap. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Wanneer op dit mo ment Tweede-Kamerverkiezingen zou den worden gehouden, zou D'66 de grote winnaar zjjn. De democraten zouden achttien zetels in de Tweede Kamer krijgen. Ze bezetten er nu zeven. Dit is een van de resultaten van een Telegraaf/Veldkamp enquête. Dit verkiezingsonderzoek is deze maand gehouden. De Kamer zou er als volgt uitzien. Tussen haakjes is de huidige zetel verdeling aangegeven. KVP 37 (39) PvdA 34 (371 D'66 18 (7) WD 18 (17) ARP13 (15) CHU 11 (12) PSP 5 (4) BP (Koekoek) 4 (3) BP (Harmsen) (3) CPN 4 (5) SGP 3 (3) PPR 2 (3) GPV 1 (1) Groep-Kronenburg (1) Opkomstplicht Voorts is nagegaan welke kiezers niet meer naar de stembus zouden gaan als de opkomstplicht zou wor den afgeschaft. Zeventig procent zei zeker te zullen gaan stemmen ook zonder opkomstplicht, 19 procent zal waarschijnlijk stemmen, 7 procent waarschijnlijk niet en 4 procent ze ker niet. Afschaffing van de opkomst plicht is relatief gunstig voor ARP, WD en PSP; ongunstig voor D'66 en Boerenpartij. Kabinet-De Jong Ook is gevraagd naar de voor keur voor een regeringscombinatie De Jong (KVP.ARP,CHU,VVD) en een combinatie-Den Uyl (PvdA, PSP, D'66, PPR). De combinatie- De Jong krijgt 43 procent en de com binatie-Den Uyl 31 procent. Verge leken mei het onderzoek dat in maart is gehouden steeg de voorkeur voor een combinatie-De Jong met 4 nro- cent. De aanhang v*n de combina tie-Den Uyl bleef gelijk. Van de AR-kiezers geeft 88 pro cent de voorkeur aan een combina tie-De Jong. Bij de KVP en WD is dit percentage 82, terwijl 80 pro cent van de CHU-kiezers voorkeur heeft voor de huidige combinatie. Als men vraagt met welke partij men het liefst wil samenwerken krijgt men het volgende beeld. Voor keur voor samenwerking met de PvdA heeft 13 procent van de AR- kiezers, 30 procent van de KVP- kiezers, 14 procent van de CHU- kiezers. Voor de VVD spreekt 21 pro cent van de AR-kiezers zich uit, 40 procent van de KVP- en 31 pro cent van de CHU-kiezers. Populair De populariteit van minister president De Jong is sinds maart duidelijk gestegen. Op de vraag in welke politicus men het meeste ver trouwen heeft antwoordt 12 procent premier De Jong. In maart was dit 9 procent. Minister Luns blijft de meest ge noemde politicus met 13 procent maar in maart was dit nog 17 pro cent. Drs. Den Uyl is derde met 8 procent, gevolgd door mr. Van Mierlo en mr. Biesheuvel die beiden 6 procent krijgen. Vragen statenlid DEN HAAG Welke stappen heft* ben gedeputeerde staten van Zuid-Holland ondernomen om het ge vaar van luchtverontreiniging voof de gemeente Dordrecht tot een mini mum te beperken, als bij de Moer dijk een petrochemisch industriecom plex komt? Dit vraagt het statenlid drs. T. van de Graaf, nu bekend is geworden dat de besprekingen tussen de regering en de Shell over de vestiging van dit industriecomplex nabij de Moerdijk in een vergevorderd stadium zouden zijn gekomen. Ook wil het statenlid weten, of het „overlegorgaan Zeeha venontwikkeling Zuidwest Neder land" bij het overleg werd betrok- ken. Hij herinnert er aan, dat bij het gemeentebestuur bezorgdheid heerst met het oog op eventuele gevolgen van de vestiging van het industrie complex voor het woon- en leefkli maat in Dordrecht. W. Altink directeur van Cebuco AMSTERDAM De heer W. Al- tink is met ingang van 1 januari be noemd tot directeur van het Centra^ Bureau voor Courantenpubliciteit (Cebuco). Hij volgt mr. G. J. van Roozendaal op, die is benoemd tot secretaris van de Nederlandse Dag bladpers. Gezakt voor rijbewijs... Viermaal zakken voor een rij bewijs is een ontgoochelende zaak: de Londense Betty Vickery is uiteraard diep teleurgesteld. Zij is namelijk gezakt voor haar „rijbewijs" om een stoomwals te besturen. En dan te bedenken dat zij op haar verjaardag een prach tig exemplaar van zes ton van haar echtgenoot kreeg. Twee uur voor het examen heeft ze de stoomwalsketel nog vol liefde opgestookt, maar het heeft niet mogen baten LONDEN De Britse minister van technologie, Athony Wedg- wood-Benn, heeft gisteren in het La gerhuis verklaard, dat de ontwikke ling van het Brits-Franse superso nische vliegtuig Concorde gewoon doorgaat, ondanks de vermindering van de Franse bijdrage in de kosten. De minister zei dat het Franse besluit in het komende jaar geen in vloed op het project zal hebben en dat het ook geen nadelige gevolgen zal hebben voor de toekomst van het vliegtuig. Hij merkte op dat Enge land niet van plan is zijn bijdrage in de kosten van het project te vermin deren. Maatregel van De Gaulle PARIJS Alle Franse minis teries op één na moeten hun lopende uitgaven met drie procent verminderen als gevolg van president De Gaulles plan voor vermindering van het be grotingstekort met een half mil jard dat de frank van devaluatie moet redden. Dit is gisteravond door het ministerie van finan ciën bekendgemaakt. De uitzondering is het ministerie van onderwijs dat zijn uitgaven met slechts anderhalf procent moet ver minderen. De maatregel zal in 1969 een besparing van naar schatting 500 miljoen frank opleveren en is onder deel van het p.an voor vermindering van de uitgaven der Franse openbare diensten met 800 miljoen frank. De resterende 300 miljoen frank wordt als volgt bespaard: een ver mindering met drie procent van schenkingen en subsidies van alle ministeries, inbegrepen dat van on derwijs. wat een bezuiniging van naar schatting 150 miljoen frank zal opleveren. Een vermindering van 2,5 procent van de uitgaven van alle ministeries voor uitrusting waarvan eveneens een bezuiniging van 150 miljoen frank wordt verwacht Verwacht wordt verder dat een aantal specifieke ministeriële projec ten zal worden geannuleerd, even eens een bpsnarine van naar schat ting 150 miljoen frank. Maar om wel ke projecten het gaat is nog niet vastgesteld. President De Gaulle heeft het gala diner dat hij op 17 december zou geven voor parlementsledén, uit be zuiniging la*en vervallen. Een ont vangst die Ie <>orzitter van de Nati onale Vergadering geeft voor de par lementariërs gaat door, maar buiten landse spijzen en dranken zullen niet worden verstrekt Alles zal Frans zijn. De nationale vergadering heeft van nacht het bezuinigingsplan met 391—91 stemmen aanvaard. Angstig avontuur De geredde bemanningsleden van het Panamese schip Amalia dat gisteren in brand stond, komen in een hotel in Egmond op verhaal nadat een helikopter hen van boord had gehaald. Doek ran Monet bracht 650.000 frank op PARIJS In het Parijse museum Gallièra zijn gisteravond 124 schil derijen verkocht, die in totaal 3.177.000 frank opbrachten. Een schil derij van Monet, daterend uit 1891, braoht het meest op: 650.000 frank. Een doek van Raoui Dufy ging voor 295.000 frank van de hand. Een goua che van Picasso bracht 42.000 frank op en voor een verzameling kleuren litho's van Dali werd 20.000 frank neergeted. TONGEREN In fie nacht van dinsdag op woensdag is (e Kessenich op de steenweg naar Venlo een Nederlandse personen auto tegen een Duitse vrachtwagen gereden. De Nederlandse chauffeur Willem Schepens werd zwaar ge wond. De drie andere inzittenden van de personenwagen, de 57-jarige mevrouw Silkens-Cuypcrs, de 56- jarige heer P. Dorenherg en de heer J. Snciders, allen uit Roer mond, verloren het leven. MEPPF.L Bij een verkeersonge luk op de Rijksweg Zwolle-Meppel zijn gistermorgen twee personen om het leven gekomen: de 55-jarige radio- en tv-handelaar G. H. J. Ronde uit Vaassen en de 58-jarige meubelfa brikant A. de Boer. Ten gevolge van een verkeerde in haalmanoeuvre van een andere weg gebruiker, raakte de door de zoon van de heer De Boer bestuurde auto in de berm, sloeg over de kop en schoot middenop de rijbaan. De door de heer Ronde bestuurde auto vloog er met grote snelheid tegen op. De heren Ronde en De Boer over leden tijdens het transport naar een ziekenhuis In Zwolle. HAARLEM De 21-jarige mejuf frouw W. M. C. van der Hulst uit Haarlemmerliede is gistermorgen ge dood toen zij met haar bromfiets in frontale botsing kwam met een fietser. WAMEL De 24-jarige mejuf frouw H. L. T de Loriin uit Wamel is gisterochtend in haar woonplaats betrokken geweest bij een aanrijding aan de .gevolgen waarvan zij later in een ziekenhuis te Nijmegen is overle den. Zij zat met nog twee anderen in een personenauto die in volle vaart bovenop een stilstaande vracht auto-combinatie botste. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De vier re geringspartijen wijzen een diensttijdverkorting, zoals de PvdA die wil: tot 12 maanden, van de hand. Dat zou ten koste gaan van de effectiviteit, de paraatheid en de veiligheid. Ook het betoog van de socialist Wieldraayer die becijferde dat in to taal 5000 man dienstplichtig perso neel meer onder de wapenen geroe pen zouden moeten worden, omdat de vermindering van zes tot vier briga des meer vrijwilligers en technische specialisten vrijmaakt, kon de rege ringswoordvoerders niet overtuigen. De PSP en PPR spraken zich trou wens ook uit voor diensttijdverkor ting. Er waren gisteren in de Tweede Kamer bij het debat over de de fensienota, nog meer geschilpunten. De PvdA was in het gezelschap van D '66 bij het afwijzen van de 60 extra Leopard-tanks die vallen onder de bekende 225 miljoen. De heer Wierda (soc.) diende een amendement in om van de 135 min. 58 mil joen (uitgetrokken voor tanks, munitie en onderhoudskosten) te schrappen. De heer Imkamp diende ook nog een motie in om de verkoop aan Duitsland van Starfighters te doen doorgaan. Dat zou over 1969 nog eens 25 miljoen extra besparen. De heer Wierda zei .n dat verband, dat hij het op peil houden van twee striking squadrons betreurde, waar het maar zo'n klein onderdeeltje is vergeleken bij het indrukwekkende cijfer van de kernwapens in Europa: 7.000 tot 10.000. Het was niet de eerste keer in de achter ons liggende weken dat het al of niet noodzakelijk zijn van de NA- VO-bijdrage in de Tweede Kamer aan de orde kwam. De heer Walburg (a.r.) vond de extra bijdrage geen wezenlijke versterking, meer een op vullen van gaten. Hij meende dat we voor onze veiligheid meer over moe ten hebben. De kosten per hoofd in Nederland zijn 70 dollar, in Zweden 125 dollar en in Rusland 175 dollar. „We moeten de cowboy uit Texas niet voor onze defensie-inspanning laten opdraaien". De heren Kikkert (c.h.), Jansen (kath.v.) en Koudijs (lib.) gebruikten andere woorden voor dezelfde me ning. De PvdA wil wel geld geven voor de NAVO, maar alleen op korte termijn en ter vergroting van mobili teit en paraatheid. Dus wel 415 Leo pards. maar niet 60 tanks voor mobi lisabele bataljons. De heer Kikkert (c.h.) herinnerde eraan dat „pacifisten en niet-paci- fisten elkaar gevonden schijnen te hebben wanneer het over de NAVO gaat". Hij laakte een „insinuerende opmerking" in een VPRO-uitzending, dat de volksvertegenwoordiging door haar steun aan de regeringsvoorstel len het volk niet meer vertegen woordigt. „Wat vertegenwoordigt de VPRO dan eigenlijk wel?" In dit verband maakte de heer Kikkert de opmerking dat de com missies ter bestudering van vre desvraagstukken politiek niet te een zijdig moeten worden samengesteld Ook Defensie moet een duidelijke in breng leveren. De c.h. afgevaardigde maakte zich tolk van alle fracties bij zijn sug gestie, van de Kon. Marechaussee een interservice-orgaan te maken, dat rechtstreeks onder de minister valt De minister heeft zich al positief op gesteld, maar zonodig zou de heer Kikkert een uitspraak vragen. Eensgezindheid was er ook over herziening van de krijgstucht. De op voedkundige maatregel moet ver dwijnen, vindl men. De heer Vonhof» (lib.) eiste een ondubbelzinnige uitspraak van de minister. De heer Walburg stelde voor cellulaire straf fen in het wepkeinde te onderbreken „Dergelijke straffen zetten vee' kwaad bloed, a's u eens wist", riet hij minister Den Toom toe. De heer Wieldraayer wilde get streng en verzwaard meer. maa voorwaardelijke straffen en boetes De socialist Wierda meende, dat de salarissen van het dienstplichtig personeel binnen twee of drie jaar opgetrokken moeten worden tot di« van het beroepspersoneel. De heer Kikkert bracht ook het telegram van het Interkerkelijk Vre desberaad aan de fractieleiders van de christelijke partijen ter sprake. Hij vond dat men niet kan volstaan met een simpel telegram als men zonder een alternatief te geven via de Handelingen van de Kamer uitge breid kennis heeft kunnen nemen van de standpunten. Hetzelfde geldt min of meer voor de brief van Amsterdamse hoogleraren. Als men zich zo door emoties laat meeslepen kan men wel spreken van optisch zelfbedrog, aldus de heer Kikkert. Ook de heer Van Dis (s,g.) laakte het optreden van het Interkerkelijk Vre desberaad. Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11