Bouw van keuzewoningen dringend noodzakelijli Doeshaven heeft ruim 500 leden Continuïteit grote visserij op langere termijn in gevaar Er komt hulpdienst voor bloemisten Veevoederfabrikant Schrama gehuldigd CHEPEM, Vertrokken uit Leiden jfidenaars wonnen van B.Z.C. (8-4) V olleybaluitsla gen in afdeling Leiden ZWENDEL BIJ BROCADES Spoedberaad over aankoop tanks De Gruijter (S'heim) en Steens samen Algemene beschouwingen in raad RIJNSBURG Forumavond in Rijnsburg Hoger dividend bij VRG-Papier Verkoopster krees boete {j TiïeuüvB Voetbalwedstrijd FC Köln-ADO bijna zeker op tv F enerbahce-A j ax morgen EILEN EN ZEILEN lf jjlEUWE LEIDSE COURANT 7 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1968 LEIDEN Vertrokken personen (In de week van 28 oktober t/m 4 november): W L van Unen, Lammenschanspleln 25, Oegstgeest, Jacob v Ruysdaeliaan 1; H van Veen, Lammenschansweg 271, Leider dorp. Rosenburg 45; L D van de Wijn aard, Zaanslraat 92. Geertruldenberg, jtadsweg 124; J Kiel, Merelstraat 18, Lis- te, Ooievaarstraat 215; L W Provoost, ^ammenschansweg 51, Goes, Beatrlxlaan 4; J W Treur, Paramarlbostraat 41. Lei derdorp, Rosenburg 43; J H van Gent, alb Verweljstraat 1, Veendam, Tijdens traat 17; C A J Crul, Papengracht 8. Unsterdam. Nieuwe Achtergracht 73 IV; A T Lommers, Bruggravenlaan 236, ihtiopië; D K W Blansjaar, Serin- enstraat 61a, Valkenburg, ab Valken- mrgseweg achter 122a; L M Franssen, Vasstraat 3, WUleskop A U;H Danoenln- rat, Zoeterwoudseslngel 107, 's-Graven- lage, Amethisthorst 161; P A de Wilde, Itr. Veer 27, Oegstgeest, Aert van Neslaan 225; H R Kriek, Burggravenlaan 42, Amstelveen, Oosterhoutlaan 25; W chultema, Valdezstraat 4, Hazerswoude, J 'erkplantsoen 2; C D Gravemaker, Pleter lothstraat 14, Oegstgeest, Jan Steenlaan 4; A KanLs, Boerhaavelaan 262, Oegst- eest, Aert van Neslaan 526; C [eemskerk, Hoge Morsweg 16. Katwijk, jgusterstraat 27; J Laterveer, Hollaan 38. indhoven. Bergmanstraat 81; H F Dank- oeljer. Hollaan 144, Delft, van Adrl- jiemstraat 333; E Winters, Vlvaldlstraat zoetermeer, Stationsstraat 25; A C an Loo, Haven 17, Nijmegen, Malvert I—II; J G Lammers, Levendaal 189, legstgeest, Frans Halslaan 251; T A N an. Brahmslaan 299, Amsterdam, Mlche- mgelostr. 65 I; T A de Gans, Rem- randtstraat 27, Alphen a/d Rijn, Jong- indt Conlnckstraat 40; R C Kraal, Noor- einde 2a, Den Helder, Het Nieuwe Diep T Brittljn-Dtuart, Beschuitsteeg 8a, La- n NH, Burg Nispen tot Sevenaerstraat H C Hommes, Meermanshof 24, Rotter- am, Westzeedijk 51; W F Jacobus, Noor- einde 2a, 's-Gravenhage, Daendelsstr. 46; M Dezentje, Muldersstraat 17, Delft, an Adrlchemstr. 217; A H G van de loeverlng, Rijn en Schiekade 106, 's-Gra- enhage, Fultonstraat 115; M A I Dries- Morsweg 288, Dordrecht, Bleekersdljk J A IJ Verhoeve, Wasstraat 2e, Oegst- Grilnerlelaan 19; A J Sleme- Ink-Prenen, ab Zijlsingel t/o no. 60, Zoe- trwoude, 5 Meilaan 8; M Wegman, ab Ulsingel t/o no. 60, Zoeterwoude, 5 Mel- an 8; A T van Meel-Jansen, Plantsoen i, Katwijk, Kerkstraat 83; A Hengstman, d Waalsstraat 7, Zwolle, Palestrlnalaan 1; H van der Jagt, Zaanstraat 151, legstgeest, Warmonderweg 80; F G El- erhorst, Korte Hansenstraat 9, IJnsburg, Oegstgeesterweg 128; G van ongeren. Nieuwe Rijn 46, Ede Gld. tompekamperweg 9; A van Kuljk, Zoe- erwoudsesingel 52, 's-Gravenhage. Brono- olaan 5; J H Beumer, Hooigracht 4a, legstgeest, Fred Hendriklaan 6; V de ok, Rapenburg 83, Bloemendaal, Mr H nschedeweg la; P Loosbroek, Plantsoen 1, Haarlemmermeer, Burgerveen De Rul- ehoek 45; C M Veldkamp, Rapenburg "1, Koudekerk a/d Rijn, Hondsdijk 8: A Jongewaard-Korenhof. Beatrlxstraat 41, leuwveen. Parkstraat 12: Jonkvrouw C Felth, Jan van Goljenkade 33, Voor- urg. Jan Llgthartstr. 5; W Eddlne. likspaanweg 43. Groningen. Oosterstraat i; C J van der Beek-Misdom, Paramarl- ostraat 1. Australië: A P de Vos. Munnl- enstraat 51, 's-Gravenhage, Hogewal 4-15; B R W Kalkman, Jan van Houtka- e 30, 's-Gravenhage, Westduinweg 1429; J Doorn, Noordelnde 2a, Hilversum, oodweg 37; C F Mulder, Noordelnde 2a. len Helder, Het Nieuwe Diep 5;V H F M nepfle. Herengracht 74, Rotterdam, Jostmolenwerf 30: A Vos-Vermeulen, La- Morsweg 63, Epe Gld., Bloemstraat 7| F J A Jaspers. Morsweg 104, Zoeter- roude, Lebulnusstraat 3: A G H Mosch, an van Goyenkade 26. Oegstgeest, Lljt- eg 402; F W van Dam, Johan de Winstraat 50, Deventer. Llngestraat 84; C J geus, Storm Buyslngstraat 30, Rotter- am, G W Burgerplein 9; C J Heljnen, .orentzkade 16a, Rotterdam. Schiekade 2B; E W Birsak, de Mey v Streefkerkstr. 8, Oosterhout, Narclssenstr. 62; J A lógbom, Boerhaavelaan 156, Oegstgeest, JJtweg 501; S C Kaper, Rljnsburgerweg J, Vught, Vondelstraat 16; C A KrlJ- er-van Prehn, ab Morssingel, Amster- am. Corelllstraat 5; L c M B Timmer- lan, Tomatenstraat 2, Michelsgestel, G legenstr. 94; N F F X Neuwahl, Hoge tljndijk 330, Duitsland; W A P van der tet, Crantljnstraat 106, Hazerswoude, ab s Kromme Jaagpad; C Schoemaker, algewater 8. Oegstgeest, Pr Irenelaan 40; F Bakker-Slotboom, Hogewoerd 87. imsterdam. Frans Halsstr. 15 hs; R G W Van Dael, Jan van Houtkade 4la, Voor lig, Oosteinde 39; M A van den Akker, Kdeinde 2a, Den Helder, Het Nieuwe 5; J Verkuljl, Houtlaan 55, Haarlem- armeer, Abbenes, Kaagweg 31; H J jng. Johan de Wittstraat 21, 's-Graven- lage. Snelllusstr. 44: J E c M van Voort t Voorst (Baronesse) Boerhaavelaan 5, Indhoven, Paradijslaan 16; J L Mllten- urg. de Sltterlaan 12. Hilversum. Graaf 'ichmanstraat 104; H J de Graaf, Jacq 'rlusplantsoen 234. 's-Gravenhage, Noor- einde 127-137; J de Roode, Leemansstraat I. Noordwljk, Duinweg 6a: A E U Ahay- n, Doezastraat 34. Noordwljk. Boeren- urgerweg 23; A M Dekker. Witte Ro- 1 nstraat 21, Anloo, Zuldlaarderweg 122: E Penrhyn, Klikspaanweg 16. Utrecht, loningsweg 38; A Saban. Nieuwe leestenmarkt 1. 's-Gravenhage. Schenk- ade 221; J J M Timp, Steenstraat 55a, ordrecht, Nleuwenhaven 37; D N E Ber- ard-Pennenburg. Koolhof 18, 's-Graven- age, Suezkade 25; E F Klink, van Rle- eeckhof 52, Gllze en Rijen. Chaamseweg M E Glesen-Eger, Rljnsburgerweg 29a, legstgeest. Frans Halslaan 153; T van 'Ijk, Thorbeckestraat 49, Drieber- en-Rljsenburg, Buntlaan 74. nachine vijf LEIDEN Vertrokken personen (In de eek van 11 t/m 18 november): H E 't as, Drulvenstraat 44, Zwljndrecht, Fa- antpleln 85; J J Overeem, Scholtenstraat l, Oegstgeest, Jac v Ruysdaelln 3: K J e Vogel, Vestestraat 11, Alphen a/d Rijn, enusstraat 134; W C Ravensbergen, alserstraat 3, Voorschoten, Abr v/d lulstln 43; p Agema, Varkenmarkt 16. lsse. Ooievaarstraat 183; J Wlersinga, Jleuwe Rijn 96. Vleuten-De Meern. Bur- emeester v. d. Heidelaan 53. J W Bos. iaagweg 11. Koudekerk a/d Rijn, Kerk- aan 39; C C van der Weide-Bannlnk. an 's-Gravensandestr 133, Ermelo, Llon achetstraat 3; R F Knlbbe, Warmonder- eg 45, Tunesië; W Eibers, Jan vos- insteeg 31, 's-Gravenhage. Stalpertstr 11; I Kleynen, Middelweg 19b, Amsterdam, uys Ballotstr. 12; M J J J de Groot, olfmakersteeg 13, Amsterdam, Dlezestr ill; E van der Burch, Noordelnde 2a, -Gravenhage, van Mlereveltstraat 123a; H G van der Krogt, Klikspaanweg 47, ijswljk ZH, Steenvoordenln. 159; M J A astlaans, Meerhof 12, Mill en Sint Hu- Stationsstraat 24; A J van Hoof. Waterpolo GOUDA In de eerste klasse •an de waterpolocompetitie van de tring Gouwe-Rijnstreek blijft Sleu- elstad het goed doen. Gisteravond n het Goudse Spaardersbad boek en de Leidenaars een gedecideerde 14 overwinning op BZC. Door dit resultaat gaan de blauwwitten nu aan kop met evenveel punten als stadgenoot De Zijl, maar met een Wedstrijd minder gespeeld. Het Bergambachtse BZC scheen [isteren slechits even een bedreiging ie vormen voor Sleutelstad De Leidenaars bouwden in de eerste periode een 30 voorsprong op lank zij twee doelpunten van Jan Ireedeveld en één van Johnny Bekkering. In het volgende spel- gedeelte wist BZC echter via de [evaarlijke midvoor terug te ko nen tot 32. De ploeg van coach Erades wist deze aanval goed te Pareren. De grotere snelheid werd effectief gebruikt en in de derde speeltijd brachten Brccdcvcld en Wim van Zijl met twee doelpunten de voorsprong op 26, terwijl BZC hier slechts één goal tegenover kon stellen. Ook in de laatste perio- ie bleef Sleutelstad de betere ploeg. Wim van Zijl benutte een straf- Worp. Co Oudshoorn scoorde met ten doorslagbal, de aanval van BZC «laagde maar één keer zodat de •todstand 84 werd bereikt. Rijn en Schiekade 101, Eindhoven, 2c Lle- van de Keyln 5; A S Hounlet, Tous- salntkade 45, Oegstgeest. Rhljngees- terstraatweg 40; AH MB Geljser, Joh Verhulststr. 15, Nootdorp, Veenweg 47; J B Lindeman, Montgomerystr 25, Rotterdam, Westzeedijk 82a; C J den Edel, Titus Brandsmaln 42, Alkemade, Anemo- nenstraat 3; P C Verhagen-van den Ing, Koningstraat 6. Alphen a/d Rijn, Venusstr 132: P S M van Thiel, Hoge Rijndijk 165, Leiderdorp, Spllnterlaan 49; J P F Slij pen, Beschuitsteeg 1, Amsterdam, Fr v Mlerlsstr 27III; T Struik, Groenesteeg 3. Australië; M W Gerdes Oosterbeek, Kort Rapenburg 6, Oegstgeest. Emmapleln 3; D Henneman, Plantsoen 93, Breda, Wensel Cobergherstr 143; P de Wekker, Hoogl Kerkgracht 5, 's-Gravenhage, Swee- llnckpln 51; C Zandbergen, Plantsoen 103, Voorschoten, Pr Beatrlxlaan 24; W E C van Noort, Haarlemmerstraat 123, Voor burg, Park Vronesteyn 14; P J Kühn, Oude Singel 58, Oegstgeest, Aert v Nesln. 503; E W Kosto, Oude Singel 238, Delft, Ternatestraat 141M P Mulder, Rapen burg 7, Oegstgeest, Hofbrouckerln 46-48; J M Rulgrok, Heiligen Geesthofje 13a. Oegstgeest, Rhljngeesterstraatweg 40; B S Abdelkade, Hogewoerd 121, Culemborg, Industrieweg 4; B W H Barelds, iJsselka- de 31, Haarlem, Schoterweg 71; A M C Karelse, Rljnsburgerweg 10, Warnsveld, Kerkhofweg 3 In: J Eekhof, Jacob Catslaan 107, Noordwijkerhout. Zilker- duinweg 240; F J Schneider. Vondellaan 36, Rusland; T P M van Norden-Zandbcr- gen, Morsweg 23. Wormerveer, Wandel weg 140: M L Kooljman, Haagweg 43. 's-Gravenhage, Erasmusweg 310: H de Meij, Jac Urlusplantsoen 272, Haarlem, Schoterweg 71; J L Schuller, Franchi- montlaan 29, Rotterdam, Langegeer 154: C M Overdlep, Konlnglnnelaan 71, Spanje: B H M Rietveld-van der Klugt, Spnar- nestraat 2, Alphen a/d Rijn, Anna v Saksenstraat 6; F E Riemersma, Tul penstraat 2, Bergen NH, Oude Bergerweg 63; J Tlmmer-Benschop, Anna van Bu- renhof 65, Maurlk, Tlelseweg 39; J C de Gunst-v d Blom, Hansenstraat 12, Val kenburg ZH, ab ws Voorschoterweg 25; J R S M Blondé, Boerhaavelaan 266, Utrecht, Euterpedreef 75; R B M M Dlrks, Rljnsburgerweg 165, Velsen, Drlehuizer- kerkweg 123; G A van Kampenhout-La- mers, Rljnsburgerweg 10, Oegstgeest. Ce- lebesstraat 47; G J J Zwartjes. Buys Bal lotstraat 1. Rotterdam, Havenstraat lOOd: S V Raghavendra Char, Witte Rozenstraat 16. Groot-Brlttannië; J R van Axel Don gen, Hoflaan 165, Rotterdam, Venezuela- weg 22a. LEIDEN De uitslagen van de vo rige week gespeelde volleybalwedstrij den zijn: Heren, eerste klas: DSSRijnsburg 2 3—0, Valken—DVO 3—1, Kangeroes 5 Donar 22, Kangeroes 4Kangeroes 3 2—2, Castellum 2—DIO 2—2, Castel- lum 3—KVC 2 2—2, KVC—Rijnsburg 13, CatenaTeylingen 13, Catena —Castellum 2 0—3; 2de klas: WVV- Leython 3—1, Kangeroes 6—Raaphorst 0—3, Leython—DSS 2 3—1, SUES— LUSV 3 1—3, Donar 2—KVC 3 3—1, DIO 2Teylingen 2 03, Meerburg— DAC 13, Rijnsburg 3Fioretti 13; 3de klas: Catena 2GW 22, Kan geroes 7Donar 3 13, Leython 3— Leython 2 31, Kangeroes 8Fioretti 2 2—2, WVC—In Up Go 1—3, Valken 2—DVO 2 3—1, Raaphorst 2—DIO 3 31, Rijnsburg 4KVC 4 31, Cate na 2Rijnsburg 4 30; 4A: Castellum 4DAC 2 03. HaduardHaduard 2 3—0: 4B: WW 4—Valken 3 2—2. WW 2—MBO 0-3; 4C: GGV 2—WW 3 3—0, GGV 3—DVO 3 0—3, Donar 4— WW 3 1—3, GGV 2—SUES 2 3—1. Dames, le kl: LUSVNw Brunh 22, Rijnsburg 2Argos 3 31, Cas tellum—DAC 2—2, WW—MSV 2—2. Castellum 2Teylingen 03, DIO KVC 3—0, KVC 2—SUES 2—2; 2de kl: DVOLeython 31, DonarDAC 2 3—0, KVC 4—Argos 5 2—2, KVC 3— Teylingen 2 03, RaaphorstArgos 4 30, Kangeroes 2Fioretti 22, KVC 4—KVC 3 3—1; 3de klas: Catena— Meerburg 13, GGVRijnsburg 4 3—1, Donar 2—DAG 3 22, DIO 2 MSV 2 1—3, Castellum 3—Catena 1—3, Rijnsburg 4Catena 2—2; 4A: In Up Go 5—DSS 0—3, Donar 3—LUSV 2 03r 4B: In Up Go 3Haduard 03, In Up Go 2Leython 2 30, Raap horst 2Gemini 03, Rijnsburg 5 KVC 6 1—3. Dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg: DEN HAAG De continuïteit van de grote Nederlandse visserij loopt op langere termijn gevaar omdat de no dige voorzieningen achterwege drei gen te raken. Oorzaak hiervan, zo schrijft dr. H. A. H- Boelmans Kra- nenburg> secretaris van de Redersve reniging' voor de Nederlandse Zeevis serij in „De Nederlandse Onderne ming, het weekblad van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, is dat de Nederlandse regering bij het nemen van structurele maatregelen ter verbetering van de visserij in ver re achterblijft bij wat bet buitenland op dit gebied presteert. Daardoor wordt de concurrentie nog steeds vol gehouden ten koste van het eigen ka pitaal en de rente daarop. In het artikel gaat dr. Boelmans Kranenburg uitvoerig in op de wel vaart, die de kleine zeevisserij op het ogenblik doormaakt. Met name de kotters bereiken goede resultaten bij de tongvisserij. „Veel somberder is de toestand in de grote zeevisserij, Welke het getij op allerlei wijzen de laatste jaren tegen heeft", aldus dr. Boelmans Kranenburg. De teruggang van de ha ringstand heeft het doel van de vis sersvaartuigen dat zich hiermee bezig hield praktisch doen verdwijnen, waardoor ook de vangsten zijn ge daald. Deze daling wordt bovendien versterkt door het uitbreiden van de visserij grenzen van Engeland en Ier land, waarvan de invloed groot blijkt te zijn. Zoeken Dit betekent volgens dr. Boelmans Kranenburg dat naar nieuwe visserij- gebieden moet worden gezocht On danks de hulp van de overheid bij het uitvoeren van experimenten heeft de rentabiliteit van de schepen een ge duchte klap gehad, hetgeen nog werd verergerd door het optreden van de haringworm. Dit gevaar is dit jaar echter door toepassing van het diep vriesprocédé teniet gedaan, waardoor de binnenlandse consumptie van maatjesharing aanzienlijk is gestegen. Van ongunstige invloed op de gang van zaken bij de haringvisserij ls vol gens dr. Boelmans Kranenburg ook de beloning van de bemanning. Deze be loning bedraagt rond dertig procent van de opbrengst van de produktie, terwijl de sociale lasten en secundaire arbeidsvoorwaarden tien en twintig procent van de besomming vraagt. „Dan is het duidelijk", aldus dr. Boelmans Kranenburg, „dat bij steeds voortdu rende stijging van de sociale lasten de marge voor de overige bedrijfskosten, inclusief rente en afschrijving steeds daalt. Daardoor worden aan het be drijf de middelen onttrokken die no- Burgerlijke stand van Zoeteru'oude ZOETERWOUDE Geboren Bernardus P G z van L P de Jong en van Th C J M Koot; Petrus E J z van P L M Zandbergen en van E Dekkers; Anna Maria d van M A H van Diemen en van M P H A van der Sluiis; Johanna Mr.ria d van A G de Wit en van J H A Turk. Ondertrouwd: W G M Kalkers. 32 jaar te Zoeterwoude en Th Th Lem mers, 31 jaar, te Nijmegen; J Bij de Vaate, 47 jaar, te Zoeterwoude en A Stoel, 45 jaar te Zoeterwoude; J J van den Boom, 25 jaar, te Alphen aan den Rijn en G W M Lelieveld. 21 jaar, te Zoeterwoude; J W C Heemskerk, 22 jaar te Koudekerk aan den Rijn en A C Vermeulen, 20 jaar te Zoeterwoude; H S Broekhuis, 24 jaar te Lelden en A M H Elder- horst, 25 jaar te Zoeterwoude; G P J Weenink, 28 jaar te Alkemade en C M Turk, 21 jaar te Zoeterwoude; J G Koot, 25 jaar te Voorschoten en C J M Straathof. 24 jaar te Zoeterwou de. Getrouwd: H Klos en H J H Ver hagen; AAM Hilgersom en M Th G van Veen; C Piest en H A van der Hoeven; J Wassenaar en A M Th de Vogel; W C L Steenvoorden en A M Nij hof. dig zijn ter vervanging van oude vaartuigen en ter verhoging van de produktiviteit". Oorzaken Het gaat, aldus dr. Boelmans Kra nenburg hier om een complex van oorzaken van biologische, staatkundi ge, economische en sociale aard, dat niet met één enkele maatregel, zeker niet met één van nationale aard, is te bestrijden. Hij meent dat het visserij beleid van de EEG meer gericht zal moeten worden op de stimulering van de krachten in het bedrijfsleven zelf met alleen een zekere rugdekking in verband met de in-elasticiteit van de AMSTERDAM De recherche heeft een zwendel met valse facturen aan het licht gebracht, waarvan de N.V. Kon. Farmaceutische Fabrieken Bro- cades-Stheeman in Amsterdam het slachtoffer is geworden. De 31-jarige zakenman Peter N. uit Amersfoort zou het bedrijf in augustus in samenwerking met de 30-jarige ma nager van de reclameafdeli.ig van Bro cades, P. V. voor f 16.000 hebben opge licht. Het tweetal werd aangehouden toen een poging om met valse facturen nogmaals een bedrag van f36.000 van Brocades los te krijgen was mislukt. De zakenman is een oude bekende van de politie. Hij was enkele jaren geleden betrokken bij de zwendel met lege nv's en in september vorig jaar bij het verhandelen van een grote party marihuana in Zeist. DEN HAAG - Minister Witteveen heeft gisteren de Tweede-Kamer commissie voor financiën ingelicht over de ontwikkeling van de mone taire situatie. De vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer is vandaag telegrafisch uitgenodigd, morgen middag te vergaderen over twee wetsontwerpen, die betrekking heb ben op de voorgenomen aankoop van Leopard-tanks in West-Duits- land. Het is de bedoeling dat reeds woensdag het plenaire debat hier over wordt gehouden. De kans is groot dat de Kamer nog deze week wellicht donder dag een openbaar debat aan de financiële toestand in de wereld zal wijden. Fusie drukkerijen SCHIEDAM Drukkerij J W de Gruijter N V te Sassenheim en druk kerij Steens NV te Schiedam heb ben een fusie aangegaan Zij noe men deze fusie een logisch gevolg van de eerder gekozen samenwerking met het grafisch verkoop- en advies bureau Stad-Steens-De Gruijter N V te Den Haag, dat zelfstandig blijft wer den onder directie van de heer M I Stad. De Gruijter en Steens hechten veel waarde aan een bredere opstelling, waardoor sn^le aanpassing bij de zich snel ontwikkelende omstandigheden in de grafische industrie mogelijk is Dit samengaan heeft geen nadelige in vloed op de werkgelegenheid: ontsla gen zijn niet te verwachten. De di rectie van de bedrijven wordt gevormd door de heren I. J de Gruijter. R P V- M. ten Hagen en C. Lievaart UTRECHT Aan de RU zijn geslaagd; voor het doctoraal examen theologie: de heer H J van der Steeg te Oegstgeest; voor het kandidaatsexamen Spaanse taai en letterkunde; mejuffrouw V Pelkman te Voorburg. RIJNSBURG Om nachtwerk te voorkomen werd gistermiddag voor het eerst met de begrotings behandeling om half vijf al begon nen. De nestor van de raad, de heer C. van Egmond (ARP) opende de algemene beschouwingen. Hij noemde de volkshuisvesting in Rijnsburg nog steeds een probleem van de eerste orde. Het bouwen van keuzewoningen is de enige mo gelijkheid om aan goedkopere hui zen te komen. De heer Van Egmond ging volle dig akkoord met de verhoging van de brandweerkosten. Hij prees het Rijnsburgse brandweerkorps om zijn taakopvatting, maar vroeg zich toch af of wel voldoende materi eel aanwezig is voor de brandbe strijding in hoogbouw. Speciale aandacht werd gevraagd voor de straatverlichting hoek Tramstraat—Oude Vlietweg. Tegengevallen was. dat de post onderhoud wegen f 7000 lager is ge raamd dan vorig jaar, terwijl zo hier en daar toch heus wel wat te verbeteren valt. Dorpshuis Waardering werd uitgesproken over het snelle optreden van de dienst van gemeentewerken bij sneeuwval en gladheid. De heer Van Egmond zou graag om de vuil nisbelt een niet te dure beplanting aanbrengen. Kan het dorpshuis niet in het saneringsplan worden opge nomen? Is het niet beter voor de bouw van een zwembad alvast een stich ting te vormen waarin allerlei groe pen van de bevolking zijn verte genwoordigd? De heer T. Kralt vertolkte de gevoelens van de ch fractie. Hij stelde voor te onderzoeken of de brandweer niet kan samenwerken met de brandweerkorpsen uit de omliggende gemeenten. Wat de volkshuisvesting betreft, meende hij dat de vaart er uit is. Het ziet er niet naar uit, dat bouwgrond beschikbaar komt. De ch fractie is ervan overtuigd, dat het college in dit opzicht al het mogelijke heeft gedaan. Het Flo- rabestuur heeft de belangen van zijn leden goed behartigd, maar aan medewerking om tot een op lossing voor de woningbouw te komen heeft het ontbroken. De heer Kralt brak een lans 'voor de bouw van meer eengezinswonin gen. Hoogbouw hebben we genoeg en het levert trouwens maar be trekkelijk weinig terreinwinst op. Gepleit werd voor de bouw van een aantal eenvoudige woningen voor minder-draagkrachtigen. Een sobere woning is nog altijd te prefe reren boven een krot. Aandacht werd gevraagd voor verbetering van de Voorhouter- weg. Voorts kwamen aan de orde de bescherming van de glascültuur en de ligplaatsen voor woonsche pen. Is het niet verstandig aan de iigplaatsvergunning een tijdslimiet te verbinden? Voorlichting De heer D. van der Mey (PvdA) vroeg om een gemeentelijk voor lichtingsblad. Met voldoening had hy geconsta teerd, dat B en W wat de woning bouw betreft niet bij de pakken gaan neerzetten, maar met veel energie proberen gronden aan de Valken- burgerweg te kopen. Daar zouden alvast een paar honderd huizen kunnen worden gebouwd. De heer Van der Mey pleitte sterk voor de bouw van keuzewoningen. Er worden geen woningen voor de kleine man gebouwd. En dat is toch beslist noodzakelijk willen wij voor komen, dat de verkrotting toeneemt en dat huwelijken worden misvormd door veel te lange inwoning en ver loofden de moed opgeven. Wat de aanleg van een park aan gaat, vroeg de heer Van der Mey daarin ook een kikkerbadje voor de kleuters aan te leggen. Waardering werd uitgesproken over wat gebeurt op het terrein van sociale zorg en maatschappelijk werk. Voorzichtig Mevrouw De Haas-Kromhout (PvdA) legde er de nadruk op, dat de begroting slechts sluitend kon wór den gemaakt door een voorzichtig financieel beleid. Er wordt weinig uitgegeven aan subsidies voor cul tuur, recreatie, dorpshuis, tennisba nen enzovoort. LEIDERDORP In het Dorps huis hield de watersportvereniging Doeshaven haar jaarlijkse alg. ver gadering. Van de ruim 500 leden waren er ruim 100 die aan de op roep gevolg hadden gegeven, wat de voorzitter, de heer J. Nievaart, ver heugend noemde. Tijdens de vorige vergadering heeft het bestuur diverse dingen toe gezegd. De voorzitter noemde o.a. de bouw van een toiletruimte, die inmiddels werd gerealiseerd. Voorts de terreinverlichting. Deze week zal het GEB de installatie komen tes ten, waarna binnen zeer korte tijd aansluiting zal volgen, aldus de voorzitter, die ook kon meedelen, dat de aanleg van het parkeerter rein beneden de begroting was ge bleven. Wat de akkommodatie betreft, vertelde heer Nievaart, dat er 52 boxen waren gerealiseerd ten be drage van f 18.000. Bovendien wordt binnenkort begonnen met de aan leg van 7, 8 en 9 m steigers en met de bouw van twee 60 m stei gers. Deze laatste komen vlak bij de molen te liggen. Als alternatief is tevens een plan gereed met drij vende steigers, hoewel dat zeer ze ker bezwaren met zich brengt t.a.v. de grotere schepen. Voor de bouw hiervan kreeg de voorzitter toe stemming tot het aangaan van een lening bij de gemeente ten bedrage van f 24.500. Op een vraag hoe men aan het getal 500 kwam, t.a.v. de leden stop vertelde de voorzitter, dat bij 500 ligplaatsen de capaciteit van de haven bereikt was, ong. over twee jaar met momenteel 270 plaatsen. Ook de secretaris liet een optimis tisch geluid horen. De baten bedra gen nu f 14.000, aan liggelden en f 1900 aan contributies. Ten aanzien van de plannen voor het dorpshuis vroeg zij contact op te nemen met de Hervormde Gemeente. Ook drong zij erop aan ten aanzien van het zwembad de hand aan de ploeg te slaan. Mevrouw De Haas ging ten slotte uitvoerig in op de gemeentefinanciën. De burgemeester beantwoordde de vragen. Hy zei, dat een goede samenwerking met de Katwykse en Oegstgeester brandweer bestaat. Voor de riolering van de Voorhou- terweg is steeds gewacht op het nieuwe ryksweg-plan. Nu is be sloten toch een begin te maken. Over een voorlichtingsblad was de burgemeester niet bijster en thousiast. Het kost bovendien veel geld. Het zwembad is een nog prema ture zaak. Er is nog niet eens be kend wat voor soort bad het moet worden. Eerst moeten de mogelijk heden worden onderzocht. Pas daar na kan een beroep op de bevolking worden gedaan. De burgemeester dacht, dat een dorpshuis iets minder urgent ls dan voorheen. De sporthal bij de mavo- school is al in gebruik en ook de tuinbouwschool beschikt over een goede zaal. De Kerken krijgen straks eveneens meer eigen zalen. De bouw van een derde kleuterschool zal niet lang meer op zich laten wachten. RIJNSBURG In de kantine van veiling Flora werd gisteravond een „praatvergadering" gehouden door de kring Leiden van de C.B.T.B. Een deputatie van het bestuur en het secretariaat van de C.B.T.B. Hol land-Brabant vormden een forum waarmee men van gedachte kon wisselen over de land- en tuinbouw. Het eerste deel van de vergadering stond geheel in het teken van de nieuwe omzetbelasting (B.T.W.). De heer H. v. Tuyl, directeur van het C B.T.B.-boekhoudbureau gaf een uiteenzetting over deze nieuwe vorm. Hij deelde mee, dat de sier- telers onder de normale toepassing van de B.T.W. vallen. In verband hiermee is het van belang dat de kwekers nauwkeurig bijhouden wel ke bedragen aan omzetbelasting zij betaald hebben bij de aankoop van bedrijfsmiddelen. De aan de kweker in rekening gebrachte omzetbelas ting mag namelijk in mindering worden gebracht op het bedrag dat de kweker aan de fiscus nioet beta len. Andere zaken die o.m. aan de or de werden gesteld waren: samen werking met de Zeeuwse C.B.T.B., de betekenis van het Landbouw schap voor de sierteeltseotor, en de oprichting van een vaktechhische tuinbouworganisatie. De voorzitter, de heer D. C. Hoge- woning, deelde mee, dat het kring- bestuur van de C.B.T.B. het initia tief heeft genomen tot he» oprichten van een hulpverleningsdienst voor bloemisten. De bedoeling van deze dienst is dat hulp wordt verleend aan bloemisten die door ziekte, on geval of anderszins niet in staat zijn hun bedrijf te voeren. De heer M. J. v. d. Heuvel zei, AMSTERDAM Op grond van de geconsolideerde cijfers over de eerste negen maanden verwacht de directie van de N.V. Gemeenschappelijk Bezit VRG-Papier voor 1968 een bevredi gende winststijging. Hierdoor en mede door het opnemen van de N.V. Machi- nehandel Mahez is de consolidatie, zonder dat het kapitaal is vergroot, zal de winst per aandeel aanmerkelijk stijgen De in het fusiebericht aange kondigde mogelijkheid tot dividend- verhogen zal gerealiseerd kunnen worden. (Over 1967 werd het dividend verhoogd van 18 tot 20 procent) Pu zzelprominen ten De prijswinnaars van de kruis woordpuzzel in ons zondagsblad van 16 november zijn: le prijs, f 10: G. Zandbergen, Burg. Hermansstraat 27, Ryns- burg; 2e prijs, f 5: Ad. Bock, Sta tionsweg 41, Leiden; 3e prijs, f 5: N. Bakker, Kam. Onnesplantsoen 55, Voorschoten. De heer G. Schrama, stichter van het gelijknamige veevoederbedrijf aan de Rijndijk te Leiden voor malig Voorschoten viert momen teel zijn gouden jubileum terwijl hij bovendien afscheid neemt van het bedrijf. In het kader hiervan werd gisteravond een bijeenkomst gehouden in Avifauna, waar onge veer zeshonderd afnemers aanwe zig waren. Een zoon van de heer Schrama, de heer P. Schrama, hield een ope ningstoespraak, waarin hij releveer de, dat zijn vader een welbesteed leven achter de rug heeft en dat hij een ultra modern bedrijf achterlaat. De groei wordt wel duidelijk ge demonstreerd door de omzetcijfers: f 50.000 in de eerste jaren tegen ruim f 5 miljoen nu. In 1958 startte de blokjesfabricage en in 1964 kwam het buiktransport op gang. Hierna sprak de scheidende jubi laris zelf. Hij gaf een terugblik en vertelde, dat hij als twaalfjarige jongen al op het bedryf van zijn va der in Zoeterwoude werkte. Namens de afnemers spraken de heren M. de Haan uit Stompwijk en A. van Zanten uit Voorschoten. Zij kwamen woorden tekort om hun waardering voor de vlotte en pretti ge bediening te schetsen. Eerstge noemde bood een complete stereo combinatie aan en de heer Van Zanten overhandigde de heer Schra ma boeken. Mevrouw Schrama kreeg bloemen. Foto: de heer Schrama laat zyn vrouw en schoondochter een zilve ren sigarenkistje zien, dat hij van een leverancier ontving. dat men met een dergelijke dienst in Aalsmeer goede ervaring heeft. In zijn slotwoord riep de voorzit ter, de heer Hogewoning, allen op tot het werven van leden; er zijn nog veel te weinig boeren en tuin-* ders lid van de C.B.T.B. DEN HAAG Een 21-jarlge verkoopster uit Noordwijk moest zich voor de Haagse politierechter verantwoorden, omdat zy op 25 april op de 's-Gravendamseweg in Noordwijkerhout een ernstig onge luk had veroorzaakt. Zij reed in de auto van haar schoonvader en pro beerde een voor haar rijdende auto met grote snelheid in te halen. Op dat moment naderde een tegenlig ger. De verkoopster remde sterk, ver loor de macht over het stuur, zodat de auto begon te slingeren en op het fietspad terecht kwam. Daar werd een vrouw op een bromfiets gegre pen. Het slachtoffer kreeg o.a. her senletsel. Zy wordt momenteel in een psychiatrische inrichting ver pleegd. Verdachte zei, dat ze da tegenlig ger niet had gezien. Anders zou ze niet zijn gepasseerd. Öe officier vond het een schandalige manier van ry- den. Gezien vaar jeugd wilde hy nog geen gevangenisstraf eisen. Het werd f 500,- boete en drie jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De verdediger voerde aan, dat verdachte over het algemeen voor zichtig rijdt. Hij verzocht het rij bewijs voor niet al te lange tijd te ontnemen- De rechter antwoordde, dat een verkoopster geen rijbewijs nodig had. Die rijdt alleen maar voor haar plezier. Verder is het makkelijk om een boodschapje te gaan doen. Het vonnis werd f 500,- boete en intrekking van het rijbewijs gedu rende twee jaar met aftrek van de 1 tijd, waarin het rijbewijs al is in genomen. HILVERSUM Naar de NTS or4J hedenmiddag meedeelde is het zo goed als zeker dat vanavond de voet balwedstrijd FC. KölnADO wordt uitgezonden. De wedstrijd zal dan om 8 uur beginnen. ISTANBOEL De wedstrijd tus sen Fnrebahce en Ajax is 24 uur uit gesteld. Redenen: weersomstandig heden en onbespeelbaar terrein. Eerste lijst Arendskerk 26 Z Abidjan Acmacc 26 Anuaybay nr Montreal Asuncion 26 NW Natal Alamak 26 ZW St Helena Amerskerk 26 Z Freetown Amstelsluls 26 ZW Guam Asmldlske 26 Cabovl-Hano Adonis 26 NW Algiers Alkes 26 NW Quessant Alnltak 28 NW Kaapstad Amstelland 26 ZW Las Pal- mas Amstelstad 26 Luderltzbay natjan 26 O Saigon Bllllton 28 O Kaap Gata Hovenkerk 26 ZO Mombasa Camltla 28 Curacao verw Ceres 26 Antwerpen nr Amsterdam Cartago 26 Tehuantepec Chlron 26 ZW Quessant Chevron Eindhoven 26 NW Flnlsterre Chevron Lelden 25 Okinawa nr Bahrein Diogenes W6 NW St Maarten Dutchmaster 26 Smltskulil Dahomeykust 26 pass Las Palmas Dulvendrecht 28 Cristobal DoelwIJk 26 Zuetlna nr Prlo- lo Kernland 26 NW Lacoruna Esso Amsterdam 26 nr New York Eendracht 26 Torneo Eos 26 NW Kp Vincent Esso Den Haag 26 ZW Co lombo Esso Rotterdam 26 O Socotra Foresttown 26 ZW Lobllo Groledijk 26 ZO Kp Race Gultswede 26 O Comorenell Gaasterkerk 26 ZW Dar es Salaam Garvet 26 ZW Socotra Grootekerk 28 ZW Reunion Gulf Hollander 27 Mena verw Hercules 26 ZW Flores Hermes 28 San Juandelsur verw Hollandsburcht 28 NW Ma nilla Mollandsdlep 26 O Cooktown Karachi 26 N Dakar Konlngswaard 26 Stanlow nr Curacao La Llbella 26 Monapassage Langkoeas 26 Boulogne nr La Palmas Llon of Judah 28 W Durban Memnon 26 N Turkselland Marathon 26 NW Kp Vlllano Mentor 28 Beyrouth verw Mare Bonum 26 N Vlllano xushaba 26 W Str Gibraltar NIJkerk 26 ZW St Helena Ommenkcrk 26 Hongkong nr rln frlnses Maria 26 Port Albot verw Phlllne 26 ZO Tobago Phlllppla 26 W Bermuda Prinses Emilia 26 W Kp St Queen of Sbeeba 26 NW .Kaapstad Slledrecht 26 NO Cayenne Scheldelloyd 26 Antwerpen nr Rotterdam Serooskerk 26 Mossmedcs Sloterkerk 26 O St Helena Schouwen 26 Las Palmas nr Pr Sudan Schlekerk 28 ZW Madagascar Sinoutskerk 26 Yokohame ..r Nagoya Str. Adelaide 26 Fremantle Holland 28 Koopstad Streefkerk 28 O Madeira Togokust 26 Antwerpen nr Rotterdam Themls 26 W Saba Utrecht 26 no Los Argeloe Vltrea 26 W Lelxoes Waalekerk 26 NW St Helena Westerkerk 27 Marseilles Zonnekerk 26 Tanga verw

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7