Raad Valkenburg over de Katwijkerweg Meer mogelijkheden in Noordwijkerhout voor kleine bollenbedrijven :t Opslagplaats wordt vuilnisbelt Geen voorwaarden verbonden aan geschenk van spaarbank Winst voor Leidse jeugd-waterpoloërs Van burgemeesterswoning tot modemagazijn tER r De Leide leve ïn ee botsti ?e nu gekoj rekke 3e va net ichtia IJ en d NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 NOVEMBER 1MB erdag es ui n ht ml! gelij in hi m ui b hel Nico ïidda oudi mt aan nkast 3r d rdait ge- plaa; ing, 2i taec' oude latse lare 'an ds Diiee: 7.45 et lid rouw eiden ee o! VALKENBURG Gisteravond kwam de gemeenteraad bijeen. Bur gemeester Van der Have heette aan het begin in het bijzonder Mevr. Mizee-Blok (Gem. Belangen) welkom, die na verpleging in het zieken huis, nog niet geheel hersteld, toch aanwezig was. Verder bedankte de burgemeester de raad, mede namens zijn vrouw, voor de prettige dag hun bereid ter gelegenheid van zijn ambtsjubileum. Hierna gaf wethouder Vis nadere bijzonderheden over de proef met verpakt huisvuil. In tegenstelling tot het in de vorige raadsvergade ring genomen besluit papieren zak ken te gebruiken, zal men over gaan tot een proef met plastic zak ken, die in de vuilnisemmer passen. De ervaring met deze zakken in an dere gemeenten blijken beter dan die met de papieren. De komende week hoopt men twee van deze zak ken per week in 't Joght en aan de Katwijkerweg te gaan verstrekken. Tevens zal men daar dan het huis vuil en grofvuil eenmaal per week gaan ophalen. Over een week of acht hoopt men dan een oordeel te kunnen vellen over deze methode. Men verwacht van deze methode een grote besparing op arbeids kracht en verlaging van het stor- tingsrecht (minder volume). „We gaan er bij deze proef vanuit het voor de bewoners zo gemakkelijk mogelijk te maken", aldus de heer Vis. „Eventueel zal er wel verho gingen' o.a. van reinigingsrecht, moe ten worden doorgevoerd. Van het in de vorige raadsvergadering ver leende krediet ad f 1000 zal voor deze proef slechts Ongeveer dertig procent nodig zijn". Aanbesteding Bij het agendapunt „Reconstruc tie Katwijkerweg" was de heer S. M. Poot (Gem. Belangen) het niet eens met de machtiging door B. en W. gevraagd tot onderhandse aan besteding en gunning van de werk zaamheden. Hij vond het van het allergrootste belang dat deze werk zaamheden tegen een zo laag moge lijke prijs worden uitgevoerd. Wet houder Vis antwoordde hierop dat openbare aanbesteding inderdaad goedkoper is, maar dat negentig pro cent van de te maken kosten voor rekening van de provincie komen, „daar wij hier met een tertiaire weg hebben te maken. Derhalve zijn wij ook gebonden aan de wet „Uitke ringen wegen", die dit zonder meer stelt. Bovendien is dit alles in nauw overleg met Provinciale Waterstaat bekeken. Derhalve meent het col lege, om zo snel mogelijk te kunnen gaan werken, dit in nauwe samen werking met Provinciale Waterstaat op deze wijze te moeten doen. Ook heeft men hierbij gedacht aan de Yedrijven, gevestigd aan deze weg, de van deze reconstructie veel hin der zullen ondervinden". „Het kan zijn", aldus de heer Vis, „dat de Katwijkerweg bijvoorbeeld een maand voor alle verkeer zal moe ten worden afgesloten. Om deze periode zo kort mogelijk te houden of algehele sluiting te voorkomen is een goede samenwerking met de aannemer van het allergrootste be lang". De heer Poot zei ondanks alles weinig vertrouwen in onder handse aanbesteding te hebben. „Wij hebben destijds bjj een onder handse gunning ons lesje al gehad", aldus de heer Poot. Het belangrijk ste is volgens spreker een aanne mer te nemen, die het beste mate riaal heeft en snel werkt. Hierna trachtte wethouder Lan- geler. die in principe voorstander is van openbare aanbesteding, de heer Poot van de zienswijze van het col lege te overtuigen. Uitvoerig werd gediscussieerd over het al of niet moeten gunnen aan de laagste in schrijver bij openbare aanbesteding. Volgens de heer Poot hoeft de laag ste inschrijver niet de uitvoerder te zijn. De heer Jac. van der Meij (CHU) informeerde of de diameter van de te leggen rioolbuizen is vastgesteld in overleg met de gemeente Kat wijk. Ook meende hij begrepen te hebben, dat de Katwijkerweg tij dens de reconstructiewerkzaamhe den voor alle voertuigen moet wor den afgesloten. Is dit juist?, infor meerde hij. Deze vragen werden beantwoord door wethouder Vis. De vaststelling van de diameter Is in nanw overleg met Provinciale Waterstaat en gemeente Katwijk ge schied. De afsluiting van de Katwij kerweg vinden wij een bijzonder moeilijke zaak. Er zal nog met de aan deze weg gevestigde bedrijven contact worden opgenomen om een zo gunstig mogelijke oplossing te vinden. De aannemer kan hierbij ook belangrijke adviezen geven. Hierbij merkte de heer Poot op dat hij erg tegen is op een gesprek met de aannemer. Hij vindt het noodzakelijk dat alles wordt be schreven. Mevr. Mizee-Blok stelde voor, de machtiging tot onderhandse aanbe steding en gunning bij dit agenda punt weg te laten. De burgemees ter merkte op dat Gedeputeerde Staten er belang bij hebben dat het geheel wordt goedgekeurd. Hij stel de voor de gunning aan de raad over te laten. De heer Poot bleef tegen machti ging tot onderhandse aanbesteding en gunning Zijn voorstel werd on dersteund door mevr. Mizee-Blok, de heer Jac. van der Meij en de heer De Jong (PvdA). Tegen stem den dr. A. van Delft (AR), de heer Vis en de heer Langeler. Na schrap ping van de machtiging en toevoe ging van Intrekking van het raads besluit, waarin f 125.000 voor deze reconstructie werd gevoteerd, werd dit agendapunt aangenomen. Dit houdt in dat de raad een krediet van f 309.500 voor deze reconstruc tie beschikbaar stelt, dat een lening voor dit bedrag wordt aangevraagd en dat het college wordt gemachtigd over te gaan tot aankoop van ver schillende perceeltjes (meest voor tuintjes). Premie woningen Tijdens de behandeling van de grondverkopen in 't Joght merkte wethouder Langeler naar aanlei ding van een vraag van de heer Van der Meij op, dat de bouw van de 62 eengezinswoningen op het mid denterrein van 't Joght ongeveer drie tot vier jaar in beslag zal ne men. Dit in verband met het feit dat men dan vermoedelijk pas na die tijd uitbreidingsmogelijkheden heeft in het plan 't Boonrak. Deze 62 eengezinswoningen zullen in ge deelten van zeven of acht huizen worden opgeleverd. Hij tekende hierbij aan, dat deze premiewonin gen slechts verkocht zullen worden aan diegenen, die de woningnood in Valkenburg helpen oplossen. Bij het agendapunt „reconstructie Valkenburgseweg" werd ook de machtiging tot onderhandse aanbe steding en gunning geschrapt. Voor deze reconstructie werd een krediet van f 561.500 beschikbaar gesteld. Besloten werd de tarieven die het Instituut Stad- en Landschap Zuid- Holland hanteert over te nemen in het tarief van de legesverordening. Er wordt een bedrag van f 15.000 gereserveerd voor de toekomstige aanleg van een sportveldencomplex. Er zal een gerechtelijke procedure worden aangespannen om de ver huizingsvergoeding van de heer W. W. Hagenaar, die aan de Chr. la gere school werkzaam is geweest, terug te vorderen. De wedde van de gemeente-deurwaarder wordt ver hoogd tot f 200 per jaar. De leden van de huisvestingscommissie wer den herkozen. Besloten werd aan de uitbreiding van de Chr. lagere school medewer king te verlenen. Aanvankelijk zal er een uitbreiding met drie lokalen, in een later stadium nog eens drie. plaatsvinden, zodat deze school uit eindelijk een twaalfklassige school zal worden. Afgrijselijk In de rondvraag vroeg de heer Van der Meij of het pad langs de Voorschoterweg nu een fietspad of wandelpad is. Het is een toeristisch rijwielpad. Verder wilde hij weten of er van gemeentewege nog iets gedaan wordt aan de afgrijselijke rommel op de opslagplaats aan de overkant van de R(jn ter hoogte van de veerpont; deze opslagplaats heeft zo langzamerhand meer weg van een vuilnisbelt. De heer Van der Have zei dat hij met deze vraag aan het verkeerde adres was; deze vraag moet gericht worden aan het gemeentebestuur van Rijnsburg, binnen welke ge meente deze opslagplaats ligt. Toch wilde hij wel op deze vraag ingaan. Ook wij hebben ons beklag inge diend bij Gedeputeerde Staten. Deze opslagruimte is zonder meer een overtreding van de verordening „Landschap Zuid-Holland". Gede puteerde Staten hebben de eige naar dan ook al een bekeuring la ten bezorgen. Momenteel is men bezig een manier te vinden om het op het onderhavige terrein aanwe zige vui] over te brengen naar een terrein in Rotterdam." Ook wij heb ben veel bezwaren tegen dit ter rein", aldus de burgemeester, „on der meer met het oog op de volks gezondheid. Wij kunnen er verder ook niet veel meer aan doen". Mevr. Mizee-Blok informeerde nog of het waar is dat er grond is aan gekocht voor een sportveld. Dit is nelaas nog niet het geval, aldus wethouder Langeler, tevens voorzit ter van de voetbalvereniging „Val ken '68". De heer Poot vroeg of het mogaiijk is de hoeken van de stra ten in 't Joght iets af te scherpen. Bij de herbestrating zal men hier iets aan doen. NOORDWIJKERHOUT In de raadsvergadering van gisteravond kwam al spoedig na do opening een brief van de LTB-KVOB, afdeling Noordwijkerhout, ter tafel, waarin het bestuur van deze vereniging van bloembollenkwekers en bloementelers wijziging van het uitbreidings plan bepleiten, zodat kleinere bollenbedrijven meer en betere moge lijkheden krjjgen als nevenactiviteit het broeien van bloembollen in kassen toe te passen. De LTB/KVOB doet de raad een aantal suggesties aan de hand. B. en W. hebben hierover advies ingewonnen van stede bouwkundigen. Met het bestuur van de KVOB zijn deze deskundigen van mening, dat de bouw van kassen niet primair afhankelijk is van de oppervlakte van een bouwperceel en dat vooral de (vele) kleinere bedrijven in de gelegenheid moeten worden gesneld hun bedrijf te intensiveren en te specialiseren. In verband met een mogelijke verdere uitbreiding van de kern alsmede ter bescherming van bepaalde gebieden is het ge wenst sommige gebieden van kas senbouw uit te sluiten. He-t gebied, omzoomt door het Westeinde, de Langelaan en ten oos ten van de dorpskern tot aan de Maandagse Wetering en de Duindal- selaan zijn in verband met de uit breiding van het woongebied zoveel mogelijk van kassen vrijgehouden. Ook de gebieden bij het te graven meer in de Boekhorsterduinen moet uit landschappelijk oogpunt van kas senbouw worden uitgesloten. De raad machtigde B. en W. de stedebouwkundigen opdracht te geven een wijziging van het uitbrei dingsplan te ontwerpen. Voor in breng uit eigen kring zorgt een ad viescommissie, die zal bestaan uit de beren A. J. H. N. Blaauw, A. W. J. de Haas, Th. A. A. Schaap en D. A. Heeneman. De heer Blaauw zag zijn hard nekkige pogingen B. en W. ruimere ontheffingsmogelijkheden te geven voor die gebieden, waar kassenbouw In principe zal worden toegestaan, mirinkken. Grenswijziging De raad verklaarde zich nogmaals bereid alle medewerking te ver lenen aan een zodanige grenswijzi ging, dat de gemeente Noordwijk haar bebouwingsplannen kan reali seren. De heer G. Maarseveen vroeg waar de uitbreiding van het par keerterrein aan het begin van de weg naar de Duindamse Slag en met de openstelling van de weg naar die slag voor auto's? De liefde kan niet altijd van één kant komen. Burgemeester Bosma had hierover al met zijn ambtgenoot van Noord- wijk gesproken. Hij wist van de vele moeilijkheden met Staatsbosbeheer KATWIJK AAN ZEE Dit is de kar die gistermiddag de staf van het zeehospvtium werd aange boden door mevrouw Hooftman uit Boskoop. Met deze bijzonder lichtlopende kar kunnen acht kinderen worden vervoerd. Hij heeft f 925 gekost en kon worden betaald uit de op brengst van de actie die mevrouw J. Hooftman nu voor het vijfde jaar voor het zeehospitium voerde. In totaal kwam aan geld f 1600 en aan speelgoed f 5000 bijeen. Er waren verscheidene auto's nodig om alle geschenken naar Katwijk te rijden. Zij zullen op Sint-Nico- laasdag worden uitgereikt door Sint Nicolaas die met zijn Zwarte Pieten per helikopter uit Valken burg komt. Van het overblijvende geld kon nog een speeltafel worden ge kocht die speciaal is afgestemd op de rolstoelen van de patiënten. Foto Kruyl en met de zorgen voor de drink watervoorziening De heer J. J. Duivenvoorde pleitte opnieuw voor de aanleg van een voetgangerstunnel onder de nieuwe provinciale weg bij de Parallelweg. De raad verleende namelijk alle medewerkig aan een verzoek van de provincie Zuid-Holland om grond te ruilen voor de bouw van viaduc ten ten behoeve van die nieuwe weg. Burgemeester Bosma heeft dit dringende verzoek al aan de Gede puteerde Staten doorgegeven, omdat ook B. en W. een dergelijke tunnel i.v.m. de later te realiseren uitbrei dingsplannen achter de Parallelweg bijzonder wenselijk achten. Wijkgebouw De voorgestelde wijzigingen van de subsidieverordeningen voor sport en culturele verenigingen kregen bij algemeen instemming van de raad. Alleen de heer G. W. ten Braak van de Boerenpartij stemde tegen, omdat de financiële omstandigheden van de gemeente een verhoging van de subsidie niet toelaten. Een voorstel van B. en W. ge meentelijke steun te verlenen in het plan Victor ÏI een wijkgebouw te bouwen, is op aandrang van de KVP-fractie teruggenomen. Het be stuur van het „Wit-Gele Kruis" kampt al sedert enkele jaren met een groeiende overbelasting van de consultatiebureaus. De ligging van het wijkgebouw aan de Herenweg is een handicap voor de bewoners van de nieuwe woonwijken van het Victorplan. Alle interne pogingen aan de bezwaren tegemoet te komen mislukten en de districtskinderarts adviseerde het bestuur een depen dance te stichten in het Victorplan. De steun van de gemeente bestaat uit een garantie voor de geldlening van f 110.000 en een jaarlijkse bij drage van 80% in de exploitatie kosten van het gebouw. Bij monde van de heer C. P. J. Timmer vroeg de KVP-fractie of het niet mogelijk is de plannen van het bestuur van de kruisvereniging te combineren met de te ontwerpen plannen van de stichting bejaardenzorg. Burgemeester Bosma merkte op, dat al een stuk grond klaar ligt met de fundering en dat de architect de plannen bouwklaar heeft. Hoe zullen de provinciale en landelijke organisaties tegenover een dergelijk combinatieplan staan? Mr. J. F. Beekman vroeg zich af of deze werk zaamheden naar karakter bij elkaar passen. Hij betwijfelde dit zeer sterk. De heer P. S. van Leeuwen, een der bestuursleden van de stichting bejaardenzorg, gaf een uiteenzetting van het eerste schetsplan van de ar chitect ven het bejaardencomplex met winkels, waarin zeker plaats is te maken voor een gebouw voor het wijkverplegingswerkOp deze wijze wordt heen- en weergedraaf voor komen. terwijl wellicht ook het financieringsprobleem wordt ver eenvoudigd. Verlichting In de raad van Voorhout is bè- sloten om in samenwerking met de provincie Zuid-Holland de ver lichting van de 's-Gravendamseweg te verbeteren. De heer Ten Braak zag hierin aanleiding nog eens terug te komen op zijn vragen van ander half jaar geleden om verbetering van de verlichting van de Noord- wiikerhoutse 's-Gravendamseweg. Wpfhouder Hogervorst wist nog. dat het deskundig advies toentertijd afwijzend luidde over een andere verlichting, maar het is zeker inte ressant om in Voorhout na te gaan. wat de mogelijkheden en de voor delen van een andere (betere) \'er- lichting van de weg zijn. De heer C. J. de Winter wist een goede bestemming voor het geld bedrag, dat de Bondsspaarbank aan De gewraakte opslagplaats tus sen Valkenburg en Rijnsburg, waarover in de gisteravond in Valkenburg gehouden vergade ring van de gemeenteraad werd gesproken. Men zie het ant woord van burgemeester Van der Have op deze tijdens de rondvraag gemaakte opmerking. Foto Van der Horst de gemeente heeft geschonken. Iets voor bij het complex bejaardenwo ningen in De Zilk. Burgemeester Bosma zei, dat aan het geschenk weliswaar geen voorwaarden zijn verbonden, maar dat de teneur toch wel ging in de richting van iets voor Noordwijkerhout-dorp. Daar is per slot van rekening de bank gevestigd. Mr. J. F. Beekman suggereerde iets van de overleden oud-dorpsge noot prof. Wenckebach. De burge meester zal deze suggestie in over weging nemen. Scheidsrechter Mos maakte debuut KATWIJK Gisteren heeft de Katwijkse politie een vriendschap pelijke voetbalwedstrijd gespeeld te gen de politie van Noordwijk op het gemeentelijk sportcomplex. Noordwijk won met 21. In deze wedstrijd maakte de heer J. Mos ,die onlangs een scheidsrech- terscursus heeft gevolgd, zijn scheids- rechtersdebuut, dat zich kenmerkte door een straf en resoluut optreden. LEIDEN Bcldr Leidse Jeugdwaterpo- loteams kwamen ln actie, en twee keer leverde dal winst op. De Zijl leek bij de Polar Bears thuis een simpele overwin ning te behalen, maar de Edese spelers wisten een 0t achterstand goed op te vangen, zodat do Zijl nog blij was met de 56 zege. LZC had een score tot ln dub bele cijfers kunnen bereiken, maar men speelde te nonchalant en ongeconcen treerd om van alle mogelijkheden ge bruik te maken. Op die manier slaagden de Robben er zells nog in van S-0 een minder desastreuze stand l« maken: 6—3. Spijker i groot aandeel ln de winst. zij verantwoordelijk voor de neut van de ze» Leidse treiters. Het was Aioei i die acntereenvolgens 01 en 0—2 scoorde. Kees Pont volgoe zijn goede vooroceid en Dracht de Polar Hears op een 3 achterstand en de voorsprong werd nog verder opgevoerd. Na drie zwa re overtredingen van de spelers uit Ede kreeg de ziji een slratworp toegewezen, die uoor Jacob spijker leilioos werd be nut. De Polar Dears zijn echter er niet de spelers naar zo maar een overwinning van hun tegenstanders te erkennen. Met volle inzet kwamen zij terug. In de twee de periode werd hot 2—» en de stand werd ook nog gelijk. Weliswaar kreeg de Zijl de kans geooden van 4i naar 46 te gaan, inaar zowel Kees Pont als Jacob spijker slaagde er niet ln een penalty te benuuen. In de laatste periode besefte de Zijl dat er wat moest worden gedaan. Het doel van de Polar Bears kwam onder zware druk te staan en het waren Frans de Boer en Frlta Welling die raak schoten. Wel kregen de Polar Bears nog een te gentreffer uit een 4 meter-worp. maar de z-ljl hield de teugels verder strak ln han den om de 5—6 overwinning te behouden. Tegen Robben In de Overdekte aan de Haarlem merstraat trad de SV Leldsche Zwemclub aan voor de wedstrijd tegen de Robben, een stel zeer Jonge 9pelers. De Leldenaars hadden dan ook zonder al te veel moeite een zeer grote zege moeten behalen, maar door onnodig balverlies ls het daar niet van gekomen. Tekenend was het dat het eerste Leidse doelpunt uit een strafworp moest komen. Joop Slera werd te zwaar aangevallen ln het vier meter-gebied en vla de lat ver dween de bal uit de strafworp van Hans Versluis In het net. Pas na de eerste rust kwam er verandering ln de stand. Joop Slera wist zich goed vrij te spelen, ter wijl Gerard Soet even later inschoot. De bal bleef op de doellijn dobberen, waar hij van Erik de Vos het laatste tikje kreeg. Deze 3—0 voorsprong werd nog verder uitgebreid door Jan de Graaf lult een vrije bal van Slera) en Erik de Vos, uit goede samenwerking met De Graaf, tot S—0. In de laatste minuten scoorde uit samenspel tussen Bert en Gerard Soet de laatste 6—0. Hierna stond de Leidse pro- duktle stop. Toen LZC voor de derde maal de Robben hinderde bij het nemen van een vrije worp. werd het uit een LEIDEN Achter de eeuwen oude gevel van Breestraat 139 ls de eerste paal hydraulisch de grond in gedreven voor de veertiende ves tiging van Wit te veen's Modemaga zijnen N.V. Met de modernste tech nische middelen worden de wens van de Rijksdienst voor Monumen tenzorg vervuld, dat het huis met de enig overgebleven zeventiende eeuwse klassieke pilastergevcl aan de Breestraat een waardige bestem ming zal krijgen. Bekend is, dat het pand Bree straat 139 in het jaar 1656 werd ge kocht door de bekende dLr Johan Eleman, die schepen en daarna burgemeester van Leiden was. Hij liet kort na zijn aankoop het huij geheel verbouwen. De bouwmees ter, waarschijnlijk was het Willem van der Helm. liet zich kennelijk inspireren door de monumentale voorgevel van De Lakenhal, die zijn voorganger Arent van 's Gra- vensande in 1639 had ontworpen. Gave gevel Het mag als een grote zeldzaam heid worden beschouwd, dat de re presentatieve gevel van een zeven tiende eeuwse burgemeesterswoning nog zo betrekkelijk gaaf bewaard is gebleven. Dit geveltype met zijn vlakke onderbouw, een bovenbouw van meer dan één verdieping en geleed door pilasters, was inder tijd nieuw voor Leiden. Markant zijn de festoenen onder de boven vensters en de late Louis XVI- vormen van de deur. Door het pleisterwerk en de verflagen is niet goed te zien, van wat voor ma teriaal de gevel is gebouwd. Waar schijnlijk zijn de velden tussen de pilasters van baksteen en is de gevel zelf van zandsteen opgetrok ken. Het spreekt vanzelf, dat bij zulk een kostbaar historisch bezit van onze stad de wijze van restauratie en de toekomstige bestemming met de uiterste zorg zijn gekozen. Het werk wordt uitgevoerd door Aannemersbedrijf Bik en Breed- veld uit Leiden onder leiding van de architect Chr. van Gestel uit Arnhem. Men hoopt volgend jaar septem ber de deuren van het nieuwe mo demagazijn aan de Breestraat voor het publiek te kunnen openen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5