LORD THOMSON: LEZERS WORDEN KIESKEURIGER All AMADEUS nz Driekwart van vrouwen komt nooit in café Bfonchileften Journalisten overtrekken zaak-v. d. Poel „Omroepwet in strijd met de persvrijheid" Delta-data VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN door John Knittel CAROLINA YES Lappie Loep en de oude toren Smidje Verholen en de Knap-Mutator 13 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1968 i«J 16J 19J 26j 29J 29, Dien AMSTERDAM Ruim de helft van de mannen tussen 16 en 70 jaar en iets meer dan driekwart van de vrouwen in dezelfde leeftijdsgroep komt nooit in een café. Café-restaurants staan meer in de belangstelling: hier heeft tweederde van zowel mannen als vrouwen wel eens iets verteerd. Viervijfde heeft nooit een bezoek aan een koffiebar gebracht en 46,4 respectievelijk 20,2 procent nooit aan een lunchroom. Dit blijkt uit een onderzoek van het Sociologisch instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Verloofden Het café wordt overwegend bevolkt door jongemannen tussen de 20 en 30 jaar. Verloofden en ongehuwden ko men er meer dan gehuwden. Met na me voor verloofden heeft het café als het ware de functie van de toe komstige woning, omdat het samen zijn mogelijk maakt. Ö'pgemerkt wordt dat het beroep van caféhouder bij een groot deel van het publiek negatieve reacties op wekt. Dit houdt volgens het rapport verband met een nog niet voltooide emancipatie van de caféhouder tot een gerespecteerde, volwaardige mid denstander. Hoestdronk in tabletvorm.95ct Jurist Boekwinkel: DEN HAAG Het ontslag van Frlts van der Poel bjj de KRO onderscheidt zich in niets van duizenden anderen ontslagen, die regelmatig vallen. Jour nalisten hebben ten onrechte gesugge reerd dat de tv-mensen in dit opzicht rechteloos zijn. Maar een ..rechtsoor- deel" van collega's heeft geen enkele betekenis, aldus de Haagse kantonrech ter. mr. A. Boekwinkel in het jongste Sociaal Maandblad Arbeid. Mr. Boekwinkel zegt o.m.: berechting door vakgenoten? Men kan dan even goed de rechtmatigheid van een straf schop door supporters laten beoordelen, of een hoteleigenaar het recht ontzeg gen zijn kok te ontslaan omdat hij geen Tournedos Stroganoff kan bereiden. De schrijver gaat voort: iedere werk nemer kan te allen tijde, terecht of niet terecht, met of zonder vergunning worden ontslagen ,of zelf ontslag nemen. Waarom dit voor de televisie anders zou moeten zijn is niet duidelijk. Het eindoordeel is aan de rechter. Journalisten hebben bij htm stelling- name ook over het hoofd gezien, aldus mr. Boekwinkel, dat in arbeidsverhou dingen als die van de heer Van der Poel en zijn werkgever het recht van vrije meningsuiting wel eens beperkingen zou kunnen of mogen lijden. In deze gevallen gaat het niet zozeer om het recht op vrije meningsuiting, indivi dueel gezien, als wel om dat recht van de omroepvereniging. (Van een onzer redacteuren) Krantenkoning Lord Thom son of Fleet gelooft in de toe komst van de krant, ondanks ra dio, televisie en toekomstige nieuwe vormen van informatie. Wel zullen veel kranten moeten verdwijnen, want de lezers wor den kieskeuriger. Persconcentra ties zijn daarom „voor 100 pro cent een economische noodzaak." Betekenen monopolies geen gevaar voor de meningsvorming Als een directeur zich bemoeit met de redactionele inhoud, ah hij misbruik maakt van zijn macht, heeft een regering het recht de betreffende kranten trust te breken, aldus Lord Thomson. Op zijn gemak, lakoniek en met kennelijk plezier beantwoordde de in Canada geboren miljonair eige naar van de Londense Times, van 180 andere kranten, tientallen uitgeverij en, 16 tv-stations, 13 radiostations, een verzekeringsmaatschappij, een transportmaatschappij en een vlieg tuigmaatschappij gisteravond de vragen, die hem in een tv-interview werden gesteld. Hij werd in de rubriek Denk-beeld, op Nederland 2 aan UTRECHT „De omroepwet is in strijd met de persvrijheid." Dat was één van de stellingen, waarover gis teravond in Utrecht uitvoerig en min of meer luidruchtig is gediscussieerd. Een forum, bestaan uit Frits van der Poel („neo-democraat"), Nico Scheep maker (Vrij Nederland en de Volks krant), H. J. A. Hofland (hoofdredac teur Algemeen Handelsblad) en de voorzitter van de Tros, mr. J. M. Landré, had veel kritiek op de be staande omroepwet. Frits van der Poel laakte de rege ringscommissaris bij de omroepen, die „als een hinderlijk agentje" in Hil versum zit. De heer Landré noemde het absoluut onjuist, dat deze com missaris ook maar enige invloed op de programma's zou uitoefenen en vroeg Van der Poel om een concreet voorbeeld. „De invloed manifesteert zich in direct, doordat de commissaris op de geldbuidel zit. Zelfs de regeling van de autovergoeding van de reporters hangt van zijn bereidwilligheid af', aldus Van der Poel. de tand gevoeld door de Engelse tvwnterviewer James Mossman en de Nederlandse journalist W. L. Brugsma: een voortreffelijk stuk in formatie. Levensfilosofie De vijf jaar geleden in de adelstand verheven Lord Thomson mislukte als handelaar, boer en poli ticus en had op zijn 42ste nog grote schulden. Nu is hij een van 's we relds grootste persmagnaten. De in terviewers wilden natuurlijk weten hoe hij het deed, en waarom hij maar niet kan ophouden imet uit breiden. Lord Thomson: „Ik ben zakenman en wil graag in elke richting uitbrei den. Dat is mijn levensfilosofie, ik wil nog verder komen." Later in het gesprek: „Ik hou van balansen en zaken doen, en ik wil dat mijn zaken heel veel opleveren en dat blijven doen". Toch hangt hij niet aan geld: ,,'t Is een spel." Wel liet de Lord zich ont vallen dat hij in een arm gezin werd geboren en dat zoiets een mens ambi tieus kan maken, en een verlangen naar materiële zekerheid schept. Als staalfabriek Lord Thomson begon zaken te doen in kranten en radiostations omdat hij „hierin een kans kreeg; anders was ik misschien in iets anders zaken gaan doen." Hij is ervan overtuigd dat een krant uitgeven winstgevend Is, als het beleid goed is. „Er is een zakelijk beleid nodig, evenals bij een staalfa briek". In tegenstelling tot de Duitse kran tenmagnaat Axel Springer tracht de Lord geen politieke invloed uit te oefenen via zijn kranten. „Ik heb nooit de publieke opinie willen beïnvloeden. Een krant moet feiten, voorlichting, waarheid geven. Ik laat het geven van opinie over aan de redactie, maar wat ze zeggen moet goed zijn voor de mensen in het gebied waar de krant wordt uitgege ven. Een krant, die in Lagos wordt uitgegeven moet de publieke opinie van Lagos vertegenwoordigen en niet die van Engeland." De formule van Lord Thomson voor het maken van een krant is: „Het geven van goede informatie en intelligente adviezen, en de waarheid spreken want met liegen wordt de democratie een slechte dienst bewe zen." Duur troetelkind Troetelkinderen van Lord Thomson zijn de Times en de Sunday Times. Dit jaar leed hij met de Times een verlies van anderhalf miljoen pond, maar de Lord zei met grote stellig heid te geloven in de levensvatbaar heid. „Met de juiste advertentietarieven en een half miljoen lezers zal de Ti mes spoedig levensvatbaar worden." De Lord, die meent een dergelijk kwaliteitsblad met winst te kunnen uitgeven, vindt trouwens dat het be zit van een krant als de Times ieder offer waard is. Het is zijn ambitie van de Times de beste krant ter we reld te maken. Openhartig vertelde hij blij te zijn AP Hilversum I 402 m. NCRV: 18.30 Nieuws en weerpraatle 18.46 Actualiteiten. NRU: 19.00 Reportage voetbalwedstrijd Fenerbahce AJax. (Tijdens de rust: 19.50 - 20.00 Moreie Herbewapening: Europees Ini tiatief te Rotterdam, gesprek ken). 20.50 Lichte grammo- foonmuzlek. 21.30 Openbaar Kunstbezit. 21.40 Gastcollege: Natuurwetenschappen en Uni versiteit, lezing. NVSH: 22.20 Sextant. NRU: 22.30 Nieuws 22.40 Stereo: X, een sprong ln het duister. 23.55 - 24.00 Nieuws. Hilversum n 298 m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.16 Actualitei ten. 18.20 Uitzending van de Boerenpartij. 18.30 Stereo: VA- RA-dansorkest met solisten. 19.05 Stereo: Vocaal en instru mentaal ensemble met zangso list. 19.30 Nieuws. 19.35 Buiten lands Weekoverzicht. 19.45 Klassieke muziek (opn.). 20.10 Het Lelds Zolder Cabaret. 20.40 Vragenvuur: een bekende Nederlander beantwoordt vra gen van Jonge mensen. 21.00 Muzikaal regionaal amuse- menuprogramma uit Weert 22.00 Licht gevarieerd platen- programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Mo derne en klassieke muziek (opn.) 23.55 - 24.00 Nieuws. GRAM MOFOONPLATENPRO- GRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND van 18-28 uur Sel. „Im welssen Rössl"; Sancho Pancho; Gitarren spielt auf; Stelg' in das Traumboot der Liebe: El Cumbanchero: Clementine: River boat dixie: C est sl bon; Porque tu lo quieres; Ya no me Importa: Ml munequita Atenas; Ven Roslta. ven: To- mando, Tomando; Quickstep medley It's all right with me: Quickstep-medley: Now you has Jazz; Let's fall in love: Anything goes: Too close for comfort; Some of these days: El oapa grande: The best things ln life are free; Back in your own back yard; Nice work if you can get It; A nightingale aang In Berkeley Square. TELEVISIE VANAVOND derlands. 19.55 De Weerman. 20.00 Nieuws. 20.25 Cabaret nu: le aflevering van een serie overzichtprogramma's van het Nederlandstalig cabaret anno 1968. 21.00 Verover de aarde. 21.50 Concert door het symfo nie-orkest van de Zweedse ra dio m.m.v. Birgit Nilsson, so praan. 22.40 Nieuws. Nederland I. NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Re clame. NTS: 19.06 Scala: In formatief programma. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.20 Uit zending V. d. ARP. 20.30 Uitz. Stichting Socutera. 20.35 Cross roads, speelfilm. (Rijkskeuring: alle leeft.). 21.55 ln kleur: Het water van de Indus, documen taire. 22.20 Journaal. 22.25 - 22.40 Openbaar Kunstbezit. Dit programma kan eventu eel gewijzigd worden ln ver band met de voetbalwedstrijd F.C. Köln ADO. Nederland II. NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. NCRV: 19.03 In kleur- Uit Zelfbehoud: wat doen wij de natuur en wat doen wij ons zelf aan?, docu- •nantalr programma. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Re clame. NCRV: 20.20 In kleur: The greatest show on earth. TV-film. 21.10 Wie Is Pierre Boulez?, filmreportage. 21.40 Aktualiteltenrubriek. 22.05 Pasfoto. NTS: 22.15 - 22.20 Tournaal. BELGIS Kanalen Nederlands. 2 en 10: i8.55 Zandmannetje. 19.00 Ate lier. 19.25 Arena: sportmagazl- ne 19.50 Hier spreekt men Ne- Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord 7.15 Klassieke en mo derne muziek (gr). (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten: 7.50 Overweging: 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gym nastiek voor de hulsvrouw: 9.35 Waterstanden). NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedago gische lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (gr). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: gevari eerd programma. (12.15 Boek bespreking; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten). (12.50-13.10 Middagpauzedlenst). 14.00 Stereo: Licht gevarieerd muziekprogramma (opn). 14.35 Stereo: Klarinet, cello en pla no. 15.00 Mlddagdienst. NRU: 15.30 Meer informatie over mensen en dingen die minder op de voorgrond treden. (16.00-16.02 Nieuws). NCRV: 17.45 Sportactualttelten. 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: koorzang en harmonieor kest. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoon muziek. (8 30-8.33 De groente man.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Moderne orkestmuziek (gr). 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen (11.00-11.02 Nieuws.) 11.30 Kerkorgelcon cert. 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Promenadeorkest. 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.29 Modern platteland. 12.34 Toppers van toen (gr). 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13 30 't Muzi kantenuur: I. Mono: Strijk- ensemble: II. Stereo: So praan en piano. 14.30 Over geschiedenis en archeologie. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 Radioprogramma ln een Notedop. 17.00 Kapel van de Koninklijke Lucht macht. 17.30 Voor de Jeugd. 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m. en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zieken. 9.40 The Kllima Hawaiian Show. 10.00 Nieuws. 10.03 Hoofden op hol (deel 4, slot), detective-hoorspel. 10.26 Klapstuk: steravondqulz (her haling van donderdag jl.). 11.00 Nieuws. U.03 Muziek bij de koffie. NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 Licht platenprogramma. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actu aliteiten. 13.08 Licht platenpro gramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Pop-ln. 15.00 Nieuws. 15.03 Pop en countrymuzlek. 16.00 Nieuws. 16.03 Hitparade. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.00 Verzoekplatenpro- gramma. TELEVISIE MOKOEIV T~\E voorlichtingsfilm Delta-data van John Fernhout, die gister avond voor de televisie zijn première beleefde, i* een documentaire van formaat geworden. De cineast i« erin geslaagd een abstract onderwerp als waterbouw te vangen en visueel dui delijk te maken. De grote verdienste van deze docu mentaire is ook dat dit veelomvat tende project goed uit de verf komt. In een half uur krijgt men een goed inzicht in de problemen die moeten worden overwonnen en de methoden die daarbij worden gebruikt. De di verse methoden van sluiting, die tot nu toe zijn toegepast, zijn erin ver werkt. Bijzonder interessant waren de opnamen van de waterloopkundi ge proeven in het laboratorium De Voorst. Fernhout gaat bij de opzet van de ze documentaire uit van de gedachte dat het Deltaplan in de eerste plaats wordt uitgevoerd om een betere be veiliging te krijgen voor land en volk. De film laat echter ook de an dere voordelen, zoals betere ontslui ting. recreatieve mogelijkheden en ontzilting, duidelijk zien. Dat de Nieuwe Waterweg de enige rivier ïs die een open verbinding houdt met de zee is een schoon heidsfoutje. Ook de Westerschelde blijft in open verbinding met de zee. De titel van deze film is zo gekozen dat deze ook in het buitenland kan worden vertoond. Hiermee krijgt Ne derland de kans te laten zien waarin een klein land groot is. Fernhout laat in deze film zien dat een andere presentatie dan klederdrachten en klompen ook mogelijk is. met het lidmaatschap van het Hoger huis, die hij „de meest exclusieve club ter wereld" noemde. Onkreukbaarheid Enkele andere treffende uitspra ken. „Ja, ik geloof dat de monarchie in Engeland, en ook in Nederland, de stabiliteit van het land verzekert." Gelooft de Lord in God en zou hij een aanval van een van zijn hoofdre dacteuren op een kerk dulden? „Ik zou zo'n aanval met bezorgdheid ga deslaan, maar God is niet dezelfde als een kerk, en iemand die God wil aanvallen kan geen goede redacteur zijn." Wat hij voor de wereld deed, of voor de wereld zou willen doen? „Ik heb vijf miljoen pond in de Thomsonstichting gestoken, bestemd om de journalisten van de jonge lan den een goede opleiding te geven." Een van de belangrijkste dingen van een journalistieke opleiding is vol gens hem het bijbrengen van on kreukbaarheid. Niet gaan zitten Over eenzaamheid aan de top: „Als ik vrijdagsavonds naar huis ga, lees Ik en luister ik tot maandag naar muziek, want ik ben meestal alleen." Is er enige garantie dat het tegen woordige beleid strikte geschei denheid van directie en redactie, waarbij de redactie vrij is in haar beleid na zijn dood voortduurt? „Mijn zoon zal me opvolgen, en die denkt er precies zo over als ik." Hoe hij zo ver kon komen? Het klonk als een levensdevies: „Niet gaan zitten en denken: ik hoop dat het lukt." De Saint, alias Roger Moore, met zijn toekomstige echtgenote, de Italiaanse actrice Luisa Mattiolli. Er zijn veel verwikkelingen aan de hand geweest maar Roger heeft ze waarschijnlijk op sainteske wijze kunnen oplossen en nu dan na de vele kort stondige romances op de tv de realiteit. Of het dan ook een sprookje wordt? Ned. 1 NTS 7.06 uur Scala, met o.a. Van gewest tot gewest. 8.35 uur Hollywoodfilm uit 1942, Crossroads, duistere zaken rondom een Franse diplomaat. 9.55 uur Documentaire over het water van de Indus, een rivier in het Verre Oosten. Ned. 2 NCRV 7.03 uur Eerste van vier uitzendingen over natuurbe scherming. 8.20 uur romantiek en tragiek in de circuswereld. 9.10 uur Film over Franse toonkunstenaar Pierre Bou lez. 9.40 uur Actualiteiten. Hilversum I NRU 7.00 uur FenerbahceAjax. 8.50 uur Grammofoonmuziek. 9.40 uur Gastcollege met drs. E. v. d. Velde. 10.40 uur X, een sprong in het duister. Hilversum II VARA 7.05 uur De jonge flierenfluiters. 7.45 uur Frans Berwald 100 jaar geleden gestorven. 8.10 uur Leids zolder cabaret. 9.00 uur „Kleinsteeds" programma uit Weert. 10.00 uur Nieuws van de platenmarkt. 10.55 uur Klassieke muziek. (Een wereld in wording) 45 Aangezien Madame de Mariano verreweg de belangrijkste belastingbetaler in zijn arme gemeente was en bekend stond om haar edelmoedigheid tegenover ontslagen strafgevar.ge- nen en om haar mildheid tegen eerlijke armen, waa Monsieur Chatlau er dubbel van overtuigd, dat het on verstandig ware in haar vroeger leven te gaan wroeten, en het voor de ogen van het grote publiek bloot te leggen. Hij en zijn politieagent ter plaatse waren daarom een geheime overeenkomst aangegaan, om nooit met een enkel woord te reppen over de ware persoonlijkheid v,an de dame, die dat huis bij het meer bewoonde. Want haar papieren waren in orde. Ze was gerehabiliteerd en ze was bovendien een echte aristocratische dame uit het naburige Valais. Ze was dan ook werkelijk een begeerlijk* inwoonster voor Exchallens, even begeerlijk als madame de Staël, die het naburige dorp Coppet onsterfelijke roem had toegebracht. Men wist, dat madame de Mariano zich veel met literatuur met een hoofdletter bezighield, W*nt ze ging regelma tig naar een winkeltje in Nyon, waar Ze speciaal voor haar bibliotheek gebonden boeken kocht en die boekverkoper van Nyon had menigeen medegedeeld, dat er in dat district een dichteres woonde, die haar inspiratie uit dezelfde bronnen zocht, door welke Jean Jacques, madame de Staël en zovele anderen de onsterfelijkheid deelachtig waren geworden. En zo was het dus gekomen, dat Therese Etienne na de vele onaangenaamheden van de politiecontrole een toe vluchtsoord had gevonden, waar ze zonder verdere officiële moeilijkheden, de rest van haar leven kon slijten. Het middelpunt van haar leven was Amadeus, haar zoon. Ofschoon ze hem nu niet vaak zag, was hij de enige, die de leegte van haar leven vulde, die haar hielp, om de wijde kloof van die twintig jaar te vergeten, die ze in de gevange nis had doorgebracht, in welke jaren ze had moeten naaien en breien, waarin ze kartonnen doosjes had gemaakt en de bodem van Hindelbank bewerkt had, ja hij, die jongen van haar vlees en bloed. Ze sprak nu voor de derde keer met Louis, om hem er aan te herinneren, dat hij onmiddellijk na de aankomst van haar zoon het hek moest openmaken, dat hij hem binnen moest laten, maar dat hij dan weer even onmiddellijk het hek moest sluiten. Ze werd door een smartelijk ongeduld aangegrepenl O! De smart en de vreugde haar zoon weer te zien, hem te horen spreken, naar hem te kijken, hem te horen rondwandelen en fluiten, met hem samen te dwalen, tegenover hem aan tafel te zitten, tegenover haar eigen zoon. Het was in de namiddag. Wanneer zou hij komen? Haar opwinidng scheen zich ook aan Katterli mee te delen, die nu helemaal grijs was gewor den en die nu absoluut niet meer dacht aan haar twaalf jaar strafgevangenis, want zij schreeuwde vanuit het venster naar de tuin: „Is hij nog niet gekomen?" Waarop Therese in één woede naar het huis liep. „Ik heb je gezegd, dat je nooit mag schreeuwen. Wil jy je doordringende stem wel eens in je keel houden. Door jouw geschreeuw zijn alle vogels weggevlogen." Katterli sloot zachtjes het venster. Ze ontzag en vreesde de luimen van haar meesteres. Thereses ogen konden zich nog verwijden, ze werden dan driehoekig, net als de ogen van een leeuwin die op het punt staat een sprong te wagen. Onderwijl reed Amadeus op zijn gemak langs de heuvels door de donkere pijnbossen van de Vaudois streek. Geheel in de laagte strekte zich in een lichte nevel het brede meerbas- sin uit. Het was net of de bergen van Savoye geen basis hadden; ze trilden, alsof ze in de zomerdampen hingen met een boog van opgezwollen wolken er overeheen, die een lengte van mijlen en mijlen scheen te hebben. De boeren waren bezig met hun nationaal werk ze vervoerden op hun karren mest door de velden. Amadeus reed bergafwaarts naar Lausanne, waar hij een armvol bloemen kocht, waarna hij de grote weg naar Genève insloeg. Zijn hart liep niet over van vrolijkheid. Hoe meer hij zijn doel naderde, des te knagender werd de pijn. die hij altijd voelde, als hij aan zijn moeder dacht. Het tragisch mysterie van zijn leven was in haar geconcentreerd. (Wordt vervolgd) Nederland I. NTS/NOT: 11 00-11 50 en 14.00-14.50 School-tv. Belglr: Nederlands progr. kan. 2 en 10 14.05-15.10 School-tv. 30. De bewaker was lelijk op zijn hoofd terecht geko men, want hij bleef een hele tijd als versuft op de vloer liggen. De professor was op het bankje gaan zitten en keek met een bezorgd gezicht naar de zuchtende figuur op de grond. „Oh, hij komt al weer tot zichzelf, Lappie" zei hij lachend, maar wie er antwoord gaf, geen Lappie. Die was heel voorzichtig, op zijn tenen, naar de deur gelopen en verdween, juist op het moment dat de bewaker zich moei zaam opwerkte, de gang in. Eensklaps was die weer bij zijn positieven. Hij keek de oude professor met vragende ogen aan en mompelde, terwijl hij Lappie met een bibbe rende vinger nawees: „Hhhhij mrnegg nniet weweglo pen!" 1080: In de werkkamer van burgemeester van Muizenis vond op dat ogenblik ook een opge wonden gesprekje plaats. Kolonel Plimmp had zijn vermomming eventjes af gelegd om zich bekend te maken en zei: „Hier zijn mijn papieren, burgemees ter. Gestempelde, officiële papieren met foto en al." Met een achteloos gebaar smeet hij de bewijsstuk ken op het bureau en zijn kort afgebeten zinnetjes maakten duidelijk, dat hier de onversaagde be roepsofficier stond, die niet van plan was te wij ken voor een burgemees- ter en een veldwachter uit een klein dorp. Bedremmeld stond Eelco Eelkema erbij, luisterend naar wat deze kordate bezoeker nog meer te vertellen had. „Zo, nu heeft U het wel gezien", vervolgde Plimmp. „Mijn naam is dus Plimmp. Mijn rang: kolonel. Mijn functie: hoofd van de Bijzonder Geheime Dienst. Wij van de B.G.D. waren een zeer geheimzinnig zaakje op het spoor, burgemeester. Het speelde zich af, hier in het hartje van uw eigen dorp. Daarom hadden we er een van onze beste geheime agenten geplaatst. Sjeems Pondbeter bekend als agent 009!" „Aha! Daar ken ik alle boekjes van!" zei burgemeester van Muizenis opgetogen. „Kijk, hier heb ik net zijn laatste Goudneusje. Ik mag dus erkennen, dat ik deskundig ben en helemaal op de hoogte!" „En dat zyn onze vijanen nu ook!", zei kolonel Plimmp sarcastisch. „Dat hebben we dan te danken aan deze tamme idioot hier deze stralende ster aan het politiefirmament! Hij heeft ons zojuist zijn hele verhaal verteld!" „Wat hê'k dan verkeerd gedaan?" vroeg Eelco Eelkema geprikkeld. „Jij hebt de groene ertesnert in je domme schedel aan het denken gebracht!" bulderde kolonel Plimmp. „En dat had je beter kunnen laten. Want zelfs de B.G.D. stond toen machteloos!" „Dan ben'k nog beter dan de Geheimzinnige Dienst", lachte Eelco en hij salueerde te vreden. „Dank U voor het komplement, kolonel!" fT«l 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 35