Kabinet inzet van de komende verkiezingp Vier chanteurs in val gelopen Uit de Haagse hof geplukt Aanklacht tegen rectoren door (eel geld en oed voor liafra BERGHUIS: PVDA BETERE PARTNER VAN RIEL VRAAGT IN EERSTE KAMER Stad van allure ljAuto's van onsterrit er in bad Obligatielening an 5,5 miljoen NIEUWE JAARBEURSACTIVITEITEN Ook Utrecht congres- en vergadercentrum Veranderde regering prioriteiten Komedie Voedselhulp niet primair Bollenhandelaar bedreigd arjos niet met scholiercnbond soeialistische jeugd samen •R 19| IEÜWE LEIDSE COURANT 11 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1968 AMSTERDAM Op giro 55500 an Kerstschip Biafra is al ruim 13.000 overgemaakt. Aan goederen rerden voor deze actie een miljoen itamine-c tabletten, 10.000 rollen erbandwindsels, 100.000 norittablet- in en verder babyvoedsel, vis en lees ontvangen. Tal van particulieren hebben initi- tieven ontwikkeld en verscheidene :ties worden gevoerd om de nood in iafra te helpen lenigen. Utrecht wordt een wereldstad van allure: het reconstructie plan Hoog-Catharijne met zijn kosmopolitische structuur zal misschien weinig romantische aspecten opleveren: een toon beeld van modern bouwen in een moderne tijd is het wel. Hier het plan, geprojecteerd tegen de binnenstad. Op de voorgrond het jaarbeurscomplex met rechts het Beatrixgebouw en links (toren) uit- het 500 bedden tellende hotel. ning I inde 1 [CANBERRA De auto's, die eelnemen aan de LondenSydney- (arathon zullen zich moeten onder- (erpen aan een stoombad voordat aan de rit door Australië begin- 1. De Australische minister van •lksgezondheid, dr. James Forbes left dit bepaald. De minister wil imelijk voorkomen, dat de auto's lerlei uitheemse ziekten, zoals lond- en klauwzeer, Australië bin- en brengen. Er waren over deze kvestie zelfs al vragen gesteld in het luis van afgevaardigden. Intussen zijn de wagens nog niet In het Australische bad toe. Ze zjjn et Europa door. ;tige [Drie Britse equipes hebben dins- kg op het traject TurijnBelgrado strijd moeten staken. Twee wagens ^amen bij een slippartij op een lekgladde weg tussen Zagreb en op, elgrado met elkaar in botsing en 3650 'pen zware schade op. De Engels- an Woodley moest met een gebro- !n sleutelbeen in een ziekenhuis prden opgenomen. De derde Britse ploeg was hij het Uiten van de controle om vier uur de middag nog niet in Belgrado ingekomen. De overige 95 equipes, onder wie lIGpe Nederlandse DAF-bemannin- gen Rob Slotemaker-Rob Janssen en David van Lennep-Peter His- sink, arriveerden rond elf uur in de Zuidslavische hoofdstad. Enkele uren later startten zij voor de vol- 'gende etappe naar Istanboel. By het vertrek uit Belgrado was het [weer goed. AMSTERDAM De NV Bank tor onroerende zaken zal onder ;er voor de financiering van vier angrijke ontwikkelingsobjecten *efcro m'naa' I 5,5 miljoen zeven procent te dr .Sewonc aandelen converteerbare nebbi l'gaties uitgeven tegen een koers n hondcrid procent. Bovendien zijn onlangs, om het ei- 3EN" vermogen te versterken, nomi- al 680.300 gewone aandelen ge- latst. Het kapitaal is daardoor toe- lomen tot 3.5 miljoen. De nieuwe ndelen, die delen in de winst over '9 en volgende jaren, zijn uitgege- n tegen een koers van vijf procent neden de huurprijs. Het dividend- rschil werd daarbij in aanmerking "omen- )e ontwikkelingsobjecten, waar ing e tientallen miljoenen guldens zijn moeid, betreffen een pand op het ?esperplein in Amsterdam, dat aan Universiteit is verhuurd, een kan encomplex in Brussel en enhu "sterdam en het kernplan voor de bouwing van Assen. !>e BOZ behaalde in het eerste l( lfjaar een winst van 379.000 te- 281.000 in de eerste zes maan- van 1967. Verwacht wordt dat dividend onveranderd veertien ent zal bedragen. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT De vergader functie gaat een belangrijke com merciële pijler worden onder de Jaarbeursexploitatie. De Dom stad zal zich in 1970 kunnen scharen in de rij van Neder landse steden (Amsterdam, Rot terdam en Den Haag), die over hypermoderne congresaccommo datie beschikken. Als onderdeel van het stedelijk re constructieplan Hoog-Catharijne ver rijst thans achter het centraal station een handelscomplex. Blikvanger is het 135 meter lange, 85 meter brede en 40 meter hoge Beatrixgebouw, dat iets meer inhoud heeft dan het Groothandelsgebouw in Rotterdam en daarom het grootste gebouw van Nederland mag worden genoemd. Niet ver er vandaan wordt aan drie hoge kantoorflats gewerkt, aan een parkeergarage met een capaciteit van 1200 wagens en aan een parkeerter rein voor meer dan 2500 auto's. Hier weer pal naast wordt nog deze week de eerste paal geslagen voor een wol kenkrabberachtig hotel met 500 bed den, dat de hotelbeddencapaciteit in Utrecht met 100 procent zal vergro ten. Alleen de Jaarbeurs, waarvan het totaal beursgebeuren zich over ruim een jaar op één plaats zal gaan afspe len (uitsluitend aan de Croeselaan), heeft in het handelscomplex een be drag van bijna 100 miljoen gulden geïnvesteerd. Een gigantische opera tie dus voor een onderneming, waar van het geïnvesteerd vermogen 35 miljoen gulden bedraagt. De gebruiksmogelijkheden van het 77 miljoen gulden kostende Beatrix- DEN HAAG Tijdens de algeme ne politieke beschouwingen die gisteravond in de Eerste Kamer zijn gehouden is vooral geïnformeerd naar de internationale financiële si tuatie na de aankondiging van de Franse maatregelen. Prof. Albeda (ar) vroeg naar de gevolgen die het voorstel om de de fensie-uitgaven met 225 miljoen verhogen zal hebben. Hij zei wel be grip te hebben voor diegenen die het vreemd vinden dat nu wel maatrege len getroffen kunnen worden, terwijl bij de pleidooien voor meer gelden voor bijvoorbeeld onderwijs steeds wordt gezegd dat het niet kan. Prof. Albeda stelde de vraag of met de voorgestelde verhoging van de de- fensiebijdragen het prioriteitensche ma van de regering niet is doorbro ken. Mr. Van Hall (Soc.) besprak de moeilijke situatie van de gemeenten. Sinds 1945 is de staatsschuld met 20 pet. gestegen maar de schuld bij de gemeenten met 1000 pet. De heer Van Hall noemde de stijgende loonkosten en de loodzware rentelast voor lenin gen als de belangrijkste oorzaken voor deze moeilijke situatie bij de gemeenten. De problemen die hier liggen worden onvoldoende beseft. Hij had de indruk dat het wetsont werp voor een nieuw gemeentelijk belastinggebied eerder was opgezet om tekorten te verminderen dan een wezenlijk nieuwe structuur te schep pen. gebouw (voor de grote congreszaal neemt de gemeente Utrecht 10 mil joen gulden voor haar rekening) val len uiteen in een drietal hoofdfunc ties: een expositiefunctie (40.000 vier kante meter), een restaurantfunctie, zomede een vergader- en con gresfunctie (tezamen 10.000 vierkante meter). Daarnaast zullen de kantoren van de jaarbeurs In het gebouw ge vestigd worden. De congres- en vergaderfunctie zo als deze straks in het Beatrixgebouw zal worden uitgeoefend, betekent in de geplande omvang een nieuwe taak voor het Jaarbeursconcern. Er komen niet minder dan 31 vergaderzalen, waarvan de grootste bij theater opstelling 1100 zitplaatsen heeft, en bij congresopstelling (met schrijfta fels) 500 zitplaatsen. Alle zalen worden uitgerust op al gemeen geaccepteerd internationaal niveau (geluidsinstallaties, oproepsy stemen, vertaalinstallaties, projectie mogelijkheden etc.). Het verschil tussen het Jaarbeurs Congres- en Vergadercentrum en de andere congresgebouwen in Neder land is dat de spreiding in zaalcapa citeit consequent is afgestemd op de vaderlandse behoefte. Het gevolg hiervan is de inrichting van een groot aantal kleinere zalen, waarvan de capaciteit 10 tot 80 personen be draagt. Daarnaast is er rekening gehouden met organisatorische wensen van bij eenkomsten, die niet het karakter van vergaderingen hebben zoals sa le-shows, cursussen, examens, festi vals en wat dies meer zij. Het Beatrixgebouw zal straks nog een rekord slaan. Het gaat het grootste horecabedrijf van Nederland herbergen. Er komen niet minder dan zes restaurants en ook n»w een coun ter-coffeeshop. De suggestie van mr. Van Riel vond weinig weerklank. Prof. Van Hulst (c.h.) betoogde dat de CHU bereid was iedere politieke partij met een progressief pro gram in een regeringscombina tie te verwelkomen mits tegen over dit program een degelijk dekkingsprogram wordt gesteld. Prof. Van Hulst betwijfelde de on herroepelijkheid van de politieke tweedeling in progressief en conser vatief die dr. Vondeling in zijn on langs verschenen boek heeft ge schetst. Wil dr. Vondeling aan dc PSP re geringsverantwoordelijkheid toeken nen? Komt dan een pacifist als de heer Van der Spek of Boetes op het ministerie van defensie. En hoe moet het dan met het Koninklijk Huis?, aldus prof. Van Hulst. Ook dr. Berghuis wees de sug gestie van de heer Van Riel af. Christelijke politiek houdt een ge avanceerde stellingname gericht op de toekomst in. Voor het voe ren van een goed sociaal beleid is volgens de ar-woordvoerder de PvdA in beginsel een betere part ner dan de WD. Maar dan zal dit een PvdA moeten zijn die in nerlijk tot rust gekomen is en de stromingen die deze partij thans in beroering brengen tot klaar heid heeft gebracht. Dr. Berghuis meende dat de duide lijkheid die de VVD zegt te hebben momenteel schijn is. Dat blijkt wel uit het optreden van D'66 en de Boe renpartij. Hij meende dat de VVD in sociaal opzicht te veel op het be houd van het bestaande is gericht. Dr. Berghuis betreurde de afschei ding van de PPR. Deze groepering had zijns inziens in de KVP moeten blijven om daar als zoutend zout zijn werk te doen. De ar-senator had lof voor het beleid van het kabinet-De Jong. Het kabinet regeert als een goed huisvader. Het gezin is kennelijk niet ontevreden. KVP-woordvoerder Van Lieshout zei het betoog van de heer Berghuis voor 90 te kunnen onderschrijven. De socialist mr. De Niet zei daar entegen, dat de verschillende inzich ten in de confessionele partijen de duidelijkheid van een programma vertroebelen. Deze woordvoerder van de grootste oppositiepartij meende dat het kabinet „op rozen zat" en haar vierjaarlijkse periode wel uit zal die nen. Mr. De Niet vroeg de jaarlijkse „komedie" van de sluiting van het parlementaire jaar af te schaffen. Dit steunt op de verouderde gedachte dat de Koning jaarlijks het parlement opent. Ook pleitte hij voor viering van Koninginnedag op een vaste da tum, ook na koningin Juliana. Hij deelde mee dat de PvdA-Eerste Kamerfractie weinig waardering heeft voor militaire parades en taptoes die regelmatig worden gehouden. Mr. De Niet begreep niet waarom de regering de inflatiecorrectie wil doorvoeren terwijl ministeries als dat van onderwijs en erm geen geld vol doende hebben om de plannen die er liggen te verwezenlijken. Hij meende dat door het uitblijven van initiatie ven op het gebied van het spaarloon het vertrouwen in de loonpolitiek van de regering volkomen verdwenen is. Verschillende sprekers brachtten de positie van de NAVO ter sprake. Dr. Berghuis (a.r.) noemde versterking in feite een inhalen van achterstand voor de NAVO noodzakelijk. Helaas kunnen we nog steeds niet zonder het machtsevenwicht, aldus de AR-woordvoerder. I Prof. Van Hulst (c.h.) zei dat hij begrip had voor het feit dat 225 mil joen extra nodig is voor de NAVO, al had hij er wel moeite mee. „Elke gulden die wij meer voor defensie uitgeven verlengt de honger in de wereld", aldus prof Van Hulst. Prof. Van Hulst protesteerde nog tegen opmerkingen die prof. Hooy- kaas onlangs heeft gemaakt over in telligentie bij lagere milieus. Zulke opmerkingen die „te hooi en te gras" worden gemaakt hebben niets met erflijkheidsleer te maken. DEN HAAG Minister Udink van Ontwikkelingssamenwerking meent, dat de kwestie van de voedselhulp niet als een geïntegreerd onderdeel van de ontwikkelingspolitiek gezien moet worden. Op vragen van de leden van de yaste commissie voor ontwikkelings samenwerking van de Tweede Ka mer, de heren Dankert (soc.) en Im- kamp (dem.) zei de minister, dat we er voor moeten oppassen de voedsel- produktie in de ontwikkelingslanden, die nu juist wat verbetert waar de investeringen in de agrarische sector van de afgelopen 20 jaar vruenten beginnen af te werpen, niet te verstoren. Het was de minister bij zijn reizen opgevallen, dat bepaalde ontwikke lingslanden hij noemde India en Pakistan weer voedsel gaan ex porteren. Met andere woorden, het accent van de ontwikkelingshulp moet niet primair liggen bij de voedselsituatie. Het sprookje is niet uit, tenminste niet op het ijs. Hans Jürgen Biiumler en Marika Kilius, nu mevrouw Zahn, zullen de hoofdrollen spelen in het ijssprookje Sneeuwwitje. Het paar was uit elkaar gegaan, toen Marika trouwde. Op de foto: Hans en Marika tijdens een trainingspauze samen met Marika's dochter Melanie. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Rijks- en gemeentepolitie in Leiden hebben twee mannen en twee vrouwen gearresteerd, die een bollen handelaar uit de omgeving van Leiden chanteerden. Zij eisten aanvankelijk 30.000 gulden, een bedrag dat ze later tot vijf mille terugbrachten. Tijdens dc overhandiging greep dc gewaarschuwde politie in, vlak voor het station in Lei den. De chanteurs waren al weken lang per brief en telefonisch bezig de bollen handelaar te vertellen dat zij een ge- Vanavond dus Ajax op het groene tapijt in Istanboel. Wat mij bezig houdt is hoe de supporters in deze wonderlijke stad hun tijd en geld zoek hebben gebracht. Jaren geleden belandde Ik er eens tamelijk onverwacht in gezelschap van enige mannelijke collega's. Ook wij hadden wel tijd over en sjouwden de bezienswaardigheden af. De drie collega's waren hoffelijk en kameraadschappelijk. Twee jon gens en een sombere Engelsman, die het steeds langer worden van de reis zeer verdroot. Iedere avond na het eten trok hij zich terug op zijn kamer en iedere morgen kwam hij triest aan het ontbijt, altijd met de zucht: „Weer een nieuwe melkfles op mijn stoep thuis..." Meestal bleven de twee jongens en ik nog wat napraten; als je de hele dag al zo rondgesjouwd hebt, is er niet veel uitgaansanimo meer. Maar daar in Istanboel ging het de eerste avond anders. Er viel na het afscheid van de Engelsman een ongemakkelijke stilte en ik meende zo nu en dan een blik van verstand houding tussen die twee te on derscheppen. Opeens snapte ik het. Ik zat in de weg. Ze hadden plannen... Niets be ters te doen, dan op te staan en ze ronduit te zeggen dat je wel ver dwijnen zou. Journalisten onder elkaar zijn niet kinderachtig. Ze lachten opgelucht. Wilden het nu wel zeggen. Ze wilden nu eens een echte buikdanseres zien en, ik had het al begrepen, daar kon ik toch niet bij zijn? Welterusten voor mij. Veel plezier voor hen. Volkomen uitgeslapen zat ik aan hlanboel het ontbijt met de Engelsman toen ze binnenkwamen. Bleek om de neus en verdacht stil. Het avondje uit was geen succes geworden. Ze waren raar terechtge komen en om een lang. verhaal kort te maken, in de eerste de beste nachtclub ontdaan van alle contan ten die ze bij zich hadden. Ik kon niet veel medelij opbren gen en zei: „Nou ja, voor een buik danseres moet je wat over heb ben..." „Dat is het juist, die hebben we helemaal niet gezien, voor ze zou optreden, waren we ons geld al kwijt.." „En voor mijn deur weer een fles melk", zei de Engelsman. Heel de dag bleef de stemming in mineur. Na tafel stonden de twee op en mompelden wat over „brieven schrijven". De Engelsman keek ze na en vroeg: „Ook brieven schrijven of- zullen we hiernaast, daar is een aar dig restaurant, nog wat gaan zit ten?" Geen brieven. Het werd gezellig, een grote zaal, een dansvloertje. Toen opeens de lichten gedempt tot een groene waas Een schim, een sluier... een buikdanseres- Ademloos keek ik toe. Plotseling verdween de verschijning. Het licht floepte aan... Naast mij zei de En gelsman: „Die twee", hij wees om hoog waar ergens de hotelkamers waren. En voor het eerst zag ik een lach bezit van hem nemen. Hij lachte zo hard, dat hij daarna weer minstens een jaar somber kon zijn. Egyptische studenten roeren zich en dat ze aangestoken zijn door hun Europese collega's toont deze foto: een brandweerauto, op weg naar een brand in Alexandria, wierpen zij om en staken hem in brand. Maar of Nasser zich hier door laat intimideren en de uni versiteiten weer opent, dat moeten wij afwachten. heim uit zijn privéleven openbaar zou den maken als hij niet betaalde. De man en zijn gezin werden zelfs met de dood bedreigd en de bollenhandelaar zocht met zijn familie zelfs een „onderduik adres". Hij schakelde de politie in, die hem precies instrueerde wat wel en niet te doen. Op woensdagavond 13 november zou hij mei het geld op het stations plein komen. De politie bracht daar on opvallend veertien rechercheurs op de been. De afpersers hapten toen echter niet toe. Een nieuwe ontmoeting zou volgen: vrijdagavond om negen uur op dezelfde plaats. Weer waren er de rechercheurs. Inderdaad liep op dat tijdstip een jon- f:eman op de auto van de bollenhande- aar toe, die hem een pakketje waarde loos papier overhandigde. Op hetzelfde ogenblik schoten politiemannen toe om hem te arresteren. Het bleek de 21-jarige hulpkelner P. L. uit Leiden te zijn. die, naar hij verklaarde, honderd gulden voor deze dienst zou krijgen. Hij handelde in op dracht van de 27-jarige J. R. uit Lei derdorp. die de plannenmaker bleek te zijn Deze kon ook op het stationsplein in hechtenis' worden genomen. Hij bleek de zaak te hebben georgani seerd met zijn 21-jarige verloofde, me juffrouw A. W. uit Leiden, verkoopster bij V. en D. Zij had verscheidene malen telefonisch contact met de gechanteerde gehad. Bij het komplot was ook haar a.s. schoonzuster, de 31-jarige mevrouw J. V.-R. uit Valkenburg betrokken. Allen zijn in arrest. Uit de verhoren is gebleken dat het viertal door wilde gaan met chanteren. Ook had men plannen klaarliggen om de kassier van V. en D. in Leiden te overvallen, als hij geld ging wegbren gen. De politie heeft het vermoeden dat nog meer wandaden of plannen daartoe van het viertal aan het licht zullen komen Het viertal is voorgeleid voor de Haagse officier van justitie. Schending briefgeheim (Van onze parlementsredactie) BILTHOVEN ARJOS-voorzitter H. A. de Boer heeft gisteravond de a.r. kiesvereniging in Bilthoven voor gehouden, dat de ARJOS het een be lachelijke gedachte vindt te ver onderstellen dat men samenwerking met de socialistische jeugd zoekt, waar het hoofdbestuur dit samen gaan met de jongerenorganisaties van KVP en CHU heeft afgewezen. De heer De Boer heeft geen be zwaar tegen een gesprek met de socialistische jongeren zonder organi satorische binding. „Wij staan voor de ARJOS een eigen weg voor". De voorzitter van de a.r. jongeren- clubs zou er geen bezwaar tegen maken als het werk van „de 18" wat sneller zou gaan, maar er moet zijn: overeenstemming over uitgangs punten, program en uitvoering. „Het is verontrustend te merken hoe ge makkelijk velen zich tevreden voelen wanneer men het maar eens is over j een gezamenlijk uitgangspunt, en wat men politiek voorstaat, iets van I het tweede plan vinden. De ARJOS-voorzitter zei de dona tie van enkele christen-radicalen aan de PPR onverstandig te vinden. UTRECHT De 17-jarige Utrechtse Marja Oosterman, voorlopig voorzitster van de kersverse Scholieren Belangen Organisatie (SBO), is veront waardigd over beweerde schen ding van het briefgeheim door enkele rectoren van middelbare scholen. Zij heeft een klacht ingediend bij de Utrechtse officier van justitie, mr. W. H. Overbeek. De brieven, die de SBO aan de leerlingenverenigingen van de scholen zond. zouden door deze rectoren zijn onderschept. Op verzoek van die rectoren stel den enkele agenten bij Marja een onderzoek naar de SBO in. Ze had den de in beslag genomen brieven bij zich... Marja zette gisteren in de Domstad de doelstellingen van dit „scholieren vakverbond" uiteen. „Wij willen een totale democratisering van het onder wijs door inspraak van de leerlingen op het beleid Het basisonderwijs moet worden uitgebreid tot negen jaar en er moeten drie brugklassen komen". Zaterdag houdt de SBO haar eerste congres in Utrech't. Er worden minstens achthonderd scholieren voe« wacht. (Van onze parlemensredaktie) DEN HAAG Wat denkt premier De Jong ervan om de huidige regeringscombinatie tot inzet te maken bij de komende verkiezingen? De liberale senator mr. Van Riel vroeg dit gisteren tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 33