Advertentie schrijven zonder een sigaretje Uw kleding is welkom! Muller: We hadden beter Ada kunnen meenemen ADO GELOOFT IN EEN OVERWINNING Ondernemers-opleiding voor schilders nodig Reclameman Schiferli: Agressieve anti-rook campagne Huib Goudriaan REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Geen excuus voor langslapers Politieman voor rechter wegens mishandelingen VELD IN ISTANBOEL ONBESPEELBAAR Spelers ontspannen (geen lange stukken I Zenuwen supporters op de proef gesteld 9 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1968 „Vanaf het moment dat ik dit moest gaan maken, heb ik niet meer gerookt. Geen Jan huichelaar zei ik: ermee stoppen." De heer D. J. Schiferli in bed met een griepje komt overeind. Hij vertelt hoe hij als directeur van reclamebureau Schiferli sigarettenbevechter dr. L. Meinsma een „agres sieve campagne" heeft geadviseerd. Zo agressief dat hij er self ook niet meer onderuit kan. „Ik rookte vroeger 60 sigaretten per dag en na het volgen van een eigen therapie was ik op 10 sigaretten per dag gekomen. Maar ik ben hier verschrikkelijk in gaan geloven, en toen ik na het gesprek met dr. Meinsma naar huis ging en nadacht over de vormgeving van de advertenties, ben ik er helemaal mee opgehouden." De 59-jarige Amsterdammer heeft dr. Meinsma een andere dan de tot dusver gevolgde aanpak ge adviseerd. Dr. Meinsma is juist deze maand vijf jaar een geharnast strijder tegen het roken, maar heeft altijd op een milde manier met zijn advertenties trachten te over tuigen. De heer Schiferli: „Die vorm van reclame noemen wij soft-sel ling; maar een maand geleden heeft dr. Meinsma contact met mij opgenomen en toen heb ik hem Maar op mijn bureau zitten nog ge noeg capabele en creatieve mensen die nog zwaar roken ook. Persoonlijk zou ik het niet kunnen, maar mijn zaak kan het natuurlijk wel! En dat levert geen ethische bezwa ren op? „Nou nee. Ik zal me pas in dit probleem verdiepen als ik er voor i aavw wea kom te staan maar ilr rrAlftAf A 1 - gezegd, dat als je een dergelijk karwei goed wilt verrichten, je het keihard moet aanpakken. Dr. Meinsma zei dat hij dat ook graag wilde, en meende zich dat langzamerhand ook wel te kunnen permitteren. We zijn beiden van mening dat je shockeren moet; niet irriteren natuurlijk. En ge zien de reacties (op de „agressieve" advertenties) ben ik geneigd te zeggen dat we er volgend jaar nog wel een schepje bovenop kunnen doen." Gunstige tijd Vorige week donderdag en vrijdag verschenen de eerste advertenties owworpen door de heer Schiferli for meel in opdracht van de Stichting Koningin Wilhelmina Fonds Actie Niet Roken in' de kranten. Meest opvallende kreten in de advertentie: „Pakt u dat pakje gauw weg voordat uw visite komt", en: „Roken komt de mensen wèl duur te staan." Tot eind december zullen met een stijgende frequentie deze adviezen zijn te lezen. De heer Schiferli vindt de tijd van het jaar gunstig. „In een tijd waar veel gegeten en veel ge dronken wordt, wordt ook veel ge rookt. En dan is er de veel gehoorde kreet van „met 1 januari hou ik er mee op", en ik dacht dat het geen kwaad kan dat goede voornemen een extra duwtje te geven." Gelooft u dat advertenties de mensen ertoe kan brengen met roken op te houden? Schiferli: „Ja stellig. Wel moet het geestelijk klimaat er zijn dat je ont vankelijk maakt voor deze boodschap. Mensen die in hun hart eigenlijk wel weten dat roken niet goed voor ze is, en die er wel mee op zouden willen houden, help je ermee. Gewoon door ze keihard aan te pak ken en zeggen: Houd ermee op! Maar voor wie het helemaal geen probleem is, zij die er lustig op los roken, heeft het natuurlijk geen ef fect." Ethiek De heer Schiferli al 23 jaar werkzaam in publiciteit en reclame noemt deze campagne er een met ethisch-sociale kanten. Daarom ook vond hij het niet oprecht zelf door te gaan met roken. „Ik vind dat ik die teksten niet kan schrijven met een sigaret in de mond; dan zou ik een hekel aan mezelf krijgen. Trouwens, ik kan het me ook niet permitteren: dit raakt in bredere kring bekend." Moet een schrijver van reclame teksten altijd achter zijn tekst staan? „Nee. Hoewel ik niet van poeder koffie houd, zweer ik u dat ik er reclame voor kan maken. Het kost me geen moeite mezelf te verbeelden hoe heerlijk en gemakkelijk poeder koffie is. Dat is een kwestie van fan tasie." Sigarettenreclame? En als er orders komen van siga- rettenfabtikanten om nu tijdens de anti-rookcampagne reclame voor het roken, voor sigaretten, te gaan maken? „Ik heb inderdaad voor de cam pagne van dr. Meinsma begon, oriënterende contacten met twee gro te sigarettenfabrikanten gehad, die zeven ton tot een miljoen per cam pagne uitgeven. Ze zullen me wel niet meer moeten hebben, dacht ik. Ik heb me ook zo ingeleefd in ad vertentie-campagne tegen het roken, dat ik het niet meer zou kunnen. kom te staan, maar ik geloof niet dat het moeilijkheden zou opleveren. Als ik door weigering de reclame voor sigaretten zou kunnen keren, zou het iets anders zijn. Maar het gaat toch door, en of een collega het dan doet of ik: waarom zou ik het dan niet doen? Ik geloof ook niet dat iemand gaat roken op grond van advertenties voor sigaretten; dat geloof ik per se niet. De sigarettenreclame vind ik trou wens een voorbeeld van slechte re clame in Nederland. Hebt u ooit advertenties voor siga retten gemaakt? „Nee, nog nooit. Wel heb ik dus gesprekken in een verkennend sta dium met sigarettenfabrikanten ge had." Mooiste pak Wat vindt u als reclameman van een advertentie voor een aftershave- lotion, waarin onder meer wordt gezegd: „Verover een fortuin, verover een imperium, verover een vrouw, wordt...." En wat vindt u van de tv-reclame waarin een Zeeuws meisje in kleder dracht, die alleen nog maar door ou dere vrouxben wordt gedragen, voor een margarinemerk de suggestie op roept van een landelijk Zeeland dat eigenlijk ook niet meer bestaat? „Ik geloof wel in de absolute nood zaak mensen in advertenties als vol wassen mensen aan te spreken. Ver der geloof ik dat lichte overdrijving in reclame aanvaardbaar is. Het behoort tot het wezen van de reclame dat de behandelde zaken zo mooi mo gelijk worden voorgesteld. Een vrouw verover je toch ook in je mooiste pak? Ik geloof niet dat je daarom in een advertentie aperte onwaarheden spreekt. Toen iemand me eens vroeg wdert atv komt D. J. SCHIFERLI (even uit bed om te poseren naast sijn advertentie) volgend jaar nog een schepje er bovenop of wij nu eigenlijk niet liegen, stelde ik deze tegenvraag: Liegt een vrouw, die een bh draagt, of stelt ze de zaak mooier voor dan het is? Verder geloof ik dat de mensen be wust, half bewust of onbewust een be paald percentage aftrekken van de in houd van de advertentie, omdat het reclame is. Maar wel moet ik zeggen dat fa me dagelijks erger aan de colliers van superlatieven, van overdrijvingen in reclame-teksten. Ik geloof dat die reclame het doel voorbij schiet en averechts werkt." (Advertentie) Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal hij dp hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij allo apoth. en drog. Nu is er geen excuus meer voor laatkomers. Met deze grootste alarmschei ter wereld van Japans makelij kan men de bel tot zelfs op een kilometer afstand horen. Met een doorsnee van slechts 70 centimeter en een ingebouwde rookdetector. Prijs? Maar 1200 gulden. ROERMOND De Roermortdse rechtbarfa heeft gisteren tijdens een marathonzitting van 's morgens half tien tot vier uur in de namiddag de zaak behandeld van de 58-jarige ad judant en tevens groepscommandant van de rijkspolitie H. A. P. P. wie een zestal mishandelingen ten laste is gelegd. Zo zou hij op 16 mei 1967 de Italiaan Giuseppe Loi, terwijl die in de cel zat, met een tuinslang natgespoten en hem daarna nog gestompt en gesla gen hebben. Tijdens de kermis in Wanssum in 1964 zou de adjudant een zekere M. J. D. een bloedneus hebben geslagen. De adjudant, die niet onder de in druk scheen van het hem ten lastege- legde, praatte veel en snel. Daarbij dwaalde hij vaak af en verviel in details, zodat de president mr. Zand- huis hem bij herhaling naar het on- derwep moest terugbrengen. De adju dant is hangende het onderzoek tij delijk uit zijn functie geschorst. ISTANBOEL Het asfalt van Istanboel glimt zwart. Grauwe wolkenmassa's voortgestuwd uit het zuidoosten, laten onophou delijk regen los. De Bosporus ligt vuil groen en wit gekamd onrustig tusen het Europese- en het Aziatische gedeelte van Istanboel. Maar uit de hoogte neerkij kend op het vlak aan het water gelegen Mithat Pasjastadion schittert van een afstand de gras mat hel groen. Van dichtbij, staande op de tribune (50.000) plaatsen)blijkt het bekende, soms bijna vriendelijke, voetbal- veldengroen een perfecte camou flage voor een volstrekt onbe speelbaar veld. Woensdagavond om acht uur plaatselijke tijd, in Nederland is het dan een uur vroeger, moeten op dit veld Fenerbahce en Ajax hun tweede duel om de Europacup uitvechten. Trainer Michels en zijn spelers had den voor dinsdagmiddag een training op het programma staan. De ploeg was uit zijn rustige hotel vertrokken en heeft op het stadion alleen maar gekeken. Zorgelijk en geschrokken eerst en daarna even lachend, nadat Ben Muller had uitgeroepen: „Wij hadden beter Ada Kok kunnen mee nemen". Heinz Stuy, Ajax' tweede doelman en Gert Bals waren het roerend eens: KEULEN Er heerst een gema tigd optimistische stemming in de Wedau-Sportschule te Duisburg, waar de veertien spelers van ADO zich in alle rust voorbereiden op de vanavond in Keulen te spelen tweede wedstrijd voor het Europese beker- tornooi der bekerwinnaars tegen FC Köln. Optimisme, ondanks het nade lig saldo van één doelpunt waarmee moet worden begonnen. „Vanaf de laatste trap in de thuiswedstrijd heb ik geloofd in een overwinning in Keulen", zei voorzit ter Herman Choufour, die zich dinsdagmiddag bij de spelers reeds een dag eerder in Duisburg ge arriveerd voegde. Ook manager Hartman en trainer Happel zien het duel met de Duitse bekerhouder hoopvol tegemoet. De spelers, die zich in de sportschool uitstekend thuis voelen, Vakbekwaamheid onvoldoende MEVROUW VAN DE OEVER: alle gevers hartelijk dank Met vrachtauto's, met personenauto's, via de bode: zo is de laatste weken een grote hoeveelheid kledingstukken en schoe nen „aangevoerd" bij mevrouw J. M. v. d. Oever-Verhoeff in Kralingse Veer Rotterdam (Zebrastraat 22). Na een oproep in deze rubriek ontving mevrouw Van de Oever eerst drie dozen van een mevrouw uit Zaltbommel daarna kwam er uiteraard allemaal gedragen kleding uit Zaltbommel, Den Haag, Scheveningen, Sliedrecht, Alblasserdam, Leiden, Gor- kum, Dordrecht en Hendrik ldo Ambacht. Totaal meer dan 1000 stuks. Mevrouw Van de Oever, de bekende dierenvriendin die de kleding inzamelt voor de armen in Spanje, Algerije, Zuid-Amerika en Ambon, kan niet alle gevers en briefschrijvers persoonlijk bedanken. Dus namens haar: hartelijk dank.' Tot 1 april kan nog kleding naar haar adres worden gestuurd. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In samenwer king met alle toporganen in de bedrijfstak moet op korte termijn een goed gerichte ondernemers opleiding voor het schildersbe drijf van de grond komen. Deze wens spra[k de voorzitter van de Bond van christelijke schilderspa troons, de heer J. Koster, .gisteren uit in de 49ste jaarvergadering van de bond die door een kleine 200 van de 1150 leden werd bijgewoond. De heer Koster betoogde dat het in het schil dersbedrijf minder aan technisch bekwame figuren dan aan lei derschap in de onderneming ont breekt. De praktijk heeft z.i. geleerd dat de opleiding voor vakbekwaamheid en het middenstandsdiploma persé ontoereikend zijn om als ondernemer te fungeren. Bij de beoogde onderne mersopleiding zouden naar de me ning van de heer Koster in de eerste plaats de schildersscholen moeten worden betrokken. De voorzitter pleitte eveneens voor het op korte termijn houden van een gedegen marktonderzoek naar de problemen rondon^ het onder houdswerk. „En dat zal dan sneller en doelmatiger moeten worden ge daan dan het onderzoek naar de werkmethoden in onze bedrijven, waarvan na anderhalf jaar het eind resultaat nog niet bekend is". Ook zei de heer Koster veel te voe len voor een onderzoek naar de toe komst van het schildersbedrijf: zal de huidige bemanning (35.000 werk nemers bij 8.850 bedrijven en 4.200 leerlingen in opleiding) ontoereikend, voldoende of onvoldoende zijn? De cijfers wezen uit dat ook in deze bedrijfstak het aantal ondernemingen afneemt en zich een groei naar grote re bedrijfseenheden voltrekt. De voorzitter deelde mee, dat in samenwerking met de zusterorga nisaties wordt gestreefd naar uitbrei ding van het centraal boekhoudbu- reau. „Als straks de btw wordt inge voerd dan moet de boekhouding van elk bedrijf aan de hoogste eisen vol doen wil men fatale gevolgen voor komen". De heer Koster zei tenslotte wel met „primair andere confessionele organisaties te willen samenwerken, maar dan zal eerst uit de weg moe ten worden geruimd wat ons in eigen kring scheidt". Bij de discussie kwamen tal van problemen ter sprake. Bewust werd daarbij een uitzondering gemaakt voor de moeilijkheden rondom het bedrijfschap voor het schildersbedrijf en de zelfverbranding die zich on langs uit protest tegen het schap in Rijswijk (ZH) heeft voorgedaan. maken niet de intruk tegen het tref fen op te zien. Zij ontspannen zich, leggen een kaartje, spelen een partij tje tafeltennis of maken een wande ling. Ze hebben hier ook alle gele genheid voor, want het Wedau-sport- complex, bezit van de Westduitse voetbalbond en vlak bij de Wedau- baan waar Nederlandse roeiers in het verleden voor diverse triomfen heb ben gezorgd, leent zich uitstekend voor een rustige retraite. „We wilden eigenlijk eerst naar de Sporthochschule in Keulen", ver klaarde manager Hartman, „maar dat bleek niet mogelijk. Toen dachten we aan een hotel daar. Happel had hier echter bezwaren tegen. Daarna heb ben we dit, op zestig kilometer van Keulen, geprobeerd. Het bleek dat we er maandagmorgen onze intrek in konden nemen. Ik vind het hier ide aal. Het is uitstekend voor de con centratie van de jongens". Hartman maakt allerminst de in druk door zorgen gekweld te zijn. „Je gaat wel eens denken: is het onkun de, dat al die kansen onbenut blij ven? Ik heb de moed echter nog niet verloren. Wie weet gaan ze er woensdag wel in". Misschien strekt de dinsdagavond in de filmzaal ge toonde film van het wereldkampi oenschap 1966 in Engeland tot le ring... OPSTELLINGEN De vermoedelijke opstellingen lui den: FC Köln (4-3-3): d. Heyeres, a. Theilen, Biskup, Blusch, Weber, m. Hermes, Simmet, Overath, v. Rühl, Löhr, Hornig. ADO (4-2-4): d. Thie, a. Van den Burch, Van den Oever, Mansveld, Vos, m. De Zoete, Giessen, v. Heijnen, Maassen, Schoenmaker, Aarts. op dit veld, in deze doelen kan geen keeper uit de voeten. Je kunt alleen maar hopen dat schutters in de buurt van het doel het ook niet kunnen". „Ja, wat moet ik hiervan zeggen", vroeg Michels zich af. „Ik kan zien dat voetbal onmogelijk is, maar wan neer de scheidsrechter (de Roemeen Josif Ritter) niet tot afgelasting besluit, kunnen wij niets anders dan spelen. Hoe dan ook". De spelers van Fenerbahce zien de toekomst ondanks alles „zonnig" in. Doelman Yavuz: „Ajax maakte in Amsterdam twee gelukkige doelpun ten, hier zullen wij in de derde ronde komen". Rechtsachter Sukru: „Vrij dag na de wedstrijd ga ik trouwen. Mijn vrouw rekent op een overwin ning als huwelijksgeschenk". Mid denveldspeler Selim: „In Turkije kan alles gebeuren. Ik geloof nog steeds dat wij drie of vier doelpunten kun nen maken. Rechtsbuiten Ogun: „Na een vroeg doelpunt kunnen wij in de derde ronde komen". ZELDZAAM Scheidsrechter Josif Ritter komt woensdag voor een heel moeilijke beslissing te staan, afgelastingen in het Europacub-voetbal zijn nog altijd heel erg zeldzaam. De waarschijnlijke opstellingen voor de ontmoeting Fenerbahce Ajax luiden: Fenerbahce: d. Yavuz; a: Sukru, Ercan, Yilmaiz en Dunnweiler; m. Selim en Ziya; v: Can, Ogun, Nedin en Abdoelah. Ajax: d: Bals; a: Vasovic, Pronk, Hulshoff en Van Duivenbode; mi Groot en Muller; v: Swart, Nuninga, Cruyff en Keizer. NOG GEEN KAARTEN ISTANBOEL Ajax en zijn sup porters wachtten dinsdagavond nog steeds op de elfhonderd kaarten die hun waren toegezegd. De Turkse voetbalbond weigert de plaatsbewij zen te overhandigen zonder contante betaling, waarbij nog een bewijs moet worden overlegd dat het beno digde bedrag van ruim 80.000 Turkse ponden (rond 24.000 gulden) gewis seld is tegen de officiële koers. De strijd om de wisselkoers van het Turkse pond brengt de supporters dus al voor de wedstrijd in spanning. Zoals gebruikelijk hadden de orga nisatoren van de reizen naar Istan boel de kaarten bij Aja> besteld, die voor de kaarten van de Turkse bond een schriftelijke toezegging had ont vangen. Vaak wordt bij dergelijke Europacup-wedstrijden een gedeelte van de kosten met „gesloten beur zen" betaald en Ajax rekende erop een deel van zijn tegoed bij Fener bahce uitbetaald te krijgen in plaatskaarten en de rest van de afre kening op normale wijze, via een bank dus, te doen geschieden. Hier echter botste het plan met de Turkse deviezenregelingen, die voor toeristen een aantrekkelijker regeling heeft dan voor zakelijke transacties. Wanneer Fehnerbahce zijn kosten in Nederland gemaakt, met plaatsbewij zen wilde dekken, zou de club in feite voordeliger guldens hebben ge kocht dan gebruikelijk is. Daardoor zou tevens het bin nenstromen van buitenlands geld worden beperkt. Daarom wil de Turkse voetbalbond op suggestie van hogere instanties eerst dat penning meester Henk Timman zijn kaarten volgens de officiële weg met een minder aantrekkelijke dollarkoers betaalt en daarna zelf maar een op lossing zoekt wat hij met de eventu eel overtollige, nog van Fenerbahce tc vorderen Turkse ponden gaat doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 31