,LOON KAN BEST HOGER' Saigon-delegatie naar Parijs Commentaren Crita) Werkgevers: 4 pet Meerderheid SER vindt: Frankrijk staakt atoom bomproeven SPIONNEN VS OP WERF VEROLME? OLGA Het Kwartet siwÈiiii; Regenkansen b M 11i Onder het franke mes SER wil uitstel van extra- huur verhoging Onlusten in Egypte eisten dertig doden Door BTW meer kinderbijslag Schaduw Naar voren y Nieiuwe Leidse Courant Woensdag 27 november 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwi Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Met onzichtbare draden wordt men het stevigst ge bonden. NIETZSCHE Kerken in cafés? pagina 2 Lezers kritischer Utrecht krijgt allure Reclame zonder roken pagina Papoea's: geen keus WWlltlWf. DE BILT Ten westen van de ingang van het Kanaal be vindt zich een depressie, die zich de komende 24 uur over Engeland naar de Noordzee ver plaatst. Een bijbehorend front, dat de scheiding vormt tussen continentale en koelere mari tieme lucht, beweegt zich lang zaam naar het oosten en zal morgen het weer in ons land be- invloeden. Als gevolg van deze ontwikkeling zal daarom de be- olking weer toenemen en daar- 'mede de kans op regen weer groter worden. Na het passeren van het front kan later op de dag koudere lucht uil het noord westen ons land beginnen bin nen te stromen, waarna de temperaturen zich in dalende lijn zullen bewegen. Vooruitzichten voor vrijdag: zon: 10 tot 50 procent; min. temp. en max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. onder eerste Het gaat ons beter dan het Centraal planbureau had verwacht. Dat herstel hangt nauw samen met de onverwachte opleving van de wereldhandel, gepaard met een al even onverwachte prijsdaling op de wereldmarkt. DEN HAAG Volgend jaar is een grotere loonstijging mo gelijk dan de 4 procent die het Centraal planbureau in zijn prognose voor 1969 had ver ondersteld. Tot deze conclusie is de meerderheid van de Sociaal- economische raad (namelijk de werknemers en het grootste deel der kroonleden) gekomen in het gisteravond verschenen economisch najaarsrapport. En wel op grond van het feit, dat de economische ontwikkeling dit jaar aanmerkelijk gunsti ger is dan zich eerst liet aan zien, een ontwikkeling die zich zeer waarschijnlijk het volgend jaar zal voortzetten. De minderheid van de SER (de werkgevers en de andere kroonleden) daarentegen vindt de gunstiger ont wikkeling onvoldoende aanleiding om j van de centrale prognose af te wijken. Deze visie wordt ondersteund met I de argumentatie, dat de voorziene ontwikkeling gepaard gaat met een verbetering van de reële welvaarts positie van de werknemers, die duide lijk waarneembaar is. Naast de ver betering van de reëel besteedbare lo nen komt er namelijk arbeidstijdver korting, verbetering der sociale ver zekering en uitbreiding der collectieve voorzieningen. Hieraan zullen, meent de SER- minderheid, door een geleidelijke da ling van de werkloosheid en de stij gende omvang van de beroepsbevol king een toenemend aantal werken den deel hebben. Om deze groei en de evenwichtige verdeling daarvan veilig te stellen, achten deze SER-leden het van belang dat er met kracht naar wordt ge streefd dat de loonkosten in de ko mende drie jaar gemiddeld binnen de gemaakte veronderstellingen blij ven. Spaarloon De meerderheid van de SER meent dat een deel van de „extra" loons verbeteringen eventueel kan worden gezocht in de additionele sfeer (spaar loon, verbetering pensioenen e.d.l. Maar ook hiervoor voelen de werk gevers niets. Dat zou de concurrentie positie namelijk verder verslechteren en de evenwichtspositie aantasten. Voor vervolg zie pagina 7 en/of het bestede bedrag aan een matras Dit zRn de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: W.C. Groenendijk, Nijverheidstraat 5, Heerjansdam. W. de Groot, Pizarrostraat 33, Den Bosch. H.M. Sandmann-Bierens, Julianalaan 20, Heeze. Mej. L. Laar akker, Postbus 11, Horst. J.J. Keizer, Berkmeerweg 51, Dalerpeel. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. PARIJS Terwijl de koers van de Franse frank langzaam stijgt, heeft premier Couve de Murville in de Na tionale Vergadering meegedeeld, dat de atoombomproeven. die Frankrijk volgend jaar in de Stille Oceaan zou houden, zijn afgelast. Ook zal bezui nigd worden op het Frans-Engelse project voor de bouw van het su personisch vliegtuig Concorde. Dit betekent niet. dat het toestel later gereed zal zijn. Bovendien kondigde de premier een verhoging van de belasting op toegevoegde waarden aan. De plan nen van De Gaulle vatte hij als volgt samen: het scheppen van waarborgen voor een onmiddellijke bescherming van de frank, een herstel van het evenwicht en een onverminderde van de economische morgen voordeel St. Nicolaasbonbons 150 gram van 89 voor 79 Vau onze speciale verslaggever) ROTTERDAM De Ameri- ïaanse regering zou grote be- angstelling hebben voor een foordkoreaans visfabriekschip, lat bij Verolme is gebouwd. Volgens een bericht in The New 'ork Times zou men het vaartuig op 'olie zee willen enteren. Dit om een lerkcre onderhandelingspositie te trkrijgen in de zaak van het spiona- Mchip Pueblo dat met zijn 82 be manningsleden nog steeds door Noord- Korea wordt vastgehouden. In The New York Times wordt nog 5n tweede vaartuig, eveneens een isfabriekschip genoemd. Het gaat m een zusterschip, waarvan de kiel ferd gelegd op 12 oktober van dit Jar op de Verolmewerf in Heusden. Iet duurt echter nog een maand of cht voordat dh vaartuig de reis naar 'oord-Korea zal kunnen aanvaarden. DIAMANTBERG Het schip, dat thans zoveel deining «roorzaakt. is de Kheum San (Dia- jantberg). Het meet 7.050 ton, kost miljoen gulden, werd gebouwd in Usden en ligt thans aan de afbouw- kade van het Verolmebedrijf in IJssel- monde. De opdrachtgever is de Noord- koreaanse staatsrederij (The Korea Equipment Import Corporation). Volgens een woordvoerder van Ver olme vertrekt de Kheum San „binnen enkele weken" Een kapitein en een dertig koppen tellende bemanning zijn al sinds de tewaterlating op 12 oktober in Nederland. Het zou Verol me niet bekend zijn waar deze Noord- koreanen zich ophouden. Ze verblij ven in ieder geval niet op het schip, maar vermoedelijk in een logement in Rotterdam. Volgens dezelfde woordvoerder zal de Kheum San onder Nederlandse vlag de dertig dagen durende tocht naar Korea aanvaarden. Dit is reeds eerder met andere Noordkoreaanse schepen gebeurd, die op datzelfde wervencomplex werden vervaardigd. GEHEIME AGENTEN In Washington schijnt men meer en meer tot het inzicht over te hellen dat de inbeslagneming van de Pueblo, die in januari van dit jaar door Noordkoreaanse oorlogsbodems werd opgebraoht, zuivere piraterij was. Ge zien de moeizame onderhandelingen zou men een soortgelijke daad kun nen stellen. Het verhaal gaat dat in Rotterdam opererende Amerikaanse geheime agenten reeds in enkele we ken alle mogelijke informaties over de Kheum San hebben ingewonnen. In Amerikaanse regeringskringen gelooft men dat Noord-Korea onmid dellijk eieren voor zijn geld zou kie zen. als het visfabriekschip, dat het dringend nodig heeft, door de tegen partij in onderpand werd genomen. Het eist thans van Washington een officiële verontschuldiging, waarin wordt gezegd dat de Pueblo zich ten tijde van zijn inbeslagneming in terri toriale wateren ophield. Er kleven overigens nog heel wat vragen aan de door The New York Times aan de orde gestelde voorgeno men inbeslagneming van de Kheum San. VRAAGTEKENS Op welk moment tijdens de tocht van Rotterdam r.aar de Noordkoreaan se havenstad Pyong Yang moet het schip worden geënterd? Wat gebeurt er als de Kheum San onder Nederlandse vlag vaart, wat betekent dat de overdracht pas in Noord-Korea /.al plaatsvinden? En wat als het schip begeleid wordt door Russische oorlogsschepen? Het verhaal in The New York Times wordt door waarnemers als voorbarig en schadelijk be schouwd, omdat het de Noord- koreanen in de gelegenheid stelt de nodige voorzorgsmaatregelen te nemen. voortzetting groei. SLAG GEWONNEN Couve de Murville zei, dat Frank rijk de strijd om de frank nog niet heeft gewonnen. De premier beloofde het Franse parlement, dat niets zal worden ge daan dat schade kan opleveren voor de economie en de buitenlandse han del in het bijzonder. In totaal bezuinigt Parijs in 1969 vijf miljard frank. Het tekort op de begroting was geraamd op tien mil jard frank. TELEURSTELLING De Franse zakenwereld en de fi nanciële kringen hebben met een „gematigde teleurstelling" op de maatregelen van de regering gerea geerd. Men toonde zich verbaasd over de mildheid van de plannen. De Belgische regering is bereid dc po gingen van Parijs, de monetaire cri sis op te lossen, te steunen. Bondskanselier Kiesinger ver wacht, dat zijn besluit de Westduitse mark niet te revalueren samen met de belastingmaatregelen snel een ein de zullen maken aan de speculatie in de Westduitse valuta. De minister van economische za ken, prof. Karl Schiller, deelde in de Bondsdag mee, dat zeven landen van de „groep van tien" tijdens het mo netaire beraad om een revaluatie van de mark hadden gevraagd. TROEPEN TERUG? Volgens Britse en Westduitse kran- j ten zou Engeland zelfs gedreigd heb- ben zijn troepen uit de Bondsrepu- bliek terug te trekken, als Kiesinger I de mark niet hoger zou waarderen. Frankrijk heeft de overige EEG-landen meegedeeld, dat de inge- 1 Deze jongedame op het vlieveld Orly bij Parijs moet onder hel gaullistische mes: elke frank in haar portemonnee wordt nauw keurig geteld voor zij la douce France mag verlaten. De Franse douane neemt de voorschriften stipt in acht. Met versterking van leden van de republikeinse qarde wordt aan alle grensposten intensief gecontroleerd. Niemand neme een loopje met de Gaulles instructies. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Sociaal-Eco- mische Raad is unaniem van mening dat de voorgenomen verhoging van de jaarlijkse huuraanpassing (van vier tot zes procent) voorlopig moet worden uitgesteld. Zoals békend heeft de regering bekendgemaakt deze verhoging het volgend jaar te willen realiseren. De SER laat in het midden of invoering van de verhoging op een later tijd stip, bijvoorbeeld 1 januari 1970, wèl gewenst zou zyn. Eerder heeft de meerderheid van de raad (bestaande uit werkgevers en kroonleden) zich' uitgesproken voor verhoging van vier tot zes procent. voerde deviezenbeperkingen in over eenstemming zijn met het verdrag van Rome. De maatreten vormen geen hinderpaal voor het soepel functioneren van de gemeenschap. Het Europese parlement is daar niet zo zeker van en zal woensdag een 'debat aan de Franse maatregelen wijden. SAIGON Zuid-Vietnam zal een delegatie naar Parijs sturen om deel te nemen aan ,een geheel nieuwe conferentie, die tot doel heef: I een eind te maken aan de agressie van Noord- i Vietnam en te komen lot een rechtvaardige en f duurzame vrede in Vietnam'. s Aldus een officiële verklaring van presideni I Thieu, die vanochtend te Saigon is gepubii- ceerd. Tezelfder tijd werd te Washington be kendgemaakt, dat nog moeilijke onderhande lingen en gevechten in het verschiet liggen i In zijn verklaring zei president Johnson, dat een nieuwe hoopvolle fase kan beginnen Zij was opgesteld voordat hij Washington verliet' om Thanksgivingday te gaan vieren op zijn boerderij in Texas. Bij de besprekingen zal Saigon de voornaamste woordvoerder ziin voor alle kwesties, die van groot belang zijn voor Zuid-Vietnam Voor vervolg zie pagina 7 BEIROET Bij de studentenon lusten van maandag in Alexandrië in Egypte zijn volgens in Beiroet ont vangen berichten dertig mensen niet allen studenten om het leven gekomen en tientallen gewond. Vijfduizend studenten en scholie ren hebben aan de onlusten deelge nomen. Zij kwamen in opstand tegen de dood van vier betogers, vorige week in Mansura. DEN HAAG De regering heeft een wetsontwerp ingediend, dat be oogt de sociale uitkeringen aan te passen aan de stijging van dc kosten van levensonderhoud door invoering van de BTW. De kinderbijslag voor het eerste tot en met het derde kind zal met ingang van 1 januari met 1,56 per kwar taal worden verhoogd, voor het vier de en de volgende kinderen met 2,34. De uitkering voor gehuwde bejaar den en weduwen met kinderen wordt met 54 per jaar verhoo?d, de uitke ring voor ongehuwde bejaarden en weduwen zonder kinderen met 42, die voor wezen tot tien jaar met 12. De uitkering voor wezen van tien tot zestien jaar gaat met 18 omhoog en die voor wezen boven de zestien jaar met 24. Nederlands schip drijft stuurloos op Atlantische Oceaan DEN HAAG Het Nederlandse vrachtschip Valkenburg van 496 ton verkeert op de Atlantische Oceaan in nood als gevolg van een defect roer. Er staat een zeer hoge zee. De kapi tein heeft meegedeeld, dat de negen bemanningsleden goede hoop hebben het schip te behouden, als de motor blijft draaien. Een Panamees schip dat in de buurt van de Valkenburg voer, kon geen enkele hulp bieden, maar gaf de oproep om hulp door. Het weerschip Echo kwam later op de dag langszij de Valkenburg. CAIGON zal inderdaad een delegatie naar Parijs zenden om deel te nemen aan besprekingen over Viet nam. Dat is een belangrijke stap In de goede richting gedaan. Kunnen nu spoedig vruchtdragende besprekingen beginnen? We hebben ons vorige week al afgevraagd, of dat mogelijk zal zijn. Want voorlopig is er alleen een akkoord tussen Saigon en Washington. Wat zal Hanoi doen? Tekenend is de Amerikaanse verae- kering, dat, wat anderen ook beweren» Washington er nooit mee heeft inge» stemd, dat de vredesbesprekingen worden omschreven als een conferen tie van vier partijen. Op dit punt kunnen zich nog grote moeilijkheden voordoen. Hetgeen niet wegneemt, dat de opzet van Amerika» de Zuidvietnamezen aan de confe rentietafel te krijgen, al voor een deel is geslaagd. Snelle resultaten kunnen niet worden verwacht. Zelfs een wapenstilstand lijkt moeilijk. De onderhandelingen, die nog moeten beginnen, zullen wal van lange duur worden. J^E rol van West-Duitsland bij het zoeken van een uitweg uit de internationale geldcrisis heeft bewe zen, welk een positie het in Europa heeft gekregen. Er is een eind gekomen aan een lange periode, waarin het zich niet op de voorgrond drong en bereid was het zijn bondgenoten zoveel mogelijk naar de zin te maken, in het bijzonder de Fransen. Bonn weigerde nu echter de mark duurder te maken, hoewel behalve Frankrijk ook Engeland en Amerika op revaluatie van de mark aandron gen, omdat zij er zelf groot belang bij hadden. Voor het eerst sinds Kiesinger en Brandt de leiding van Erhard en Schroder hebben overgenomen heb ben de Westduitsers ook hun Franse vrienden niet ontzien. Zij wilden niet zelf in moeilijkheden komen. Bonn beseft dal de nieuwe situatie gevaren inhoudt. Het doet alles om de indruk weg te nemen als zou het voortaan een maximaal politiek ge bruik willen maken van zijn econo mische macht. De Fransen, maar ook de Britten die zich nogal ontaktisch hebben op gesteld zullen met de gewijzigde omstandigheden rekening moeten houden. Met nieuwe vernederingen bereiken zij het tegendeel. WEGENS UITBREIDING vanaf morgen 28 november Radikale Verbouwings Opruiming EXCLUSIEVE DAMESSCHOENEN EN TASSEN DONKERSTEEG LEIDEN VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT. Gezellige kaars in een Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1