Kamerlid Vondelin, ben niet vernieuwd Nasmaak en voorproef: leesbare prestatie geschenk?iets voorde fiets! geef vader een fietsgezond! Moordzaak-Roekan j e morgen na 2Vi jaar in hoger beroep anders dan andere Docerend Kamer rommelig De Navo „Politicus moet over gevoelige maar dikke huid beschikken" Radicaler Zoon lid SVB ,EEN STEKJE ARBEIDS THERAPIE" Eigen werk F otodocumentaire Jeroen Bosch Walgelijk Mijn zwakke punt constante kwaliteit Prof. Van Eesteren krijgt prijs 9 DINSDAG 19 NOVEMBER 1968 Dr. Anne Vondeling: „Ik heb het leven altijd nogal aardig gevonden en dan is er de neiging weer op de been te willen; in zekere zin was het ook een sportieve uitdaging weer fit te Lorden." Was daar veel wilskracht voor nodig? „Dat is niet meet baar; je hebt geen vergelijkingsmateriaal met jezelf, noch met anderen, je kunt niet exact zijn. Het is net als in de oor logstijd. De een was moedig, de ander niet, maar in potentie kan degene die niet zo moedig was, veel moediger zijn ge- Leest." Uw opmerking „je kunt niet exact zijn" is eigenlijk ty- terend voor u. „Ik heb een bêta-opleiding gehad, ik heb rbied voor de feiten gekregen. Ik ben erop getraind niet (neer te zien, dan er werkelijk is." Ui ilh Om eerder sprake is van een zekere radi- nuiu vlUUUriddn calisering op centrale punten. Dat kan wel verband houden met het feit dat we de laatste tien jaar meer aan dacht hebben gekregen voor wat er buiten onze landsgrenzen gebeurt We krijgen meer te maken met ele mentaire kwesties de gelijkheid van de rassen, democratisering, de kwestie van arm en rijk die een grotere radicaliteit vergen. In Neder landse verhoudingen gaat het meer om beter en vlugger, zijn hervormin gen dus meer een kwestie van graad." Er zijn in Nederland jonge mensen, vooral studenten, die „het systeem" aanvallen, zich beroepend op de marxistische filosoof Marcuse. Hoe staat u daar tegenover? V.: „Ik heb de gelegenheid gehad de essentie van de denkbeelden van Marcuse te ervaren, ook wat sommi ge mensen van Nieuw Links schrij ven. Met de kritiek op de huidige maatschappij kan ik voor een be langrijk gedeelte meegaan, maar voor de filosofie van Marcuse, als een gesloten systeem, voel ik niets. Marcuse is geen vernieuwer, maar heeft allerlei verschijnselen gesigna leerd; maar als je me vraagt als ik het platvloers mag zeggen wat koop ik daar nou voor, dan moet ik zeggen dat het me niet die shock heeft gegeven." Sommige studenten wekken de in druk dat ze geloven in een rechts komplot van politici en bedrijfsleven. V.: „Ik wil niet beweren dat er in dit land geen politici zijn, die voor het bedrijfsleven werken, maar van „een komplot" is geen sprake; beslist niet. Ik vind wel dat er allerlei ter reinen zijn, waar te weinig controle en te weinig openheid is. Ik denk bij voorbeeld aan fusies en dergelijke.'* De zorgvuldig naar een juiste ïrmulering van zijn zinnen oekende dr. Vondeling (52) is og moeilijk ter been. Hij kwam 7 september, na ruim veertien laanden afwezigheid, terug in e Kamer. Hij is nu weer aardig ïgewerkt, hoewel hij vindt „de antjes er nog een beetje af te open". Vandaag legde hij zijn (deze fk in de handel gekomen) ik voor aan de Nederlandse ers. De titel „Nasmaak en voor- roef' wekt het vermoeden, dat Vondeling het resultaat van (enken tijdens de periode van en revalidatie op papier :ft gezet. Toch is dat niet zo: oor het ongeluk, op 29 juni was de opzet van het boek leeltelijk gereed. ;péHet twee uur durende gesprek ■IN n praatje waarbij partijpolitiek C -t et aan de orde is vindt plaats in 1 n rustig vertrekje ln het Kamerge- w. Dr. Vondeling wijst me een .'1 met bureau aan („daar kunt u Jakkelijker schrijven"), bestelt kof- en gaat bijna docerend in op elke •ag. Van politici wordt soms gezegd een periode van afwezigheid t ze zijn „vernieuwd". Is het tegen- uordige Kamerlid Vondeling, door len tot nieuwe voorzitter van de 'dA bestempeld, een andere Vonde- ig dan de briljante oppositieleider, de omstreden minister van finan- in? Is er, zoals in de Verenigde aten bij voorbeeld sprake was van n „nieuwe Nixon", ook een „nieu- e Vondeling"? Dr. Vondeling: „Mijn boek is heie aal niet de neerslag van mediteren dat zult u bij het lezen ook wel en en lk heb ook geen geweldige itdekkingen gedaan. Ik ben geen euwe mens geworden." En een tikkeltje vinnig: „Overigens ideI nd ik de vergelijking (met Nixon) et erg leuk." Was het moeilijk na de lange peri- le van afwezigheid weer in te vnl- Is de sfeer in de Kamer veran- AG _,Als je de kranten leest en de andelingen, en veel bezoek krijgt "n Kamerleden, blijf je redelijk ed op de hoogte. De sfeer in de imer is de laatste anderhalf jaar el wat veranderd. Het kan wel dat t gewoon in de lucht zit: op elk rrein is er een zoeken naar nieuwe >rmen, en dit is dan de neerslag van at er buiten het Kamergebouw ge urt. De Kamer is wat rommeliger en dclozer dan vroeger. Ik hou echt el van interrumperen, en heb dat >k wel eens gedaan, maar als een terruptie een ihele lezing wordt, «t dat te ver. Dat rommelige merk ook aan de gewone verslagen, aarln de vormgeving minder kwali- lt heeft. Ik zie het werk in de Kamer vooral i zaken doen, als praktisch wer'c- am zijn, en ik betwijfel of het ren- iment nu zo hoog is als in de perio- 1 met wat vastere structuren. Mis kien komt het door het geweldig ote aantal nieuwe leden, maar en- o. dit is een indruk." Aangenomen wordt dat de mens j het ouder worden conservatief of inservatiever wordt. Hebt u daar politicus ook last van? V.: „Ik ben eerder geneigd tot het indeel; ik dacht dat er bij mij de Navo de laatste jaren veel meer het accent gekregen van het dienen van de vrede, terwijl nu meer het accent komt te liggen op het punt door machtsvorming tot verminde ring van de spanning te komen. En als in de huidige situatie een defensie-apparaat zin heeft, moet je dat doen met landen, waarmee je je verwant voelt." Wat vindt u van het demonstreren? V.: „Demonstraties zijn soms v/el zinvol, maar ik heb het gevoel dat er de laatste tijd demonstraties zijn ge weest, die alleen maar tot gevolg hadden, dat de mensen een weerzin tegen de demonstranten kregen. Er is toch al een kloof tussen de intellectuele wereld en de gewone man, maar zoals het de laatste tijd gebeurt, is het effect averechts, ter wijl die studenten juist willen sa menwerken met de arbeiders. De studenten vergeten dat ze nog altijd tot een van de meest bevoor rechte groepen behoren." Hoe staan uw kinderen tegenover de politiek? Komen ze wel eens in conflict met hun vader, zoals de zoon van minister Willy Brandt, die over de uiterst linkse sympathieën van zijn zoon heeft gezegd: „Als je later een goeie socialist wil worden, moet je op je achttiende communist zijn"? V.: „Mijn oudste zoon studeert rechten, is fractievoorzitter van de SVB in Leiden, en is wat je noemt zeer geëngageerd. Mijn beide andere kinderen volgen alles wel precies, maar staan er meer sceptisch tegen- Als ik het over links heb, versta ik daaronder progressief. De Duitse stu denten volgen een heel andere lijn: ze zijn anarchisten. Wat de opmer king van Brandt betreft: dat is niet mijn mening, en als iemand zou zeg gen communist en lid van de CPN te •m (Van onze parlementsre- dactie) DEN HAAG Het el van dr. Anne Vondeling, oud-fractievoorzitter, oud-minister van Finan ciën en nu kandidaat-voor zitter van de PvdA, is ge legd. Vandaag verscheen zijn reeds aangekondigde boek Nasmaak en voorproef. De ondertitel luidt: Een handvol ervaringen en ideeën, waarbij naar onze mening de nadruk op het eerste valt. Soms heeft men zelfs de indruk de memoires te lezen van een teruggetre den politicus, die van een afstand het huidLge gebeu ren gadeslaat. En dat is bij zonder interessant, vooral om wat Vondeling heeft te vertellen over de voorberei dingen voor het kabi- net-Cals en de befaamde nacht van Schmelzer, de ei genlijke aanleiding tot het schrijven van dit boek. Schokkende uitspraken moet men in Nasmaak en voorproef niet verwachten, maar ook zonder dat zijn er zoveel interessante gegevens over achtergronden en over peinzingen over de toe komst, dat het vlot geschre ven boek een goede plaats kan krijgen in datgene wat over het Nederlandse parle mentaire leven is versche nen. Vondelings visie op de partijvernieuwing is: de beslissing is al gevallen. Er is een ontwikkeling in gang gezet, die niet meer is te stuiten. Daarbij komt hij tot de uitspraak, dat „op zijn laatst een half jaar voor de verkiezingen van 1971, de houding van de christen-ra dicalen in de confessionele partijen een conflict tot ge volg zal hebben". Het is duidelijk, zegt Vondeling, dat de christen-radicalen niet met de WD in een sa menwerkingsverband wil len. „Het conflict zal dus betekenen: of een ontijdig einde van het kabinet-De Jong of een uittocht van ra dicalen uit diverse partij- Fatsoen De houding van de PvdA tegenover de KVP? „De PvdA kan het eenvoudig niet (meer) willen met de KVP zoals die reilt en zeilt Zij kon het al niet meer na de moord met voorbedach ten rade van de heren Aal- berse en Schmelzer op het kabinet-Cals. Nu de PPR geboren is, sluiten zelf respect en goed politiek fatsoen zo'n huwelijk uit". Vondeling gaat overigens (uiteraard) uitvoerig in op de periode-Cals. Hij ver meldt onder meer, dat destijds de uitdrukkelijke afspraak is gemaakt, met instemming van Schmelzer, dat minister Luns zijn laatste termijn zou „doen", Hij vraagt zich ook, „maar het is achteraf gepraat", of men er niet verstandiger aan gedaan had gelijk ver kiezingen uit te schrijven, voordat het interimkabi net-Zijlstra optrad. Ter on dersteuning haalt hij aan wat Van der Goes van Na- ters al zei, toen de PvdA na de val van het kabinet-Ma- rijnen in de regeringsboot stapte. Nieutc Links Met de ervaringen van Vondeling zou een pagina te vullen zijn. Wij willen slechts enkele punten noe men: de positie van de Ko ningin in ons staatsbestel, inkomen Kroon, vereenvou diging vpn de staatsie rond om het Hof, het principiële verschil tussen Den Uyl en Vondeling over de exploita tie van bodemschatten, d* briefwisseling met Cals en het openbaar maken van zijn advies als fractievoor zitter aan de Koningin, zijn visie op de Partij van do Arbeid en zijn genuanceer de kritiek op een beweging als Nieuw Links. En last but not least zijn taxatie van de figuur De Quay als mi nister-president Het is werkelijk bewon derenswaardig dat Vonde ling zijn boek (hij was het al voor het auto-ongeluk van plan) schreef nadat ve len hem eigenlijk al afschreven voor de actieve politiek. Hij zegt er zelf van: „Ik had het als een soort ver antwoording willen schrij ven. Nu Is het een stukje arbeidstherapie geworden. Daarvoor en ook voor het vlotte kijkje in de keuken van de politiek een eresa luut Nu Vondeling weer op het Binnenhof is, doet zijn boek alleen al veel van hem ver wachten. (Uitgave De Arbei derspers, Amsterdam, 221 blz.) Dr. ANNE VONDELING: Nóg langs het lijntje zijn, heb ik geen enkele affiniteit met hem." Sommige politici, vooral in de Ver enigde Staten, laten hun toespraken schrijven, laten zioh adviseren voor hun kleding en haardracht, doen aan zogenaamde image-building waarbij ze zich door psychologen laten ad viseren. Hebt u dat ooit laten doen? V.: „Ik sta wel op het standpunt dat een volksvertegenwoordiger moet weten wat er onder de mensen leeft. Ik heb een jong Kamerlid eens ge vraagd: Ben je wel eens op Terschel ling geweest, en in Zeeuwsch-Vlaan- deren? Omgekeerd moeten de mensen je ook leren kennen. Ik heb bewust de publiciteit gezocht, echt geprobeerd in het nieuws te komen en te blijven, maar ik heb me daarbij niet laten adviseren. Ze noemen de Navo een agressieve organisatie. V.: „Ik geef toe dat militairen door de aard van hun werk een behouden de trek hebben, maar gelukkig heeft Ik heb altijd mijn eigen speeches gemaakt en nooit stukken onderte kend, die ik niet zelf had geschreven, behalve wanneer het wetsontwerpen betrof. Wel was er in onze fractie, als iemand woordvoerder was, altijd een toevloed van ideetjes. Verder zegt de brillenmaker zelf wel dat ik nodig een nieuwe bril moet hebben, of zegt de kleermaker: Meneer Vondeling, dat zit helemaal niet goed." Hebt u zich kritiek wel eens aange trokken? Er is bijvoorbeeld gezegd dat u iets schoolmeesterachtigs heeft. V.: „Ik heb eens gezegd dat een politicus een hele gevoelige, maar dikke huid moet hebben. Vrij alge meen wordt gezegd dat ik een schoolmeester ben, en dat zal dan wel zo zijn. In zekere zin ga ik daar nog een beetje prat op ook. Een heleboel mensen vinden de politiek een moei lijke, ingewikkelde zaak, die ze nau welijks begrijpen. Dat vind ik verschrikkelijk en daarom probeer ik, als een docent, duidelijk te zijn." Ik heb een periode gehad dat ik in Den Haag op kamers was, maar de meeste tijd ben ik in hotels. Ik reis altijd met de trein: het is veilig, goedkoop en je kunt er nog werken ook. Gebrek aan tijd voor mijn gezin is mijn zwakke punt. Voor politici zoals ik, moest er eigenlijk een ver plicht celibaat zijn. Ik lees niet zo vreselijk veel, want daar heb ik geen tijd voor. Een bun deltje poëzie kun je in korte tijd doornemen. Voor mij is de dichter Achteibeng nog altijd het absolute hoogtepunt. Dat is zoiets unieks. Ook voor Vestdijk heb ik een ge weldige bewondering, en ik ben een groot liefhebber vfln Anton Koolhaas en (W. F.) Hermans. In de bioscoop ben ik in geen tij den geweest; in de schouwburg nog wel eens, de initiatieven gaan dan altijd van mijn vrouw uit. De tele visie heb ik tijdens mijn rustperiode helemaal gevolgd." Maar nu is er weer weinig TILBURG De Jeroen Boschstichting richt in het kader van het Studium Generale van de Katho lieke Hogeschool, in het gebouw van deze school een fotodocumentaire in. Men kan deze bezichtigen van 21 no vember tot en met 1 december. Deze collectie foto's was tijdens de herden kingstentoonstelling van Jeroen Bosch najaar 1967 geëxposeerd. tijd voor televisie. Wel is dr. Vondeling in Leeuwarden op het voetbaldveld gesignaleerd. Langs het lijntje; evenals in de Kamer, waar hij nog niet heeft gespro ken. „Ik heb nog niets specials op mij genomen. Als je niet zou weten dat iedereen gemist kan worden, is zo'n ziekte goed om je van die gedachte te genezen." Dus toch een ontdekking? V.: „Ik was er al lang van overtuigd dat het zo was." Dr. Vondeling geeft me een hand en gaat moei zaam de trap af. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Het drama van Strypemonde, de zogenaamde moordzaak-Rockanje dient mor gen voor het Haagse gerechtshof in hoger beroep. Tussen de be handeling voor de Rotterdamse rechtbank en het appel ligt een periode van 2Vz jaar. Een „ongewoon lange tijd" volgens juridische deskundigen. Op 26 mei 1965 werd de grootgrond bezitter en reder James van Hoey U hebt enkele keren wat harde, bijna provocerende opmerkingen ge maakt, bijvoorbeeld over „kouwe kak". V.: „Ik hou van stijl, maar het de corum mag geen drempel zijn die verwijdering brengt tussen kiezer en gekozene. Ik pieker er bijvoorbeeld niet over mijn onderscheidingen te dragen; naar mijn gevoel wekt dat ook weer de indruk dat je een soort uitverkorene bent. Er komen nu weer foto's im de kranten van de Navo-vergadering met generaals, die in hun dagelijks werk van die plakkaten onderschei dingen dragen, gekregen voor het bestrijden van anderen met wie ze in dezelfde club zitten. Dat vind Ik wal gelijk: van dit soort flauwekul moe ten we af zien te komen." Wat drijft u voort in de politiek? Ambitie, idealisme? V.: „Om deze vraag te kunnen be antwoorden, zou ik me aan een psy chologische test moeten onderwerpen. Natuurlijk heb ik ambitie in de zin van mijn werk goed te willen doen; het willen uitblinken geldt voor ie dereen, ook voor een journalist. Maar ik heb er geen enkele moeite mee mezelf idealist te noemen. Zo wil ik mezelf graag zien, het ls een andere vraag of ik het ook ben. Ik vind dat het Kamerlid maatschap een hoge mate van dienst betoon inhoudt, niet voor een be paald belang, of voor een bepaalde groep, maar voor heel het volk." Blijft u in Leeuwarden wonen? Hebt u nog tijd voor uw gezin en tijd voor eventuele hobby's? V.: „We blijven in Leeuwarden. Het is een prettige stad, te overzien en je kunt een beetje distantie ne men van je werk. caballero Smith op zijn bij Roekan je liggend* landgoed Strypemonde met messte ken om het leven gebracht De 73-jarige multimiljonair had kort te voren een onderhoud gehad met de thans 59-jarige bosarbeider Dirk B., die voor hem werkte. De laatste had een loongeschil met zijn baas, doch tussen beiden had altijd een opval lend goede verstandhouding bestaan. Het drama vond plaats in de bos sen van Strypemonde. Na de aanval, die in een droge sloot werd uitge voerd, slaagde de dodelijk gewonde heer Van Hoey Smith er nog in naar z'n woning te rijden. Hij overleed bij na onmiddellijk zonder ook maar met één woord over z'n aanvaller te heb ben gerept. Bekentenis Het begin van een bekentenis, die Dirk B. na zijn arrestatie deed, trok hij nog diezelfde dag in. Niette min achtte de rechtbank hem schul dig aan de dood van de bejaarde re der. Omdat hij niet toerekeningsvat baar werd geacht, werd hij bij vonnis van 17 februari 1966 gedurende een jaar in een krankzinnigengesticht ge plaatst en daarna ter beschikking van de regering gesteld. In zijn requisitoir noemde de offi cier indertijd als eerste feit de ernsti ge loongrief, die de bosarbeider tegen zijn werkgever koesterde. Ook wees hij op het grote aantal bloedspatten, dat op de kleding van Dirk B. gevonden was. Volgens het gerechtelijk laboratorium in Den Haag was dit bloed niet afkomstig van de, duiven, die verdachte de avond tevoren had geslacht, terwijl het onaannemelijk was dat de spo ren door zelfverwonding veroorzaakt waren. De officier bracht voorts nog naar voren dat de mespunt, die in het li chaam van de heer Van Hoey Smith was aangetroffen, zeer waarschijnlijk bij het steekwapen behoorde, dat de bosarbeider altijd bij zich droeg en dat nooit is teruggevonden. Ontkenning Toneelspeler en TV-acteur Wil van Seist 25 STUKS f 1.60 EEN LAinCNt PSOQUKT Dirk B. is tot vandaag toe blijven ontkennen de reder te hebben ver moord. Zijn verklaringen wijzen in de richting van een complot, dat zou zijn gesmeed door „politieke vijanden" van de heer Van Hoey Smith, die een nationaal-socialistisch oorlogsverle den had. Ook gaan er geruchten dat de bosarbeider zwijgplicht kreeg opge legd, toen hij toevallig getuige waa van de lafhartige overval. Z'n kleding zou met bloed z(jn besmeurd, toen hij de dodelijk gewonde grootgrondbe zitter in diens auto hielp. AMSTERDAM Prof. C. van Eesteren (71) heeft de David Röellprijs 1968 ontvangen „voor zijn zowel natie naai als internationaal uitzonderlijk belangrijke bijdragen aan de ontwikkeling van de stede- bouw". De prijs is een tweejaarlijkse prijs van 6.000 van het Prins Bern- hardfonds. Sinds zijn dertigste jaar heeft prof. Van Eesteren zich gewijd aan de ste- debouwkundige problemen van Amsterdam, van 1947 tot 1967 was hij buitengewoon hoogleraar in de stede- bouwkunde van de technische ho geschool in Delft

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9