Vieux Protestactie in IJmuiden tegen koppelbazen Studenten stellen Bubcek eisen K Exporteurs betrekken nieuw contactcentrum r- GROMIKO: RUSLAND WIL ONTSPANNING MASSALE STAKING VERLAMT ITALIË 00 GULDEN Uit de Haagse hof geplukt )0 20 er Prins opent Neclenburgh lioon vuurt acht ^kogels op zijn moeder af Minister wil geïntegreerd handelscentrum Reisbureaus in conflict Sofia Loren verwacht kind Brand verwoest opslagruimte voor tapijten Berk-Beccon per telefoon versjacherd" Gezin op vakantie al 5 weken zoek DINSDAG 19 NOVEMBER 19Ó8 „Theoretiseren mooi, maar eerst loon- en friteszakje vullen" W, A ziekt oi sk di dezt k de Am Ie A die iener acenl r f f201 (Van een onzer redacteuren) SOEST Prins Bernhard opent donderdagochtend in Soest het nieuwe „home" van de Nederlandse Export Combi natie, een club van 200 Neder landse middengrote onderne mers, die samen hun export- acties voeren. Het nieuwe cen trum is gevestigd in een grote villa, die de naam Neclenburgh heeft gekregen. Tot nu toe was het centrum gehuisvest aan de Utrechtse Brigittenstraat. Doel van de vereniging (die al 1952 bestaat) is door gezamen lijk optreden in het buitenland kos- mai ten te drukken en slagvaardiger de 50. export te bevorderen. Hiertoe is een algemeen ambassadeur aangesteld (de heer W. 3. F. de Baat Doelman), - die jaarlijks zo'n kleine honderddui- V zend kilometers aflegt om de belan gen van de leden te behartigen. Voorts worden vanuit het hoofd kantoor schriftelijk contacten onder- houden met 152 van de 153 landen nigdi m de wereld. Mm" NEC-directeur L. Fokkema: „Het •nige land, waarmee nog geen con- ict bestaat, is de jonge staat Na- ;roe in Oeeanië (200.000 inwoners), laar het zal niet lang meer duren »f we hebben ook daar iemand ge- den, die de kunst van handelscor- ispondentle machtig is en als onze |contactman kan optreden...." ERVARING De NEC meent, dat door coördine- [ring van krachten grotere mogelijk- iden voor de Nederlandse industrie het buitenland kunnen worden geschapen. Op het ogenblik exporteert de in dustrie voor jaarlijks ruim 26 mil jard gulden fin 1952 ,nog maar voor *10 miljard), maar kansen om dit be drag te vergroten liggen er nog vol doende, vindt directeur Fokkema. roed koopmanschap is daarbij het ïste wapen, aldus de 'heer Fokke „Onze vereniging gruwt van woorden als futurologie, perspectivis- me en intellectualisme. Computer en kennis zijn mooie zaken, maar in de eerste plaats komt het toch aan op kunde, op koopmanservaring. Het heeft weinig zin om over het jaar 2000 te praten als we nu nog niet eens in staat zijn het loon- en frites zakje te vullen...." Om alle krachten nu zo efficiënt mogelijk te bundelen, is Neclen burgh gesticht: een centrum, waar leden-ondernemers elkaar vinden, er varingen kunnen uitwisselen en ook gezamenlijk export-programma's kunnen opzetten. De staf van de NEC zorgt dan voor de contacten en de nodige informatie. FUSIES Een van de NEC-activiteiten is het bemiddelen bij fusies: een absolute noodzaak om de industriële schaal vergroting bij te houden. De combi natie zoekt partners voor zoekenden, maar geeft ook adviezen voor een betere bedrijfsvoering, die in vele gevallen een fusie overbodig maken. Dat de leden voor deze adviezen en voor het leggen van contacten in het buitenland graag wat neertellen, blijkt uit de cijfers: de laatste jaren leggen zij ongesubsidieerd 20 miljoen gulden op tafel voor deze gemeen schappelijke belangenbeharting. De NEC stelt daar hoopvol tegeno ver: binnen vijf jaöir kan onze ex port zijn. verdubbeld tot 50 miljard. Neclenburgh: het nieuwe onder- nemers-„home" in Soest. Een loffelijk streven, voor de verwer kelijking waarvan Neclenburgh in de toekomst een belangrijke schakel zal vormen. V- NEC-directeur L. Fokkema: 50 miljard haalbaar adit ielastingvrije spaarpremie vro 'an 20% voor deelnemers aan nep iet Premie Spaarplan tot een J[,g< taximum vanf J00,-per echt- |jaar of f 50,- per persoon ler jaar. paarvormen (evt te combineren): apaarbewijzen effectenbewijzen - levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen garantiekredietaflossingen ladera inlichtingen bij Spaarbanken, uicrr loerenleenbanken, Ralffeisenbanken, vmi oslkantoren. Banken, Borgstellings- m ()ndsen, Hypotheekbanken, Bouwfond- r v»en- Spaarkassen, Levensverzekerlng- aatschappijen, assurantle-tussenper- onan en de Sociale Verzekeringsbank. al i ing vraag per briefkaart aan Premie >aarplan. Postbus 51, Den Haag, vrij- kte 'ivend de brochure over dit nationale k be iten lieJl 1 ich: [STERDAM De 22-jarige iffeur B. B. heeft gistermiddag schoten afgevuurd op zijn 58-ja- moeder. De vrouw bleef onge rd. In Spaarndammerstraat werd roan door een agent ontwapend en resteerd. Verdacht van poging tot »rd werd hy opgesloten. I Ole chauffeur beweert dat zijn vader IC verhouding met zijn vrouw heeft Clad, toen hij een bij de politie ende inbreker in de gevangenis I Daarom kwam hij naar zijn lerlijke woning „om een rekening vereffenen". trof zijn vader niet thuis, en eg ruzie met zijn moeder. gro haalde een pistool uit zijn zak n schreeuwde: „Ik schiet de boel >ot." De vrouw vluchtte een ka- rtje in, waarna B. vier schoten op tl afgesloten deur vuurde. Tijdens o achtervolging schoot hij nog van- do het balkon en op straat naar zijn ichtende moeder. 5e vrouw wilde geen officiële aan- 'e doen. Bij arrestatie zei verdach- t li' dronken te zijn en gaf hij toestem- rot tog voor een bloedproef. BOEDAPEST Terwijl de NAVO-partners bezig zijn de Verdragsorganisatie te verster ken heeft de Russische minister van buitenlandse zaken, Gro- miko, gisteren in Boedapest ge zegd dat de Sow jetunie en de andere socialistische mogend heden elk initiatief in over weging zullen nemen dat gericht is op internationale ontspanning. Gromiko legde er de nadruk op dat deze mogendheden slechts „vrede en ontspanning" willen maar dat „die vrede en ontspanning jammer genoeg niet alleen van hen afhingen". In verband met de jongste bijeen komst van de NAVO-ministerraad in Brussel, waarop de inval in Tsje- choslowakije scherp werd veroor deeld, zei de Russische bewindsman dat hjj graag zou zien dat in de NAVO een realistischer aanpak de overhand krijgt. „Wij 'hopen dat al die landen die de eerste viool spielen in het NAVO-orkest, ziCh zullen rea liseren dat ontspanning en maatrege len ter verbetering van de betrek kingen ook met hun belangen stro ken." Geruststellen Uit de verklaring van Gromiko blijkt dat de Russen bereid zijn naar ontspanning te streven in ruil voor een „realistische benadering" door de NAVO van de toestand in Tsjechoslo- wakije. De Russen willen kennelijk die kringen in het westen geruststel len die de inval van Tsjechoslowakije beschouwen als een ernstige bedrei ging van de Europese veiligheid. Ook wat zijn verhouding tot Bonn betreft schijnt het Kremlin matiging te willen betrachten. Gromiko zei tenminste dat de Sowjetunie graag bereid is met West-Duitsland samen te werken naar gelang Bonn erin slaagt de wederopleving van het fascisme en militarisme te beteuge len. DEN HAAG De gemeentebesturen van Rotterdam e:i Amsterdam gaan be kijken of men kan komen tot een ge ïntegreerd wereldhandelscentrum onder een centrale leiding. Beide hebben de minister van economische zaken mr. L. dc Block gisteren meegedeeld de moge lijkheid tot integratie in onderling over leg nader te zullen onderzoeken. Zij zullen de minister over het resul taat binnen drie maanden inlichten. De minister heeft gisteren de beide burgemeesters voor een bespreking van de plannen voor een wereldhandels centrum op zijn departement ontvan gen. Daarbij waren ook aanwezig minis ter Beernink en de wethouders Hamm en Polak van resp. Amsterdam en Rot terdam. Het stopzetten van de bombarde menten op Noord-Vietnam en de vre desbesprekingen in Parijs noemde Gromiko stappen in de goede rich ting, die echter door andere, zoals de terugtrekking uit Vietnam van alle Amerikaanse troepen en het besluit om de Vietnamezen hun eigen pro blemen te laten oplossen, gevolgd moeten worden. Het is mijn overtui ging, aldus de Rus, dat alle regerin gen die tegen de oorlog en voor de vrede zijn, de regeling van de kwestie-Vietnam gemakkelijker die nen te maken. Uit deze opmerking kan worden opgemaakt, dat Rusland bereid is mee te werken aan de oplossing van het Vietnam-vraagstuk. Inzake het Nabije Oosten legde Gromiko de nadruk op het recht van Israël op een eigen onafhankelijk bestaan. Maar Israël moest wel zijn troepen uit de bezette gebieden te rugtrekken. De Sowjetunie zou van haar kant al het mogelijke doen om tot een oplossing van de crisis in het Nabije Oosten te komen, aldus Gro miko. ROME Het Italiaanse treinverkeer is gisteravond om 21 uur tot stilstand gekomen aan het begin van een groot scheepse nationale staking die het leven in het land vandaag dreigde te verlammen. Er ver trokken geen treinen meer uit hoofdstations en die onderweg waren moesten bij het eerst komende station blijven staan. Slechts op de voornaamste tra jecten zou tot vanavond 21.00 de dienst nog met enkele treinen worden onderhouden. Daarnaast worden bus sen ingeschakeld. Te middernacht en in de ochtend sloot een groot deel van het overige overheidspersoneel zich bij de staking aan, die door alle vakbonden is afge kondigd. Men schat dat tussen de een en twee miljoen mensen het werk neerlegden. Getroffen werden met name ook de PTT, de Staatszout- en tabaksbedrij- ven en ten dele de ministeries en scholen. Op het laatste ogenblik heeft het per soneel van de energiebedrijven van de staking afgezien. De stroom viel dus niet uit. Vorige week staakten meer dan tien miljoen werknemers in in dustrie, handel en landbouw voor ho ger pensioen. Het gaat de ambtenaren om optrekking van de salarissen, meer inspraak van de vakbonden en een betere ziektekostenverzekering. DEN HAAG Een aantal reis adviseurs, verontrust door wat zij noemen de kartelvorming van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus, heeft de „Federa tie van Reisadviseurs" opgericht. Het besluit werd genomen naar aanleiding van de ANVR-bepaling, dat per 1 januari aan niet aange sloten bureaus geen reizen ter we derverkoop meer mogen worden aangeboden. De federatie vindt, dat reisbe- middelingsbureaus in hun bestaan worden bedreigd door uitsluiting van levering van door ANVR-leden georganiseerde reizen. Bovendien, aldus de nieuwe fede ratie, heeft de ANVR ten onrechte in haar programma aan het publiek gesuggereerd, dat alleen bij haar aangesloten reisadviseurs vakbe kwaam zouden zijn. De nieuwe maatregel van de ANVR betekent, volgens de federa tie, een financiële ingreep, waarmee voor de niet-aangeslotenen een be lang van 125 miljoen gulden is gemoeid. In het kinderziekenhuis van Emo ry in de Amerikaanse staat Georgia is een meisje overleden dat met de bloedsomloop van een chimpansee verbonden was. Het meisje leed aan acute leverontsteking. Geprobeerd werd haar bloed door de lever van de aap te laten zuiveren. IJMUIDEN Ook vannacht hebben de havenarbeiders in IJmuiden het lassen van de schepen enkele uren uitgesteld. Uit protest tegen de koppelbazen, die steeds meer vreemde arbei ders aantrekken. In de nacht van zondag op maan dag dreigde er zelfs een vechtpartij tusen de havenarbeiders en de kop- GENèVE De Italiaanse filmac trice Sofia Loren verwacht half janu ari haar eerste baby, aldus werd gisteren van betrouwbare zijde mee gedeeld. De 34-jarige actrice maakt het uitstekend en wordt verzorgd door de bekende Zwitserse gynaecoloog prof. Hubert de Watteville. Sofia, die in januari 1967 een miskraam had, heeft vaak gezegd dat haar grootste wens in het leven is haar eigen kind te hebben. pelbazen over de verdeling van het werk in de vishaven. Er bestaat een regeling waarbij vreemde arbeiders bepaalde schepen mogen lossen. De laatste tijd wor den echter steeds meer schepen door hen gelost, ook al vallen die sche pen buiten de regeling. De havenarbeiders zien daarin een aanslag op hun positie en ze heb ben aangekondigd hun protestakties voort te zetten. Ze willen zelfs hun vrouwen met protestborden de straat opsturen, als de direkteur van het staatsvissershavenbedrijf blijft wei geren de vishallen voor koppelbazen te sluiten. Overigens 'halen ze de verloren tijd later weer in en de reders zyn daar wel tevreden over. Toch heb ben enkelen al gedreigd IJmuiden te verlaten, als hun aktie niet snel wordt beëindigd. De Israëlische minister van defen sie, Mosje Da jan, vindt dat de rege ring van Libanon verantwoordelijk moet worden gesteld voor alle sabo tagedaden en grensschendingen van Libanees grondgebied uit. In de afge lopen drie maanden hebben zich tien grensincidenten voorgedaan. EINDHOVEN Bij een felle binnenstad van Eindhoven gistermor gen geheel uitgebrand. Het twee ver diepingen tellende gebouw werd ge bruikt als opslagruimte voor meubels en tapijten. Er was tevens een toon zaal in ondergebracht. De schade wordt geraamd op 800.000. Er de den zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. In Beers brandde gistermorgen het woonhuis, annex bakkerij, winkel, garage en opslagruimte van G. A. van Dijk geheel af. Het nog in slaap verkerende gezin, bestaande uit ze ven personen, kon dankzij do waarschuwing van een buurvrouw, zich nog op het nippertje in veilig heid stellen. De schade wordt geschat op 200.000. Hervormingen doorvoeren PRAAG Stakende studenten, bijeenkomsten van arbeiders en journalisten en het opplakken van muurkranten hebben in de Tsjechoslo waakse hoofdstad gis teren voor een sfeer gezorgd, die leek op de eensgezindheid in de dagen van de Russische invasie. Terwijl nu ook de arbeiders in tal rijke fabrieken er bij de regering op aandringen niet verder toe te geven aan de eisen van de Russen, hebben studenten muurkranten aangeplakt, waarin zij van Dubcek eisen voort zetting van de liberalisatie, herstel van pers-, vergaderings- en me ningsvrijheid en het verstrekken van gegevens over het akkoord van Moskou. Duizend journalisten vergaderden over de mogelijkheid een proteststa king te beginnen tegen de censuur. Zij besloten te ageren tegen zuiverin gen, die de regering van de Russen zou moeten doorvoeren. De partij stelt „rechtse en opportu nistische stromingen" verantwoorde lijk voor de ontwikkeling, die leidde tot de invasie van de Russen. In de slotresolutie van het driedaags con gres van het partijcomité wordt ver der gezegd, dat regering en partij alles in het werk zullen stellen om het akkoord van Mouskou „eerlijk en constant" uit te voeren. Normalisering van de toestand is alleen mogelijk als deze overeen- DOOR Eindelijk zag ik ze. De schoenen van mijn dromen. Al heb ik die dromen dan ook niet in werkelijk heid gehad, ik wist toch heel precies hoe ze er uit zouden moeten zien. Maar reeds had ik de hoop opge geven dat er ooit één schoenenfabri kant zou zijn, die dat ideaal zou realiseren. En laten ze er nu staan! Toegege ven, zo op het oog minstens twee maten te klein, maar wat u niet in de etalage ziet, vraagt u binnen. De juffrouw was allervriendelijkst en kwam niet met één doos, maar met een hele stapel aandraven. Wipte deksel na deksel op, maar ik hield vast: de schoenen uit de etalage. Ze ging terug naar de hoge wand met vakken, sleepte een ladder aan en steeg tot de bovenste rij. Nu snapte ik, waarom ze eerst mijn keus had proberen om te buigen. Ze zakte voorzichtig de ladder weer af, de witte doos onder de arm gekneld. Toen het deksel er af ging: ja hoor, daar lagen ze. Ogenschijnlijk in mijn maat. Helaas, deze fabrikant had de leest wat smaller dan zijn vakbroe ders genomen. De schoen wès en blééf een halve maat te klein. De juffrouw bedwong een zucht. Keerde naar de wand. sleepte de ladder, klom er op, wipte een ande re doos tevoorschijn. Schoen en «lof Stralend kwam ze bij me: die móeten passen. Doos open. Eén schoen, precies de schoen die het wezen moest, lag in het vloeipa pier. Ik had hem al aan, En 't zat ver rukkelijk. Nu de tweede. Maar de doos was leeg. Juffrouw in paniek. Weer ging ze de ladder op. Naar boven wiebelend op de smalle sport. tipte ze deksel na deksel af. Maar steeds weer schudde ze het hoofd. Geen tweede paartje was te vin den. En geen tweede schoen ook. De chef kwam er bij. Die riep de loopjongen. En ik maar op één .kousevoet en één ideale schoen wachten. Langzaam maar onmiskenbaar raakte de hele zaak in paniek. Ik had het gevoel, dat van zolder tot kelder geen schoenendoos ongeo pend bleef. Mijn eigen moed was nu volko men weggezonken in één oude en één nieuwe schoen. Chef en juffrouw probeerden mij te overtuigen van de schoonheid doelmatigheid en kwaliteit van vele andere schoenen. Maar 'k kon geen schoen meer zien. Nog minder durfde ik weglopen. Ben met een paar malle sloffen thuisgekomen. Gewoon om maar iets te kopen. Heb de ideale schoen maar in de winkel achtergelaten. Want op een slof en een schoen wil lk toch ook niet het leven door. komst met de Russen „realistisch" wordt nageleefd. Het belangrijkste probleem in het land lijkt niet meer de liberalisatie, maar het herstel van de eenheid in de partij. Geen executie van Panagoulis? ATHENE De ter dood veroor deelde Griekse soldaat Panagoulis zal waarschijnlijk op het allerlaatste nippertje gratie krijgen, zo geloofde men gisteren in diplomatieke kringen in Athene. Het kolonelsbewind zou volgens een diplomaat, Panagoulis niet tot een martelaar willen maken voor de mensen die tegen de regering zijn. De executiedatum van Panagoulis is vastgesteld op donderdagochtend. Het bewind in Athene heeft van vele landen verzoeken gekregen het dood vonnis ongedaan te maken, maar de kolonels hebben daarop niet gerea geerd. De Griekse actrice Melina Mercou- ri kondigde gisteravond in Londen aan dat zij zal deelnemen aan een hongerstaking uit protest tegen de veroordeling van de wegens samen zwering tegen het huidige Griekse be wind ter dood veroordeelde Panagou lis. n ARNHEM Op de buitengewone vergadering van de Industriële Maat schappij Berk-Beccon, gisteren in Arn hem, is geen overeenstemming bereikt over de toekomstige samenstelling van de raad van commissarissen. De groep-Hagemeijer, die sinds begin dit jaar de twist met de Tomado-groep losbarstte om het bezit van de aandelen BK. 60 procent van het pakket in han den heeft, weigerde daarover met To rnado te praten. „Er bestaat bij ons aan alle kanten bereidheid tot overleg, maar niet op deze plaats", zei een woordvoerder van Hagemeijer. Tornado-directeur J. van der Togt (wiens groep 30 pet. van de aandelen heeft) was het hier niet mee eens, evenmin als hij de wijze kon waar deren, waarop Hagemeijer de aandelen in handen had gekregen.. „BK is per telefoon versjacherd, iets dat uit maatschappelijk oogpunt zonder meer incorrect is te noemen", aldus de directeur. Zoals bekend, verwierf Hage meijer de aandelen door een bod van 250 procent te doen. Tot nu toe zijn zes van de negen commissarissen ontslagen, van wie vier vrijwillig ontslag hebben genomen. HAARLEM In Wijk aan Zee heerst al weken ongerustheid over het lot van de familie Becker (man, vrouw en drie kinderen van 12. 8 en 6 jaar). Op 13 september vertrok het gezin per auto voor een vier- weekse vakantie naar het dorp Pa- leocastritsa op het Griekse eiland Korfoe, maar sinds 12 oktober heeft men niets meer gehoord. In de laatst ontvangen brief schreef een van de dochtertjes aan haar grootmoeder, dat vader Becker, die hotelier is in Wijk aan Zee, met zyn Citroën-stationcar een ongeluk had gehad. Hijzelf was niet gewond, maar de auto was een wrak gewor den. Hijzelf had een brief geschreven aan een kennis, de fruitexporteur Arie Vooren uit Beverwijk, met het verzoek met spoed duizend gulden over te maken. Dit is inderdaad ge beurd, maar ook hij hoorde daarna niets meer van de familie. De politie heeft geadviseerd con tact op te nemen met de ambassade in Athene, maar de moeder van de heer Becker ziet hier weinig in om dat de familie, volgens haar, niet meer op Korfoe kan zijn. Schriftgezag (18) Niet tninder dan 15 inzenders heb ben zich (tot en met zaterdag) tegen mij gekeerd omdat ik als mijn mening te kennen heb gegeven dat de Bijbel niet van A tot Z als Gods Woord mag worden gezien. Hopelijk vergunt de redactie mij wat extra ruimte om op enkele wezenlijke punten verder in te gaan. Het is opvallend (en ontstellend!) te zien hoe weinig mensen met werke lijke tegenargumenten komen, maar zich daarentegen verliezen in van bui ten geleerde lesjes als ..Aan de Bijbel mogen we niets toe- of afdoen". Ontstellend is ook de onverdraag zaamheid m.b.t. andere opvattingen. Zo werd mij verweten dat ik geen getrouwe Bijbellezer kon zijn, vier an dere goden voor Gods Aangezicht heb (nl. Verkuyl, Kuitert, Baarda en Kok), een boekje van de mens drs. Tj. Baar da hoger acht dan Gods Woord (cite ren van de mens Calvijn zou yatuur-; lijk géén bezwaar zijn geweest geen kennis van wedergeboorte heb, „vrijzinnig" ben. weinig kinderlijk ge loof heb en in razernij zou verkerent Nou-nou, als christenen zo met el kaar van gedachten moeten wisselen dan kunnen we beter zwijgen en kan ieder beter gewoon de weg gaan die hij of zij meent voor Gods Aangezicht te moeten bewandelen. Ook kwamen weinig niets ter zake doende „argumenten" naar voren, zo als: „de natuurhike mens begrijpt niet de dingen die des Geestes zijn" (1 Cor. 2 vs 4). Alsof dat (eventueel) alleen voor de „vernieuwers" en niet voor de „verontrusten" zou gelden.... Om nu nog even op de mérites van de kwestie in te gaan: diverse inzen ders voerden de gebruikelijke „be- wijsteksten" tegen mijn betoog aan, nl. 2 Petrus 1 vs 20 en 21, Romeinen 3 vs 4 en Timotheüs 3 vs 14-17. Ik moet er daarom op wijzen dat in een ande re opvatting over het Goddelijk Gezag in de Bijbel deze zelf-getuigenissen helemaal geen bewijzen behoeven te zijn. Graag verwijs ik naar het belang wekkende en uitstekende artikel in deze krant van 14 november (pagina 2) over de ontwikkeling van het theolo gisch en kerkelijk denken over be doeld gezag, waarop de Wereldraad van Kerken nu opnieuw gaat stude ren. Niet alleen staat vast dat de Bijbel boeken onder zeer verschillende omstandigheden en culturen geschre ven zijn en tal van historische on juistheden bevatten, maar ook wint de overtuiging veld dat er tussen de schrijvers verschil is van boodschap, van theologie. In het artikel werd bijv. de vraag gesteld: heeft het boek Leviticus evenveel gezag als de woor den van Jezus' En verder: „Kerken hebben hun theologie gebouwd op be paalde teksten waaraan zij hoog ge zag gaven, terwijl andere kerken an dere teksten e^bruikten en daardoor tot andere uitkomsten kwamen". Hier werd de kern van het ge zagsprobleem aangeduid! Want er is in de Bijbel «rorake van verschillend gezag. Om een sprekend voorbeeld te noemen: de visie van Paulus op de rechtvaardiging door-het-geloof-alleen (waarbij goede werken alleen maar uit dankbaarheid behoeven" te geschie den) is wezen'iik in strijd met hel laatste oordeel van Jezus (Matth. 25 vs 3146), waarin goed-doen (in o- vereemstemming met de eisen van het grootste gebod, het Liefdegebod) es sentieel wordt verklaard voor verkrij ging van eeuwig heil De keiken evenwel kozen voor de visie van de mens Paulus boven de leer van (nota bene) Gods Zoon! Dat kon omdat zij van de veronderstelling uitgingen dat via Paulus (en uiteraard ook via de andere apostelen) God Zélf aan het woord was. De zelf-getuigeni» van de apostelen dat Gods Geest hen dreef, zegt mil in dit opzicht niets. Ook in deze tijd komt dit zelf-getuige- nis nog veelvuldig voor. Wil men weten wat door Gods Geest wérkelijk is ingegeven, wel. waaraan kan men dat beter toetsen dan aan de woorden van Gods Zoon zelf? Als dat gebeurt dan leest men de Bijbel heel anders en dan ontdekt men wat uit God en wat u<* mensen is. Tientallen ..theologische" problemen vallen dan vanzelf weg. En Jezus, niet meer „overheerst" door Paulus, Petrus, Amos of Leviticus, komt dichterbij dan ooit. En da* is niet iets om onge rust. maar iets om blij over te zijn! Gouda C. J. van Drie!

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5