RUSK WENST PRAAG" IN GEEN OOST TWEEDE - EUROPA Commentaren KABINET BESLIST MAANDAG OVER BIJDRAGE NAVO Geruchten revaluatie maken Parijs nerveus Zd-Vietnam stelt nu voorwaarden Waar is Imkamp? JAMIN Het Kwartet NAVO GEEFT WAARSCHUWINGEN (Rita) illlll!ll Vorst Geen basis in Algiers Sloep Oostmeep »evonden t» li; i65 ZCS glanzende onderzettertjes (met fijn Indisch motiet) in etui voor ieder die nu een nieuwe abonnee opgeeft! recteur: F. Diemet Mredacteur: Dr. E. Diemer iemwe leidse Courant Zaterdag 16 november 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is gheblevan mijn hart in teghenspoatl" jfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Aan een nieuwe poging tot verstoring van het politiek en militair evenwich zullen consequen ties verbonden zijn. Tussen de vergaderingen door even tijd voor (op gewekt) gesprek in de „wandelgang": minister Luns en zijn Westduitse collega Willy Brandt op de Navo- conferentie in Brussel. RUSSEL Op de vraag hoe een verhoogde lerlandse militaire bijdrage aan de NAVO ekt zou moeten worden, kan de Nederlandse lister van financiën, prof. dr. H. J. Witte- n, op dit ogenblik niet ingaan. Overigens is (vel een discussie over geweest in het ka- ?t, en heeft de minister er zich over beraden. bewindsman zei dit vrijdagmiddag in Brussel, hii met minister Luns deelneemt aan de ver- ring van NAVO-ministers. Ook andere vragen Nederlandse journalisten, die tot doel hadden de ster te verleiden een bedrag te noemen, dan wel ïederlandse bijdrage te vergelijken met die van re NAVO-landen, konden ster niet uit zijn tent lokken. el zei hij dat door Nederland een nder gedaan zal worden, maar als gisteren defensieminister Den reeds had gedaan, kon ook hij niet zeggen wat ons land precies doen. De maandag te verschij- regeringsnota over dit onder- zal een antwoord geven, merk- i op. sn is al bezig een voorstel te for- eren en maandag zal in het kabl- de definitieve beslissing worden jmen. De nadruk zal vooral ko- te liggen op een kwalitatieve tèrking. ■of. Witteveen merkte verder op ingeland en Duitsland hun maat- en niet in geld hebben uitge- tugd is een eigenschap die vooral in anderen bewon- ren. DE BOISSON ndaag in ZO: Het leven van Hitiers maitresse Gesprek met Karei Appel Friendship, wereldsucces Ho Tsji Minh, van patriot tot communist Straks zingen uit dezelfde gezangenbundel Radicaal Aarden en de economische machthebbers jn moeder heeft hoofdpijn. Wilt et mij een praatje maken?" E BILT Al gaat het niet geweld, toch zal de tempe- (ur dit weekeinde beneden vriespunt blijven. Er drijven ele wolkenvelden over en er nog steeds een kleine sneeuw- ts. In de middag komt het ik tot dicht bij het vriespunt nachts wordt vier a vijf den vorst gemeten, en klein voordeel is dat de tke oostenwind wat gaat af ten, hetgeen het iets aange- ter maakt. igezien hiervan is het voor Pember een volop winters ekeinde zoals vrij zelden voor- nt n deze eeuw hebben we een ■gelijke kou in 1908, 1919, 1941 in 1965 waargenomen. november Zon op 8.03. onder Maan op 3.59. onder 15.16; 20 Wmber nieuwe maan. november Zon op 8.05, onder Maan op 5.27, onder 15.30; 20 ffimber nieuwe maan. drukt. De Deense extra-inspanning vraagt van de defensiebegroting van dit land voor het komende jaar ten opzichte van 1968 een verhoging van dertien procent. MOSKOU De Sowjetregering heeft gisteren tegengesproken, dat zij bezig Is met de aanleg van een mari nebasis en installaties voor het lance ren van raketten in Algerije. Volgens berichten in de westelijke pers zou de sowjet-marine de vroege re Franse marinebasis Mers - El - Kebir hebben overgenomen en zou den Russische deskundigen bezig zijn met de bouw van lanceerinstallaties langs de Algerijnse kust. Tass noemde deze berichten „onge gronde verzinsels". Reinigingspolitie tegen vervuiling DEN HAAG Verscheidene leden van de Tweede Kamer willen de moge lijkheid tot beslagleggen op het loon beperken. De Kamerleden vinden het onjuist, dat volledig beslag kan wor den gelegd op loonstijgingen, die een gevolg zijn van de gestegen kosten van het levensonderhoud. Een andere suggeestie van kamer leden was, om de stadsvervuiling tegen te gaan, een reinigingspolitie in het leven te roepen. De reinigings- politie-agenten zouden dezelfde l voegdheden moeten hebben als parkeerwachters. Actief op de latten. in OOSTENRIJK, ZWITSERLAND of ITALIË, per Touringcar 10 tm. 15 dagen vanaf f. 208.- per Vliegtuig 10 tm. 15 dagen vanaf f. 278.- per trein 10 tm. 18 dagen vanaf f. 234.- oflui inde strandstoel in SPANJE. ITALIË, of CANARISCHE EILANDEN per KLM en Martinair, GARDAMEER 29 tm. 116 dagen vanaf f. 399.- CANARISCHE EILANDEN 8 en 15 dagen vanaf f. 538.- 't Kan allemaal met de Magneet! Vraagt u hetwinter- ^reisprogramma maar .eens aan (Van onze speciale verslag gever Link van Bruggen) BRUSSEL Het strategi sche belang voor de NAVO van landen als Joegoslavië en Oos tenrijk is gisteren door de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Rusk krachtig on derstreept. De bewindsman, die gisteren de in Brussel vergade rende raad van ministers van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie toesprak, voerde de term „grijze zone" in. Hierin liggen staten, die zich na de be zetting van Tsjechoslowakije door Moskou bedreigd voelen. De vervroegde, driedaagse zitting van de raad werd vanmiddag beëin digd. Er zou een gemeenschappelijke verklaring van de vijftien NA- VO-partners worden uitgegeven, waaraan op het moment, dat we dit schrijven, nog gedokterd werd. Consequenties In ieder geval bestond het voorne men Rusland een omklede waarschu wing te geven eeh zogenaamd sig naal met het doel eventuele verde re interventiedrang tegen te gaan. Aan een nieuwe poging tot verstoring van het politieke en militaire even wicht in Europa zullen consequenties verbonden zijn. In het NAVO-hoofdkwartier in Brussel, waar de raad van ministers bijeen was, bestond tot vanmorgen toe nogal wat verwarring over de bedoelingen van Rusk, toen hij stelde dat Joegoslavië en Oostenrijk duide lijk gerelativeerd zijn aan de Na- VO-strategie. Een gemeenschappelijk standpunt in deze moeilijke materie is niet ingenomen. DE MAGNEETnv Rotterdam: Meent 62, tel. 010- 116889. Schieweg 141, tel. 010 - 247020 en 241413. Zuidpleln 123. tel. 010 - 272888 en 174901. Schiedam: G. Verboonstraat 17- 19. tel 010- 266077 en 262258. Vlaardingen: Fransenstraat 15. lel. 010 - 344906 en 342761. Maassluis: Noordvliet 23, tel. 01899 - 3063 Den Haag: Apeldoomselaan 175, tel. 070 - 600812. Theresiastraet 69A. tel. 070 - 853500 Leiden: Stadhuisplein 3. tel. 01710-32222 en 32422. Dordrecht: Begijnhof 68, tel. 018S0 - 37667 Grote kapitaalvlucht uit Frankrijk PARIJS/LONDEN/ZURICH De vlucht van kapitaal uit Frankrijk heeft deze week een grote vlucht genomen, ondanks alle ontkenningen van een op handen zijnde revaluatie van de Westduitse Mark of een deva luatie van de Franse munt. In de eerste week van November ver loor de Bank van Frankrijk 200 miljoen frank aan goud en de viezen. Voor deze week schat men het verlies aan reserve op meer dan 750 miljoen frank. Omvangrijke goudaankopen verra den nervositeit op de Parijse beurs. De prijs van een staaf fijn goud is van 6.395 frank (per kilo) gestegen tot 6.450. De totale aankoop bedraagt de laatste dagen ongeveer dertig miljoen Met goud beladen is de Neder landse afvaardiging naar de Olym pische Spelen voor gehandicapten gisteren uit Tel Aviv op Schiphol teruggekeerd. Op de foto de Am sterdamse Ingrid van den Bergen, die drie gouden en een zilveren medaille mee naar huis nam. Vredesoverleg in Parijs PARIJS In de Franse hoofd stad, zowel als in Saigon deden gisteravond in verscheidene krin gen geruchten de ronde, dat de Zuidvietnamese regering op het punt staat toe te geven aan de druk om alsnog een delegatie naar de onderhandelingen te stu ren. President Van Thieu zou be reid zijn toe te geven onder de voorwaarde, dat hij de verzeke ring van Washington krijgt, dat hem geen coalitieregering met communisten zal worden opge drongen. Betrouwbare zegslieden in Saigon zijn van mening, dat het nog wel twee weken kan duren voordat Thieu zijn boycot opgeeft en dat dit gekop peld zal worden aan wijzigingen in het Zuidvietnamese kabinet. Verno men werd dat premier Tran Van Hu- I ong zijn ontslag had ingediend. Dit is echter van officiële zijde tegen- I gesproken. j Voor het eerst in een week heeft i Thieu gisteren de Amerikaanse am bassadeur Bunker ontvangen. Hij zou I Bunker verzekerd hebben, dat hij van plan is de deelname van Zuid-Vietnam aan het vredesoverleg aan te kondigen. De toon van de aanvallen van Noord-Vietnam op de Ver. Staten en de regering in Saigon >s intussen aanzienlijk scherper geworden. Ge zegd werd, dat de houding van Ame rika „halstarrig, bedrieglijk, dubbel zinnig en oorlogszuchtig" is. De Zuidvietnamese afdeling van de communistische partij verwacht blijkbaar, dat er een einde gaat ko men aan de oorlog in Vietnam en is begonnen met de bestuurlijke orga nisatie van de delen van Zuid-Viet nam, waar de Vietcong de baas is. De posfcbestellers in West- Duiisland dreigen met een mo delactie. Dit kan leiden tot chaotische toestanden bij de afwikkeling van de post tijdens de komende feestdagen Geprotesteerd wordt tegen het feit, dat de regering de kerstgratificatie niet voor het gehele personeel ver hoogt tot 40 pet. van een maandsala- frank per dag. De normale omzet is vijf miljoen frank. „Nonsens" Dr. Otmar Emminger, directielid van de Westduitse Centrale Bank, heeft de speculaties over een revalu atie van de Mark in het komende weekeinde „nonsens" genoemd. „De hele zaak is tijd verspillen en ook geld verspillen", zei hij. Op de Londense wisselmarkt heeft de koers van het pond sterling vrij dag het laagste peil van de afgelopen vijf weken bereikt. Behalve het toe genomen tekort van de Britse han delsbalans en de algemene onzeker heden op de internationale deviezen markten. spelen ook de moeilijkhe den waarin andere valuta verkeren een belangrijke rol. Zwitserse bankiers geloven niet aan een onmiddellijke revaluatie van de Mark. Een van hen acht het waarschijnlijker, dat het zal gebeu ren na overleg met de rege- ring-Nixon. die in januari de dienst overneemt. Volgens deskundigen in Zürich heeft de Westduitse Bun desbank voor 300 a 400 miljoen dollar aan marken moeten verkopen om te voorkomen dat de koers het officiële maximumpeil ten opzichte van de dollar te boven zou gaan. HARLINGEN Op het strand van Sicilië, ter hoogte van Palero, is vrij- vrijdag een lege sloep van de sinds i 29 oktober vermiste kustvaarder Oost- j meep gevonden. De rederij in Harlin- I gen meldt, dat wordt nagegaan of de sloep op normale wijze is uitgezeL j dan wel van het schip moet zijn losgeslagen. Van de negen opvaren- den is nog geen spoor gevonden. Het lid van de Tweede Kamer de heer P. Dankert kwam giste ren veilig pp Schiphol aan na een bezoek aan het oorlogvoerende Biafra. Een gelukkige mevrouw Dankert en een niet minder blij de mr. Den Uyl, fractievoorzitter van de PvdA, begroetten hem. Geen wonder. Want er waren allerlei nare geruchten geweest over een vliegtuigongeluk. In werkelijkheid was de heer Dan kert met zijn collega mr. dr. M. J. J. A. Imkamp ran D'66 opge houden op het Portugese eiland Sao Thome. Maar de heer Dankert kwam gisteren zonder mr. Imkamp aan. Daarom staat er ongerustheid te lezen op het gezicht van me vrouw Imkamp en de fractielei der van D'66. mr. Van Mierlo. Gelukkig kwam snel een ge ruststellende verklaring: toen het vliegtuig onverwacht van Sao Thome vertrok maakte mr. Im kamp juist een wandeling. En hij bleef achter. Maar vanmiddag zou hij veilig met een toestel van Swissair op Schiphol landn. Een vraaggesprek met de heer Dankert publiceren we elders in deze krant. Op de foto van links naar rechts mr. Van Mierlo, mevrouw Imkamp, mr. Den Uyl. de heer P Dankert en mevrouw Dankert. TILBURG In een wedstrijd voor de Nederlandse ijshockeycompe- titie heeft Tijsc Trappers vrijdag avond in Tilburg met 4—6 verloren van het Haagse Hijs Hokij. De tus senstanden waren: 01, 33, 12. Er waren 2200 toeschouwers. Welkom Sint in Nederland chocolade letters 100 or gram Tegenbeweging PARTIJLEIDERS hebben het in de ze tijd niet altijd gemakkelijk. Niet alleen zijn hun partijen in be weging gekomen, ook binnen enkele partijen is beweging, ja, komen soms tegenstrijdige bewegingen aan de dag. Waar dat óók ervaren wordt is de PvdA. Daar is de groep Nieuw Links aan het werk met een ijver, maar tegelijk ook met een instelling, die op vele partijgenoten irriterend in werken. Dat is trouwens een kenmerk van deze tijd, dat namelijk allerlei activi teiten door anderen als irritant wor den ervaren, niet altijd onterecht, 10 is onze indruk. Welnu, de groep Nieuw Links binnen de PvdA is er naar onze mening niet onschuldig aan, dat allengs een tegen beweging zich aan het formeren is die duidelijk wenst te maken, niet slechts dat Nieuw Links niet de enige op vatting is binnen de PvdA, maar bo vendien dat deze opvatting in belang* rijk opzicht onjuist moet worden ge noemd. Het wordt ernstiger wanneer men be merkt dat die uiteenlopende menin gen betrekking hebben op voor onze tijd even belangrijke als actuele vraagstukken. Voor een partij en haar leiding geen aangename situatie. Een partij toch behoeft voor de werving van aanhang duidelijkheid en vertrouwen. Daa^an schort het in dezelfde evenredigheid als dat verschillen van opvatting bin nen een partij naar buiten treden. Spanningen gOMS moet men zich wel afvragen. of en hoelang de mens nog is op gewassen tegen de toenemende span ningen die deze tijd voor niet weini gen veroorzaakt en die de mens zich trouwens vaak zelf op de hals haalt. Iedere arts kan vertellen, dat deze situatie ook uitkomt in het ziekte beeld van de moderne mens. Voor de ene positie geldt dit uiter aard meer nog dan voor de andere. Dat het bijzonder geldt voor de poli ticus, ligt voor de hand. Daarom kunnen wij ons indenken, dat de deze week geschapen moge lijkheid voor henzelf van een billijk geneeskundig onderzoek bij de Tweede-Kamerleden in goede aarde is gevallen. Dat ze aan een voortdurend politiek onderzoek blootstaan, is bekend, en ook dat zal op hun lichamelijke con ditie wel van invloed zijn. Daarbij voegt zich dan nu het lichamelijke onderzoek als een metterdaad nood zakelijke aanvulling. Uitbreiding in de komende tijd van zulk een onderzoek naar andere pu blieksgroepen hier en daar ge beurt het trouwens al lijkt ons niet denkbeeldig. De mens, naar het oude bijbelwoord „dierbaarder dan dicht goud", is een wezen dat best met enige zorgvuldig heid mag worden omgeven. Zou dat niet juist in deze tijd een specifieke vorm van naastenliefde kunnen wezen? In een korte plechtigheid op het hoofdkwartier van de Ver. Naties te New York heeft minister Udink se cretaris-generaal Oe Thant ervan op de hoogte gesteld, dat Nederland 3,6 miljoen gulden zal storten in het VN- trustfonds voor ontwikkelingsplan ning. Nederland is het enige land, dat bijdraagt aan dit fonds. INTEPIEUP VEPZOPGING \l/MjcLujsn\ MEUBEL TOONKAME PS j RAPEN BUPGgTyjlüQgflp 'JN5BUP6 Een meisje uit Raalte is gister avond, toen zij met haar bromfiets de weg overstak, gegrepen door een personenwagen en daarna overreden door een vrachtauto. Het meisje overleed ter plaatse. rWJB - &JW Voor AL uw Schoenreparatie VAN KAMPENHOUT Atjehstraat 73 - Baohstraat 318 (Z.W.) Bonalrestraat 17. Ik geef op als >0 nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktivltelt ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. straat: bataalt: per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1