Culturele raad geïnstalleerd jr vierdt Op wachtlijst Hofwijck nu ruim 400 gegadigden Herenstraat afgesloten; tegenslag bij herbestrating Eeuwenoud pand voor vierd keer prooi der vlammen Over twee jaar wonen in Leidse Meren wijk Auto botst tegen paal Gemiddelde leeftijd in centrum is 80 jaar J. Bijl in raad van Alphen? E.H.B.O.-wedstrijd in Leimuiden BEKENDMAKING Wethouder Sannes wil geen voorzitter blijven Verkenning Voorzitter W. J. BUIJS PREDIKANT IN NIJMEGEN NIEUWE IEIDSE COURANT DONDERDAG 14 NOVEMBER OEGSTGEEST „Op onze wachtlijst staan 288 aanvragers voor opname in het pensionhuis en 125 gagadigden voor de vrije woningen. De gemid delde leeftijd van onze pensiongasten (thans 93, tien jaar geleden 84 onder wie voornamelijk vrouwen) is nu 80 jaar; bij de opening in 1958 was de gemiddelde leeftijd 75 jaar". Deze en nog andere interessante cijfers ver strekte prof. dr. P. J. Gaillard, vice-voorzitter van het bejaardencentrum ,flofwijck"gisteren in zijn slotrede na de festiviteiten rond het tienjarig bestaan. Van de 84 eerste pensiongasten be wonen er 27 nog steeds hun kamers. In de loop van deze tien jaar hebben in totaal 184 bejaarden in het hoofd gebouw onderdak gevonden, namelijk 93 huidige bewoners, 71 inmiddels overleden personen en 20 mensen die elders verzorging kregen. Aan 65 Oegstgeester ingezetenen in totaal (in pension 41 en in de huisjes 24) bood ..Hofwijck" huisvesting, de overige bewoners kwamen en komen uit andere gemeenten (het centrum heeft van de aanvang af een streek- functie). In de ziekenboeg zijn 137 patiënten van buiten het centrum op genomen geweest. Prof. Gaillard, die van mening is dat thans aan verpleegtehuizen een groter behoefte bestaat dan aan be jaardentehuizen. noemde het beleid van de overheid jegens de bejaar dencentra veelal agressief. Het „zolang mogelijk in eigen huis" willen blijven achtte hij een juist standpunt, mits in dat „mogelük" overwegingen worden betrokken van sociaal-psychologische en medische Vrijheid Men moet de bejaarde de vrijheid laten zijn keuze op het bejaarden centrum te laten vallen. Hier ligt de taak van de overheid en porticulie- ren om de oudere mens te doen be seffen wat hij nog wel en wat hij niet meer aankan. „Natuurlijk laat je iets achter als je van eigen huis in bejaardencentrum stapt, maar eigenlijk laat je bij elke mijlpaal in je leven iets achter", aldus Feestavond lustrumvierend Hofwijck. prof. Gaillard, die had opgemerkt dat de bewoners van „Hofwijck" zich dikwijls „aan elkaar optrekken". Feestvreugde Aan zijn slotrede was een gewaar deerd programma (zie foto) vooraf gegaan. De sopraan Jolie Nuy, bas- bariton Wim Stok, pianist Otto Ver- mij, conférencier en goochelaar Henk Driessen en sneltekenaar Mr. X had den de bewoners van de huisjes en een aantal genodigden samen met ar rangeur en pianist Dick de Groot een afwisselend repertoire voorgezet, dat goed in de algemene feestvreugde paste. De bewoners van het hoofd gebouw hadden de avond tevoren van het optreden van Jolie Nuy, Aleida Ruygrok (mezzo-sopraan), Bert den Dekker (bariton), Henk Driessen, mr. Benco (goochelaar) en Dick de Groot genoten. ALPHEN De vervuiling van de vacature in de anti-revolutionaire raadsfractie, ontstaan door het heen gaan van de heer A. J. Dekker, laat nog steeds op zich wachten. Na de heren Van Leeuwen en W. Geerlof heeft thans ook de heer J. van Don gen het bestuur van de a.r. kiesver eniging laten weten, dat hij de vrijge komen plaats niet zal gaan bezetten. Zoals we onlangs reeds gemeld heb ben, heeft de heer Van Dongen een drukbezet leven Hij zou verscheidene functies moeten afstoten, maar heeft dit momenteel niet wenselijk geacht Nu zal voor benoeming in aanmer king gaan komen de heer J. Bijl. Deze is al evenmin een figuur waaraan het plaatselijk leven ongemerkt voorbij gaat. Hij is o.m. secretaris van de a.r kiesvereniging en jeugdouderling van de Gereformeerde Kerk wijk zuid. LEIMUIDEN In de grote zaal van „Het Wapen van Leimuiden" had deze week een EHBO-festijn plaats dat in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd, Het was een wedstrijd van EHBO-ers die nog slechts enkele malen aan wedstrij den hadden deelgenomen. Mevr. N. Heenk-Bergshoeff leidde de wed strijd in, waarna 7 ploegen de op gaven afwerkten. Het betrof hier beoordeling, behandeling en vervoer van twee slachtoffers. Dokter Glansbeek was zeer tevre den over het werk van deze junio- renploemen. maar wees op de be langrijkheid van verbinden en spal ken en het regelmatig controleren van de algemene toestand van de patinten. De uitslag: 1 Leimuiden, wissel beker en le leidersprijs, 191 pt. 2 Aalsmeer. 185 pt. 3 Rijsenhout, 181 pt. 4 De Kaag, 134 pt. 5 Nieuw-Ven- nep, 96 pt. 6 Hoofddorp, 94 pt. 7 Ouderkerk a. d. Amstel, 75 pt. Mevr, Heenk dankte de jury-leden Brink horst, Glansbeek en Heijnen en bood paling aan. Parochiekerk wordt afgebroken ROELOFARENDSVEEN Als alles volgens plan verloopt zal op maandag 16 december een begin ge maakt worden met het slopen van de oude parochiekerk van St. Pe trus Banden in Roelofarendsveen, waarna men met de bouw van de nieuwe kerk zal kunnen beginnen. Zondag zal een financiële blik semactie van 121.30 uur worden gehouden. Een grote groep medewer- kers(sters) heeft zich gemeld. Taaie koek ivil niet loslaten LEIDEN Ongebruikelijke tegen slag bij het herbestratingswerk aan de Herenstraat heeft tijdelijk alge hele afsluiting van deze straat voor het wegverkeer tot gevolg. In over leg met de verkeerspolitie wordt het wegverkeer omgeleid zo lang dat noodzakelijk is. Het is nog niet te voorspellen wanneer precies de nor- Woningbouw in 1969 en 1970 LEIDEN Mede als gevolg van het vóór de grenswijziging ontstane gtondtekort is het aantal woningen, dat in de komende twee jaar volgens de huidige verwachting kan worden opgeleverd, relatief aan de lage kant. Men behoeft hiervoor de aantallen slechts te vergelijken met de cijfers van kleinere omliggende gemeenten. Maar hoe bescheiden van omvang de Leidse aantallen ook mogen zijn, welkom blijven ze. In totaal zullen volgend jaar rond 650 woningen gereedkomen en in 1970 730. Voor het komende jaar betreft dit de bouw van: 343 woningwetflats in het Morskwartier. 36 eengezinswo ningen (premiebouw) in het Mors kwartier; 17 eengezinswoningen aan de Meerburgerkade (premiebouw voor de verkoop) en 128 koopflats aan de Apollolaan; in de onge subsidieerde sector komen volgend jaar waarschijnlijk de 90 verzor gingsflats van de Statenhof in Zuid west gereed alsmede 28 koopwonin gen aan de Vondellaan. Voor 1970 is de verwachting: wo- ningwetbouw 102 flats Mors kwartier; 96 meerruimtewoningen in Morskwartier; 46 flats aan de Bes jeslaan en 100 woningen in de Me- Burgemeester en wethouders van Kat wijk maken bekend, dat zij voornemens zijn krachtens artikel 20 der Wederop- bouwwet vergunning te verlenen tot: bet bouwen van een dubbel woon huis aan de Groen van Prinsterer- weg op een perceel kadastraal be kend gemeente Katwijk sectie C nrs. 375 en 374. Het bouwplan met de daarby behorende bescheiden .igt vanaf heden tot 23 nov as. ter gemeentesecretarie (kamer 12) voor een Teder ter inzage. De eigenaren van de aangrenzende en nabijgelegen gronden en panden worden gedurende deze termijn in de gelegen heid gesteld eventuele bezwaren tegen bat verlengen van de gevraagde vergun ning schriftelijk bij hen in te dienen. renwijk; premiebouw 104 flat woningen aan Bevrijdingsplein; 133 bejaardenflats in verlengde Vyf- Meilaan; 150 flatwoningen aan Ples- manlaan Sanering In dit kader is het Interessant te vermelden welk aantal huishoudin gen alleen al In de gebieden Heren- gracht-Zijlsingel en De Camp in het kader van de sanering aan woonruimte moet worden geholpen: 228 in verband met de noord-zuid verbinding; voor de oost-west-ver binding (tracé via Ververstraat) moeten 118 huishoudingen worden verplaatst. Daarnaast zullen nog huizen moeten verdwijnen voor de ontsluiting van de Merenwijk en voor de realisering van het univer sitaire Witte-Singelplan. Raad Rijnsaterwoude RIJNSATERWOUDE De raad komt vrijdagavond 15 november om half negen bijeen. De agenda ver meldt: benoeming leden adviescom missie woonruimtewet 1947; wijziging gemeenschappelijke regeling ziekte kostenvoorziening; subsidie aan de schaakclub „De doorzetter"; verkoop van grond aan Gebrs. Van Dijk N.V. te Nieuwveen. krediet bouwrüp- maken van gronden in bestemmings plan Leidse Vaart; vaststelling voor- bereidingsbesluit bestemmingsplan Leidse Vaart; zekerheidstelling bouw woningen in bestemmingsplan Leidse Vaart; verhuur perceeltje grond aan A. J. M. de Boer. Schoolstraat 1; ver lenging termijn ontruiming woning Herenweg 100a. male her bestrating (telkens een weghelft) kan worden hervat. Aan de zijkanten van de straat klinkers van de Herenstraat heeft zich in de loop der jaren zo'n taaie koek gehecht (door het wegverkeer verloren vet en olie. vastgeperst on der de druk van hetzelfde verkeer), dat deze zelfs na een herhaalde be handeling in de steensohrapmachine niet wil loslaten. Nieuwe stenen Om ernstige vertraging in het werk en daarmee gepaard gaande hoge kosten te voorkomen, is dezer dagen besloten voorzover nodig een wegdek van nieuwe stenen aan te brengen. Voorlopig zijn hiervoor 80.000 klinkers besteld (1000 stuks voor f 175,70 stuks per vierkante meter). De oude klinkers worden opge slagen in de openlucht in de hoop. dat regen en vorst de vetkorsrt zo danig zullen aantasten, dat een later te geven behandeling in de steen- schrappers de stenen weer bruikbaar zal maken. Voor een goed verband in het wegdek met nieuwe stenen, maar ook voor het afvoeren van de oude en voor aanvoer en opslag van de nieuwe stenen, was het noodzakelijk de Herenstraat over de volle breedte Lezing over Bartimeiis Voor christenvrouwen KOUDEKERK Dr ChriirtMi- vrouwenbond, afd. Koudekerk-Ha- zerswoude (Rijndijk) hield In het verenigingsgebouw de maandelijkse vergadering. Bij de bestuurswisse ling overhandigde mevrouw Bate laan de scheldende tweede voorzit ster, mevrouw Van VlIet-Lenstra, een cyclaam. Mevrouw Anker-Ver kuil zal het werk overnemen. De heer Overduin van het Chr. blindeninstituut „Bartimeüs" in Zeist vertelde iets over de opvoe ding en het onderwijs van blinde en slechtziende kinderen. Na de lezing werden dia's vertoond. Aan het eind van de avond werd een collecte gehouden voor de kapel die by het nieuwe instituut in Doorn zal worden gebouwd. Deze kapel wordt ter gelegenheid van het 50-iarig bestaan van Bartimeüs geschonken door alle afdelingen var ie NCVB. KOUDEKERK Uitslagen kla- verjascompetitie voetbalvereniging Koudekerk: 1. W van Wetten 5785 punten, 2. P Captein 5410, 3. A Len- ting 5307, 4. mevr Van Amsterdam 5236; 5. J A Paling 5191; 6. H Burg graaf 5177; 7. C Paling 5137; 8 P Pont 5114. van het wegdek op te breken. Zo spoedig mogelijk zal weer op de oude voet. telkens een helft van het wegdek, worden verder gegaan. De Herenstraat moet tot aan de Koe- poortsbrug worden herbestraat. Het is nog niet eerder voorge komen, dat door deze oorzaak een straat of weg helemaal moest wor den afgesloten. KOUDEKERK Uitslagen schaak club wintercompetitie: Groep 1: J. Kruit—H. van Vliet 0—1, H. Starre- veld—C. Reijneveld 0—1, A. Snellen berg—H Boelee 0—1, J. de Wit—L. van der Wulp Vt—Ch. Kuipers— A. J. de Witte 1—0, H. J. Spierenburg N. van Donselaar Vz«/z, J. de Wit Ch. Kuipers 01. Groep 2: D. de Kooter—D. de Bra ver 0—1, A. Scheer—P. de Jong 01, J. van Egmond—G. Snatersen 0—1, G. van Dorp—P. Vernet afg., J. Cok D. de Vogel 01. Donderdag 21 november speelt Kou dekerk zijn tweede competitiewed strijd thuis tegen Alphen 3. LEIDEN „Met groot vertrouwen in uw kundigheid, enthousiasme en hardnekkigheid verklaar ik hierbij de Culturele Raad Leiden voor geïnstalleerd"Met deze woorden besloot burgemeester Van der Wil ligen gistermiddag in de koffiekamer van het stadhuis zijn toespraak voor de jonge Culturele Raad Leiden. Deze raad heeft een voorganger gehad: de commissie van advies in culturele zakendie echter strandde. De Culturele Raad is anders gefundeerd dan zijn voorganger. Het gemeentebestuur was van me ning dat te veel aandacht nodig was voor materiële zaken als bruggen, scholen, verkeer etc., waardoor een immateriële zaak als cultuur naar de achtergrond werd gedrongen. Juist het culturele deel van de sa menleving heeft, evenals sport- en jeugdzaken, een veel persoonlijker beleid nodig dan bovengenoemde za ken- De mensen die dat beleid op zich willen nemen moeten een gron dige kennis bezitten en goed ge oriënteerd zijn. De gemeenteraad probeert nu een oplossing te vinden door een «W1 van de verantwoording die hij heeft voor culturele zaken over ie uta&tu aan een raad van mensen die er veel verstand van hebben en er ook warm voor kunnen lopen. Het is echter niet de bedoeling dat ze door hun enthousiasme de belangen van andere levensgebieden uit het oog verliezen. Dit in verband met het financiële beleid. De Culturele Raad is informeel al bijeen geweest: er werd een dage lijks bestuur gevormd. Ook maakten de leden, van wie wij de namen dinsdag al publiceerden, een begin met de verkenning van hun Leidse culturele leven. Elk lid kent een deel daarvan zeer goed. De burgemeester noemde de le den van de Culturele Raad enkele problemen waarmee het gemeente bestuur al jaren worstelt: allereerst het slepende schouwburgvraagstuk en een probleem als verticale cul tuurspreiding: ook cultuur voor de laagste bevolkingsklasse. Dit komt NIEUWKOOP Vanmorgen om streeks acht uur is op de Nieuw- koopseweg op de grens tussen Nieuwkoop en Alphen een perso nenauto in volle vaart tegen een lantaamnal eereden. De paal kwam midden in de auto te staan. De twee Inzittenden., een 31-jarige vertegenwoordiger uit Haarlem, die de auto bestuurde, en een 28-jarlge vertegenwoordiger uit Amstelveen, raakten ernstig gewond. Zjj zaten bekneld tussen de wrak stukken en het duurde een half uur voordat ze met behulp van breekijzers cn een dommekracht waren bevrijd. Beiden zijn naar het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht. Het ongeluk gebeurde toen de be stuurder van de personenauto een vrachtauto wilde inhalen, die links af sloeg. Beide auto's kwamen met elkaar in aanraking, waardoor de vertegenwoordiger de macht over het stuur verloor en recht op de paal aankoerste. nu voor rekening van de Cultuur Raad, evenals de te krappe huisves ting van culturele instellingen en activiteiten. Het grote struikelblok van het ge meentebestuur In deze zaken was het geld. Burgemeester Van der Willigen drong er bij de leden van de Culturele Raad op aan door te zetten, wanneer zij voorstellen zou den doen aan de gemeenteraad. Zij moesten zich vooral niet laten ont moedigen door de weerstand die de overheid zou bieden. Omdat de cul tuur nog altijd als franje wordt ge zien, als iets „dat wel mooi is, maar het moet geen geld kosten" Is het noodzakelijk aan te dringen op wat financiële armslag in culturele za ken die beslist niet meer kunnen wachten. De voorzitter van de Culturele Raad, wethouder S. Sannes. bedank te burgemeester Van der Willigen voor zijn toespraak. Hij zei lang ge aarzeld te hebben voor hij zijn be noeming als voorzitter aanvaarde. De Culturele Raad en het gemeen tebestuur moeten helemaal los van elkaar staan en de heer Sannes vond het eigenlijk niet juist dat een wethouder als voorzitter werd be noemd. Hy zei dat hij zijn functie zou aanvaarden op voorwaarde dat binnen een jaar een opvolger is ge vonden. Voorlopig zal hij blijven tot de Culturele Raad volledig is opgebouwd. TER AAR De uitslag van de klaver jaswedstr ij d. georganiseerd door de nieuwbouwcommissie van de voetbalvereniging T.A.V.V. in het Dorpshuis is: C. Roos 6175 pun ten: H. Hoogervorst 5928: H. Ange- nent 5766: B. Rietveld 5493: C v. d Haven 5352; M. Kenters 5290: D. van Heijningen 5090: A. Verkerk 5020: H. Treur 4913: B. de Wit 4797. Poedelprijs voor Arie van veen met 3683 punten NIEUWKOOP Het eeuweni pand van mevrouw Corneli.' aan de Dorpsstraat, waarin bakkerij en een kruidenierswinl waren gevestigd, is vanmorgen nauwelijks een uur tijds een pi der vlammen geworden. Om kwart over zes ontdekte zoon van de eigenares, die in bakkerij aan het werk was, brandlucht. Toen hij ging kijkt bleek het rieten dak al vlam hebben gevat. Onmiddellijk slt hij alarm. Zijn moeder en zus! lagen op de bovenverdieping in bed. De brand greep zo snel zich heen, dat de bewoners vla ladder door het voorraam het hl moesten verlaten. Men kon juist een aantal waardepapiei redden. De brandweer was snel plaatse. Geassisteerd door de dense spuit ging men het razei vuur te lüf. maar het rieten stond al volledig in vuur. Ook huiskamer en de bakkerij ginj in vlammen op. De brandweer uitbreiding te voorkomen en na geveer drie kwartier was men brand meester. i i No« Lzen' ■l Ton schai De winkel brandde niet uit kreeg zo'n waterschade, dat de raden geheel als verloren worden beschouwd. De schade, naar schatting meer dan 100, bedraagt, wordt, naar verwi wordt, door verzekering gedeki Het pand, dat al enkele eeu' oud is, is voor de vierde maal prooi van de vlammen gewoi Vermoedelijk hebben vonken de schoorsteen van de bakkerij l»i|r' rieten dak aangestoken. digh kan D doel Dienst voor gasten NIEUW-VENNEP In het kei gebouw aan het Van Haeringq' plantsoen is er zondag weer 1 dienst voor gasten. Om kwart o\ tien begint de samenzang. In dienst zelf, om 10.30 uur, gaat ds. F. Hoekstra uit Den Haag voor. Ond werp: Bent u vrij vandaag? Orgai is Folgert Zwaving. Aan deze die verlenen medewerking: het Chr. Fi farekorps „Arti et Religioni" Haarlem o.l.v. Cees Brugman en jeugdkoor uit Nieuw-Vennep o, Folgert Zwaving. re tion mili teve onti To viest van veili npp tenls bode Twe de li men i H< WOUBRUGGE In Het oü°gen Raedthuys werden de biljartwéver8 strijden gespeeld om het persoonl over kampioenschap 4de klasse in jf*".1 district Veen- en Rijnsitreek. ttenii resultaten werden: resp. gesp., ge| verl.: C. Mank 5, 3 0. 10 pnt (Mheef pioen); C. Elstgeest 4, 2, 1, 9 pnt; 1rine A. Lek 4. 4. 0, 8 pnt; C. Roos 4, 41 en 8 pnt; K. de Bruin 3, 4, 1, 7 pnt;jgesc] Koopman 3. 5, 0, 6 pnt; J. van fonts; Meer 2, 6. 0. 4 pnt; G. van der Miking 2. 6. 0, 4 pnt. 'zij punt WOUBRUGGE De aidel Woubrugge en omstreken van Chr. Boeren- en Tuindersbond v gadert op vrijdag 15 november Het oude Raedthuys. Spreker is heer Joh. de Jong te Alphen i den Rijn met als onderwerp: Amerikaanse en Europese landboi essei bele van NIJMEGEN De heer W J. Buijs die lange tijd bij de LOI werk zaam is geweest, is gisteren in Nij megen bevestigd tot predikant van de chr. geref. kerken. Prof. dr. W H. Velema, hoogleraar aan de theo logische hogeschool te Apeldoorn, voorheen chr. geref. predikant te Leiden, leidde kandidaat Buys in Nijmegen tot zijn dienstwerk in. Bevestiging en intrede hadden plaats in de Geref. kerk aan de Bij- leveldsingel. Prof. Velema preekte over Jere- mia 20 vers 9: ..Maar zeide ik: Ik zal aan Hem niet denken en in Zijn naam niet meer spreken; maar het werd in mijn hart als een bran dend vuur, besloten Ln mijn beende ren; wel matte ik mij af om het in tc houden maar ik kon het niet". Bij de belichting van de taak van de predikant merkte prof. Velema op. dat het niet verwonderlijk is als de mens tot de conclusie komt: ik kan 't niet. Dienaren van het Woord delen ook in de smaad van hun Zender. Wet en evangelie doen het niet meer in onze dagen. Maar op de Paasmorgen is de mond van Je zus Christus weer geopend. De d naar gaat uit in Zijn kracht allö „Ga in deze uw kracht en de Hl zal met u zijn, gij sterke held". Na de bevestiging met handt legging werd de nieuwe predik: ps. 25 vers 2 (gewijzigd) toege» gen. Ds. Buijs preekte over Hand* lingen 4 vers 12a: „En de zal heid is in geen ander". Dit tek woord spreekt van een belijden een opdracht. Petrus nam geen bl voor de mond. Hij schaamde t de ter dood gebrachte Jezus ni Ds. Buijs riep de gemeente op v elkaar open te staan en contad te leggen. De zaligheid houdt t eeh opdracht in. Na de preek werden enkele fc spraken gehouden. Er waren vele Leidenaars getuige van d bevestiging en intrede. Zij br» ten nog een bezoek aan de paJ rie, waar de heer L. Noor duin 1 mens hen een plantenbak aanbd Onder de aanwezigen was ook Van der Weele. voorheen te Leid die juist een beroep naar Sot dam had ontvangen. P lerg pre: Fra aan die dim ..1 ■»CH w.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4