79 WEST-BERLIJN BEDREIGD? mm FRITES Commentaren 500 GRAM Export loopt verder in op import m 11 :i Duitsland paraat 0111 inflatie te keren Baby kwam als een complete verrassing De post werkt heel goed Tijdschriften in Israël op de brandstapel Nieuwe actie verwacht Oostduitsers kwaad Ambassadeurs bijeen Excuses aan Van der Poel Voorkeur Illegaal net in grote steden Vertrouwen Betere cijfers Z6S glanzende onderzettertjes Nieuwe leidse Courant irttteur: F. Diemer nM redacteur: Dr. E. Diemer Donderdag 14 november 1968 49ste |aargany ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvattich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 SPREUK Fatsoen is als vroomheid: het moet van binnenuit komen, anders stoot het af. BA ER-OBERDORF „Moet ze echt die beesten liier heb ben?'* DE BILT Het weerbeeld in bijna geheel Europa wordt be paald door een omvangrijk ho- gedrukgebied waarvan het cen trum boven Scandinavië ligt. Boven de Golf van Biscaye tref fen we een diepe oceaandepressie aan. Tussen beide druksystemen staat boven West-Europa en onze omgeving een krachtige oostelijke luchtstroming. In deze stroming trekken af en toe wolkenvelden mee die voornamelijk het weer in het noorden en oosten van Nederland beïnvloeden. Het komende et maal wordt geleidelijk iets kou dere lucht aangevoerd zodat de temperatuur zowel in de nacht als overdag op een lager niveau kómen te liggen. DE BILT Overwegend droog weer met wolkenvelden. Matige tot krachtige, aan de kust harde oostelijke wind. Vannacht lichte vorst, morgen overdag in het algemeen even boven het vriespunt. Vooruitzichten voor zaterdag: Zon: 10-60 procent. Min. temp. 1 tot 6 graden on der normaaL Max. temp. 2 tot 6 graden on der normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. 19 november Zon op 8.00, onder ff 18.19; Maan op 1.15, onder 14.54; 20 november nieuwe maan. VOORGEBAKKEN PATATES VAN 80 VOOR SLECHTS KWALITEITS DIEPVRIES TEL AVIV De vrederechter in Tel Aviv, Jacob Segal, heeft de in beslagneming en verbranding gelast van enige nummers van Franse, Duitse, Amerikaanse, Italiaanse en Israëlische tijdschfiten, omdat hun inhoud obsceen zou zijn. Onder de gewraakte bladen bevin den zich Stern, l'Express, Newsweek en het in Tel Aviv verschijnende Buil. De twee hoofdredacteuren van het laatstgenoemde blad werden veroor deeld tot voorwaardelijke gevange nisstraffen van resp. 70 en 100 dagen en hoge boeten. Aan de grens tussen Oost- en West-Berlijn BONN In West-Duitsland gaan geruchten over een nieuwe communistische actie tegen West-Berlijn. Het onverwachte onderhoud der ambassadeurs van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk met bondskanselier Kiesinger zou hiermee verband houden. Een lid van het Westduitse parle ment, dat zijn naam geheim wenst te houden, heeft gisteravond over deze kwestie mededelingen gedaan. Hij zei te beschikken over inlichtingen uit Oost-Berlijn, dat de communisten de landverbinding tussen West-Duitsland en West-Berlijn donderdagmorgen of vrijdagmorgen zouden willen blok keren en de handel tussen Oost- en West-Duitsland volledig zouden wil len afbreken. Regeringswoordvoerder Conrad Ahlers verklaarde na het bezoek van de ambassadeurs aan Kiesinger, dat mogelijke communistische maatrege len tegen West-Berlijn niet waren be sproken. „De regering heeft geen in lichtingen ontvangen, die erop wijzen, dat de communisten iets van plan zijn", voegde hij eraan toe. Parachutisten Oud-minister van posterijen Richard Stiicklen, voorzitter van de CDU in Beieren, heeft gisteravond in Bonn verklaard, vernomen te hebben, dat er iets broeit in Oost-Duitsland. Hy had'ook geruchten gehoord over de landing van een Poolse parachu tistendivisie in de DDR. Volgens hem zou de politie in Oost-Berlijn in de afgelopen dagen versterkt zijn met manschappen uit de rest van Oost- Duitsland. Een eventuele actie tegen West- Berlijn zou ook verband houden met het feit, dat de CDU ondanks Oost- duitse waarschuwingen toch haar partijcongres in West-Berlijn heeft gehouden. Dit heeft Oost-Duitsland bijzonder geprikkeld. (Van onze correspondent) DEN HAAG In oktober is de waar de van de Nederlandse uitvoer opnieuw aanzienlijk gestegen, nl. tot 2.974 mil joen tegen 2.688 miljoen In september. Ook de waarde van de invoer nam toe en wel van 2.807 miljoen tot 3.110 miljoen. De uitvoer bedroeg 96 procent van de invoer. Dat is evenveel als in september, maar op langere ter mijn gezien is het Nederlands uitvoer- pakket hard bezig het invoerpakket in waarde „in te halen", hetgeen voor het evenwicht op de handelsbalans en voor het gewenste overschot op de betalings balans van het grootste gewicht is. In vergelijking met oktober 1967 steeg de uitvoer vorige maand met 20 procent en de invoer met 17 procent. De grotere export werd bereikt dank zij opmerke lijke stijgingen in de afzet van machi nes. melkprodukten, vlees, ijzer, staal, optische instrumenten en auto's. Sidney van den Bergh in diep gepeins verzonken kennelijk in concentratie gedurende de persconferentie, na terugkeer van de Nederlandse economische missie uit Zuid-Afrika. Links dr. J. Keuning, rechts W. Bruyn- zeel. morgen voordeel eng. snijcaramels 210 gram van 79 voor 69 FRANKFORT De Westduitse centrale bank constateert in haar maandoverzicht dat thans een volledige werkgelegenheid is bereikt. Daaruit volgt dat de bank haar beleid zou moeten omkeren om inflatie te voorkomen Maar als nu maatregelen worden genomen zou dat volgens de bank tot een vermindering van de binnenlandse vraag kunnen leiden, waar door het Westduitse bedrijfsleven zou kunnen worden aangemoedigd meer te gaan uitvoeren. Er zijn echter andere oplossingen denkbaar. Enerzijds wordt verwacht dat de binnenlandse vraag toch al zal toenemen, waardoor ook meer zal worden ingevoerd, aan de andere kant is de geldstroom naar West- Duitsland van speculatieve aard, wat betekent dat het geld evengoed plotseling de andere kant op kan gaan Als deze factoren de moeilijkheden niet zullen oplossen moeten maat regelen worden genomen om de economische situatie te stabiliseren en waarborgen te scheppen voor de uitvoer van kapitaal. De laatste tijd is de Westduitse economische bedrijvigheid sterk toe genomen, aldus de bank. Dat komt vooral doordat zeer veel orders bin nenkomen. Van der Poel excuses UTRECHT De directie van de School voor Journalistiek heeft de heer Frits van der Poel haar ver ontschuldigin gen aangeboden voor de bejege ning die hij, als gevolg van een misverstand, op dinsdag 12 no vember tijdens het bezoek van prins Claus heeft ondergaan. De directie heeft de heer Van der Poel in een persoonlijk gesprek haar spijt betuigd. Bij dit gesprek was ook aanwezig de heer Gijs Stappershoef, aan wiens wekelijkse les televisie- journalistiek de heer Van der Poel als gast had meegewerkt. De heer Stappershoef, die na het incident op staande voet zijn ontslag had inge diend, zal zijn lessen aan de school nu voort zetten. AMSTERDAM De KRO heeft aan de Unie van Beambten en Hoger Personeel meegedeeld niet te willen terugkomen op het aan de heer F. van der Poel gegeven ontslag op staande voet. Hierdoor is de laatste poging om in onderling overleg tot een oplossing van het geschil te komen vastgelo pen. De heer Van der Poel heeft thans overleg met de Ned. Vereniging van Journalisten en de Unie BHP besloten de nodige stappen te zetten om een uitspraak te verkrijgen op basis van artikel 58 van de cao voor het omroepsbestel, waarin is vastge legd dat geschillen met uitsluiting van de gewone rechter aan de uitspraak van arbiters kunnen wor den onderworpen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De 22-jarige mevrouw K. Wjjman-Husche heeft een welgeschapen maar volkomen onaangekondigde baby van zeven pond gekregen. Van haar zwangerschap heeft ze niets gemerkt. „Dit kind is ons letter lijk in de schoot geworpen", zegt haar man (27), die procuratiehou der by een automobielbedrijf is. Mevrouw Wijman en haar dochtertje Joyce zijn nu het mid delpunt van de belangstelling in het ziekenhuis Amsterdam-Noord, waarvan de geneesheer-directeur, dokter A. Wittenburg, ons het volgende vertelde: „Dit is een zeer zeldzaam geval. In mijn 35-jarige praktijk als arts heb ik zoiets nooit meegemaakt. Wel heb ik er over in de vaklite ratuur gelezen. Dinsdagavond kreeg mevrouw Wijman was last van buikpijn. Zij en haar man dachten aan een darmaandoening. Haar echtgenoot belde de huisarts op, maar voor dat die er was, een kwartier na het telefoontje, kwam het kind ter wereld. Het was een pijnloze bevalling." Nooit in de afgelopen maanden heeft de jonge moeder (maat 36) andere kleren gedragen. Ze was verkoopster in een modezzaak. Vier maanden geleden kreeg ze last van pjjn in haar benen. Een doktersonderzoek leverde niets byzonders op. Haar werd aan geraden, op te houden met dit werk. dat voor haar (ze had plat voeten) niet zo geschikt werd geacht. Bij de onverwachte blijde ge beurtenis kon een arts uit het zelfde flatblok waar de Wijmans wonen, tijdig worden geroepen, zodat hii de geboorte naar een goed einde kon leiden. Een geval als dit is een samen loop van niet onbekende maar wel zeldzame factoren, heeft de be kende Utrechtse vrouwenarts prof. dr. W. P. Plate verklaard: een door abnormale bloedingen gecamoufleerde zwangerschap, die ook nog nagenoeg onzichtbaar was. In die omstandigheden is het begrijpelijk dat de jonge moeder zelf niets heeft kunnen constateren. En dan nog een pijn loze bevalling op de koop toe l, Prof. Plate: zeldzaam, maar niet onbekend. Minister Bakker: zuinig beleid Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur TDLIJKENS mededelingen na haar gesprek van gisteren met da PPR, de party van de radikalen, wil de ARP niet verder gaan dan, na kennisneming van de onderscheidene programma's, te zijner tyd voorkeur uit te spreken voor samenwerking met de partyen die daarvoor ln aan merking komen. wy achten dit een juist standpunt. Verder kan een politieke party niet gaan. Zelfs zal men zich nog grada ties kunnen denken ln de uit te spre ken voorkeur. Waarmee derhalve het dusgenaamd* stembusakkoord is afgewezen niet voor het eerst overigens. Een stembusakkoord is, gezien onze politieke verhoudingen, een onding, en het praten erover betekent een verlies aan tyd die nuttiger ware t* besteden. Het uitspreken van een voorkeur voor in aanmerking komende partyen heeft de voordelen dat aan het zo vurig verlangen naar meer duidelijk heid wordt tegemoetgekomen en dat men zich tegeiyk niet vastsnoert. Voor het standpunt van de ARP spreekt naar alle kanten de redeiyk- heid. MOSKOU De Russen hebben gisteren een onbemande ruimteschip in de richting van de maan gelan ceerd Over de opdracht van de Sonde 6 wordt nog het diepste stil zwijgen bewaard. Naar verluidt zou het ruimteschip vanochtend de maan zijn genaderd. In Washington werd bekendge maakt dat de VS in 1971 twee Mari- ner-ruimtesondes naar Mars zullen zenden om waarnemingsgegevens naar de aarde terug te sturen. Voor de lancering worden Atlas-Centuur- raketten gebruikt. De reis naar Mars duurt zes maanden. AMSTERDAM Efficiency- bureaus die de postdienst heb ben „doorgelicht", hebben daar bepaald geen desolate boel aan getroffen of een ingeslapen di rectie. Hun conclusies wijken dan ook niet af van de inzichten van de PTT-directie als het gaat om een efficiënte bedrijfsvoe ring. Deze passage uit een nog niet openbaar gemaakt rapport van enke le efficiency-bureaus las minister Bakker (verkeer en waterstaat) van middag voor bij de ingebruikstelling van het nieuwe districtspostkantoor in Amsterdam. De officiële opening werd verricht door prins Claus. Er is aldus dit rapport door de uiterlijk weinig demonstra tie v« en gedisciplineerde werkopvatting een hechte bedrijfsbinding ontstaan. Dat gaf het personeel een toewijding die veel sterker Is dan waarschijnlijk door het grote publiek wordt beseft. De toenemende verliessituatie en de vele publiekelijk geuite kritiek op het dienstbetoon van de laatste jaren hebben een merkbaar ontmoedigende invloed en hebben soms een defensie ve houding tot gevolg gehad. STRUCTUEEL Deze opmerkingen moeten we ter harte nemen, zei de minister. Laten we oppassen de post al te lichtvaar dig te kritiseren en laten we er een beetje oog voor hebben dat de moei lijkheden vooral een structureel ka rakter hebben. De minister zei verder dat de post dienst min of meer aan het begin van een nieuwe periode staat. Als daarbij sprake is van hervormingen moet open kaart worden gespeeld. Men mag in geen geval de indruk krijgen: ze doen maar wat bij de post. Het publiek moet ervan overtuigd zijn dat er een zuinig beleid wordt gevoerd. De praktische instelling, de integriteit en de toewijding, waarvan in het rapport sprake is, zullen zon der twijfel ook ln de toekomst het visitekaartje van de post blijven. hl Tsjechoslowakije BRATISLAWA In alle grote ste den van Tsjechoslowakije is een on dergronds net gevormd dat mani festaties organiseert om pressie op de regering en de partij uit te oefenen. Dit heeft de eerste-secretaris van de Slowaakse communistische partij, Husak. gezegd in een toespraak die hij gisteren in Bratislawa voor leden van de arbeidersmilitie hield. TN ZIJN REDE te Stadskanaal heeft mr. Biesheuvel een gesplitst* ARP een te hoge prys genoemd voor samenwerking in „de Achttien". Hy kon zich deze uitspraak, waar ogenschyniyk geen aanleiding toe was, veroorloven, omdat de ervaring hem heeft geleerd dat met „syn op positie" te werken valt. Hy heeft voldoende vertrouwen In de christen-radicalen, die trouwen* een redeiyke oplossing bevorderen door en terecht nooit te dreigen met uittreden. In het afgetrokkene schept de frac tieleider van de ARP met zUn uit spraak voor de christen-radikalen d* mogelijkheid om een akkoord ln d* Achttien tegen te houden. Als de heer Biesheuvel segt: snel werken ln de Achttien, maar tege- ïyk oppassen niet in een verkeerd* hoek terecht te komen, geeft hy syn ARP enige speelruimte. Biyft, dat hy zich met zyn verkla ring te Stadskanaal toch wel gebon den heeft aan een in aantal bo vendien kleine groep ln eigen party. Ook daarom is vertrouwen niet overbodig. QOK de werkloosheidscyfers over oktober geven een gunstig beeld. Vergeleken by vorig jaar is de werk loosheid met 14.000 gedaald. Vorig jaar oktober: 71.000 man, dit jaar 57.000. Bovendien hebben de arbeids bureaus byna 56.000 vacatures voor mannelyk personeel. Wanneer deze ontwikkeling doorzet, zal men dankzy de maatregelen van de regering men kan er over van mening verschillen of deze maat regelen snel genoeg en in voldoend* omvang zyn gekomen sneller dan verwacht in een situatie belanden, waar men weer moet waken tegen een overspannen arbeidsmarkt. Een beter arbeidsbeleid dan in het verleden werd gevoerd zal in de toekomst nodig zyn om de grot* schommelingen in de werkgelegen heid tegen te gaan. De regering heeft de instelling van een Raad voor de Arbeidsmarkt aan gekondigd. Deze zal zo snel mogeiyk aan de slag moeten, opdat bcdryfs- leven en overheid gezameniyk tot een beleid kunnen komen, waarby te grote verrassingen in de toekomst voorkomen worden. Hij viel heftig uit tegen deze „krachten, die nimmer de overwin ning van het socialisme hebben aan vaard" en die nieuwe acties voorbe reiden met het oog op de bijeenkomst van het centrale partijcomité, die vandaag wordt gehouden. Iedere straatbetoging zal worden beschouwd als een op scheuring ge richte daad, vijandig aan staat en partij, aldus Husak. die hieraan toe voegde dat de politie daarmee bij haar optreden rekening zal houden. (met lijn Indisch motief) in etui HOUSTON De bemanning van de Amerikaanse Apollo 10, die in juni 1969 een reis om de maan zal maken, is bekend. Het zijn Thomas P. Stafford (38), kolonel van de luchtmacht en gezagvoerder van hel ruimteschip, Eugene A. Cernan (34), kapitein-luitenant ter zee van de marine en John W. Young, eveneens kapitein-luitenant ter zee. Stafford en Cerna hebben al ge zamenlijk een ruimtevlucht gemaakt Zij vlogen in juni 1966 drie dagen lang met de Gemini-9. S Ik geef op als i nieuwe abonnee: naam: Als beloning voor mijn aktivitelt ontvang ik een set onderzettertjee. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. •treat: plaats: - betaalt: O per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1