Mr. Biesheuvel wil geen splitsing in de ARP Geschiedbeschrijving van het nationaal-socialisme Auto te water! Blijf het hoofd koel houden Mellema: snel bij elkaar kruipen i5 Amerikaanse order voor de bouw van 58 jachten West-Irian NSB'ERS HADDEN WEGENS MISDADEN TEGEN DE MENSELIJKHEID VEROORDEELD MOETEN WORDEN Snel en juist handelen belangrijk W WOENSDAG 13 NOVEMBER 1968 (Van onze parlementsredactie) STADSKANAAL „Er is een trgument voor de misschien wat ngewone voorzichtigheid van Ie ARP waar het „de 18" be reft: ik wil geen afgesplitste iRP, dat zou een te grote prijs Jjn". Een duidelijk antwoord ran de a.r.-fractieleider Biesheu- rel aan zijn „volle politieke neef lellema" van de CHU bij het ezamenlijk optreden van de bei politici in Stadskanaal, waar olgende week nieuwe verkie- ingen worden gehouden na de emeentelijke herindeling. ARP en CHU gaan daar samen, de ;VP doet om onduidelijke redenen liet mee. Algemeen werd verwacht at Mellema en Biesheuvel in zouden aan op de conferentie van jonge- en-politici, waar de Arjos zich istantieerde van de CHJO en OKVP waar het het uitspreken van oorkeur betreft De heer Mellema signaleerde, dat e kiezer zich afzet tegen gevestigde iructuren. Dit verschijnsel en het tit dat het „cement van het evange- |e ons na 1971 aan elkaar moet asthechten", bracht hem tot de op- tierking aan Biesheuvels adres, dat de 18" haast moeten maken en op de leest snelle wijze „bij elkaar moeten ruipen" en moeten komen tot uit- nrrking van een program om chaos voorkomen. De heer Biesheuvel gaf toe, dat een ezamenlijk program er snel moet omen. Maar de overeenstemming ver principiële uitgangspunten is te globaal om nu al te zeggen: re gaan samen. Hij citeerde uit het nterimrapport: een gezamenlijk, •oncreet en duidelijk program op ba- is waarvan overeenstemming over ie uitvoering mogelijk is. Waarschuwin g Het uittreden van de PPR uit de KVP was voor hem de waarschuwing eweest dat je bij een samengaan de ele partij moet meebrengen. „Ik ens en ik begeer geen afgesplitste RP". Hij vond de eerste resultaten an „de 18" bemoedigend, vooral de ignalering van het gevaar, dat for- ulering van het uitgangspunt nog ets zegt over de uitvoering. Zowel hij als de heer Mellema nden dat andere partijen als PvdA, 66, WD en PPR zich over het pro- m van „de 18" zouden moeten uitipreken. Mellema: „Maar het is prematuur om nu al te zeggen met wie we wil len samengaan. Ik ben het dan ook niet eens met de Arjos, wel met de CHJO". Biesheuvel: De christen-radi- calen en de jongeren hebben soms wel eens de vrijmoedigheid de zaken geprononceerd te stellen. Ik kan ze dat niet kwalijk nemen, lk doe het zelf ook wel eens. Beide politici waren het er over eens, dat deze tijd vraagt om samen bundeling. Mellema: „Ik zie wat er om ons heen gebeurt; in de ge vestigde partijen is iets aan de hand. Politici zijn niet meer in staat passie over te brengen." Daarom een nieu we aanpak. Doelmatige aanpak Biesheuvel stelde dat christelijke politiek („niet te verwarren met christelijke partijformatie") moet uit monden in een doelmatige aanpak van de grote problemen. Hoewel het gisteren in het Geert Teisen centrum eigenlijk om de noor delijke problematiek begonnen was DEN HAAG „De Groot-jachten" uit Sleeuwijk heeft met de Bradford Yacht Corporation, Fort Lauderdale, Florida een contract afgesloten voor de bouw van 58 stalen casco's voor motorjachten in lengtes van 12 tot 17 meter. Met dat contract is een bedrag gemoeid van circa 2 miljoen gulden. Het is de eerste maal, dat een Ameri kaans bedrijf casco's van stalen jach ten op grote schaal in Europa koopt. De jachten zullen in Amerika worden afgebouwd. Directeur en ontwerper H. de Groot kreeg ruim een half jaar gele den tijdens een bezoek aan de Vere nigde Staten een proefopdracht voor 2 casco's van 12 meter lengte. Nadat deze jachten enige tijd in Amerika waren, kwam een aanvraag voor gro tere jachten, waaronder het grootste type, de Super Florida 56 met een lengte van 17 meter, en een breedte van 4,80 meter. Het kale casco van een dergelijk jacht kost ruim 30.000 gulden. De schepen worden alle voorzien van 2 cm schuimisolatie, een methode van isoleren die in de jachtbouw nog niet werd toegepast Met de aflevering van deze order is een periode van bijna 2 jaar gemoeid. Het is de tweede zeer grote opdracht uit de VS in korte tijd voor de Ne derlandse jachtbouw (de werf van Lent in de Kaag ontving een maand geleden opdracht voor een 37 meter motorjacht ter waarde van 3 "mil joen). Mellema zette vraagtekens achter het gasprijsbeleid („te weinig fan tasie om van gevestigde patronen af te wijken") en het industrievesti- gingsbeleid moest ook D'66 nog even onder het juk door: Mellema: een afgang bij de algemene beschouwin gen. Biesheuvel: D'66 is alleen maar tevreden als men bij enquêtes klate rende successen behaalt. Het is wel fnerkwaardig dat ze er straks in Stadskanaal niet bij zijn. Minister Bakker bij een scheepje, dat helemaal is op gebouwd uit gereedschappen. Hij bewonderde dit kunststuk op de internationale scheepsbouwten- toonstelling, die hij in de Amsterdamse RAI opende. Mr. B. W. Biesheuvel ichrijft ons: In de Kwartetbladen (waaronder deze krant) van zaterdag 9 november jl. werd een nieuwe politiek van de ARP-Tweede-Kamerfractie inzake West-Irian aangekondigd. De bladen gaan ervan uit dat het artikel van mr. P. J. A. Idenburg in het oktobernr. van A.R. Staatkunde deze nieuwe politiek van de ARP be vat. Hier moet van een misverstand sprake zijn. De feiten liggen namelijk anders. Voor het artikel in AR Staat kunde draagt onze fractie geen ver- antwoordelijkhéid. De beschouwing van de heer Idenburg bevat dan ook geen uiteenzetting van een frac tiestandpunt. De fractie heeft zich over het artikel in AR-Staatkunde ook niet uitgesproken. Wel heeft in de fractiecommissie Buitenlandse Zaken van vorige week een eerste beraad plaats gevonden over de gevolgen van de uitvoering van het akkoord van New York. WARSCHAU Legia Warschau heeft de tweede wedstrijd van het Jaarbeursstedentornooi uit de tweede ronde tegen SV Waregem (België) met 20 gewonnen. Bij rust was de stand nog 00. Waregem had de - eerste wedstrijd slechts met 10 ge wonnen waardoor Legia Warschau over gaat naar de derde ronde. m G „Aan het begrip „misdaden te gen de menselijkheid" is men bij de bijzondere na-oorlogse rechtspraak niet toegekomen. Daardoor is de ware ernst van wat de NSB misdaan heeft, on voldoende tot uitdrukking ge komen. De kans is gemist om het rechtsbewustzijn van het Nederlandse volk op een hogere trap te brengen door duidelijk uiting te geven aan het groei end besef van boven-nationale normen van menselijkheid". Tot deze conclusie komt dr. A A. de Jonge in zijn onlangs verschenen boek Het Nationaal Socialisme in Nederland (Kruseman: 10.90; ge bonden 15,90). De Jon pp betoogt dat het begrip „landverraad" voor de NSB'ers geen overtuigingskracht had. In hun ogen waren zij als met Duitsland sympathiserenden de enigen die Nederland een waar dige p'aats in de komende „Nieuwe Orde" konden waarborgen. De Jonge stelt hier tegenover dat de NSB ook al zou Nederl md onder Mussert een ondprdeel van het Groot-Duitse Rijk zijn geworden geen haar beter voor ons volk was geweest dan de Duitse SS-heerschappij die we in Neder land hebben moeten ondergaan Ne derland zou ook onder NSB-leiding een „leidersstaat" zijn geworden, zonder de geringste volksinvloed: geen „heilstaat" maar een „helstaat" waarin de laatste resten van de de mocratie zouden zijn vernietigd. Antisemitisme Met name komt dit tot uiting in de houding van de NSB ten aanzien van de Joden. Het standpunt radica liseert steeds meer en is tenslotte praktisch gelijk aan de Duitse natio- naal-socialistische opvatting. In 1933 stelt Mussert dat de NSB niet antisemitisch is. Er zijn dan zelfs joden lid van de NSB. Dit noemt hij „Nederlands voelende" Joden. De niet-nationaal-so- cialistische Joden noemt hij on-Ne- derlands en „haarden van gevaar" Tussen 1935 en 1937 is er, aldus dr. De Jonge, sprake van een „ge temperde rassenleer". De toon ten opzichte van de Joden wordt scher per, al worden zij in theorie nog niet als een minderwaardig r?is gezien. Na 1937 komt er een principiële wijziging. De NSB wordt in 1938 voor Joden gesloten. Mussert lan ceert het plan om de Nederlandse Joden naar Suriname over te oren- gen. In het Nationale Dagblad be drijft vooral Rost van Tonningen zware antisemitische propaganda Opkomst Bij de oprichting van de NSB in 1931 was haar program nog uuig. Vooral anti-democratisch gezinden werden erdoor aangetrokken. Zij keerden zich tegen de geestelijke fundamenten van de democratie door te stellen dat de mens niet rationeel is en dat de „eeuwig dom me massa van onmondigen" geleid moet worden door de kleine groep der hoogstbegaafden. Reeds in de jaren twintig komen enkele van deze stromingen op Dp Jonge noemt enkele conservatieve liberalen; de neo-Hegelianen (vol- genlingen van de filosoof Bolland); enkele artistieke bohémiens (zoals Erich Wichman) en een aantal rooms-katholieke jongeren (Wouter Lu'kie en E Verviers) De Jonge beschrijft de opkomst van fascistische bewegingen als het Verbond van Actualisten (Haigh- ton); de Bezemgroep (Sinclair: Haighton, Baars): de NSNAP (Van Rappard, Smit en Kruyt) en het Zwart Front (Arnold Meyer). Toch zouden deze groepen vrijwel niet van de grond komen. Waarin lag dan het succes van de NSB? De Jonge noemt een drietal oorzaken. Volks De NSB bood aanvankelijk een meer vertrouwde aanblik. Geen avonturiers maar mensen die een carrière hadden gemaakt (Mussert, Van Geelkerken, Marchant et d'Ansembourg), alsmede een aantal predikanten behoorden tot de eerste leden. Mussert had bovendien geen dui delijke ideologie, waardoor allerlei ideologen aanvankelijk binnen de NSB een kans meenden te krijgen. Ten slotte is de NSB uiterst be dachtzaam opgebouwd. Mussert had zeker gaven als organisator. Zo kon de NSB bij de Statenverkiezingen van 1935 uitgroeien naar 7,9 procent van de stemmen. Het aantal leden bedroeg in 1936 52.000. In 1937 daal de dit cijfer tot 48.000. Op 1 januari 1940 had de NSB 32.000 leden. Na de verkiezingen van 1935 kwam een ommekeer. Behalve een krachtiger verzet tegen de NSB (R.K. en Gereformeerde Kerken: het Comité van Waakzaamheid e.d.) kwam dit vooral door de toenemen de radicalisering van de NSB zelf. De invloed van de neo-Hegelianen verdween. Kort na 1935 werden de „volkse denkbeelden" in de NSB sterker. Niet meer de staat maar het volk kwam voorop te staan. Dit ging ge paard met een verheerlijking van de boerenstand. Germaans Personen als Roskam, Van Ge- nechten en Goedewaagen schrijven artikelen, waarin het Germaanse ras verheerlijkt wordt. Er wordt gepleit voor sterilisatie van geestelijk gestoorden. Hoewel Mussert zelf hier vreemd tegenover stond, is hij aldus de schrijver, door dit „volkse gedoe" vanuit Duitsland overspoeld Dat de NSB zich door deze ont wikkeling van het Nederlandse volk isoleerde, bleek bij de verkiezingen van 1937. De NSB zakte van 9,7 naar 4,22 procent der stemmen. De Duitse oriëntering is na 1937 volledig doorgezet toen de NSB in zag dat zij in Nederland geen meer derheid achter zich zou krijgen er alleen nog kon hopen dat de inter nationale ontwikkeling haar hiertoe de kans zou geven. Dat deze koerswijziging niet zon der slag of stoot is verlopen acht De Jonge bewezen door de veranderin gen die kort na 1937 in de leiding van de NSB optraden. In de laatste jaren voor de oorlog ontstaan reeds duidelijke verschillen tussen de ge matigde stroming-Mussert en de sterk Duits-radicale richting van Rost van Tonningen en Feldmeyer. Bezetting Gedurende de bezetting wordt de NSB de enig toegelaten partij. Mus sert hoopte hoofd te worden van een Nederlandse regering, die onderdeel zou moeten zijn van een groot-Duitse statenbond. Mussert is, aldus De Jonge heel de oorlog dit standpunt trouw gebleven, ook toen de kans op verwezenlijking in de mist verdween. De Duitse regering wenste Neder land echter een niet-zelfstandig on derdeel van het groot-Germaanse rijk te maken. Zo werd Mussert met vage beloften aan het lijntje gehou den. De SS-richting, onder leiding van J. H. Feldmeyer, kreeg in de NSB steeds meer invloed. En zo werd de NSB in de oorlog een hand langer van de bezetter, zonder eigen politieke invloed. De Jonge herinnert aan de Neder landse NSB'ers. die in dienst kwa men van de Waffen-SS en de Landstorm Nederland. Daarnaast waren er de nationaal-socialisten die bestuursfuncties aanvaardden en voorts de gehate Landwacht, die vooral in de hongerwinter een ware terreur uitoefende. Bezorgdheid Tenslotte uit de schrijver zijn be zorgdheid over het feit dat de demo cratie sinds 1945 niet werkelijk ver beterd is. De laatste jaren wordt de kritiek op het functioneren van het democratisch staatsbestel weer ster ker. De Jonge noemt het een zorg wekkend verschijnsel dat de Boe renpartij een in haar negativisme onmiskenbaar ondemocratische be weging grote verkiezingssucces sen kon behalen. Daarnaast tonen veel linkse jon geren een bedenkelijke onverschil ligheid ten opzichte van de demo cratie. Hij waarschuwt hen dat zij. wanneer zij met de feilen van ons staatsbestel de democratie zelf opzij willen schuiven, kwalen oproepen die duizendmaal erger zijn dan alles wat vandaag wordt afgekeurd. H. VAN SPANNING De herfst en komende winter vragen van de automobilist weer extra aandacht op de weg. Slecht zicht, regen en gladheid verhogen het gevaar en eisen dus verhoogde attentie en het vermogen snel en deskundig te reageren op situaties, waarin men onverwacht terecht komt. Een van die gevaren die automo bilisten vaak bedreigen, is het wa ter. Al tonen statistieken, dat het aantal verdrinkingsgevallen ten ge volge van te water geraakte auto mobielen relatief gering is, feit blijft toch dat menige automobilist liever een eind omrijdt om niet langs een kanaal te hoeven rijden. Wat te doen als men er toch in terecht komt? Is er een overle vingskans? Zeker wél, als men maar op de juiste wijze handelt. Over de vraag hoe men moet handelen, zijn jarenlang foute richtlijnen gehan teerd. Richtlijnen, die men had op gesteld aan de hand van experimen ten met een speciaal gebouwde cabi ne, die men in een zwembad liet zakken, onder ideale omstandighe den dus. Men kwam daarbij tot de con clusie, dat men altijd uit een te wa ter geraakte auto kan komen als men de raampjes maar zolang mo gelijk dicht hield, net zolang tot het water de bovenste rand ervan had bereikt. Pas dan zou men zonder Kostbare auto's Duur blijft altijd een be trekkelijk begrip; vandaar dat er veel over (te) dure, maar telden of nooit over échte du re auto's wordt gesproken. Als men 't over kostbare seriewagens heeft, dan valt onmiddellijk de naam Rolls-Royce. Dat klopt dan ook wel, want voor deze be roemde Engelse wagen, die zelden in Nederland is te zien er rijden er hier maar een paar moet nog altijd de prijs van een luxe bungalow worden betaald. De Rolls-Royce (foto boven) was de duurste auto, die op de recente, in Londen gehouden internationale automobielten toonstelling te bewonderen was. Men ziet 't er zo niet vanaf, maar de prijs bedraagt ruim 110.000 gulden. Voor de door Ford gebouw de Lincoln op de andere plaat is een waar fortuin betaald. De wagen, heel breed en liefst 6'/» meter lang, is het nieuwe vervoermiddel over de weg van president Johnson. Het speciale, uiteraard met de hand vervaardigde en ge pantserde model heeft de Amerikaanse schatkist de lie ve som gekost van 1.8 miljoen gulden! De vraag is natuurlijk of zelfs een Amerikaanse presi dent het niet met een wat goedkopere auto kan doen. In de Verenigde Staten echter schijnt men zich hier niet zo over »p te winden. De duurste en meest re presentatieve auto van de we reld heeft dan ook een ruime zit-, sta- en ligruimte, een ko gelvrij glazen dak en een be pantsering. die twee ton weegt Auto te water! De klap komt hard aan, zó hard, dat men en meestal even versuft door is. Maar geen paniek: men kan er in de meeste gevallen nog wel heelhuids uitkomen, want elke auto blijft nog enige tijd drijven voor hij naar de diepte ver dwijnt. Op de tweede foto is het moment van uitstappen bijna gekomen; men moet dan echter al wel de ramen hebben opengedraaid (wat op de foto niet is gebeurd). veel moeite de portieren kunnen openen en rustig naar buiten kun nen stappen. O Font Maar proeven, genomen door de Haagse brandweer toonden on omstotelijk, dat deze theorie een foute was; dat zij waarschijnlijk wel opging bij proeven in een rustig zwembad, maar allerminst in de werkelijkheid. Naar aanleiding van die experi menten zijn nieuwe richtlijnen op gesteld, die aanzienlijk afwijken van de oorspronkelijke, die zelfs de Ko ninklijke Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen altijd had voorgehouden. Een van de eerste richtlijnen is: raak niet in paniek, ook als de klap op het water hard aankomt (en die komt zeer hard aan). Dan: sluit zo snel mogelijk de ra men. De auto moet namelijk enige tijd drijvende worden gehouden. Men heeft dan de gelegenheid even bij te komen en te overdenken wat men gaat dóén. Véél tijd heeft men daar echter niet voor, want al zeer snel gaat de auto toch zinken. De langst drijvende auto is de Daffodil, die tijdens de proeven 150 seconden boven water bleef. De meeste ande re auto's drijven veel korter. Licht aan Een van de eerste handelingen in die periode moet zijn het ontsteken van de grote lichten, opdat omstan ders de plaats kunnen localiseren Ook het drukken op de claxon is een duidelijk alarmsignaal. Vervolgens draait men de ramen weer open. Dit om te voorkomen, dat de wagen te snel naar voren of naar achteren duikt. Een auto zinkt namelijk nooit horizontaal, maar in de richting waar de motor zich be vindt Daarom gaat de jarenlang onder wezen theorie van „de luchtbel" niet op. Die theorie wilde, dat men zo lang mogelijk in de auto bleef zit ten, met de neus tegen het dak ge drukt, omdat daar de lucht het langst bleef zitten En dat is nu juist een van de grootste fouten gebleken. Die lucht blijft namelijk niet keurig tegen het dak „plakken", maar zoekt het hoogste punt. Bij een auto met de motor voorin zal dat boven de hoe- denplank zijn, bij een achterge- plaatste motor voor onder het dash board. En rustig ademhalen daar is nu eenmaal een onmogelijkheid. Bo vendien blijft de lucht daar maar zeer kort. Deuk Geen luchtbel dus. Wél: een forse deuk in het dak. die zich met een enorme dreun aankondigt en waar op men verdacht moet zijn. Want zit men met het hoofd te dicht bij het dak, dan is het niet denkbeeldig, dat men door de klap buiten westen raakt. De deuk nu kan men voorkomen door de ramen open te draaien. Is men over de eerste schrik heen (en gegarandeerd, dat men hevig schrikt), dan wacht men niet tot het met kracht naar binnen gutsende water de wagen heeft gevuld, maar tot het moment, dat het onderste raamkozijn is bereikt. Men pakt dan de deurkruk, leunt tegen het portier en stapt naar buiten. Op het dak van de auto kan men dan gaan staan wachten op hulp. Is het portier verwrongen, dan doet men er het beste aan de ramen In te slaan. Tips Deze (en nog vele andere) tips voor automobilisten zijn te vinden in het zojuist verschenen boek „Au torijden Levensgevaarlijk" (door Ni co de Jong, Uitgave Van Hoeve, Den Haag, 184 blz. 8,90). De schrijver (technisch redacteur van het blad Autovisie) geeft er in prettig en duidelijk opgediende vorm, tal van adviezen in, die men als automobilist vrijwel dagelijks kan gebruiken. Hij maakt ook dui delijk waarom autorijden, zelfs voor een routinier, vaak zo gevaarlijk kan zijn als men niet weet wat er kan gebeuren. Boeken „Zo zijn mensen in auto's" door A. Spoerl. Uitgave Elsevier. Amster dam (189 blz. 3,50). Dit boek houdt zich in de eerste plaats bezig met de veiligheid, voor zover die afhankelijk is van de persoonlijke omstandigheden van de autorijders. De schrijver geeft er tal van tips in voor zaken, die voor de automobilist belangrijk zijn en gaal voorts in op de wisselwerkingen tussen auto en berijder (hoeveel psychische druk ondergaat een auto mobilist in een drukke binnenstad? Hoe beïnvloedt de auto onze psy che? Hoe kan men aan een mis schien dodelijk verkeersongeval ontsnappen? Hoe reageert de auto op verschillende rijders?) „Hoe houd ik het uit achter het stuur" door George Haines. Uitgave Elsevier. Amsterdam (144 blz. ƒ3,50) Een zeer geestig boekje, waarin ook met tal van tekeningen wordt geïllustreerd hoe de auto over u de baas kan worden. Het geeft voorts f adviezen bij de keuze van een auto en inlichtingen over accessoires. Na lezing vooral niet direct gefrus treerd raken

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9