ADO kwam niet verder dan schot De Zoete op de lat Olie met chemische middelen bestreden Ook Grote Polder voor verkaveling Vuurwerk ontbrak in Haagse aanval In 1967 55 doden in verkeer per week v Duitsers hadden met defensieve taktiek succes Hagenaars misten schutter om kansen te benutten Suez-kanaal niet belangrijk meer Gul applaus voor Jubal Weer studenten onrust in Italië Centrum brengt A j ax-Feijenoord" Vragen over lek in olieleiding Kat li. Rijnsburgers willen eigen werkgelegenheid nieuwe leidse courant woensdag 13 november 1968 (V*n onze sportredactie) DEN HAAG Verbaasd draai den enkele honderden ADO- supporters zich om. Ruim voor tijd hadden zij hun koude plaats in het Zuiderpark verlatenze geloofden niet meer in Haags succes. Toen hoorden zij juichen maar door zo weinig mensen dat het gewoon een Duits doelpunt móest zijn. Dat was het ook, wam Jendrossek, een kwartier voot tijd ingevallen voor schuttel Hannes Löhr, had doelman Thit van 25 meter gepasseerd (01). Uiteraard slaagde het onthutste ADO er niet meer in de achterstand ongedaan te maken, zoals het ook te voren vergeefs op het doel van Heye- res had stormgelopen. Daartoe kregen de Hagenaars alle kans, want de tac tiek van trainer Merkle van FC Köln was er slechts op gericht tegendoel punten te voorkomen. Daarin slaagde hij, niet alleen door de kwaliteit van zijn verdedigers, maar bovenal omdat de Haagse voor hoede met veel pech had te kampen. Bovendien zou Kees Aarts zeven mi nuten voor tijd zelfs hebben gescoord Maar de overigens goed leidende Franse arbiter Machin (hij paste al leen o.i. ten onrechte ook bij grove overtredingen de voordeelregel toe) keurde de „treffer" op advies van zijn grensrechter af, de protesten van de ADO-voorwaartsen ten spijt. Een overwinning van ADO zou enerzijds wel verdiend zijn geweest. Niet alleen omdat de Hagenaars voortdurend een veldoverwicht had den daarvoor speelden zij op eigen terreinmaar vooral omdat het veel kansen kreeg en daarbij pech had. BETER LOT Zo had het schot van Piet de Zoete (kwartier voor rust) dat de lat beukte, beslist een beter lot verdiend, evenals het afstandsschot van de overigens te weinig schietende Harry Heinen even te voren. Maar het bleef bij kansen, mede omdat de blijkbaar alleen voor doel- punten-met-het-hoofd opgestelde Maassen volkomen faalde. Daardoor bleven de meest fraaie kansen voor ADO onbenut, al had de Duitse doel man niet over geluk te klagen. Maar ondanks de ijver van met name Piet de Zoete en rechtsback Theo v. d. Burch werd de grote inzet niet be loond. Vanuit een sluitende verdediging met Weimar als uitblinker, werd aan val na aanval opgezet, die echter even zo vele keren struikelden op vooral Weber de held van FC Köln De ADO-spelers Schoenmaker en Heynen trachten een doorbraak te forceren bij het doel van FC. Köln. Ook nu slaagde de Duitse defensie erin de Hagenaars af te stoppen. „Die bal was een halve meter over de lijn" (Van onze sportredactie) DEN HAAG „Die bal was zeker een halve meter over de lijn". De te leurgestelde Schoenmaker wilde net ledereen wel laten zien, dat het schot van Kees Aarts inderdaad in een doel punt was geresulteerd. Heel ADO was daarover teleurgesteld, om zo een wedstrijd te verliezen valt niet mee. Vreugde daarentegen bij FC Köln dat zich over de 01 zege uiterst tevreden toonde. „We speelden op 00 en wonnen met 10. Wat wilt u nog meer?", vroeg een g.lunderen- de trainer Merkle. Niettemin vond hij ADO een goede ploeg, de Hagenaars één troost latend. De weinig overtuigende reactie van ADO-trainer Happel was: „Mijn jon gens spelen in KeuJen vrijer als ze met een achterstand beginnen. „Direct na deze opmerking luchtte hij zijn ver ontwaardiging over de onverdiende nederlaag: „ADO speelde toch beter?" De desillusie was er niet minder om. al draaide de discussie in de kleedkamer na afloop vooral over het niet toegekende doelpunt. Scheids rechter Machin was evenwel zeer be ilist: „Die bal zat niet, absoluut niet" Liverpool, enige jaren terug in het Feijenoord-stadion en ook Biskup. Er was door de defensieve taktiek van de Duitsers bijna geen doorko men aan, maar het pleit niet voor de Haagse aanvalslinie dat er van de vijf reële scoringskansen er geen één werd benut. SCHADUW Trainer Merkle van FC Köln slaag de echter in zijn opzet, al was daar door sterspeler Overath (als een scha duw gevolgd door De Zoete) geen hoofdrol toebedeeld en ook al was Hannes Löhr, de nog niet geheel fitte topscorer, weinig aan de bal. De taktiek van Merkle en het ont breken van een echte schutter by de Hagenaars heeft de Duitsers voor hel eerst in acht uitwedstry den Europacub voetbal een overwinning opgeleven en het ziet er niet naar uit, dat AD( in de return zich zal kunnen revan cheren. Daarvoor zyn de Duitsers oi eigen terrein te sterk. OSLO Het gesloten Suez-ka naal is niet meer van vitale betekenis voor de wereldhandel en het internati onale zeetransport. Dit schreef giste ren het gezaghebbende Noorse Dag blad voor handel en industrie. In een beschouwing over de ontwik keling na de juni-oorlog van 1967 schrijft het blad dat nauwelijks ie mand behalve de Egyptenaren de ge volgen van de sluiting van het kanaal ondervinden. „De rol van het kanaal is uitgespeeld", aldus het blad dat daaraan toevoegt dat heropening wei nig invloed zou hebben op de interna tionale handel. Het blad berekent dat na herope ning van het kanaal er rekening mee moet worden gehouden dat ongeveer de helft van de vroegere inkomsten zullen zijn weggevall ;n. Verhoging van de kanaalgelden om dit verlies te compenseren zou nog meer schepen het kanaal doen mijden. Het blad pleit er tenslotte voor het Suez-kanaal zonder heffing van gel den door een internationale organisa tie te laten exploiteren. INVALLER SCOORDE ENIGE TREFFER DEN HAAG Vorig jaar kwamen 2862 mensen bij ver keersongelukken om het leven. Dat waren er gemiddeld 55 per week. Tot de slachtoffers behoorden 601 voetgangers, 594 autobestuurders, 560 bromfietsers, 507 fietsers, 448 auto passagiers en 117 motor- en scooter- rijders. Van het totaal aantal doden in 1967 was 39 procent jonger dan 25 jaar, terwijl 20 procent 65 jaar of ouder was. Uit een speciaal onderzoek blijkt verder dat in 1967 bij verkeersonge lukken, alcoholgebruik in het geding was bij 5,9 procent van alle ongeval len met persoonlijk letsel en bij 11,5 pet. van de dodelijke ongevallen. Voor de dodelijke ongevallen op saterdagen en zondagen bedroeg het •andeel van alcohol-ongevallen resp. II en 27 procent. Duidelijk blijkt voorts uit de cij fers de concentratie van de ver keersongevallen onder invloed van alcohol in de nachtelijke uren: bij 42 procent van alle dodelijke ongeluk ken die plaats vonden tussen 0 en 6 uur en bij 19 procent van die tussen 18 en 24 uur werd alcoholgebruik bij de betrokken verkeersdeelnemers waargenomen. In totaal werd over 1967 aalcoholgebruik gemeld bij 3.150 verkeersongelukken met persoonlijk letsel, waaronder 303 met dodelijke afloop. MELBOURNE In het Alfred Zie kenhuis in Melbourne is gisteravond de tweede harttransplantatie in Aus tralië uitgevoerd. Een 40-jarige man heeft het hart van een 44-jarige man nelijke donor gekregen. Het zie kenhuis wilde de namen van patiënt en donor niet bekend maken. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De ruim 28.000 toe schouwers in het Haagse Zuiderpark zagen dan weliswaar voor de wed strijd al vuurwerk, maar in het in hoog tempo gespeelde duel ontbrak het daaraan. Met snel veldspel zette ADO zbn tegenstander onder druk, maar mede omdat eerst in de der tiende minuut het eerste schot op keeper Heyeres werd afgevuurd, was al spoedig duidelijk dat doelpunten schaars zouden blijken. De wil was er bij ADO, maar het affinement ontbrak om het de Duit- ers moeiiyk te maken. Toch was het \DO dat de meeste kansen, kreeg. In ie zeventiende minuut loste De Zoete in vrije positie een schot, maar via het lichaam van de terugsprintende Weber ging de bal corner. Uit die hoekschop ontstond paniek. Keeper Heyeres ging onnodig zijn doel uit. maar dat werd meteen met vyf man dichtgespijkerd, er was geen doorkomen aan. De Zoete pchoot op de lat, een afstandsschot van Heynen ging rakelings naast, het mocht geen doelpunt worden. VAN DE LIJN Aan de andere kant moest Weimar de bal één keer van de lyn halen na een solo van Simmet, die daartoe alle vrijheid kreeg. ADO bleef in de aanval, maar telkens verdwenen de schoten in de Keulse muur. De wat tegenvallende Heynen had na rust pech toen Thielen «na een kwartier zyn inzet van de doellijn haalde, maar ook dit had een doelpunt moeten zijn. Ook Schoenmaker de beste Ha genaar had geen geluk, evenmin als Theo v. d. Burch die zijn ijver niet zag beloond. De spannende wed strijd leverde ten slotte een onver wachte winnaar op toen Jendrossek van 25 meter een schot loste, dat Thie die daarvoor alleen maar kou had geleden, kansloos maakte (01). ADO: d.: Thie; a.: v. d. Burch, Wei- mar, v. d. Oever en Vos; m.: Gi3S»n en De Zoete; v.: Heijnen, Schoenma ker. Maassen en Aarts. FC KÖLN: d.: Heyeres; a.: Thielen, Simmet, Weber, Biskup en Blusch; m.: Flohe en Overath; v.: Hermes, Löhr en Hornig. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De wedstrijd ADOFC Köln werd muzikaal opgeluisterd door de chr. tam boers, trompetters, en pijpers- corps „Jubal" uit Dordrecht, dal een geslaagde show gaf. Voor de wedstrijd beperkte het goed ge trainde corps zich tot figuurmar sen, maar in de rust won Jubal" toen gestoken in Mexicaanse kledij, compleet met sombrero de sympathie van het publiek, dat een gul applaus overhad voor de prestaties van de Dord- tenaren. ROME Bij de universiteit van Genua is een schoenmaker aangehou den, toen hij poogde een primitieve bom tot ontploffing te brengen. Hij zei op verzoek te handelen van een studenten-agitator die hem er geld voor had geboden In Rome duurt een zitstaking in de pedagogische faculteit die maandag begon voort, de deelnemers geven hiermee uiting aan hun bezwaren te gen de toelatingsexamens die zij af geschaft willen zien. Zij worden gesteund door middelbare scholieren, die kortere schooltijden wensen en het recht om bijeenkomsten te hou den. In de Noorditaliaanse stad Pistoia demonstreerden ruim 2.000 studenten tegen een proces tegen twee collega's, die terechtstonden omdat zij tijdens een studentenstaking geschriften hadden verspreid waarop geen da tum, plaats en naam van de drukker stonden vermeld. Tot vreugde van de betogers verklaarde de rechtbank zich niet bevoegd. Bij overheidsfunctie Psychologische test voor academici (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Iedere kandidaat voor een overheidsfunctie op acade misch niveau met beleidsvormings aspecten zal voortaan aan een psycho logisch onderzoek wonden onderwor pen. Het kabinet heeft hiertoe onlangs besloten. In een later stadium zullen nog meer groepen van functies in het overheidsapparaat worden aangewe zen, waarbij het psychologisch onder zoek zal moeten deel uitmaken van de procedure voor het selecteren van kandidaten. Gedacht wordt aan in spectie- en controlefuncties, die veel vuldig contact met publiek inhouden. Staatssecretaris mr. C.v an Veen (Binnenlandse zaken) heeft de depar tementen verzocht mee te werken aan een zakelijk en doelmatig gebruik van de adviezen van de Rykspsycho- logische dienst, verduidelijking van het wervingsbeleid van de rijksover heid en verbetering van de beeldvor ming van de rijksoverheid als werk geefster. De staatssecretaris ziet in een meer systematische aanpak van de vaca ture-voorziening het begin van een personeelsbeleid op langere termyn. Men kan niet volstaan, zo is zijn filo sofie. met mensen aan te trekken voor bepaalde vacatures. Men moet hun ook de mogelijkheid bieden al naar gelang hun niveau, een carrière te maken in een apparaat dat steeds an dere eisen stelt. Hiermee moet reeds bij de werving en selectie ïekening worden gehouden. AMSTERDAM „AjaxFeyen- oord" heet het stuk van Gerben Hellinga dat toneelgroep Centrum maart 1969 in Haarlem in première brengt Het stuk. dat speciaal voor Centrum werd geschreven, speelt zich af op de tribune* Geen gevaar voor vissterfte in ringvaart Haarlemmermeer <"t I.M, v' J' NIEUWE WETEKING Voor de tweede keer binnen zeer korte tyd heeft het Hoogheemraadschap van Leiden alarm geslagen, nadat gister morgen even ten westen van de brug by Nieuwe Wetering een lek in de pijpleiding van Rotterdam en de Mobil-raffinaderij in Amsterdam was ontdekt. Enkele kubieke meters olie zyn in het water van de Haarlem mermeer terechtgekomen. Het Hoogheemraadschap, dat de Ned. Pijp leiding Maatschappij N.V. in Den Haag volledig aansprakelijk stelt voor alle schade, heeft de boeren in de omgeving gewaarschuwd ervoor te waken, dat het vee niet uit de Ringvaart zou drinken. Tevens werd de Vissery-inspectie ingeschakeld, maar de verontreiniging bleek niet zo erg te zyn, dat er gevaar voor vissterfte bestond. Gistermiddag is personeel van de N.P.M. bezig geweest met het boren van een gat in de nabijheid van het lek, waarin water kan worden ge perst om de leiding schoon te ma ken. De pompen in de leiding zijn stilgezet en de afsluiters zyn gedicht. Voor Mobil betekent de afsluiting van de pijpleiding geen stagnatie, omdat men over grote reserves ruwe olie beschikt. Vermoed wordt, dat het lek, dat een halve meter van de kant afligt, anderhalf a twee meter onder de bo dem van de Ringvaart zit. Gepro beerd is de olie van het water te zui gen, terwijl men tevens bezig was de olie met chemische middelen te be strijden. Inspectieteam Zondag al ontdekte een brugwach ter, dat er olie op het water dreef. Onmiddellijk werd Mobil gewaar schuwd, die een inspectieteam stuur de, dat tot de conclusie kwam, dat de olie van een schip afkomstig was. Dinsdagmorgen zag lanbouwer Roos opnieuw een laagje olie op het water Hy waarschuwde de rijkspolitie te water, die er meteen werk van maak te. Mobil was er echter nog steeds niet van overtuigd, dat het een lek betrof in de pypleiding, maar zei, dat de olie door een schip was geloosd. Pas tegen elf uur moest men ongelijk bekennen. HAARLEM De heer J. Harmsen, lid van Provinciale Staten van Noordholland voor de PvdA, heeft Gedeputeerde Staten naar aanleiding van het lek in de olieleiding by de Ringvaart in de Haarlemmermeer schriftelijk gevraagd welke de oorza ken zyn geweest van het lek en welke maatregelen zyn getroffen om de schade die door dit lek kan ont staan, zoveel mogelyk te beperken. Zien G. S. in het gebeurde niet een nieuw bewijs, dat zich bij olieborin gen en olietransporten onvermijdelyk calamiteiten voordoen en achten we het niet dienstig hierop opnieuw de aandacht van de regering te vesti gen, opdat de regering alsnog olie boringen en olietransporten in drink- waterwingebieden tegengaat, zo vraagt de heer Harmsen. Sinds in april de eerste olie door de pypleiding is geperst, wordt dë buis om de veertien dagen met be hulp varj een helicopter gecontro leerd. Bechtel Nederland N.V. heeft de pypleiding laten aanleggen. Men is echter van mening, dat de leiding goed is afgeleverd. De directeur van de N.P.M.dr. K. G. de Groot, zei, dat de maatschappy alle eventuele schade zal vergoeden, zoals ir. H. de Groot van de technische dienst van Rynland ook had gesteld. Eerst moet echter worden uitgezocht of het hier een constructiefout betreft. In dat ge val zal men met Bechtel N.V. gaan praten. Mobil en de N.P.M. zullen er in ieder geval voor moeten zorgen, dat de laag olie wordt verwijderd. Het lek kan worden gedicht, zodra de leiding is schoongemaakt. Verwacht wordt, dat het werk nog wel enkele dagen zal duren. ZOETERWOUDE Voor de derde keer binnen enkele weken kwa men de afgevaardigden van een Zoeterwoudse polder byeen om zich uit te spreken over het voorstel een plan tot ruilverkaveling aan te vra gen. De ingelanden van de Grote Polder hebben daar niet veel tyd voor nodig gehad. Binnen een uur kwam men tot stemming, die aan duide lijkheid niet te wensen overliet. Van de 115 stemmen waren 87 voor en 28 tegen. Opnieuw was ir. C. J. K. van Dam van de Cultuur Technische Dienst aanwezig om vragen te beantwoor den. Na alle voorlichting, die er reeds is geweest, waren dat er niet veel. Ir. Van Dam gaf nog een uiteenzet ting over de voorbereidingsprocedure van het plan. De ingelanden zullen via een z.g. voorbereidingscommissie nauw by de besprekingen worden be trokken. Deze periode waarin o.m. een on derzoek zal plaats hebben naar de huidige situatie, duurt ongeveer vier jaar. Hieraan zijn voor de ingelanden geen kosten verbonden. Wel mag worden verwacht, dat wanneer men nu voorstander is, men straks het plan reëel zal bezien. Op een vraag werd geantwoord dat de kosten niet per polder zullen wor den geraamd. Men zal echter nooit behoeven te betalen voor voorzienin gen in andere polders. Zeventig procent Naarmate men profiteert zal men worden aangeslagen. Ir. Van Dam wees erop dat uitbreiding van het verkavelingsgebied onder Hazers- woude met de polders onder Zoeter- woude zeker niet is opgezet om ver schuiving van lasten te krygen. Om vele redenen is men voorstander van verkaveling over een flinke opper vlakte. Nadat nog eens was bevestigd, dat de overheid 70 procent van de kos ten voor haar rekening neemt, kwam het voorstel in stemming met de res trictie dat- het gebied ten oosten van de spoorlyn Leiden-Alphen buiten beschouwing zal worden gelaten. Dit i.v.m. de bestemming tot industrie terrein. Naar aanleiding van de uitslag zal het overleg met de Oost- en West broekpolder worden heropend, ant woordde ir. Van Dam op vragen uit de vergadering. RIJNSBURG In Rijnsburg is een vergadering gehouden, waartoe alle katholieke mwjoners (rond de driehonderd) waren uitgenodigd om hun wensen te vernemen over een eigen kerkgelegenheid. De katholieke inwoners van Rijns burg behoren gedeeltelijk tot de paroehie Oegstgeest, gedeeltelijk tot de parochie Katwijk, en gaan daar ter kerke. De bijeenkomst werd geleid door kapelaan F. J. Wüst uit Katwyk en werd bijgewoond door pastoor B. A Emmelkamp uit Katwijk, pastoor H. J. Kooyman uit Oegstgeest, kapelaan P. J. M. Lansbergen uit Oegstgeest en vertegenwoordigers van de pa rochieraden van beide parochies. Bij de bespreking kwam tot uiting, dat de Rijnsbungse katholieken zich reeds geruime tyd misdeeld hebben gevoeld. Er zou aan hen te weinig aandacht besteed zijn. In meerderheid was de vergadering voor een eigen kerkgelegenheid voor de weekeinden in Rijnsburg, waar toe een zaal zou moeten worden ge huurd. Om tot een breder opinie-peiling te komen by alle katholieke inwoners werd een werkgroep ingesteld, waar in zitting namen mevr. E. Baeten- Brunt en mevr. P. Deutekom—de Boer en de heren G. J. v. Tol, J. Baeten, F. Fryns, J. Hoogduin en J. Waalwijk. Deze werkgroep zal de functies onderling verdelen. LISSE Het damescomité Bar- timeüs houdt morgenmiddag in de vergaderzaal van de Geref. kerk Vrijgemaakt een bazaar ten bate van de blinden in de ontwikkelings landen. Kinderen kunnen van half vier af terecht om te grabbelen. Student moest voor ,.kat" uitwijken DEN HAAG Ern 18-jariee student in de rechten uit Leiden was 's nachts tegen een geparkeer de auto gereden. Hij had nogal wat bier op en moest, voordat hij naar het politiebureau werd gebracht, eerst in het ziekenhuis worden be handeld. Bij de Haagse politierechter had de student het over een kat, waar voor hij moest uitwijken, maar een hoofdagent van politie had vastge steld, dat hij onder invloed was. Hij had het over die verrekte rotkat, aldus de hoofdagent, maar daar ge loofde ik niet aan. De officier van justitie gaf toe, dat studenten een ander leven lei den dan de meeste mensen. Wij zijn allemaal ook eens student geweest, sprak hy uit ervaring, maar spelen met mensenlevens is er niet by. Hij eiste twee weken gevangenisstraf een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De rechter vond het ver velend voor verdachte, maar von niste conform de eis. Kort geding Breigids uitgesteld LEIDEN Het kort geding voor de Haagse rechtbank, aangespannen door de Brabantse Breiwolfabrie- ken te Tilburg tegen de N.V. Newo- tex (Neveda), dochtermaatschappij van de Leidse Wol, ter zake van overtreding van het merkenrecht, inbreuk op hot auteursrecht en on rechtmatige concurrentie het gaat om een geïllustreerd stalen- boek van breigarens is uitgesteld tot maandag 18 november 's mor gens kwart over tien. LISSE De buurtvereniging Wil- helmina geeft morgen om half acht in het KAB-gebouw voor de leden een feestavond. Opgevoerd zal wor den het toneelstuk Boerenstrijd van K. Bergsma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7