NAVO.500 MILJOEN? HOFNAR Geen besluit over defensielasten BVD is minder actief Brussel vergadert en Den Haag rekent VAN DER POEL WAS NIET WELKOM Amerikaanse spionage per economische kunstmaan vraag uw winkelier 100% tabak Lemnitzer vraagt nóg grotere defensie-inspanningen BREUK IN LEIDING Wie gaat met die extra winst strijken? Regering praatte er alleen maar over REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Rijnmond krijgt geen „tussenpaus" WOENSDAG 13 NOVEMBER 1948 A 0 stuks f.2r Hoe hoog wordt de NAVO-bijdrage der part ners? Als generaal Lemnitzer zijn zin krijgt, zal de defensie van de aangesloten landen veel duur der worden. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) BRUSSEL Als de Noordatlantische Verdragsorganisatie zich opstelt tegenover het Warschau pact zoals op dit moment noodzakelijk wordt geacht, moet de Nederlandse defensiebegroting met onge veer een miljard gulden worden verhoogd. Mevrouw Nixon is al bij mevrouw Johnson op bezoek geweest om rich wat vertrouwd te maken met de inrichting van het Witte Huis, waar zij straks de first lady zal zijn. Beide dames bekeken de tekeningen waarop de plattegrond van de presidentswoning te zien is. Toelichting gaf de huismeester, mr. J. B. West. NEW YORK Mevrouw Rhena Eckert, dochter van Albert Schweit zer, is op het ogenblik in Amerika, waar zij hulp vraagt voor het zie kenhuis in Lambarene. Zij vertelde, dat in dit ziekenhuis A meer dan vijftienhonderd kinde ren uit Biafra zyn opgenomen. Het ziekenhuis telt maar vierhonderd 'bedden. Gezien de aarzeling, die bij verschillende landen bestaat, meer geld ter beschikking te stellen voor de opvoering van de militaire paraat heid, moet echter gerekend worden met een veel geringer bedrag. Den Haag, dat zijn gevraagde bij drage aan de NAVO afhankelijk stelt van de houding van andere partners, rekent met een verhoging van onge veer 500 miljoen gulden. De vergadering van de assemblee en de raad van ministers van de NA VO, die deze week in Brussel wordt gehouden, werd vervroegd in ver band met de Sowjetinvasie in Tsje- choslowakije. LEMNITZER Generaal Lemnitzer, opperbevel hebber van de geallieerde strijd krachten in Europa, deed gisteren een beroep op de NAVO-landen de defensie-inspanningen te vergroten. Tegelijkertijd legde hij er de na druk op dat de Noordatlantische Ver dragsorganisatie van nature een de fensief karakter draagt, ondanks de Prins Claus had wel willen praten UTRECHT De redactie van Vara's „Achter het nieuws" heeft gisteravond in een tele gram geprotesteerd tegen het optreden van de directeur van de school voor de journalistiek, dr. M. Schneider, die tijdens het werkbezoek van prins Claus aan de school weigerde de ontslagen KRO-medewerker Frits van der Poel aan de lunch te laten deelnemen. „Uw optreden kan niet los wor den gezien van pogingen van de Rijksvoorlichtingsdienst een ont moeting tussen prins ^Iaus en de heer Van der Poel te voorkomen. Daarmee heeft u nieuw voedsel gegeven aan de ketterjacht tegen een bekwaam collega", aldus Ach ter het nieuws. De heer Gijs Stappershoef, re gisseur bij de NTS en docent aan de school, bood onmiddellijk na de weigering Van der Poel toe te laten uit protest zijn ontslag aan. Van der Poel gaf op het moment van het bezoek van de prins een gastcollege en was door een do cent voor de lunch uitgenodigd. PANIEK Commentaar van Frits van der Poel: „Ik vind dit weer een ty pisch Nederlands staaltje van in paniek raken als er een lid van het koninklijk huis in de buurt is. Ik wist niet, dat ik een schriftelij ke uitnodiging moest hebben voor die lunch, dat bleek later pas. Ik was gast van Stappershoef en ja, ik was natuurlijk wel even bele digd. Dat Stappershoef ontslag nam, vind ik een logisch gevolg, ik was tenslotte zijn gast. Ik zie niet in, waarom de Prins en ik elkaar geen hand hadden kunnen geven. Ik ben geen monarchist, maar ook geen anti-monarchist. De hele zaak vind ik nogal erg ver velend, ik heb geen behoefte weer in een rel te worden betrokken". Hilversumse lyceumkwestie. Hier LYCEUM Dat laatste zegt hij ook over de Hilversumse lyceumkwestie. Hier betroef het een discussieles over omroepjournalistiek en vrije nieuwsgaring, welke hij volgens afspraak zou geven in de op het ogenblik gehouden werkweek van de leerlingen hoogste klasse van het r.k. Lyceum voor het Gooi. De leerlingen zijn daarvoor in het Baarnse vormingscentrum Dra kenburg. De leiding van dit centrum vreesde moeilijkheden met ouders van leerlingen en er werd afge sproken, dat de naam van Van der Poel zou worden geschrapt van het programma, indien deze werkelijk ontstonden. De leerlingen betoonden zich enthousiast over de komende les, maar enige ouders dienden inder- >m heeft de rector, drs. Ph. Scheen, dP lps afgevoerd. Volgens zijn ver daad ernstige bezwaren in. Daar- klaring gaat het in geen geval om een boycot tegen Frits van der Poel. De wens van de ouders moet echter voor alles gaan, omdat de school tegenover hen verantwoor dingsplicht heeft. Drs. Scheer ont kent niet, dat bepaalde weerstan den tegenover de meningen van Frits van der Poel begrijpelijk zyn. INCIDENT Het incident tijdens het bezoek van prins Claus aan de School voor de Journalistiek ontstond tij dens een wandelende lunch in de directiekamer. Van der Poel kwam daar binnen, tezamen met drs. J. S. Wijnen, docent Nederlandse ge schiedenis en Gijs Stappershoef, docent radio- en tv-journalistiek. De directeur van de school, dr. M. Schneider, ging onmiddellijk naar Van der Poel toe en zei: „Weg wezen hier, je behoort niet tot de genodigend!". De heer Stappershoef werd zo driftig over wat hij noemde „een onheuse be handeling van een zijner gasten" dat hij op staande voet midden tussen de aanwezigen zijn ontslag aankondigde Adjunct-directeur H Schaafsma, sprong toe om te bemiddelen, maar bereikte niets meer Stappershoef verliet samen met Van der Poel de kamer. Prins Claus, die van dichtbij het incident meemaakte, merkte op dat hij toch wel eens met Frits van der Poel over diens uitzending had willen praten, hoewel hij „de grap over zijn schoonzuster natuurlijk ongepast vond. SPERVUUR De Prins zelf heeft niet veel van het incident gemerkt. Wel kreeg hij tijdens het borreluurtje een spervuur van vragen op zich af gevuurd over de meest uiteenlo pende onderwerpen Ook werd zijn mening gevraagd over de „zaak Van der Poel". Verder vroegen de joumalisten- in-spe hem op welke partij hij in Duitsland stemde, voordat hij trouwde propaganda die in Moskou wordt ge voerd. De agressie moest worden af geweerd om de vrede te kunnen be waren. De NAVO als verdedigingsor ganisatie bedreigde niemand. Zij bestond slechts om dreigingen van buiten te keren. Generaal Lemnitzer legde er de na druk op dat de militaire kasverhou- dingen ernstig waren verstoord door de Russische bezetting van Tsje- choslowakije. De argumenten, die hiervoor gel den, werden niet genoemd door de man die verantwoordelijk is voor de collectieve veiligheid van West-Euro pa. TIEN DIVISIES In de wandelgangen van het Brus selse Congrespaleis kan men echter horen dat 700.000 Russische reser visten onder de wapenen gebleven zijn, dat tenminste tien Sowjetdi- visies zich via Tsjechoslowakije naar de Westduitse grens hebben ver plaatst en dat diverse legereenheden door Moskou op oorlogssterkte wor den gehouden. Gesteund door de assemblee zal de raad van ministers van de NAVO uitgenodigd zijn zowel de ministers van defensie als die van buitenlandse zaken en financiën zich ernstig beraden over het tegenwicht, dat ge boden kan worden. Helaas is de tijd voorbij een half jaar geleden was dat nog aan de orde tijdens de NA- VO-conferentie in IJsland dat ge zocht werd naar een vorm van ont wapening, of althans een militair evenwicht tussen Oost en West. HIATEN Het gaat niet om geld, maar om manschappen en materieel. Het ver gelijkingsmateriaal, dat beschikbaar is, vertoont veel hiaten. Warschau- pact-divisies kunnen niet met NA- VO-divisies vergeleken worden, om dat ze veel kleiner zijn. Het Cooper-rapport een Ameri kaanse analyse over aantallen, die aan de orde zijn zegt dat de NA VO over 677.000 parate militairen beschikt en het Warschaupact over 619.000 man. In de NAVO zijn echter niet de Franse militairen meegere kend, terwijl bij het Warschaupact de in de Sowjetunle gelegerde mili tairen ontbreken. Een andere vergelijking gaat even eens mank. Er wordt weieens gezegd dat de NAVO in laatate instantie 5 4 miljoen militairen op de been kan brengen en het Warschaupact 4.8 miljoen. Bij het NAVO-potentieel zijn echter de in Vietnam gelegerde Amerikaanse strijdkrachten meegere kend, zomede alle militaire eenheden van het Westen, die in gebieden bui ten Europa zijn gelegerd. Waar het op neerkomt, zijn dat de parate troepen die wederzijds beschikbaar zijn. Het Warschaupact wint het op dit punt. Ook het mate rieel tanks, vliegtuigen enz. zou veel aanzienlijker zijn. AUTORITEIT Ter tafel ligt het Blumenfeld-rap- port Blumenfeld is een Westduitse rapporteur, die nogal anti-Gaul listisch is ingesteld dat de aanbe- In de oliebuisleiding Rotter dam-Amsterdam onder de Ring vaart bij Nieuwe Wetering ontstond gisteren een breuk. Ir. P. P. Bijlaard, adjunct-direc teur van de Nederlandse Pijp leiding Maatschappij, stapte onmiddellijk in een roeiboot om ter plaatse de schade te be kijken. DEN HAAG Er is onenigheid ontstaan tussen sigarenwinkeliers en groothandelaren enerzijds en de fabri kanten anderzijds over de verdeling van de prijsverhoging per 1 januari. Van deze verhoging van een kwartje per pakje sigaretten gaat 19 cent naar de schatkist. Er blyft 6 cent over voor handel en fabrikant samen (to taal bij de huidige omzet 49 miljoen gulden). De controverse is ontstaan door een voorstel van de industrie om van die 49 min 20 min aan de handel te geven en zelf 29 min te houden. Dit be tekent dat de handel 10,5 procent van de totale winstmarge krijgt, evenveel als op 't ogenblik. De handelaren willen dit percentage verhoogd zien tot 11,3 en daarmee teruggaan tot het percentage, dat zij kregen voor de laatste prijsverhoging, eind 1S65. Het Bureau Tabaksdetailhandel noemt het onredelijk, dat de industrie met een zo grote extra winst gaat strijken. Een winst, die dan zou worden ver deeld onder een gering aantal fabri kanten. Zo zou Tabacofina (Laurens), die voornamelijk met Caballero 42 procent van de markt heeft, ook 42 procent van die 29 miljoen krij gen veling doet de regeringshoofden van de Benelux, West-Duitsland, Italië, Groot-Britannië, Denemarken en Noorwegen nog dit jaar bijeen te roepen. Zij zouden moeten nagaan of het mogelijk is een Europese autori teit op het gebied van de defensie in het leven te roepen. Blumenfeld wil dus met Engeland en zonder Frankrijk een politieke ge meenschap vormen. De doelen zijn: 1. stabilisatie van de toestand in Centraal- en Oost-Europa; 2. preventieve controle op de evo lutie aan de zuidflank (Middellandse Zee); 3. opbouwende discussies over de integratie van de „Europese kern"; 4. samenwerking (partnership) tus sen de Europese pijler van de NAVO en de Verenigde Staten. BEREIDHEID Zoals de kaarten nu liggen zijn de Verenigde Staten, Engeland, Duitsland. Noorwegen, Griekenland, Italië. Nederland en België bereid hun defensie verder uit te bouwen. Denemarken. Canada, Portugal. Tur kije en Luxemburg zien. alle om verschillende redenen, de situatie minder somber in In ieder geval zul len ze zich afzijdig houden van op voering van de paraatheid in de NA VO. Van de' Verenigde Staten verwacht men een „sterk positieve" houding. Minister Rusk, die hier in Brussel waarschijnlijk zijn zwanenzang zingt, zal zeker niet meer aandringen op een vermindering van de Ameri kaanse troepen in Europa. Men houdt het zelfs voor waarschijnlijk dat Washington gezien de veranderd® si- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) heeft dinsdag in de Twee de Kamer ontkend dat de regering reeds een beslissing heeft genomen over een verhoping van de defensie- lasten tot een bedrag van 250 miljoen. De regering heeft op haar kabinets beraad van vorige week slechts onder zocht welke maatregelen ter verster king van de Nederlandse bijdrage aan de NAVO well'cht mogelijk en tuatie In Europa door de bezetting van Tsjechoslowakije. een uitbrei ding van zijn aktiviteiten aar de overkan» van de oceaan belooft. Op de houding van Engeland schijnt een bijzonder licht. Door zijn terugtrekking uit het Nabije en het Verre Oosten heeft Groot- Britannië een overschot aan be roepsmilitairen, dat buiten las ten van de schatkist voor de vei ligheid van Europa kan worden ingezet. LONDEN Verscheidene Britse geleerden hebben gisteren in Londen gewezen op het ge vaar, dat de VS de grote aan tallen foto's die uit kunstmanen zyn genomen, kan gebruiken om de stand van de oogst en de bodemschatten van andere lan den te bespioneren. Dit kwam ter sprake op een bij eenkomst over de problemen van de technologische wetenschap, die door de Britse conservatieve partij was belegd. De ruimtevaartspecialist K. Pardoe zei dat tot dusver slechts 13 van de ongeveer 8000 foto's die de ruimte vaarders van de Apollo-7 hadden ge nomen, voor publikatie zijn vrijgege ven. Veel meer dan deze 13 worder het zeker niet, zei hij. Met behulp van de foto's zijn de Amerikanen niet alleen in staat, om de stand van de oogst in eigen land maar ook in andere landen vast te stellen. Zij kunnen daaruit hun con clusies trekken voor de toestand op j de wereldmarkt. Goed waargenomen kan worden of een bepaalde oogst schade heeft gele den, of bossen dnoi ongedierte wor den geteisterd, waar de visgronden zich bevinden en waar aardolie in de bodem kan voorkomen. Een andere deelnemer, O'Hagan was het met deze stelling eens. Vol gens hem kopen de Amerikanen de gewenst zijn. Er is, aldus de minister geen enkele principiële beslissing ge nomen. Over deze tangelegenheid waren vragen gesteld door de socialist Den Uyl. Hij wees op berichten in dagbla den. waarin werd gesteld dat de rege ring bereid zou zijn de lopende defen siebegroting met een bedrag van 250 miljoen te verhogen; onder meer door het bestellen van extra tanks en het annuleren van de voorgenomen ver koop van vliegniigen aan West-Duits land. Drs. Den Jy] meende dat de rege ring hiermee handelde In strijd mei eerder gedane uitsi-raken dat men eerst de vergadering van de NAVO- landen, morgen in Brussel zou af wachten. Minister Den Toom beklemtoonde dat de regeiuiy slechts onderzocht heeft welke mogelijkheden er zijn om na de inval van Rusland in Tsjecho slowakije het Nederlands aandeel Ir de Westerse 'erdediging te verbete ren. Hierbij is een scala van mogelijk heden ter sprake gekomen zoals ver betering van 1e onderzeebootbestrij- ding; aanschaf extra tanks en Stai^ fighters -»n dergelijke STOCKHOI.M In Zweden zullen met ingang van 1971 alle nieuwe au to's met benzinemotor moeten zijn uitgerusl met een filter op de uitlaat Ministei van verkeer Lundkvist heeft daartoe gisteren bij het oarlement een wetsontwerp ingediend Deskun digen verwachten een vermindering van de luchtverontreiniging door kooldioxide en koolwaterstof met 40 procent. Voor oude auto's zullen ook voorzieningen moeten worden getrof fen die tot vermindering van de 1 uchtverontreiniging leiden. Woer |n Verweer afwijzing van sollicitatie DEN HAAG De Binnenlandse veiligheidsdienst doet de laatste tijd veel minder aan veligheidsonder- zoeken en de dienst zal dit werk in de toekomst nog verder beper ken. ken. Minister II. K. J. Beernink deelde dit gisteravond in de Tweede Kamer mee. De lijst van functies, waarvoor een antecendentenonderzoek wordt verricht door de BVD zal worden gepubliceerd, zo beloofde de mi nister. In de praktijk wordt reeds op de te verwachten regeling voor uitgelopen, wanneer de betrok kenen naar een beschermde func tie hebben gesolliciteerd. Mr. Beernink wilde niet ingaan op een verzoek van mejuffrouw mr. A. M Goudsmit (D'66) om een for mele, duidelijke regeling voor het verjaren van gegevens, die door de BVD zijn verzameld. Voor het bestrijden van spionage kunnen oude, schijnbaar onbelang rijke gegevens van groot nut zijn, zei de minister. Een beschikking over verweer te gen afwijzing van een sollicitatie op grond van de uitslag van een BVD- onderzoek is op komst. De pacifist Wiebenga kwam met een motie, waarin werd gesteld dat het lidmaatschap van een politieke partij geen factor mag zijn bij aan stelling of bevordering van ambte naren. Mr. Beernink zei hiervan dat de lijst met verboden politieke partijen niet algemeen wordt toegepast De ze lyst komt slechts ter sprake bij benoeming voor vertrouwensfunc ties. De minister zei voorts dat de PSP niet voorkomt op de lijst van voor ambtenaren verboden party en. De heer Wiebenga trok hierop de motie waarin deze kwestie ter spra ke werd gebracht in. Dem onstratierecht Mej. Goudsmit (D'66) vroeg nog in een motie om een wettelijke re geling van de omstandigheden waar onder de politie van geweld gebruik mag maken. De bewindsman zei dat hy deze kwestie wilde voorleggen aan de interdepartementale commis sie die de herziening van de poli tiewet bestudeert. E>e minister zei weinig te voelen voor een wettelij ke regeling van het demonstratie- recht. Hij gaf de voorkeur aan ge meentelijke verordeningen op dit punt. (Advertentie) Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, «pit, zenuwpijnen, 1X verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatle of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels cn spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parus Nice xploratierechten van stukken land MUncher* voordat er iets op gevonden is Brazl- Zurich lië is zich het sterkst van dit gevaat Locarno bewust en is al druk bezig met eer Wenen eigen programma var bodemonder innsbrun. zoek om onafhankelijker te worden Mnfórca van de V.S., zei hij. dW. bew. dw bew onoew. on bew. on bew. geh bew onbew. onbew. geh bew. geh bew geh. bew ■w bew mist onbew iw. bew half bew DEN HAAG „De regering ls niet van oordeel dat de toekomstige nieu we voorzitter van de Rijnmondraad een interimf.guur een „tussenpaus" dient te zijn." Dit heeft ministei Beernink gister avond gezegd 'p de Tweede Kamer tijdens de behardeling van de begro- tlne van binnen andsr zaken De mi nister gaf luid*-.ijk te kennen dat de regering 1e Ri'nmonri als bovenge- mpertehik trgaar wil handhaven en verstevigen De minister wees ei nogmaals op dat voor de zerklezingen van 1971 geen algehele grondwetswijziging is te verwachten Dit zou een „slordig haastwerk" worden Wel wilde mr. Beernink nog voor het Kerstreces contact opnemer me4 de bijzondere fCamorcnmmiss'e om van gedachten te wisselen »ver eer mnyeiijke Par_ tiële gror'♦wetsherziening Burgemeester De socialist Irs Var. Thijn diende een motie in v -arin hi1 stelde dat de inspraak van ie gemeenteraad hjj de benoeming var een burgemeester zich ->ok mr»es Jitstrekken tot het noemen van -e-sonen Minister Beer nink meende 'eze motie te moeten ontraden Er «runner wanneer de raad uitviel g ovet personen gaat spreken talloze conflicten ontstaan. Minister R®e>ninl» meende daarom dat het beter was om de Inspraak van dp aad r>pnrrber tot dp kwa liteit die ner aar de btirge- nt"«storcir'•r.didfaat wilde stellen. De hewtndsmup hii weinig voe'de voor ««er eekozpn burge meester Fen t rpemeester heeft een helancrttke ~o' »r het streven naar hormtri» »»i ;«p, Htk pp eemeentC. ne bi-^mep-tp „er iil< hierin een hoTVM-Mplonde rr mp. namp hil het oolitie -n 'ostitu heleld Daarom achtte de minister het systeem van de benoemde burgemeester juister.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5