GEVECHT IN DE COLLEGEZAAL Gastenboek Uit de Haagse hof geplukt Centrum voor informatie DAF dreigt Engelse bedrijven Philips: grotere omzet van zwart-wit tv's 'Westen bang voor een militaire nederlaag' TSJECHEN LAKEN REISBEPERKING Pastoraal werk maar geen mis Voor- en tegenstanders van prof, Hooykaas op de vuist alles goed WINSTEN STERK (23%) GESTEGEN CONSUL Youth for Christ: een brug naar de kerken R 196ÉS WOENSDAG 13 NOVEMBER 1968 3 UTRECHT Onder de eerste- rechtenstudenten van de diversiteit van Utrecht zijn isteren de voor- en tegenstan- s van prof. mr. J. P. Hooykaas jdie op 8 november bij de Kroon jjn ontslag indiende) met elkaar p de vuist gegaan. De vechtpar- ontstond tijdens het college i mevrouw mr. E. J. Pfeiffer, 5 prof. Hooykaas had vervan- SJF Idam Rapacki, de Poolse minister an buitenlandse zaken, die zich leeft ontwikkeld tot een van de telangrijkste ministers in Europa, tal waarschijnlijk terug moeten •eden. Hij was niet aanwezig op ■et congres van de communistische partij. 8 Des PBO-zelf moord mei Ms in Azië een monnik zich ver- Dus indt is dat wereldnieuws; zijn pro- ote£' t tegen een onrecht wordt uitvoerig 3fir J' •slagen en toegelicht in de interna- nale pers en op de tv-journaals er vrijwel de gehele wereld. Een spg.lf van ontzetting slaat dan over de ierm reld en ook over Nederland. 25 oktober Jl. verbrandde zich- f in Rijswijk een 49-jarige schil- adv rspatroon (gehuwd en vader van an, te volwassen kinderen) voor het ge- ma, uw van het Schildersbedrijfschap, t hem wilde dwingen lid te worden, Oj [fingen te betalen en alsnog een 3rct< jrt examen af te leggen. De publiek- don chtelijke bedrijfsorganisatie eiste nov nadat hij reeds bijna 30 jaar ^id Ifstandig werkte, onafhankelijk en QUd ed. Anti-democratische dwang, hef- igen en aanmaningen hebben een nbei «huwelijk zelfmoord-protest ver- mini naakt, va Dit gebeuren bracht het in dit lang- Ves merhand onbegrijpelijke land nau- ;r 'Iijks tot de frontpagina's, de aan- kfde ctlt was van zeer korte duur, er j 2 «men geen series ingezonden stuk- r' to n> geen kruisverhoor-interviews van tv-journalisten, geen vragen van de Wa ders zo vraaggrage Kamerleden, he en demonstraties van de tooh zo utoi ijheidslievende jongeren. ejJ Jitsluitend een via de NRU pro- sterende mr. dr. Benno Stokvis. ,21 eigens niets, stilte, apathie, on- interesseerdheid, berusting. Ver- ii ïterend! ;elie )en Haag P. v. d. Abeelen voor jjj Huurbelasting (4) lisa Hoe zouden de voorstanders van «2 lurbelasting erover denken als zij jj, lor werken ook bij nacht en ontij, *s 'o, terdags en 's zondags, net boven die 000 gulden komen? En dan in een woning wonen, die in •50 voor ƒ10.000 ƒ15.000 is ge- nuwd van slecht materiaal, waaraan oor de eigenaar nooit wat is gedaan? tn woning, die de bewoners 's win- een vermogen kost aan stoken •V.m. grote kieren in de ramen, en een Hpitaal om het huis bewoonbaar le laken en te houden i.v.m. het vele ocht dat o.m. elk jaar nieuw behang oodzakelijk maakt? Scheveningen D. H. Mos Nieu it'-fiiiiiieci Met het standpunt van mr. P. J. A. denburg (arp) over de zelfbeschik king van de Papoea's ben ik het niet eens. Het Evangelisatie- en Zendingshuis Qiëzer, waarvan ik bestuurslid ben, •chreef minister Luns reeds op 1 janu- •fi 1962 een brief, waarin de regering in overweging werd gegeven om te •keven naar één centraal gezag over °ostelijk en westelijk Nieuw-Guinea niet het doel de bevolking van dat rand tot algehele zelfstandigheid en Mfbestuur te lelden. Dftzj oplossing zien wij nog steeds de beste. Haag P. de Jongh en Kort na de aanvang van het colle ge rond twee uur, stapte een van de ca. 200 aanwezige studenten naar voren, onderbrak het betoog van mr. Pfeiffer en kondigde aan dat ieder een zijn handtekening kon plaatsen op een lijst die tot doel had te pro testeren tegen de „methodiek die geleid had tot het ontslag van prof. Hooykaas". Er ontstond direct groot tumult in in de zaal. Leden van de Kritische Universiteit in Utrecht, voorname lijk Oudejaarsstudenten sociologie en psychologie, spraken hun verba zing en afkeuring uit over de actie. Inmiddels was mevrouw Pfeiffer voor ongeveer tien minuten de zaal uitgegaan. Studenten, onder wie ook zesdejaars, kregen van sommige eerstejaars te horen, dat zij niet op het college thuis hoorden en zic'h moesten verwijderen. Discussie De oudere studenten riepen dat zij gerechtigd waren om op ver toon van de collegekaart elk college van de universiteit bij te wonen. In de daaropvolgende discussie trokken enige eerstejaars rechten studenten een groepje oudejaars van het po dium. Daarbij vielen harde klappen. Na het handgemeen waarbij de ge luidsinstallatie onklaar werd ge maakt, besloot mr. Pfeiffer, die in middels was teruggekeerd, 'het twee de collegeuur voor discussie te be stemmen. Niet voor Hooykaas Mevrouw Pfeiffer ontkende later dat de handtekeningenactie voor prof. Hooykaas aanleiding is ge weest tot de vechtpartij. „Toen ik in de zaaj^ terugkeerde en op het podium een aantal stu- Geen orders als stagnatie blijft EINDHOVEN DAF heeft 35 Brit se toeleveringsbedrijven in een brief gewaarschuwd zijn orders elder* te zullen plaatsen wanneer de aanvoer van onderdelen voor produktie door de labiele situatie en stakingen in Engeland blijft stagneren. In de brief van de directeur-inkoop van de DAF-fabrieken te Eindhoven staat, dat door de labiele situatie in Engeland en aanhoudende stakingen aldaar vertragingen zijn opgetreden in de aanvoer van componenten. Dit heeft bij DAF, aldus de brief, op een gegeven ogenblik geleid tot moeilijk heden in de produktie. Aan de 35 toeleveringsbedrijven is dan ook geschreven, dat zij er reke ning mee moeten houden, dat DAF deze stagnaties niet kan blijven accep teren en dat derhalve overwogen wordt, indien in de toestand geen ver andering komt, de orders ergens an ders te plaatsen. DAF neemt jaarlijks voor 2,3 mil joen pond (ongeveer 20 miljoen gul den), aan onderdelen in Engeland af. Van de brief werd het eerste gewag gemaakt door het Britse blad The financial times. De persdienst van DAF bevestigde de inhoud ervan. denten aantrof, heb ik gezegd het college te willen hervatten. Toen ik de microfoon niet kreeg namen de studenten in de zaal dat niet. Men vond dat het geen pas gaf op die manier tegen een vrouw op te treden. De studenten zijn toen van het podium gejaagd. Zij hebbin la ter hun excuses aangeboden en heb ben daarna heel gewoon aan de daarop volgende discussie deelgeno men", aldus de lezing van mevrouw mr. Pfeiffer. BRUSSEL Een Nederlandse tankauto is gisteren te Kalmthout nabij de Belgisch-Nederlandse grens ten zuiden van Bergen op Zoom in botsing gekomen met een kleine Bel gische personenauto en in brand ge vlogen. De chauffeur van de tankauto, A. Habraken uit St. Oedenrode, bleef ongedeerd doordat hij uit de cabine van zijn wagen werd geslingerd. De twee inzittenden van de Belgische personenauto, beiden uit Antwerpen, werden echter op slag gedood. De materiële schade van het ongeluk is zeer groot, doordat het vuur van de brandende tankauto oversloeg naar een café aan de kant van de weg, dat geheel uitbrandde. Het Nederlandse vrachtschip Speed is in de buurt van de Skandinavische landen in aan varing gekomen met het Duitse schip Mathiessen. Het schip maakte zware slagzij en moest voor reparatie naar Brunsbüttel- koop. Er waren geen persoonlijke ongelukken. EINDHOVEN De sterk ge stegen omzet van zwart-wit televisie-toestellen heeft de re sultaten van Philips over het derde kwartaal zeer gunstig beïnvloed. Ook de omzet van grammofoonplaten beweegt zich duidelijk boven de verwachtin gen. BREZNJEF OP POOLS PARTIJCONGRES WARSCHAU De Russische partijleider Leonid Breznjef heeft gisteren op het vijfde congres van de Poolse communistische partij ge zegd, dat de communistische macht zo groot is dat „de imperialisten" bang zijn voor een militaire nederlaag in een rechtstreekse botsing. Hij beschuldigde de 'Imperialisten* er van „steelse tactieken te volgen ten einde de onenigheid te zaaien en «en wig te drijven in het commu nistische blok". Wie deze imperia listen zijn maakte hij niet bekend, maar het is duidelijk dat hij Ameri ka en de NAVO-landen bedoelde. Breznjef verdedigde opnieuw de Russische invasie in Tsechosiowakije. „De Sowjetunie heeft altijd erkend dat elk socialistisch land de concrete vormen voor zijn ontwikkeling naar het volledige socialisme moet bepa len, daarbij rekening houdend met de heersende omstandigheden en natio nale volksaard. Algemene regels Maar er bestonden algemene regels die niet genegeerd konden worden wil men het socialisme tenminste niet aantasten. Als er in een socialistisch land een gevaar ontstond voor de zaak van het socialisme zelf of voor de veiligheid van de socialistische gemeenschap in haar geheel, dan was dit geen kwestie meer die uitsluitend dat land betrof, maar een vraagstuk dat alle socialistische landen aanging", aldus de Russische partijleider. Hij erkende wel dat 'militaire hulp' aan een broederland om dit gevaar te bezweren een 'buitengewone maar niettemin noodzakelijke maatregel is'. Hij waarschuwde tenslotte voor opportunisme en linkse avonturen, ingegeven door een beperkt nationale visie die vaak in echt chauvinisme ontaardt. In dit verbrand wees hij op de politiek van de Chineese partijlei der Mao Tse Toeng. De totale omzet van Philips lag in het derde kwartaal tien procent ho ger dan in dezelfde periode van 1967 (gerekend was op 6 tot 7 procent) en in de eerste drie kwartalen 9 procent hoger. Op jaarbasis bedraag de omzet nu 9,2 miljard gulden. De nettowinst was in het derde kwartaal zelfs 23 procent hoger. In de eerste drie kwartalen werd 278 miljoen gulden winst geboekt tegen 227 miljoen in deze periode van 1967. Dit is een record sinds 1961. Kleuren-tv In september zijn ook veel kleuren- t.v.'s verkocht (Olympische Spelen!). Philips verwacht dat de schattingen voor de verkoop van kleuren-t.v. dit jaar worden gehaald. Over de verkoop van radiotoestellen spreekt Philips van een „rustige stij ging". Ook werden meer beeldbuizen en onderdelen verkocht, alsmede huis houdelijke apparaten. Over het vierde kwartaal is Philips niet pessimistisch. De orderporte feuille is zeer goed gevuld. In de produktiesector moeten weer mensen worden aangenomen. Verdere prijsverlagingen voor kleuren-t.v. zijn niet te verwachten na de recente belangrijke prijsdalin gen in verband met de BTW. Wel zal Philips een ander assortiment op de markt brengen. Het zal nog wel vijf tot tien jaar duren voordat Philips tien procent van zijn totale omzet of ongeveer een miljard gulden in computers maakt Uil/ European Made ZAK-GAS- AANSTEKER CD 300 ip. N.V. ALVANA Den Haag tel. 070 63 09 43 PRAAG In Tsjechoslowa- kije heerst ernstige ontstemming over het feit dat de regering strenge beperkingen heeft inge voerd op het reizen naar het bui tenland. De vrijheid van reizen was een van de belangrijke rechten die onder het liberale bewind werden verkregen. De Tsjechen kunnen geen visa meer aan de grens krijgen en moeten voor taan voor elke reis naar het buiten land een aparte aanvraag indienen. Men moet dan ook opgeven hoe lang men wegblijft, wat het doel van de reis is en naar wie men toegaat. De laatste maanden was de grenscontrole een formaliteit. Diplomatieke kringen in Praag noemen de maatregelen „een terug keer naar de praktijken die in de Sowjetunie gelden". Niemand mag DOOR -.J m Ondergronds moet er in Den Haag iets aan de hand zijn. Bij dag en zelfs bij nacht staan stoere kerels in man-gaten geheim zinnig te spitten en te graaien te midden van dikwijls kwalijk rie kende dampen. De eerste keer, dat je zoiets ont dekt, ga je er eenvoudig met een boogje omheen. Maar wanneer drie straten ver der weer zo'n mysterieuze bezig heid verricht wordt, probeert je te ontdekken was er gaande is. Niet dat je er dan achter komt. De ene keer wordt er aan een kabel ge sjord, die als een levenloze reuzen- wurm uit de viezigheid omhoog kronkelt. Een andere keer blijkt ei een onvermoede putdeksel of hoe zo'n ding heten mag, blootgelegd te zijn. Toen de gaten zo menigvuldig werden, dat je geen tien minuten kon lopen of ergens was het trot toir wel uitgediept, begon ik me toch ongerust te maken. Met die aardgasbel onder onze vruchtbare bodem kan je toch maar nooit we ten. Alle andere burgers echter bleven volkomen argeloos slente ren en niemand deed anders dan een gevaarlijk stapje op de rijbaan wagen, daar waar een gat dreigde, zodat die angst toch wel een beetje belachelijk leek. Het moest iets anders zijn. Misschien is het een geheimzin nig zoeken naar nieuwe delfstoffen. Wie weet loopt er wel een goud- adertje of worden we nog 's werelds leveranciers van uranium. Gaten Niet dat dat mij nu het heerlijk- te lijkt wat ons als Hagenaars kan jverkomen, gezien de bloedige en ;chieterige verhalen, die ons uit de ijd van de Gold Rush uit spannen- Ie films gebleven zijn. Niemand echter, die ik er over ;prak, wilde op deze suggestie in- jaan. Den Haag zoekt het meer voor de toekomst in promenades en boule vards bovengronds, dan dat we on dergronds de ruimte gaan benut ten. Toen ging ik 'het in het histori sche zoeken. En speurde of ik geen scherven of bijlpunten uit het ste nen tijdperk omhoog zag delven. Als historische grond van Paleis straat, Molenstraat, Groenmarkt. Hofweg en Lange Poten zó door zocht worden, dan is alles mogelijk In plaats van elk gat te mijden, ben ik de laatste dagen juist op elk hol afgestevend. Maar altyd was er alleen maar het zand, de modder en de stank. En natuurlijk waren er de man nen, die in een ongelooflijk tempo •net schijnbaar nooit aflatende ijver ins plaveisel openen en dichten. Eindelijk had ik geluk. Er was cennelijk een schafttijd om een -haggy te draaien en uit te blazen Het leek me strategisch het juis te ogenblik om nu eens aan de des kundigen te vragen wat er aan de hand was. Ze keken me wat vreemd aar Zo van: „Waar bemoei je je mee?'' Maar één die er dan ook buiten gewoon vriendelijk en goedig uit zag, nam traag z'n sigaretje even uit de mond en zei: „Snap u dat niet, we halen de vorst uit de grond. Ken je van de winter niks over- komme meer het land uit zonder de politie nauwkeurig te hebben ingelicht; de grens is dicht. Intussen overleggen de studenten leiders met partijleider Dubcek over wat er zondag moet gebeuren op de internationale studentendag. De stu denten willen dan opnieuw proteste ren tegen verdere concessies van de partijleiding aan de Sowjetunie of de „orthodoxe" communisten die de her vormingen teniet willen doen. Dubcek zou geen toestemming hebben willen geven. Gehuwde priesters: HAARLEM De bisschoppen van de Rooms Katholieke Kerk zullen ook in de toekomst zorgen dat priesters die trouwen voor verschillende vormen van ziels zorg behouden blijven. Dit werd gisteren besloten tijdens de maandelijkse vergadering van het Nederlandse episcopaat. Met algemene stemmen vroegen in oktober vertegenwoordigers van de Nederlandse priesters tijdens een be raad in Noordwijkerhout „ruime mo gelijkheid aan priesters te geven pastoraal werkzaam te blijven." CÊN VAN DF, (weinige) christelijke organisaties, die in -*-J ons Gastenboek nog niet „aan het woord" kwamen, is Youth for Christ. In dit artikel maakt ds. G. A. Brucks, directeur van Youth for Christ-Nederland, duidelijk dal deie jeugdevangelisatie-beweging na een grote inzinking thans weer volop in beweging is. D». Brucks (42) i> Ca nadees van geboorte, maar woont reeds 17 jaar in ons land. Als evangelist sprak hy in vele landen van Europa. Ook schreef hij enkele boeken. J AAT me mogen beginnen met een verhaal. Deze zomer hielden we een koffiebar-actie ergens in ons land. Deze duurde veertien dagen. We hadden een grote tent neergezet en die laten versieren door jongelui. Tafels en stoelen erin, een kleine bar en een podium. We hadden een groep van ongeveer 30 medewerkers in de leeftijd van zestien tot drieën twintig jaar, waaronder een paar muziekgroepen, en Frannie Faassen, die solo zingt. 's Avonds waren deze medewerkers gastheren en -vrouwen in de koffie bar, 's middags trokken ze erop uit om ons blad „AKTIE" te verkopen en jongelui voor de koffiebar uit te nodigen, 's Morgens deden we bijbelstudie met ze en kregen ze trainingsles voor dit werk. Op een avond komt een jongen van een jaar of negentien de tent binnen. Hij wordt uitgenodigd te komen zitten bij een groepje jongelui waarbij ook één van onze jonge medewerkers zit. Ze praten over van alles en nog wat, tot het weer tijd is voor een kort programma vanaf het podium. Een muziekgroep zingt een paar vlotte populaire songs, en één van hen vertelt in een paar woorden wat het geloof in Christus voor hem betekent. Hierna komt overal iri de tent het gesprek op het geloof. Ook in de groep waar die jongen bij terecht is gekomen. Zijn mening is snel geformuleerd: hij in niet geïnteresseerd in deze zaken, want hij is atheist. Toch doet hij mee aan het gesprek, koopt aan de boekentafel een Nieuw Testament en komt de volgende avond terug. Gaandeweg wordt hij meer en meer ge ïnteresseerd, komt terug om vragen te stellen over wat hij gelezen heeft in het Nieuwe Testament en na ongeveer anderhalve week zegt hij dat hij ook is gaan geloven in Jezus Christus en Hem wil volgen. Op een zondag gedurende deze actie werkt één van de muziekgroepen mee aan een kerkdienst en hij komt ook, voor het eerst van zijn leven. Na afloop vertelt hij dat het heel anders was dan hij had verwacht, en dat hij het in één woord geweldig vond Een verhaal uit één van de kofflebar-acties die we deze zomer hebben gehouden. Een verhaal uit vele, en een voorbeeld van wat we doen en willen. DOOR JONGE MENSEN Youth for Christ is kortweg een jeugdevangelisatie-beweging. En we ge loven dat jeugdevangelisatie het beste gedaan kan worden door jonge mensen. Die proberen we te vinden, die trainen we, zij doen het eigenlijke werk. Dat is in bijna al het Youth for Christ-werk het geval. Koffiebar-acties vormen slechts een klein onderdeel van ons werk. We zoeken en gebruiken allerhande methodes om tieners te bereiken met het evangelie. Via ons blad „AKTIE" bijvoorbeeld, waarmee we vorig jaar zijn be gonnen en dat door steeds meer jonge mensen gelezen wordt, terwijl een groeiend aantal jongeren het verkoopt op school, op straat en overal. En met internationale muziekteams hebben we In het afgelopen jaar op honderden middelbare scholen programma's verzorgd. Allemaal met het zelfde doel. Want Youth for Christ is een eenzijdige beweging. Bewust. We houden ons als beweging niet bezig met een heleboel belangrijke dingen. We zijn gespecialiseerd. Youth for Christ is een interkerkelijke beweging. Jongeren uit verschil lende kerken werken erin mee. En we willen brug naar de kerken zijn. Jongeren die door het YFC-werk tot geloof komen, sturen we door naar de kerk. Heel vaak houden we acties op uitnodiging van predikanten en kerkeraden. We werken mee aan evangelisatie-acties, jeugddiensten enz. Je kunt in Youth for Christ alleen langere tijd blijven als je actief mee werkt aan jeugdevangelisatie. Daarvoor krijg je dan training en help j« mee bij het organiseren van acties. RUIM 50 LANDEN En Youth for Christ is een internationale beweging. In meer dan 50 landen is het werkzaam. Maar ieder land is zelfstandig, financieel en orga nisatorisch. Het enige dat van ieder landelijk YFC-werk wordt geëist is dat het interkerkelijk is en op jeugdevangelisatie gericht Het hoofdkwartier is gevestigd in Genève. Enkele jaren geleden was het YFC-werk in Nederland bijna verdwenen. Dat komt doordat de wijze van werken, waarmee YFC in 1946 was be gonnen, nl. het houden van grote meetings, niet meer aan het doel beant woordde. Daarom is er toen besloten deze methode te laten varen en iets anders te zoeken. Toen ik drie jaar geleden directeur werd van het Nederlandse Youth for Christ-werk moesten we eigenlijk van de grond af aan opnieuw be ginnen. Dank zij enkele gelukkige ideeën en medewerkers die er zich hard voor inspanden is Youth for Christ hard gegroeid tot een beweging die nu jaarlijks tienduizenden tieners bereikt met het evangelie en steeds meer vertrouwen geniet bij de kerken. Aan plannen ontbreekt het ons zeker niet. Ook al zijn we in de laatst» twee jaar hard gegroeid (bv. van twee tot dertien parttime- en fulltime- medewerkers), we zijn ervan overtuigd dat dit nog maar een begin is. Het evangelisatie-werk onder de tieners in Nederland biedt vele mogelijkheden. Want we zijn tot de verblijdende ontdekking gekomen dat zij willen praten over het geloof in Christus, óók talloze rand- en buitenkerkelijke jongeren. Mevrouw Samkalden, echtgenote van Amsterdams burgemeester, introduceerde op het hoofdstedelijke hoofdpostkantoor op een originele manier de nieuwe kinderpostzegels. Alle Amsterdamse kinderen die gisteren zes jaar werden, kregen van haar een taart met afbeeldingen, die ook op de zegels staan. De banketbakkerschool had voor dit lekkere gezorgd. Voor de jongens en meisjes was het een soort vervroegde Sinterklaas. ORGAAN VOOR WETENSCHAPPELIJK EN TECHNISCH NIEVWS: DEN HAAG Er moet zo spoe- j dig mogelijk een centraal orgaan voor wetenschappelijke en techni sche informatie komen. Aldus prof. dr. C. J. F. Böttcher, voorzitter van de werkgroep die de regering op dit gebied heeft geadviseerd. Het orgaan moet de volgende ta- j ken krygen: het aangeven van het nationale beleid voor de verzorging van wetenschappelijke en technische informatie (op korte èn langere ter mijn) en het coördineren van deze informatie in het hele land met in begrip van het toezicht op de uit voering. Daarbij zal het orgaan samenwer ken met alle groepen die reeds op dit gebied werken: de wetenschap pelijke werkers, uitgevers, bibliothe ken en het bedrijfsleven. Het „bijhouden" van de talloze wetenschappelijke publikaties die te genwoordig het licht zien, is meer en meer een probleem van de eerste orde geworden. Noodzakelijk is internationale sa menwerking op dit gebied. Prof Böttcher denkt vooral aan interna tionale projecten op informatiege bied. Het orgaan zal zelf geen informa tiemateriaal verzamelen, maar dat overlaten aan de bestaande moge lijkheden en activiteiten. Het werk zal moeten leiden tot de opbouw van een zo doeltreffend mogelijk informatienetwerk ten behoeve van overheid, wetenschap, onderwijs, research en bedrijfsleven. Afgezien van de aparte projecten, die het centraal orgaan za] gaan ontwerpen, zal de regering de eerste jaren telkens twee of drie miljoen gulden voor de opbouw van het or gaan beschikbaar stellen. Dit geld ia reeds in de begroting 1969 opge nomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11