Kompleksen Lief klanten zijn SPELENDER WIJS een volmaakt figuur van proletarische afkomst NIET VOOR IEDEREEN maken de vrouw AFSCHEID VAN CHRISTINE Altijd vers 1 brood J VRIENDELIJKHEIDSWEDSTRIJD SUCCES VERFIJND BELGISCH WITLOF leven begint eertig dialoog ZATERDAG 9 NOVEMBER li Harriët Freezer heeft een pen die nooit opdroogt. Ze verrast ons met een verruk kelijk bundeltje waarin ze de vrouw in het zonnetje zet: Kompleksen maken de vrouw, (uitgave De Arbei derspers, 88blz. ƒ4,90). Met milde humor typeert ze ons raak. Wie lacht niet wie de vrouw beziet? Kijk naar het opoffer-kompleks waarmee zoveel moeders behept zijn, het boze-man- nen-kompleks, dat bijna ie dere vrouw in meer of min dere mate bezit en het pe- dagogie-kompleks, waaraan vooral jonge moeders lij den. „Als het kind staat te stampvoeten, hollen ze naar het boek en slaan de S van stampvoeten op, want wat ze doen moet, moet altijd verantwoord zijn." En geen wonder want „alle beschul digende vingers van rech ters, sociale werkers, lera ren, professoren en politie zijn immers aanhoudend op hen gericht. Zij hebben aan alle misdaden en ellende van de wereld schuld". Het ik-ben-geen-goede- minnares kompleks is nogal modern, want „vroeger kon ie nog de overtuiging heb ben dat die onnozelheid een verdienste was, omdat het onder geflatteerde namen als: onschuld of reinheid gepresenteerd werd". De romantiek, de koop jeswoede, het mooie-kleren- kompleks, het eigen-geld- Een krant is een bont geheel. Men wordt er bekogeld met het harde nieuws. Maar er rijn ook de stillere hoekjes, waar moge lijkheid bestaat tot een open hartig gesprek en waar men zelfs in staat wordt gesteld het hart eens uit te storten. Daarbij kan een sfeer van vertrouwen en ook van vertrouwelijkheid groeien. Van de rubriek welke onze medewerkster Christine nu een reeks van veie jaren verzorgd heeft, gold dat ook. We weten wat die rubriek voor heel velen onder onze lezeressen en mo gelijk ook lezers heeft mogen betekenen. Ook de omvangrijke correspondentie legde daar ge tuigenis van af. Echter, zulk een rubriek vergt veel aan aandacht en aan tijd van wie haar heeft te verzorgen. Daarom hebben we, behalve leedwezen, ook be grip gevoeld, toen onlangs Christine ons vroeg om voorlo pige beëindiging van haar ver plichtingen. Verplichtingen waarvan dezerzijds alleen maar kan worden gezegd dat zij ze altijd met grote toewijding op zich heeft genomen. Stellig ook namens haar tal rijke trouwe lezeressen en le zers willen we haar hartelijk danken voor alles wat ze heeft geboden. Wie weet. komt er nog eens een weerzien, in welke vorm ook. Van onze kant blijven we na tuurlijk streven naar een aan trekkelijke pagina-voor-de vrouw. DE HOOFDREDACTEUR kompleks zijn evenzovele (on) hebbelijkheden die Harriët puntig signaleert Iedere vrouw zal zo nu en dan iets herkennen. Pas op! U bent erbij! tikt ze - want zij is 'm in dit spel. We worden wèl voor schut gezet. Lach eens om uzelf en uw kompleksen en bevrijdt u ervan. Harriët geeft twee dozijn vrouwen- kompleksen. De oplettende lezer treft er ongetwijfeld nog een stuk of wat aan. Het treurigst is de vrouw er aan toe met de schoon- maak-kronkel „haar huis is keurig, tot ze doodgaat En dan is haar hele le venswerk in een dag of drie uitgewist alsof ze er nooit geweest was. Want niet al leen zij, maar ook haar huis is dan tot stof weerge keerd". 9 Hebt u zich wel eens vraagd waarom vers brood q /J bakken wordt als het enige 4/1 aan de lucht is blootgesteld? r team van geleerden uit de Vt nigde Staten heeft dat wel j daan en is tot de conclusie ge men dat in vers brood een c P mische stof voorkomt, die i .gnj tot ontbinding overgaat wan? het brood aan de lucht wq ^aar blootgesteld. schi MEVROUW M. HOOENOOORNt EEN TIEN VOOR SERVICE EN VRIENDELIJKHEID I Een vrouw die zo dolgraag een volle dige schoonheid wil bezitten, moet be slist niet nalaten de nieuwe pocket in de reeks Elseviers Praktische Pocket bibliotheek te lezen (en wat meer is: na te komen). Debbie Drake belooft spe lenderwijs een volmaakt figuur (176 blz., 200 foto's, 3J90 tot 1 jan.). De schrijfster vindt sex-appeal, char me, begeerlijkheid een onmisbare factor voor vrouwen van alle leeftijden. Om bekoorlijk te worden moet u wél haar adviezen opvolgen: streng dieet, wat mental training en dan: dansgym. De ve le instructieve foto's tonen hoe dat toe gaat. Ze geeft de gymdans hippe namen als „Hé daar", Kiekeboe", flirty", ,fioela-handen",flindoéhanden". Enfin, er is behoefte aan, zegt Debbie op de achterflap en dat is dan fijn voor haar. Maar ik houd van mijn twee boe zemvriendinnen niet om haar schoon heid. De een is overslank, de ander vol slank. Van de eerste was en ben) ik ge charmeerd omdat het zo'n brutale dur- verd, en van de ander omdat ze zo'n dikke gezelligerd is. Wie zoekt naar een heel nieuwe le venswijze, kan bij Debbie Drake terecht „met wat moeite kunt u die nieuwe en opwindende wereld van het 100 vrouw-zijn veroveren „HINDOEHANDEN" Rekken: rechtop staan, hoofd omhoog. De linkerarm naar het plafond reiken en de rech terarm naar achteren strekken. Het linker been naar achteren strekken en dan maar uit rekken. Wandel de kamer door, terwijl u deze dansgymnastiekoefening telkens op het andere been herhaalt. Doe het zo sierlijk mogelijk. In het begin acht keer herhalen, opvoeren tot twintig keer in zestig dagen. Zij peuterde met haar nagel een gat In de zak met sufker en gooide die vervolgens nonchalant in het boodschappenkarretje van de supermarkt. Als Klein Duimpje volgde haar een spoor ven krakende korrels. Bij de kassa gekomen, bleek dat ze te veel boodschappen uit de rekken gehaald had; ze kon het aan geslagen bedrag niet betalen. Deze lastige klant deed expres zo moeilijk. Ze was één van de tien vrijwilligsters die een aktie van CO-OP afsloten met een controle: de actie „Vriendelijkheid". Een enquête van Revue wees uit, dat half Nederland zich er gert aan de bediening in groot winkelbedrijven. Ook onze le zers deden destijds een duit in dat Winkelzakje. De klachten zijn bij het leidinggevend personeel bekend. Op grond van eigen ervaring, die de druppel in de emmer deed overlopen (want ook de chef is op zijn tijd klant) kwam de heer G. Moerel van de afdeling publiciteit tot een gesprek met het hoofd van de perso neelsdienst bij CO-OP Vooruit gang in Rotterdam. „De secto ren service en vriendelijkheid zijn een bron van ergernis voor de klant: dit kan zo niet door gaan. Daar moeten wij iets aan gaan doen." In Duitsland was bij grootwinkelbedrijven al eens eerder iets gedaan in die geest. Op 9 oktober 1967 startte een nogal geheimzinnig aangekon digd gesprek met alle winkel chefs en de eerste caissières. Het personeel kreeg drie filmpjes te zien „Telefoonmanieren", „Ik ben hier maar in dienst" en „Had u dat verwacht?" Zij kre gen te horen: vriendelijkheid is een verkoopargument! Ieder ontving een groot boeket herfstbloemen mee voor thuis want de vrouw van de win kelchef is óók klant. In kantines en dagverblijven werden slagzinnen en kreten opgehangen. Boven de spiegel zwarte letters: „Zo ziet de klant u". Een oranje strip: „Vriende lijkheid kost niets!" Nog zo'n mooie: „Klanten wegwerken: nee. Klanten weghelpen: ja". En: „Vriendelijkheid is inclusief bij ons". De winkelchefs kregen op dracht met hun personeel pro bleemsituaties te bespreken. Als iemand een fles melk laat val len, wat doe Je dan? Sommige winkels hingen de strips in de zaak zodat de kopers dat lazen. Veel klanten reageerden direct: wat leuk! Kortom, vertelt de heer W. Holl, hoofd perso neelsdienst, we probeerden erin te hameren dat onze klanten onze gasten zijn, maar wél presenteren we de rekening aan het eind. Nu heeft CO-OP een Ad viesraad waarin allerlei vrou wenorganisaties (onder meer de N.C.V.B.) zijn vertegenwoor digd. Die raad fungeert als klankbord. Wat leeft er onder de consumenten? De dames ge ven advies en spuien klachten. Er kwamen tien vrijwilligsters. Ze gingen ieder in een voor haar vreemde zaak inkopen doen en stelden ook vragen aan het bedienend personeel. Hoe lang blijft een geopend blikje sardines goed? Wat is de houd baarheid van bruine bonen? Ze vroegen hoe het dividendsys teem werkte, lieten flessen mayonaise kapot vallen, kegel den potten jam op de vloer en deden goed vervelend. Alles uiteraard anoniem. Het personeel was wél op de hoogte dat er een finish in de wedstrijd zou komen, maar wanneer en door wie was onbe kend. De totale indruk van de leden der Adviesraad werd neergelegd in schoolse cijfers. Toen bleek dat van de zestig winkels slechts twee een onvol doende hadden. Er was er zelfs één bij die een tien verdiende. De winnares had alle vragen feilloos beantwoord en goed ge holpen. De chef? Een oudere bedrijfsleidster, mevrouw M. Hogendoorn, cheffin van een winkel in de Rusthoflaan te Rotterdam. De controlerende dames wa ren enthousiast over de resulta ten en verbluft over het feit dat de geschapen problemen op zo'n charmante manier waren opge lost. Ook in de „eigen" winkels van de dames bleek de sfeer merkbaar verbeterd. Nog steeds komen er bij CO-OP spontaan reacties binnen dat het er ge zelliger winkelen is. Dat wil wat zeggen voor een Neder lands publiek dat graag kankert en schoppen uitdeelt. De heer Holl meent dat de omzet dank zij deze competitie iets is ver hoogd. De actie werd nog uitgebreid tot het kantoorpersoneel dat aangespoord werd vriendelijk te zijn aan balie en telefoon. Geconstateerd is dat de compe titie in vriendelijkheid de team geest bevordert en dat men van hoog tot laag de verantwoorde lijkheid voor het bedrijf ster ker voelt. De moeilijkheid was deze i zelf te isoleren om er de samena{,ee; ling van te leren kennen, di nu gelukt. Vervolgens trach! de geleerden een overeenkom zwa ge chemische verbinding sai Ji te stellen, die minder snel ervl ontbinding zou overgaan n\rjya overigens wel dezelfde i genschappen zou bezitten vaij0®^' stof die het brood „vers" ttvóó: zijn. Ook dit is nu gelukt teer Men is er zelfs in geslaagd bewerkstelligen dat oud bi) wat geur en andere kwalitej071™ betreft niet te onderscheider Zi van brood dat juist de ov.en b(wa verlaten. Indien dit proces best grote schaal kan worden to% past zal het ongetwijfeld de 1 pulariteit van de bakkerij-jf' dukten aanzienlijk verhogen. ,Jla daai tuss lert Hier wordt de dood voorzien in buisjes en retorten hier registreert men feilloos het teveel en de tekorten hier kan men keurig sterven ja, steriel hier lig je in alleen je lichaam ergens thuis ligt nog je ziel •dt RUDI PIJbrt pis» Ssiel Idje "dip tiatio re t tl R he iat ht Het is al u-eer een poosje de tijd van Kapucienenbaard, ook ivel Pissenlit genoemd. De bereidingswijzen zijn tal loos. Ontelbare verhemeltes uxtrden gestreeld door de enigszins bittere smaak van deze groente. Nooit gegeten? Ach, welwaar. Kapucienenbaard is gewoon witlof. Eigenlijk is witlof een moderne groente, uxmt het werd pas ruim een eeuw geleden in de omgeving van Brussel ontdekt. Daarom noe men we witlof ook wel brussels lof. Deze koning onder de groenten is van heel nederige komaf. „Ja, als ik terugblik in de jaren die achter me liggen dan denk ik vaak: „Wat zou ik bet nu anders doen", zegt mevrouw E. te d. H. Béter doen en vooral milder beoor delen. Zo zal het dunkt me wel bij velen van ons zijn. We kunnen hier niet bij stilstaan. Het leven gaat nu eenmaal door. Bij de een zal het gevoel sterker zijn dan bij de ander; zelf vind ik dat als we de veertig gepasseerd zijn, er iets van innerlijke rust over ons komt. Door alles wal we in ons leven meegemaakt hebben is ons gelooi vaster en ons vertrouwen groter geworden. Wat zien we de vele zegeningen goed! Daarom kunnen het juist boven de veertig hele mooie en goede jaren worden." „Al jaren lees ik uw blad maar ik kon er niet toe komen u te schrijven omdat ik niet weet hoe ik de zinnen moet formuleren". zegt mevrouw H. te R., moeder van zes kinderen. „Nu moet het mij van het hart dat de dames-vrij gezellen het toch wat te eenzijdig zien. Afgezien van het feit dat veel huismoeders van circa vijftig jaar een rustig leven genieten (maar als je wat voor je naaste wil doen, ben je ook nooit klaarzijn er heel veel huisvrouwen van die leef tijd voor wie dit niet is weggelegd. Ik denk aan de moeders met de grote gezinnen; ik denk aan de vrouwen wier man een zaak heeft zodat zij naast het huishouden ook nog voor *t bedrijf klaar moeten staan; ik denk aan dc vrouwen die er wat bij moeten verdienen omdat het inkomen niet zo groot is, en noem maar op. Ik zeg n dat ik nooit klaar kom. van de vroege morgen tot de late avond ben ik bezig en er blijft hcii« geen tijd over om over mijn leeftijd te pie keren. En nu hebben wij het nog zoveel gemakkelijker dan onze moeders het hadden Mevrouw A. te B. is de zestig gepasseerd en is al twintig jaar de chauffeur van haar man: „Werken en er jong bij blijven, dat is de kunst! Ik voel me beslist niet oud, daar heb ik de tijd niet voor. Overdag als ik op de weg ben, en mijn man is bij een relatie, maak ik gedichten over «lies wat ik zie en beleef. Over *t verkeer, over de koeien, de zon en de regen, elke dag heeft toch zijn mooie kant. Dat ga je beter zien als je «vat ouder wordt. Als ik er eens een dag alleen op uit moet, zing ik het hoogste lied. Alle schoolversjes passeren de re vue. soms zijn het psalmen. Dan geniet ik achter mijn stuurwiel en vod me jong, nog jonger dan toen ik veertig was. Elke dag ben ik dankbaar dat ik nog zo gezond ben en mijn laak kan vervullen. Moe ben ik nooit. Eens in de twee jaar ga ik een buitenlandse reis per trein maken zonder mijn man en zonder ken nissen, met een reisgezelschap. Op zo'n reis doe ik geweldig veel erva ringen op, juist met vreemde mensen kom je helemaal uit de dagelijkse sleur. Als een herboren mens kom je terug. Echt waar, ik zie het ouder worden zonder zor gen tegemoet." (Alz je het voorrecht hebt ge zond te zijn kan je dat ook wel zeggen. Maar denk eens aan de mensen die altijd pijn hebben, die veel zorg en verdriet kennen, die alleen zijn overgebleven na een mooi, goed huwelijk?) „Niet voor iedereen begint het leven bij veertig en daarom zou ik willen aansluiten bij betgeen me juffrouw W. te H zegt", begint me vrouw P. te G. „Wat stellen wij er ons veel van voor als de kinderen volwassen zullen zijn. Wij hebben vier kinderen, de oudste is vieren twintig jaar en de jongste bijna dertien. De moeilijkste jaren dus gehad? Nee! Mijn man kreeg ge wrichtsreuma toen hij zevenenveer tig jaar was. Hij ie nu al twee jaar in huis. Het is voor mij heel moeilijk dil te aanvaarden, 'k Denk dikwijls aan de tijd dat we nog samen er gens heen konden gaan. Daarom: geniet van elke dag, het leven be gint niet voor iedereen bij de veer tig. Het leven begint vandaag. En wees dankbaar voor gezondheid, want wat ia dat een voorrecht." Mijnheer B. te G. heeft het nu veel beter dan toen hij veertig was (hij is negenenzestig jaar en zijn vrouw zeventig). „Toen zaten we nog volop in de kleine kinderen (zeven); die zijn nu allemaal ge trouwd. De meesten wonen veraf, alleen bij bijzondere gelegenheden komen we allemaal bij elkaar, zo als moeders en vaders verjaardag. De vorige maand waren wij met al onze kinderen en kleinkinderen bijeen om ons vijfenveertigjarig huwelijksfeest te vieren. We waren toen met vijfendertig personen. Wat geweldig, wat groots was dat om ook hierin met z'n allen Gods weldaden te herdenken. Die alles zo beeft gemaakt. Wat een zegen is het toch alz je een groot gezin groot mag brengen en bun kinde ren ook weer voorspoedig ziet op groeien. Daarin genieten ook de grootouders. Ik ben de hele dag in de weer. Tt heb een moestuintje te onder houden. Bovendien doe ik veel liefdewerk met kwitanties innen, ik help mijn vrouw nog wat in het huishouden. Als het mooi weer is gaan wij nog graag een eindje fietsen. Wij zijn. Goddank, beiden nog fit cn gezond, waarvoor wij niet dankbaar genoeg kunnen zijn." „Uit welke hoek het gezegde het leven begint bij veertig waait is mij niet erg duidelijk" vindt mevrouw G. te L. „Wordt het in 't algemeen bedoeld dan is een bepaalde leeftijd overbodig, want de ene mens beleeft het leven gans anders dan de andere. Het is zo persoonlijk: wat verstaat men on der leven? Wie gelooft in de Schepper van hemel en aarde be gint het leven bij de geboorte en eindigt het leven met de dood. Voor wie zich het eigendom van Christus mag weten begint het „le ven" na de dood." „Nu onze kinderen groeien naar de volwassenheid krijgen wij de ene trouwdag na de andere", zegt mevrouw W. te d. H. „Het is boei end om dat mee te beleven. Het is nu zo'n andere tijd, gewoon niet te vergelijken. Spaarden wij vroeger netjea voor een uitzet nu pikken ze dat anders in. Mijn dochter bijv. studeert nog en haar verloofde ook; ze wonen beiden op kamérs. Ze wilden ook wel eenir trouwen, deden potten en pannen bij elkaar en hopen zioh later wel eens in te richten. Wat ook al weer verstan dig is, went een lange verlo vingstijd is niet aan te bevelen. Het is heerlijk dat mijn man en ik een goede gezondheid genieten, we kunnen echt alles met onze kinde ren mee beleven. Ik ga het wel wat kalmer aan doen en heb één dag per week „over" om familie of kennissen te bezoeken. Wij zijn dankbaar dat de Here het tot nu toe zo wél met ons gemaakt heeft. Wij hopen op Zijn zegen in de toekomst zodat wij nog lang van onze kinderen en kleinkinderen kunnen genieten." Ons volgende gesprek gaat over Les en. Wie spreekt een woordje mee in dialoog? Dank voor de eerste brieven die binnen zijn. Volgende week vindt u ze hier. Tot dan! Omstreeks 1850 werden in de rand gemeenten van de Belgische hoofdstad naast aardappelen, tarwe, koolzaad en voederbieten hoofdza kelijk bitterwortelen gekweekt. Van deze wortels werd het zoge naamde cichorei, het vervan gingsmiddel voor koffie gemaakt. Het onderhoud en rooien van bitterwortelen werd gedaan door meestal behoeftige mensen die voor dit uerk onder meer de klei ne wortelen, die voor het in dustriële drogen werden afgekeurd, mochten houden voor eigen ge bruik. Deze wortelen werden doorgaans op een hoop gegooid achter stal of schuur. In 1850 was de winter zeer sachl en de wortelen begonnen te kiemen met lange, witgeelachtige scheuten en blaadjes. Door nood gedwongen, trokken sommige wor- telrooiers uit Schaarbeek en Evere ermee naar de markt en verkoch ten ze daar onder bovengenoemde schilderachtige namen voor enkele centen. DU eerste nog wilde „witloof" had onmiddellijk succes. In de loop van de tijd iverd het veredeld en nu is België de grootste 1 rancier. Produceerde Nedcrlan/\\ 1/ 1964 slechts 24.000 ton witlof, gië haalde 116.000 ton. Ljer Op het ogenblik leven in g ongeveer 13.000 gezinnen t'anjp f witlofteelt en het witlofarfc jr beslaat 24,6 pet. van de totale j ve( gische groentebouwoppervlakteafen erwten, die op de tweede pi. komen, nemen slechts 15J> pet.Ie hc de oppervlakte in. ji§ In de loop van de tijd ronddans wUlof zijn ueg naar 37 laid Zil' Zelfs aan Frankrijk, dat ttreeitnzer zoveel witlof verbouwt als Bef er wordt jaarlijks gemiddeld ton geleverd, zodat België I eerste exportland van witlof of wereld is. Witlof is een tweejarige pk vereist een voortdurende zorg.l ze winerplant wordt van eini' gustus tot begin mei geoogst. lof wordt op ontelbare manit verwerkt in allerlei salades en sé tels. Het is lekker en gezond erv slotte: het bevat slechts 47 ut rieën per pond. Een wetensivadfi ui iets voor de slanke lijners. 10 ui A uu JO uu in» I J De witlofwortele In verwarmde grond gekweekt worden zor< met de hand geoogst. Het eigenlijke witlof, de krop, wordt en In manden gestapeld. afgebrof

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 8