DORDRECHT is weer de stad van de synode 1618 1619 Bollen uit de in huis gratie? >G GE L .1 En de bisschop kreeg achttien gulden per dag VOOR ZOVEEL Hl IS GIDS NODIG ZATERDAG 9 NOVEMBER 1968 De bekende want fn bijna eïk Vaderlands geschiedenisboek voorkomende voorstelling van een zitting van de Dordtse Synode in de Kloveniersdoelen te Dordrecht. Het schilderij hangt in de raadzaal van het oude Dordtse stadhuis. Dordrecht gaat zijn feestmuts opzetten. Geen fel ge kleurd papieren hoedje, maar een keurige zwarte baret. Per slot van rekening wordt het geen carnaval, maar een keurige, wat academische en zeker kerkelijke herdenking van de synode die daar 350 jaar geleden op 13 novem ber werd geopend. Toen kwamen ze uit Engeland en Bremen, uit Zwitser land en Hessen. Zoals de Oostduitsers nu meestal ver stek laten gaan, zo bleven de Fransen zonder uitreis visum thuis. De ogen van de hele protestants-kerkelijke wereld van die tijd waren gericht op Dordt. Nederland gaf dc reformatorische toon aan zoals dat ook nu hat geval is als oecumenische proeftuin. fmOK Vxa K'VWM t JOH. BOGERMAN praeset van de synode Op 20 november 1617 kozen de Algemene Staten Dordrecht als stad waar de Nationale Synode zou worden °®i gehouden op voorstel van Gelderland en naar de wens re'a^ der Contra Remonstrantse predikanten. Er zullen wel verscheidene factoren tot die keuze heb ben geleid. In de eerste plaats was dat de geïsoleerde ligging» die een rustige samenkomst waarborgde en de stad gunstig was gelegen voor de over water reizende Duitse, Zwitserse en Engelse gasten. Naast deze geografische factor was er de omstandig heid, dat het gros van de Dordtenaren een vrome en bezadigde centra-remonstrantse gemeente vormde, ge leid door de predikanten Lydius, Becius, Dibbets, Deme trius en Bochardus. Zij dienden de gemeente volgens Heidelbergse principes. Zet ivisu •h hoti Wa s e, or nand ;n ivil S( - A Wellicht speelde de weinig vriendschappelijke verhouding met het Remonstrantsgezinde Rotterdam ook een rol. Deze atad-in-opkomst trachtte meer malen het Dordtse stapelrecht (alleenrecht op import en eerste verkoop) te ontduiken. Die strijd culmineerde op 27 maart 1619 toen een Dordts oorlogs- ën schiP Rotterdamse vrachtsche pen beschoot, waarbij doden en gewonden vielen. Een vraag blijft in hoever de steun van Amsterdam bij de keuze van Dordrecht aan die rivaliteit te danken was. raadpensionaris) deed bij het zelfde bezoek van Maurits zijn uiterste best; hij wist, dat hij wat goed te maken had. Toen de Prins de trap van het stad huis beklom, volgde hem zoals gewoonlijk, zijn lijfwacht van hellebaardiers. Maurits gaf hun bevel te wachten, doch ze hoor den het niet. Toen herhaalde Jan de Wit het bevel. De prins Hoe dan ook, Dordrecht werd Ae stad van de synode. h b hank w«jr Tn de voorafgaande periode op rastrijd waren er wel ma E gistraten, die lang aarzelden voor ze de kant der meerder heid in de Algemene Staten ko zen en die zich dan ook lang niet op hun gemak voelden toen Prins Maurits de stad kwam bezoeken en volgens zijn ge woonte in de herberg De Pauw abtapte. Burgemeester Willem van Beveren, die afzetting vreesde, was veilig thuis gebleven, maar het ging anders dan hij ver wachtte. 's Avonds bezocht Maurits hem in zijn woning, voerde een zeer vriendelijk gesprek en liet, toen Indië ter «prake kwam, een mooi boek i over dit land uit zijn koffer ha- /j len om het vervolgens Van Be- veren aan te bieden. Vanaf dit ogenblik koos de burgemeester de zijde der Algemene Staten. De trésorier Jan de Wit (niet i verwarren met de latere ihedfl mofl- •n w? cri)p ertóï -Stifj oüer i w n kei immis istitui mar Tc in i derti e ze orde T. E. JENSMA Stadsarchivaris lachte wat en zei: Mijnheer De Wit wil niet graag gecasseerd (ontslagen) worden. Met deze kleine terechtwij zing liep alles goed voor de trésorier af. 't Gevaar was trou wens al afgewend door de be langrijke schout Muys van Ho ly, die aan de Prins had geschreven, hoe, aangezien de Dordtse regentenfamilies sterk vermaagschapt waren, het af zetten van enkelen een slechte indruk op allen zou maken. Maurits wilde met het oog op de komende synode het humeur van de gastheren niet bederven. Het bleek niet moeilijk gastheren te vinden. Dordt had veel patriciërshuizen van re gentenfamilies, die, dank zij het bestand, snel verrijkten. Zo le zen we dat twee Zwitsers, die met hun. bedienden door de wijnkoper Cornelis Ruys wor den ontvangen, opgetogen zijn bij het betreden van „zo heer lijke, ja koninklijke apparte menten". Een bewonderenswaardige verdraagzaamheid zien we als Paltzers en Zwitsers bij aan zienlijke burgers kamers beko men, doch tot de maaltijden worden uitgenodigd door de roomse houtkoper Johannes van Kuykhoven, die bij de Nieuw - brug woonde. Diens vrouw was gereformeerd en zijn „van le ven en zeden brave schoonmoe der" behoorde bij de wederdo pers. Er kwamen deputaties uit Engeland en Schotland, de Platz, Hessen, Bremen, Emb- den, Genève, Zwitserland en Nassau met hun bedienden. Al le vreemde deputes hadden vol ledig stemrecht. Een bijzondere plaats bezette de Engelse delegatie met aan het hoofd de Lord-Bisschop van Llandaf, George Carleton. Een eigenaardige figuur; een angli caanse bisschop als stemheb bend lid van een gereformeerde synode. Voor ze naar Dordt kwamen waren de Engelse af gevaardigden in Den Haag reeds door de invloedrijke En gelse gezant aan de Algemene Staten voorgesteld. Dit alles was niet geheel vrij van politiek. Engeland en Frankrijk waren er op uit een zo groot mogelijke invloed te verkrijgen in de jonge repu bliek. In de controverse tussen de Staten van Holland en de Algemene Staten steunde Frankrijk Holland en Engeland de Algemene Staten. Nu de laatste zegevierden werd het Engelse gezelschap met veel eerbetoon ontvangen. Maar de Hugenoten kregen, zoals we het nu zouden zeggen, geen visum van de Franse regering en hun plaatsen bleven tijdens de sy node onbezet. De bisschop bleek zich van rijn waardigheid wel bewust. Hij werd met onderscheiding behandeld. Zijn daggeld be droeg 18 (voor de overige theologen ƒ8) en, naar verteld wordt, eerde men hem zelfs met een troonhemeltje tegen de tocht De oude heer Berck op de Berckenpoort, die als ridder van de Engelse koning zijn gastheer was, incasseerde hier voor een subsidie van 600. Bezien we het ledental van de synode, dan merken we op 37 predikanten, 19 ouderlingen, 30 buitenlanders, 5 hoogleraren en 18 politieke commissarissen, tezamen 109 leden. De „acht tien" wijzen wel op een sterke invloed van de landspolitiek. In de Kloveniersdoelen, waar zij vergaderden, bevonden de synodeleden zich in zekere zin op gewijde grond, want onder de grote linde voor het gebouw werd voor de eerste maal in Dordt het evangelie frank en vrij verkondigd. Het fraaie Doelengebouw was in 1541 voltooid. Het telde twee verdiepingen. Een toren had op de bovenste verdieping een vloer die met tafel en banken om een spil kon draaien. In een benedenzaal was een prachtig gebeeldhouwde schouw van Jan Terwen, die zich nu in Museum Van Gijn bevindt. De ruime bo venzaal was de vergaderplaats der synode. De delegaties waren volgens een weloverwogen plan over de zaal verdeeld. Voor de steeds brandende schouw stond een tafel, waarachter het vijf leden tellende moderamen een plaats vond onder presidium van Jo hannes Bogerman en in het midden een grotere tafel voor de Remonstranten en hun woordvoerder Episcopius. Op 13 november wordt dan de synode met een prediking van ds. Lydius en een Waalse prediking van ds. Du Pours uit Middelburg in de Grote kerk geopend. Na aarzeling komen de Remonstranten eerst op 6 december. Dan is reeds tot de Statenvertaling besloten en is de catechismus vastgesteld. In de synode zelf, die we hier niet bespreken, komen ook voorstellen of besluiten aan de orde, waarover we nu onze schouders ophalen. Bijvoor beeld: Hessen stelt voor: geen kerkelijk huwelijk te sluiten voor een bewijs van goede voortgang in de religie is gege ven. Naar aanleiding van een Oude prent van een gezicht op Dordrecht in de zestiende eeuw. vertaling, een liber amicorum de canones en de acta. Naast de Statenvertaling, welke de heer Jensma ook ziet als een poging tot omzetting in de volkstaal van zijn tijd, zijn eveneens Bij bels geëxposeerd, die hetzelfde nu beogen. Tot slot zijn er voorwerpen en gedenkpennin gen, ook die welke aan alle sy nodeleden werd uitgereikt. Dit laatste was dan op 29 mei 1819 na de 180e zitting. De slui ting geschiedde met plechtige optochten en een prediking door ds. Lydius in de Grote Kerk over Jes. 12 vs. 1-3. De synode kostte de overheid drie tonnen gouds, maar was de Statenvertaling alléén dit bedrag niet vele malen waard? In de pathetische taal van die dagen zei een spreker dat „de Nederlandse maene was opge gaan uyt de seer dikke duyster- nisse der ellendigheden als nieuw licht van haere sonna ontfangen hebbende." D. HENDRIKS vraag uit Java werd besloten, dat in Christengezinnen opge nomen heidenkinderen (slaaf jes) niet mochten worden ge doopt Dan lezen we ook nog vreem de dingen rondom de synode zoals van de Deense dame, die ter vergadering komt en in het Engels profeteert. En er verschijnt natuurlijk ook een komeet met een vuurrode staart „van ijselijke omvang". Dit gebeurde 350 jaar gele den. Ter herinnering orga niseerde de Dordtse stadsarchi varis, de heer T. E. Jensma, de inmiddels geopende tentoonstel ling in het Leprozenhuis (later militair hospitaal) aan de Vrie- sestraat. De heer Jensma legde de na druk op het historisch aspect. Het aantal geëxposeerde por tretten bleef beperkt. Natuur lijk zijn Gomarus, Arminius, Uytenbogaard, Bogerman en Episcopius in beeld aanwezig. Ook afbeeldingen van de Klo veniersdoelen. waaronder foto's, vlak voor de afbraak door een vandalistisch stadsbestuur. Dan zijn er synodeprenten en spotprenten. Voorts autogra fieën, handschriften der Bijbel- EPISCOPIUS Remonstrant Er zijn zoveel merken H'i-Fï- instaIlaties op de markt, dat de leek niet goed weet wat te kopen. Hieronder proberen wij enige punten aan te geven, waarop dient te worden gelet. Allereerst zal de adspirant-koper moeten uitmaken, welke muziek hij wenst te beluisteren, bijv. tiener platen, lichte amusementsmuziek of het klassieke repertoire. Dit is nl. bepalend voor de eisen die aan de apparatuur moeten worden gesteld. Voor pianosonates o.a. zijn de eisen zo hoog. dat slechts de beste apparatuur voldoet. Tot beter begrip i9 het nodig, dat wij een voor de leek naar wij hopen begrijpelijke verklaring ge ven van de technische termen, waarmee de fabrikanten de kwali teiten van hun product&n bescnriU VERVORMING: Natuurlijk is er verschil tussen de oorspronkelijke klanken tijdens een opname en het geluid dat we via de versterker beluisteren. Deze vervorming ken zelfs leiden tot wat men noemt een „rafelig" geluid. De mate van vervorming die men wenst te ac cepteren, is mede afhanke'ljk ven de geoefendheid van ons gehoor. Over het algemeen voldoet een vervormingswaarde die kleiner of gelijk is aan 1 pet., maar een lager percentage verdient uiteraard de voorkeur. Wel moet men beden ken, dat ook de luidspreker en de platenspeler een vervorming heo- ben (meestal zelfs hoger dan die van de versterker). VERMOGEN: „Hoe harder, hoe beter", zegt de beatfan. Dus een zo groot mogelijk vermogen? Ja, maar om een andere reden dan lawaai te willen horen. Een prettig „huiskamervolume" is doorgaans één watt. Echter, om de massale orkestpartij zonder vervorming te laten overkomen, is een versterker van twee maal tien watt het mini mum. Sommige Amerikaanse en Japanse fabrikanten schermen met een maximaal vermogen van veertig watt, doch vermelden er niet bij dat dan een vervorming van maar liefst .10 pet. optreedt. FREQUENTIEBEREIK. Elk mu ziekinstrument heeft vanzelfspre kend een maximale toonhoogte. Deze wordt uitgedrukt in een aan tal hertz (Hz afgekort). Een kind is in staat tonen te horen tot 20.000 Hz. Door onvoldoende oefening en met het ouder worden, daalt dit vermogen tot 14.000 op 40-Jarige leeftijd en tot 5.000 als men al enige tijd van zijn AOW geniet. Een apparatuur die frequenties van 20.000 Hz kan weergeven, is even subliem als het gehoor van het Jonge kind en beantwoordt derhal ve aan de hoogste eisen. SIGNAAL/RUISVERHOUDING: Wanneer we een plaat met zach te muziek vrij sterk hebben weer gegeven, horen we tijdens een rust en na het beëindigen van de muziek een zekere ruis. althans bij de minder goede versterkers. Het verschil tussen het volume van de muziek en dat van de ruls, de zgn. signaal ruisverhouding, wordt uit gedrukt in decibels (eenheid van geluldBintensiteit). Bij een goede versterker zal de verhouding 60 dB zijn. Zij die bij voorkeur piano muziek beluisteren, zullen een ap paratuur kiezen bij bijv. 80 tot 100 dB. FILTERS: Een versterker van ho ge klasse is bovendien uitgerust met ruis- en dreunfilters, die resp. de hoge en lage tonen afsnij den. Hoog en laag moeten afzon derlijk te regelen zijn. Nog beter is een dubbele toonregeling, zowel voor het l'nker als het rechter ka naal (stereo). Deze afzonderlijke regelingsmogelijkheid voor elk ka naal is vooral van belang met be trekking tot de constructie en in richting van de kamer, waarin men stereo beluistert. Een wand met boeken bijv. reageert akoestisch totaal anders dan een glaswand. In een volgend artikel zullen we aandacht besteden aan luidspre ker, platenspeler, tape-recorder en tuner. ACH. „Wist u", zei een grote bollenkweker enigszins spij tig, „dat Cyclamen en Chry santhemum in pot onze grootste concurrenten zijn? ,,De mensen zijn op hun ge mak gesteld, hebben er dik wijls de moeite niet voor over bollen voor de kamer op te zetten en die kamer planten kunnen de hele winter doorbloeien. Maar de lentesfeer dan? Die kun je toch alleen maar in huis proeven door bloeiende bollen in je vensterbank! „Het publiek wordt zo on verschillig", meent onze bollen- expert. Daar komen wij toch tegen op, want de liefde voor bloemen en planten in huis vertoont absoluut een stijgende lijn. Het kan best een gebrek aan voor lichting zijn, waardoor velen zich niet durven wagen aan die droge bollen, bang voor misluk king en dus uit vrees voor weg gegooid geld. Laten we het toch vooral eens proberen. Het is heus zulk dankbaar werk! Het gemakkelijkst zijn de Pa- perwhite narcissen, die meteen in het volle licht kunnen wor den gezet. We vullen liefst een glazen kom (om beter de wa terstand t« kunnen controleren) halverwege met grind, zetten de bollen er met de neus omhoog op. Ze mogen elkaar raken. De tussenruimten met grind aan vullen en zoveel water er op gieten dat de wortelhals er juist mee in aanraking komt. Voor het raam zetten, liefst niet bo ven een radiator, om verdrogen van de bloemknoppen te voor komen. Geregeld water aanvul- en. Ze bloeien ongeveer vier a /ijf weken na het opzetten. Kent u die aardige ronde cro- usbowls met galen rondom? Met crocussen gevuld een aller aardigst cadeautje. Het is de bedoeling dat de neuzen van de knolletjes voor de gaten in de bowl komen te zitten. Het lijkt moeilijk, maar elke knol wordt van achteren vastgezet met aar de, die stevig wordt aange drukt. Eerst een laag aarde op de bodem aanbrengen tot de onderste gaten, dan gaat het verder vanzelf. Vergeet niet in de bovenopening van de bowl Om geheel verzekerd te zijn van een donkere koele plaats, worden potten en schaien met bollen In de tuin Ingegraven, waar ze ten min ste twee maanden blijven staan. nog twee of drie knolletjes te zetten, naar gelang van de grootte. Geef daarna water en bewaar de bowl op een koele donkere plaats, tot de neuzen vijf tot zeven cm lang zijn en de kleur in het vliezig omhulsel zichtbaar is. Natuurlijk kunnen we crocus sen ook in schaaltjes met aarda kweken en zelfs op water. Daarvoor zijn speciale cro». 's- glaasjes in de handel. Het water mag de knol niet raken, maar moet er een millimeter vanaf blijven. Crocussen dié zich speciaal voor de cultuur in huis lenen zijn o.a.: Queen of the Blues (lilablauw). Remembrance (zeer grootbloemig, blauwviolet). Snowstorm (wit), Striped Beau ty (wit met lila strepen). Van de botanische crocussen (kleinbloe- mig, rijkbloeiend met meer stervormige bloemen) komen. Crocus chrysanthus in verschil lende variëteiten in aanmer king, naast Crocus sieberi Vio let Queen en Crocus tomasianus Whitewell Purple (lavendel blauw). Hyacinten op glas op dezelfde manier opzetten als crocussen. Speciaal grote bollen vragen, geprepareerd voor vroege bloei. Ze kunnen ook in potten en schalen met aarde worden ge plant, met de neus op de hoogte van de potrand. Daarvoor lenen zich tweede grootte bollen en miniatuur hyacinten beter. Wie geen donkere koele plaats beschikbaar heeft, kan de pot ten in de tuin ingraven, met vijftien cm aarde bedekken en ze daar twee maanden laten staan. Als de neuzen zes tut acht cm lang blijken te zijn, dan in het licht en de warmte brengen. En vol spanning van nabij de ontwikkeling volgen. A. C. MULLER-IDZERDA

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7