de Concorde door ,Concordsky' verslagen? Gewapende groep in Tweede Kamer Studenten kondigen grote betoging aan CONCORDE JAAR ACHTER OP SCHEMA [RANT IN PRAAG VERBODEN NOVEMBER 1918: MISLUKTE GREEP NAAR DE MACHT WWt F' h Processen tegen pro-Tsjechische Poolse studenten Hanoi neemt plannen Thieu niet serieus J jjddeli Hm w< Claus' failliet Bank beroofd in Breda: buit ƒ1000 PROCES-RAY BEGINT DINSDAG 'EMBB ZATERDAG 9 NOVEMBER 1968 onze luchtvaartmedewerker) 45.0M EN HAAG Het Brits- nse supersonische ver- siaapfsvliegtuig de Concorde, 4i.5ofeeds op 28 februari j-1- het mgeisJtruim zou hebben gekozen, nu eind januari of begin uari volgend jaar zijn eer- ulti^ucht niaken. 32.5W l maand geleden dacht men nog «t de volgende week zou gebeu- naar dat blijkt niet door te kun- jaan. Ergo heeft het projekt een w^stand opgelopen van bijna een met alle kans dat het verslagen 53.OO0vorden door de Tocpolef 144. flex. de uiterlijke overeenkomst 1 zijn Russische tegenvoeter sordsky" genoemd en het is nog I de vraag waar 's werelds i supersonische straalver- r (oj,vliegtuig de lucht in zal gaan. ns de meest recente verklarin- 65.00tal de Toe-144, dit jaar nog wel erste vlucht maken. lanks alle tegenslagen blijft de in ons land aanwezige Brit E. ürgess, één van de topmensen het Concorde-projekt, optimist, ook wel want hij is alge- 67.50t-verkoop-directeur voor de Con- f een nieuw verkeersvliegtuig ramenlijk tot stand wordt ge- door de British Aircraft Cor- lon en de Franse Sud fabriek. (oli3erazins zijn beide fabrieken dat 55.501 ook wel verschuldigd aan de Anglo- Franse regering, deze voteerde voor dit toestel 500 miljoen Pond, en aan de 54.000 daarbij betrokken werknemers. Voor het eerder genoemde bedrag zullen zes proefmachines worden ge bouwd en ruim vierduizend vlieguren worden gemaakt, voor het verkrijgen van het bewijs van luchtwaardigheid. Na verkrijging van dit certificaat rond 1972 kan de aflevering aan de 16 maatschappijen beginnen, die tot nog toe 74 van deze machines voor zich hebben laten reserveren. Flop Het aantal tot nog toe verkochte Concorde machines is ver beneden de verwachting. Eind vorig jaar hadden, volgens de voorspelling van de pro- ducentei), er zeker honderd verkocht moeten zijn. De aankondiging van nieuwe kopers laat evenwel al meer dan een jaar op zich wachten, zodat sommige insiders al over een flop spreken. Voor het uitblijven van orders zijn twee belangrijke oorzaken aan te wijzen; n.l. de introductie van het reuzenstraalverkeersvliegtuig en de nog vrij onzekere bedrijfszekerheid van de Concorde. Min of meer tegelijk met de 134-persoons Concorde komt de Boeing 747 op de markt, die maxi maal 490 passagiers zal kunnen ver voeren tegen een veel lager tarief. Het enige belangrijke verschil is de tijdsduur op het traject Europa - iveek' elijk?®e brandweerlieden in Boston p) hebben gisteren door trektfid-op-mond-beademing het irmaten gered van twee kinderen Wil) tijdens een brand door de 24411ik waren bedwelmd. Zij brach- de kinderen per brandweer- naar het ziekenhuis en pasten gedurende de gehele rit mond-op-mond-beademing toe. Op de foto is brandweerman William Carroll bezig met de vier maanden oude Angeline Harpor. Ook haar broertje werd op deze wijze gered. eginj r k use 'rplet 'HAAG Studentenleiders Volgens het Tsjechische persbureau eeJ? r c i CTK woonden echter slechts duizend r'dït' vijf faculteiten aan de chlagse Kareluniversiteit heb- inri vandaag een oproep uit- Iven voor een massale de- istratie op 17 november herdenking van alle stil ten, die hun leven gaven de vrijheid van hun land }e vrijheid van gedachten". oproep wordt een beroep ge- i op alle studenten stakingsco- 1111* te vormen. De mars zal niet mkkelUk anti-Russische zUn, maar [J/protest tegen bezetting door bui- I^Vndse legers, waar ook ter we- CTK woonden echter slechts duizend mensen de herdenking op het kerk hof bij. Het weekblad Reporter, waarvan de oplaag na het begin van een serie felle anti-Russische artikelen verdub belde, heeft een verschijningsverbod van een maand opgelegd gekregen. Het blad is het orgaan van de Tsje- choslowaakse journalisten. Van de strijdkrachten van het Pact van Warschau is 86 procent vertrok ken. Hoeveel Russen in het land zul len blijven, is niet bekend gemaakt. Ook niet hoevee! er precies zijn ver trokken. New York. dat vijf uur minder be draagt. Voor de maatschappijen zou de aanschaf van beide toestellen een zeer grote investering vergen. Daar naast is het nog de vraag of er wel voldoende passagiers het toestel moet vier trips per dag maken zullen zijn die tegen een hoger tarief zo snel over de „plas" willen zijn. Angst Voorts twijfelt men, zoals gezegd, nog aan dc bedrijfszekerheid, zowel uit economische als veiligheidsover wegingen en de enorme financiële consequenties die de aanschaf met zich meebrengt. Nog steeds is men de ongevallen met de onfortuinlijke Britse Cornet niet vergeten. Het beste bewijs daarvan Is misschien wel het aantal in de V.S. voorlopig bestelde supersonische verkeersvliegtuigen, waarvan het prototype pas over vier jaar zijn eerste vlucht zal maken. Tot dusver hebben in totaal 26 lucht vaartmaatschappijen, waaronder de KLM, een optie genomen op 122 exemplaren van het Amerikaanse su personische toestel. Het Amerikaanse pijlvormige ont werp voor 280 passagiers is in wezen de enige concurrent, maar tegelijker tijd in snelheid en capaciteit nog een stap verder. Gedurende vijf jaar doen de Russen al pogingen in het Westen vliegtuigen te verkopen, maar het is tot nog toe bij een enke ling gebleven en zo zal de „Con- cordsky" hier ook niet veel succes hebben. Spraakverwarring De toekomst van de Concorde hangt min of meer af van het ko mende testprogramma, als dit vlot en zonder ongelukken verloopt zullen er wel weer orders volgen. Zowel in Frankrijk als in Engeland is er thans min of meer één toestel gereed, waar van de ontwikkelingskosten door de vertraging een derde hoger zijn ge worden dan oorspronkelijk geraamd. De nieuwe vertraging zou o.m. het gevolg zijn van het twee weken gele den verongelukken van de Mirage IV bommenwerper, die voorzien was van belangrijke Concorde-apparatuur. Voorts bleken diverse systemen, tij dens de grondtesten, niet juist te werken. Het is de fabrikanten er alles aan gelegen dat er met de eerste proef machines en natuurlijk ook met de produktietoestellen, niets mis zal gaan. In dit verband heeft men ook al besloten dat er geen gezamenlijke Brits/Franse testvliegers, het toestel zullen bemannen. Men is namelijk bang dat er in een paniek situatie een taalverwarring zou kunnen ontstaan. V raagstukken Hoe een en ander ook mag verlo pen, we moeten niet vergeten dat het een vooruitstrevende technologische ontwikkeling is die bepaald geen si necure mag worden genoemd en waarbij alle voorzorgen worden ge nomen. André Turcat (46), de lange kaalhoofdige chef-invlieger van Sud, die zelf de eerste en de daarop vol gende testvluchten zal maken, heeft verklaard dat deze eerste vluchten een tijdsduur van 35 tot 45 minuten zullen hebben. Daarbij zal een hoogte van driedui zend meter worden aangehouden, bij een snelheid van 300 tot 450 kilome ter per uur, terwijl zijn uiteindelijke snelheid 2250 km/u zal zijn. Bij de laatst genoemde snelheid zullen be paalde delen van het toestel een tem peratuur van 125 graden Celcius be reiken, met als gevolg dat het toestel tijdens deze vlucht twaalf tot vijftien centimeter langer gaat worden. Nooit in de luchtvaartgeschiedenis Is er zo'n uitgebreid vliegtestpro- gramma dat meer dan drie jaren in beslag neemt voor een civiel vliegtuig opgesteld. De proefmachines vervoeren tien tot twaalf ton testapparatuur, voor het uitvoeren van drieduizend sys teem-testen, die het antwoord zullen moeten geven op vele nog niet beant woorde vraagstukken. Verder is het nog de vraag of het publiek de su personische knal zal accepteren, maar deze zal veelal voor 80 pro cent alleen boven zee, bij de kruis- en maximale snelheid, worden teweeg gebracht. Zo zal de Concorde van het oude i werelddeel misschien als eerste, maar zeker als tweede vér voor de Verenig de Staten haar supersonische ver keersvliegtuig in de lucht brengen. Of de verwachte verkoopresultaten, van tweehonderd machines in 1975 en het dubbele aantal tien jaar later, ook gehaald zullen worden moet de tijd nog gaan leren. Het supersonische verkeersvlieg tuig Concorde, produkt van Brits-Franse samenwerking, staat, met een vertraging van bijna een jaar, nog steeds aan de grond. Volgens bevoegde verklaringen zal de eerste proef vlucht nu toch binnen afzienbare tijd plaatsvinden. Door Ton v. d. Hammen Dinsdag de 12-de november ls DE kritieke dag geweest. Troelstra zou zijn revolutionaire rede in de Tweede Kamer gaan uitspreken. Men moet zijn persoonlijkheid en stijl van optreden gekend hebben om te weten hoe dat zou kunnen uitpak ken. Dit temeer, daar hij een regering tegenover zich had die tot op dat ogenblik op geen enkele manier doortastend was geweest om de revo- lutievlam te smoren. De realiteit was, dat zeer veel Kamerleden, al durfden ze dat niet openlijk uit te spreken, met de mogelijkheid rekening hielden dat Troelstra de regering met zijn woorden weg zou mokeren om dan zijn de avond tevoren in Rotterdam aan gekondigde greep naar de macht te doen. Wist hij het psychologische ogenblik te benutten, dan vond hij een aantal revolutionairen, David Wijn koop voorop, aan zijn zijde en zouden twijfelaars mede overstag kunnen gaan. DUYMAR PARAAT Iemand die daar al de praktische consequen ties uit had getrokken en dat is een gebeuren, dat in de historiebeschrijving van deze dagen nimmer naar voren is gebracht was het Ka merlid L. F. Duymaer van Twist, de latere op richter van de BVL (de Bijzondere Vrijwillige Landstorm). Hij had zich in verbinding gesteld met de lui tenant-kolonel P. D. van Essen, commandant van het tweede regiment veldartillerie, gekazerneerd in de Frederikstraat te Den Haag, die er net zo over dacht De twee mannen hadden besloten tien beroepsofficieren van dit regiment, gewapend met pistool, in burger als „belangstellenden" op de publieke tribu ne te doen plaatsne men. De leiding van de tien gewapende man nen in burger had de luitenant Jan Fabius, die na de Tweede We reldoorlog bekend werd door zijn Nieuwsbrief en het blad Burgerrecht. Voor de door hem opgerichte partij Vrije Burgers had hij enkele jaren (tot zijn dood) zitting in de Haagse gemeen teraad. De luitenant Fabius, altijd al een avontuur lijk man, was voor de Eerste Wereldoorlog, met toestemming van de Nederlandse rege ring, tijdelijk in Alba nië om in dit land zijn diensten te verlenen. Met hem was toen on der meer de majoor L. W. J. K. Thomson, van 1905 tot 1913 liberaal lid van de Tweede Kamer, die bij Duraz- zo in Albanië bij ge vechten sneuvelde. De Thomsonlaan en het Thomsonplein in Den Haag, waar zijn stand beeld staat, houden de leider van de gewapen- herinnering aan zijn de mannen in burger, naam nog levendig. De luitenant Jan Fabius, ÉÉN HOOFDBEWEGING Fabius en zijn mannen hadden derhalve het consigne „stand by" op de publieke tribune, zou den we vandaag zeggen. Duymaer van Twist ver klaarde later aan intimi, dat bij Werkelijk gevaar van Troelstra's kant: als hij bijvoorbeeld een po ging zou doen achter de regeringstafel plaats te nemen, een hoofdbeweging van hem in de richting van de gewapende mannen voldoende zou zijn geweest om hen acuut in te doen grijpen. Er is niets gebeurd en de mannen van deze „tegen-coup" hebben er nimmer iets van willen prijsgeven. Weliswaar moet de heer Fabius er wel eens in overdreven zin, in een van zijn blaad jes over hebben geschreven, maar dat is aan de algemene aandacht ontsnapt Een recente gron dige studie als die van dr. Scheffer vermeldt er geen letter over. Hoe verliep het met Troelstra's rede? In feite sloeg hij niet toe. In een urenlange rede leverde hij wat later genoemd werd „een revolutie op zicht", d.w.z. hij had het herhaaldelijk over het overnemen van de macht: „de regering zou er verstandig aan doen het staatsgezag aan de so ciaal-democratie over te dragen" en „het ogen blik is gekomen dat voor het grote werkende volk aanspraak gemaakt kan worden op de overne ming van de macht in de staat" en zo meer, maar hij verzekerde daarbij, dat hij van geweld niets moest hebben. Wel moet hij hebben verwacht of gehoopt, dat de regering na zijn woorden zou op staan. Maar de regering stond NIET op, hoe demago gisch en overtuigend ook was gesproken. De be klemming was er na afloop nog wel en Troelstra kwam op het ogenblik bepaald niet geschonden uit de strijd, want er dromden verscheidene handjesgevers om hem heen, maar het moment dat fataal had kunnen worden, was voorbij. Het geen nog duidelijker bleek toen vervolgens de rooms-katholiek mr. J. B. Bomans een welis waar goede, maar wel wat langademige rede voering ging afsteken. REGERING ZAT NOG De regering zat er nog, zij het met knikkende knieën, de rk Residentiebode mocht er bij de zesjarige herdenking in 1924 in zijn kolommen over jubelen: „Wie herinnert zich niet dit histo rische ogenblik, toen Ruys met vlammende blik tegenover Troelstra stond meer waarheids getrouw was wat ds. S. Datema een jaar na het gebeuren in de Haarlemse Gereformeerde Kerk bode schreef. Deze dominee, „vermaagschapt aan een onzer ministers" en begiftigd met een fabelachtig ge heugen, memoreerde: „Het allerergste werd ge vreesd. De volgende dag zou de uitbarsting kun nen komen. Geruchten van steeds meer veront rustende en verbijsterende aard drongen op het Binnenhof door. De Koningin was diep onder de indruk van de dreigende stormen. Terwijl de he ren ministers alzo in nood verkeerden, riep plot seling de president van het ministerie. Ruys de Beerenbrouck uit: „Idenburg, gij moet bidden" (Idenburg stond bekend als een zeer gelovig en vroom man red.). En waarlijk, de heren gingen staan en verhieven zich tot God. Idenburg bad, hij smeekte, hij maakte een alarmgeschrei. Tra nen welden in de ogen van Heemskerk. Van dit gebed werd door Ruys later telegrafisch medede ling aan Hare Majesteit de Koningin gedaan". Inderdaad, er was alle reden tot gebed. DOODGEPRAAT Na het langdurige betoog van de heer Bomans was het Kamerdebat op dat ogenblik doodgepraat. Vanwege de te verwachten opstootjes waren in de meeste steden de ramen van winkels geblindeerd. Hier de Lange Poten in Den Haag, luguber stil en op dit ogenblik alleen „bevolkt" door enkele agenten en militairen. De vergadering werd gesloten zonder dat de rege ring nog had behoeven te spreken. Maar de ernst van de situatie was nog onveranderd gebleven, want bij de grote onzekerheid waarin men ver keerde, was er van regeringszijde nog steeds geen enkele tegenmaatregel genomen. Hoe ernstig de situatie was zou de volgende dag blijken toen vele demonstranten in Amster dam actief waren en een kazerne wilden bestor men. De militairen openden het vuur op de me nigte en er vielen twee doden. In deze proteste rende stoet liep ook de dichteres Henriëtte Ro land Holst mee, die volgens haar partijgenoot Van Ravesteijn, naar hij in de Kamer zou ver klaren „door een bloot toeval aan een geweer salvo van militairen was ontsnapt". Het Kamerlid L. F. Duymaer van Twist, die dinsdag 12 november op de publieke tribune tien gewapende militairen in burger achter de hand had om Troelstra te overmeesteren in dien htj op de plaats van de regering wilde gaan zitten. WARSCHAU Sinds het Russische optreden in Tsjechoslowa- klje zijn zes Poolse studenten veroor deeld, wegens demonstraties voor Alexander Dubcek. Een student kreeg 10 maanden gevangenisstraf, nadat enkele strooibiljetten op hem waren gevonden. Tijdens het proces legde de officier van justitie de nadruk op het feit dat niet serieus neemt, allen inden waren. 7 c waren lid van PARIJS/WASHINGTON In Noordvietnamese kringen te Parijs is vrijdag verklaard, dat de delegatie van Hanoi naar het vredesoverleg de nieuwe vredesvoorstellen van presi dent Thieu van Zuid-Vietnam allen joden waren. Ze waren lid van het „Zionistisch centrum voor het or ganiseren van demonstraties". Ook studenten, die niet schuldig werden bevonden, zijn gestraft. Ze zijn van de universiteiten verwij derd. Het staatstoezicht op de universi teiten is verscherpt. De lessen ver plicht marxisme zijn weer ingevoerd en op hoogleraren en lektoren wordt druk uitgeoefend de studenten ideo logisch te indoctrineren. tt ministerie van binnenlandse In heeft bekendgemaakt, dat 167 sen zijn gearresteerd tijdens de [Russische demonstraties. Het de eerste openlijke bevestiging demonstraties zijn gehouden en j die een anti-Sovjet karakter ken. I betogingen zijn georganiseerd f „groepen onverantwoordelijke gers, die zich schuldig maakten nog al ernstige ordeverstotin- Bijna alle gearresteerden zijn Iddels weer vrij gelaten. Westerse Journalisten zijn door Tsjechoslowaakse politie ver- 'd. Zij moesten hun films met lagen van de demonstraties afge- t Russische Pravda spreekt ook duizenden betogers, alleen wa- het „trouwe" communisten, die (Sovjetunie op een kerkhcf prezen. I Thieu had voorgesteld ln Parijs twee delegaties te laten praten, een onder leiding van Noord-Vietnam, mèt „anonieme" vertegenwoordigers van het Bevrijdingsfront, eai een Amerikaanse delegatie, waarin alle landen die ln Zuid-Vietnam strijden zi|n vertegenwoordigd. In Saigon zou dan een rechtstreeks gesprek tussen de regering van Thieu en het Bevrijdingsfront moeten wor den gevoerd. De leider van de Noordvietname- zen, Xuan Thuy, vindt het een zaak van Amerika en Zuid-Vietnam. als zij in Parijs een delegatie willen vor men. Noord-Vietnam en het Bevrij dingsfront zullen dat beslist niét doen. Hanoi gelooft overigens niet dat de Amerikaanse regering in het voorstel AMSTERDAM De civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank heeft de NV Claus meubeltoonzalen failliet ■erklaard. De bewindvoerder had in- 'rekking van de voorlopige surseance an betaling gevraagd. Het bedrijf is er niet in geslaagd ;en groot liquiditeitstekort te finan- ieren. waardoor de voortzetting van iet bedrijf enkele maanden zou zijn gegarandeerd De lonen van het 30 nan tekende ne-scneel wordt door de bedrijfsvereniging Detam gega randeerd. van Thieu zal „trappen". Hoewel de Amerikaanse delegatie geen commen taar op Thieu's voorstellen heeft ge geven, neemt Hanoi aan dat Washington het plan ook niet serieus neemt. De Amerikaanse delegatie heeft gisteren overleg met Washington ge pleegd, in een poging het vre- desgesprek weer op gang te krijgen. In de Amerikaanse hoofdstad is al leen meegedeeld, det het plan van Thieu „ernstig wordt bestudeerd" BREDA Een man met een zwar te jls en zwarte handschoenen aan en een zwarte kous over zijn gezicht heeft gisteravond een overval ge pleegd op het filiaal van de Boeren leenbank in het noordelijke stadsge deelte van Breda De man, die gerui me tijd op de loer moet hebben gele gen, verdween met een bedrag van ongeveer 1.000. Toen hij hel gebouwtje binnen kwam was er geen publiek ondanks het feit dat het op vrijdagavond meestal druk Is De man vroeg om geld en de verbouwereerde filiaal houder gaf hem enkele bankbiljetten van ƒ100 en enkele van ƒ25. Tegen de kantoorjuffrouw zei de man met dreigende stem dat zij zich stil moest houden. Daarop verdween hij weer zonder dat iemand hem gezien heeft. De on middellijk gealarmeerde politie sloot een aantal wegen in de omgeving af maar dit leverde geen resultaat op. Een aantal rechercheurs is de gehele avond bezig geweest met een huis-aan-huis onderzoek in de buurt, I maar ook daaruit kwamen verder geen bruikbare aanwijzingen. MEMPHIS/VS De 40-jarige James Earl Ray zal dinsdag a.s. in Memphis te rechtstaan we gens moord op de strijder voor ge lijke burgerrech ten voor de Ame rikaanse negers dr. Martin Lu ther King. Ray werd 18 juli door Enge land uitgeleverd en is sindsdien in zijn gevange nis in de VS zeer scherp bewaakt, o.m. door middel van t.v.-camera's, micro foons en cipiers, die zijn cel delen. De justitie en politie-functionarissen in Memphis willen er voor zorgen, dat zich geen ..Tweede Dallas" voor doet. een toespeling op de moord op I.ee Harvey Oswald, voordat hij kon wor den berecht in verband met de moord op president John F. Kennedy. De publiciteit vóór het proces is door gerechtelijke bevelen zoveel mo gelijk beperkt Zo mag bijv. niemand, die met deze te maken heeft, zich een interview laten afnemen. Ook voor het proces zelf zijn de scherpste veiligheidsmaatregelen getroffen. Niemand zal de rechtszaal mogen verlaten tijdens de pauzes en degenen die het proces bijwonen zullen ge fouilleerd worden en vervolgens een televisieapparaat moeten passeren, dat hun identiteit en hun stem fixeert. LONDEN Het huwelijk is ontbonden verklaard van John Len- non, een van de Beatles, en zijn vrouw Cynthia, die eiseres was, we gens een verhouding van haar man met de eveneens gehuwde Japanse artieste Yoko Ono.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15