arie^Louise is tenij Europa is moe aanvullende van stagnatie bevel navo? en gepraat schenk^^^^.schenk DAT DOET BTW AAN DE PRIJZEN squadrons op 8 vonden haar in de Belgische Kempen L TL- Ac Huib Goudriaan 5 ZATERDAG 9 NOVEMBER 196> om even het ver- memoreren dat ze me voor in juni vertelde heeft in de paardensport gewerkt, te hebben verdiend, en te zijn geworden, wilde oude droom realiseren: op een lange reis maken. ïddoel werd Spanje, maar bij de Spaanse grens aan- ontdekte ze dat in verband Petroesjka het maar niet eruit, kreeg ze zoveel publiciteit in Frankrijk dat de ambassadeur in Den Haag vroeg, wanneer ze bij de aankomen. De Spaanse au- waren bereid deze beroem- bladeren aanvegend MARIE-LOUISE met Petroesjka: gepluimde baret enige soevenir, gekocht in Caen de amazone toe te laten.... Maar Ma rie-Louise was toen al op de terug weg. Vier keer voor tv Dat heeft haar er overigens niet van weerhouden een triomftocht door Frankrijk te maken. Ze moest vier keer letterlijk „opdraven" voor de Franse televisie, werd geïnterviewd door Franse kranten, een keer zelfs door France Soir. Over de kwaliteit van de Franse tv is ze niet erg te spreken. Er werd een keer een li- fe-uitzending gemaakt, die naar later even opzadelen bleek door een storing niet eens overkwam. En de journalist van France Soir schreef een sensationeel, uit zijn duim gezogen verhaal. Hij vertelde dat Marie-Louise helemaal naar Frankrijk kwam gereden om een man, een Rus te ontmoeten. „Ik heb wel bij een Wit-Rus gelo geerd, ook een ruiter, een voltigeur in Hendaye. Hij ontving me om, zoals hij zei, echt Russische gastvrijheid te tonen, èn de gastvrijheid van ruiters tegenover ruiters. Mijn paard kreeg een douche, en ik kreeg een kamer mèt badkamer." paardengebied." „De reis was vooral interessant door de mensenkennis, die ik heb opgedaan, en door wat ik weer voor mijn vak heb geleerd." En vandaag over de grens Vragen Kamerlid D '66 DEN HAAG Mr. dr. J, J. A. Inkamp, Tweede-Kamerlid voor D'66 vraagt de minister van defensie of het opvoeren van aanvullende squa drons bij de luchtmacht Is geschied op bevel van de Navo-bevelhebber in Europa. (ïmorgen om tien uur beeft j-Louise by Putte „de overschreden" op weg naar erstvolgende pleisterplaats I. Haar ouders stonden haar Ie grens op te wachten; blij Jrind weer kerngezond te- e zien. avontuuriyke amazone gis- Rijifr8en: Moeder was 2 no- ler jarig, en toen heb ik het eerst naar huis gebeld. I ma wilden dat ik zou op zou zijn. Moet je je voor- I hoe laat ik precies aan de n: met een paard dat zes ki er per uur loopt. Dat is 10 niet zo eenvoudig te zeg- Maar Marie-Louise b,ere- de afstand, en het werd iiur vanmorgen. gastvrije boeren ;t haar bezem aan de kant om van de manege te vertellen is gegaan. „Het was een heel reis, maar de laatste tien [hangt het me de keel uit. Re- igen, en dan „op stap" (Pe- mag niet draven met bagage, ir deze vakterm) is erg koud. J ook een technisch probleem- e beesten staan op stal en de I hebben geen plaats meer voor noch de Gaullistische partij heeft zich in Den Haag willen laten verte genwoordigen. De oppositie was er wel: bijna vijftig Franse volksverte genwoordigers, onder wie de burge meester van Marseille, Gaston Defer- re, die een vergeefse gooi naar het presidentschap deed. De laatste was ongeveer de enige, die het beestje bij z'n naam wilde noemen. Hij kapittelde Parijs, omdat het in zaken, die Europa betroffen, een betreurenswaardige houding in neemt. Hij sprak van ernstige stag natie op het politieke vlak, doch prees de economische vooruitgang. In haar welkomstwoord tipte ko ningin Juliana slechts even de moei lijkheden aan. welke Europa, West-Europa wel te verstaan, in het slechten van de nationale barrières ondervindt. „Ik geloof dat wij allen dankbaar zijn voor het werk, dat ter verwezen lijking van de Europese eenwording in deze twintig jaren, vooral in de eerste stadia, kon worden verricht. Maar ik geloof tevens dat het vrucht baarder is om vooruit- dan om terug te zien. Zoals we hier samen zijn, zijn wij allen overtuigd dat wij on vermoeid moeten doorgaan met het verwerkelijken van een ideaal, dat wij als noodzaak zien; van een nood zaak, die wij als ideaal zien." „Wij, Europeanen, hebben altijd haast. Maar ook als onze aard anders was, dan toch zouden wij nog door drongen zijn van de haast, die bij de verwezenlijking van de Europese eenwording geboden is een haast, die even noodzakelijk is als de een wording zelf." VUURWERK Voor het nodige vuurwerk zorgde de Duitse minister van financiën, Franz Josef Strauss. De niet onge vaarlijke meester van de rhetorica had het over de meester der Euro pese phraseologie. waarmee hij presi dent Charles de Gaulle bedoelde. Terwijl juist zijn politieke inzichten er mede voor hebben gezorgd dat de Bondsrepubliek in het Oostblok naar revisionisme en neo-nazisme wordt afgemeten een van de argumenten, die werden gebruikt bij de bezetting van Tsjechoslowakije hekelde hij de Russische overval op Praag, het Sovjet machtsvertoon op de Europese flanken en de onmacht van Europa hier tegenin te kunnen gaan. „Zorgt ervoor", zo riep minister Strauss het congres pathetisch toe, „dat het idee van de Europese éénwording in onze volkeren wakker gehouden wordt en nieuw leven wordt ingeblazen. Strijdt ervoor dat het leeglopen van de Europese poli tiek beëindigd wordt. Regeringen ko men en gaan, parlementen wisselen hun samenstelling, maar de volkeren blijven. TJ hebt in handen wat mor gen uit Europa wordt." De resolutie, waar vanmorgen een uur lang over werd gediscussiëerd, vond genade in de ogen van vele sprekers. „De beste en meest natuurlijke weg om Europa te verenigen", zo luidt het voornaamste deel, „is om voort te bouwen op de grondslagen van de Europese Gemeenschap door deze te verbreden door toelating van Engeland en andere Europese landen, door geleidelijk het democratisch ka rakter van de gemeenschapsinstel lingen te versterken, door de econo mische en sociale integratie te vol tooien, en door de bevoegdheden van de Gemeenschap tot verdere politieke terreinen uit te breiden.... Als deze Mr. Imkamp herinnert de minister aan zijn uitspraak tijdens de algeme ne beschouwingen, dat Nederland zijn Navo-bijdrage niet zal verhogen, zonder een uitspraak van de Navo- raad. In een commissievergadering deel de de minister mee, dat de squadron» zullen worden opgevoerd, terwijl in de defensienota staat, dat het aantal ingedeelde vliegtuigen zal worden verminderd. De heer Imkamp wil weten, wat d# minister nu precies bedoelt weg door meningsverschillen geblok keerd blijft, doen wij een beroep op die regeringen, welke de dringende noodzaak van Europese eenheid beseffen om andere wegen te zoeken, die voortgang mogelijk maken. Wij doen een beroep op hen om hun beleid op die gebieden, die bui ten de Europese Gemeenschap liggen, te integreren en hiertoe de noodzake lijke gemeenschappelijke instellingen in het leven te roepen. De terreinen, waarop studie en besluitvorming met name ge meenschappelijk dienen te worden, zijn o.m. internationale zaken, verde diging, bewapening en uitrusting, en monetaire vraagstukken. Wij verlan gen dat onverwijld een conferentie van regeringsleiders hiertoe wordt bijeengeroepen. Alle,te sluiten ak koorden moeten openstaan voor toe treding van andere landen". KLAAGZANG De grootste klaagzangen werden gehoord uit de mond van de voorzit ter van de Internationale Europese Beweging, prof. dr. Walter Hallstein. en uit die van de organisator van het congres, de Britse oud-minister van koloniën Duncan Sandys. Minister Luns was minder pessimistiich, hoe wel ook hij moest toegeven dat de Europese éénwording een moeilijke periode doormaakt, moeilijker mis schien dan op enig ander moment „sinds in deze zelfde zaal twintig jaar geleden de impuls tot een vere nigd Europa werd gegeven". Opmerkelijk en van groot politiek belang was het korte zakelijke refe raat, dat de Britse minister van bui tenlandse zaken Michael Stewart hield. Hij haakte in op het zoge naamde Benelux-voorstel later uitgediept door de Belgische minister van buitenlandse zaken Pierre Har mei, die het congres eveneens toesprak een politieke unie te vor men voor die terreinen, „waar geen land het recht heeft zijn veto uit te spreken over na te streven vooruit gang". Duidelijk gaf hij de bereidheid van Groot-Brittannië te kennen in su- pra-nationaal verband samen te wer ken op het gebied van buitenlandse en defensie-aangelegenheden, alsook op dat van het geldwezen. Toch nog hoop voor Europa dus, zij 't voorlopig buiten de bestaande, doch steriel geworden gemeenschap pelijke instellingen, en buiten het steeds weer roet in het eten gooiende Frankrijk? Zowel vandaag als gisteren viel in de wandelgangen te beluisteren dat de gedachten zich richten naar een politieke unie, die reeds voorzichtig in de door het congres aangenomen resolutie wordt aangeduid die het schrikbeeld heet te zijn van president De Gaulle, en welker geboorte afhan kelijk is van het standpunt, dat Bonn inneemt. DEN HAAG Het ministerie van economische zaken zal niet aarzelen in te grijpen om een juiste prijsontwikkeling in ver band met de op 1 januari ingaande omzetbelasting op de zoge naamde toegevoegde waarde, te bevorderen. Het ministerie heeft een globaal overzicht samengesteld van de invloed van de BTW op de prijzen van veelvoorkomende artikelen, die wij hieronder publiceren. Opgemerkt moet worden dat in de praktijk afwijkingen mogelijk zijn, zonder dat dat nu direct betekent dat een handelaar of fabrikant een onjuiste calculatie heeft uitgevoerd. Dalende invloed: 1 t/m 3%: cosmetica parfumerieën gehoorappara ten vleeswaren Stijgende invloed: 1 t/m 3%: margarine huishoudzeep, was- poeder weekbladen logies brood, beschuit en meelprodukten conserven koffie en thee boeken sigaren gas en water suiker meer dan 3 t/m 6%: bromfietsen meer dan 3 t/m meer dan 5 t/m 8T< kleding woningtextiel tenten e.d. toiletartikelen lucifers verf, behang meubelen huish. artikelen en apparaten bestek en pannen stofzuigers koelkasten wasautomaten centrifuges haarden, kachels schoeisel lederwaren café's, restaurants onderhoud, uurtarief reparatie wasserij kapper autorjjles bioscoop entree voetbalwedstrijd meer dan 6 t/m 10%: televisietoestellen reeds doorgevoerd Geen invloed: huren verzekeringspremies artsenhulp ziekenhuizen en be jaardenoorden, die zonder winstoog merk worden ge dreven overige gezond heidszorg nieuwe auto's rijwielen radio's platenspelers bandrecorders vlees jar' Ik dachthoe hebben die me kunnen vinden, want niemand weet het Zo rea- (Je Marie-Louise van Geel gistermorgen toen fotograaf Herbert Behrens en ik vani ee "jkswachters te hebben geraadpleegd haar toevallig aantroffen in een ma- ipkant) in de Belgische Kempen. 'arie-Louise, het 21-jarige Rotterdamse meisje, dat 8 juni op haar paard Petroesjka Spanje vertrok, is terug. R aar vader had verteld, dat ze in de buurt van Kalmthout moest zijn, maar Marie- ise (zoals gewoonlijk hyperzelfstandig) had niemand verwittigd waar precies. or kwi en^ zoe'cen verwezen twee rijkswachters ons naar manege La Chevauchée. Hobbe- leiendjover een weg met kuilen, ontdekte ik haar plotseling: geruite baret op het weerbar- haar, in spijkerbroek, bladeren aanvegend voor de stallen. Ze toonde zich verrast. Na aden weer Nederlanders. M"^e-Louise heeft, hoewel ze ook ■^■Khtte in maneges, vaak een be- ip de gastvrijheid van boeren andsi. „Ik heb vreselijk veel SOT/1 ontmoet, van de armste boe it de rijkste wijnbouwers en Ode^en toe. Vooral de arme Franse Ie e waren erg gastvrij. Ze zetten ...i) tafel wat ze hebben. Zigeuner In werd eerst niet geloofd, een meisje uit Nederland was een reis maakte op een Op sommige plaatsen werd ik zigeunerin aangezien. Maar kwam,'zagen ze aan uitrusting, en het wat scho- zien, dat het niet zo was. ze de gekste dingen voor een cognacje op tafel en zo. kwam er een oom naar het want die oom was bij geweest. Hij kwam, anderen natuurlijk mij be- dat begreep ik ook wel. 's het vertrek was het al- het halve dorp me uit- In Noord-Frankrijk, waar paarden zijn, had ik veel Soms bleef een vrouw en riep: wat is dat prach- i k' Bij kalveren slapen Dit comfort vond Marie-Louise erg fijn, hoewel ze zich bij de meest on gemakkelijke omstandigheden weet aan te passen. „Eens reed ik door een bos, en achter dat bos was een dorp, waar ik moest overnachten, want het liep tegen de avond. Ik klopte aan bij een boer, en mocht in de koestal slapen. Later blecfs dat Ik bij de armste boer van het dorp was terechtgekomen. In de stal lagen in twee hoeken kleine kal veren, in een hoek een groot kalf, mijn paard in het midden, en ik in de andere hoek." Tijdens de reis van 4000 kilometer, die ze zonder onderbreking op de brave en gezonde Petroesjka aflegde, sliep ze ook nog een paar keer in kastelen, dat wel. In België kwam ze in contact met een ruiterclub, waar door ze bij jhr. Mare Minne mocht logeren. Ze ging ook van de gedachte uit dat 's lands wijs 's lands eer is. In de Franse Les Landes ging ze mee uit jagen, vissen en paddestoelen zoeken, en in België werkte ze twee weken in de bietencampagne. Op de terugweg trainde ze dravers in Bretagnc. „Ik heb daar op renbanen goeie dres- suurpaarden gereden. Ik wilde wel eens 60 inplaats van 6 kilometer per uur rijden." Geen ijsjes Marie-Louise heeft veel maneges bezocht «n daardoor „veel geleerd op (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG We hebben genoeg van de stagnatie en de obstructie, van het uitbleven van beslissingen en van het el lenlange gepraat. De politieke éénwording van Europa is ver verwqderd van het doel, dat voormannen als Sir Winston Churchill en Schuman voor ogen stond. Economisch zijn we misschien wel gevorderd, maar dit heeft weinig te maken met de idealen van een Vere nigd Europa, die vlak na de oorlog met élan werden nagestreefd. We hebben nu worden genoeg verspild; laat het woord nu maar eens aan de daad. Deze en trouwens nog veel somber der opmerkingen waren te horen op het gisteren geopende congres van de Internationale Europese Beweging, dat vandaag werd voortgezet. In de Haagse Ridderzaal, waar twintig jaar geleden de stoot tot een nieuw Euro pa gegeven werd, luidden de opvol gers van de bewindslieden en de po litici van het eerste uur de meesten zijn reeds gestorven de alarmklok over de onmacht, de onwil en ook de lusteloosheid, welke de Eu ropeanen, die de eenheidsgedachte voorstaan, ten deel gevallen zijn. ONBEHAGEN Het vaste „establishment" bevond zich in de zaal: zo'n vijfhonderd mi- nisters, parlementariërs en particu lieren, die het oude Europa willen vernieuwen om de toekomst in de vorm van wasdom, veiligheid en po litiek gewicht zeker te stellen. De jeugd ontbrak helaas, met uitzonde ring van enkele (Duits-) Europese jongeren, die hun onbehagen door middel van spandoeken weergaven. „Von Italien bis nach Schweden reden reden - reden reden", las er één, en een ander, in het Frans gesteld, eiste daden in plaats van woorden. Kritiek dus op de ver grijsde en machteloze Europeanen, die wel weten waar het aan man keert, maar er niet in slagen door de muur van het nationalisme, of, zo men wil: door die van het Europa der Vaderlanden heen te breken. Wie officieel ontbrak helaas, moet opnieuw worden gezegd was de zondebok, voor zover de Franse maagd tenminste zo'n wezen kan zijn. Noch de Gaullistische regering, dat laatste, is voor Marie-Louise be langrijk. „Ik ga me nu specialiseren in dressuur." Tot januari wil ze vrij rondlopen, en dat kan ook wel: „Ik ben finan cieel goedkoper uitgekomen dan ik had gedacht. Van mijn begrote 2000 gulden heb ik nog overgehouden. Dat komt omdat ik de beest niet heb uit gehangen, niet naar de bioscoop ben geweest en geen ijsjes heb gekocht." Maar de komende maanden wil ze niet luieren. „Ik ga eerst een boek schrijven over mijn be levenissen, en een stal voor Pe- trosejka zoeken. Kerstmis hoop ik thuis te vieren, want dat heb ik vier jaar niet gedaan." Een verder gelegen doel is een reis te paard door een minder geciviliseerd land, bij voorbeeld Finland. Ze hoopt vrienden of vriendinnen voor zo'n reis te vinden. Een dergelijke onderne- helemaal alleen, vindt ze al te gortig. Ook moet een lastdier mee voor de bagage, want „dna kun je harder opschieten". Van dat laatste houdt Marie-Louise.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13