schaak m 1/ c w «s ef Op z'n elf-en-dertigst MAnEIIC PUZZEL VAN DE WEEK DOOR SCHADE EN SCHANDE Dit is de Top-Elf ZATERDAG 9 NOVEMBER 19BS (Een wereld in wording) fes#*; V door John Knittel Js „Ben jullie 't! Wel dat doet me plezier!" En terwijl hij de deur uitliep, riep hij naar beneden: „Babettli. Ik zei je al. toen je de taart bakte, dat die gegeten moet worden. Zet die nu op tafel." Na deze woorden gesproken te hebben, verscheen hij weer in de kamer. Pauline zag zijn gezicht van heel nabij en een vreemde ontroering maakte zich van haar meester. Dat grote hoofd, dat brede voorhoofd en die lange grijze haren deden haar sympathiek aan. Zijn ogen hadden de klare kinderlijke uit drukking van iemand die nooit iets om geld of drank had gegeven. Mademoiselle Kummer wilde met excuses en verklaringen voor de dag komen, maar Pauline viel haar haastig in de rede: „Wat een alleraardigst huis! En wat een boeken! En dan die geraniums voor het venster. En die kanaries in de kooi. Wat knus! Wat heb ik al die jaren veel gemist door de gelegenheid te verzuimen kennis met u te maken, dominee." Ze trok haar lippen samen, floot tegen de kanaries en liet een vrolijke lach horen. Tegen het venster geleund trok ze een van haar knieën op. „Wat een massa bloemen!" riep ze uit. „En wat is de tuin goed onderhouden! Kijk eens Euge nie!" Ze wenkte haar zusje naar het raam, om de bloembedden te bewonderen. „Wat knus en gezellig is 't hier in vergelijking met het grote huis, dat we hiernaast bewonen. Zeg, ruik die rozen eens!" Ten slotte vond mademoiselle een ogenblik, waarop ze de predikant kon vertellen, dat het mevrouw Inwald ten zeerste speet, dat ze zelf niet had kunnen komen, omdat ze zich niet goed voelde. Onderwijl wierp Pauline snel een blik in de hele omtrek in de hoop Amadeus in de tuin te ontdekken. Maar hij was nergens te zien. Eugenie stiet haar zusje met haar ellebogen aan. „Hij is hier niet. We zijn voor niets gekomen." „Wacht even!" fluisterde Pauline. „Ik vind, dat we nu maar naar beneden moeten gaan," opperde de dominee. Jullie blijven hier natuurlijk koffie drinken. Wie van jullie is de musicienne?" „Zij," antwoordde Eugenie dadelijk en ze wees naar Pauli ne. „Zo bent u dat? Ik heb u vaak horen spelen. U bent van top tot teen een kunstenaresse. Ik zou 't heel aangenaam vinden, als u zich bij ons musicerend kringetje zou willen t voegen om ons bij te staan." „Ik weet niet, hoe lang we hier nog zullen blijven. Ik {eloof niet langer dan veertien dagen." „Dat is heel jammer," sprak hij en haar de weg wijzend, r liep hij naar beneden. Daar stond een deur open. Pauline zag in een kamer een wijdopen reisvalies en wat rondslingerende mannenkleren. Oom Theo sloot die deur. „Mijn zoons zijn juist op bezoek gekomen," sprak hij. „Ik weet niet, waar ze nu naar toe zijn gegaan. Franz vertelde me, dat er iets aan zijn auto gerepareerd moest worden en ik denk, dat Amadeus met hem mee is gegaan, om te zien wat er eigenlijk aan mankeert. Ik denk zeker, dat ze tegen de koffie terug zullen zijn." Nauwelijks hadden ze rondom de notehouten tafel plaats genomen, of de twee jongemannen stapten de hal binnen. (Wordt vervolgd) vertl GLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL 1. machthebbende, 11. 12. kaal, 13. gal, 14. anker, i- pro, 18. Em, 19. naderen, 21. 12. oir, 23. eer, 25. mee, 26. 28. Dee, 30. Herman, 31. eens, 32. sla, 33. top, 35. rek, ent, 39. mil, 41 ra, 43. droe- br, 47. ode, 49. Agnes, 50. 51. nare, 53. mare, 54. ste- wgrafie. ^ert. 1. Megen, 2. Adam, 3. 4. KL 5. hond, 6. beer, 7. e.k., Lappie Loep en de oude toren 15. Na vijftien treden dalen kwam Jonas in een muffe kelderruimte. Het was er donker en glibberig. „Oei!" kreet Jonas verschrikt. „Wat glad is het hier!" Angstig luid klonk nu het zoemen. Jonas keek schichtig om zich heen. „Brrr," rilde hij. „Ik vertrouw het helemaal niet; wat een geluid, brrr!" Twee zware deuren kwamen op het kelder tje uit. In een ervan was een tralieraampje. Langzaam op zijn tenen liep Jonas naar die deur toe. Heel voorzichtig gluurde hij naar binnen. „Hela!" stiet hij uit en tuimelde van schrik bijna achterover. „Ooei, wat eng!" De arme Jonas rilde als een rietje. Het zoemende geluid klonk angstig hard. Wat was er achter de deur met het tralie venster? Waarom was Jonas zo ontzettend geschokken? Een rond glanzend licht knipperde aan en uit in de duisternis van de kelderruimte. Teddy vraagt: „Ben ik nu niet deftig?" Dag nichten en neven, Ja en nu zitten we allemaal weer op school. Hard te blok ken voor het eerste rapport. Valt het wel mee of zijn de repetities erg moeilijk? Als je knap wilt worden, moet je héél goed je best doen en een hele boel leren. Wat kreeg ik allemaal opge wekte brieven over de herfstva kantie. Jullie hebt je best ver maakt. De jongens hebben grote vissen gevangen en fijn een balletje kunnen trappen. De meisjes hebben gezellig met hun moeder gewinkeld en mooie boeken gelezen. Het weer heeft het julUe in ieder geval wel heel erg naar de zin ge maakt! Er waren zelfs van die geluksvogels die heerlijk uit lo geren zijn geweest. Prachtig jullie zijn echte boffers. We gaan een gezellige tijd te gemoet, meisjes en jongens. Over drie en een halve week is het alweer sinterklaasfeest. We krijgen, dan al gauw de kerst dagen en oud- en nieuwjaar. GeweldigDe winkels zijn dan 'savonds zo gezellig verlicht en we kijken onze ogen uit op de lokkende etalages. Er waren nichten en neven die vroegen of ze een versje mogen sturen. Nou en of dat mag! Als het geschikt is voor ons hoekje, komt het in de krant. Tekeningen zijn er nog ge noeg. Jullie krijgt echt wel een seintje. Tante Jos wenst jullie heel veel sterkte op school en tot de volgende keer. JARIGEN Joop Alblas, Peter Baan. Nel» lie Bos, Lyda de Haan, Alexan der Monster, Arie Noomen, Nel lie Pronk, Ad Quist, Alma de Redelijkheid, Annemarie Riet veld, Dirk Jan van Veelen, Ine ke Verhagen en Helma Voogt van harte gefeliciteerd met Jul lie verjaardag van de nichten en neven Oplossing namen van beroepen. Tandarts, kelner en journalist. Ik denk dat mamma ook wel eens tegen jullie zal zeggen: „doe het toch niet zo op z'n elfendertigst!" Weten jullie waar deze uit drukking vandaan komt? Hier volgt het verhaal. Grietman is een oude titel, die uitsluitend in Friesland voorkwam. Het woord grietman (in 't meervoud grietmannen of grietlieden) is afgeleid van het Friese „greta", dat is groeten, aanspreken, aanklagen. In 1234 stierf graaf Floris IV, de laatste graaf die in Friesland gezag uitoefende. Na die tijd verdienden de schouten als ver tegenwoordigers van het grafe lijk gezag bijna niets meer. Zij gingen ander werk doen. Maar de uitoefening van hun functie bleef nodig. Hun taaie werd overgenomen door de grietman nen. Iemand die een rechtsge ding aanhangig wilde maken, moest bij de grietman zijn. In de loop van de tijd kregen de grietmannen hoe langer hoe meer macht. Zij traden zelfs ais rechters op naast de mederech- ters. Zij vormden het grietenij- gerecht. Grietmannen zorgden ook voor de openbare vaarten, bruggen, wegen, dijken, sluizen enz. In de middeleeuwen ging het ambt van grietman bij toer beurt over op bepaalde hofste den. Er waren in Friesland elf ste den en dertig grietenijen. Van daar de uitdrukking „Op z'n elf endertigst", die de betekenis kreeg van „op z'n dooie gemak, uiterst langzaam." Ze is ontstaan omdat de Staten van Friesland steeds als er een besluit moest worden genomen, eerst de elf steden en de dertig grietenijen moesten raadplegen. In bijna alle zaken was eenstemmigheid vereist, dat wil zeggen, ze moesten het er alle maal mee eens zijn. Je begrijpt wel, dat vooral vroeger toen er geen bus-, trein- en telefoonverkeer was, het allemaal erg lang duurde. In 1499 kwam daarin veran dering. Door de aanstelling van een Hof werd de macht van de grietman beperkt; hij werd ambtenaar. In 1851 werd de naam van grietenij veranderd in gemeen te. De naam grietman verander de in burgemeester. Karei van Duijvenboden tekende deze mooie boot Zal Sinterklaas er mee naar ons land komen? Dit is een leuke puz zel, meisjes en jon gens. Jullie ziet dat Klaas ijverig aan het tikken is geweest. Maar oef, hij komt tot de ontdekking dat alle tweede letters zijn weggevallen en dat er nu punten staan. Wat nu? Vullen jullie de weg gevallen letters maar in. Als je daarmee klaar bent, staat er in het tweede rijtje (van bo ven naar beneden) een woord, waar je nu echt wel last van kunt heb ben. Denk erom, er zijn dus twee oplossingen. Eén oplossing is beslist fout. Jullie moeten hem in zenden voor dinsdag 12 november. PUZZELOPLOSSING Horizontaal (dat is van links naar rechts) lezen we televisie, ketel, touw, krom, duizend, ba ret, paard en banaan. Vertikaal (dat is van boven naar beneden) staat er leeuw, gieter, mond. zebra, pad, tube, krant. PRIJSWINNAARS Anja van Steenis Heer- jansdam en Clasien v. d. Wel 's-Gravezande krijgen hun prijs thuisgestuurd. LIENTJE v. B. WEL STUURDE HET VOLGENDE VERSJE IN. De kapitein Kinderen hebben jullie mltr schien, Het schip van Jantje al ge-% zien? Het heeft twee zeilen en één mast, En aan een touwtje heeft hij 't vast. En als hij kon dan voer hij ja, 'k Geloof wel naar het verre Amerika. SLIM Piet: Weet je waarom de paarden staande slapen? Bob: Omdat ze geen bed heb ben. Piet: Nee. Bob: Omdat ze niet willen lig gen. Piet: Nee. Bob: Maar waarom dan? Piet: Uit gemakzucht, ze zijn 's morgens vlugger klaar. Kruiswoord-puzzel [Horizontaal: 1. voorzetsel; 3. vet der melk; 7. hemellichaam; 10. m; 12. vogel; 15. makker; 17. meisjesnaam; 18. familielid; 19. igvlakte; 20. vruehtenat; 22. heks; 23. rivierin Egypte; 24. voor inwoord; 20. bladerkroon; 28. rund; 29. vogel; 31. onbep. voor- 33. de oudste; 34. masker; 36. oude lengtemaat; 37. verdicht rhaal in proza; 40. vrucht; 42. uitroep; 43. rijk man uit Eng. Indië; l voorzetsel; 46. lidwoord; 47. vast, stevig; 48. gesneden steen; 50. jorzetsel; 51. voorvoegsel; 53. achting; 55. ridderteken; 57. aan- inaam; 60. voorzetsel; 61. hemellichaam; 62. water in N.H.; 63. rijks- lens (afk.). Vertikaal: 1. familielid; 2. schol (Vlaams); 4. voorzetsel; 5. boom; lagdier; 7. muzieknoot; 8. achting; 9. bijwoord; 11. keer; 13. ihoten; 14. laagvlakte: 16. scheik. element (afk.); 18. wijnsoort; nachtgewaad; 22. lichaamsdeel; 23. Europeaan; 24. ga (Eng.); water in Utrecht; 27. telwoord; 29. schram; 30. hoogste punt; kasteel; 33. tegenstelling van breed; 35. voorzetsel; 38. zoon van Ida; 39. bijwoord; 41. water in Friesl.; 42. hoeder van schapen; 44. [p; 46. viervoetig dier; 47. nachtgewaad; 49. plaats in Frankrijk; [rivier in Italië; 52. spoedig; 54. meisjesnaam; 56. nauw; 57. familie- jl; 58. voegwoord; 59. gebod. 8. nap, 9. darm, 10. eloge, 14. aar, 15. keer, 16. ree, 19. niemand, 20. nederig, 22. Oerle, 24. reëel, 25. mes, 26. ant, 27. kop, 29. enk, 34. open, 36. brons, 38. tra, 39. mis, 40. armee, 42. adat, 44. ogen, 45. velg, 46. Bari, 48. ere, 50. kaf, 52. eg, 53. ma. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzel-oplos sing" Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van f 5,-. Eventuele correspondentie aan de heer H. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Door schade en schande wordt men wijs, zegt het spreekwoord. Voor het schaken geldt het eerste deel van deze spreuk stellig. Men moet dik wijls heel wat fouten begaan alvorens men er redelijk zeker van kan zijn dat men bepaalde fouten niet meer zal begaan, en in analoge situaties duchtig uit zijn ogen kijken. Het tweede deel de schande komt er in het schaken niet zo dikwijls aan te pas. De schade die men oploopt kan talloze oorzaken hebben. Heel bekend is de directe fout- zet, zoals men die in de opga ven 1 en 2 tegenkomt. Maar de schade die men moet aanvaar den kan ook gelegen zijn in verzuimen welke men in een vroeger stadium der partij be ging, zoals opgave 3 ons laat zien, waar de zwartspeelster naliet tijdig haar loper op c8 uit te spelen. Aan u ditmaal de schadereke ning op te maken! (1) Uit een partij Ahman- Törnblom (Göteborg 1968). Smidje Verholen en de Knap-Mutator abcdefgh Zwarts laatste zet was 8. Da5. Hoe ging het verder dacht u? (2) Uit een partij Wiesner— Brüggemann (Leipzig 1968). 1065: Over de landweg naderde intussen de pijlsnelle auto mobiel van de journalist Sipko Stunt Hij had een verslagje gemaakt van de opening der regionale landbouwtentoonstel ling te Vlonderhoek, een gehucht onder de rook van Rijk- huyzen. Nu begaf hij zich stadwaards om het uit te werken tot een sappig stukje proza. De schemering begon al in te vallen en Sipko keek zorgelijk omhoog. „Ik ruik moeilijkheden", stelde hij vast „Er zit iets in de lucht wat me niet bevalt Hou je haaks, Sipko. Je weet nooit wat er gaat gebeuren. Hiep hoi!" Doch nog geen drie tellen later wist Sipko het wel. Met een klagelijke zucht liet de motor van zijn wagentje het afweten, zodat het derde slachtoffer van de knap-mutator gevallen was.Sipko Stunt had echter meer aandacht voor de vreemde capriolen van een sportvliegtuigje, dat met stilstaande motor m glijvlucht naar beneden kwam, recht op een stukje land van Gait Lamsbout af. Gait wilde juist eens een hartig woordje gaan wisselen met Mientje, de rood bonte prijskoe, toen het vliegtuigje aan de grond kwam. Het vernietigde in het voorbijgaan nog even een hek. maar verder gebeurden er gelukkig geen dramatische dingen. ,.Hé! Wil je wel 'es maken, dat je met dat ding van mien land afkomt!" riep Gait en hij rende spinnijdig op de vlieger af, die was uitgestapt en nu onverstoorbaar een sigaretje opstak. „Ronald d'Aes van Klaeveren", stelde hij zich voor. „Ik zal alle schade aan dat hekje vergoeden, beste man. Maar dan niet meer zo dreigen met je stok en ook niet zo hard schreeuwen (3) Uit een damespartij Sikowa Szarday (Szarvas 1968). abcdefgh Hier speelde wit 1. De4 en droomde van dameruil en winst. Wat zal gevolgd zijn? abcdefgh Wit aan zet. Hoe zoudt u de partij voortzetten? OPLOSSING De oplossingen van de opga ven van 26 oktober jl. (Combi naties) luiden als volgt. (1) Karazew Klaman. Wit won als volgt: 1. Te8! Dd8 2. Tg6! Tg8 3. Txf7 Tdlt 4. Kh2 Db8 5. g3 Td2t 6. Khl en wint. (2) Berg Danlelsen. Wit won door 1. g5f! Ke6 2. Dh3t f5 3. Txf5t enz. (3) 111! Karl. Zwart deed het als volgt: 1. Dxf3! 2. Pxf3 Txh3t 3. Kgl Txf3 4. Pc4 (4. Ddl Tg3t 5. Kfl Pd3t 6. Ke2 Tf2 mat) 4. Tf6 5. Pxe5 Tg3t 6. Kh2 (of 6. Kfl Pd3t 7. Ke2 Tf2t 8. Kdl Tglt 9. Kc2 Pb4t enz.) 6. TG5 7. Pg6 Tfxg6 en wit gaf het op. In het kader van de Kinder boekenweek 1968 hebben de AVRO. KRO en NCRV hun luisteraartjes gevraagd boeken op te geven die zij het aller fijnste vinden. De resultaten waren verrassend: 1. Kamele on-boeken van H. de Roos 2. Pietje Bell van Chr. van Abcou de 3. Pinkeltje-boeken van Dick Laan 4. Irmgard-boeken van I. Smits 5. Dik Trom van Johan Kieviet 6. Alleen op de wereld van Hector Malot 7. A- rendsoog-boeken van J. en P. Nowee 8 Olijke tweeling-boe ken van Ar ja Peters 9. Jip en Janneke-serie van A. M. G. Schmidt 10. De „Vijf-serie van Enid Blyton 11. Heidi van Jo hanna SpyrL

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11