Vliedende beiaardier Geld nodig voor adoptie Koreaantjes VAN DICK NIXON EN SPIRO AGNEW HANDEN NA 25 JAAR SPELEN HET LOT VAN EEN PRESIDENT LEEN 'THART: EELT OP DE WEG NAAR DE TOP Huib Goudriaan - Huidverzorging-| Zondag-amateurs klopten sterk W est-DuitsIand Engeland niet verder dan 0-0 in Boekarest Autospiegel van binnenuit verstelbaar Resultaten tornooi voor Jaarbeursbeker 9 DONDERDAG 7 NOVEMBER 1968 Als mokerslagen vallen zijn vuisten op de houten toetsen van het klavier. En in één cadans met de handen zingen de klokken hun lied, waaiert de melodie uit over het stuk bos en hei bij Amersfoort. Leen 't Hart de Delfte naar, die langzamerhand wel de „grote meester" van de Nederlandse beiaardiers mag worden genoemd was dins dag 25 jaar klokkenist. In Amersfoort kwamen bijna alle collega's hem feliciteren. In Amersfoort, want daar bespeelt hij elke week een keer de beiaard van de Onze Lieve Vrouwetoren, en daar geeft hij als directeur van de Neder landse Beiaardschool 's maan dags en vrijdags les op het carillon van het Belgenmonu- ment. Een kwart eeuw liet hij de milde, wijze klokken beieren boven de oude stadjes van ons land, een kwart eeuw gingen al spelend voorbij. Voor Leen 't Hart, vertrouwd met de klokken als geen ander, geldt ook wat de be roemde klokkengieters de gebroeders Hemony als randschrift aan heel wat van hun scheppingen meegaven: „Het onrust van de tijd rust nim mermeer De tijt verkeert maer nimmer keert hij weer". Contrastrijk "b\ het Belgen Monument, als blijk van dankbaarheid geschonken door Belgische vluchtelingen uit de Eerste Wereldoorlog, hangt nu een carillon met 47 klokken (vier octaven) dat in 1958 op de Expo in Brussel stond. Leen 't Hart zit achter de speelta fel met de houten stokken, waarop met de handen wordt geslagen om de Wepels tegen de binnenkant van de klokken te brengen. Naast hem staat een oude fauteuil, het enige meu belstuk in het kamertje, waarop zijn gasten of de leerlingen 'kunnen zitten. Het is maandagmiddag en hij heeft een uur de tijd, want een van de leerlingen is ziek geworden. De jubi lerende, 48-jarige klokkenist trekt ,'aan zijn pijp: met de lange donker- igrijze lokken, de stevige wangen, de forse neus en de olijke ogen houdt i'hij het midden tussen een professor j in de filosofie en een Bourgondische I levensgenieter. Twee contrasten, die bij hem in een volkomen harmonie lijken te zijn. Vijftien leerlingen Hij gèeft graag les in het even iten Amersfoort gelegen Belgen onument. „Vroeger speelden de erlingen op de Onze Lieve Vrouwe ren, maar voor de buurtbewoners r as dat van 's morgens negen uur tot 's avonds zes uur niet om aan te horen." Leen 't Hart heeft gemiddeld vijf- en leerlingen per jaar. Een cursus 'uurt drie tot vijf jaar, en elk jaar deren er minstens drie af. Ook •uitenlanders oefenen onder zijn cehnersoog en zonder opscheppen <an hij zeggen dat de meeste beiaar diers, die hem gisteren feliciteerden, leerlingen van hem zijn geweest. Hij is regelmatig op toernee in Eu ropa België. Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland maar praat het liefst over zijn Ameri kaanse reizen. „De laatste zeven jaar ga ik elk jaar drie of vier weken naar Noord-Amerika. waar ik concer ten geef in de zogenaamde „master class". Record aantal Dit jaar mijn vrouw is mee ge weest was het een erg lange reis: eerst New York, Florida, Pennsyl vania, Illinois en toen Californië en irits Columbia. En dat allemaal in •drie en een halve week, dan vlieg je 1 heel wat af. Er zijn thans 130 carillons in de iVerenigde Staten, maar ze gebruiken ze daar anders dan wij. Bij ons is het 'carillon opgenomen in het hele «stadsbeeld, zorgt het voor achter grondmuziek op een marktdag. In Amerika zijn de meeste carillons bij .«Universiteiten te vinden, op de cam pus. met enorm veel mogelijkheden tot luisteren. Er worden veel con certen gegeven, waar men speciaal naar komt luisteren. In Springfield had ik dit jaar zo'n 20.000 toehoor ders.'' Met zichtbaar genoegen vertelt hij over het concert dat hij in 1960 gaf Leen 't Hart speelt voor me op de beiaard van het Belgen monument, waar sinds september vorig jaar de Nederlandse Beiaardschool is gevestigd. Hij speelt ,,Au clair de la 111116", en zijn pijp raakt erbij uit. Hart zegt, lijkt soms bij het vaderlandse carillon te horen. Dan weer stoeien de beiaard- klanken boven de daken, en staan we even stil: „Want boven in die klokke- toren, na 't donker-bronzen uren- slaan, ving, over heel de stad te horen, de beiaardier te spelen aan Leen 't Hart heeft 25 jaar deze poëtische regels uit Ida Gerhardts „Het carillon" op een meer prozaische wijze waargemaakt. Na ons gesprek laat hij me zijn handen zien: een dikke laag eelt. Het hout van de toetsen is hard. LEEN T HART toen speelde ik Onder moeders paraplu" Toen ik vroeg wat er te doen was, werd verbaasd gevraagd: Maar weet u dan niet dat vanavond de klokken gaan spelen? Viva, viva! De mensen wisten niet wat ze zou den gaan horen, en later na het offi ciële gedeelte, kwamen er allerlei verzoe'ken uit het publiek om te spe len. Er stond een pater op het dak te roepen met een luidspreker, en toen ik het Braziliaanse volkslied had gespeeld, riepen de mensen: Viva, vi va! Het publiek raakte in extase, zoiets heb je in Holland alleen maar bij een voetbalwedstrijd. Leen 't Hart heeft als reizende, dikwijls vliegende, beiaardier een druk leven. „Soms werk ik 80 tot 90 uur in de week en ik leg met mijn auto 40.000 tot 50.000 kilometer per jaar af. Vroeger vond ik autorijden een ontspanning, maar dat is nu niet meer zo: over de rit Amersfoort Delft deed ik toen een uur, nu vaak twee uur". Hij verzucht: Ik zou ei genlijk een eenpersoonshelikopter moeten aanschaffen." Hoog gezeten Naar die helikopter verlangt hij niet om hoog boven het aardse ge woel te kunnen zitten. Dat doet hij toch wel: elke week zit hij hoog in een toren te spelen in Delft (vier bespelingen in de Nieuwe Kerk), in Leiden (een keer in het stadhuis), in Rotterdam (drie keer stadhuis en de St. Laurens) en in Amersfoort (een keer Onze Lievevrouwetoren). Naast het lesgeven in Amersfoort is hij vaak jurylid bij wedstrijden, speelt hij nieuwe carillons in, compo neert hij en bespeelt hij sinds 1938 elke zondag twee keer het orgel van de gereformeerde Westerkerk in Delft. Maar Leen 't Hart is er de man niet naar daarom hoog van de toren te blazen. Hij voelt zich, ook in zijn eentje hoog in de toren, nauw ver bonden met de kleine man beneden hem. „Het publiek Is ver van je verwij derd. maar toch ook dicht bij je. Als het op een marktdag plotseling gaat gieten, en je speelt dan „Onder moe ders paraplu" slaat de sfeer ineens om. Op de dag dat Robert Kennedy werd vermoord, kwam ik om half elf thuis, en hoorde ik het nieuws over de radio. Ik moest om elf uur spelen in Delft en liet de treurmars van Handel horen. De sfeer op zo'n marktplein verandert dan toch. .in Brazilië, waar hij zijn record aan tal toehoorders (20.000) „haalde". „Ik moest de beiaard van de kathedraal van Sao Paulo 's avonds om zeven i uur inwijden. Om drie uur 's mid dags zag het op het plein voor de kithedraal zwart van de mensen. Ook hobby In Delft is er een koopavond geko men. De middenstandsvereniging vroeg bij het begin al of de beiaard op die avond bespeeld kon worden. Uit zulke dingen blijkt dat je er bij hoort, dat dit werk een sfeerbepalend element is, en dat is leuk. En het mooiste is, dat mijn vak ook mijn hobby is." De ouders van Leen 't Hart vonden de muziek eigenlijk alleen maar als hobby geschikt voor hun zoon. „Ik wilde, eerst pianist worden, maar dat was voor de oorlog wel een beetje vreemd in een gereformeerd gezin. Een harmonium was een meer geëi gend instrument. Mijn vader liet me een opleiding voor analyst volgen; in de muziek zat omstreeks 1935 geen brood. Ik was toen 16. 17 jaar en speelde wel op een orgel. Eenmaal op een laboratori um sprong een kolf en verloor ik het topje van een vinger. Vader had medelijden met me en dat gaf de doorslag. In die tijd stond er juist een advertentie in de krant, waarin een stadsbeiaardier werd ge vraagd. Vader zei: dat moet je naast je orgelstudie er zeker bij gaan «toen, dan heb je een betrekking h;j de gemeente, en dat geeft vastigheid!" Ausweis In 1943 werd Leen 't Hart. die in 1941 het staatsdiploma orgel in zijn zak stak, hulpbeiaardier in Delft Dankzij een vals Ausweis: hij wilde niet naar Duitsland, was onderdui ker, maar kreeg via contacten met de illegaliteit een persoonsbewijs. „Ik was niet in het verzet, dat is een te groot woord, maar verspreidde wel wat blaadjes." Ook speelde hij door de bezetter als anti-Duits beschouwde liederen uit Valerius' Gedenckklank, en het Wilhelmus op Dolle Dinsdag. Na de oorlog kreeg hij les van de befaamde stadsbeiaardier van Rotter dam, Ferdinand Timmermans. Toen hij in 1949 niet mee durfde doen aan een nationale beiaardwedstrijd, zei Timmermans: „Doe desnoods voor spek en bonen mee. Hij kreeg de eerste prijs als 29-jarige met lof van de jury voor improvisatie. In 1950 behaalde hij als eerste Ne derlander het einddiploma van de beiaardschool te Mechelen „met grote onderscheiding". Een hele reeks prij zen volgde de jaren daarna. Traptreden Prijzen, die ook werden gewonnen met het beklimmen van heel wat traptreden. „Maar als je een tree per seconde doet, om de twee treden ina demt en om de twee treden uitademt, kom je fris boven. Kalm aan doen, dat zeg ik mijn leerlingen ook." Een wat serene kalmte, hoe wel het „daarboven behoorlijk kan stormen", zoals Leen 't zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder HULP AAN 70.000 WEESKINDEREN DEN HAAG De stichting „Help een kind in Korea", heeft zo snel moge lijk 25.000 nodig voor de hulp aan weeskinderen in Zuid-Korea. Het geld Is bestemd voor een nieuw project van de Korea Social Service. Deze Koreaanse organisatie verricht met financiële hulp uit het buitenland veel goed werk voor de kinderen, die zijn geboren na verhoudingen van Ame rikaanse soldaten met Koreaanse vrou wen. De kinderen leven onder erbar melijke omstandigheden en worden door de Koreaanse bevolking genegeerd. De Korea Social Service wil bij wijze van experiment „group-homes" stich ten. In deze groepshuizen worden acht kinderen geplaatst, die met een daar toe bereid gevonden echtpaar als een normaal gezin zullen leven. Per „group-home" denkt men 7000 dollar nodig te hebben Directeur Kun Chil Paik van de Korea Social Service verblijft thans in Nederland om zijn plannen toe te lichten en verder de mo gelijkheden te onderzoeken voor adoptie van Koreaanse kinderen in Nederland. De stichting „Help een kind in Ko rea" heeft al 500 aanvragen van echt paren, die een kind willen adopteren. De gezinsonderzoeken hiervoor zijn in volle gang. De stichting, die op initia tief van twee leraren uit Heerenveen werd opgericht, zegt dat alleen al in Seoul 6 kinderen per dag te vondeling worden gelegd. In totaal verkeren 70.000 kinderen in weeshuizen. Het sterftecijfer is hoog. Drie- tot vijfduizend kinderen zijn uit ..huwelijken" met Amerikaanse soldaten en zij hebben dringend hulp nodig. Het gironummer van de stichting is 71 71 71 ten name van „Help een kind in Korea", Heerenveen. FRANKFORT Het Duits-Bel gische duo Rudi Altig/Patrick Sercu heeft de Zesdaagse van Frankfort ge wonnen. Peter Post eindigde met zijn Duitse partner Wolfgang Schulze op de tweede plaats. Derde werden met een ronde achterstand Dieter Kemper en Horst Oldenburg. (Van een onzer redacteuren) RICHARD MILHOUS NIXON kwam midden in de grote poli tiek terecht, toen de Republi keinse party hem in 1952 ver koos als kandidaat voor het vice- presidentschap naast generaal Eisenhower als presidentskandi daat. Hij werd op 9 januari 1913 te Yorba Linda in Californië geboren als tweede zoon van een citroen- kweker, promoveerde in 1937 in de rechten, trad in 1942 in overheids dienst en diende daarna in het ge bied van de Stille Oceaan als ma rine-officier. Na zijn demobilisatie in 1946 ging hij in de politiek. Hij kwam in het Huis van afge vaardigden en trok aandacht door zijn werk voor een commissie, die zich bezighield met het jagen op communisten in het regeringsappa raat. Later werd hij met grote meer derheid in de Senaat gekozen. Nadat Eisenhower in 1952 de pre sidentsverkiezingen had gewonnen, speelde Nixon een belangrijke rol tijdens ernstige ziekten van de pre sident in de jaren 1955, 1956 en 1957. Hij bekleedde tijdelijk het president schap. Toen Ike in 1960 niet herkies baar was, werd Nixon kandidaat voor het presidentschap. Bergafwaarts ging het met hem toen hij een nederlaag leed tegen John F. Kennedy, 'n 1966 probeerde hij nog gouverneur van Californië te worden. Hij moest de overwin ning echter aan zijn democratische tegenstander, gouverneur Brown, laten. Nixon zei toen, zich voorgoed uit de politiek terug te trekken. ter van gedachten. Hij ging toch naar de republikeinse kandidatuur dingen. Met succes. Agneiv SPIRO AGNEW, die tot vice-pre sident werd gekozen, was buiten zijn staat, Maryland, bijna onbe kend toen hij de kandidatuur kreeg toegespeeld. Zijn ouders waren Griekse immigranten. Zijn vader kwam in 1897 uit Griekenland en heette toen nog Anagnostopoelos. Spiro Theodore Agnew werd op 9 november 1918 in Baltimore gebo ren. Hij was eerst democraat, werd la ter republikein. Aanvankelijk steun de hij de kandidatuur van gouver neur Rockefeller van New York. Plotseling liep hij over naar Nixon, van wie men aanneemt dat deze Agnew de kandidatuur voor het vice-presidentschap in het vooruit zicht stelde. Het gedrag van Agnew als kandi daat heeft nogal wat stof doen op waaien, evenals de beschuldiging van de New York Times, dat hij mis bruik gemaakt heeft van zijn positie als gouverneur van de staat Mary land. VEENDAM Voor het eerst sinds 1954 heeft het Nederlands zon- dagamateurelftal een overwinning geboekt op het sterke West-Duits- „U zult nooit meer last van Nixon j land. Rechtsbuiten Leo Holl zorgde »hhen". zei hii tot de ionrnalisten minuten voor het einde voor de hebben", zei hij tot de journalisten, met wie hij nooit kon opschieten. Nadat Goldwater in 1964 een for midabele nederlaag tegen Johnson had geleden, veranderde Nixon ech- J. P. v. d. Bent naar Duitse kamer van koophandel DEN HAAG De heer J. P. van den Bent zal consul dr. Rudolf Beckmann opvolgen als voorzitter van de Nederlands-Duitse Kamer i van Koophandel. Op een buitenge- gewone algemene vergadering op 13 november in Den Haag zal dr. Beck mann, die drie jaar voorzitter is ge- weest, zijn functie neerleggen. I De heer Van den Bent was tot voor i kort lid van de raad van bestuur van de Koninklijke Industriële Maat schappij Noury Van der Lande j N.V. in Deventer, behorend tot de Koninklijke Zout-Organon N.V. in j Arnhem. Inmiddels heft hii een nieuwe func tie in de hoofddirectie in Arnhem aanvaard. In de op 6 december te houden algemene vergadering zal aan de aandeelhouders worden voor gesteld de heer Van den Bent te be noemen tot lid van de raad van be- i stuur van de Koninklijke Zout-Or- ganon. enige treffer in dit duel, gespeeld op het sportpark „Langeleegte" in Veen dam. De Westduitsers, gesteund door de felle wind, startten met een over donderend offensief, maar door het koelbloedig optreden van de O- ranjc-defensie kreeg doelman Wever (SC Assen) het nauwelijks moeilijk. De tweede helft was voor Neder land maar het duurde lang voordat Holl het Nederlands overwicht in een verdiende overwinning kon omzet ten. In Boekarest BOEKAREST Wereldkampioen Engeland heeft woensdagmiddag in Boekarest in een teleurstellende wed strijd tegen Roemenië met 00 ge lijkgespeeld. De Engelse verdediging kwam meer dan eens in ernstige moeilijkheden maar had geluk dat de heftig aanvallende Roemenen zeer slecht op schot waren. Vooral Bob by Charlton speelde in defensief op zicht een zwakke wedstrijd. GLASGOW In de voorronde van het wereldkampioenschap van 1970 in Mexico heeft Schotland woens dagavond een moeizame 21 over winning op Oostenrijk behaald. De ruststand was 11. In het Hampden Park woonden ruim 100.000 toeschou wers de ontmoeting bij. Starek gaf Oostenrijk een voorsprong in de 3e minuut. Denis Law bracht de gelijk maker op zijn naam. Het winnende doelpunt werd gescoord door Bren ner met een kopbal. STRAATSBURG Bijzonder ver rassend was de krappe overwinning die Noorwegen in Straatsburg op Frankrijk behaalde. De Fransen, die twee jaar geleden tot de eindronden vgn het tornooi wisten door te dirn- gen, blonken uit in het missen van kansen. De Noorse doelman Olsen stak bovendien in blakende vorm. Tot misnoegen van de ruim 20.000 toe schouwers scoorde de Noor Iverson de winnende treffer. (Van onze auto-redacteur) MONTFOORT Het bezit van een buitenspiegel op de auto hoeft niet langer een bijna dage lijkse ergernis te zijn: de Mont- foortse technische industrie A. C. Koot NV heeft nu een spiegel vervaardigd, die met een druk op de knop op het dashboard elek trisch verstelbaar is. Met deze vinding heeft het be drijf een wereldprimeur gelan ceerd, die vooral bij op comfort gestelde automobilisten zal aanslaan. Immers: men hoeft niet langer meer de auto uit wanneer de spiegel uit zijn stand is ge raakt. Eén druk op de knop is voldoende om hem in alle stan den te doen draaien in horizonta le stand zelfs met een draaicirkel van 360 graden. Dit is mogelijk door een motor tje. dat zich achter de spiegel bevindt en dat via draadjes in verbinding staat met de knop op het dashboard. Veilig is de nieuwe vinding ook: zelfs wanneer men tijdens het rijden van „zit" verandert, zal men de spiegel aan het ge zichtsveld kunnen aanpassen. Belangrijk is. dat de spiegel zo op het spatbord wordt aange bracht, dat men hem precies door het deel van de ruit, dat door de ruitenwisser wordt bestreken kan zien. De vinding wordt voor 54 in de handel gebracht BELGRADO s OFK Belgrado heeft zijn eerste wedstrijd tegen AC Bologna voor de tweede ronde van het tornooi der Jaarbeurssteden woensdagmiddag in Belgrado ge- spaeld met 1t) gewonnen. Het be slissende doelpunt werd in de eerste helft gescoord. De clubs komen voor de tweede maal tegen elkaar uit op 20 novelnber in Bologna. In Turijn kwam Juventus niet ver der dan een 00 gelijkspel tegen Eintracht Frankfort. De ontmoeting in Frankfort is vastgesteld op don derdag 21 november. Aris Saloniki werd op eigen terrein verslagen door Ujpest Boedapest. De Hongaren, die bij de rust m.et 1—0 de leiding hadden, wonnen met 2—1. Het Belgische Waregem zegevierde met 10 over Legia Warschau. Het enige doelpunt viel in de eerste helft. Lambert scoorde na ruim een halfuur uit een strafschop. De clubs spelen de tweede wedstrijd op 12 november in de Poolse hoofdstad. STOCKHOLM Zweden heeft zich woensdagavond geplaatst In de tweede ronde van het tennistornooi om de Koning Gustaafbeker (verdekte banen). In Stock holm nnm de Zweese ploeg een besllssnede 3—0 voorsprong op BelRlft. In de tweede ronde komt de ploeg uit tegen de winnaar van West-Dultsland Finland. - Gisteren was hij op de televisie te zien, de I opgeluchte en blij lachende Richard Nixon, ge kozen tot president van de Verenigde Staten. Van alle kanten is hij zo gefotografeerd. Een dergelijke foto bestaat ook van president Johnson (links). Maar er is ook een andere foto. Van een in zijn hoge ambt vermoeide en geslagen president, gebukt onder de wereldzorgen, die op hem drukken (rechts). Richard Nixon kent deze foto stellig ook. Tij dens het overwinningsfeest gisteren was er voor Nixon weinig gelegenheid om hieraan te denken. Maar hij weet wat hem te wachten staat!

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9