CTIFAX Berkhof: Federalisme is alleen maar fopspeen GEHUWD PRIESTER NOG NIET IN MIS Streekgemeente Land van Maas en Waal Regering zag revolutiegevaar niet Een woord voor vandaag H. J. v. d. Steeg zondagmorgen uitgezonden Uw probleem is het onze. Pilencycliek op belangrijk punt inconsequent NEDERLAND OECUMENISCHE PROEFTUIN „Noord-Zuid" thema van vredesweek Bekkerscentrum voor bijscholing Breuk voorkomen i verdedigi ngscomité NOVEMBER 1918: MISLUKTE GREEP NAAR DE MACHT zh Herdenkingscüen koopvaardij zondae Ds. W. N. v. Noote (69) overleden jder DONDERDAG 7 NOVEMBER 19» Het lijkt wel of Johannes in het derde hoofdstuk van zijn eerste brief zichzelf tegenspreekt. Eerst zegt hij: ,J2n een ieder die deze hoop op Hem heeft, reinigt zichzelf." Maar even later schrijft hij: „Een ieder, die in Hem blijft, zondigt niet." Waarom is die reiniging dan nog nodig als er niet meer gezondigd wordt? Er zijn allerlei vreemde theorieën gebouwd op die laatste tekst. Zo ontmoette ik jaren geleden iemand die zei: ,Jk heb al in dertien jaar niet meer gezondigd." Toen antwoordde ik: ,JDat is jammer." Hij keek me verbaasd aan. Ik zei: ,Ja, jammer, want Johan nes schrijft, dat wie zegt dat er geen zonde in hem is een leugenaar is. Dus nu bent u aan het einde van uw dertien jaar en moet opnieuw beginnen." Het is wel duidelijk dat deze man die woorden over „niet zon digen" totaal verkeerd had uitgelegd, want die uitleg klopte niet met de rest van deze brief. Voor wie Grieks kent is de oplossing niét moeilijk. In het Grieks wordt een doorgaande tijd gebruikt. Deze tekst zou vertaald kunnen worden: „Wie in Christus blijft leeft niet voortdurend in de zonde." Johannes bedoelt niet dat wij van de zonde geen last meer zullen hebben, maar dat we geen slaaf tan de zonde meer zul len zijn door de kracht van Christus. We lezen vandaag: Psalm 119 161-176. (Van een medewerker) OEGSTGEEST De heer H. J. van der Steeg, die dezer dagen door de generale synode van de Hervorm de Kerk werd beroepen tot zendings predikant om te worden uitgezonden naar West-Irian zal zondagmorgen in Breukelen worden bevestigd door prof. dr. E. Jansen Schoonhoven, rector van de zendingshogeschool. Ds. J. Saraber, voorzitter van de classicale vergadering van de clas sis Breukelen zal de heer Van der Steeg uitzenden. Deze zal straks werkzaam zijn in Soekarnapoera in West-Irian als do cent aan de theologische school. Hij hoopt in december met zijn vrouw daarheen te gaan en onderweg in Djakarta drs. J. Blommendaal te ontmoeten. Ds. Blommendaal is dan op terug reis naar Nederland. Ds. Van der Steeg zal zijn werk in West-Irian voortzetten. AfU: Verstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET 1 Brieven die niet rijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding la verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze- gels te worden Ingesloten. Vraag: Waarom kwam de doop van prins Maurits alleen op Neder land II? De meeste mensen hebben toch Nederland t. Antwoord: De reikwijdte van I en II is nu voldoende voor een goede ontvangst van beide netten door het hele land. Aan de kust, vooral in Den Haag en omgeving, komen wel eens klachten binnen over de ont vangst van Nederland II, maar die hebben een heel andere oorzaak. Vraag: Hoe hoog is de Martini-to ren te Groningen? Antwoord: De hoogte is 96 m, waardoor de toren een hoogte van 103 m NAP bereikt. Vraag: Mijn ouders hebben grote afrikanen, 's Avonds als het donker wordt, zie Ie soms ineens kleine lichtflitsjes uit zo'n bloem komen. Hoe kan dat? AntwoordDie worden veroor zaakt door glimwormen. Ook de eie ren en larven geven een zwak licht af. Wanneer u goed zoekt zal u in die afrikanen gelede wormen, onge veer zo groot als een pissebed maar slanker, vinden. De kevertjes heb ben vleugels en zijn grijsbruin. We kunnen zowel de grote glimworm als de kleine aantreffen. De kleine vliegt in juni. de grote iets eerder. Vraag: Mijn buurman heeft 18 Jaar geleden de spouwmuur van zijn huis op miln grond gebouwd (dit is erkend door de kantonrechter en het kadaster). Nu heb ik vorig jaar een douchecel laten maken tegen die muur en het verlengde. Toen heb ben ze twee balkjes gehakt in die spouwmuur. Nu is mijn buurman een proces begonnen wegens inbal- ken en ei9t 500. Dit loopt al een jaar lang. Antwoord: Door 18 jaar stilzitten heeft u het bezit van, de grond ver loren. U kan nu nog slechts een eis indienen om uw eigendom te bewij zen en op te eisen. Is de buurman bezitter te goeder trouw (het tegen deel moet u bewijzen), dan moet u hem als u uw eigendom terugont vangt, de waarde van het werkloon van de bouwstoffen voor de muur betalen of een bedrag betalen ter vergoeding van de waardevermeer dering van uw bezit Het beste is dus voor beide partij en een minnelijke oplossing te zoe ken. U zou hem bijvoorbeeld de grond kunnen aanbieden in ruil voor het recht om in te balken. Het wordt in elk geva! tijd dat de zaak wordt opgeklaard. Want wellicht is de zaak over twee jaar verjaard. In elk geval is de zaak de moeite en ellende van een proces niet waard. HAARLEM Drs. Th. Zwart kruis, rooms-katholiek bisschop van Haarlem heeft laten weten, dat er „nu nog" onontkoombare beperkingen zijn, waardoor een priester die huwt of van plan is te huwen, niet voor kan gaan in AMSTERDAM De mening van de paus, dat rooms-katholleke echtparen die periodieke onthouding toepassen, niet zouden zondigen ia, geilen zRn an dere uitspraken Inconsequent en ver wonderlijk. Tot deze conclusie komt prof. dr. A. C. DrogendUk ln een na beschouwing over de encycliek Huma- nae Vltae, die ln het jongste nummer van Soterla, het blad van de prot. chr. artsenorganisatie ln Nederland, voor komt. Bij deze methode is evengoed een be lemmering aanwezig omdat het tijdstip van de gemeenschap, het vermijden der vruchtbare dagen, als zodanig werk zaam is. Indien de echtelijke liefde „een vol komen eigen vorm van personele vriendschap is, waarin de gehuwden alles met elkaar delen zonder ongepas te reserves en egoïstische berekening" (letterlijk citaat - red.) om welke re den is dan, aldus prof. Drogendijk, de periodieke onthouding, voor welker toe passing elke maand berekeningen plaats hebben, niet in strijd met de huwe lijksliefde? Onnatuurlijk Anatomisch gezien moge dan bij pe riodieke onthouding de gemeenschap natuurlijk verlopen, fysiologisch, bio logisch en psychisch bezien is zij verre van natuurlijk. Men heeft in dit ver band wel smalend van „kalverliefde" gesproken. Wanneer van orthodox rk- zijde zo nadrukkelijk wordt gesteld dat „techniek" iets ontneemt aan het ge- l.yk. dan is dit ook bij periodieke ont houding het geval. De hoogleraar zou willen spreken van een vernauwing van blikveld, die bo vendien tot deze merkwaardige gevolg trekking leidt: dat indien men de mid delen ter effectuering uitsluitend ethisch zou toetsen aan het krlterlum van een natuurlijk verlopende gemeenschap, de pil volledig aanvaardbaar zou worden! Tenslotte zegt prof. Drogendijk on der meer: protestanten mogen zich ge lukkig prijzen dat zowel de hervormde als de gereformeerde synode over deze zaak totaal anders denkt. Hier wordt het zwaartepunt in de ethische beoor deling namelijk niet bij methoden of middelen gelegd, maar bij de motieven welke aan de geboorteregeling ten grondslag liggen. de viering van de eucharistie en de daarbij behorende prediking. De bisschop heeft toegezegd, in zijn bisdom te zullen bevorderen dat ge huwde priesters op een andere manier pastoraal werkzaam zullen kunnen zijn. Uiteraard afhankelijk van hun instelling en in overleg met de des betreffende besturen van de parochies, scholen ziekenhuizen en dergelijke. „In het volle besef van de bijzon der moeilijke situatie, waarin pries ters vanwege hun celibaat kunnen ko men te verkeren, vraag ik van hen toch hierbij de hiërarchieke weg te willen blij ven gaan en begrip te heb ben voor de nu nog onontkoombare beperkingen", aldus bisschop Zwart kruis. Hij antwoordde daarmee op het ver zoek van een aantal studentenpasto res aan de Nederlandse bisschoppen, om zich uit te spreken. Zij deden dat verzoek naar aanleiding van de ver loving van de Amsterdamse studen tenpastoor Jos Vrijburg. Deze heeft nu laten weten, dat hij zijn priesterlijk werk voorlopig op schort in afwachting van nader be raad met de andere studentenpastores en van een enquête in de studenten parochie. UTRECHT De nieuwe Raad van Kerken werd gisteren kri tisch bekeken op de jaarvergadering van de room-katholieke Willi- brordvereniging. Prof. dr. H. Berkhof waarschuwde dat hü meer moet zqn dan een soort kerkelijk federalisme. Want dan is hij al leen maar een kerkelijke fopspeen. De room-katholieke gang van de oecumenische ontwikkeling gaan bepalen. Prof. Berkhof sprak over de nieu we „oecumenische hausse". De ver vulling van onze wensen op het ge bied van de oecumenische ontwikke ling voltrekt zich snel, zei hij. Onze dromen op dit terrein zijn al meer dan vervuld en ons land is dan ook een oecumenische proeftuin gewor den. De episcopale en de synodale „top" is in beweging gekomen. Maar hij zag ook duidelijke geva ren in de huidige ontwikkeling, die geleid heeft tot de vervanging van de oude Oecumenische Raad door de nieuwe Raad van Kerken, waarin de leiders van de kerken elkaar ontmoe ten. FEDERALISME Als oecumene alleen maar zou ont aarden in „kerkelijk federalisme", zei hij, dan was zij alleen maar een „fopspeen". De vrijblijvendheid kan leiden tot een geheel nieuwe concur rentiestrijd. De oecumenische hausse is vooral te danken aan het feit dat de mensen zich de laatste jaren in versneld tem po bewust zijn geworden van een seculair levensklimaat. Daarnaast gaat echter ook van de schaalvergro ting een stimulerende tendens uit. De huidige secularisatie heeft in de kerken verschillende effecten. Ener zijds ontstaat een nieuwe vrijzinnig heid. anderzijds is ook rechtse ver ontrusting opgeroepen. Beide effecten zijn in vrijwel alle kerken te vinden. Het gevolg is echter dat de kerken op elkaar gaan lijken, maar dan in on- DEN HAAG Volgend jaar wordt de interkerkelijke vredesweek gehou den van 21 tot 28 september. Het thema zal z(jn de „Verhouding Noord- Zuid". Onder dit thema zal aandacht wor den geschonken aan de vraag, welke veranderingen er in Nederland in structuren en mentaliteit nodig zijn, om een royalere ontwikkelingssa menwerking te garanderen. Ter voorbereiding zullen vanaf ja nuari weekends worden gehouden in samenwerking met Kerk en Wereld, Driebergen en met Bouvigne, Breda. duidelijkheid: ..Een kerktoneel dat op een gemaskerd bal lijkt geeft alleen maar een verwarrende en vreemde situatie". HUMANISERING In het slot van zijn rede schonk prof. Berkhof ook aandacht aan de grote waardering die de kerken op het ogenblik schenken aan de huma nisering van het bestaan. Er ontstaat een „tweede oecumene" van mensen in de kerken die zich sterk willen inzetten voor de horizontale opdracht van de kerk. Naar zijn mening is deze tweede oecumene echter onverenigbaar met de eerste: „Als proeftuin van Gods Koninkrijk is de kerk meer dan een politiek-sociale actiegroep." Ook de rooms-katholieke theoloog, prof. Groot, waarschuwde dat grote waakzaamheid geboden is. Hij ont dekte een duidelijk toenemende aan dacht van de kerken voor de wereld. De kerkelijke oecumene heeft daar door mondiale dimensies gekregen. Maar tevens, zo zei hij, bracht dit een copernicaanse wending met zich mee in het kerkelijk denken, dat lan ge tijd niet gewend was de wereld te houden voor het centrum van Gods eschatologisch handelen. VERVULDE DROOM Volgens prof. Groot is men op kerkelijk niveau in een periode be land, waarnaar voorheen verlangend is uitgezien. De oecumenische bewe ging wordt niet meer grotendeels ge dragen door een kleiner of groter aantal personen uit verschillende kerken, maar door de kerken zelf in de personen van hun verantwoorde lijke leiders. Dit zal echter aan het werk van de Willibrordvereniging in de toekomst niet veel veranderen. Er zal in toene mende mate van haar diensten ge bruik gemaakt worden, maar dan zal EREDOCTORAAT VOOR BLAKE SAINT LOUIS Dr. E. C. Blake, secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, en dr. J. G. M. Willebrands, secretaris van het Vati caanse secretariaat voor de eenheid, hebben een eredoctoraat ontvangen van de Saint-Louisuniversiteit, een jezuïetenhogeschool in de Ameri kaanse staat Missouri, die 150 jaar bestaat. ze met gelijksoortige organisaties van andere kerken moeten samenwerken. Er moet gestreefd worden naar een integratie van het bestaande in de lokale en regionale raden van ker ken, zo meent dr Groot, die tevens van oordeel was dat de Willibrord vereniging naar vermogen financiële verantwoordelijkheid moet gaan ne men voor ondernemingen van natio naal belang. De lokale initiatieven zullen door lokale instanties gedra gen moeten worden. Waar samengewerkt kan worden, moet samengewerkt worden. Kostba re doublures moeten worden verme den, zei hij nog. NIJMEGEN Om priesters, die al jaren in het pastoraat werkzaam zijn, een voortgezette vorming te geven, is verbonden aan de universiteit het Monseigneur-Bekkerscentrum opge richt De cursussen starten begin 1969 en duren een jaar. Doel is niet alleen theologische bijscholing, maar vooral ook de cursisten gebruik te leren ma ken van de ervaringen van de ge dragswetenschappen en de moderne communicatiemiddelen bij het ver kondigen van het geloof. NED. HERV. KERK 01 Aangenomen naar St. Annaparochi G. v. d. Meulen te Zevenhuizen (Gr.). Ttl Bedankt voor Zwijndrecht (vac. G. 1 Hintzbergen): C. v. d. Bosch te GolflO kum. GEREF. KERKEN (vrUgem.) W Bedankt voor Sneek: K. J. Kapteifa te Overschild-Appingedam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Groningen: J. v. Hai ren te Amersfoort. Bedankt voor Rotterdam-Pendrecl G. Schipaanboord te Apeldoorn. Protestanten in Spanje vinden elkaar (Van onze correspondent) MADRID Een breuk in de verdedigingscommissie van de Spaanse protestantse kerken is voorkomen. Toen de helft van de protestantse kerken weigerde de nieuwe wet op de godsdienstvrijheid te gehoor zamen en zich te laten registre ren en de andere helft zich wel ging melden, leek het dat de commissie niet verder kon werken. Na lang overleg is be sloten elkanders standpunten te respecteren en toch samen verder te gaan. Deze commissie wordt gevormd DERTIEN KERKDORPEN SAMEN WIJCHEN De provinciale 1 sen, Leeuwen. Leur. Maasbommel, i i m. Wamel en Wijchen. In al deze dorpen kerkvergadering van de Ne- I staat gen hervormcje kerk. waar nu derlandse Hervormde Kerk in Gelderland heeft de vorming goedgekeurd van een grote streekgemeente in het Land van Maas en Waal. De gemeen te zal dertien kerkdorpen om vatten met samen ongeveer 2500 hervormden. Het is de tweede streekgemeente in de Nederlandse Hervormde Kerk. sinds de synode deze vorm van „sa nering" mogelijk maakte. Eind 1965 zag het er voor de her vormde gemeenten in het overwe gend rooms-katholieke Land van Maas en Waal droevig uit. Er was geen enkele predikant meer. Op ver zoek van de provinciale kerkvergade ring kwam ds. F. Don uit Burgh op Schouwen naar Wijchen, met de speciale opdracht nieuwe plannen te ontwerpen. De streekgemeente. die nu is ontstaan, is daarvan het suc cesvol resultaat. De streekgemeente bestaat uit Al phen. Altforst. Appeltem. Batenburg. Bergharen. Dreumel, T> weer elke zondag een dienst wordt gehouden. TEAM Binnen de streekgemeente wil men in een hecht teamverband werken. Er is een team gevormd, dat bestaat uit de drie predikanten, een pastoraal medewerker, een maatschappelijk werker, een jeugdwerkleider, een wijkverpleegster en twee gezinsver zorgsters. Er is een streekkerkeraad ingesteld met 27 ambtsdragers en streekcolleges van kerkvoogden en diakenen. Iedere plaatselijke kerkvoogdij blijft haar eigen bezit beheren en heeft een eigen begroting. Gemeenten die een overschot hebben, storten dat in een gemeenschappelijke kas, waar uit gemeenten die tekort hebben, worden geholpen. De nieuwe streekgemeente heeft grote plannen voor de toekomst. Voor nieuwbouw, kerkrestauratie en ande re voorzieningen is een urgentiepro gramma opgemaakt, waarmee een bedrag van 1,3 miljoen gulden ia ge- Druten, Hors- I moeid. In de novemberdagen van 1918 heeft een vrien dinnetje van prinses Juliana, dat bij haar in het speciale klasje op het paleis zat, eens tegen de negenjarige gezegd: „Als jij groot bent, word je ook koningin hè?" Waarop het prinsesje moet hebben geantwoord: „Dat zit nog. zegt Moe der!" Aandoenlijk, maar ook en vooral type rend voor de situatie van d'e dagen, toen in Rusland, Oostenrijk en Duitsland de kronen van vorsten en vorstjes bij tientallen over de straten rolden. Het heeft in Nederland veel meer gespannen in die novemberdagen, dan over het algemeen, ook nu nog, wordt aangenomen. De revolutie was heel dichtbij. In die dagen heeft men niet kunnen bevroeden hoe dichtbij. Veel speelde zich im mers achter de schermen af. Langzaam maar zeker is daar meer over in de openbaarheid gekomen. Tot vandaag toe. Wie met deze feiten gewapend de situatie nog eens tracht te overzien is geneigd te kwalificeren: het scheel de een haar! Duitsland, zo fier de oorlog begonnen, was op. De militaire situatie was des te hopelozer, nu Amerika Frankrijk vol soldaten en oorlogsmate riaal pompte. Een inderhaast gevormde nieuwe regering in Berlijn moest vredesonderhande lingen beginnen. Dat kon. zei Wilson (VS), als Duitsland de be zette gebieden ontruimde en zijn regeringssys teem in democratische zin wijzigde. Consequen tie: troonsafstand van de keizer, die na het nodi ge geharrewar inderdaad ging. Naar Neder land.... MUITERIJ IN KIEL Admiraal Scheer, kersvers chef van de Kriegsmarine, wilde in een wanhoopspoging de vloot nog eenmaal de zee opsturen om slag te leveren en Duitslands positie bij de komende vredesonderhandelingen wat te versterken. Maar de matrozen, die al een jaar niet meer waren uitgevaren, doofden de vuren en sloegen aan het muiten. Een revolutie, die van Kiel oversloeg naar vele andere steden. Vooral die van het westen, pal bij onze grenzen. Arbeiders en soldatenraden bezet ten daar de stadhuizen. En iedereen hing een rode vlag uit. Van angst, of uit sympathie. De revolutiegolf, in Rusland begonnen, waar de ar beiders en soldatenraden sowjets heetten, rolde door. Ook naar Nederland? In ons land was een regering van nog geen twee maanden oud, een rechts kabinet onder lei ding van Ruys de Beerenbrouck. Bijna een half miljoen man waren er onder de wapenen, tot nietsdoen gedoemd. Grote tekorten aan le vensmiddelen, die tot plunderingen van voedsel- transporten hadden geleid. ANGSTIG VOLK Een groeiende revolutionaire geest onder arbei ders, vooral in de havens van Rotterdam en Amsterdam, onder manschappen bij de vloot in Den Helder. Een angstig volk. Zo niet voor de revoluties die Europa teisterden, dan wel voor de Spaanse griepepidemie die in 1918 ruim 17.000 doden eiste, zodat in vele plaatsen tot laat in de avond, als de zon al lang was ondergegaan, be graven moest worden. De regering had de handen voL Nadat vier Het klasje in paleis Noordeinde, waar prin ses Juliana rechts achter haar plaats- had. Tegen een van deze schoolvriendinnetjes zei ze „dat het nog zat of ze later koningin zou worden". maanden tevoren de hele Russische Czarenfamilie was uitgemoord, stond nu de Duitse keizer aan onze grens, die om internering vroeg met alle internationale consequenties van dien. Terugtrek kende Duitse legers die ons land in wilden om zo mogelijk te passeren of anders geïnterneerd te worden. Wat de binnenlandse zaken betreft de nasleep van relletjes in de Harskamp, waar sol daten, voornamelijk wegens het intrekken van verloven, barakken en een kantine in brand sta ken. De opperbevelhebber, generaal C. J. Snijders, wilde geen verloven toestaan omdat een deel van het terugtrekkende Duitse miljoenenleger, achter volgd door krijgsmachten van de overwinnende geallieerden er was nog geen vrede tegen de Nederlandse grenzen in het zuiden klem lie pen, vooral in de „scherpe hoek" tussen Limburg en Noord Brabant. Het reële gevaar dreigde dat de strijd op ons grondgebied zou worden voortgezet. Zo niet, dan zouden over de grens trekkende Duitse eenheden in elk geval moeten worden ontwapend en geïnterneerd, hetgeen voeding voor honderddui zenden extra betekende. Dat was er niet, want hier was honger. Snijders stuurde daarom extra troepen naar het zuiden, wat in het leger helemaal niet goed viel, omdat velen, onbekend met de factoren die tot intrekking van de verloven moesten leiden, het wachten moe en met de vrede al maanden in zicht, maar één ding wilden: naar huis! SCHIETEN UIT COUPÉS Relaas dat een sergeant-infanterist, nu ver in de zeventig, ons nog wist te doen: in die dagen, het was meen ik de 25ste oktober, werd ik met een bataljon voor de noodzakelijke grensbeveili- ging per trein van Ede naar Vlissingen overge bracht. De mannen, balorig als ze waren, schoten op een gegeven ogenblik met scherp door de ruiten van de coupé's. De trein stopte. Officieren konden niets uitrichten. Weer verder, weer schieten, weer stoppen. Niets hielp. Het bleef aan de gang. Todat halver wege in de Brabantse hei de trein voor de zo veelste maal tot stilstand moest worden gebracht en de machinist langs de wagons kwam, roepend: „Als jullie weer beginnen, zet ik de trein voor goed stil en moeten jullie maar naar Vlissingen lopen". Pas toen was het met de schietpartijen afgelopen. Aldus deze oud-sergeant De moeilijkheden in de Harskamp en trouwens ook in andere garnizoensplaatsen, kwamen nogal aangedikt over. Sommige kranten spraken van zestig doden (er waren geen slachtoffers). Een commissie van onderzoek rapporteerde en gene raal Snijders werd (ten onrechte) ontslagen. Eer dere moeilijkheden met de regering droegen daar mede toe bij. KONINGIN TALMDE Koningin Wilhelmina moet het nodige hebben vermoed, want zij talmde met het ondertekenen van het ontslag. Later heeft de generaal in de Haagse dierentuin een officieel eerherstel gekre gen. Dit waren nog maar de ingrijpendste zaken, waar het jonge kabinet mee te maken had. Een regering van ongetwijfeld capabele figuren, die echter onvoldoende het gevaar van revolutie in ons land hebben ingezien. De buitenwacht, in casu representanten van alle geledingen in het Nederlandse volk minus-rood moest haar daarop nadrukkelijk attenderen. Het alarmsignaal kwam van diverse zijden Ook van de geheime inlichtingendienst. En de regering luisterde. Zij ging, al was het op het nippertje, tot de noodzakelijke maatregelen over. Daarom is de conclusie zo juist van dr. H. J. Scheffer in zijn pas bij de Arbeiderspers versche nen studie „November 1918, journaal van een revolutie, die niet doorging", als hij zegt: Ware dit alarm niet geslagen, het had er voor ons land maar somber uitgezien. In 1918 was er honger in Nederland, wat tot plunderingen en relletjes leidde. Met harde hand (de blanke sabelmoest vaak de orde hersteld worden. Straatbeeld, dat ons, een halve eeuw verder, niet vreemd is. i r» 1,1 door afgevaardigden van de Spaai Evangelische Kerk, de Episcopaal Kerk, de Unie van Baptistengemeei ten, de Bond van Vrije Evangelise! Gemeenten en de Vergaderingen Gelovigen. Volgens het persbericht dat na jongste vergadering werd verstrel zullen de kerken in weerwil van verschillen toch samen blijven si den voor godsdienstvrijheid. Ook kerken die zich hebben laten gistreren, erkennen dat de nieuv wet niet voldoet. P' De afgevaardigden kregen de dracht mee, met hun kerkelijke li ding te overleggen op welke wijze commissie het best zich kan inzett voor zowel de kerken die de wet n£'u erkennen als voor de kerken die zi gebogen hebben voor de wet. Daarf wil men proberen te komen tot J' structuurwijziging. Het is wel zeker dat de commii ook in de toekomst het recht zal gen de aangesloten kerken offici te vertegenwoordigen als er ondi handeld moet worden met Spaanse regering. Naar uit Madrid vernomen won «ijn de notulen van de laatste ei ferentie van Spaanse bisschoppen stolen. De bisschoppen zijn bang, de dief ze zal publiceren. Op deze conferentie is gesprol over herziening van het conoordj van 1953 tussen Spanje en het ticaan. De bisschoppen willen, dat Spaanse regering afstand doet haar recht inzake de benoeming bisschoppen. Ook zou gesproken over de aandrang van jonge pril ters, dat de kerk zich gaat dist.' tiëren van de regering van Frai De spanning tussen het episcopi en de jonge priesters bereikte teren een hoogtepunt met een sit- van veertig Baskische priesters een seminarie in een buitenwijk Bilbao. Bisschop Pablo Goirpide had dreigd, hen te zullen suspenderi als zij het seminarie eergisteren middernacht niet zouden heb! verlaten. De priesters eisen al het aftreden van de bisschop, van hun grieven is, dat de bissci voor het bisdom in september a verplichte preekagenda afkondigt Hij wilde zo een eind maken aL-« politieke preken. ft ROTTERDAM De gezamenli t dienst van herdenking en voorbo voor de koopvaardij wordt zond ïse: avond om acht uur gehouden in me Remonstrantse kerk op de hi be van de Westersingel en de Mathen serlaan te Rotterdam. Sprekers zijn: ds. J. W. Schokkij,. en ds. J. Laforêt. Muzikale medewt» king verleent het Prinsekerkki waarvan Aart van der Hoeven d !T gent is. Op het orgel speelt H. P. ge der Boom. di IV* ■va MEPPEL In de leeftijd van - jaar is in een ziekenhuis te Goi overleden ds. W. N. van Nooten, ei r ritus remonstrants predikant j Meppel, waar hij van 1932 tot 1 heeft gestaan. In 1964 ging hij met emeriti an maar hij bleef in Meppel wonen. Z b eerste gemeente was Boskoop-W - dinxveen, waar hij van 1927 tot 1 stond. L In hét openbare leven van Mei) ^g. heeft de overledene een belangr* c plaats ingenomen vooral tijdens rici Duitse bezetting. Na de bevrijdi trad hij enige tijd op als waarnemt ,tr burgemeester. Verschillende onderscheidini werden hem toegekend, zoals Medal of freedom, hon. members! rye of the British Empire. Kruis van V oor dienste. Tevens was hij ridder in s orde van Oranje-Nassau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2