dagelijks 'n goede pert ie vlees RADIO 6.95 Zwitsers tillen niet zwaar aan auteursrechten voor tv AVRO en TROS kibbelen om Rijk de Gooyer AMADEUS Mundovisie wordt niet herhaald Vijf distributieprogramma's OMZIEN NA DERTIG JAREN Reichskristallnacht begin nazi-misdaden Herdenking eerste wereldoorlog ORIGINEEL OVERBODIG VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN Gert Timmerman ijverig voor kinderoptreden Lappie Loep en de oude toren DONDERDAG 7 NOVEMBER 196B HILVERSUM Na de proefne ming met Mdndovisie, ongeveer an derhalf jaar geleden, wordt voorlopig geen nieuwe poging ondernomen om tot een herhaling te komen. U zult »ich herinneren, dat de Sowjetunie lich toen plotseling terugtrok in ver band met de oorlog tussen Israël en de Arabische landen. Mede daardoor is er niet zoveel [(•Terechtgekomen van een werkelijk [wereldomspannende tv-uitzending. Jönder-klanken-kleuren-plaat, waarop 12 geliefde artiesten 24 kinderliedjes zingen. ïnèt alle teksten en een bijgevoegde langspeelse plaat met tekeningen om self in te kleuren. Z6*n prijs voor zó'n plaat kan alleen maar tijdelijk zijn! En de netto-opbrengst komt ten goede aan het Bio-Revalidatie-centrum (stichting Bio-Vacantieoord) roor gehandicapte kinderen. firirtfpbaor ty aiU plaUnXatMarm (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Zodra bij ons in Nederland het CAS (Centraal Antennesysteem oftewel tv- distributie) ter sprake komt, fronsen autoriteiten in en buiten de omroep de wenkbrauwen en kijken heel zorgelijk. Ach, die tv-distributie! Wij zijn zo keurig netjes, zo overbezorgd, iets on deugends te doen! Wij kunnen geen buitenlandse programma's bij de mensen binnenbrengen, eer de kwestie van de auteurs rechten internationaal is gere geld. Dus komen wij voorlopig niet verder dan proefnemingen. In andere landen tilt men hieraan niet zo zwaar: U hebt het onlangs nog op de televisie kunnen zien en horen. Een van de landen, die rustig concessie verstrekt aan particuliere gegadigden die kijkers tv-distributie willen aanbieden, is Zwitserland. Het kanton Bern is behoorlijk voorzien van een centraal antenne systeem, dat feilloze ontvangst ga randeert. Daar krijgen de abonnees nu al een vijfde programma thuis. Tot nu toe konden zij de uitzendin gen van Duits- en Frans-Zwitserland plus de twee Duitse programma's mtvangen, weldra krijgen zij er het 'weede Franse programma gratis bij. Dat wordt trouwens ook in kleuren doorgegeven, want daarin voorziet de distributie eveneens. Speciaal voor de distributie wordt het Franse SE- CAM-systeem In het Duitse PAL (dat Zwitserland gebruikt) omgezet. Auteursrechten? Daarover wordt voorlopig helemaal niet gepraat. De Zwitserse exploitanten rekenen rechtlijnig: door de jaren heen heeft de radiodistributie (bij ons draadom roep geheten) vrolijk en onbezorgd buitenlandse programma's gerelay- eerd waarom dan nu de televisie niet? (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM ..Reichskristall nacht" was de spotnaam, die de Na- ii'a gaven aan het begin vaai hun terreur tegen de Joden: het was de nacht van 9 op 10 november 1938, «urin zoveel ruiten van Joodse win kelt werden ingeslagen dat hele stra len met scherven lagen bestrooid. Plunderingen, moorden en .brandstichtingen gingen daarmee ge- I paard en hoe vreselijk dat was, kunt li dinsdagavond a.s. zien op Ned. 2 in «n documentaire van de NTS. - Aanleiding tot deze eerste open lijke aanval op de Joden in Duitsland Fas de moordaanslag op de Duitse imbassadesecretaris Von Rath in Pa rijs, gepleegd door een zekere Herschel Grynspan, een jonge Jood, (lie naar Parijs was uitgeweken. De vergelding was onbeschrijflijk, de „Kristallnacht" werden pnschuldig mensen uit hun bed gesleurd en afgeranseld, meubilair en winkelvoorraden werden kort en klein geslagen. In die nacht werden 91 mensen vermoord, in de dagen die daarop volgden werden 20 tot 30.000 Joden ■gearresteerd en weggevoerd naar de 'concentratiekampen in Dachau, Bu- ehenwald en Sachsenhausen. Een vloedgolf van economische sancties bleef niet uit: het wilde beest was losgebroken. Dat alles is nu 30 jaar geleden en nog nooit zijn de wonden geheeld. Dat zult u bemerken als u kijkt naar de documentaire, die Jaap Walvis en „Ze heeft een grammofoon. Dus?" Een platenbon is altijd raak! Almar Tjepkema maakten. Een aan tal ooggetuigen van de verschrikkin gen vertelt ervan. Maar niet alleen de houding van de Duitsers, ook de rol van de omliggen de landen, die niet bepaald met open armen op de in paniek vluchtende Joden wachtten, wordt schril belicht. NTS-verslaggever Jaap Walvis put te zijn gegevens uit verklaringen van vele personen die de Nazi-misdaden van nabij hebben meegemaakt en uit oorlogsarchieven in Engeland. Oost en West-Duitsland, Frankrijk en Amsterdam. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Maandagavond a.s. zal de NCRV op Ned. 2 een pro gramma uitzenden over de eerste we reldoorlog, zulks ter herinnering aan het feit dat het juist op die dag 11 november 50 jaar geleden is dat deze in de noord-Franse stad Com- piègne ten einde kwam. De uitzending is samengesteld door Nico van Vliet, die de eerste wereld oorlog ziet als een van de meest zin loze, welke ooit werd gevoerd, omdat er nog een tweede nodig was om de Pruisische veroveringslust in te dam men en vooral ook omdat met volstrekte willekeur aan beide zijden miljoenen mensen de dood werden ingedreven, vaak zonder dat er enig voordeel door werd behaald, aldus de NCRV. En merkwaardig, geen (buiten)land heeft nog geprotesteerd. Toch is het wel waar, dat artiesten die voor tele visie optreden, menen dat zij meer honorarium moeten hebben, als bui ten de landsgrenzen zo'n slordige paar miljoen mensen maar meekij ken naar him kunst. De binnenlandse omroepen of tv-maatschappijen zien daarvan de billijkheid wel in, maar zo'n kwestie moet natuurlijk interna tionaal worden geregeld. Er is al iets aan gedaan, door hono raria voor Eurovisie-optreden op een ander plan te stellen en aan artiesten die in geëxporteerde series, snelen of shows verschijnen, (soms) iets uit te betalen. Maar er is nog een kwestie: indien een omroep zich hoge kosten getroost om origineel voor de dag te komen met een goede eigen produktie, is het dan juist, dat een ander land dat maar zonder meer overneemt voor zijn kijkers? Valt ook dat niet onder de wet op de auteursrechten? Vanzelfsprekend zijn dit geen vraagstukken, die men even in een kleine vergadering kan oplossen. Daarover dient, geheel naar de trant, maanden en wellicht jaren op hoog niveau geconverseerd te worden in dagenlange bijeenkomsten. Eerst is dan niemand het met elkaar eens, vervolgens ontstaat er toenadering, daarna worden de onderhandelingen wegens gebrek aan onderling sa- menstemmen afgebroken, een jaar la ter probeert men het nog eens enfin, u kent de traditionele weg van het overleg wel. Denkt u maar eens aan de ellende van de besprekingen over de kleu- rensystemen. Intussen kan men twee wegen inslaan: maar alvast beginnen (zoals diverse landen hebben gedaan) of afwachten tot het einde van het overleg en dan met de uitkomst in zee gaan. Men kan zich natuurlijk wél afvra gen, of tv-distributie nodig is en men zich de grote moeite van het kabel- leggen moet getroosten. Ooit zag Ne derland in de radio-distributie een geweldige uitkomst. Destijds was het dat ook: radio-apparaten waren vrij kostbaar (Nederland had toen nog niet van welvaart gehoord) en de sto- ringvrije ontvangst van radiopro gramma's was aanlokkelijk. De particuliere ondernemingen voeren er wél bij. Toen de zaak na de oorlog een overheidsaangelegenheid werd en draadomroep ging heten, zonk langzaam maar zeker, door al lerlei oorzaken, de belangstelling van de luisteraar in 't niet. Die oorzaken zijn bijv. het minder kostbaar zijn van een goed radio toestel, het gestegen welvaartspeil en het feit dat mooie apparaten in huis als statussymbool gelden, de concur rentie van de televisie bij het avond vermaak en niet te vergeten de tran sistorradio, die het overbodig maakt, in meer dan één vertrek een radio toestel te hebben. Vooral in de keu ken werd vaak draadomroep gebruikt en dat hoeft nu niet meer. Zozeer ia de ambitie voor draadom roep geslonken, dat de overheid sinds enkele jaren overweegt deze op te heffen en een gevolg is dat in nieuwe stadsgedeelten allang geen draden meer worden gelegd, hetgeen vroeger wel het geval was. Alzo is de draadomroep min of meer overbodig geworden (al zouden vooral vele bejaarden het gemakke lijke draaischijfje niet graag missen) gezien de snelle ontwikkeling. Er wordt nu al gewerkt aan de moge lijkheden om alles via satellieten de ether in te brengen en daarbij pas sende huistoestellen te maken die, zonder tussenkomst van een bo demstation, de uitzendingen kunnen opvangen. Dat zou zulk een omwenteling op tv-gebied betekenen, dat hiermee el ke andere voorspelling wordt teniet gedaan. Afwachten is op dit punt dus het enige, wat we kunnen doen. ,Ze vond 't fijn om zelf uit te zoeken" Een platenbon is altijd raak! Ned. 1 AVRO 7.06 uur strip .Julia". 8.20 uur Info. vragen en antwoorden. 8.45 uur derde deel „Villa des Roses", tv-spel. 9.45 uur Nederlandse mini-films. 10.15 uur actualiteiten. Ned. 2 NCRV 8.20 uur Rodeo. 9.00 uur Kijkkijk, gevarieerd amusementsprogramma, gericht op Geldermalsen. 9.55 uur actualiteiten. 10.20 uur (CVK/IKOR) programma voor wat oudere mensen, met isolement bedreigd. Hilversum I NCRV 8.00 uur detective-vervolgspel „Hoofden op hol". 8.20 uur Steravond met o.a. de quiz Klapstuk, com petitie tussen 48 verenigingen. 9.50 uur Orgelconcert door Wim van der Panne. 10.40 uur Onvoorzien, magazine. Hilversum II AVRO 8.05 uur Residentieorkest concerteert. 9.30 uur hoorspel „Een veld in Vlaanderen". 10.55 uur causerie met platen. 11.20 uur klassiek platenconcert: Beethoven. Vanavond zult U Rijk de Gooyer wel zien verschijnen in AVRO's nati onale mini-filmpjes op Ned. 1. maar dan geldt het oude opnamen. Voor nieuwe krijgt de AVRO Rijk niet meer: de TROS houdt hem vast. De AVRO, die voor de tweede helft van het seizoen toch weer het ko mische ensemble Johnny en Rijk zou willen lanceren, kreeg van de TROS nul op 't rekwest. Rijk is wel in losvaste dienst bij de jongste omroep, maar daarom wordt hij nog niet uit geleend. wat de AVRO daarover ook aanvoert. Er is een heel gekibbel ontstaan. Tenslotte wou de TROS dan wel met de AVRO samen een aantal John- ny-en-Rijk-shows produceren en die dan om en om uitzenden, maar daar voor was de AVRO niet te porren. Dan zal zij liever een andere part ner voor Johnny zoeken en dat is weer niet in 't straatje van Johnny en Rijk zelf. Het laatste woord is er nog niet over gezegd en Rijk de Gooyer gaat nu voelen wat het bete kent, als een vrije vogel zich ergens vastlegt. „Ik weet niet waar hij van houdt" Een platenbon is altijd raak! (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Gert Timmerman is ijverig bezig, de arbeidsinspectie te wijzen op mazen in het wettelijk net, waar kinderoptreden voor radio en televisie door kan glippen. Hij denkt dat wel tn orde te krijgen, niet in de eerste plaats voor Limburgse Heintje, wél vooral voor zijn ontdekking Wil- ma, die Heintje op de plaat al heeft toegezongen dat zij met hem in zijn heerlijke slot wil wonen. Dan behoeven er geen wilde plan nen meer bedacht te worden om het publiek toch Heintje te vertonen. Nu was er weer een slimmerik, die Hein tje bij Dorus op schoot wilde zetten, maar Tom Manders is er niet inge trapt. Hij wil, evenmin als de VARA, conflict maken met de arbeidsinspec tie. Want al is het getolereerd om op Dorus' knie op de tv te komen, nie- (Een wereld in wording) door John Knittel 28 Het ontbijt werd op de veranda beneden opgediend. Da blauwe regen hing als mauve druiven overal in grote trossen in het rond. Het was kwart over achten. Mevrouw Inwald kwam stijf ingeregen in een opzichtige wit met zwarta zomerjapon binnen en staarde met kritische blik naar de meisjes, die met haar gouvernante door de tuin naar het huis stapten. Mademoiselle Kummer kwam uit Neuchatel en was in dienst genomen, om Frans met de meisjes te spreken. Za was een roodachtige oude vrijster van in de veertig, heel proper, aardig en vriendelijk, om wier mond steeds een glimlach speelde, maar die slechts een heel geringe morele invloed op de meisjes kon laten gelden. Maar toch was ze een handig, knap persoontje, want het lukte haar mevrouw Inwald de Indruk bij te brengen, alsof ze een onvermurwbare, krachtig optredende lerares was. Mevrouw Inwald stelde het grootste vertrouwen in haar. Maar de meisjes wisten, dat z» precies het tegendeel was van een strenge onderwijzeres. Pauline en Eugenie kusten haar moeder op de wang en allen gingen aan de ontbijttafel zitten. Mevrouw Inwald was niet goed geluimd, want ze had heel aandachtig de boeken van de tuinman doorgekeken, ze had zijn rekeningen en opgaven met die van de vorige jaren vergeleken en ze vermoedde onregelmatigheden. Ze deelde de meisjes mee, dat papa had geschreven en dat hij naar verzocht had de meisjes de groeten over te brengen. Hij voelde zich heel gelukkig in zijn eentje en hij liet voor zijn grote catalogus fotografieën van manuscripten maken. „Wat een leven!" zuchtte Pauline: „Papa leeft eigenlijk niet, hij vegeteert Kijk eens naar een morgen als deze en stel je dan eens voor, hoe hij daar in zijn bibliotheek in Zürich zit" Mevrouw Inwald, die al een zekere geheimzinnige at mosfeer van ongewone opgewektheid bij Pauline had waar genomen, keek streng en vijandig. „Papa hoeft niet van jou te leren, hoe hij moet leven sprak ze, terwijl de met ringen bedekte vingers haar koffie naar haar lippen brachten. Een glans van opstandigheid vertoonde zich in Paulines ogen en een gevoel van gramschap deed haar blozen. „Ik geloof, dat we allemaal op een domme manier leven", sprak ze met een vaste stem: „Wij allemaaL" „Wat bedoel je?" beet mevrouw Inwald haar toe. Pauline liet een kort gesnuif horen. „Ik vraag je, wat je bedoelt?" herhaalde mevrouw Inwald. „Om maar eens iets te noemen", zei Pauline, haar gevoe lens achter een rustig en onschuldig gezicht verbergend, „ik bedoel, papa moest eens proberen, iets voor de armen te doen. Van dit huis zou een prachtig tehuis voor ze kunnen worden gemaakt. Denk eens aan de vreugde van die arm» mensen, als zij hier buiten zouden wonen, met al die bomen, waaronder ze zouden kunnen zitten en uitrusten. Het zou alleen al een genoegen zijn dat te zien. Ik zal het papa zeggen." Verbaasd keek mevrouw Inwald op. „Het is een feit," vervolgde Pauline, „dat we altijd alleen maar aan ons zelf denken. Ik zou weieens willen weten, wat de mensen in het dorp van ons denken. Vaders voorouders zijn in de kerk begraven, maar we zijn daar nog nooit geweest om naar die grav.en te kijken en evenmin hebben we nog ooit iets voor de arme mensen uit het dorp gedaan.1" Mevrouw Inwald sloeg met een trek van de grootst» verwondering haar ogen op. „U houdt ons altijd voor, dat we onze maatschappelijk» plichten goed in acht moeten nemen, dat we nooit moeten vergeten de mensen voor brieven en cadeautjes te bedanken, dat we moeten denken aan de verjaardagen van onze tantes, neefjes en nichtjes, dat we tegen iedereen op bescheiden en beleefde manier moeten spreken, dat we ons 's zondags in de kerk bijzonder netjes moeten uedragepr dat we nooit moeten pochen op ons geld, dat we vriendelijk maar vastbesloten tegen het dienstpersoneel moeten spreken, dat we onze vrienden met grote zorgvuldigheid moeten uitkiezen en dat we hun niet te veel moeten toevertrouwen...." Wordt vervolgd Men kan dus de vraag stellen: gaat j mand zou geloven dat daar heel toe- het over een aantal jaren ook zo met tv-distributie en moeten we dus nu 1 de onkosten ervoor maken? Zeker zal op den duur ook vallig Heintje was terechtgekomen. Nu maar eens zien, wat Gert klaarstoven kan. 13. De volgende morgen werd er al vroeg op de deur van het slaapvertrek geklopt waar Lappie en Jonas nog in dromenland verkeerden. „Het is al weer dag, de zon schijnt en de hemel is blauw!" zei de professor opgewekt, vrolijk, terwijl hij het venster opengooide en de frisse lucht vrij baan gaf. Geeuwend en zuchtend kwamen Jonas en Lappie uit bed. Goedemorgen, professor", begroetten ze de oude man beleefd. „Ook goed geslapen?" De professor knikte Nog geen half uur later zat het drietal aan het ontbijt Lappie en Jonas lieten zich de broodjes heerlijk smaken. Toen het eten gedaan was stond de professor op en vroeg: „Hebben jullie misschien zin om met mij mee te gaan naar het dorp?" Lappie knikte enthousiast. Jonas echter schudde het hoofd en zei: „Ik heb een beetje hoofdpijn en ik zou liever thuisblijven". t) het welvaartspeil niet flinV tv-distributie worden ach d, maar vast staat, dat tot nu ge luidsgolven gemakkelijker zijn op te vangen dan beeldsignalen. Over de toekomst van de televisie is echter vrij weinig te voorspellen. ,Hij is morgen jarig en woont ver weg'Smid je Verholen en de Knap-Mutator Een platenbon, per brief, is altijd raak! Hilversum I, «02 m. NCRV: 18 30 Nieuws en weerpraatje. 18 «8 Actualiteiten 19 05 matlerubriek. 20 45 Nieuw» uit de protestants Roses. TV-spel STER: 18.58 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Re clame. AVRO: 19.06 In kleur: Julia. TV-feuilleton. 19.30 Sportpanorama. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzlcht. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.20 Info: maandelijkse advies- en lnfor- Villa des 21.45 Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7-10 Het levende T f. woord. 7.15 Klassieke en mo- VARA: derne muziek (gr); (7.30 Nieuws). 11.30 Stereo: Planore cital. 11.55 Beursberichten. MRU: 12.00 Blik op de wereld: een informatief programma. 12.26 Mededelingen t b.v, land en tuinbouw. 12.29 voor de landbouw. 12.39 Lichte uram- mofoonmuziek. 12.49 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.20 Voor de middenstand. christelijkeorganisatie^^ NaUona^Uerlel: Nederlandse gvemVgüif SffiSi 8.30 SuP'ffirtauËK ,,15 AVRU I ie- vl,||w, 8.32 Voor de „It Klnn,n. on hlli- ve-hoorspel. 20.20 Stereo: Ster- avond: gevarieerd programma. 11-35 stereo: Lichte orkestmu ziek (gr). 21.50 Kerkorgelcon- kleur: eert (opn.) 22.20 Avondover- denking. 22 30 Nieuws. Nieuws. 8.32 voor hulsvrouw. (9.00-9.10 Gym nastiek voor de huisvrouw). 9.35 waterstanden. 9.40 School- ic iu; radio. 10.00 Stereo: Klasfleke derlandse Nederland II. NTS: 18 50 In Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 Scala: een Licht gevarieerd muzlekpro- informatief programma. 20.00 gramma. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18 00 Nieuws. 18.16 Radiojour naal. 18.20 Uitzending VVD. 18.30 Licht orkest Journaal. STER: 20 16 Reclame. NCRV: 20.20 Rodeo: Jong ta lent ln de lichte muze. 21.00 de KlJkKlJk: emuKieentspro- Scdoolredlo. gramma. 21.50 Dagboek moderne muziek (gr). 1100 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12 00 Geva rieerd programma. (12.22 WIJ van het land; 12.J6 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41 Actualitei ten: 13.00 Raden maar...). 14.05 14.30 Stereo: tnformatle uit binnen- en bui tenland. 14 30 Wedstrijd ln het voordragen van luchtige poëzie tussen Belgische en Ne derlandse gymnasiasten. 15.00 Chansonprogramma. VPRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Voor thuiszittenden 16 45 Wiener Festwochen 1968: De Wiener Symphonlker. 17.40 Informatie: achtergronden en commentaar Hilversum III. 240 m. en zangsollste 18 30 Gesproken Rembrandt. 21.55 Actualiteiten, brief 18 55 voor de kleuters. IKOR/CVK: 22.20-22.50 19 00 Voor alle weggebruikers, daar muziek In zit: ad 19.3» Nieuws IKOR: 19 35 Kerk NTS: 22.50-22 55 Journaal veraf en dichtbij. 19.40 Avond gebed. AVRO: 20-05 Stereo: Residentieorkest en solist, (ca. 21 15 Pianorecital: klassieke muziek) 21.30 Een veld ln Vlaanderen hoorspel 22 30 nerkianken Nieuws. 22.40 Radiojournaal. Tcr.ICIanKei} E 55 Causerie met foonplaten. 23.20 Profiel i_- Zigeuners 15.30 Stereo: Nleu- volk: Deel VI: NRU; n M Nieuws. 11.03 Ml- cro-notltles. lichte grammofoonplaten NieUws. 12 03 Agen; 000. Klassiek 23 55-24 00 MchtT commentaar. 16.08 Nieuws. 16 02 Marlnlerskapel der Ko ninklijke Popshow 17 45 Actualiteiten NCRV JQÜHI.O. 18 00 Kapel van de Koninklijke (ib.oo Nieuws». 19.35 Politieke Luchtmacht. Belgische Soci- Hilversum II. 298 19.50 7.00 Nieuws en ochtendgym- oek- nastlek. 7.20 Stereo: Lichte 19.57 Mededelingen, grammofoonmuziek. VPRO: België. Kanalen Nederlands: 2 en 10. 18.30 Guten Tas: her haling van de 7e Duitse les. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Tle- ncrklan) Tribune: alistlsche Partij (B.S.P.) Franse taalwenken. 19.52 Zoek- Marine. 16.30 TROS: 14.00 Nieuws. 14 03 17.15 Spovtkompas. Lynx (of Los). AVRO: 15 00 Nieuws 15.03 Muzlek-Boeltek. 17.00 Nieuws 17.02 Radiojournaal 17.OS-18OO AVRO: voor de tieners 0.00 Nieuws. 20 25 Ritmeester 7.54 Deze dag. AVRO: Tlil.lA IS1E V.A\ WOAI) Buat. reeks van tien afleverin gen naar de roman Elizabeth Stereo Musch (3). 21.15 De gebooi te. muziek. Ie film ln een reeks van zes. naar originele scenario's van Vlaamse auteurs 21.50 Frag menten uit de nieuwste films. 22.30 Auteurs te gast ln onze studio. 23.05 Nieuws. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8 20 Lichte grammofoon- (8.30-8.33 de groente man.) 8.50 Woordelijk... van daag de dag NRU: 9 00 Kra- llngs Vrouwenkoor en hei Rijnmondkwintet AVRO: 10.00 Voor de kleuters 10.10 Ar beidsvitaminen (U.00-1102 I tfi.fvi: MORGI ISIE MORGEN Nederland I. NTS/NOT: 11 00-11.50 School-tv België: Nederlands progr. Kanalen 2 en 10: 14.05-16.00 School-tv. 1063: Lambertus van Roekei was zojuist het spoorwegviaductje gepas seerd, toen er iets onbe grijpelijks gebeurde. Plot seling pruttelplofte de scoo ter even, en toen was het uit. De motor viel stil en er was geen beweging meer in te krijgen. Ontdaan stapte het progressieve ge meenteraadslid van zijn scootertje af. „Hoe kan dat nou?" mompelde hij. „Het ls toch altied zo'n be trouwbaar vervoermiddei- tje geweest. Hoe komt-ie nou ineens an die malle kuren?" Maar omdat Lam bertus gewoon was zelf zijn landbouwmachines te repa reren. meende hij dat het niet moeilijk kon wezen ook een scooter weer op gang te brengen. Hij greep een sleutel, ging meteen aan het werk en zo duurde het geen vijf minuten of zijn beste pak zat van onder tot boven onder de smeerolie, benzine en consistentvet. „Ik zal Gerritdina thuus om wat ouwe theekoppies vragen", mompelde hij. „Dan kan ik die in de benzine tank gooien. De scooter is misschien aan een goeie servies-beurt toe Achter een bosje akkermaalshout daar vlak in de buurt zat intussen een sinistere figuur verborgen, die het toneeltje met welbehagen bekeek. Dat het Pjotr Nogrottr (mét pet) was, zal wel niemand meer verbazen. „De eerste proef is goed gelukt", grinnikte deze „En..., kijk nou 'es! Daar komt de sneltrein naar Gravendrecht aan. Mooi zo. Dan kunnen we de spoorwegen ook even een kleine verrassing bezorgen Wat zullen ze opkijken Nog onbewust van deze verrassing kwam daar de zware elektrische trein aangestormd. Het was nog maar vijf minuten rijden naar Gravendrecht Centraal Station... iRDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 19