We moeten ons verdiepen in Moskous bedoelingen RITMEESTER 'Bestaande bouw aan nieuwe tijd aanpassen' Onverwachte likwidatie van British Eagle Uit de Haagse hof geplukt Ondervoorzitter ARP prof. Kooij mans: Veel begrip voor de ehristen-radicalen Zondagsschoolactie voor Indonesië Conventioneel komen we nooit op gelijke voet Werkgelegenheid heter dan een jaar geleden Ir. Knottnerus: 1 zuivelbeleid EEG faalde niet ZW AARDDEEL ONBESLIST 2000 man op straat Gevonden voorwerp alles goed en wel 13 DONDERDAG 7 NOVEMBER 1?6t (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM „Van de schouderen opwaarts hoger dan het volk". Deze typering van prof. mr. P. H. Kooijmans, de 35-jarige ondervoorzitter van de ARP, is van dr. Veerman. Niet alleen zijn fysieke kwaliteiten maakten de VU-hoogleraar in het volkenrecht tot een opvallende figuur op het ARP-Convent, ook zijn inleiding over NAVO en ontwapening. PROF. MR. P. H. KOOIJMANS eerlijk geluid AMSTERDAM De Neder- landsche Zondagsschool Vereeniging I (NZV) zal een actie houden waarvan de opbrengst bestemd is voor het I tondagsschoolwerk in Indonesië, Su- I liname en de Nederlandse Antillen, t Gebrek aan goede hulpmiddelen be- I lemmert het werk daar zeer. I ..Win om te geven", zoals de actie i heet, houdt het volgende in. Voor een I bedrag van een kwartje kan het be- 1 drag worden geraden van de lande- I lijke opbrengst. Voor steeds weer een kwartje kan men nieuwe schattingen maken. De winnaars krijgen prijzen, maar het is de bedoeling, dat zij die afstaan, vandaar de naam „Win om te geven". „Dat begrijp ik niet zo goed", is zijn reactie, „ik heb toch niet zulke schokkende ideeën verkon digd die niet reeds in brede kring aanvaard zijn". Maar zijn pleidooi voor een politiek van toenadering tot de Sow jetunie en begrip voor het communisme, maakten de tongen van kritische anti-revolutionairen dan toch maar los en, naar onze indruk, waren dat de vertegenwoordi gers van een aanzienlijk deel van de ARP. Op kreten als „Niet liever rood dan dood, maar wél getrouw tot in de dood" en „Het communisme streeft met militaire middelen naar de we reldheerschappij", zegt Kooijmans: „Ik zou willen dat men zich eens werkelijk ging verdiepen in de be doelingen van Moskou; men schuift de Russen te veel in de schoenen. Het militaire beeld van de Sowjet- unie is door ons zorgvuldig opge bouwd, maar ik vraag me wel af waarop het berust. Behalve in hun onmiddellijke om geving en dat is dan nog te wijten aan die ongelukkige Jalta-overeen- komst hebben ze nooit van militai re middelen gebruik gemaakt om hun ideeën uit te dragen. Onze stereoty pen van het Sowjet-beeld kloppen niet; Couwenberg heeft er al een voorbeeld van gegeven. Waarom? Het Sowjet-communisme omringt zich met een buffer van satellietsta ten. Maar datzelfde presteren China Minister Schut tot NCOV: (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Minister Schut heelt gistermiddag in de jubi leumvergadering van het Ne derlandse christelijke onderne- mersverbond de marsroute ge- markeerd voor de toekomstige stedebouw in Nederland. Hij stelde voorop, dat de bestaande bouw zoveel mogelijk aan de nieuwe tijd moet worden aangepast. Alles wat behouden blijft moet zoveel mo gelijk opgeknapt worden, maar daar naast dient ook alles wat waardeloos en versleten is opgeruimd te worden. De bewindsman vroeg bijzondere aandacht voor de herinrichting van de daardoor beschikbaar komende ruimte. De nieuwe taken en functies van de stad moeten gestalte krijgen. De bestaande kernen van de steden zul len beter toegankelijk gemaakt moe ten worden en tevens afgestemd op een vergroot bedieningsgebied. Het bedrijfsleven zal daarbij rekening moeten houden met een evenwichtige voorziening van wijken en buurten. Ook de wijken en buurten van de steden wil de heer Schut een eigen functie geven voor de verzorging van de bevolking; ook daar zijn eigen ternen en centra nodig. Zowel in de itadskern als in de wijken en buur- en zullen zoveel mogelijk verzor- gingsfuncties moeten voorkomen. Van belang vindt de heer Schut iet, dat er gestreefd wordt naar een binding van wonen en werken. Wan neer elke wijk en buurt een eigen patroon gaat ontwikkelen met een ei gen identiteit zal. de burger zich in ijn eigen omgeving beter thuis gaan oelen. Om deze belangrijke taak voor de oekomst goed te vervullen zal men "iet alles van de overheidsinstanties moeten verwachten. Ook beleggers, de bouwwereld en de gegadigden (vooral in de dienstensector) zullen de handen in elkaar moeten slaan om '°t een intensief samenspel te komen. Samen zal men de verantwoordelijk- 'eid moeten dragen bij het voorbe elden en tot stand brengen van vele >elangrijke projecten in het stedelijk nilieu. Inflatie Prof. F. de Roos, hoogleraar aan de yu, concludeerde na een uitgebreid letoog over het verschijnsel van geld- |ntwaarding en inflatie, dat de in flatie zo nauw verweven is met de Bpzet van onze moderne maatschap pij. dat de inflatie niet kan worden 'gewezen. Een matige infla te betekent een stimulans voor de iconomische groei, voor mechanise- 'ing en automatisering. We moeten ■f mee leven, maar zo meende prof. "e Roos, wel is speciale aandacht voor de trekkers van een vast inko ken, de zogenaamde vergeten groe- >en, nodig. Er zal een garantie in ons "Matschappelijk bestel ingebouwd [Boeten worden, om deze mensen te belpen. We behoeven de inflatie niet te sti muleren, maar we moeten haar ook niet te scherp afremmen. Prof. De Roos geloofde niet dat er aan de in flatie een einde zal komen. Zij is gericht op de welvaartsstijging en ie der wil graag zijn deel daarvan heb ben. In theorie zou een bestrijding van de inflatie wel mogelijk zijn, maar dan zou het buitenland hier ook aan mee moeten doen. Als belangrijkste veroorzakers van de inflatie noemde prof. De Roos de overheid en het bedrijfsleven. de matras waarop u werkelijk uitrust en de VS ook. Is dat streven naar wereldheerschappij? Waarom heeft Moskou na de oorlog dan geen ge bruik gemaakt van de mogelijkheden om in Frankrijk en Italië de macht over te nemen? Waarom steunt Moskou de Zuidamerikaanse revolu tionaire beweging dan niet? En de theorie van het commu nisme dan? „Ach, theorie. Volgens de theorie kent het communisme geen volken recht. In de tijd van Stalin ul hebben ze zich in alle ideologische bochten gewrongen om tot volkenrecht te ko men. En ik moet zeggen, ze leven hun verdragen zeer scrupuleus na. Daarom ben ik juist zo bemeuwd waarom het Warschaupact in het ge- val-Tsjechoslowakije niet is nage leefd. De leer van het communisme brengt niet met zich mee, dat de re volutie gewelddadig vanuit net com munisme wordt verbreid; het kapita lisme zal zichzelf uitschakelen, meent men. Je kunt alles in de theorie leggen wat je er in wilt hebben. De Gaay Fortman heeft dat in het Cen traal Weekblad treffend uitgedrukt. Je kunt er iets in leggen. Maar dan kun je het er ook weer uithalen en het als argument tegen het commu nisme gebruiken." Derde Wereld „Ik geloof dat machtspolitieke overwegingen een grotere rol spelen dan ideologische overwegingen, hoe wel er wel degelijk een ideologische tegenstelling bestaat. Maar we moe ten er juist voor uitkijken dat we dit niet op het militaire toespitsen. Dan zal de zaak waar het werkelijk om gaat, de strijd voor een rechtvaardige samenleving, met name in de Derde Wereld, niet volledig tot zijn recht komen. Want daar bieden de commu nisten alternatieven, waar wij niets tegenover kunnen stellen". Over versterking van de NAVO. Kooijmans: „Niet te gauw spreken van verstoring van machtsevenwicht. Mogelijk op onderdelen, maar niet het machtsevenwicht als zodanig, want dan zou het voor Moskou aan trekkelijker worden iets te beginnen en dat zie ik niet. Eisenhower heeft er al voor gewaarschuwd, dat het militaire aspect economische en poli tieke overwegingen vaak overscha duwt. De achterstand op rakettenge- bied in 1959 bleek achteraf kwestieus. Conventioneel kunnen we nooit op gelijke voet komen. Het huidige machtsevenwicht berust nu eenmaal op atomaire bewapening. Ethisch een van de moeilijkste punten: de ver klaarde bereidheid van het Westen om het atoomwapen te gebruiken. Niet schieten Ik zie het zo: als het huidige sys teem. de afschrikwekkende werking van deze wapens gefaald heeft, zijn we in een geheel nieuwe situatie geko men. Vroeger zei men: als iemand een pistool op mij richt schiet ik terug; als er dan geschoten werd, schoot men ook terug. Maar nu zou het moeten zijn: ik schiet terug als er op mij geschoten wordt. En als er dan werkelijk gescho ten wordt heeft het systeem van afschrikking gefaald en dan moeten we erover denken helemaal niet van onze atoomwapens gebruik te maken. Vergeet niet dat zowel bij Amerika als bij Rusland de werkelijke over tuiging leeft dat ze deze wapens niet zullen gebruiken." Hoe staat prof. Kooijmans in de ARP? „In eerste instantie stond ik posi tief tegenover de christen-radicalen. Ik vond de situatie in 1967 weinig bevredigend, vooral de politieke on duidelijkheid. Maar het program van Scheveningen van de christen-radica len was evenmin bevredigend, met name de ongenuanceerde stellingna- me op het terrein van de Europese veiligheidspolitiek. Nogmaals, hun duidelijke opstelling, hun duidelijker alternatieven, tal van hun ideeën, ak koord". De donateurs van de PPR? „Onverstandig, omdat de donateurs er niet in geslaagd zijn hun werke lijk bezorgd zijn, de radicaliteit van het Evangelie, duidelijk te maken." Kleurloos De Achttien? „Wanneer het zou uitlopen op een soort centrumpartij, waartoe overi gens in de rapporten van „de 18" geen aanleiding is, betreur ik dat. De angst voor een kleurloos geheel is reëel. Bij samenbundeling valt er links en rechts wat af, het centrum blijft over. Maar op dit moment is de situatie ten aanzien van alternatieven dermate onduidelijk, neem de pro gressieve concentratie, dat ik het te vroeg vind om die angst goed gear gumenteerd te achten en om bij voorbaat te spreken over een positief resultaat van „de 18". Prof. Kooijmans wil niet al te veel zeggen over de politieke verwikkelin gen. Hij is de typische vak-politicus. „Het gaat bij de ARP zo snel. In zes weken tijd werd ik tot ondervoorzit ter gebombardeerd. Ik heb gezegd, als dat maar niet betekent dat ik me bijvoorbeeld in de economische para graaf moet verdiepen. Daar weet ik niets van". Zo wil hij zich ook eerst terdege op de hoogte stellen van zaken als het overleg in „de 18", stembusakkoord, de progressieve concentratie, voordat hij zijn mening geeft. Hij maakt er geen geheim van dat de snelheid van zijn verkiezing hem een beetje heeft overvallen. Een eerlijk geluid van een sympathiek hoogleraar. Trou wens, het sympathiek-zijn is in de politiek een voorwaarde zonder welke men niet slaagt. Voor de ARP een prettige bij komstigheid, nog afgezien van Kooijmans' verfrissende kijk op ontwapeningszaken. Voor 40 mille aan sieraden gestolen HUIZEN Gisternacht is bij een juwelier in de Havenstraat te Huizen (NH) voor uertig veertigduizend gulden aan sieraden gestolen. Aan de zijkant van de winkel werd een ruitje ingeslagen en met een hark werden alle gouden en zilveren voorwerpen naar buiten gehaald. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Ik meen, dat het sterk overdreven is om het markt- en prijzenbeleid als mislukt te beschou wen, alleen omdat er niet onaanzien lijke zuiveloverschotten optreden, die overigens niet groter zijn dan 3 tot 4 procent van het totaal." Dit zei ir. C S Knottnerus, voor zitter van het Landbouwschap giste ren tijdens zijn openingsspeech in de vergadering. Deze reaktie kwam op de kritische opmerking van dr W. Drees over het EEG-zuivelbeleid dat gefaald zou hebben. De voorzitter van het schap maakte melding van de zeer grote schade die het slechte weer heeft be rokkend aan bedrijven die toch al de nodige rentabiliteitsproblemen ken nen. Veel aandacht werd besteed aan de export van pootaardappelen. Franse importeurs geven sinds vorige week plotseling geen invoer-licenties meer af, terwijl de geliberaliseerde handel geen kwantitatieve beperkingen meer behoort te hebben, ingevolge een eer dere overeenkomst Het Landbouwschap spreekt zijn ernstige bezorgdheid over dit alarme rende bericht uit. omdat er grote stagnaties optreden in de export van pootaardappelen bij een toch al min der gunstige pootgoedmarkt. Van Franse zijde is verzekerd, dat het hier gaat om administratieve hape ringen en niet om een door de Franse autoriteiten getroffen maatregel. Het Landbouwschap wenst, dat er van regeringszijde zo spoedig moge lijk stappen worden ondernomen om weer een normale gang van zaken te krijgen. BUENOS AIRES Admiraal Be- nigno Varelo, ex-opperbevelhebber van de Argentijnse marine, en senor Biglieri, uitgever van La Autono- mia, hebben gisteren in de scheme ring hun woede met een zwaardge vecht bekoeld. De admiraal had de journalist uitgedaagd nadat deze een maand geleden, toen Varelo uit zijn functie werd ontheven, had geschre ven dat „er weer een verrader was weggegaan". Het duel duurde 25 minuten. De leider van het duel vond toen dat er genoeg bloed was gevloeid: „Varela's oor hing er los bij en Biglieri bloedde uit diverse wonden. Maar de eer was gered.... Prins Claus heeft gisteren de officiële opening verricht van de praktijkschool voor pluimvee- en varkenshouders in Midden- en West-Nederland. Tijdens de bezich tiging toonde de Prins grote be langstelling voor het seksen van kuikens. IN HET HELDER GELE BLIKJE PIKEUR INTERNATIONAAL IN 82 LANDEN VERKRIJGBAARI Concurrentie BOAC te scherp SCHIPHOL British Eagle, één van Engelands grootste on afhankelijk luchtvaartmaat schappijen, heeft plotseling be sloten het bijltje er bij neer te leggen. De maatschappij heeft sinds gisteravond 23.59 uur al haar activiteiten gestaakt. Dit is het gevolg van een felle strijd, die zij thans heeft verloren tegen de door de Britse overheid be heerde BOAC. Zowel British Eagle International Airlines, die de lijn diensten uitvoerde, als British Eagle Aviation, Engelands tweede charter maatschappij. legger het hoofd in de schoot. British Eagle beschikt over een vloot van 22 vliegtuigen. Volgens een zegsman van British Eagle zal het 2000 man tellende personeel worden ontslagen. De opheffing van de vliegtuig maatschappij kwam als een verras sing. Het onheil had zich van te vo ren slechts achter de schermen aan gekondigd. De beslissing werd geno men aan het einde van een vergade ring van de raad van commissarissen, die twee dagen heef' geduurd. Concurrentie British Eagle Kor. de concurrentie van de BOAC en de BEA. die over- heidsprotectie genieten, niet langer het hoofd bieden Volgens ingewijden heeft men ten einde raad besloten dan maar abrupt uit de lucht te ver dwijnen, vooral met het oog op het komende winterseizoen, dat niet al leen voor vele grote IATA- maatschappijen maar vooral voor de kleinere charterondernemingen een vaste verliespost met zich mee brengt. De British Eagle had geen geregel- DEN HAAG Het aantal werklozen is in oktober met 1800 toegenomen tot 45.400. Sinds vorig jaar oktober, toen 60.000 mannen werkloos waren, zijn 15.400 mannen weer aan het werk gegaan. De kleine stijging in oktober is niet verontrustend. Eind oktober waren 8.800 vrou wen zonder werk, wal een stijging betekent van 400 vergeleken met sep tember. Het is 300 meer dan vorig jaar, toen in oktober 8.500 vrouwen werkloos waren. De werkloosheid van mannen was eind oktober in Limburg het hoogst (3,5 procent). Daarna volgden Dren the (2,5 procent), Overijssel (2,1 pro cent) en Friesland en Noord-Brabant (beiden 2 procent). In vergelijking met eind oktober 1969 daalde het aantal werkloze man nen van 2,1 tot 1,6 procent van de totale afhankelijke mannelijke be roepsbevolking. De stijging in oktober trad niet bij alle beroepsgroepen op. Bij de land arbeiders en in de metaalsector daal- I de het aantal werklozen zelfs. Be- langrijke stijgingen deden zich voor by de bouwvakkers en 'bij het ho- recapersoneei VRAAG DAALDE Bij de arbeidsbureaus waren eind oktober 11.900 mannen ingeschre ven, die werkzaam waren op aan vullende werken. De totale arbeids reserve bedroeg daardoor 57.300, bijna 2000 meer dan eind september Ontdaan van seizoeninvloeden ver minderde de geregistreerde arbeids reserve evenwel van 86.200 tot 81.500 (mannen en vrouwen). De vraag naar arbeidskrachten daalde in oktober in vrijwel alle provincies. Vergeleken met vorig jaar steeg de vraag met 17.200. Ge corrigeerd voor seizoen steeg de vraag ook en wel van 79.500 tot 83.400. DOOR Ze belde op een merkwaardig ogenblik. Vlak vóór de Fabeltjes krant en terwijl ik in een over ijverige bui de keukenvloer dweilde. Dies deed mijn zoon open. Die ver wachtte een vriend en brulde iets aanmoedigends de trappen af. Toen kwam zij. Klein, uiterst gering, met een koud snoetje, een groen man teltje en verschrikte ogen. Op een meter afstand van de deur bleef ze staan. Mijn zoon, wie deze verschijning volkomen verraste, staarde haar aan en zij hem. Toen hief ze de hand. „Mammmmm." Verschrikt kletste ik de dweil in de gootsteen en snel de reddensbereid richting voordeur. Wat een botsing gaf, want mijn zoon rende lceukenwaarts: „Kom eens ki.iken Het groene manteltje stond op de mat. de arm geheven en in de hand het verlorene het kostbare do cument waarop HTM en NS my. zonder kaartjesgekoop. plegen te vervoeren. Eergisteren verloren en vergeefs nagespoord. Nu geloof ik in de goedheid der mensen en rekende wel op een eerlijke, vinder, wachtte dus maar af. Er was ook weinig anders te doen. En daar was het dan. Wat geef je een meiske van zo'n tien, twaalf jaar, die daar koud en klein aan komt bibberen met je schat? Natuurlijk, wat voor de spaarpot. Ze tippelde onlvangstbereid de ka mer in. Ik snuffelde in mijn portemonnee. Bah, net geen behoorlijk briefje van tien. Gelukkig wel twee van vyf. Toch katterig, twee van die vod jes. Vooruit maar, ik had niet an ders. Het kind keek met grote ogen. Pakle één briefje aan. Aarzelde bij het tweede: „Zoveel hoeft niet zei ze zachtjes, daarmee de schat ting van thuis duidelijk makend. Ze had geen handschoenen aan en de papierties kreukelden in haar hand. Stel je voor, straks zou ze nog zonder papiertjes thuis komen, want de vingertjes moesten gevoel loos koud worden. Ergens moest ik nog een over tollige portemonnee hebben. Waar? Ik dook een kast in. Daar? Nee, andere plank. Achteraan natuurlijk. Ik graaide en grabbelde en einde lijk was het ding er. „Doe het hier in, anders verlies je het geld net als ik mijn abonne ment." Het kind keek verheugd, vond het een oplossing en borg met zorg zame beweginkjes haar kleine schat op. Begon aan het afscheid, dat door het opdringen van ons allen ietwat rommelig was, zoals bij een gevier de ster die handtekeningen uit moet delen, terwijl potlood en papier ontbreken. We begeleidden haar eerbiedig tot de huisdeur. Op de drempel draaide ze zich nog even om: „Die beurs kom ik morgen pas terugbrengen, is dat goed?" Het koste even moeite haar dui delijk te maken, dat die ook voor haar was: „Als het geld op is, dan heb je nog iets om je te herinneren hoe bly ik ben", vond ik als aan vaardbare verklaring. Ze nam ons nog eens op, weife lend tussen blijdschap en angst over zoveel gekken bij elkaar. Bolderde 'oen de trappen af. In de kamer terug vroeg ik: .Waar heb ik nou dat abonnement gelegd?" De huisgenoten doken in paniek onder de stoelen, alleen mijn moe der zei bedachtzaam: „Ik meen, dat ie het in je tas gedaan hebt." En zo was het. de lijndiensten op Amsterdam, zodat het luchtvervoer tussen Nederland en Engeland nauwelijks wordt beïnvloed. Wel voerde de maatschap pij vrij regelmatig losse charter vluchten naar en vanaf Nederland uit. De likwidatie betekende o.a. voor de Amsterdamse luchtvaartmakelaars Amsterdam Air een onaangename verrassing. Gisteravond zou namelijk een chartertoestel van de Eagle in opdracht van dit kantoor in Rotter dam een uit 19 zeelieden bestaande scheepsbemanning aan boord nemen, die naar Kenia moest worden gevlo gen om daar de huidige bemanning van de sleepboot Barendszee van L. Smit Co. te Rotterdam af te lossen. In het holst van de nacht werden zij gewaarschuwd dat de vlucht met een Eagle-toestel niet doorging en dat zij direct naar Schiphol moesten komen waar een toestel van Martinair hen naar de plaats van bestemming zou brengen. Loonadministrateur stal tien mille AMSTERDAM De 65-jarige loonadministrateur P. M. A F. heeft bekend in de afgelopen drie jaar bij zijn werkgever een machinefabriek in Amsterdam-noord ca. f 10.000 te hebben verduisterd. De man, die gisterochtend werd aangehouden manipuleerde daartoe met voorschotregelingen Hij wordt morgen aan de officier van justitie voorgeleid. Schriftgezag (2) De heer A. van Dommelen heeft ge lijk als hij stelt dat het belangrijkste en beslissende in onze geestelijke strijd van vandaag is de vraag of de Heilige Schrift Gods Woord of feilbaar mensenwoord is. Hij maakt overigens in over eenstemming met zoveel belijde nisgeschriften daarna echter de fundamentele fout de Bijbel „van Ge nesis tot Openbaringen" Gods Woord te noemen. Er zijn honderden voorbeelden te vinden, waaruit blijkt dat niet God (of Heilige Geest, zo men wil) aan het woord is. maar gewone mensen met al hun fouten en tekortkomingen. Daar, waar dit geschrevene aan God wordt toegedicht, wordt de Almachtige Heer verlaagd tot een menselijk god je! Het enige dat de professoren Ver- kuyl en Kuitert en anderen op het oog hebben is: de stem van de wérkelijke God in de Bijbel ontdekken, opdat (eindelijk!) scheiding kan worden ge maakt tussen onfeilbaar Woord Gods en feilbaar mensenwoord. Pas als dèt geschiedt is er nog toekomst voor de christenheid. De zgn. verontrusten, waarvoor dhr. Van Dommelen het heeft opgenomen, zouden er goed aan doen wat meer op die intentie bij de zgn. vernieuwers te letten. Want dan zouden zij elkaar kunnen helpen bij het zoeken naar wat wérkelijk onfeilbaar is. Degenen, die zo zeker weten (op grond waarvan eigenlijk?) dat de Bij bel van begin tot eind niets anders is dan Gods Woord, moeten maar eens beginnen met het kleine boekje „De betrouwbaarheid van de evangeliën" van drs. Tj. Baarda te lezen. Het is verschenen bij Kok in Kampen, ook in de ogen van de verontrusten toch nog wel een „onverdachte" uitgever. De heer Baarda toont in dat boekje nl. onweerlegbaar aan, dat de slagzin „Wat geschreven is, is geschied" geen been meer heeft om op te staan. Gouda. C. J. van Driel

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13