IXON ZIT IN HET NAUW JAMIN Commentaar Sb Meer inlichtingen aan werknemers NIEUWE TOP PvdA Humphrey voorop Wedstrijd Het Kwartet DE AMERIKAANSE PRESIDENTSVERKIE ZINGEN, WAARVAN ZOVEEL KAN AFHAN GEN, ZIJN IN VOLLE GANGTTEGEN ZEVEN UUR MORGENOCHTEND ZAL HET RESUt TAAT ERVAN ZICH WELLICHT DUIDELIJK GAAN AFTEKENEN... ft Amerika moet vandaag een heel belangrijk besluit nemen o.f' rinsenpaar op de tv Sl lt-4»MMISMi: STELT VOOIt: Jp Oosterschelde drie Belgische vissers vermist Passagierstoestel in VS gekaapt Schipperskind verdronken Amerika in Droog weer Keus Ruim honderd doden bij ramp in N-Italië ?gratie van Inter liet openhaar j vervoer nodi« ZC5 glanzende onderzettertjes in etui ABE* Leiclse Courant Dinsdag 5 november 1968 49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen iik: F. Dianier aefdradactcur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur HUMPHREY WASHINGTON Kort voordat iu Amerika de slem bureaus opengingen bleek uit een opiniepeiling van bet bureau Harris, dat de democraat Humphrey een voorsprong van 3 pet. beeft genomen op de republikein Nixon in de strijd om het Amerikaanse presidentschap. Nixon reageerde fel. noemde de steekproef waardeloos en liet de zieke ex-president Eisenhower in het Walter Reed ziekenhuis een verklaring afleggen. De Koningin bij de zg. doden- poppetjes uit Egyptische pira miden, een verzameling die zeer de aandacht trekt, in het mu seum voor oudheden te Leiden. Zij was daar gisteren' vanwege het 150-jarig bestaan, dat met het in gebruik nemen van een gemoderniseerd gedeelte is ge paard gegaan. 0. 0,1 0. HILVERSUM Prinses Beatrix en rins Claus zullen vanavond om uur voor radio en tv hun dank tetuigen aan het Nederlandse volk roor de belangstelling bij de geboor- i van hun tweede zoon. De uilzending is op Hilversum I n Nederland 1 en 2 (in kleur). morgen voordeel volkorenbiscuits 300 gram van 69 voor 59 niet duur weI heerlijk BERGEN OP ZOOM Op de losterschelde bij Rilland Bath wor- en sinds maandagmorgen drie Bel- ische vissers vermist. Het zijn de 5-jarige J. Verscharen, zijn 60-jarige roer Frans en de 29-jarige E. Ver- aenen. allen uit Ekeren. De Belgen zijn zondagmiddag mei en boot met buitenboordmotor gaan issen. Toen de mannen maandag- norgen nog niet thuis waren, werd Ie politie ingeschakeld. De rijkspoli- ie te water vond langs de losterschelde een roeispaan, een vest n de hengelkist van de Belgen. La- er werd ook een visvergunning ge- ■onden. Vanmorgen bij laag water is op- lieuw gezocht. MIAMI Een neger, omschreven *ls een „zwarte nationalist", heeft iisteren de piloot van een Boeing-707 an de Amerikaanse luchtvaart- baatschappij National Airlines die |op weg was van Miami naar New Orleans, gedwongen naar Cuba te [vliegen. 1 De piloot meldde dat het toestel ftich op 100 km ten zuidoosten van jN'ew Orleans bevond toen de neger met een revolver in de hand de cock pit binnenkwam en hem dwong koers te zetten naar Cuba. T Het gekaapte toestel is later naar Miami teruggevlogen. (De Boeing heeft 55 passagiers en Hven bemanningsleden aan boord. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De Sociaal- economische raad gaat vrijdag 22 november een advies vast stellen aan minister Roolvink over een drastische wijziging van de wet op de ondernemingsra den. Het functioneren van de huidige wet achten twee com missies in hoge mate onbevredi gend. In februari 1965 vroeg de regering j de SER om advies op basis van het rapport-Verdam. Twee SER-com- missies hebben er vier jaar op ge- studeerd: de commissie uitbreiding bevoegdheden ondernemingsraad en de commissie vennootschapsrecht. I VIER PUNTEN In het ontwerpadvies komen de commissies onder voorzitterschap van prof. mr. N. van Esveld tot be langrijke wijzigingsvoorstellen in de vorm van een wetsontwerp. De vier belangrijkste punten zijn: 1. De leden van de ondernemings raad dienen aanmerkelijk grote re financieel-economische in spraakmogelijkheid te krijgen. De leiding van de onderneming moet verplicht worden de raad zodanige gegevens te verstrek ken, dat. deze een verantwoord oordeel ka,n vormen over de fi nanciële kracht van het bedrijf. De raad zal zo vroeg mogelijk in gelicht moeten worden over in grijpende zaken als fusie, be drijfssluiting en inkrimping van het bedrijf. De raad mag in deze zaken niet voor voldongen feiten worden geplaatst. 2. De leden van de ondernemings raad krijgen het recht, ter voor bereiding van een vergadering vertegenwoordigers van vakorga nisaties of andere adviseurs te raadplegen. Ook mag men des kundigen ter vergadering uitno digen. 3. Verschil van mening over de toe passing van de wet moet kunnen worden voorgelegd aan een com missie van drie man, tegen de uit spraak van deze commissie moet weer beroep mogelijk zijn bij de ondernemingskamer. 4. Werkgevers moeten erop toezien dat een lid van de ondernemings raad niet in zijn positie wordt be nadeeld. Afgezien van bijzondere omstandigheden zal een lid gedu rende zijn lidmaatschap en twee jaar daarna niet kunnen worden ontslagen. Onder de huidige wet heeft slechts de helft van het aantal bedrijven dat voor een ondernemingsraad in aan merking komt, inderdaad een raad ingesteld. De bedrijven met meer dan honderd werknemers kennen voor driekwart gedeelte een onder nemingsraad. In de huidige wet ligt de grens bij bedrijven met 25 werknemers. De commissies adviseren de grens in de toekomst te leggen bij bedrij ven met 100 werknemers of meer. Ondernemingen met minder werk nemers zouden voortaan niet meer verplicht zijn een ondernemingsraad in te stellen. Ook zou mogelijk gemaakt moeten worden dat de raad vergadert zonder aanwezigheid van de directie, waar bij de vakbeweging kan worden uit genodigd voor het geven van advie zen. OIRSCHOT In de haven van het Wilhelminakanaal is gistermiddag het driejarig zoontje ,van schipper Stolk uit Werkendam verdronken. Het kind was om drie uur nog spe lend op de kade gezien, maar om halfvier werd het vermist. Toen het tegen vijf uur nog niet was gevonden werd de politie te hulp geroepen, die het lijkje van het kind om zes uur uit het water van de haven dregde. Volgens het Harris-onderzoek van enkele dagen geleden (gehouden na afkondiging van de bomstop in Viet nam) heeft Humphrey een voor sprong van 4340 op Nixon en kan Wallace rekenen op 13%, met 4% nog onbeslist. Als men deze 4% op deelt zou Humphrey 45% krijgen, Nixon 41% en Wallace 14%. Nixon zei zich te blijven baseren op het resultaat van het laatste Gallup-onderzoek (gehouden voor dat de bomstop in Vietnam van kracht was), dat hem een 4240 voorsprong op Humphrey gaf. Zoals bekend had Gallup Humphrey al in september als kansloos afgeschre ven De republikeinse kandidaat tracht te het effect van het Harris-onder zoek weg te nemen door zelfverze kerd te voorspellen, dat hij Hum phrey met een verschil van drie tot vijf miljoen stemmen zal verslaan. Eisenhower Op zijn verzoek gaf ex-president Eisenhower een verklaring uit, waarin hij naar aanleiding van de voor Humphrey gunstige opiniepei ling zei het een grote misvatting te vinden als het Amerikaanse volk zich van Nixon zou afkeren wegens de door president Johnson stopge zette bombardementen op Noord- Vietnam. Nixon zelf verklaarde dat een overwinning van Humphrey een di plomatieke ramp in Vietnam" zou betekenen. De weigering van Saigon deel te nemen aan het overleg te Pa rijs legde hij uit als een bewijs dat de vooruitzichten op vrede nogal ont moedigend zijn, ondanks de bom stop. Hij wierp zich opnieuw op als vredeskandidaat: ,,Het belangrijkste probleem is. de vrede te winnen." En hij verzekerde de Amerikanen, dat een republikeinse overwinning hem in staat zou stellen de „breek bare vooruitzichten op vrede te ver enigen, die nu ver uiteen liggen". „Vermoeid" Nixon beschuldigde Johnson ervan, dat deze het advies van een groep „vermoeide diplomaten" had opge volgd toen hij bevel gaf de bombar dementen op Noord-Vietnam te sta ken. Nixon beloofde een nieuw team diplomaten een eind aan de oorlog te laten maken als hij president zou worden. Als klap op de vuurpijl kwam De held. van een schandaal is eerder populair dan die van een goede daad. SIRIUS oaglna 5 Wie tie toekoiu.sl heeft, heeft de jeugd. pagina >2 Russen weg uit T sjechoslowakije. „Waarom kun je geen «helpen xor- ken, zoals andere kinderen." DE BILT Een rug van hoge druk, die gisteren boven de Brit se eilanden lag, is nu boven de Noordzee aangekomen. Uitge strekte stratocumulus wolken temperden de afgelopen nacht de uitstraling boven ons land waar door de minimumtemperaturen boven nul bleven. Het hogedrukgebied verplaatst zich nog langzaam in oostelijke richting en het centrum wordt woensdag boven Zuid-Scandina- vië verwacht. Tegelijkertijd dringt een storing bij noordwest-Spanje naar het oosten op en mede ten gevolge hiervan nemen de lucht- drukverschillen in onze omgeving en daarmee de wind iets toe. De nachtvorstkansen zijn voor de komende nacht hierdoor niet groot. Overigens komt in het heer sende weertype weinig verande ring, zodat het droog weer blijft met wolkenvelden, afgewisseld door opklaringen. Vooruitzichten voor donderdag Zon: minder dan 50 procent; min. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; max. temp.: 0 tot 5 graden on der normaal; kans op een geheel droog et maal: 60 procent: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. 6 november Zon op 7.44. onder 17.03: Maan op 17.07, onder 9.25: 13 novem ber laatste kwartier. Nixon met de bewering dat (volgens een generaal van de luchtmacht wiens naam hij niet wilde noemen) hij een „zeer verontrustend rapport had ontvangen over duizenden ton nen voorraden, die via de Ho Tsji Minh-route (door Laos) Zuid-Viet nam worden binnengebracht". Humphrey zei naar aanleiding hier van dat Nixon het Amerikaanse volk tracht schrik aan te jagen, nu moei lijke onderhandelingen moeten be ginnen. „Dat lijkt me nogal onver antwoordelijk", aldus Humphrey, die opriep president Johnson niet voor de voeten te lopen door onrust te zaaien. Ontoelaatbaar De bewering inzake de aanvoer via de Ho Tsji Minh-route noemde Humphrey een totaal ontoelaatbare beschuldiging. „Wel, mijnheer Nixon", aldus Hum phrey, ,,u weet goed dat de orders van de president met betrekking tot de bomstop niet op de Ho Tsji Minh- route sloegen. Deze werd en wordt intensief door de Amerikaanse lucht macht aangevallen misschien op dit ogenblik nog intensiever dan voor het staken van de bombardemen. ten NEW YORK Sinds 1960 is het in Amerika een wedstrijd geworden om de eerste te zijn met het bekend maken van uitslagen van de presi dentsverkiezingen. In enkele afgelegen gehuchten gaan precies één minuut na middernacht de stembureaus open. Evenals in 1960 en 1964 was Dix- ville Notch, dichtbij de Canadese grens in de staat New Hampshire, eerste. Van de 12 stemgerechtigden kozen er 8 Humphrey en 4 Nixon. Later kwam Elsworth, eveneens in New Hampshire. Daar gingen alle elf stemmen naar Nixon. In dit gehucht stemt men altijd unaniem republi keins. In Dixville Notch kreeg Nixon in 1960 alle stemmen; in 1964 maar \'ier van de twaalf. De delegatie van de Vietcong, die in Parijs is gearriveerd voor de vredes onderhandelingen met Amerika, staat onder leiding van mevrouw Nguyen Thi Binh. Op het vliegveld van de Franse hoofdstad werd zij door tien tallen landgenoten afgehaald, het geen een vrolijke ontmoeting werd. MILAAN. Nieuwe regens hebben gisteren het Noord-Ita liaanse rampgebied gegeseld. Het aantal doden is gestegen tot boven de honderd. Vijftig per sonen worden nog vermist. De materiële schade is groot. De Po en haar zijrivieren de Sesia, de Tlcino en de Adda zijn buiten hun oevers getreden. In de Po-delta worden voorbereidingen getroffen de bevolking te evacueren. De stormen, aardverschuivingen en overstromingen hebben heel het gebied van Venetië tot Genua geteisterd. Rond Biella, aan de voet van de Alpen, zijn de meeste huizen en fabrieken ver nield. Ook veel wijngaarden zijn ernstig getroffen. Het belangrijkste probleem als het water is gezakt, is dan ook de grote werkloosheid. Ruim 20.000 arbei ders in de wolindustrie zijn al zonder werk, omdat 80 procent van de bedrij ven is verwoest. Berichten over een dambreuk bij Valle Mosso blijken niet juist te zijn. De damsluizen werden tijdens de storm j open gezet om de druk te verminderen. TAE Amerikanen hebben hel van- daag niet gemakkelijk. Zij moe ten een keus maken uit drie kandi daten voor het presidentschap, van wie er geen duidelijk naar voren is gekomen als dè man die het best in staat wordt geacht de problemen van Amerika aan te kunnen. Er zijn veel teleurstellingen geweest. Om te beginnen in het republikein se kamp. waar gouverneur Rockefel ler van New York er opnieuw niet in slaagde Nixon de pas af te snijden. Of de republikeinen hun partij ge diend hebben door Nixon te kiezen, moet overigens nog worden afge wacht. Het was vanochtend toen de stemming begon nog geenszins zeker, dat hij de overwinning zou gaan be halen die kort geleden nog zeker leek. Ook in de democratische gelederen waren er teleurstellingen, óók nadat president Johnson zich niet herkies baar had gesteld. De moord op Ro bert Kennedy en de nedelaag van se nator McCarthy waren voor velen bijzonder moeilijk te verwerken. Was er bij de republikeinen in het al gemeen nogal wat enthousiasme voor de verkiezing van Nixon, bij de de mocraten was de keus van Humphrey voor velen juist wat zy hadden ge probeerd te voorkomen. Men verweet hem zijn loyaliteit tegenover John son. Het gevolg was. dat de opiniepeilin gen al spoedig het beeld vertoonden van een Nixon die met grote meer derheid de verkiezingen zou gaan winnen. Voor Humphrey is het dan ook een gelukkige omstandigheid ge weest, dat de campagne twee maan den duurde. Enkele weken geleden bleek hy on verwacht sterk te hebben ingelopen. Steeds meer Amerikanen raakten overtuigd, dal hun afwijzende hou ding tegenover Humphrey deze kan didaat geen recht deed wedervaren en bovendien de verkiezing van Nixon in de hand zou werken. Deze ontwikkeling lijkt zich tot hel laatst toe te hebben doorgezet. Of echter de opmars van Humphrey hem nog de overwinning kan bezor gen Is de vraag die heel de wereld bezighoudt. De Amerikaanse kiezers zullen er vandaag hun antwoord op geven. DEN HAAG Dr. J. G. H. Tans zal in maart aftreden als voorzitter van de PvdA. De heer Tans heeft dit gisteravond op een vergadering van het partijbestuur meege deeld. Als opvolger van dr. Tans wordt de naam van de oud-minister van financiën dr. A. Vondeling genoemd. Enige tijd geleden heeft de secretaris van de PvdA, de heer A. Wieldraaijer, reeds zijn aftreden aangekondigd. Dit betekent dat de PvdA volgend jaar maart een nieuwe partijtop zal krijgen. He1 partijbestuur zal op 18 november een voordracht opstellen. Dr. A. Vondeling De heer Tans vindt het niet langer verantwoord het voorzitterschap te combineren met zijn werkzaamheden in de Tweede Kamer. Bovendien is de heer Tans, die in Maastricht woont, vertegenwoordiger van Limburg. Het PvdA-bestuur heeft onlangs in antwoord op Nieuw Links uitgesproken dat het niet wenselijk is dat leden van het partijbestuur bijzondere taken in de Kamer verrichten. (De heer Tans is eerste woord voerder van de PvdA voor onderwijszaken. Bovendien is hij voorzitter van de vaste commissie voor onderwijs red.) UTRECHT In het blad Open baar Vervoer heeft dr. E. Boogaart directeur van de stichting Weg, ge- pleit voor de instelling van ver- voersautoriteiten die zouden zijn be- j last met de coördinatie van hel personenvervoer in grotere regio's vooral in de Randstad. Hij vindt dat het stelsel van open baar vervoer in Nederland als een geheel dient te worden beschouwd waarin nationale regionale en plaatselijke vervoersbedrijven zijn geïntegreerd. Dit zou kunnen leiden tot betere onderlinge aansluitingen, het vermijden van doublures en een economisch gebruik van de bestaande infrastructuur. Bij de planning van het vervoer moet volgens dr. Boogaart meer re kening worden gehouden met de ver langens en motieven van de consu ment. Er mag vooral niet worden uitge gaan van een tegenstelling tussen openbaar en particulier vervoer. Een analyse heeft uitgewezen dat noch met openbaar vervoer noch het parti culier vervoer kan worden volstaan. Beide vormen vullen elkaar aan. Dr. Boogaart meent dat bij de be oordeling van de ontwikkeling van het personenvervoer rekening moet worden gehouden met het feit dat liet eigen vervoermiddel steeds meer in trek komt. Dat is van belang in verband met de toekomstige in frastructuur. (met tijn Indisch motief) Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik aan aat onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krent veertien dagen gratis. straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1