I Bert Haaestra Een vijftiger Mie-oorlog in volle gang STERILISATIE IS NA „VOLTOOID GEZIN" AANVAARDBAAR Poes en vis Illegaal Schilder Naar Cannes Korte taxirit 57 Grootste prestatie 4 Milde bespieder De twijfel Geen Ivens Visvijver Drie doden in het verkeer Aarde op 90.000 km =3 Huib Goudriaan Foto's: Herbert Behrens dienst te komen van een fotopersbu reau in Amsterdam. „Persfotografie was toen heel wat anders dan nu. Het ging minder om de actualiteit, je moest ideëen heb ben. De eerste de beste dag dat ik in Amsterdam was, zei de baas: Ga de straat maar op, en fotografeer wat. Ik liep langs het Rokin, zag in een etalage een schilderij met een vis staan, en in de hoek van de etalage een poes zitten. Als ik die poes nou eens aan dat schilderij kan laten ruiken? Gauw naar een viswinkel, en ik met een vis onder mijn arm terug naar die kunsthandel. Ik was een groentje uit Twente, en dacht: ik mag niet mislukken. Dus stapte ik naar de ei genaar en zei: Wilt u dat schilderij in de krant hebben? Ja, dat wilde hij wel. Ik haalde die vis een paar keer langs de vis op het doek, en het lukte: poes eraan ruiken. Toen de foto exclusief werd verkocht aan het Handelsblad was Ik zo trots als een aap." Haanstra kwam bij een ander foto persbureau, maakte een reia naar In- dië als fotograaf op de Dempo van de Rotterdamsche Lloyd, en filmde in zijn vrije tijd. In de oorlog werd hij fotograaf bij het Amsterdamse Gemeentelijke Energie Bedrijf en volgde hij 's avonds lessen in de schilderkunst aan de Academie voor Beeldende Kunsten. De illegaliteit liet Haanstra niet ongemoeid. Al gauw was hij fo tograaf voor de spionagediensten van het verzet. Zo kwam hij in contact met Paul Bruno Schreiber, een Duitser, die in 1933 al voor de nazi's naar Nederland was geëmigreerd. „Schreiber was een schilder en filmgek, en we spraken af na de oorlog een speelfilm te gaan maken. Jij wordt mijn cameraman, zei Schreiber". Na de oorlog wist Schreiber een kapotte filmcamera op de kop te tik ken, maar Haanstra haalde het ding uit elkaar en kreeg het zover dat het weer werkte. „Myrte en de demonen, zo heette de film, werd dè grootste flop die ooit gemaakt is, maar ik heb er ont zettend veel van geleerd." Haanstra ging met de film naar de Britse Den ham-studio's voor geluidsopnamen. „Ik ben er negen maanden geweest, en heb mijn ogen goed de kost gege ven. Eerst was ik al blij dat alles erop stond, maar langzamerhand be gon ik in te zien dat ie niet deugde. Met het geluid klopte het schitte rend. Het Londense Symfonie Orkest speelde een zogenaamde ten-minu- tes-take, een tien minuten riedel, en na afloop omarmden we elkaar. De lange Arthur Rank kwam zelf kijken. Maar de kritieken waren verbijste rend: ik durfde niet eens naar de première. Na aan zo'n sof te hebben meegewerkt, kan ik wel inpakken, dacht ik." Alleen viel op dat de kritieken zich lovend uitbeten over het camera werk, en dat gaf Haanstra misschien de moed om het later toch weer eens te proberen. Maar tot 1947 leefde hij van schilderen. In 1949 kreeg hij van Hans Keuls de kans een film te maken over de Muiderkring: „De Muiderkring her leeft". Hij deed allies zelf, en zijn vrouw maakte de costuums. De kriti- ci vonden het een beetje te hoog ge grepen, maar zagen toch wel iets in Haanstra. Het eerste grote succes, een keer punt in zijn leven als cineast, was de film „Spiegel van Holland." Piet Mook, directeur van het Amster damse Uitkijk-thcater. leende hem geld. Samen met assistent Wim v.d. Velde, een student in de rechten, trok hij filmend door Nederland in de zeilboot van Piet Mook. „De film sloeg fantastisch in. Ik kreeg een telefoontje van het mi nisterie van O.K. en W. Jij gaat naar het filmfestival in Cannes en je krijgt 300 gulden subsidie voor de reis. Ik ging eerst met de trein naar Parijs, en toen met de bus verder, dat was goedkoper, want ik wilde er eertien dagen blijven. In Cannes zag ik paleizen van ho tels; als ik twee dagen hier verblijf oen ik al mijn geld kwijt, dacht ik, lus zocht ik een goedkope kamer in en klein dorpje." Haanstra's financiële zorgen smol- :en als sneeuw voor de zon. toen hij '.ich meldde bij de festivalorganisa tie. „Ik vroeg of ik vrijkaartjes kon crijgen voor de voorstellingen. Toen k vertelde, dat ik de cineast was van .Spiegel van Holland", riep de man uit: C'est magnifique, dat is prach- ig; alstublieft, kaartjes voor het heli 'eest! En waar logeert u? Een moeilijke raag. maar het resultaat was dat ik n een van de fraaiste hotels van Cannes mocht logeren: een wit paleis net allemaal palmbomen." ZATERDAG 2 NOVEMBER 1968 9 9 Haanstra had geen geld om een taxi te nemen vanaf het dorpje naar het hotel, liep daarom, maar durfde met zijn armoedige ene koffertje de de festivalleiding zei: C'est magnifiqueen ik kreeg een paleis van een hotel BERT HAANSTRA .ik moet het hebben nan de kleine dingen nd- „Willen jullie koffie? Ja? Dan zal ik het even halen, naf want ik heb nog geen kantillemeisje.,, We zien buiten bo- b„ men in herfstgloed rondom HaanstiVs filmbunker. 5s In het raamkozijn ligt zaad. Koolmeesjes kijken, terwijl Jie zaadjes oppikken, brutaal naar binnen. „Dezelfde jon- gens komen steeds terug; en de mussen zijn natuurlijk hele maal blijvers." Haanstra, de man met de grote aandacht voor het kleine, K. die dit achter een wat nonchalante woordkeus tracht te ▼erbergen. ld lcont een bankje zitten om vast stuk ken eruit te bekijken." Herfst 1968. Bert Haanstra 4e befaamde cineast ontvangt (13 november aanstaande) na mens de Nederlandse Bioscoop bond uit handen van minister dr. M. A. M. Klompé de Zilveren Roos; blijk van waardering voor bijzondere prestaties op filmge bied. Zijn prestaties zijn bekend. „Alle man". de film waarvoor hij de Oscar kreeg, een van de meest succesvolle films over de gewone man, ooit in Nederland vervaardigd, die ook ver over de grenzen het publiek wist te boeien. „De Stem van hat water", het verfijnde portret van de Nederlan ders en het water. „Glas", een filmisch gedicht over de glasblazers van Leerdam. „Fanfare", het verhaal vol humor over een ruzieënde dorpsfanfare. Zijn onderscheidingen. De Zilveren Roos kan worden toegevoegd aan een respectabele reeks. Om er enkele te noemen: Grand Prix in Cannes (1951) voor „Spiegel van Holland", Grote Prijs van Montevideo (1954) en Gol den Reel Award van New York (1955) voor „Panta Rhei", Staatsprijs van Holland (1955) voor „Strijd zonder Einde", een British Film Academy Award en de Zilveren Beer in Ber lijn (1958) voor „Glas", vijf bekronin gen voor „Zoo" en een Gouden Ber- lijnse Beer en een Oscar voor „Alle man" (1964). Toch is de mens Haanstra zichzelf gebleven: misschien de grootste prestatie. Als ik hem opbel om een afspraak te maken, vraagt hij zich bezorgd af of ik zijn villa in het schildersdorp Laren wel zal kunnen vinden. De andere dag volg ik zijn aanduidingen nauwgezet, en zonder vergissingen kom ik aan bij de inder daad wat moeilijk te vinden villa en half onder de grond gebouwde filmstudio. Waarom onder grond? „Dit ding heb ik kunnen bouwen dankzij „Alleman". Natuurlijk had ik mijn Mijn oudste en jongste broer zijn ook kunstschilder geworden. En ik wilde van mijn twaalfde jaar af al m- de film. Heel gek, als ik dat zo mag1 zeggen. Er was daar in de omgeving niks wat inspireerde. Wel was er een bioscoop in Goor waar ik alleen naar komische films mocht kijken: van Chaplin. In Hengelo kocht ik oude onderde len voor een projector, en oude Duitse films bij een drogist, met ti tels als „Der Mann ïm Eia" en „Madchen die arm sind." Later toen ik een 9,5 mm projector had gekocht, begon ik ook zelf films te maken. Na de kweekschool dacht ik: onderwijzer is eigenlijk helemaal niets voor mij. Als kwekeling met acte verdiende je dertig gulden in de maand, en ik wilde toch in de filme- rij komen via de persfotografie." Haanstra was met gedeeltelijk zelf gemaakte camera's al begonnen te fo tograferen, en ging bij een fotograaf in Hengelo werken. Na een jaar in 1935 lukte het hem als volontair in 'OETA f m luisteren naar jezelf 1»' De vissen? ze hebben jongen gekregen oprijlaan niet op te wandelen. „Om de hoek heb ik een taxi genomen; de chauffeur begreep er niets van." De film kreeg de Grand Prix en nog in Cannes kocht wijlen de heer F. D. Strengholt, directeur van Ne derland-film, „Spiegel van Holland" voor 14000 gulden. „Ik heb toen een onmogelijke auto gekocht voor 150 gulden, en kreeg subsidie voor een volgende film." Zijn eerste speelfilm, de eerste Ne derlandse filmcomedie na de oorlog, was „Fanfare'1: „In Goor was de fan fare iets hè, het hele dorp was er trots op, en ik dacht daar is iets mee te doen." De film. Haanstra schreef het scenario, werd een groot succes. Door de film „Zoo" leerde hij de mensen te observeren met de verbor gen camera. Ook leidde ..Zoo" tot de vriendschap met de Franse filmer Jacaues Tati: de echtparen Haanstra en Tati brachten de afgelopen zomer een zeilvakantie door op de Friese meren." Het kassucces „Alleman" be vestigde Haanstra's reputatie van milde bespieder van de mens in zijn gewone doen. Hem werd verweten te zoetig te zijn, de harde werkelijkheid niet te brengen. Zijn verweer: „Ik vind dat wan neer je de methode van de verborgen camera hanteert, het niet juist is de mensen aan de kaak te stellen, omdat ze dan weerloos zijn. Als je de meer trieste dingen van het leven, de mensen van de zelfkant, wilt filmen, moet je die mensen om toestemming vragen. Ik heb er een weerzin tegen dat stiekem te doen. Jacopetti heeft een hondse wereld gefilmd, en ik heb veel meer de heel gewone, weinig opzienbarende dingen belicht Afgezien dat ik de intentie van Jacopetti niet vertrouw hij wil er' gewoon geld mee verdienen hangt het ervan af hoe je het be kijkt. Zoals hij het recht heeft die 15 procent narigheid te verfilmen, heb ik het recht de andere 85 procent te laten zien." Haanstra, een Ajax-supporter, zit graag in het stadion omdat hij graag de mensen observeert als ze enorm gespannen zijn. „Ik voel een grote verwandschap met Simon Carmig- gelt, die het moet hebben van de kleine dingen. Ik ben niet de man van het grote, dramatische gebeuren, ook zal zou ik het wel graag willen." Hoe verklaart Haanstra zijn suc ces? Hij was zichzelf, maakte wat hij dacht te moeten maken, en het suc ces kwam (natuurlijk dankzij door zettingsvermogen en een groot talent! als vanzelf. Maar hij heeft zijn twijfels. „Elke keer is het weer een verrassing al een film inslaat, en elke keer weer ben je doodsbenauwd dat het niet zr zal zijn; vooral in de wervelwind var deze tijd. Ik ben nu eenmaal geen twintige meer, maar een vijftiger. Ik heb gro ie belangstelling voor nieuwe stro mingen. maar kan alleen een nieuwi stijl toepassen als die uit mezelf komt. Het is een soort luisteren naar je- ten dezen in andere kerken kan men nauwelijks spreken. Vrijwillige sterilisatie wordt pas een ethisch probleem, aldus deze spreker, wanneer men sexuele om gang in het huwelijk niet uitsluitend gemotiveerd acht door de wil tot voortplanting. Het ethische oordeel over sterilisa tie hoort bepaald niet thuis in de categorie „verminking van het li chaam", maar moet gevormd worden door het wijdere kader van verant woorde gezinsvorming. Binnen dit kader is sterilisatie van man of vrouw na een „voltooid gezin" ethisch niet verwerpelijk. Het voornaamste probleem is voor alsnog de „onherroepelijkheid", maar dit is meer een psychische dan een ethische zaak, zei prof. De Graaf die het ontstaan van weerstanden m dat laatste verband terugvoerde lot het verleden, „een tijd, waarin de moraal in dienst moest staan van het op peil houden van de bevolking". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Douwe Egberts ziet zijn koffie niet graag tegen lage re prijzen in marktkraampjes in de verkoop. Dit werd gisteren duidelijk tijdens een kort geding, door de fa briek aangespannen tegen een markt koopman die zich in zijn kraampje op de Pretorialaan in Rotter dam-Zuid niet aan de vastgestelde verkoopsprijs had gehouden. Geëist werd dat de koopman W. A. van den Hoven de verkoop van Douwe Eg- berts-koffie volledig zal staken. De koopman vond dit een redelijke eis. Hij had de koffie verkocht om dat ook anderen de koffieprijzen la ger houden dan is toegestaan. Daar zijn volgens hem zelfs collega's onder die al op last van Douwe Egbert ge vonnist zijn, maar bij wie men niet tot executie van de vonnissen n overgegaan. Rechtbankpresident mr. G. J. L. Reuder voegde deze opmerking toe aan de lijst van aspecten van de kof- fie-oorlog, die momenteel in volle gang is. Het verweer van de raadsman van de eisende partij, mr. J. Martin Mul ler, op deze beschuldiging luidde dat sommige gevonniste handelaren bij zonder moeilijk waren aan te vatten wanneer zij hun bedrijf op naam van anderen voeren. Tegen de mensen achter wie zij zich verschuilen, moet weer een nieuwe actie worden onder nomen. Zicarte lijst De marktkoopman betrok aanvan kelijk zijn koffie via de gevestigde grossiers. Nadat hij te goedkoop ver kocht had, kwam hij op een zwarte lijst te staan, die onder grossiers wordt verspreid. De koopman kende echter wel an dere wegen. Hij kreeg de koffie vol gens zijn zeggen aangeboden van niet nader te omschrijven Amsterdam mers die met een sluikhandel van de koffie-oorlog profiteren. Mr. Reuder wilde daarover wel na der geïnformeerd worden. De koop man liet echter alles in het vage. „Het is ieder klein kruideniertje mo gelijk zijn wagen op één dag vol te laden met koffie, om die aan mensen als ik, die geen koffie meer van de grossier kunnen krijgen te verko pen". Mr. Reuder was met deze verkla ring niet tevreden, dacht dat het kleine kruideniertje dan toch wel bij zijn grossier tegen de lamp zou lo pen. De koopman wist echter te ver tellen dat iedere kruidenier tegen vertoning van een legitimatiebewijs bij iedere grossier, waar dan ook. minstens vijf dozen koffie kan inslaan. Behalve tegen de heer Van den Hoven diende tevens een kort ge ding tegen een andere marktkoop man, de heer P. van Vliet, die echter niet ter zitting aanwezig kon zijn. „Hij staat momenteel met een volle kraam op de markt", aldus de presi dent, „koffie te verkopen geld kunnn beleggen, maar ik heb een filmersdroom waar willen ma ken. Dit huls was toen te koop, en ik vroeg de gemeente: Als ik dit koop mag i!k er dan een studio bijbou wen? De gemeente stond niet meer toe dan 25 vierkante meter. Maar en jonge architect kreeg een reuze leuk idee: boven het maaiveld zijn er wel beperkingen, maar onder het maai veld mag je doen wat je wilt, zei hij. Het is een unieke studio geworden, geluidsdicht. De tuin groeit er over heen." Tussen Haanstra's eerste huis en de imposante filmbunker staan vijf tig jaar. Hij werd in 1916 geboren in het Overijsselse Holten. „Heel toeval lig ben ik een paar weken geleden met moeder naar mijn geboortehuis geweest. Mijn vader kwam oorspron kelijk uit Amsterdam, werd onder wijzer in Holten, ging vanuit die plaats naar Goor en werd school hoofd in Markelo. Na de muloschool stuurde vader me naar de kweekschool. Onderwij zer is een goed vak. zei hij. Mijn vader had zelf schilder willen wor den, maar dat mocht niet van zijn ouders. Hij is vervroegd met pensioen gegaan, en begon toen te schilderen; hoewel hij laat is begon nen, heeft hij toch wel wat bereikt, tenminste dat vinden wij. zelf. Altijd is er de strijd tussen graag willen meegaan met de tijd en wat je in werkelijkheid bent en wat je eerlijk als je uitgangspunt beschouwt. Daardoor ga je twijfelen: groei je voldoende mee met de veranderende stijl van filmen, word je nog wel aanvaard door de filmkenners? Zij zijn namelijk de voorhoede en ik vind het belangrijk dat de voorhoede waardering heeft, hoewel ik de mas sa niet kan missen. Het mooiste is natuurlijk als het publiek je werk aanvoelt en ondergaat, en de kritici het kunnen verklaren." Haanstra is niet de man van het politieke engagement van een filmer als Joris Ivens. „Ik vind Ivens in eerste instantie een politicus en pas in de tweede plaats filmer." Wel heeft hij het plan een film te gaan maken, die de sociaal-politieke werkelijkheid van onze wereld raakt. „In een film over „de kinderen in de wereld" zou ik willen laten zien hoe de omstandigheden voor de kinde ren van Biafra en van Vietnam bepalend zijn voor het levenslot" Dit plan ligt op het ogenblik in de ijskast, omdat de financiële basis ontbreekt, maar het is niet uit Haanstra's gedachten. Samen met Jacques Tati werkt hij aan een nieuwe komedie, maar hij iaat liever nog niets los over deze film. Over de Nederlandse filmindustrie zegt hij: „In Nederland is jnen teveel gericht op het alleen-zalig-makende van de speelfilm. Ip de loop der ja ren is Wel gebleken dat de basis hier voor er nog steeds niet is. Het lijkt me juist, dat jongeren zich zolang be zig houden met andere vormen van filmen, die helemaal niet minderwaar dig zijn, zoals het maken van voor lichtingsfilms en documentaires." „Bij ons is ook elke film opnieuw een avontuur. De publiciteit besteedt er ook enorm veel aandacht aan. en het griezelige is dat de producer zich ineens moet waarmaken, en hij daar om doodsbenauwd wordt." De telefoon gaat. Hij vertelt de man of vrouw aan de andere kant van de lijn met zichtbaar enthousi asme over zijn visvijver. („Ze hebben gejongd".) Als we' bij het vertrek door de tuin wandelen: „Na de film „De stem van het water" zei ik tegen mijn vrouw: Nu wil ik ook aan het i water zitten." Haanstra groef een visvijver en j vroeg de palingvisser uit Monniken- dam. die in de film voorkomt, of hij de vis kon leveren. „Die zei: Meneer Hoanstra, het sal me een grote eer sijn. uw vijver te moge befolke: ik heb brasems, niet van die gewone ■naar echte boerenbrasems. en zeel- 'en als een sprookje." Haanstra: „Ze waren inderdaad een prookje. want ik heb ze losgelaten n ze nooit meer teruggezien." Hi.: aeht smakelijk, we stappen in en hi steekt zijn hand op. Als we wegrijden, zie ik hem nog lachen. Hij steekt nog een keer zijn hand op. SPRANG-CAPELLE Vrijdag avond is de 53-jarige schilder C. Mo- legraaf door een autobus overreden. De man was op slag dood. Het slacht offer reed uit de toegangspoort van een sportveld direct de weg op. MUIDEN De 23-jarige H. J. Blokland is vrijdag op de Amster- damse Straatweg bij Muiden door een auto aangereden en ter plaatse overleden. VLEUTEN-DE MEERN Filevor ming was vrijdagavond de oorzaak van een ongeval op de -ijksweg Utrecht-Den Haag. De heer J. Rcos (23) botste met zijn wagen op een als laatste in de file staande vrachtwa gen met oplegger en was op slag dood. Deze foto van de aarde werd 21 september genomen uit de Rus sische satelliet Sonde-5 op een afstand van 90.000 km. Door de dampkring is weinig te zien van de continenten. Herfst 1930, 1931. Bert Haan- de schooljongen raapt eikels om oude films te kunnen kopen voor zjjn in elkaar ge knutselde projector. „Van een zak eikels kon ik weer een film ij financieren, en als ik een nieu- Jak We ro' ^a(*' k°n n'e* wachten tot ik thuis was. Onderweg stap te ik van mijn fiets en ging ik op og. 5241 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De protestants christelijke artsenorganisatie en dc protestantse stichting ter bevordering van verantwoorde gezinsvorming hebben vandaag een conferentie ge wijd aan het sterilisatie-vraagstuk. Sterilisatie is het doen ophouden van de voortplantingsfunctie door een medische ingreep bij een man of een vrouw. Prof. dr. J. Janssens, hoogleraar verloskunde én gynaecologie in het VU-ziekenhuis te Amsterdam, wees erop, dat het vroeger vooral louter medische redenen waren, die tot deze ingreep deden besluiten, maar dat het vandaag vooral sociale redenen zijn. Hij memoreerde, dat in de meeste Amerikaanse ziekenhuizen zonder het bestaan van bijkomende sociale of medische redenen reeds sterilisatie wordt toegepast bij iedere vrouw van 25 jaar die vijf levende kinderen heeft; bij iedere vrouw van 30 die er vier heeft en bij iedere vrouw van 35, die er drie heeft Deze min of meer automatisch toe gepaste regel wordt wel de wet van Sinai genoemd, naar het Sinai-Hospi- tal, waar deze regel werd opgesteld. Argumenten Op deze conferentie ging het vooral om het aspect: voorkoming van te groot nakomelingschap, toe te passen als individuele maatregel, dus in het kader van de gezinsplanning. Van psycho-hygënisch standpunt bezien, zo merkte dr. M. Zeegers, psychiater te Den Haag, op, vallen in dit ver band veel argumenten ten voordele van sterilisatie aan te wijzen. Ook deze spreker wees op de situa tie in de VS, waar men uitgebreide ervaringen heeft. Het blijkt, dat de psychische r.adelen zeer gering zijn en de voordelen sprekend: verbete ring van de huwelijksverhouding, be vrijding van angst, vermeerderd le vensgeluk, toegenomen prestatiever mogen worden onder meer gerappor teerd. Wanneer wij sterilisatie overwegen, aldus dr. Zeegers. zullen wij dit nooit als een lichamelijke ingreep-alleen mogen beschouwen; de totale mens is erbij betrokken. Het zal goed zijn, met het oog op mogelijke psychische I complicaties, hierbij voorlopig zeer voorzichtig te werk te gaan, tot meer ervaring in eigen land is verkregen. Kerken Hoe denken de kerken over dit probleem? Deze vraag beantwoordde tenslotte prof. dr. J. de Graaf, hoog leraar in de ethiek te Utrecht. De rk kerk acht sterilisatie verwerpelijk, omdat men dit in strijd acht met wat genoemd wordt de natuurlijke zede- wet. Van een officiële positiebepaling

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9