HUMPHREY NIET MEER IN HET DEFENSIEF H' Hart over „vertelt" gebreken Muskie grote steun in de campagne Fusiecode fouten moet kapitale voorkomen JARIGE EHBO WIL VRIJWILLIGERS Uitstel voor NV Claus 2i „Firma" voor diefstal FIXINOEEL WEEKOVERZICHT Nieuwe snelweg R'dam-Arnhem UNIVERSITEIT SURINAME IS GEOPEND ZATERDAG Z NOVEMBER 1948 het dj eerdj be bej sgew ijkhi wgni gera eel ing verg dat Muskit <Taa een oneer redacteuren )i -ET afkondigen van de bombardemen tenstop heeft een streep gehaald ?oo" door alle opiniepeilingen in de campagne voor de Ameri- e„c" kaan se preisidentsverkiezin- ing gen. Dit hoeft niet te beteke- nen. dat vice-president Hu- er bert H. Humphrey als kan- angi didaat van de Democratische bezD partij nu op rozen zit zo- doet als aanvankelijk van zijn j] republikeinse tegenstander Nixon werd aangenomen. Er is eenvoudig een volkomen nieuw beeld ontstaan, omdat een voor Humphrey nadelige w.' factor is weggenomen, van en Humphrey ging tijdens de verkie- pr)zingscampagne gebukt onder de last van het vastgelopen Amerikaanse Vietnambeleid. Nadat president Johnson had geweigerd zich opnieuw beschikbaar te stellen, was Hum- S|-e phrey als vice-president de aangewe- schl zen man om naar het presidentschap bij j te dingen. Hij kreeg het vertrouwen o ij van de nationale conventie van de njq Democratische partij. "psl Loyaliteit arsc] J Zijn grote loyaliteit jegens presi- dent Johnson speelde hem echter parten toen hij bleef weigeren, met enir een Sehee* eigen programma voor de ium dag te komen- Dat nam evenwel niet p weg, dat hij met grote duidelijkheid te kennen gaf hoe hij dacht over oplossing van de gigantische proble men waarvoor Amerika zich ge- rjy plaatst ziet. -*1, Even leek het dat hij afstand zou nemen van het beleid van Johnson toen hij zei, als president niet te zul- T \en aarzelen de bombardementen op in, begrip tonend voor de veront rusting over Vietnam. Hij kon dit doen omdat hijzelf in -januari al per brief bij Johnson had aangedrongen op stopzetting van de bombardemen ten. De senator veroordeelde de de monstraties niet, maar vertelde dat 'lij liever op een andere manier in- 'loed wilde uitoefenen. Zijn geloof- aardifrheid zou daar meer mee ge- 'iend zijn, dan wanneer hij openlijk ogen de bombardementen had gea- eerd. Toen hij de zaal verliet schud- Ie hij de jongedame hartelijk de hand, alvorens hij haar het bord te- uggaf. Een enthousiast applaus was zijn deel. Populair Bij opiniepeilingen is gebleken, dat Muskie heel nopulair is bii de Ame rikanen. Wellicht kan hij Humphrey helpen over de rode streep te komen om op 5 november zowel Nixon als Wallace de baas te blijven. Toch faillissement? AMSTERDAM De rechtbank te Amsterdam heeft voorlopige uitstel j van betaling verleend aan de NV Claus meubeltoonzalen die in ernsti ge financiële moeilijkhedf is geko men. Hierdoor zal de behandeling j van de faillissementsaanvrage door I de bedrijfsvereniging Detam te Utrecht, die was bepaald op 5 no vember. moeten worden uitgesteld. Binnen een week hoopt de presi dent van de Amsterdamse rechtbank bovendien een uitspraak te doen in het kort geding dat vrijdag is behan deld en dat is aangespannen door de NV Claus tegen Philips Pensioen fonds. Philips heeft namelijk beslag ge legd op de inhoud van het pand aan de Wibautstraat dat eigendom is van Philips Pensioenfonds. Voor de recht bank bestreed de raadsman van Claus de rechtmatigheid van deze daad. Hij vond dat de meubelen niet behoren bij de vaste inboedel maar verkoopvoorraad zijn. Philips Pensioenfonds heeft een vordering van 600.000 wegens huurschuld op Claus. De Detam vroeg het faillissement wegens ach terstallige premie van 60.000. De raadsman van Claus wees er in het kort geding verder op dat de meubelen bovendien als zekerheid dienden voor de Nederlandse Mid- denstandsbank en dat de bank door de beslaglegging van Philips Pensi oenfonds aanleiding had gevonden het krediet op te zeggen. Zolang het beslag gehandhaafd blijft, kan Claus niets doen, aldus de raadsman. Claus zal daarom het pensioenfonds aansprakelijk stellen voor de geleden schade. Eveneens een gevolg van de beslaglegging is dat de fiscus tot executie dreigt. PACEMAKER IN TOTAAL NIEUWE FUNCTIE: ALS ONDERZOEKER LEIDEN Nieuwe ontwikke ling: een hart kan in een aan tal gevallen een „interview" worden afgenomen, als het wa re buiten de patiënt om. Dit heeft de Amsterdamse cardio loog, prof. dr. D. Dürrer, giste ren verklaard. Het is dan een kwestie van woord en weder woord. Het woord is aan een z.g. pacemaker, het befaamde elek trische apparaat dat al gerui me tijd in gebruik is bij te tra ge hartwerking of dreigende hartstilstanden zeer zegenrijk is gebleken. Maar in dit geval is de pacemaker de onderzoeker. Hij heeft het woord door zijn ritmisch uitzenden van elektrische prikkels. Het ant woord geeft het hart-zèlf, omdat het deze elektrische taal „verstaat". Het reageert onmiddellijk als hei op deze wijze geprikkeld wordt He' antwoord kan met de elektrocardio- graaf worden vastgelegd. Daaruit kar men dan conclusies trekken over het ontstaan van bepaalde stoornissen. In Amsterdam wordt bij dit onder zoek, zo vertelde de hoogleraar ver- Noord-Vietnam stop te zetten, als Hanoi een vredesgebaar zou maken. Opvallend Is dat Noord-Vietnam daarna inderdaad blijk gaf de impas se te willen doorbreken. Deze gewij zigde houding leidde na weken van moeizaam overleg achter de scher men tot de bombardementenstop. Vrede 90 Schriftgezag 1 Is het niet indroevig dat men op de ;rkvergadering in Leeuwarden over de ledri verontrusting in de Gereformeerde nd, Kerken hen, die opkomen en buigen schi willen voor het onfeilbare Woord lalGods, heeft uitgemaakt voor een ter- :mn reurgroep? Staat er niet in Philippen- oudien 2 vers 3: maar door ootmoedigheid achtte de één de ander uitnemender va dan zichzelf? Als prof. Verkuyl zegt dat het nu m 1 maar eens uit moet zijn met de ter- nunreur die nu al zovele jaren in de Ge- 'eIdiref. Kerken heerst, dan mag hij wel êr'eens bedenken dat de verontrusten niet mogen zwijgen als de eer van Gods Woord op het spel staat en te vens diene hij te bedenken wie de aanstokers zijn waardoor de veront- r rusting is ontstaan. Prof. Verkuyl noemt prof. Kuitert een vroom man omdat hij als eerste theoloog in West-Europa de theorieen van Bultmann bestreed. Deze reden U heeft echter geen grond in de Heilige Schrift Over de .^geestelijke staat van prof. Kuitert kan en mag niemand oordelen. Hij zal zélf eens rekenschap moeten afleggen van zijn daden, i Neen, alleen op zulke dingen kan 1 men geen wissel trekken op de eeu- 'M wigheid of zich beroemen op zn jg vroomheid. Zelfs kan men zich met jlaten voorstaan op lichamelijke kastij- ding (zoals prof. Verkuyl ondervonden Nf h"et'belangrijkste en beslissende in onze geestelijke strijd van vandaag is toch wel: wat betekent de Heilige Schrift voor ons? Is ze Gods Woord of feilbaar mensenwoord? De veront rusten willen het opnemen voor de waarheid van Gods Woord en van de gereformeerde belijdenis, die onder leiding van de Heilige Geest is af geleid uit Gods Woord! Ware vroomheid-is toch allereerst, buigen onder de gehele Heilige Schrift en die als gehele Waarheid accepteren zoals die tot ons komt van Genesis tot SSSüST A. van Domnte.cn Vloeken Gods gebod over de heiliging van Zijn naam wordt meer en meer met I voeten getreden. Het Vara-tv-spel „Leven en laten leven" was daarvan I weer een duidelijk voorbeeld. Hoe durft men openlijk voor dui- I zenden ki jkers Gods heilige naam aan I de lopende band te ontheiligen. De I Nederlandse volkszonde nummer eer 1 neemt in ontstellende mate toe, gesti- j fnuleerd door tv-uitzendingen, waar door bovendien talrnke oprechte «hristenen gekwetst worden. Wanr pp™ heen als dat zo door- gast in ons land? Meerkerk j&r A. Kon In een interview met het West- duitse tijdschrift Der Stern zei Humphrey begin oktober: „Ik ben een man van de vrede. Dat ben ik mijn hele leven geweest. Ik wil tot de grenzen van het mogelijke gaan om vrede te bereiken en te bewaren. Maar iedereen moet goed beseffen, dat Amerika niet met zich zal laten sollen". Hij verklaarde te beseffen dat in West-Europa wantrouwen in de Amerikaanse politiek bestaat. Dat was een van de redenen, waarom hij zo snel mogelijk een eind aan de Vietnamese oorlog wilde zien. „We moeten weer grond onder de voeten krijgen en onze betrekkingen met Europa moeten een stevige basis heb ben". In Californië, waar zijn positie en kele weken geleden nog zwak was, pleitte hij voor beëindiging van de bewapeningswedloop tussen Amerika en Rusland. „We kunnen niet leven in een wereld waar zekerheid en vei ligheid afhankelijk zijn van de pre caire balans van vrges... Dit is een immorele balans, die onze pretentie, beschaafde mensen te zijn, onder mijnt" Negers In het hartje van de negerwijk Watts in Los Angeles zei Humphrey dat sommige mensen „wet en orde" beschouwen als een methode om de zwarte man onder de duim te hou den. Zoals bekend beloven de repu blikeinse kandidaat Nixon en de „on afhankelijke" kandidaat Wallace steeds luider het vestigen van ..wet en orde". Zij hopen gebruik te maken van de onlustgevoelens, die onder de blanken in Amerika leven. Vier man personeel UTRECHT De Utrechtse recht bank heeft zich vrijdag langdurig be zig gehouden met een textielfirma waarbij slechts twee „directeuren" en twee „commissarissen" in dienst wa ren en welke firma voor zeventigdui zend gulden aan herencostuums over al in het land had gestolen en door verkocht. De strafeisen varieerden van tien maanden tot twee jaar. De firma heeft maar twee maanden bestaan. De officier van justitie, mr. J. Wüstenberg zag als „directeuren" de negentienjarige Utrechtse machi nebankwerker J. Th. C. die aan alle veertien inbraken heeft deelgenomen en de 42-jarige Haagse fabrieksarbei der A. J. B. die achtmaal met C. op pad is geweest. De „commissarissen" waren de 33-jarige Utrechtse zinkwerker S. S. die twee flinke kraken had gepleegd en de 44-jarige Utrechtse kelner C. J. C. die stiefvader is van de negentien jarige J. Th. C. aan wie uitlokking van diefstal en opzetheling werd ver weten. De oudste was tipgever, heler1 (hij reisde naar Rotterdam en zelfs naar Düsseldorf) en leverancier van de au to waarin de gestolen goederen wer den vervoerd. Men was van plan de werkzaamheden te verleggen van textiel naar gestolen televisietoestel len. Zo ver is het niet gekomen. De meeste costuums werden voor 25 oer stuk verkocht. De kelner die al twintig vonnissen ichter de rug heeft, hoorde een jaar Msen. Zijn stiefzoon had nog een Manco strafregister. Tegen hem werd een jaar en zes maanden geëist. Di recteur Hagenaar B. heeft een straf blad van vier pagina's en staat nog ter beschikking van de regering. Te gen hem werd tien maanden geëist. De rechtbank zal op 15 november vonnis wijzen. Humphrey en Johnson in een feestelijke stemming, nadat de conventie van de Democratische partij de vice-president had aan gewezen als kandidaat voor het presidentschap. Een neger onder zijn toehoorders vroeg Humphrey, hoe lang de neger- bevolking nog moet wachten. „Kies mij en wij gaan beginnen," zei de vice-president. „Ik heb altijd gestre den voor gelijke rechten voor ieder een. Daarom vraag ik om uw hulp nu, want de grootste dagen van Ame rika liggen nog voor ons". Toen de verslagen senator McCar thy aan het begin van deze week bekendmaakte, op Humphrey te zul len stemmen, ook al was hij het niet eens met diens opvattingen over Vietnam, zei de vice-president: „On danks het feit dat de opiniepeilingen aantonen dat wij achterliggen, kun nen wij winnen. En Nixon weet dat. De komende zeven dagen zullen de langste zeven dagen zijn uit het le ven van de heer Nixon". „Ware Nixon Humphrey meent, dat Nixon een spel bedrijft met de nationale veilig heid door aan te dringen op „een krankzinnige versnelling van de kernbewapeningswedloop en toene mende militarisering van het Ameri kaanse leven en de buitenlandse poli tiek te bepleiten. Bovendien geeft Nixon een valse voorstelling van de militaire kracht van Amerika". De „ware Nixon" zou zich hiermee weer hebben blootgegeven. In de laatste week voor de verkie zingen heeft Humphrey zich gecon centreerd op belangrijke staten als Californië, New York. New Jersey, Pennsylvania, Ohio en Illinois De mensen van zijn staf beweren, dat hij kan winnen als hij een doorslaggevend succes heeft in twee van de volgende drie staten: New York, Californië en Texas. Humphrey heeft veel steun van zijn „running mate" voor het vi- ce-presidentschap, senator Edmund S. Muskie uit Maine, zoon van een Poolse immigrant. Dat de keus op Muskie viel. werd aanvankelijk in verband gebracht met pogingen, de 'aanhangers van senator McCarthy in het Vietnamconflict tegemoet te ko men en binnen de partij te houden. Waardering Muskie weet goed raad met de monstranten, die zijn verkie zingstoespraken trachten te overschreeuwen. Hij nodigt ze uit, achter de microfoon plaats te nemen en hun afwijkende standpunt ken baar te maken. Als zij zijn uitgespro ken, neemt hij zelf het woord om duidelijk te maken, waarom Hum phrey en hij er anders over denken. En al kan hij niet overtuigen, overal vindt hij waardering. In Boston hield hij een met een Een mogelijke stopzetting van de Amerikaanse bombardemen ten op Noord-Vietnam werd ter beurze met voldoening ontvan gen, al realiseert men zich, dat nog een lange weg naar de vre de in het vooruitzicht ligt. Dui delijk was gisteren vast te stel len, dat men eerst de reactie van Wallstreet wil afwachten op de bomstop. Verder staat dinsdag de Amerikaanse presidentsver kiezing op het program en nog is men onzeker over de keuze. Intussen waren de meeste in ternationals op onze beurs vast gestemd, waarbij Kon. Olie en Unilever op de voorgrond tra den. Er is weer een nieuwe emis sie van de Bank voor Ned. Ge meenten op komst. De vergadering van de E.M.S. heeft ondanks veel spectakel, een anti-cli max gekregen, omdat de heer Zwolsman met zijn meerderheid in het' aandelenkapitaal weigert van zijn stoel op tp staan. Aan de ene kant is dat wel te begrijpen, omdat het eigen belang een overwegende rol speelt. Voor de familie Zv/olsman staat financieel heel wat op het spel. Aan de andere kant vragen wij ons af, in hoever de figuur van de heer Zwolsman „een sta in de weg" zal zijn om financiers te bewegen, het liquiditeitsprobleem van de EMS tot een oplossing te brengen. Zwolsman heeft verklaard „open" te staan voor een overname van de EMS, maar wie zal dit doen, als Zwolsman bij het overname-pakket behoort? Wie zal grote kapitalen in deze onderneming steken, als hij weet, dat hij op zijn weg de figuur van de heer Zwolsman zal ontmoeten? We zullen er het beste maar van hopen, zo dacht de beurs er over gezien het koersver loop van de aandelen EMS. Beweging Intussen is er meer beweging geko men in de problemen rond het fusie leus beschilderd bord vast van een aanhangster van McCarthv. die van zijn uitnodiging gebruik had ge maakt, ronduit te vertellen, waarom zij tegen Humphrey en Muskie was. Toen zij uitgepraat was. ging hij punt voor punt op haar opmerkingen vraagstuk in ons land. De minister van economische zaken verklaarde, dat de regering veronrust is over de wijze, waarop in de afgelopen tijd fusies zijn tot stand gekomen. Er zijn in het verleden door het bedrijfsleven kapitale fouten" ge maakt, die in de toekomst voorkomen dienen te worden. Er is nu een inter departementale commissie aan het werk gezet om de privaat rechtelijke en publiek rechtelijke facetten van een wettelijke regeling voor fusies (een fusie-code) te bestuderen. Hoe moeilijk de problemen zijn, is gebleken uit het kort geding tegen plaatsing van een pakket aandelen, waardoor de vennootschap in Brits-Amerikaanse handen, voor wat betreft de meerderheid der aandelen, overging. De rechter wees de eis tegen het bestuur van Dikkers af, omdat de vergadering van prioriteitsaandelen in overeenstemming met de statuten had gehandeld, toen tot plaatsing van het pakket aandelen werd besloten. De statuten zijn „de grondwet" van de onderneming Van Nievelt In de dezer dagen gehouden verga dering van aandeelhouders van van Nievelt Goudrlaan Co. heeft het bestuur zijn moeilijkheden „uit de doeken" gedaan. In het voorjaar was er al sprake van een systematische opkoop der certificaten van aandelen. Wie de koper was, bleef onbekend. Maar later zocht een Noorse scheepsmakelaar contact met het bestuur, die verklaarde betrokken te zijn bij een Zwitserse financie ringsmij. Op 13 juni kwamen een paar Zwitsers praten, op 28 augustus op nieuw, ook vertegenwoordigers van de N.V. Veem t e Eindhoven. De voorstellen van de onderhandelaars kwamen neer op het „uiteenplukken" van van Nievelt Goudriaan Co en daarop wilde het bestuur niet ingaan. Toen heeft men de Steenkolen Han delsvereniging in de arm genomen (één der directieleden van de SHV is commissaris van van Nievelt) en die heeft 15 miljoen aandelen 150 pet. gekocht. De rest van het verhaal is bekend. Terecht heeft één der aandeelhouders gezegd, dat net beleid bij van Nievelt de laatste jaren zwak is geweest. Wij achten het ook zwak in de storm rond het opkopen der onderneming. Om dergelijke ontwikkelingen in Niet op achterhoofd gevallen? (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Mannen willen alles van hun auto afweten. Vrou wen weten best hoe ze moeten ko ken. Maar als er een ongeluk ge beurt, thuis of op straat, weet bijna niemand hoe gehandeld moet wor den. Daarom gaat de EHBO. die vol gende week zaterdag al een bejaar de 75-jarige Is. dit jubileum in de RAI met de nodige tam-tam herden ken. Motto: veel meer mensen EH BO-ers! Om te beginnen is er een bijzon der aardig boek verschenen dat om in de stijl tc blijven „Niet op hun achterhoofd gevallen" heet. He: is wat speels geschreven en uitvoe rig geïllustreerd. Prinses Margriet zelf EHBO-se (sinds 1966) schreef het voorwoord. De feestdag, die jubileum wedstrijden. het ten doop houden van „het" boek en de uitreiking van de gouden Tilanus-medaille (dr. C. B. Tilanus was oprichter) vermeldt, wil er nadrukkelijk op attenderen iat er meer vrijwilligers moeten ko men. Het stijgend aantal ongevallen naakt dat erg nodig. Ervaringscijfer is, dat van elke honderd doden er 'ijftien minder hadden kunnen zijn, als... enkele deskundige, maar een- 'oudige handelingen waren verricht '.ie aanhef). De cursus telt 26 lessen. Wie er neer van wil weten schrijve naar e EHBO. Vondelstraat 142, Amster- am. Niet alleen dat hij of zij dan -•vens zal kunnen redden; de geheel ndere instelling die de vrijwilliger a de cursus heeft gekregen draagt ^de bij aan de preventie. Immers mist omdat een EHBO- er zo intens bij „het" ongeval be rokken wordt is hij voortdurend at- 'ent op het voorkomen ervan. de toekomst te voorkomen, zal er wel een wettelijke regeling moeten ko men, want het schUnt, dat de Veree- niging voor de Effectenhandel on machtig is, voor fusieonderhandelin gen een zekere code op te stellen. De kwartaalcijfers van Kon. Shell waren nog beter dan wij verwacht ten. In de eerste drie kwartalen van dit jaar ging de winst met 18.2 pet omhoog, zodat de nieuwe agiobonus van 12'/a procent, welke medio van deze maand zal verschijnen, zeker verantwoord is te achten, gezien de mooie groei van het concern. Vooral de chemische en de aard gassectoren zijn goed voor de dag gekomen en beloven steeds belang rijker voor het concern te worden. De koers van dit fonds steeg, on danks de terughoudendheid deze week op de beurs, van ƒ205 tot bijna ƒ210, dat is 25 punten hoger. De cij fers van Unilever komen op 6 no vember a.s. en het gerucht gaat, dat een bonus in aandelen te verwachten is. Zoals men weet mag Unilever geen hoger dividend uitkeren dan Unilever Limited, de Britse tak van het con cern. Om nu toch in de groei van het concern de aandeelhouders te laten delen, zou het bestuur kunnen beslui ten tot een uitkering in aandelen. Het gerucht was deze week hardnekkig en de koers van dit fonds kwam van 137.80 op ƒ143 80. dat is 30 punten vooruit. AKU De Alg. Kunstzijde Unie zal op 12 november met de kwartaalcijfers ko men en de beurs heeft er goede ver wachtingen van De koers van de aandelen veranderde overigens deze week niet veel Kon. Hoogovens heeft de beurs teleurgesteld door de publi catie van een 2'/t pet. lagere winst over het derde kwartaal. De oorzaak was overigens al eerder bekend van wege het uitvallen van vier hoogo vens op een gegeven moment, waar door de productie lager werd. In het 3e kwartaal werd 664.000 ton ruwij zer geproduceerd, in het tweede kw. 713.000. Deze produktieverlaging was uiteraard tijdelijk en is inmiddels overwonnen. Het bestuur verwacht nog steeds een winststijging dit jaar van ruim 10 Drocent. De koers van eert Hoogovens liep terug van 118 tot 113, maar was gisteren weer ƒ115. Phs Van Ommeren heeft mede gedeeld. dat de resultaten over de afgelopen periode van 1968 een aan merkelijke verbetering te zien geven in vergelijking met het vorig jaar. De koers der cert, van aand. deed echter niets op deze mededeling, want men wist reeds, dat het goed ging bij Phs Van Ommeren Over een al of niet uit te brengen bod op de eert. aande len door Müller Pakhoed of een an der. werd niets bekend Holland-Amerika Lijn hield een buitengewone aandeelhoudersverga dering, waarop de statutenwijziging behandeld werd Men deelde ter-ver gadering mede dat men meer wil gaan doen op het gebied van de luchtvaart. Intussen werd de heer Leis, tot dusver directeur van L. Smit Co's Sleepdienst tot directeur van de H.A.L benoemd. Is het de bedoeling, dat Smit de H.A.L. gaat slepen, of neemt de Vaart de Sleep dienst over? Overigens sprak het bestuur der H.A.L. uit, dat over 1968 belangrijk betere resultaten zijn bereikt, maar een indicatie over de grootte hiervan, bleef uit Toch kon de koers van de aand. van 93 tot bijna pari komen. Flauw gestemd waren Bergoss, Hei- nekens Nat. Nederlanden, die een be langrijke koersstijging achter de rup hebben en nu van winstneminger hebben te lijder Een 6V» pet 25-jarige lening Bank voor Ned. Gemeen ten van honderd miljoen tegen 98 1/4 pet. komt uit Is er veel belangstelling, dan kan he- bedrag der lening verhoogd worder tot 150 miljoen. De Inschrijving is op 13 nov. De beurs verwacht een i goed resultaat der emissie. der, gebruik gemaakt van een verbe terde. uiterst nauwkeurige en vooral veilige pacemaker. Deze is in staat alle gewenste „prikkel-programma's" te realiseren. De methode kan toegepast worden voor het onderzoek van vele hart- functies. Daarom is de kans groot, zo zeide de hoogleraar in zijn voor- Prof. dr. D. Durter, hoogle raar in de cardiologie aan dt gemeentelijke universiteit van Amsterdam. dracht te Leiden, dat dit woord (van de pacemaker) en wederwoord (van het hart) het begin zal vormen van een nieuwe ontwikkeling. Hierdoor zal het inzicht in de wer king van het hart worden verdiept en komen nieuwe mogelijkheden van onderzoek en behandeling binnen be reik. UTRECHT Over drie jaar kan worden begonnen met de aanleg van een nieuwe autosnelweg met twee maal drie rijstroken van Rotterdam naar Arnhem. De weg krijgt het nummer R24. De weg zal de bestaan de rijksweg Den Haag- Arnhem moe ten ontlasten. Alleen het vaststellen van het tracee zal al twee jaar vjer- gen. De nieuwe R 24 is geprojecteerd door de nieuwe Utrechtse satel lietstad „Nieuwegein". vijf kilometer ten zuiden van Utrecht Dit deel zal het kostbaarste dee! worden omdat de weg daar verscheidene kilometers bovengronds zal komen. Bovendien moeten op korte afstand twee grote weeen en een rivier wor den gekruisd Er wordt uitgegaan van een prijs van drie miljoen gul den per kilometer dus in totaal vier honderd miljoen gulden. De ruim 15 kilometer lange vier- baansweg Utrecht-Hilversum wordt op 24 december aanstaande aan besteed, zodat met de bouw ervan in januari 1969 za' kunnen worden be gonnen. De nieuwe rijksweg zal in 1971 gereed zijn. De aanbesteding van enkele kunstwerken en het grondwerk zal in de loop van het volgend iaar worden gerealiseerd. De kosten voor de vierbaansweg Utrccht-Hilversum vergen naar schatting ruim 30 miljoen gulden. kaas uit het vuistje de i van iedere dag een stukje PARAMARIBO Vrijdag heeft premier Pengel in een plechtige ver gadering de voorzitter van het colle ge van curatoren van de Surinaamse universiteit, prof. dr. J. F. E. Einaar geïnstalleerd 's Middags werd de universiteit officieel geopend met een -edevoering van prof dr. R. A. J. van Lier. Het mannenkoor Harmonie, het Surinaams Philharmonisch orkest en 'e poütiekane] luisterden de opening >p. Diverse hoogleraren uit Neder land woonde de plechtigheden bij evenals onderwijs-deskundlgen uit enkele Zuid-Amerikaanse landen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7