Je vangt garnalen met een hengeltje niet Zanenin Noordwijk Indonesisch bezoek aan Alphen Nieuwveens echtpaar"] Van Vliet in het gou< Hulp helikopter bij ongeluk Antwoord op vragen over c f Oegstgeester Indische buur Raad bijeen op 7 november Loop bevolking Alpk ïen Burgerlijke stand van Alphen Nieuwe directeur tuinbouwschool Burgerlijke stand van Koudekerk A. Kramer nam afscheid Grond voor ee ambtswoning Burgerlijke star van Leiderdorp Kerk wordt gesloo NIÉUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 2 NOVEM1 MM ftNMM (Van onze verslaggeefster) Y00RDW1JK - Het wordt winter. De laatste badgasten zijn uit Noordwijk verdwenen. De weeë lucht van zonnebrandolie heeft plaats gemaakt voor de zoute zeelucht en het strand is weer helemaal van de dorpelingen. De oude vissers, die 's zomers niet verder komen dan de oorit voor Palace. wagen zich op het strand. 4ls het rustig weer is. als het zonnetje nog wat wazig schijnt en er een lichte nevel over de gladde, grijsblauwe zee hangt, dan is het weer voor de earn al en "angstzanen noemen ze dat in Noordwijk. Nu denkt de gemiddelde strandbe- zoeker bij garnalen vangen aan kleine bruine Jopie die van de zomer zo zoet in het zwinnetje aan het spe len was met z'n schepnetje en af en toe met zo'n eng friemelig beest kwam aanlopen. Dat is toch anders als het om zanen gaat. Het is een vrij zwaar werkje, maar de vissers beschouwen het als een sport. Om de verdienste hoeven ze het niet te doen, want ryk word je er nooit van, ondanks de hoge prij zen die de viswinkels voor garnalen vragen. Lang water yéLLEEN bij laag water kan er op garnalen gevist worden. Als het rustig weer is, pakt de vis ser zijn karretje in. Dat karretje bestaat vaak uit een aardappel- kist met wieltjes eronder. Samen met een paar vrienden rijdt hij het gevalletje naar het strand en be gint met het uitrollen van de lij nen. De visser heeft een band om zijn middel waaraan een lijn van 30 a 40 meter. Aan het eind van die lijn een twee meter brede stok met aan elk uiteinde een dun touw. Het touw aan de strandkant heeft een knuppel aan het eind, het touw aan de water kant een plankje. Achter deze twee voorwerpen sleept het net over de bodem. Door de a-symmetrisohe con structie van het vistuig stuurt het zichzelf steeds zee in, zodat de visser niet tot zijn nek in het water hoeft te lopen. Als het nog niet zo laat in het jaar is kan hij nog wel met blote benen in zee lopen en zo het net voorttrek ken. maar wordt het kouder, dan komen de lieslaarzen uit de schuur. Sortering A LS de visser het net zo'n 300 me- ter heeft voortgetrokken haalt hij het, samen met zijn helpers uit zee. Binnen enkele seconden staat er een groep wandelaars om hem heen te kijken. Het net wordt leeg geschud op een stuk jute. Dan be gint het sorteren. Want denk niet dat er alleen garnalen op de zeebodem zitten. Krabbetjes, glasharinkjes of stopnaalden, allerlei soorten kleine platvis, hout, bij oostenwind zelfs kwallen, maar als die er tussen zit ten kun je beter ophouden, want ze verstoppen het net. Levend ITET kleine spul wordt terugge- gooid in zee, een enkel scholle tje als lekkernij in het karretje ge legd. Als het net een paar keer is geleegd en er genoeg garrint (gar nalen) is opgehaald, gaan de vissers naar huis om het spul te koken. Levend en wel worden de gar nalen in een teil zeewater gezet en gekookt. De glazige grijze diertjes worden roze en zijn dan klaar om gepeld te worden. Dat is het werk voor de vrouw. Met een emmertje en schaaltje naast zich ontdoet zij de garnalen van hun schild. Het is net zo'n tijdrovend werkje als pin da's pellen Dat is dan ook de re den waarom de garnalen in de viswinkels zo duur zijn. Oud en jong TTE oude zeevissers hebben het za nen van hun vader geleerd. Eeuwenlang werden de garnalen op deze manier gevangen en het zanen sterft niet uit: op het Noordwykse strand zijn jongetjes van tien óók bezig. Met z'n tweeën trekken ze het net voort en pas als ze honger krij gen gaan ze naar huis. Er zijn vele andere manieren om garnalen te vangen Vroeger trok men het net met een paard voort, tegenwoordig ook per jeep. De garnalen voor de handel wor den met kotters wat dieper in zee opgevist. ,Maar", zeggen de strand vissers, „de garrint van vlak bij de kust is veel lekkerder!" DEELEN Een op de vliegbasis Deelen gestationeerde helikopter heeft gisteren assistentie verleend bij een verkeersongeval onder Wamel. Omstreeks tien voor half elf werd de hulp van de helikopter ingeroepen. Om kwart over elf was hij op de plaats van het ongeval en om vijf minuten over half twaalf werd een in een shocktoestand verkerende gewonde afgezet bij het St. Annaziekenhuis in Oss. Een zwaargewonde werd met een ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. Een andere zwaargewonde overleed kort na het ongeluk. Oplichting met spaarbankboekjes en reischeques AMSTERDAM De hoofdstede lijke recherche is in samenwerking met de postale recherche een zwen del met spaarbankboekjes en reis cheques op het spoor gekomen. In een hotel in de binnenstad werd de in Italië wonende, uit Amsterdam afkomstige mevrouw M. F.—F. (26) aangehouden die de afgelopen maan den samen met haar Italiaanse echt genoot, de eveneens 26-jarige onge schoolde arbeider J. F., steeds onder een andere naam spaarbankboekjes bij de Rijkspostspaarbank en de spaarbank voor de Stad Amsterdam aanvroeg. Zij nam vervolgens de ontvangen boekjes mee naar Italië, boekte valse stortingen waarna haar man deze met een vals stempel „legaliseerde". Het echtpaar kreeg op deze wijze de be schikking over twintig postspaarbank boekjes en achttien boekjes van de hoofdstedelijke spaarbank. In alle ge vallen werden de saldi verhoogd tot f 2 a f 3000. De vrouw kwam vorige week naar Amsterdam om een poging te doen de boekjes van de Amsterdamse spaarbank leeg te halen De overige had zij op twee na vernietigd omdat zij deze gezien de strenge controle bjj de PTT niet durfde te gebruiken. Het was haar overigens niet bekend, dat de postale recherche inmiddels on der meer door een onderzoek van het handschrift op de aanvraagformu lieren, achter haar identiteit was ge komen en zij sinds eind september bij de politie stond gesignaleerd. Bij haar aanhouding bleek zij van drie boekjes reeds f 3.000 te hebben opgenom'en. Dit geld was nog in haar bezit. Alle achttien boekjes werden op haar kamer aangetroffen. Het tweetal stapte op spaarbank boekjes over nadat zij met succps ver valste reischeaues van de ANWB en de Vlaamse Automobilistenclub had den geïnd. De ANWB-cheaues lever den ^en f 7.400 op. VAC-cheques f 4.000. Contnntp irissplkfterspn AMSTERDAM. 29-10 Londen 8.70 —8-70%, New York 3.64—3.64*. Mon treal 3.39*—3.39*, Parijs 73.19*— 73.24*, Brussel 7.23—7.23*. Frankfort 91.41—91.46, Stockholm 70.35*—'70.40%, Zlirich 84.75*—84.80*, Milaan 58.46* 58.51*. Kopenhagen 48.44*48.49*, Oslo 50.96-51.01, Wenen 14.09*— 14.10*, Lissabon 12.71*—12.72%. OEGSTGEEST In september heeft de heer J. P. Brouwer, raai voor de protestants-christelijke fractie, B. en W. een aantal vragen steld met betrekking tot de leefbaarheid van de „Indische buurt". In antwoord zeggen B. en W. onder meer, dat uitbreiding van deze wijk westen van de rijksweg overwegende bezwaren ontmoet bij de pro ciale planologische dienst. De stedebouwkundig adviseur van de gemeente, jhr ir J. de Ranitz. met wie B. en W. ook in september nog een gesprek hadden, blijft van me ning dat uitbreiding planologisch niet aanvaardbaar is en B. en W. sluiten zich hierbij aan. In het in 1966 vastgestelde streekplan Rijnstreek-west heeft de grond ten noorden van deze wijk de bestem ming ..agrarisch bedrijf met uitslui ting van met behulp van kassen uit geoefende tuinbouw". B. en W. menen overigens niet, dat de wijk een „Madurodamachtig aan zien" heeft, zoals de heer Brouwer zegt. Nieuwe verkeersmaatregelen zullen zich moeten beperken tot maatregelen ter bevordering van de OEGSTGEEST De gemeente raad komt op donderdag 7 november om half 8 in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan onder meer: benoeming mejuffrouw E. E. van Es tot onderwijzeres in vaste dienst derde openbare lagere school; aankopen grond in O verveerpolder; bezoldiging gemeentepersoneel; wij ziging ambtenarenreglement (hard heidsclausule ziektekosten); vaststel ling jaarrekening 1967 bejaardencen trum Hofwijck; herstel gebreken In gemeentewoningen Javastraat; te ruggave van door schoolbestuur Duinzicht gestorte waarborgsommen; medewerking voor aanschaf materi alen aan enkele scholen. Feest in Hofwijck OEGSTGEEST Het tienjarig bestaan van het bejaardencentrum „Hofwijck" aan de Hazenboslaan op 12 november zal niet ongemerkt voorbijgaan. Van half vier tot vijf uur houdt het bestuur een receptie; de bewoners krijgen op 13 november een feestavond aangeboden. Ontvangst Tegen half zes arriveerde men in het Alphense raadhuis, waar eerst een verversing werd aangeboden. Burgemeester Gallas heeft vervol gens de. gasten in het Engels begroet (ze waren niet allen de Nederlandse taal machtig). Hij gaf een uiteenzet ting van de ontwikkeling der ge meente in de jaren na de oorlog en van de verwachtingen voor de toe komst. Aan de hand van verschillende kaarten werd een en ander toege- ALPHEN Vertrokken naar: Dordt. Frederlkus A J Grimbergen, Emmalaan 113; Beverwijk. Joanna E M A van Es-Kölker, Fred. Hendrikstraat 42: Em- men. D Maria Welberg.Prins Hen drikstraat 163; Vught, Rudi M de Roble6, Diamanistraat 158; Ede, Ferdinand R Tle- tema. Raadhuisstraat 44; Aalten. Antonia C Mooienaar-Vroege, Toussaintstraat 53. Katwijk. Pleter Joost van Slingerland. Raadhuisstraat 44; Moordrecht. Hendrik R Dljs, Hooftstraat 204; Groot Brlttannë.i Maria J Bergshoeff. Con radstraat 17; Frankrijk. Hendrlka Bergshoelt. Con- radstraat 17; Oegstgeest. Cornelia B van Harten, Machlneweg 4. ingekomen van: Zeist. Hendrik J Koer- nap en echtgenote, ww kamp a/d Steek- terweg; Canada, Johannes J L Wernaert. Jongklndt Conlnckstraat 35. Canada. Wll- helmlna B H Wernaert, Jongklndt Co nlnckstraat 35; Haarlemmerllede ca, Adrl- anus T G van Gennep, Briljantstraat 488; Beverwijk, Johannes J C Kuljs, Venus- strnat 256; Alkmaar. Johannes M van Veen. Diamantstraat 464; Ter Aar, Catha- rln B Hoogervorst-van der Pijl. Sterren laan 99; Ter Aar, Leendert Hoogervorst, Sterrenlaan B9; Alkemade. Klaslna Paar- dekoper-Hoogervorst. Venusstraat 260; Amsterdam. Franclsca C J M Kutjs-Mer- lljn. Venusstraat 256; Rotterdam. Johan nes G Schuttert. Raadhuisstraat 44. Zwljndrecht, Dlngena M W Quarles van Ufford-van Schaardenburg, Venusstraai 264; Lelden. Eelke Tolsma. Brlljantstraat 424; Katwijk. Helena B Swaneveld. Oudshoornseweg 114c; Hengelo. Monica Woearbanaran. Oudshoornseweg 106: Lel den. Willem Zekveld. Eikenlaan 19; Wou- brugge. Plet Rijnsburger, Rozenstraat 12; Rotterdam. Anna O Schut. Raadhuisstraat 44; Wassenaar. Kornells Commies. Rulsdaelstraat 90; utrecht, Abraham L Schuurman. Ambonstraat 62; Rotterdam. Wilhelmina C de Bakker-van der Linden. Marnlxstraat 51. licht. Met name wat werd gezegd over de plannen voor de toekomst, o.a. op recreatief gebied, maakte in druk wat bleek uit de discussie, met als kernvraag: hoe denkt u dit alles te financieren? Dit gaf de heer Gal las gelegenheid ook nog even in te ALPHEN Dit weekeinde zyn zestien Indonesische vakbondsleiders in Alphen de gast van Alphense gezinnen. Deze heren hebben een studie reis van ongeveer drie maanden in ons land er byna op zitten. Over twee weken gaan ze weer naar Indonesië terug. Het doel van hun verblijf in onze gemeente was, ook kennis te maken met de leefgewoonten van Nederlandse werknemersgezinnen en daarom zijn ze dan ook particulier gehuisvest. De Nederlandse Raad van Overleg van de Nederlandse werknemers Vakcentrales had de nog kersverse Alphense raad gevraagd hier als or ganisatoren op te treden en men is er in geslaagd de Indonesische gasten een prettig programma aan te bieden. Gistermiddag arriveerde het ge zelschap, dat onder leiding staat van de heer Sanwani, ambtenaar van het departement van arbeid in Indo nesië. Men bracht eerst, vergezeld van de bestuursleden van de vak centrales en de heer J. J. P. 't Hart, medewerker van het Koninklijk Instituut voor de Tropen alhier, een ervaren Indonesiëkenner, een bezoek aan het Stokvismagazijn, waar men werd voorgelicht door de managers, de heren W. J. A. Borgen en J. A. W. Besjes en toen een rondwande ling maakte. Het volgend bezoek gold de dak- pannenfabriek D. van Oordt en Co. N.V. aan de Woubrugseweg. De di recteur, de heer W. P. van de Meent en F. H. Nauta hebben hier hun gasten ontvangen die de gang van de fabricage der dakpannen geheel heb ben gevolgd. ALPHEN Geboren: Willem Cor nells van der Wolf, Hazeveld 4; The- odorus Gerardus Sassen, Rei gerstraat 35; Paul Ewoud Bogerman, Robijnstraat 26; Paulus Marcus Ber- nardus Oosterman, Noordeinde 37a; Lennert Jort Oskam, Marnlxstraat 133; Dirk Britsemmer, Fazantstraat 90; Johanna Hendrika Hoogendoorn, Saffierstraat 70; Teunis van Eijk, Tuinstraat 1; Edith Kroon, Brugstraat 25; Gerrit Jan Boogerd, Prinsenlaan 4. Overleden: Philip Dijs, 64 jaar. Voorstraat 26; Arte Roest, 53 jaar, Oudshoornseweg 19; Pieter Zuidam, 68 jaar, Vondelstraat 21. Huwelijken: Frank van Ofwegen, 25 jaar en: Ingeborg Schimmel, 23 jaar; Gijsbert H van 't Hoog, 20 jaar en Wilhelmina J H de Heij 20 jaar; Izaak de Hoog, 23 jaar en Hillegonda W van Leersum, 22 jaar; Pieter van Kreuningen 20 jaar en Elizabeth B Meiderwijk, 20 jaar; Jacob Peters. 23 jaar en Klaasje Burggraaf, 24 jaar; Arie W van Wagenlngen, 25 jaar en Anna M C Wijnand, 22 jaar; Hendri- kus D van Vliet, 27 jaar en Maria C Tijsterman, 24 jaar; Willem M Koe nekoop, 25 jaar en Josina Houtman, 21 jaar; Teunis A de Gans 24 jaar en Cornelia A Bouwens, 21 jaar. TER AAR De heer J. den Haan is Ingaande 1 december a.s. benoemd tot directeur van de tuinbouwschool aan de Westkanaalweg te Papen veer. Op 1 september 1959 kwam de heer Den Haan als leraar aan deze school, nadat hy vijftien jaar in dienst was geweest van de Voor lichtingsdienst van het rijkstuin- bouwconsulentschap te Amstelveen. In deze periode heeft de heer Den Haan de hele ontwikkeling meege maakt van de glastuinbouw in deze streek. Met name voor het Waar- borginstituut heeft hij vele rappor ten moeten opmaken. Ook de om schakeling van tuinbouw naar bloe menteelt heeft hij begeleid. Sinds oktober 1966, toen de toen malige directeur G. J. H. Eibers met ziekteverlof ging, is de heer Den Haan waarnemend directeur van de tuinbouwschool. KOUDEKERK Geboren: Inge borg, d.v. J. Gordijn en G. Rietman. Overleden: Josina van der Veer, 87 j, wed. v. A. Binnenkade. gaan. Voor vandaag stond een rond- te-provincie-rijksoverheid. Na dit uurtje van ongedwongen samenzijn zijn de Indonesiërs met hun inmiddels gearriveerde gasthe ren naar de diverse woningen ge gaan. Voor vandaag staond een ron- rit door de gemeente en bezoek aan bloemenkwekerijen op het program ma. Morgenmiddag vertrekken zij weer uit de gemeente. ALPHEN De heer A. Kramer, hoofdbouwkundige van het district Rijndienst van de Provinciale Wa terstaat, ging deze week met pensioen. In hotel Toor nam hij afscheid. Directeur ir G Terluin her- innderde in zijn afscheidstoespraak aan de Zeeuwse tijd na de water ramp van 1953. De heer Kramer be reikte binnen twintig jaar de voor hem hoogst bereikbare rang. De heer Terluin liet zijn woorden vergezeld gaan van een envelop met inhoud en een boek. Verder spraken de heer W. Wis- sink (als collega en namens de Bond van Technische Ambtenaren), oud-collega G. J. P Starrenburg, districtshoofd J. v.d. Oever en opvol ger A. Kalis. vrijheid en veiligheid van het keer; het is niet te voorkomen straten auto's worden geparkeerc Een voorstel over een kindersi plaats in de wijk wordt in de be ting 1969 opgenomen: bij de be) deling hiervan kunnen desge\\ ook andere recreatiemogelljkhl worden betrokken. Op de begrt 1969 is overigens f 13.572 gera voor het vernieuwen van laai men. OEGSTGEEST Bij de ing men stukken voor de raadsverg ring delen B. en W. mede, dat nadere gemaakte sonderingen het bouwperceel nummer 30 in bungalowpark (bestemd voor ambtswoning van de burgemees de bleek dat de kosten van het hen de begroting met f 7350 zouden o ^aa treffen. Het voor deze woning gen Gedeputeerde Staten maximaal gestane krediet (f 150.000) zou 1 neI door worden overschreden. B. er Rei hebben daamom bouwperceel j-j 52 voor de ambtswoning aangt zen, aangezien zich daar het bez\ pai van extra heikosten niet voordoet Verkeerssituatie Sehoutenburgerstra j, eei fat Hi OEGSTGEEST In verband de verkeerssituatie in de Schou burgstraat heeft een bewoner, heer D. J. Kommer, B. en W. brief geschreven. Na advies van verkeerscommissie zullen B. en over deze aangelegenheid een prizin§s vies aan de raad uitbrengen. van Vieti Onderwijsvoorziening S OEGSTGEEST B. en W. stePhr€ de raad voor aan een aantal schj^11. medewerking te verlenen bij c aanschaf van materialen. Zo Hvan kleuterschool de Hazewei nieDen stoeltjes en een papiersnijmacl nodig, de Hofdijckschool 215 pss boekjes, de Dr. K. Schilderscl een schrijfmachine en keukenge en de Montessorischool behoeft beteringen aan het interne ri n ringssysteem. herstel van het p dium in de hal, ventilatieopenin j6n in dé muren onder het podium g controle van de centrale-verv ^e8 mingsleidingen. LEIDERDORP Geboren: P Antonie W v d Bos, en Anna Zwemmer. Acacialaan 31.: Jeroer zv Leonardus F M v d Kroft m Anna M. Th. v Veen, Pinksterblt Cl 34. m Ondertrouwd: Hendrik Chr. v M Hoek 24 j. Hoofdstr 38 en Petroni J. van der Spek, 29 j. te Leid Morseweg 264. Overleden: Cornelia de Pater, j., weduwe van Gerrit van Zwan. ROELOFARENDSVEEN 1 k slopen van de oude parochiekerk ver Petrus Banden, eens de kathedri ver- van Roelofarendsvecn genoemd. Kei aanbesteed. Er waren zeven inschiwill vingen. De hoogste f 99.000, de Ia:Go< ste, de firma Lambert uit Bemnreu f 62.890. De gunning is aangehoudzen In overleg met Monumentenzl ach is besloten enige waardevolle vo<dar werpen naar de nieuw te bouw A kerk te brengen. Het gaat om lma orgel, de tabernakel, de communreu bank, de preekstoel, twee afbeeldlref gen van de biechtstoelen en de grl^ stenen beelden NIEUWVEEN De heer en me vrouw F. J. van Vliet en A. van Vliet-Angenent zullen woensdag 6 november het feit herdenken, dat zij een halve eeuw geleden in het hu welijk traden. Het gouden echtpaar, dat in de Parkstraat woont, zal die dag 's avonds van half acht tot half negen recipiëren in café Bosman. Bruid (80) en bruidegom (83) zijn rasechte Nieuwveners. De stamboom van de familie Van Vliet is tot begin 1700 te achterhalen in de gemeente. Het echtpaar heeft drie kinderen. Er zijn voorts zes kleinkinderen. De bruidegom is als kind opgl groeid in de voormalige uitspanni van zijn vader, naast het oude „S senoord," op de plaats waar nu wintertuin van Huize „St. Ursula' gelegen. Van 1914 tot 1918 was postbesteller in Nieuwveen en 1925 werd hij in de gemeente noemd tot postkantoorhouder. L functie heeft hij tot 1946 vervuld, nog vele jaren in de Dorpsstraat hebben gewoond, vestigde het got den echtpaar zich in een bejaardei woning aan de Parkstraat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6