CJV krant van FORMAAT School Gereformeerde Gemeenten Dichter Keuls overleden Oude auto's als nieuw verkocht Maatschappelijk werker eigen taak in gemeente GEDACHTENISKERK' BOUW BEGONNEN r. ,71 Ned. Christ. Jeugdraad naar De Drieburg r Een woord voor vandaag Kerken kopen huizen voor gastarbeiders m VRIJGEMAAKT DIAKON AAL CONGRES KLANKEN ,lh Eenvoudig Lesvluchten KI3f naar Twente? ZATERDAG 2 NOVEMBER 19JIEUV „Je moet eten wat de pot schaftzei mijn moeder altijd. En die uitspraak kan ook op het geestelijk voedsel overgebracht worden. Er zijn tegenwoordig veel mensen die niet meer tevreden zijn met wat ze in hun eigen kerkdienst krijgen voorgezet. Maar of ze daarmede hun dieet verbeteren, is de vraag. Vaak loopt het uit op een ongeestelijke snoeplust, waardoor de mens allerminst aan zijn trekken komt. De moeilijkheid bij mijn moeder was, dat ze ervan overtuigd was dat haar dieet voor mij het juiste was. Is dat zo, dan is die uitspraak over „eten wat de pot schaft" juist. Maar soms heb ik het gevoel dat in vele kerkdiensten de mensen geestelijk ondervoed blijven. En dan wordt bijvoeding een besliste vereiste, voor wie geestelijk gezond wil blijven. Maar vergeet dan niet dat u voor uw geestelijk voedsel niet alleen van de kerkdienst afhankelijk kunt zijn. Welke atleet kan olympische medailles winnen door één of tweemaal op zondag te eten en nimmer door de week? Er moet een dagelijkse voeding zijn. Gods Woord is niet gegeven aan theologen, maar aan de gemeente, aan iedere gelovige. Dat Woord biedt brood voor het hart, waarvan wij dagelijks moeten eten om sterk te kunnen staan in deze wereld. We lezen vandaag: Psalm 119 81-96. We lezen morgen: Psalm 119 97-112. ARNHEM De gezamenlijke Arn hemse kerken willen gebouwen aan kopen en die exploiteren ten behoeve van de huisvesting van buitenlandse arbeiders. Deze zullen er tegen nor male prijzen onderdak kunnen vin den. Op deze wijze willen de kerken eraan meewerken dat de discrimina tie van gastarbeiders verdwijnt en dat zij niet langer meer het slachtof fer zullen zijn van uitbuiting. Zoals overal elders in Nederland moeten ook in Arnhem de buitenlan ders schandalig hoge huren betalen en het komt ook hier voor, dat één bed aan twee arbeiders, waarvan de een nacht-, en de andere dagdienst heeft, wordt verhuurd. De kerken zullen in snel tempo proberen de be nodigde gelden voor de aankoop van de huizen bijeen te krijgen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse Gereformeerde Jeugdraad en het Christelijk Jongeren Verbond hebben besloten tot een zeer nauwe samenwerking en om dit te effectueren is een nieuw koepelorgaan opgericht: Nederlandse Christelijke Jeugdraad. De gereformeerde jeugdraad, die als koepel fungeert voor het Landelijk Centrum voor Ge reformeerd Jeugdwerk, de Stichting Evangelisch Herstel en Opbouw, het wijkclubwerk De Poort en de gereformeerde zondagsschoolvereniging Jachim, gaat geheel in de nieuwe koepel op en houdt op te bestaan. Het Christelijk Jongeren Verbond behoudt haar zelfstandigheid en blijft als eigen organisatie optreden. Het doel van de nieuwe koepel is als instantie te dienen voor onderling overleg en samenwerking van de aan gesloten organisaties, voor bezinning en voor het verlenen van advies met betrekking tot jeugdvraagstukken, jeugdwerk en vormingswerk voor jongeren. De Nederlandse Christe lijke Jeugdraad staat open voor alle organisaties voor het jeugdwerk, die AMSTERDAM Eerst na de begra fenis is bekendgemaakt, dat de dich- ter-advocaat mr. H. W. J. M. Keuls deze week ia overleden. Hij was 85 jaar. Keuls mag met Bloem en Roland Holst worden gerekend tot de belang rijkste dichters van z|jn generatie. Hoewel h|j niet de faam kreeg van z|jn com panen In de poëzie, was hij atellig niet hun mindere. Mr. Keuls, 19 mei 1883 te Ob- dam geboren, was reeds veertien jaren In de ad vocatuur toen hij in 1921 zijn eer ste bundel, ,,ln den stroom", pu bliceerde. Daarna verscheen van deze typische „na bloeier" slechts met grote tus senpozen nieuw werk, zodat zijn oeuvre beperkt bleef. Zijn complete werk werd in 1947 in vier banden uitgegeven. Over het wezen van Keuls' dicht kunst heeft A. Roland Holst eens geschreven: „Vooral in die beste ver zen van zijn latere jaren overkomt het mij herhaaldelijk, dat het terug smachten naar het verloren geluk, de vaak hevige vertwijfelingen, de niet zelden intieme uitspraken over het menselijk leven, kortom, alles waar het hem in die verzen bewust om gaat, aanvankelijk zo niet over stemd, dan toch vervagend wordt doorruist van een ver en rondom aanhoudend murmureren, een zacht suizen, waarvan men geleidelijk gaat beseffen, dat het voorkomt uit het wat zoveel wijzer en duurzamer is dan de woorden en wat zij meedelen." Een wat verlate erkenning verkreeg mr. Keuls met de Tollensprijs, de poëzieprijs van Amsterdam en, als bekroning, de P. C. Hooftprijs in 1962. Mr Keuls was behalve dichter ook vertaler, o.a. van toneelstukken van Pirandello en Eliot, talrijke Perzische kwatrijnen en „Het nieuwe leven" van Dante. Gedurende ruim twintig jaren was hij bovendien directeur van het bureau voor auteursrecht Fraude van handelaars: AM8TERDAM De recherche is een ondersoek begonnen naar een omvang rijke fraude van autobandelaren. Ze worden verdacht van het vervalsen van kentekenbewijzen en het terug draaien van de kilometertellers van ge ïmporteerd e tweedebands-auto's. Klachten van automobilisten, die door een keuringsrapport van de ANWB ont dekten dat zij een veel oudere auto had den gekocht dan stond aangegeven op het kenteken, bracht de zaak aan het rollen. Er zijn drie autohandelaren gearres teerd, van wie een uit Woubrugge. Ook een garagebedrijf in Haarlem en twee in Amsterdam zouden bij de affai re zijn betrokken. De recherche is zeer terughoudend; meer arrestaties worden verwacht. De handelaars kochten vier jaar oude auto's in Duitsland, die met een kilome terstand van omstreeks 15.000. en een recent bouwjaar op de papieren, wer den verkocht Er moeten tientallen ko pers ziin opgelicht, en honderdduizen den guldens in de zakken van de han delaars zijn verdwenen. BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Hijkersmilde. J. L. Key- zer te Nieuw-Vennep: te Woerden (vac. J. J. Poot). J. van de Velden te Amers foort. GEREF. KERKEN Beroepen te Rheden De Steeg. drs. R. van den Berg te Bodegraven: te Voorthuizen (vac. K. Bokma), H. A. 8tarrenburg te Wolvega. Aangenomen naar Amsterdam-Sloter- meer (vac. drs. F. Vroon). R. J. Kool- ftra te Gronineen-Noord. die bedankt voor Utrecht-West (vac. dr. B. van Oeveren). GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Haarlem, G. A. Zij der veld te Middelburg. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Eigen „kerkelijk" maatschappelijk werk kan en mag niet gefundeerd worden op angst voor het maatschappelijk werk van anderen. Het is gefundeerd in en komt op uit de diakonale taak der gemeente. nood kan terugleiden naar de ge meenschap. waarmee deze in conflict leefde. Die gemeenschap kan namelijk nimmer de staat zijn. Aan wezenlijke eenzaamheid en verlatenheid kan de overheid dan ook weinig doen. De kerk kan op het voetspoor van Christus tot de eenzamen en veriate nen roepen: Kom. Daarom is maatschappelijk werk bij uitstek een zaak van de kerk. De Delftse predikant drs. A. N. Hendriks sprak over de eenheid in de ambtelijke hulpverlening. De nadruk leggend op de fundamentele eenheid van de ambten van predikant, ouder ling en diaken pleitte hij voor nau were samenwerking. Zo kunnen de diakenen voor een Dit stelde ds. A. Kooij uit Emmen op het druk bezochte diakonaal congres, dat donder dag, vrijdag en vandaag op „De Blije Werelt" in Lunteren ge houden werd. Het congres, dat georganiseerd was in de kring van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt), had als thema „Eenheid en continuïteit in de christèlijke hulpverlening". Ds. Kooij vond, dat men niet kan zeggen dat het maatschappelijk werk door de ambtsdragers van de kerk met enthousiasme ontvangen is. Zij zagen het soms wel als een gesecula riseerde concurrent. Een concurrent, die zielszorg bedrijft op basis van algemene levenswijsheid en algemeen menselijke waarden. De aversie tegen deze moderne algemeenheid noemde ds. Kooij begrijpelijk. Maar hij vond het een onzuiver argument, als gesteld wordt: w|j moeten eigen maatschappelijke wer kers hebben, omdat anders de staat of andere instanties in onze gezinnen gaan penetreren vla het algemeen maatschappelijk werk. Gereformeerd maatschappelijk werk is de arbeid van speciaal daar toe opgeleide leden van Christus' kerk. die de gaven en schatten van Christus uitreiken als hulp aan de in maatschappelijke nood verkerenden. GEEN AMBT Ds. Kooij vond het niet juist, om zoals in de Hervormde Kerk wel ge beurt, de in opdracht van de kerk werkende maatschappelijk werker aan de „zijde" van het ambt te plaatsen. Een vierde ambt kan dit nooit worden, eenvoudig omdat Christus daartoe geen bevel gegeven heeft. Hij hoort aan de zijde van de gemeente te staan. Het fundament voor zijn werk is te vinden in de diakonale taak van de gemeente. In zijn werk ligt niet besloten de zorg voor de gemeente in zijn geheel. Het is de ambtsdrager, die de diako nale taak van de gehele gemeente moet organiseren, stimuleren en coördineren. De maatschappelijk werker gaat alleen naar die gezinnen, waar hij geroepen is. Het zou een schromelijke overschatting zijn van zijn opleiding en een totaal misverstaan van de ge meentelijke diakonia, als men zou denken dat de maatschappelijk wer ker de enige man zou zijn. die geschikt zou zijn voor het dienstbe toon der heiligen. De opleiding van de maatschappe lijk werker wil niet meer, maar ook niet minder zijn dan een steun voor de gemeente. De ingewikkelde struc tuur van de huidige maatschappij vraagt iemand die de weg weet. Ver der kan hij die taken op zich nemen, die niet direct tot de ambtelijke taak van de diakonie behoren, zoals het beheer van een kindertehuis of de leiding van de gezinszorg. Uit het referaat van de heer C. Rosenbrand te Ede, directeur van de stichting Gereformeerde Kinder bescherming. deze opmerking: Er is een grote tegenstelling tussen helpen in de vorm van op een dag met el kaar twintig miljoen bijeen te bren gen voor een veraf gelegen hongerlij dend volk en het helpen van de in mtjn naaste omgeving wonende ene mens in nood. Het eerste is gemakke lijk. het tweede heel moeilijk. WAARDERING Met alle waardering voor de haast buitensporige wijze, waarop de over heid zich inspant om de burgers te helpen, stelde de heer Rosenbrand toch de vraag of de ambtenaar als maatschappelijk werker de mens in 1—r /i/euwe Elektronisch instrument te bespelen als orgel, piano, spinet en klavecimbel. Demonstratie iedere dag van 9 >12 en van 2-6 uur behalve donderdags. NEONVOX Wilp Old. Tel. 05716-415 b.g.g. 05761-571 QOM ZENOEN AAN DUN NEONVOX, Wilp. Gld. Naam Adres Plaats Verzoekt toezending uitgebreide gegevens inbreng zorgen bij de voorbereiding van de prediking. Men kan elkaar aanvullen bij het huisbezoek („En predikant, èn ouderling, èn diaken j kunnen niet genoeg de gemeente in- I gaan.") In het algemeen vond drs. Hen- drika meer openheid tussen ouderlin gen en diakenen over hun werk noodzakelijk. ,Het mag niet voorko men, dat ouderlingen totaal niet we ten, welke gezinnen het maatschap pelijk ontzaglijk moeilijk hebben, en dat diakenen op het laatste nippertje worden ingelicht over een tuchtge- val." INTEGRATIE Mejuffrouw M. J. Mak uit Ede hield een pleidooi voor eenheid in de niet-ambtelijke hulpverlening. Uit het oogpunt van de continuïteit in de hulpverlening behoren volgens haar gezinsmaatschappelijk werk, ge zinsvoogdij en voogdij in één Instel ling geïntegreerd te zijn. De werkwijze van de meeste kin derbeschermingsinstellingen is nog gescheiden, welke scheiding parallel loopt met het juridisch onderscheid van voogdij en gezinsvoogdij. Men ziet echter steeds meer in, dat kind en gezin bij elkaar horen. Ook de splitsing niet-justitiële en Justitiële hulpverlening aan kind en gezin wordt niet meer als voor de hand liggend geaccepteerd. De stichting Gereformeerde Kin derbescherming zag mejuffrouw Mak als een goed voorbeeld van een geïntegreerde instelling. Ze heeft in vrijgemaakte kring de image gekre gen van de instelling, waartoe men zich kan wenden bij alle moeilijkhe den die zich In de gezinnen voordoen. De vier referaten zijn bij de uitge verij De Vuurbaak te Groningen (postbus 155) gebundeld verkrijgbaar. „Tot een hand en een voet" kost 5,90. Ds. Paul Gulraud (54) is gekozen tot secretrais-generaal van de Hervormde Kerk van Frankrijk. Op 1 september 1969 zal hij ds. Albert Gaillard opvol- in hun doelstelling en activiteiten willen uitgaan van de evangelische opdracht tot getuigenis en dienst. Zelfstandig Directeur-secretaris drs. A. Broek van de Gereformeerde Jeugdraad verklaarde dat het hier niet om een fusie gaat. De aangesloten organisaties blijven zelfstandig opereren. Geen van de or ganisaties heeft een duidelijk initia tief genomen tot de vorming van een nieuwe koepel. Men voelde in het onderlinge contact wel de behoefte tot schaalvergroting. De aanleiding was min of meer de ontbinding in factoren van de hervormde jeugd raad, waardoor kleinere organisaties, zoals de VCJC en de doopsgezinden dakloos werden. De Nederlandse Christelijke Jeugd raad hoopt haar werkzaamheden in januari 1969 aan te vangen. De bu reaus van de nieuwe koepel en van enkele bij de raad aangesloten orga nisaties zullen te zijner tijd in het nieuwe complex De Drieburg te Drie bergen worden ondergebracht. Er zullen geen stafkrachten of ad ministratief personeel worden ontsla gen, al wordt men wel bij onoverko melijke bezwaren in de gelegenheid gesteld ontslag te nemen. De ver wachting is dat zich geen moeilijkhe den zullen voordoen. Kaderbladen De diverse kaderbladen van de or ganisaties, zoals Triangel en Gaande weg, blijven normaal verschijnen, hoewel het niet onmogelijk is dat ook hier een reorganisatie zal plaatsheb ben. Zoals bekend kent het open jeugdwerkblad Passé Partout al een redactie van CJV'ers en gereformeer den. De praktijk zal uitmaken of in regionaal en plaatselijk verband een intensievere samenwerking zal kun nen worden gerealiseerd. Subsidie-technisch zal de nieuwe koepel geen probleem opleveren. Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk is van het nieuwe koepelorgaan op de hoogte gebracht. Voorzitter van de Nederlandse Christelijke Jeugdraad zal mejuf frouw dr. W F. van Stegeren wor den. Vice-voorzitter wordt mogelijk ds. A. J. Lamping, voorzitter van het Christelijk Jongeren Verbond. Zoals al is opgemerkt staat de koepel open voor andere, gelijkgerichte orga nisaties Men is al bezig de topcom- missie lekespel van de hervormde jeugdraad in de koepel onder te brengen. Wcor in Enropa weer min temp. neer gisteren slag Kopenhagen zw. bew. 11 1 Londen geh. bew. 11 13 Amsterdam zw. bew. 12 12 Brussel zw. bew. 13 8 Luxemburg regen 12 1 Parijs geh. bew. 15 0 Nice regen 16 27 Frankfort zw bew. 11 0 Münehen zw bew. 14 0 Ziirlch zw. bew. 16 0.1 Genéve reger. 7 0.1 Locarno geh. bew. 13 17.3 Wenen mist 6 0 Innsbruck zw. bew. 16 0 Rome zw. bew. 15 0 Madrid h. bew. 7 3 Majorca h. bew. 17 5 Kardinaal spreekt -U zich uit tegen de bewapeningswedloop^ SPEYER (Dtsl.) Op het tiend» studiecongres van de internationah rooms-katholieke vredesbeweginj j „Pax Christi" heeft kardinaal Alfrinlj va gewaarschuwd voor een nieuwe be wapeningswedloop na de bezettlnf van Tsjechoslowakije. Het com wordt dezer dagen in Speyer in d|mt Westduitse deelstaat Rijnland-Palti 18 gehouden. hi De kardinaal meent, dat verster- king van de militaire krachten zon der meer de situatie alleen maar kal "J1 verslechteren. In dit verband wees d de kardinaal op de wapenleverantiel van de grote mogendheden aan d( landen in de gebieden waar spannini heerst. De kardinaal, die voorzith van de Pax Christibeweging is, dat de grote mogendheden de taal hebben de vrede en veiligheid waarborgen. Kardinaal Döpfner, aartsbisschoj van Münehen, deed een beroep op di gelovigen zich meer dan tot dusver t|m wijden aan de bestudering van d(Fo: huidige conflicten in de wereld. Pe" Op het congres in Speyer, waaraaifoÉ rond vijfhonderd vertegenwoordigeri'jo i uit circa twintig landen, die van hey^ Oostblok inbegrepen, deelnemen van gedachten worden gewissel^™ over de mogelijkheden van een vr< despolitiek. on S3*- dj *711 ninj Me namen oorlogsslachtoffers U kunt op mij rekenen VRIENDEN VAN YOUTH FOR CHRIST. Willem Barentszstraat 40, Utrecht Ik betaal per mnd. (minimum 1.—. vanaf 1.23 is een abonne ment op „AKTIE" inbegrepenIk betaal per maand/per kwartaal/per jaar. Per glro/kwitantie/bank. Ik wil eerst wat meer over YfC weten. Stuur mij dus de informatie brochure „AKTIE SPECIAAL". J^^atum ROTTERDAM Nooit eerder is er een eerste steen in een parochiekerk gemetseld waaraan zo'n voorgeschie denis is voorafgegaan als bij het exemplaar dat vanmiddag ter hand werd genomen door de vicaris-gene raal van het bisdom, mgr. A. C. Schaaper. Naast een gedenkplaat die hij in de spanten van de kerk „De wederkomst van de Heer aan de Reyerdijk in iJsselmonde metselde, is een loden koker geplaatst waarin op perkament namen van slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog vermeld staan. De kerk zal namelijk niet slechts parochiekerk zijn maar tevens fun geren als .Gedachteniskerk" voor ge heel Rotterdam „Maar", zo voegt de huidige bouwpastoor aan het idee van gedachtenis toe, „ik denk toch ook zeer zeker aan verzoening en vrede." Het Idee een Verzoeningskerk te bouwen kwam in mei 1963 van de toenmalige bouwpastoor Van Ingen, die contact opnam met de Duitse bis schoppen. Dezen konden zich achter zijn idee stellen en kardinaal Döpfner gaf hem als verzoenlngsge- baar van hun kant een bedrag van 200.000 DM te besteden aan een mo nument voor de gevallenen aan beide zijden. De bouwpastoor raakte over de besteding van dit bedrag in ernstig conflict met het bisdom Rotterdam, met name met de vicaris-generaal, die de gift ingecalculeerd wilde zien in de bouwkosten. Pastoor Van Ingen kon zich daar onmogeliik bij neerleg gen en vroeg zijn ontslag. Dit werd hem in april 1966 verleend. NAMEN De taak om de Verzoeningskerk te realiseren, is overgenomen door pastoor J. van Tol, die al evenzeer rotsvast achter het idee van verzoe ning staat. Pastoor Van Tol is door- (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Onder grote belangstel ling van gemeenteleden uit geheel het land heeft de Theologische School van de Gerefor meerde Gemeenten vandaag na een grondige restauratie haar gebouw weer in gebruik ge- De Theologische School werd in 1926 gebouwd naast de kerk van de gereformeerde gemeente aan de Boezemsingel, samen met de pastorie, die destijds werd betrokken door ds. G. H. Kersten. Een aantal jaren waren pastorie en school aan de Westersingel gevestigd. De panden aan de Boe zemsingel deden toen dienst als tehuis voor oude van dagen. Maar na de dood van ds. Kersten keer de men weer naar de Boezemsingel teurg. Voor het eerst is het gebouw nu grondig opge knapt en gemoderniseerd. Een centrale verwarming werd aangebracht. Met name de zolderverdieping is efficiënter ingericht. De school telt nu een grote en drie kleinere leskamers, een curatorenkamer en een conversatiekamer. Over de heropening ligt een floers door ht on verwacht overlijden van de heer A. van Bochove, die vanaf de oprichting de literaire vakken heeft gedoceerd. Zijn taak is overgenomen door ds. A. Vergunst. Daardoor hebben de drie docenten ds. L. Rijksen, ds. K. de Gier en ds. Vergunst nu alle drie veertien uur les per week te geven. Voor vrijwilligers onder de studenten doceert d«. H. Rijksen uit Gouda klassieke en bijbelse talen. ook niet vereist. Toch heeft de school voor de Gereformeerde Gemeenten in een grote behoefte voorzien. De lessen zijn geheel gericht op de praktische vorming tot het ambt. Het belangrijkste studiewerk is de Gereformeerde Dogmatiek van ds. G. H. Kersten. Het is de gewoonte, dat de studenten al na twee jaar de vacante gemeenten gaan dienen door het spreken an een stichtelijk woord en andere werkzaamheden. Op het ogenblik zijn er twaalf studenten. Sinds de opening in 1927 hebben 63 predikanten hier hun opleiding gehad. Van hen werken er thans nog in de Gereformeerde Gemeenten, vijf dienen de zustergemeenten in Amerika en één is zendling in West-Irian. Op de foto de geheel vernieuwde curatorenka mer. Links hangen aan de muur afbeeldingen van twee overleden docenten: ds. J. \V. Kersten en ds. G .H. Kersten en meer naar achteren een foto an de heer Van Bochove samen met ds. L. Rijksen en ds. De Gier. De opleiding is dus maar eenvoudig en heeft geen wetenschappelijke pretenties. Een vooropleiding ls gegaan met het verzamelen van na-s" men van oorlogsslachtoffers. J[°' Hij beschikt momenteel over 40ftoei namen, die nog elke dag uit alle hoe ken uit Duitsland en ons land in zijn Re brievenbus belanden. De lijst zal tof00 de wijding van de kerk nog mef0°0r nieuwe namen kunnen worden aan- so gevuld. Dan worden deze opgetekend in een boekwerk dat ter gedachtentfCQ, door de kerk bewaard zal blijven, ^oi De verzoeningskerk heeft aanvan*vc kelijk nogal weerstand ondervondeif van Rotterdammers die het onver-ymi draaglijk vonden als namen van hun st eigen vrienden of familieleden naasf0™ die van wellicht S.S.-ers zouden wor-pn( den neergeschreven. pil: Pastoor J. van Tol: „Hier spreken^.' verleden en toekomst en wij staan etf|jt tussen. Het feit dat familieleden zicljng uit eigen beweeing aanmelden mefan namen van slachtoffers is al een gro te geste van hun kant. Ik weet het,H' christelijk handelen kan soms pijn jen lijk zijn, maar laten we het verledeifce, toch ondergeschikt maken aan dJjfj1 toekomst van verzoening en vre-L, de." [ng De aanwezigheid van een vertegen^ woordiger uit Münehen bij de eerstel steenlegging wordt gezien als eens> eerste contact met Duitsland. Ge-iat hoopt wordt dat in het komende^ halfjaar meer relaties tot stand ko-^, men. Bij de inwijding van de kerk opte- vier mei volgend jaar zal kardinaaï3' Döpfner persoonlijk worden uitgeno- Lc Hij heeft erin toegestemd dat een£j groot gedeelte van de gift van defcj Duitse bisschoppen in de bouwkosten^' zijn opgegaan. Een bedrag van|^ 46.000 is daarvan overgebleven^ voor versieringen als glas in beton enF" een herinneringsteken 'n de kerk, dat£ zal worden vervaardigd door dfye Amsterdammer Willem Thijs. je: De kerk kan 850 zitplaatsen bieden!" Een gedeelte van de ruimte kan meu'e een vouwwand worden afgescheidenjD en dienst doen als parochiezaal." Pastoor Van Tol hoopt dat hier de gesprekken tussen jongeren op gang*1 zullen komen. Gesprekken die moe-Je] ten meehelpen de vrede te bevorde-E ren, de verzoening tussen Duitsland)* en Nederland tot stand te brengenL Een verzoening die er zijns inziens* nog niet is. „Waarom moet het an-f' ders 28 jaar duren, voordat iets der-C gelijks tot stand kon worden bracht?", vraagt hij zich af. (Van onze correspondent) GRONINGEN De kans bestaafci dat de lesvluchten van de KLM naar', het vliegveld Twente zullen gaan. De! heer H. Berenpas zei dit gistermiddago op een vergadering van de Kamer van Koophandel in Veendam. Zoals bekend weigerde het noorden) onlangs de bulderbaan voor het vlieg veld Eelde. „Wij hebben hierdoor eent grote kans voor veitoetering van de' accommodatie voor de burgerlucht- vaart gemist", aldus de heer Beren-i pas. Uit de woorden van de heer J. J. Smedes, oud-bestuurder van de lucht haven Eelde, valt af te leiden dat fle publieke opinie ln het noorden, die vorm kreeg in allerlei acties tegen de bulderbaan, een zeer grote rol heeft gespeeld bij het afwijzen van di lesvluchten van de KLM. „Er is zo n heibel over gemaakt dat er gewoc n niet tegen te vechten viel", zo merkte hij op. In Twente schijnt mer. wel oren te hebben naar de lesvl omdat de hiervoor noodzake.ijice verbetering van het vliegve'd ook van belang zouden zijn voor de uit-

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2