Wie is Wil? BOERIN IN FRANKRIJK Verstelbare stoel KoHie-cake iets aparts Aardigheidjes Ouderwets zoet drankje Helpt u aan slaap die u fit houdt HET El VAN COLUMBUS EN HET BAD Ik doe niets meer overijld leven begint eertig dialoog M bZéM 9è£S JÊL s&pg IjP Garneer vlees eens i 1 il A. met vruchten i Blikconserven overwinterden uitstekend Iedere hulsvrouw haar eigen gereedschap TATERDAG 2 NOVEMBER 1961 WIJ lavan In Mn tijd waarin valan knlalan voor da kunst Ba- laatinggaldan wordan baataad aan atipandia. Nodig? ladar oordala voor zichzalf. Gelukkig raakt onza vaderlandse literatuur ook zon der geldelijke ataun van da grond. Bordewijk komt tot aan omvang rijk oeuvre naaat zijn niet geringe praktijk aia advocaat Hij achrijft voor ontapanning in avond- en weekenduren. Jan Mena had het In zijn vingera en inapirearda op zijn beurt een Hollandae boerin haar op duizend bloknote-vellen opgeaehreven ervaringen van het rau we pioniereleven. Wil dan Hollander-Bronder zorgde voor een ver- raeeend debuut Haar vier boeken: „Land van zon en wijn", „Vol- waaaen menaen huilen niet", „En de boer hij ploegde voort" en „Mijn vallei In Frankrijk" zijn nu gebundeld tot een omnibua Boerin In Frankrijk (772 blz., Intekenprije tot 31 december 1968 f 18,50, uitg. Koamoa Amaterdam). Jk ben de vrouw van een Hollandse boer die vijf tien jaar geleden naar Frankrijk emigreerde. Een magere, schonkige vrouw met lange armen en benen (het langepassentype), don ker van uiterlijk en voor m'n 47 jaar nog tamelijk gaaf. M'n man, lang en pe zig, scherp, mager gezicht, tanige huid, felle blauwe ogen, zwart haar, nu grijs, gebogen haviksneus, smalle mond. Hij is zoals hij eruit ziet, een felle doorzetter en vechter (52 jaar). Wij heb ben vier kinderen. De oud ste, 24, vocht dertig maan den als Frans soldaat in A l- gerije. Verder drie meisjes, 15, 13 en 8 jaar oud". kan. Slecht a In haar achrljven kan ze zichzelf zijn. Bij da wei nig toeschietelijke bevolking: bijgelovig, corrupt, misdadig vaak dronken, hoeft ze niet aan te komen met haar moeilijkhe- de bittere armoede en ellende, het land van uitersten. Ze heeft een acherpe kijk op de mena: ..Reizigers, langs elkaar heen levend alsof hun eigen belangen eilandjes waren in de zee van de mens in het algemeen". maakte hen tot tere, weerloze kasplantjes, die zonder de broeihitte van hun bestaan in een krompen voor frisse wind." Dat hadden wij hier niet. Je streed tegen de natuur, leefde je eigen leven." Wil den Hollan- Wie van cake houdt en graag eens iets aparts op dat gebied wil maken, zal zeker plezier beleven aan deze koffie-cake. Nodig ia: 250 gram zelfrijzend bakmeel 100 gram boter of margarine 100 gram basterdsuiker 2 eieren 10 fijngemalen amandelen en hazelnoten 2 pakjes vanillesuiker kwart kopje koude melk kwart kopje sterk koffie-ex- tract 1 eetlepel cacao snufje zout. De boter tot room roeren en er dan suiker, zout en eieren door heen roeren. De gezeefde bloem er langzaam aan toevoegen. De helft van het deeg in een aparte kom doen, er de koude melk aan toevoegen en roeren tot een smeuïge massa ontstaat. De rest van het deeg vermengen met vanillesuiker, gemalen amande len, hazelnoten, cacao en kof- fie-extract. Ook dit geheel moet smeuïg worden. De ingevette cake-vorm even tjes laten staan, dan bestuiven met wat bloem en vullen met het lichtgekleurde deeg. Het donkere deeg over het midden, in de lengte verdelen. Dit gaat het beste door met een houten lepel voorzichtig een lijn te trekken, zodat het donkere deeg tussen het lichte deeg komt In een niet te hete oven in ongeveer een half uur gaar bakken. Een ingestoken breinaald moet er droog uitko men. De cake vijf minuten laten afkoelen en dan op een rooster storten. Serveer er een lekker heet en sterk kopje thee of koffie bij. Een aardigheidje is het idee dat ook al weer uit Amerika komt: medicijnkastjes die, als u het deur tje opent, automatisch verlicht wor den. Het systeem van de koelkast! Ander nieuwtje uit de V.S.tu bes tandpasta met een vierkante opening, zodat de inhoud minder kans heeft om van de tandenborstel af te vallen. Dit gebeurt nogal eens bij het gebruik van conventionele tubes. Wat ie dat voor een vrouw, de schrijfster van „Boerin in Frankrijk"? Wil den Hollander- Bronder werd op één van de (Zuidhollandse?) eilanden ge boren. Dochter van een keuter boertje. moest ze vader nogal eens helpen op het bedrijf. Van de zes jaar lagere school mag men dus nog wel een portie „tijd" aftrekken als het over op leiding gaat. Schuchtere Wil met hef hazehart en een rijk innerlijk leven trouwt een nuch tere spijkerharde boer. Na de oorlog emigreren ze met hun zoontje ven zes naar Noord- Frankrijk. Het harde plonlersbestaan kraakt haar tot in haar voegen. Maar bij haar man kan ze zich zelf niet kwijt: als een koe iets mankeert voelt hij dat haar scherp aan, als zijn vrouw een baby moet krijgen is hij steke blind. In de nachtelijke uren schrijft Wil zichzelf uit. gewoon op blocnotevellen. Stiekem, als alle mensen slapen in en buiten het huis, na een werkdag van zestien uur en meer komt ze tot zichzelf. Al schrijvende bevrijdt zij zich van vooroordelen, analy seert het menszijn, de Franse plattelanders, het karakter van man an kinderen, raakt aan vra gen over dood en leven. Wie zichzelf bevrijdt, bevrijdt ook anderen. Dat ervaart Wil, die aan Nel Noordzi| schrijft over haar belevenis, wanneer een koe haar bijkans dooddrukt terwijl niemand het merkt, een situatie (sterven in eenzaamheid) die Nel Noordzij ook eens beschreef. Het manuscript belandt bij Si mon Vinkenoog die haar advie zen geeft, welke zij in de wind slaat: sterk bekorten, nieuwe spelling leren, in vieren delen. Als de blocnotevellen al op de nominatie hebben gestaan om in het boerenfornuis te verdwijnen, leest ze van jan Mens, die begon in een schoolschrift met vele taalfouten. Mens stapte naar zijn uitgever. In november '63 verscheen „Land van zon en wijn", als eerste van een viertal dat een totale oplaag van 150.000 boeken zou halen. In Inval-Boiron brengt de post nu vrijwel dagelijks brie ven van mensen, die bij deze sterkt boerin uit willen huilen en zich op hun beurt bevrijden via een biecht op papier. Ze troost ze met een brief, werkt intussen aan haar vijfde roman. Ze is helemaal niet blij met de lovende kritieken. Zoals Miep Diekmann zei: als |e schrijft, moet je In de markt blijven. De lezer vergelijkt met je eerste werk en owee als dat tegenvalt. Gezien het taaie doorzettings vermogen van deze eenvoudige boerin zien wij dat boek wel komen: ze zal zichzelf bewij zen dat ze schrijven kón, en de stof ligt in haar bewogen leven voor het oprapen. Met deze korte introductie wordt de cyclus ingeluid en omsloten. Wil den Hollander is volkomen zichzelf in deze boe den. Zij hebben het zwaar ge noeg. Wil en haar man hebben nauwelijks tijd de taal te leren. De kinderen groeien uiteraard op als Fransen en dat brengt ook enige vervreemding met zich mee. Gevoelige, kritische, naar te derheid snakkende Wil krijgt bij haar man niet thuis. Zo brengt de drukking van de melk ooter voort. Het harde emigrantenleven krijgt voor ons gestalte in de vier boeken. Wat zij schrijft komt over, boeit ons van begin tot eind. Hoe een on ervaren Nederlandse uit een beschermd milieu zich hand haaft rijpt met de omstandig heden, zichzelf op een afstand kan zien tegen de achtergrond van het soms achterlijke Franse platteland, we lezen en beleven ademloos mee. We zien Frankrijk veelal als een land van luxe en vermaak, maar Wil gunt ons een blik op Ze zit 's avonds in het armoe dige boshuis, in haar grote hol le keuken met gescheurde mu ren, met de wanorde van op gestapeld (zelfgehaald) hout en emmers water die van ver aangesleept moesten worden): „Zo moesten onze voorouders gezeten hebben, peinsde ik. Hun huizen waren niet meer dan hutten, verlicht door het flauwe vlammetje van een kaars, of alleen het schijnsel van hun open vuren. Daardoor waren ze als wij nu, tot werke loos stilzitten gedwongen". „Toen wisten ze nog in be zonken rust te zwijgen en te denken over eenvoudige, niet schokkende gebeurtenissen. Toen wisten ze nog te genieten van dat stilzitten en het beha- gelijke geborgen voelen na een dag van werken in kou, regen en wind, en een onstuimige woeste natuur om hun huizen. „De stedelingen: levend met veel onnodige dingen maar den kend dat ze er niet buiten kon den. Het moderne comfort der schrijft in roiiu •^uer- landse woorden, zonder versie ring of duur-doenerij. Vaak verrast haar stijl, zoals hier: „Be streek, vouwde en de vrouw klaagde de tijd tot een taaie stroop." En: „Huilen, dat had ik verleerd, als een dier dat wegschuilend z'n wonden likt Je likte tot ze heelden, maar het bleven littekens". „Het ge luk, uit stemmingen voorko mend, is niet blijvend". We zien deze vrouw rijpen, en haar verhaal groeit mee. Critici van naam noemden haar een natuurtalent, een begena digde. Eén opmerking: Wil had haar boerentrots even opzij moeten zetten voor het advies van Simon Vinkenoog. Als ze voor de derde of vierde maal vertelt van haar ontroering als een kalfje ia geboren, hoe ze het leert drinken van de toppen van haar vingers, dan denk je dèt weet Ik nu wel. Stoelen met verstelbare zittingen zqn er genoeg, o.a. voor onze typisten. Maar deze passen niet in een eetkamer, en ook het hoogteverschil dat kan worden bereikt, is niet groot. Toch is het wel fijn, een verstelbare stoel bij de eethoek te hebben, vooral met kleintjes, die te groot voor de kinder stoel en te klein voor een grote-mensen-zetel zijn. Overigens blijkt „te groot voor de kinderstoel" een rekbaar begrip. Onze jongste is er zeker al anderhalf jaar nit, maar de evenoude Kareltje van tweehoog troont er nog steeds in. Wij vonden de kinderstoel met zijn wijde poten een echte sta-in-de-weg en hebben zoonlief vrij snel op een stoel gezet. Waar zeker ook nadelen aan zijn verbonden. Daarom trof het ons dat een Amerikaanse meubelfabrikant een stoel met verstelbare zitting heeft ontworpen. Dat niet alleen is prettig, deze stoel kan ook gemakkelijk worden opgeborgen. Hij is nl. opvouwbaar en zeer licht. Het mechanisme van de stoel maakt het mogelijk haar op elke hoogte te fixeren met een maximum boven „normaal peil" van vijftien centimeter. Zo'n stoel is dus niet alleen als eetstoel voor de kinderen te gebruiken, maar ook als kantoor stoel of als mama zittend wil strijken. Of deze wonderstoel gauw in Nederland te koop is, kunnen wij u niet zeggen. Afwachten maar! Oudere mensen en Invaliden hebben vaak moeite om in en nit de badkuip te komen. Toch moeten ze vaak ter behandelin gen van hun kwalen en kwaal tjes van het bad gebruik ma ken. Een Amerikaanse toonde dat niet alleen Columbus een schijnbaar moeilijk probleem op eenvoudige wijze kan oplos sen. Zij vond een bad uit met een „deur", een U-vormig be weegbaar gedeelte in de tijkant van de kuip dat vertikaal kan wegglijden tussen twee groeven en aldus de baadster (of bader) in staat stelt rechtstreeks van de vloer in de lege kuip te stap pen. waarna de „deur" water dicht gesloten wordt en het bad vol kan lopen. Vooral in me dische kringen bestaat veel be langstelling voor deze construc tie. Er is, vermoeden wij, geen sterveling die schaapjes telt als hij niet in slaap kan ko men. De slagen van de klok telt hij misschien wel. Dan, in de kleine uurtjes ten ein de raad, wordt een slaapta blet ingenomen. Met als re sultaat 's morgens vroeg duf en gebroken opstaan. Het is echter verstandiger, tenminste als men gezond is en niet door pijn wakker gehouden wordt, met onschuldige middel tjes te proberen in slaap te ko men. Beproefd van oudsher zijn een aantal soorten thee uit kruiden met een kalmerende werking, zoals: melisse, laven del. hop en valeriaan. De thee wordt meestal kort voor het slapen gaan met wat suiker ge dronken Maar aangezien je van te voren niet kunt zeggen wan neer de slaap je te pakken krijgt, raden wij u aan als het zover is, even uit bed te gaan en de thee, of gewoon lauw sui kerwater te maken. De zoete sluimerdrankjes zijn beslist doelmatig. Juist voor het naar bed gaan, vragen de orga nen in ons lichaam meer suiker voor een goed verloop van de stofwisseling. De toevoer van suikerhoudende stoffen versterkt de zuiverende wer king van de lever die 's avonds doorgaans met een verhoogde activiteit werkt. Wie veronderstelt met kunst matige zoetstoffen in slaap te geraken, komt bedrogen uit Deze stoffen hebben wel een zoete smaak maar van enige kalmerende werking zal niets te bespeuren zijn Wèl effectief is in sommige gevallen een lauw bad of douche Licht afdrogen en direct onder de wol. De vochtige warmte kalmeert de huid, zorgt voor een behaaglijke vermoeidheid en regelmatige slaap, onontbeerlijk voor het fit houden van lichaam en geest. Onontbeerlijk ook voor onze schoonheid. „Ik zou zeggen, als je veertig bent, je het wat kalmer aan moet doen" aldus mevrouw G. te dH. .Dan kun je de leeftijd van sterken of zeer sterken wel bereiken Hoeveel moeders le ven niet veel te gejaagd omdat ze buitenshuis werken? Dat valt niet altijd mee als je veer- tigplus bent. Mannen zijn vaak nerveus omdat het tempo voor hen eigenlijk te hoog is." „Ik ben het met de meesten eens dat het leven zo om en nabij de veertig een wending maakt." zegt mevrouw N. te N. „Als de kinderen hun bestem ming gevonden hebben, staan we met lege handen en vragen ons af: .Wat nu?" Dan begint het leven eigenlijk pas. We krijgen ogen en oren om te zien en te horen wat er om ons heen gebeurt. We krijgen nu de gele genheid wat voor anderen te gaan doen. Ik ben nu drieënvijftig jaar en heb het op 't moment eigenlijk een beetje te druk. Ik ben zo dankbaar dat ik iets kan doen, jaren heb ik getobd met mijn gezondheid. Nu dit weer te kunnen, lk kan mijn geluk soms niet op. Vroeg oostaan is er niet meer bij, dat behoeft ook niet, de da gen vliegen om. Straks als de winter er is en de dagen korten, dan een keertje meer naar de eenzamen en zieken, dan heb ben zij het dubbel hard nodig Laten we het de Jongeren niet kwalijk nemen dat ze plezier en genot zoeken, wij deden het zelfde. Wel moeten we hen erop wij zen dat ze niet alleen op de wereld zijn; dat anderen hun steun ook nodig hebben. Hier ligt een taak voor ouders. Veel kinderen die niets waard zijn .danken' dit aan de ouders. Tot slot: of we nu twintig, veertig of zestig jaar zijn, we leven en moeten het talent ons gegeven gebruiken, hoe dan ook." Mevrouw B. te 8. gelooft dat haar generatie, door alles wat zij meegemaakt heeft, zich ge makkelijker aan moeilijkheden zal aanpassen: „Onze generatie heeft, naar mijn mening, ook meer arbeidsvreugde. Wat is het niet een groot geluk als je met plezier mag werken, dan geeft het niet wat voor baan je hebt. De snelle verandering vind ik moeilijk te verwerken. De jeugd aanvaardt veel ge makkelijker. Wij kunnen onze jeugd echter niet vergelijken met de hedendaagse, alles ligt anders. Daarom kunnen we ook beter de oude koeien laten rusten. We leven nu en dan kan het toch dat het leven bij veer tig begint Mevrouw A. te B. heeft met belangstelling dit onderwerp gevolgd: „Vooral van de mensen die na hun veertigste jaar weer gaan werken. „Zelf zou ik het best aandur ven er weer mee te beginnen, maar het is zo moeilijk het juiste werk te vinden. Allicht geen werkster, dat zou te zwaar zijn. Thuis valt er ook nog ge noeg te doen. Een of ander kan toor zou best nog wat gegadig den krijgen als het een oproep deed. Dan natuurlijk geen leef tijdsgrens stellen. Zou u in dia loog deze firma's geen kans kunnen geven een aanbod te plaatsen? Ik zou er misschien ook gebruik van kunnen ma ken..." (Ga eens praten op het Arbeidsbureau, Bejaarden zorg of Verzorgtehuis. bij Kruisverenigingen.... zie vorig Zondagsblad - Red.) Mejuffrouw D. te H. kan een blijmoedig „ja" laten horen op de vraag of het leven bij veer tig begint. „Het is wel een eerste vereiste dat men werke lijk „leeft". Niet ieder ontvangt de dingen zoals hij of zij ze gedacht had. Bij een onvolwas sen persoonlijkheid kan dit een aanleiding zijn om verbitterd en verdroogd te worden, hetzij door niet voldoende alles te ac cepteren, hetzij door onvoldoen de opvang. Een echt gelovige ervaart door alle teleurstellingen heen het trouw verbond dat God sloot Nit alleen door de doop ook door het weten in leven en sterven Jezus' eigendom te zijn. Dit geeft niet alleen rust voor het hart al zijn de smarten en pijnen nog zoveel. Men leert rijk te zijn met alles, zowel het niet ontvangene als hetgeen nog overbleef. Het is dan mogelijk een „vangnet" te zijn voor de „koorddansers", die wiebelen op de draad, die leven heet Ze zullen niet vragen wie is het maar wat heeft die persoon? Men staat juist in deze omstan digheden. boven de veertig jaar, naast b.v. de paria's in de maatschappij. Men accepteert ze als broeders en zusters door iets van de onmetelijke liefde van Christus aan hen door te geven in woord en daad." Mevrouw A. te B. heeft veel geleerd in de jaren die achter haar liggen: „Ik heb geleerd mij met geen enkele beslissing te haasten. Of het nu gaat over de koop van een auto of over een knoopje, ik doe niets meer overijld. Als ik twijfel, doe ik het niet. Als „het" dan weg zou zijn, nou, dan leef ik tóch wei door. Ik heb geleerd dat ik mijn mening mag hebben. Dat mijn mening evenveel waard is als die van ieder ander, ook al zou mijn mening helemaal afwijken van alle andere. Zelfs neem ik het recht om vreselijk ouder wets te zijn. Ik heb geleerd dat in ziekte en pijn vele schone momenten verborgen liggen. Dèt leed bij het leven hoort, dat het een mens vormt. Dat iemand die nog nooit met ziekte te maken heeft gehad, nog iets te leren heeft. Dat er mensen zijn aan wie men beslist zijn energie maar niet moet verspil len. die zijn onverbeterlijk. Ik heb geleerd dat te aanvaarden, 'k Heb geleerd dat het plezierig kan zijn om te gaan met mensen van mijn eigen leeftijd, maar dat ik veel meer leer van iemand die ouder is dan ik. Ik neb geleerd enorm te genieten van tamelijk gewone dingen. Ik heb geleerd dat God altijd het laatste woord heeft. Dit is geen vroom praatje, ik heb het on dervonden." Nieuw onderwerp: Gordijnen dicht, de klein tjes naar bed, een knuswarmr kamer en dan: lezen. Of u lie ver in bed. een kwartiertje voor 't slapen gaan? Heeft soma de beeldbuis het 'eren verdrongen? Wèt leest u. hoe leest u. schrijft u wel eens naar auteurs (of laat uw kin deren dat doen), controleert u de boeken die de kinderen meenemen van de bibliotheek, op welke leeftijd mogen ze van u boeken voor volwassen lezers lezen, maar misschien vindt u dat ze best rijp en groen kunnen lezen? Kinder boekenweek, maanden met lange avonden, dat inspireert tot een gesprek over I^zen! Gaat u bij aankoop van hoe ken op recensies af? Wie is uw favoriete schrijver(ster), herleest u de boeken nog wel eens waarop u vroeger zo dol was? We vragen maar weer als inleiding op uw bijdrage, die na plaatsing beloond wordt door Tipparade, Dokter zegt 1, 2, of een verrassing. «oa 14' iUSJ vfi* "MS^/WW U'-w. .- 'W hkHSBT' Vleessoorten zijn dikwijls heel aantrekkelijk te serveren met kleu rige vruchten en dan hoeven we niet altijd aan frisse groene slabla den of warmrood gekleurde tomaten te denken! Twee braadkuikens, paprika, zout, peterselie, boter, schijven ana nas. De kuikens inwrijven met zout en peper, in het gevogelte een takje peterselie. Vleugels en poten vast binden, de kuiken aan het spit rij gen. bestrijken met gesmolten bo ter. onder de voorverwarmde grill een half uur tot drie kwartier mooi bruin laten worden. De laatste ze ven minuten ananas meegrilleren. Hiermee de schotel garneren. Magere runderlap, 1 blik perzik schijven, twee eetlepels bloem, zout, peper, twee eetlepels sla-olie. twee gesneden uien, blikje tomatenpuree. Het vlees door de bloem wentelen en met zout en peper inwrijven. In de hete olie aan beide zijden snel bruin braden. Uien, tomatenpuree, half kopje perzikstroop toevoegen; verhitten, afdekken en anderhalf twee uur laten sudderen. Perzik schijven toevoegen, warm opdienen Mevrouw J. J. Noor dom- Keyzer, Burgerdijkseweg 6, De Lier: „Ik wandelde met de kinderwagen naar mijn zuster in het dorp zelf woon ik buiten. Een meiske huppelde me tegemoet en riep vrolijk: ,,(k weet waar u woont" „Echt waar zei ik dan mag jij het zeggen". Al babbelend wandelden we samen verder, tot de kleuter naar een deur rende en riep: „Hier is het". Ik belde aan en mijn zus deed open. Verbluft keek het kind van de één naar de ander, stamelde „oh, wis u het niet" en rende weg We willen u bepaald niet aanraden uw voorraad blik- groente buiten te bewaren deze winter. Maar een mooi verhaal is wèl de verrassing voor de le den der Nederlandse sectie van de internationale Spitsbergen expeditie. Zij vonden in een ou de hut, die vroeger wel door pelsjagers werd gebruikt, een aantal conservenblikken. Som mige stonden op planken, ande re lagen in de massa smeltend ijs die de vloer van de hut be dekte. De laatste jaren heeft er niemand meer overwinterd in deze hut bij Kaap Lee, op de noordwestelijke punt van het eiland Edgerya. De blikken zul len dus geruime tijd zijn bloot gesteld aan extreme koude en grote temperatuurschomme-. lingen. De buitenzijde van de blikken waren sterk geroest, de etiketten waren er afgeweekt maar nog goed leesbaar. Wie schetst de verbazing van de ex peditieleden toen bleek, dat de blikken afkomstig waren van een Nederlandse fabriek. Hun vreugde nam toe. toen bleek dat de blikken bloemkool be vatten, die nog uitstekend geschikt was voor consumptie. Ook onze krant maakt van tijd tot tijd melding van „huishoudelijke ongelukken". Een val van een trap, onge lukken als gevolg van electrische schokken of vallend» voorwerpen komen vrijwel dagelijks voor. Het trieste is dat je achteraf bijna altijd kunt zeggen: „hadden we maar". De Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting in Den Haag (tel. 070 603922) kan u alles vertellen omtrent de cur sus kleine karweitjes in huis, die wellicht ook in uw woon plaats kan worden georga niseerd. Veel weduwen zitten bijvoorbeeld met een prachtige collectie gereedschap. Wat moe ten ze ermee? Ze willen ook niet iedere zwager of schoon zoon, die op visite komt, aan klampen om een klus op te knappen en steken hun licht op bij de Stichting. Iedere huisvrouw zou trouwens haar eigen gereedschap moeten heb ben. Een lerares „Kleine kar weitjes in huis" stelde voor ons dit lijstje gereedschap samen: een hamer 200. een nijptang, metaaldraadboogje, kleint (hout)zaag, handboormachine, setje boren. b.v. twee steenbo- ren, schroefsleutel, combinatie tang of telefoontangetje, schroevedraaiers. waarvan één met geïsoleerd handvat, priem, houten duimstok, steekbeiteltje, davidschaafje, drevel, een stan- leymes, houtvijl, een plamuur- mes en een glasschraper. Om dit alles keurig op te ruimen: een gereedschapskistje. Moet het geen veilig gevoel zijn al» alle snoeren weer goed aan de stekkers zitten, de schilderijen niet van de muren kunnen val len en u zelf even uw gootsteen ontstopt of een kraanleertj» kunt vernieuwen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 16