Wie deed er nu de concessies? Elk Navo-lid zelf voor veiligheid verantwoordelijk Hoe werkt dat? Olympische kampioenen uitbundig gehuldigd Maitressen en VI Monarchen Hersens voor de hoogste bieder Forsyte Sage SCHANDAAL In zichzelf gevangen GEEFT HANDIG ANTWOORD Kinderboeken De Berenkuil: sociale roman BROOD VOOR STENEN BLIKVANGER OP SCHIPHOL Aviodome: voor KLM monument en Fokker J SCHIPHOL In [gavolging van Phi- |ps, die ter gelegen- jeid van zijn 75-jarig jtbileum in Eindho ven het Evoluon neer gezette, krijgen ook de Nederland moest leiding afstaan Bomstop Vietnam Fractieleiders blij met bomstop Ebben vierde Duitse overmacht bij Jumping Amsterdam Sport in het kort ZATERDAG 2 NOVEMBER 1968 John Gordon Davis is een boeiend verteller, wat bewe ren wordt door zijn grote ro- Sman De hete vallei. Belang rijk in dit boek is, dat de feiten authentiek zijn en dat het verhaal een stuk persoon lijke ervaring is. De Zambesi- vallel, berucht om zijn ver zengende hitte, wordt be dreigd door het water, dat tn lichter de Karibadam stijgen de is. Ondanks ernstige waarschuwingen weigert de zwarte bevolking, onder in vloed van haar stamhoofden, te vertrekken met al de nood lottige gevolgen van dien. Met de tekening van Rho- desië van voor en tijdens Ian Smith, met de spanningen tussen blank en zwart, het wantrouwen en de infiltran ten die aanslagen plegen op 594 337 De schrijfster Betty Kelen heeft onder de titel Maitres sen en Monarchen, aan de hand van officiële documen- len jten een boeiend boek geschre ven, verschenen bij De Arbei derspers Amsterdam. Zij geeft een levendige tekening |0 van de vorsten uit de negen tiende eeuw, behorende tot de >vordj «cbilderachtige gezelschappen 'van die tijd, vaak eenzaam levend al werden zij om geven door enorme klieken. We lezen van hun vluchtige liefdes, maar ook welke, vaak politieke, gevolgen daaraan verbonden waren. Het is zelfs mogelijk te denken, dat zonder deze ko ninklijke of keizerlijke liefdes het Europa van thans er ge heel anders zou hebben uitge zien, want de „dames" had den zeer veel invloed. Zo is de door Tsaar Alexander voorgestelde Heilige Alliantie bijv. opgesteld door zijn mai- ltresse, een dame die aan een bepaalde vorm van godsdienstwaanzin leed. Niet temin schuilt er een gevaar in zo'n publicatie: het Kerft soms een te eenzijdig beeld van een vorst, zoals bijv. von keizer Frans Jozef van Oostenrijk, die ongetwijfeld in het Europa van de vorige eeuw meer heeft betekend dan de schrijfster doet voor komen. Over het algemeen echter werpt het boek inte ressant licht op de vorsten huizen van de vorige eeuw (296 blz., 5.90). "ig de bezittingen van de blan ken, staat het boek midden in de actualiteit. Tegen deze achtergronden beleven we de grote liefde tussen de hoofdfiguur Joseph Mahoney, rechter-commissa- ris in Rhodesië (een functie die de schrijver zelf daar ver vuld heeft) en Suzanne de Villiers. Het is de verhouding tussen een idealist en een vrouw die uit de geest van haar tijd leeft. Zij vertegen woordigen het moderne, blan ke Afrika. Daartegenover schiep de schrijver de figuur van de trouwe negerbediende Samson als typering van het oude Afrika. Davis heeft een eerlijk boek geschreven, waarin de huidige rassenproblemen, zonder overaccent naar welke zijde ook, worden weergege ven. Van overaccentuering kan men wel spreken ten aanzien van de vele vloeken en het detailleren van Maho- ney's liefdeleven (al gebeurt dit laatste op gezonde wijze). Overigens: een prachtig boek, een goed verzorgde uitgave van Sijthof, Leiden. ((451 blz. 17.90). Hersens voor de hoogste bieder is een bijzondere con- tra-spionage thriller, die in alle opzichten afwijkt van het normale geheim-agent-stra- mien. De geharde, cynische Peter Galton, voormalig Ameri kaans agent, lokaliseert in Instanboel de basis van een messcherpe opererende orga nisatie, die in mensenlevens handelt. De levens, en daar mee de hersens, van door het Oosten gekidnapte geleerden, blijken voor miljoenen dol lars te koop. Vol weerzin tegen deze twintigste-eeuwse vorm van slavenhandel brengt Galton al zijn kracht en intellect in het veld tegen geslepen Turkse zwendelaars en Russische moordmaniakken. De schrijver Leo Rosten heeft al talloze literaire en journalistieke prijzen vero verd. Hij is deskundige op het gebied van de sociologie en politicologie, wat hem in dit boek uitstekend van pas blijkt te komen. (Born-paper- back no. 21, 224 blz. 5.90). Rj, 6 sa<> mtMssg Wat moet er eigenlijk nog gezegd worden van de TV-e- ditie der Forsyte Sage II? Zo er iets gemeengoed is gewor den, dan wel dit boek. De in houd is visueel door miljoe nen „verslonden". Misschien is het juist daarom dubbel aantrekkelijk de mooi ver zorgde uitgave van Bruna, Utrecht te bezitten. Een aantal jaren geleden vermoordde een Franse pastoor in het dorpje Uruffe een meisje dat een kind van hem verwachtte. Hij ver minkte het lichaam op gru welijke wijze. Hubert Gonnet heeft deze afschuwelijke ge beurtenissen aangegrepen om er in zijn boek Het grote schandaal mee aan te tonen dat het celibaat binnen de rk kerk een onhoudbare zaak is. Een weinig esthetische po ging, die minder waarde heeft daar de auteur over de wer kelijke gedachtengang van de bewuste pastoor niets weet. Hij gebruikt al die gruwelijk heid alleen om er zijn visie in te verpakken. Het boek leest bovendien moeilijk, omdat de „gedachtengang" van de pastoor steeds op de rechter bladzijden en uiterlijke ge beurtenissen op de linker bladzijden te vinden zijn. (Uitgave Bruna, Utrecht, 380 blz. 12.50). Bij Bruna is een nieuwe Si- menon: De gevangenis verschenen. De titel is sym bolisch voor het onvermogen van de hoofdpersoon, een jon ge tijdschriftuitgever, om buiten zichzelf te treden en een wezenlijk contact met een ander mens op te bou wen. Die ander is zijn vrouw. De hele schijnwereld van ontelbare oppervlakkige vriendschappen en vrijblij vende amourettes van de man stort daarop ineen als zijn vrouw uit wanhoop een moord begaat. Hij beseft dat zijn leven niet eens een mislukking is, maar dat het nimmer iets is geweest. Deze bittere ontgoocheling voert hem tot zelfliquidatle. Een in dringende psychologische ro man, waarin de schrijver de eenzaamheid van de mens dramatisch gestalte geeft. (184 blz. 6.90). De vraag „Hoe werkt dat?, die vaak door echtgeno ten of door kinderen met een technische knobbel of om andere redenen, wordt gesteld en die we zonder na speuringen of telefoontjes niet direct kunnen beant woorden, doen de behoefte gevoelen aan goede voor lichting. Die vinden we in de serie Prisma-Technica, een uit twee delen bestaand boek onder de titel Hoe werkt dat? De ondertitel: de techniek verklaard in woord en beeld, is uitstekend gerealiseerd. In veertien hoofd stukken (hoofdgroepen van techniek) worden in totaal 366 technische systemen, apparaten, machines, produk- tiesystemen en chemische reacties op eenvoudige wijze verklaard. Wat in de tekst niet duidelijk mocht zijn, wordt het wel door de honderden tekeningen in twee-kleurendruk. Het werk staat onder hoofdredactie van ir. C. J. Lobbe- zoo en is een bewerking van de Duitse uitgave Wie funktioniert das? (ƒ15.80). Astrid Lindgren <s een knap schrijfster van kinder boeken. Van haar zijn bij Ploegsma in Amsterdam twee boeken verschenen: Michiel zet alles op z'n kop en Karls- son van het dak (vernieuwde tweede druk, 4,90). Miechiel en Karlsson, beide figuurtjes die kleine kinderen aansDre- ken. Twee verrukkelijke boekjes, voor hen die zelf kunnen lezen, maar ook voor de categorie die nog moet worden voorgelezen. En dan zowel voor jongens als voor meisjes. Noud van den Eerenbeemt heeft een voortreffelijke pen: de belofte die zijn debuut met September inhield wordt door zijn latere werk stellig inge lost. Hij is een boeiend ver teller en in zijn werk zit vaart en spanning. Uit zijn laatste roman De Berenkuil, verschenen bij de Arbei derspers, Amsterdam, blijkt zijn sociale belangstelling. De Berenkuil is een woon wijk aan de rand van Heer len, waar zich ingrijpende veranderingen voltrekken door het sluiten van de mij nen. Van den Eerenbeemt te kent de situaties in relatie met het gezin Vasterman, dat met de bedreiging van werk loosheid, ook nog een berg moeilijkheden te verteren krijgt die niet onmiddellijk het gevolg zijn van de nige- mene situatie. De verwikkelingen 'ntrlge- ren, maar er is een bezwaar: het blijft bij Van den Eeren beemt te veel vertellen, te op pervlakkig. De reacties van zijn individuen tekent hij nergens van binnenuit en dat is jammer. Het blijft daarme de slechts boeiende lektuur. (238 blz. 7.50). Brood voor stenen van Let- ty M. Russell (Ambo, Utrecht) is een boek over de apostolai- re taak van de kerk. Het zijn gedachten, gerijpt in een meerjarige ervaring als predi kant <n een „vergeten" wijk als East Harlem, New York. Het vormingswerk daar ziet de schrijfster zonder meer als zendingstaak: God wil, dat de mensen met elkaar verzoend worden. Zij heeft veel contacten met onze landgenoot prof. Hoekendijk (Hans heet hij daar) wiens visie haar denken niet onberoerd heeft gelaten. Hoewel de conclusie van Let- ty Russell niet bepaald op wekkend is (d» huidige kerkstructuren zijn op het zendingswerk zoals dat ver richt zou moeten worden, niet berekend) is haar ontboeze ming toch een optimistisch boek geworden. De schrijfster getuigt nl. voortdurend dat zij ..met ogen van het geloof" heeft leren zien, waardoor zij in die achterhaalde structu ren niet de ondergang schouwt maar de kans die wij krijgen om betere structuren te zoeken. Het realaas van een bewogen christin. (150 blz. ƒ8.90). (Van een onzer verslaggevers) diorama in een inge bouwd amphitheater zijn, waar bezoekers kunnen zien, wat er al lemaal komt kijken voor het binnenloodsen van een vliegtuig. In zijn opzet is het Aviodome dus veel uit gebreider dan het oude luchtvaartmuseum (dat rijk niet kon financie- ren. KLM en Fokker brach ten echter uitkomst en legden 750.000 gulden op tafel, het rijk subsidieer de met een miljoen, ju bileumgiften leverden een half miljoen op, zo dat men nu nog met een tekort van ruim een half miljoen zit. Dit bedrag ioleend iaar 50 jaar overigens nog maar ze- hoopt men echter met ,J ven iaar bestond). Re- aMJoc kü oib-oor to b-^u_ xz-t a/t" ven ïaar bestond). Re- (estaande KLM en ^en waarom men er gro- tokker een monu- te belangstelling voor pent: het Aviodome verwacht (het oude mu- In «JnTiinhnl Het koe- seum kreeg in zeven p bchipnoi. net ko 450 000 bezoekers). ielvormige bouw- In juli voigenci jaar> waarvoor vo- bij het jubileum van maand de eerste Fokker, zal het gebouw >aal is geslagen, is sereed zijn i in okto- tedoeld als een voort- ketting van het na» lionaal luchtvaart- NQnuseum, dat zo- kis bekend moest verdwijnen toen het een is een eind gekomen «,.ii j aau de onzekerheid over bude Schiphol werd gesloten. Het Aviodome, dat in- jelusief inrichting drie liljoen kost, zal een ield geven van de ont wikkeling van lucht- en ruimtevaart en tevens «en blik verlenen in de B toekomst. Speciale at tractie zal het bewegend acties bij elkaar te krij gen. Om de exploitatie mo gelijk te maken, heeft de luchthaven aangeboden de verliezen te dekken. KOEPEL Met zijn aluminium koepel (spanwijdte 60 meter, gewicht 45 ton) zal het Aviodome een moderne blikvanger wor den aan de ingang van de luchthaven. Even mo dern trouwens zal het binnen worden. Ruim aan de onzekerheid over óök. want de totale ten- het voortbestaan van het toonstellingsruimte museum. het koepelgebouw be draagt niet minder dan 3000 m2, terwijl daar nog eens 840 m2 bijkomen in het bijgebouw (met o.m. een bioscoopzaal). Nederlands luchtvaart- historie zal straks waar diger dan ooit kunnen worden gepresenteerd. ber (wannL_r de KLM jubileert) is het inge richt. FINANCIERING Met deze bouwplan- Toen het Atoomgebouw moest worden verlaten, zag de toekomst er aan vankelijk donker uit om dat de Stichting Natio naal Luchtvaart Museum niet over het benodigde geld voor een nieuw ge bouw beschikte en het MIA GOMMERS STEIN De atlete Maria Gom- mers, die tijdens de Olympische spe len op de 800 meter brons won, Is vrijdagavond triomfantelijk in Zuid-Limburg binnengehaald. Na ontvangsten door de burgemeesters van Sittard en Geleen werd haar in Ötein door het gemeentebestuur een receptie aangeboden. De voorzitter van de KNAU, Frans Jutte, prees de atlete voor het verstand waarmee zij de 800 meter had gelopen en reikte haar het erekruis van de Unie uit. Via luidsprekers hoorden degenen voor wie het gemeentehuis te klein bleek en die buiten wachtten daarna NTC-voorzitter Van der Heyden zijn bewondering voor de naar huis gestuurde soigneur Sjeng Collard uit en. De heer Van der Heyden zei dat de atletiekploeg de goede conditie aan hem had te danken. SCHAAKOLYMPIADE LUGANO Nederland heeft in de achtste ronde van groep B met de voorlopige cijfers van 1—2 verloren van het Cubaanse schaakteam. Pe af gebroken partij aan het vierde bord tussen Ortega (wit) en Kuijpers staat in ieder geval remise voor onze land genoot maar bij goed spel heeft hij in de ingewikkelde, combinatierijke stand nog minimale winstkansen. Door deze nederlaag is Nederland aan de kop van groep B verdrongen. Engeland bezit met eveneens een af gebroken partij (tegen Schotland) een half punt meer dan onze landgeno ten. Donner maakte aan het eerste bord tegen Garcia geen beste beurt. Een ruilvariant van het grünfeldindisch met een overgang naar een scherp middenspel gaf hij op de negentiende zet zomaar een stuk weg en deze regelrechte blunder leidde direct tot zijn ondergang. Ree boekte een verdienstelijke winstpartij op Cobo. De opening was een antimeraner waartiij aan weerszijden de dameloper diep in de pionnengelederen doordrong. Ree probeerde een afleidingsma noeuvre op de damevleugel. Cobo liep in de val en stond toe dat Ree duidelijk het initiatief overnam. Twee ver opgerukte verbonden vrij pionnen bleken toen voor de Cubaan te machtig. Langeweg-Rodriguez was een gesloten Siciliaan in de voorhand met opmars van de witte damevleugelpi- onnen. Langeweg verkreeg positio neel voordeel maar speelde enigszins gekunsteld. Na een dubieus kwali teitsoffer van Langeweg kwam Ro driguez echter beter te staan en toen de Nederlander in de eindfase een stuk moest afstaan gaf 1 ij op. LONDEN De opentenniskampi oenschappen van Wimbledon zullen volgend jaar gehouden worden van 23 juni tot 5 juli. IN AMSTERDAM EN STEIN AMSTERDAM De lawine vai, huldigingen voor onze Olympische prijswinnaars, die zich kort na de aankomst van de ploeg al hier en daar had gemanifesteerd, heeft zich nu in volle hevigheid over de hoof den van de Olympiërs uitgestort. Het min of meer officiële startsein werd vrijdagavond gegeven op hït Amster damse stadhuis, waar burgemeester dr. I. Samkalden en sportwethouder Hariie Verheij in gloedvolle be woordingen de lof zongen en voorts geschenken uitdeelden. Nadat chef de mission A. J. H. Dokkum nogeens had gezegd dat het deelnemen toch belangrijker is dan het winnen van medailles, verspreid de het gelauwerde gezelschap zich in alle richtingen. De wielrenners togen naar het Olympisch Stadion, waar de ARC Olympia huldigde, Ada Kok was te gast bij haar zwemvereniging De Futen in Amstelveen, de roeiers werden in open calèches door de stad naar het clubhuis van de AmsteL ver voerd. waar Jan Wienese tot erelte van de club werd uitgeroepen. Maa: intussen was een deel van de roei- ploeg ook al met een open rondvaart boot van de Amste' naar Willem III gevaren om daar in feestelijke stem ming het succes te vieren. GRONINGEN Het zaalhandbal team van Noord-Nederland heeft vrijdagavond in Groningen mei 1726 van Jurland (Denemarken) verloren. Bij de rust hadden de Ne derlanders nog de leiding met 12—10. De Deense topscorer was Müller met 7 doelpunten. Bij Noord-Nederland zorgden Deen (ENO) en Veen Jahn II) voor ieder vier treffers. PARIJS Het beëindigen van de Amerikaanse bombardemen ten roept onvermijdelijk de vraag op, wie meer heeft inge bonden, Hanoi of Washington. Het antwoord op deze vraag zal wel aan de historie moeten wor den overgelaten. Als er in de Vietnamese situa tie iets te voorspellen valt, is het, dat geen van de partijen waoarschijnlijk openlijk zal toe geven, dat zij ook maar één concessie heeft gedaan. Volgens verklaringen van Johnson en z(jn medewerkers werd de bom stop pas bevolen na ontvangst van verzekeringen van Hanoi, dat de communistische troepen er geen militair voordeel uit zullen trekken, de steden in het zuiden niet zullen worden beschoten, de eens gedemili tariseerde bufferzone niet misbruikt zal worden en produktieve onder handelingen voor ey vrede in het zuiden ondernomen zullen worden. De Noordvietnamezen moeten nog hun eigen versie geven van wat er achter de schermen is gebeurd. Tot nu toe hebben zij elke frase waar over zij beschikken, gebruikt om de gedachte te verwerpen dat zij weder kerigheid zouden toepassen bij een bomstop. DOEL Het duidelijk gestelde doel van Hanoi om met Amerika deel te nemen aan de Par(jse besprekingen was in de eerste plaats te praten over be ëindiging van de Amerikaanse bom bardementen en alle andere oorlogs handelingen tegen het Noordvietna- mese gebied. Door de mate waarin dit is bereikt, heeft Hanoi beslist zoiets als een politieke overwinning behaald, en de communistische wereld zal niet na laten hiermee propaganda te maken. Dit is al gebleken uit de officiële Noordvietnamese verklaringen sinds zondag, toen Johnson meedeelde, dat DEN HAAG Enkele fractielei ders uit de Tweede Kamer hebben gisteren gereageerd op de maatregel van president Johnson de bombarde menten op Noord-Vietnam te staken. Ze toonden zich allen verheugd. Mr. Biesheuvel (a.r.): Wij juichen de bomstop toe, wij hebben steeds het pleit gevoerd voor een oplossing langs politieke weg, nl ziet het ernaar uit dat de onderhandelingen lang zul len duren. De fractievoorzitter van de CHU, drs. Tilanus, verwachtte ook niet dat het einde nu in zicht is. Mr. Mommersteeg (kath. v. drs. Schmelzer is in het buitenland verwacht ook geen directe resultaten. Drs. Den Uyl (soc.) noemde het on juist de beslissing van Johnson af te doen als een verkiezingsstunt. De li berale fractieleider Toxopeus zei be nieuwd te zijn naar de reactie van Noord-Vietnam. de doorbraak vorm begon te krijgen. Hanoi reageerde hierop met „goed kope trucs om stemmen te winnen in de presidentsverkiezingen". LEGENDE De kans is er inderdaad, dat er deze week, althans bij de Aziaten, een soort legende is geboren: de legende dat de bomstop alleen was bedoeld om Humphrey meer kansen in de verkiezingen te geven. Zelfs ondanks Johnsons nadrukkelijke verklaring, dat hij de hele zomer door alle kan didaten voor het presidentschap vol ledig heeft ingelicht over de ontwik kelingen in Parijs en in Vietnam. AMSTERDAM Het eerste inter nationale onderdeel van Jumping Amsterdam is een ondubbelzinnige zege geworden voor de Duitse rui ters. Na Hartwig Steenken met Sfmo- na en Alwin Schockemöhle met Pesgoe plaatste de Fransman Lefrant zich als derde voor Hermann Schrid- de met Wartburg. Vooral de over macht van Steenken die zijn paard foutloos en zeer snel rondleidde, was overweldigend. In dit milieu hebben de Nederlanders geen rol van beteke nis kunnen speten Gerrit Maathuis was met Sieglinde als vijftiende de best geplaatste landgenoot. Tevoren was een nationaal spring concours, als opening van de Juïn- ping, gewonnen door Brugman op Goldy. Bakker met Wervelwind werd tweede. Het tweede internationale spring concours leverde een overwinning op voor de Italiaan Raymondo d'Inzeo die in de barrage twaalf ruiters te snel af was Ook Anton Ebben plaatste zich voor de barrage. Met Kairouan bleef hij slechts 1.2 sec. achter op de snelste ruiters die in Mexico medailles wonnen. De Hil versummer werd tenslotte vierde achter d'Inzo met Bellevue, Schrid- de met Dozent, en Schockemöhle met Donald Rex. ISTANBOEL De finale van het tornooi om de Europese beker voor bekerwinnaars zal op 21 mei van het volgend jaar in de Zwitserse plaats Basel gehouden worden. Het is de tweede eindstrijd van een dergelijk evenement in Zwitserland. BREDA Cees Haast, die het af gelopen seizoen bij de Franse fa- brieksploeg Bic onder contract stond, is vrijdag in Valkenswaard een ver bintenis aangegaan met Willem II/Gazelle. Haast zou volgend jaar geen kans krijgen om in de Tour de Franceploeg van Bic te starten en dat heeft voor hem de doorslag gegeven om een andere werkgever te zoe ken. Europa's veiligheid (4) Het stelen van een raket en het verzenden naar Moskou moet in We6t-Duit6land niet zo moeilijk zijn. Geen wonder dat de veiligheidsdiensten in opspraak zijn gekomen. (Van onze militaire medewerker) HET voorgaande artikel ein- t m digde met een inleidende beschouwing over de strategie van de Flexible Response. Een van de sterke punten van deze strategie is wel dat z(j de na druk lect op de eigen verant woordelijkheid van de NAVO- leden met betrekking tot de zorg voor de veiligheid. Bij de eerder van kracht zijnde ,schild-en-zwaard"-strategie was ■tet bepaald anders. Immers, deze doctrine ging in feite uit van de massale vergelding door inzet van de Amerikaanse strategische nucle aire wapens. Mede hierdoor werd Amerika praktisch alleen verant woordelijk voor de toepassing var 'eze strategie. Het zwaartepunt ligt nu dus meer op de verantwoordelijkheid der in dividuele leden. De wijze waarop zij ter bereiking van het gestelde doel hun inspanning op militair ge bied weten te bundelen, wint aan belang. Het is daarom goed de stra tegie van de Flexible Response, of zo men wil van het „aangepaste antwoord", te plaatsen in het bre der verband van de samenwerking 'ussen de leden onderling, met aan dacht voor de militaire aspectc daarvan. Uiteraard kan hierbij niet worde) ontkomen aan een bespreking var ■>epaalde tekortkomingen. Maar di' "aat onaangetast de waardering 'oor al hetgeen in de afselor—" gen lien jaren tot stand is p^brreb* Het feit dat in tijd van vrede zovee 'anden samenwerken om voorwaar den te scheppen voor de verbete ring der samenleving, laat zich niet zo maar wegredeneren. Mede door de NAVO heeft West-Europa zich snel kunnen herstellen van de in de Tweede We reldoorlog opgelopen schade. Het welvaartspeil Is zelfs zodanig geste gen, dat In toenemende mate ande ren hulp kan worden geboden bij de opbouw van hun maatschappij. Relatie Een beschouwing over de samen werking op militair gebied laat zich beperken tot een bespreking van de relatie tussen de Europese partners van het verbond en Amerika. Deze relatie nu wordt voor een aanzien lijk deel bepaald door de wijze waarop de militaire middelen van het bondgenootschap over de leden zijn verdeeld. In het algemeen kan worder gesteld dat Amerika zowel beschikt over conventionele als over nucleai re middelen, terwijl de middelen van de overige leden vrijwel uitsluitend van conventionele aard zijn. De waarde van de atoomwapens van Engeland en Frankrijk kan in vergelijking met die van Amerika wel worden verwaarloosd. Op nu cleair gebied heeft Amerika binnen 1e NAVO een duidelijke monopolie positie. Dit nu heeft bedoelde rela tie in zeker opzicht nadelig zinvloed. Zo voelen sommigen zich door df 'ominerende positie van de Vere ngde Staten van Amerika bepaal telijk bedreigd. Zij neigen er zelfs 'oo de gevolgen daarvan als eer nieuwe vorm van kolonialisme te zien. Een andere factor is de ver minderde afschrikkingskracht dei atoomwapens. Welke waarde moet nog worden gehecht aan Ameri kaanse beloften met betrekking tot de veiligheid van het Europese con tinent nu een daadwerkelijk ge bruik van kernwapens kan leiden tot zelfvernietiging? Pand Deze twijfel leidt ertoe dat men de in Europa opgestelde conventio nele middelen van de VS zoals het 7e Amerikaanse leger als eer soort pand gaat beschouwen. DU heeft weer tot gevolg dat een even tuele vermindering van deze bijdra ge ook al is die nog zo terecht het geloof in de Amerikaanse toe zeggingen nog verder aangetast. Ter geruststelling mag worden opge merkt dat nog onlangs Amerika wp derom de veiligheid van West-Ber- lijn en Joegoslavië heeft gegaran deerd. Een ander -wrijvingspunt volgt ui' de omstandigheid dat Amerika, méè- dan de overige leden, wereldpolitiek voert. Zij heeft belangrijke militai re verplichtingen verspreid over de gehele aardbol zoals in Korea, Viet nam en Zuid-Amerika. Voor bepaalde leden baart deze situatie grote zorgen. Zij vrezen niet alleen te worden betrokken bij conflicten die men niet wenst, maar zijn en in sommige opzichten ooi- wel terecht bang dat het voldoen aan al deze verplichtingen ten koste gaat van de NAVO-bljdrage. Frankrijk Dit blies is voor Frankrijk mede aanleiding geweest zich terug te trekken uit de militaire organisatie- de banden met Amerika losser ge maakt om met meer succes eigen politieke doeleinden te kunnen be reiken. Maar ook de Amerikanen zij» niet tevreden en wel in het bijzon der over de te geringe defensie Inspanning van een aantal Europes- partners. Zfj menen dat er op con ventioneel gebied bepaald meer ka worden gedaan en dat het niet aar gaat Amerika voor alle moellljkhe den te laten opdraaien Deze onte vredenheid wordt in zekere zin noi versterkt door de onmacht van Eu ropa om een grotere politieke inte gratie te bewerkstelligen. De behandeling van deze „samen verkings-problemen" wordt hier ni •fgesloten De sfeer is afdoend' ;eschetst. In een volgend artikel za nog worden ingegaan op hetgee' gedaan moet worden dan wel reed.-- is gedaa- om de spanningen te ve - minderen

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11