"Nieuwe Leidse Courant BOMSTOP STAAT VAST" ANDIJVIE Frans-Duits EEG-plan voor Britten JAMIN Rijn-Schelde eist nü kredietgaranties IfGroko Nijmeegse studenten dreigen met staking Het Kwartet V Bondgenoten ingelicht Bekendmaking verwacht In Japan houdt men vol Hanoi en Saigon in woordenstrijd waaier biscuits VOOR EURODOK OP MAASVLAKTE Picard krijgt zeven jaar Vrij zacht Octrooiraad niet naar Limburg 600GRUO 99 Vakcentralen vragen uitstel van Loonwet Donderdag 31 oktober 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen irectcur: F. Diemer oofdradactcur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stanhraitich it ghebleven mijn hert in teghenipoet!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DE AANDACHT IS IN DEZE DAGEN STERK GECONCEN TREERD OP PRESIDENT JOHN- SON EN DE NOORD VIETNAME SE LEIDER HO TSJI MINH, VAN WIE IN HOGE MATE AFHANGT OF DE KWESTIE VIETNAM VREEDZAAM WORDT OPGE- LOST. Ho Tsji Minh PARIJS De berichten over een zeer binnenkort te ver wachten stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam houden aan. Van beide kanten wordt echter officieel nog steeds volgehouden, dat géén overeenstemming is bereikt. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japanse regering uit Washington be richt heeft ontvangen over de bom bardementenstop. Alles zou in kan nen en kruiken zijn en de Amerikaan se bekendmaking zou slechts een kwestie van uren zijn. Een woord voerder van de Japanse regering sprak het bericht tegen, maar het persbureau Kyodo weigert het in te trekken. Ook de minister van buitenlandse zaken van Thailand, die gisteren uit Washington te Bangkok terugkeerde, zei dat een bomstop spoedig kan wor den verwacht. Vóór zijn vertrek had den de ontwikkelingen al de laatste stadia bereikt. De Noordvietnamese delegatie bij de Parijse onderhandelingen ont'..ende dat Hanoi „binnen het uur" met nieuwe voorstellen zal komen, als de Amerikaanse bombardementen zijn gestaakt. Een woordvoerder van de delegatie had dit volgens Reuter gis teren meegedeeld. Het Britse pers bureau houdt staande, dat het de Noordvietnamese verklaring woorde lijk heeft weergegeven. President Thieu van Zuid-Vietnam heeft vandaag weer gezegd, dat geen overeenstemming is bereikt over een bomstop. Eerst moet Hanoi instemmen met inkrimping van de oorlogsin spanning en met rechtstreekse on derhandelingen met Zuid-Vietnam aan de conferentietafel. Thieu voert nog steeds besprekingen met de Amerikaanse ambassadeur, Bunker. Generaal Creighton Abrams, Ame rikaans opperbevelhebber in Vietnam, is vandaag uit Washington terugge keerd te Saigon. Hij voerde geheime besprekingen met president Johnson, die in verband worden gebracht met een beslissing over het al dan niet staken van de bombardementen. Ondanks alle speculaties en ver wachtingen werden ook gisteren de zware luchtaanvallen op het zuide lijke deel van Noord-Vietnam voort gezet. Desgevraagd zei een Ameri kaanse woordvoerder, dat de bom bardementen zonodig onmiddellijk gestaakt kunnen worden. Koningin Elizabeth heeft gisteren het nieuwe parlementsjaar in Londen geopend. Daarvoor reed ze uit in haar „gouden koets", het zogenaamde Ierse staatsierijtuig, waarin ook haar zoon. prins Charles en haar dochter, prinses Anne (op de foto niet zichtbaar) hadden plaatsgenomen. Varijs JVij krijgen te veinig inspraak NIJMEGEN Ongeveer zevenhon derd Nijmeegse studenten hebben tn algehele collegestaking aange- ondigd voor 14 november om hun Isen tot democratisering van het on- erwijs kracht bij te zetten. Als de illegestaking niet helpt, volgt er een mtamenstaking en desnoods een Kamenstaking. Gistermiddag begon de protestbij- knkomst van de studenten met de fezetting van de aula van de Nij meegse universiteit. De studenten leven op de stoep van het gebouw laan wachten tot het college van rof. dr. E. Schillebeeck was afgelo- en en trokken daarna onder het wa- end oog van de politie de aula bin- en. Dr. Peters, die juist een college pe- ögogiek zou geven, liet de beslissing hij het veld zou ruimen, aan de ludenten over. Dezen besloten met tn kleine meerderheid tot een de- tonstratie, waarna dr. Peters vrij- (illig heenging. Tijdens deze bijeenkomst, die werd [gesloten toen om zes uur de eetzaal jn sterke aantrekkingskracht bleek hebben, werd bijna uitsluitend Esproken over de lustrumviering, laarvoor ruim 100.000 gulden is uit trokken. De betogers noemden deze (annen te duur en te oublollig. 's Avonds werd het zware geschut in stelling gebracht. Na een felle discussie met de rectormagnificus, prof. mr. baron S. van Wijnbergen, werd geëist dat het ontwikke lingsplan van de universiteit zal wor den teruggenomen omdat de studen ten daarin geen inspraak hebben ge had. Met hun stakingsdreigementen zetten de studenten hun eisen kracht bij. Ook de Utrechtse studenten willen meer inspraak. Zie pagina 9. Intussen is te Parijs een groep Zuidvietnamese functionarissen ge arriveerd. Een van hun taken is het instellen van een directe radioverbin ding met Saigon in de verwachting, dat de vredesbesprekingen binnenkort uitgebreid zullen worden, j Ook gisteren kwamen de Ameri kaanse en Noordvietnamese onder- I handelaars te Parijs bijeen. De met spanning tegemoetgeziene bijeen komst duurde nauwelijks anderhalf uur. De leider van de Noordvietna mese delegatie, Xoean Thoey, zei na afloop dat de Amerikanen slechts over vrede praten ten behoeve van de ver kiezingscampagne. BONN De regeringen in Bonn en Parijs hebben „een ver gaande mate van overeenstem ming" bereikt over de vorm van een „arrangement" van de EEG met Groot-Britannië. Dit is het resultaat van Duits-Frans over leg op het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Verschil van mening bestaat nog over de duur van de overgangsperio de en over de mate, waarin de doua nerechten tussen EEG en Engeland moeten worden verlaagd. De Fransen willen een langere pe riode en een geringere verlaging dan de Duitsers hebben voorgesteld, zo deelde een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Bonn gisteren mee. De Westduitse regering heeft voor gesteld de rechten de komende drie jaar met tien procent per jaar te verminderen zodat rekening hou dend met -de verlaging van 50 pro cent in het kader van de Kenne- dyronde de douanerechten tussen de gemeenschap en Engeland in het begin van 1972 nog slechts twintig procent van het huidige niveau zou den bedragen. Beide voorstellen, het Franse en het Duitse, zullen op de komende vergadering van de EEG-minister- raad in Brussel op 4 en 5 november worden besproken. Daarbij zal veel afhangen van de houding van de vier Zending Georgi over landing Kolonel Georgi Beregovoi hield na zijn ruimtevaart met de Sojoez 3 een persconferentie in Moskou. Hij gaf een interessant verslag over zijn reis van vier dagen en de landing met zijn capsule, die op een verbeterde manier geschiedde: Dat laatste gebeurde zó zacht, dat ik geen stootje voelde." In landingen op de vaste grond zijn de Russen meesters. Zij hebben er, zoals de Amerikanen, de zee niet voor nodig. overige EEG-landen. De Britse rege ring is niet tegen een overgangsrege ling, maar de zes moeten het eerst eens worden over een gemeenschap pelijk voorstel. morgen voordeel 300 gram van 69 voor 59 niet duur wel heerlijk PARIJS De Franse oud-prefect ïaurice Picard (61) is gisteren door èt gerechtshof voor de staatsveilig- (eid in Parijs tot zeven jaar gevan- pnisstraf veroordeeld. Hij wordt er- an beschuldigd inlichtingen te heb- (en verschaft aan agenten uit oost en est. Picard heeft te kennen gegeven, lat hij bij het hooggerechtshof in |eroep gaat. SPRÉtIK leder een draagt op zijn rug een etiket, volgens hetwelk men hem beoordeelt en dat alleen hijzelf niet ziet. BRULAT 0 Geref. Flevoland wil oecumenische proefpolder pagina i2 O Verkiezings- liacht in de ether ,Rita gaat mijn fiets maken... DE BILT Een langgerekte gordel van lage luchtdruk strekl zich uit van Noordwest-Rusland over Scandinavië en de Britse eilanden tot het zeegebied bij de Azoren. Tussen deze lagedr uk- gordel en een krachtig hogedruk- gebied boven Groenland stroomt koude poollucht tussen IJsland en Schotland de oceaan op. Een deel van de koude lucht is ech ter over Scandinavië uitge stroomd. Aan de andere kanl van het lagedrukgebied staat boven West-Europa een brede zuidelijke stroming, die zeer zachte lucht meevoert. In deze stroming is een storing over Bre- tagne naar Engeland getrokken: vervolgt zijn weg met regen en buien naar het noorden en laat daarbij het weer in Nederland vrijwel ongemoeid. Bij zuidelijke winden blijft hei dan ook zacht en op de meest» plaatsen droog weer. Vooruitzichten voor zaterdag Zon: minder dan 40 procent. Min. temp.: 1 lol 5 graden bo ven normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent. november Zon op 7.35, onder 17.12. Maan op 16.01, onder 3.09: 5 november volle maan. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De scheepsbouwcombinatie Ryn/Scheldegroep heeft in een vertrouwelijk schrijven aan de Kamercommissie van Economische zaken verklaard, dat minister De Block aan de stichting van een Eurodok op de Maasvlakte geen moeilijk heden in de weg zal leggen en dat de minister in principe de aanspraken van Rijn-Schelde op financieringshulp erkent. Rijn-Schelde maakt aanspraak op faciliteiten van de overheid op dit moment en meent dat het uit een oogpunt van werkgelegenheid en van Nederlands belang niet naar de toe komst verschoven zal kunnen wor den. Rijn-Schelde vraagt minister De Block nu te beslissen over de facili teiten (een kredietgarantie die Verol- me ook kreeg) voor de stichting van een tweede mammoetdok voor repa raties. In de tijd die ligt tussen het ge reedkomen van het Verolmedok en hel Eurodok zal Rijn-Schelde nu reeds beginnen met het stichten van een etablissement voor reparaties te water en een uiterst modern tankschoonmaakbedrijf aan de Euro poort, waarbij rekening wordt gehou den met uitgroei lot een volledige dok- en reparatiefaciliteit. SCHADE Rijn-Schelde stelt zich positief op waar het gaat om samenwerking met Verolme voor gebruik van het Verol medok. omdat dc groep niet in staat is grote schepen te dokken. In de brief wordt echter nadrukkelijk gesteld dat Rijn-Schelde niettemin schade zal lijden en zij vraagt de minister te bepalen dat de bindend adviseurs zo nauwkeurig mogelijk de omvang van de geleden schade zullen bepalen en ook bindend zullen ad viseren over de vraag wie deze scha de aan Rijn-Schelde zal vergoeden. Rijn-Schelde verbindt haar mede werking aan het Verolmedok-project aan de vraag of deze schaderegeling bevredigend geregeld wordt. Rijn-Schelde meent dat het overleg over de taak van de adviseurs mede gelegenheid geeft te onderhandelen over vérgaande samenwerking bij het dokproject van Verolme. Over de dokken is gisteren in de vergadering van de vaste Kamercom missie het een en ander te doen ge weest. Minister De Block herhaalde zijn standpunt dat een tweede dok in aanmerking kan komen voor over heidssteun wanneer er geen gevaar meer zal zijn vpor overcapaciteit, en dat zou volgens het CIVI-rapport in 1972 zijn. De minister zei dat Rijn-Schelde voorwaarden gesteld heeft voor het medegebruik van het Verolmedok en hij zou bezien hoe deze voorwaarden gepast zouden kunnen worden in het bindend advies aan Verolme. Hij maakte bekend dat in de Stichting voor de Scheepsbouw reeds over eenstemming is bereikt op welke punten, en dat zijn er vele, samen werking geboden is. Voor -vervolg zie pagina II DEN HAAG Minister De Block van Economische zaken heeft giste ren in de vergadering van de Kamer commissie verk'aard dat de Octrooi- raad niet naar Limburg overgeplaatst zal worden, omdat met het IIB (Instituut international de Brevets) dat in hetzelfde gebouw gevestigd is, bepaalde contractuele afspraken zijn gemaakt, die een scheiding van deze twee instellingen onmogelijk maken. De minister zei met zijn collega van Financiën overleg te zullen ple gen over eventuele belastingfacilitei ten voor bedrijfstakken die overeen zouden komen een bepaald bedrag aan loonsom in spaarloon uit te ke= ren. NQg VERSER DAN VERS KWALITEITS DIEPVRIES (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De drie vakcentra len vragen de Tweede Kamer dc hearing van dc Kamercommissie over de wet op de loonvorming, die voor de volgende week donderdag was vastgesteld, en de behandeling van de wet door de Kamer, uit te stellen. Zij zijn nog niet klaar met de be studering van het wetsontwerp. Volgens het ontwerp kan de rege ring in het in principe vrije loonbe- leid ingrijpen wanneer de nationale economie ernstig dreigt te worden verstoord. Hiervoor staan de rege ring algemene maatregelen ten dien- ste, maar daarnaast ook de moge lijkheid tot het ingrijpen in afzon derlijke cao's. Een algemeen geuite wens bij de vakbeweging is, dat wanneer de re gering in-grijpt in de lonen, de inko mensverdeling niet wordt scheefge trokken. Gelijktijdig zouden maat regelen als prys- en dividendstop, "LIOEWEL indertijd uitdrukkelijk I* gezegd, dat „Kom over de Brug** een extra actie was, bestemd voor projecten waar de zendingsorganisa ties niet aan toe kwamen, blijkt nu toch, dat er mensen zijn die aan do zending van de eigen kerk minder geven dan vorig jaar. Dezer dagen is aan het licht gekomen, dat dit nadelige gevolgen heeft voor de zending van de Hervormde Kerk. De begroting voor 1969 toonde eerst zulk een groot tekort, dat besloten is vijf zendelingen minder uit te zen den (zie onze pagina 2). Voor de resultaten van „Kom over de Brug" mogen we erg dankbaar zijn. Maar eigenlijk werd het al lang tijd, dat meer aandacht dan gewoon lijk voor de zending werd gevraagd. Men krijgt wel eens de indruk, dat die er maar wat bijbungelt. Eerst komen de eigen kerken en dan Een opmerking, die een kerklid soms te horen krijgt is: „U geeft zoveel aan zending en evangelisatie; kunt u dat niet beter aan de eigen kerk geven.** Onbegrijpelijk! Zending is een vanzelfsprekende zaak voor een christen, die dat kan niet anders tegelijk wereldchristen is. Dat brengt met zich mee dat die zorgjes op het eigen kerkelijk erf in het niet vallen tegen die wereldwijde taak. En ja, dat houdt ook een nuchtere consequentie in: geld blijven geven In de geest van „Kom over de Brug", zodat de zaken dóór kunnen blijven gaan. Machts verhoudingen QNZE maatschappelijke ontwikke ling verkeert in een stroom versnelling, en zoals bij alle stroom versnellingen is dit niet zonder ri sico. Velen menen dan ook te moe ten waarschuwen, maar niet ieder ziet hetzelfde gevaar. In het bedrijfsleven is een ongeken de concentratie nog lang niet aan een eind. Er ontstaan industriële reuzen, die imponeren door hun grootte, die grote verwachtingen wekken voor de economische toe komst van ons land, die het gevoel geven goed mee te komen in de schaalvergroting van de bedrijven, die alom in Europa aan de gang is, maar die bij sommigen ook angsten oproepen. Zulk een angstgevoel blijkt zich hier en daar in de vakbeweging voor te doen. NKV-voorzitter Mertens sprak over economische machten, die ver nieuwingen tegenhouden, over twee honderd mensen die het hele Neder landse bedrijfsleven in hun macht hebben, over het boycotten van de Stichting van de Arbeid en over de noodzaak van een parlementaire enquête naar de economische machtsverhoudingen. Machteloosheid J7NERZIJDS stelt men vanuit de vakbeweging, dat ons bedrijfs leven mee moet in de ontwikkeling naar schaalvergroting van de be drijven, naar grotere efficiency en produktiviteit, teneinde de concur rentie met het buiteyland aan te kunnen en de arbeiders een steeds hoger loon te kunnen betalen. Maar wanneer men op een kwade dag opkijkt tegen de bedrijfsreuzen die gegroeid zijn, komen gevoelens van onbehagen, grenzend aan mach teloosheid. Men is de overzichtelijkheid, de con trole kwijt, en wat eerst als nood zakelijk is erkend wordt nu spoedig een samenzwering van het groot kapitaal tegen de arbeidersstand. Hiervoor bestaat overigens geen con crete aanwijzing; een dissertatie als van dr. Vinke uit 1961 over de maat schappelijke plaats en herkomst der directeuren en commissarissen van de open en daarmee vergelijkbare be sloten NV's, duidt eer op het tegen deel. Maar soms schijnt de zelfbeheersing zoek en dan slaan sommigen wat in het rond, in de hoop dat uit deze deining een situatie zal groeien die de vakbeweging meer medezeggen schap biedt bij de industriële ont wikkeling. Wij vinden dit van het NKV een weinig gelukkige houding. De histo rie heeft bewezen, dat overleg leidt tot wederzijds begrip, tot het ver wezenlijken van zaken waarbij re kening wordt gehouden met de be langen van alle partijen. Overleg kan soms langer duren dan men wenst, maar zonder overleg komt men er nooit. Elke andere actie is een vertragings actie, die moeilijk past bij de stroom versnelling waarin de ontwikkeling van ons bedrijfsleven nu eenmaal verkeert. kredietbeperking, en afremming van overheidsuitgaven, genomen moeten worden. Ingrijpen zou verder alleen moge- ijk moeten zijn voor het direct be steedbare deel van de verbeterin gen in de arbeidsvoorwaarden. By een onverbindendverklaring van een :ao zou partijen moeten worden toe gestaan een deel van de gewraakte oonstijging om te zetten in niet di rect besteedbare vorm, zoals spaar loon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1