u Koningin opende IJtunnel McCarthy stemt op Humphrey Strijd tegen polio leverde geld op VROUW ONDER KERSTBOOM GEDOOD - EIS 8 JAAR r- sa p£D In rapport ,De Achttien niets over gelijke rechten U bent toe aan de voordelen van de postgiro Verdachte werpt alle schuld op haar Broodje van 24 meter: wereldrecord MI IOORDENAAR VAN LJONAIR BEKENT INBRAAK 'ALLES BETER DAN NIXON' OOK STEUN MEVROUW KING Sensationele vrijspraak na zware eisen Publiek weet te weinig van werk der Staten KVP-, CHU- en ARP-vrouwen: Man met lioofd bekneld tussen auto en deur Groep-Harmsen gaat op in Binding Rechts Meer geld steken in preventie 1* c 9 WOENSDAG 30 OKTOBER 1968 (Van onze corerspondent) ARNHEM „Die paar biertjes waar hij niet aan mocht komen, moeten voor Joop V. de laatste druppel zijn geweest. Hij móest ze hebben; ze waren tenslotte nog in huis. De hele dag heeft hij zijn vrouw gesard. Toen ze 's avonds alleen waren, brak de hel los." Twee dagen voor Kerstmis 1967 was het, op de verjaardag van zijn 33-jarige vrouw Koosje, dat V. haar met zijn grote zakmes in de hals stak. Onder de lichtjes van de kerst boom bloedde ze dood, terwijl hij in de hoek een sigaretje rookte. „Een afgrijselijke tegenstelling," zei gisteren voor de rechtbank in Arnhem officier van justitie mr. J. H. C. Pieters, tijdens zijn requisitoor, waarin hij tegen de 40-jarige Ede- naar acht jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de rege ring vorderde. Stukje bij beetje had mr. Pieters het verhaal van Joop V. ontzenuwd. Steeds dieper begroef de schonkige Edenaar zijn gezicht in zijn handen. Als hij keek was het om een blik vol Ihaat op de officier te werpen. „Acht luur heeft hij de tijd gehad om de zaak te reconstrueren", had mr. Pie ters gezegd. „Het is een onmogelijk verhaal geworden." „Ik heb haar alleen bij haar polsen door elkaar geschud. Ze moet het mes in haar hand hebben gehad", zo was V. 's morgens krachtig aan zijn verweer begonnen. „Toen Toon Her mans voorbij was op de tv wilde ik (Van t r verslaggevers) ARNHEM Jongelui van de „hoge school voor bakkers"), het station van maalderij en bakkerij uit Wageningen.' hebben ter gelegenheid van de heden gehouden jeugdkampioensdag een stunt uitgehaald. Zij bakten een brood van 14 meter lengte en 15 centimeter breedte. Dat is dus een lengte van 75 broden en een breedte van twee broden. Het lange geval is vanmorgen op een trailer geladen en naar de Junushof in Wageningen vervoerd. Daar werd het pehoedzaam uitgeladen en in de zaal opgesteld. Dit langste brood ter wereld (er is (een kampioenschap gebroken, want het langste brood was twintig meter en werd in Nieuw-Zeeland gefabriceerd), is bij bakkerij Wieleman te Arnhem vervaardigd. Daarvoor werd een lange gaasmat- joven gebruikt, ter lengte van 30 meter. Normale broden trekken daar lang zaam door op een lopende band. Is de dertig meter afgelegd, dan is het brood goed. Nu moest uiteraard de lopende band worden stilgezet. Het merkwaardige transport en het uitladen trok veel bekijks. Voor het heel blijven was het wel nodig het brood tot het laatste toe in het blik te houden. BERGEN OP ZOOM De 21-jari- ge J. F. uit Hoogerheide, die ervan wordt verdacht de bejaarde Bergse miljonair C. Rogier te hebben ver moord, heeft ook een inbraak ge pleegd. Op 30 juni stal hij uit de geopende brandkast van huize St. Catharina te Bergen op Zoom bijna zesduizend gulden. Dat geld heeft hij later opge maakt in bars te Rotterdam en Ant werpen. naast haar gaan zitten, op de bank bij de haard." „Om lief tegen haar te doen" vToeg president mr. B. W. van Hou ten. „Ja, ik heb de lampjes van de kerstboom uitgedaan, dan is het ge zelliger. Maar ze vloog me aan. Wat er is gebeurd weet ik niet. Ik was over mijn toeren. We zijn op de grond gerold. Toen moet ze dat mes hebben gepakt." President: „De buren hebben haar horen roepen: Buurvrouw help, hij maakt me kapot. Maar zo dramatisch hebben ze het niet opgenomen. Het was normaal bij u." V.: „Het was een gewoonte gewor den. Het vloog er zomaar uit". Het was de hele dag al rumoerig geweest in het huis aan de Ranonkel laan. Joop had bier gehaald, maar na een tijdje kreeg hij niks meer. „Je zuipt te veel", zei zijn vrouw. Hij had niet mee willen eten, 's middags. Laatste dag President: „U hebt ook gezegd: Het is de laatste dag dat je leeft" V.: Nee, of het moet in drift zijn geweest." President: „Toen uw dochtertje was gaan slapen hoorde ze u roepen: Ik steek je kapot." V.: „Ik heb niks gezegd. Ik heb nooit de gedachte gehad." President: „U had het wel veel in de mond." V.: „Ja, in drift. U weet hoe dat gaat. Ik kon geen goeds bij haar doen. Het was altijd ruzie sinds die brief met niets dan lieve Koosje." President: „Was u jaloers" V.: „Nee, nooit Ik hield van haar." President: „Ze heeft toch getippeld, nietwaar?" „Ik ben er altijd tegen geweest," antwoordde V. vinnig. „Maar over haar lichaam had ik niets te vertel len, zei ze steeds." Koosje V. moet hebben gevoeld wat er ging gebeuren. Die avond zei ze tegen haar tienjarige dochtertje Leny: „Straks kom ik bij je slapen. Ik vertrouw Pappie niet." Maar die nacht lag ze op de kille vloer van de slaapkamer, bedekt door een bed- desprei. Joop had haar erheen gesleept, zijn handen en overhemd vol bloed. Verkleden Hij ging zich omkleden. Ook dat zou in het duister zijn gebeurd, net als het schoonspoelen van het mes, in de keuken. Wakend bracht V. de nacht door, tot zijn zoontje Chris 's morgens beneden kwam. „Pappa, kijk eens", riep de jongen. Toen ging Joop V. naar de politie. „Er is ge vochten, ze zal wel dood zijn", zei hij daar. Maar de laatste zinsnede ont kende hij gisteren. President: „Hebt u helemaal niets gemerkt?" V., plotseling heftig: „Nee. En lk ben er nu nog goed kwaad over dat ze me dit heeft geflikt." President, verbaasd: „Zij is om het leven gekomen en u stelt het voor of ze u een kool heeft gestoofd" V.: „Ja. Wat deed ze met dat mes" Psychiater dr. J. Leloup schetste de Edenaar als een impulsief, zwak be gaafd man, bijna debiel. „Hij is bui tengewoon agressief." Een overbuurman weerlegde een deel van V.'s verhaal. ..De kerstboom heeft de hele nacht gebrand. Na Toon Hermans keek ik uit het raam. Ze vochten. De kerstboom ging er van heen en weer." Aangepast was het in haar hals gestoten, tot drie maal toe. Als je afweert komt het niet zo diep", aldus de officier. „Het mes waarmee hij 's morgens een kerstgans slachtte, zou hij bij zijn thuiskomst in een oude jas aan de kapstok hebben gestopt. Daar moet zijn vrouw het uit hebben ge haald. Hij is de dag begonnen en geëin digd met een mes. 's.Morgens slacht te hij een gans, 's avonds vermoordde hij zijn vrouw," aldus luidde de con clusie van mr. Pieters. Raadsman mr. G. Oostindië was van mening dat er bij V. alleen sexu- ele motieven hadden meegespeeld. Haar afwijzende houding had hem alleen maar in zijn verlangen gesterkt. „Toen ze hem 's avonds weer afstootte, heeft hij zijn armen om haar heen willen slaan. De enige opzet was sexueel contact", aldus de raadsman. Hij vroeg vrijspraak om dat opzet tot doodslag niet kon wor den bewezen. U hebt immers een salaris of andere inkomsten! Kies dan ook de makkelijkste manier van ontvangen en betalen: via de Postgiro. Een handig boekje „Wat u met uw postrekening kunt doen..." ligt bij elk postkantoor voor u klaar. Daarin vindt u alles over de eenvoud en het gemak van zo'n postrekening, over de tijd- en geldbesparing, rentegevende rekeningen bij diverse spaarbanken enz. enz. ou jaak. Voor bestaande rekeninghouders (nu al 1.600.000) is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST van en voor ons allemaal WASHINGTON Volgens de ver wachting heeft senator Eugene McCar thy nu meegedeeld, vice-president Hu- bert H. Humphrey als democratisch kandidaat voor het Amerikaanse presi dentschap te zullen steunen. HU voegde er aan toe, in 1970 niet opnieuw naar een senaatszetel te zullen dingen. In 1972 zal hU ook niet streven naar de kandidatuur voor het presidentschap. Afscheid? De senator maakte duidelijk, dat hij na alles wat er dit jaar gebeurd is, geen politieke functie meer begeert. Zijn verklaring mag niet gezien wor den als een poging, weer in de gunst te komen van de democratische partij leiders. aldus McCarthy, ook niet als een suggestie dat hij de dingen die voor „Hij heeft overal een aangepaste lezing voor", aldus mr. Pieters. „Als er een nieuw gezichtspunt opduikt, komt hij met een ander verhaal. Zo moet het in zijn versie wel donker zijn binnen. Anders kon hij immers het bloed zien. Uit het rapport van de patho loog-anatoom blijkt dat het onmoge lijk is dat Koosie het mes in haar hand heeft gehad. Bijna tot het heft Koningin Juliana heeft vandaag in het hartje van Am sterdam de IJ tunnel geopend, die de langste is van ons land met zijn ruim twee kilo meter, waarvan 1039 meter over dekt (wat 31 meter minder is dan het gesloten gedeelte van de Maas tunnel) Geschiedenis van dit project: in 1935 noodzaak uitgesproken, in 1953 over aanleg beslist, in 1955 begin der werkzaamheden. Twee jaar latei- verbood de regering het werk, dat pas in 1961 mocht worden voort gezet. Nu is het dan zover. Tunnel plus bijbehorende werken kostten 350 miljoen. Zo stevig is het geheel, dat de overdekte ruimte atoombomvrij kan worden genoemd. De langste funderingspalen voor Ne derland werden bij de aanleg ge bruikt. Legt men ze achter elkaar, dan wordt een lengte van meer dan 50 kilometer verkregen. Er zijn honderden palen van 90 meter lengte gebruikt om de tunnel te funderen op een stevige zandplaat die ver onder de drassige bodem van het IJ ligt. Maastricht De rechtbank heeft reeds gisteren dc vüf personen wegens gebrek aan bewijs vrUgesproken. tegen wie eergisteren op verdenking van bet plegen van inbraken gevangenisstraf fen waren geëist van 3V& tot 6 jaar. De behandeling van deze omvang rijke zaak duurde maandag de gehele dag. Aan het eind van de zitting wees de rechtbank een verzoek van een der advocaten om onmiddelijke invrijheid stelling af, maar dinsdagmorgen vroeg reeds kwamen de rechters hierop terug. Ook zij achtten de ten laste gelegde brandkastkraken niet bewezen, en spraken de beschuldigden vrij. De „bende", die geruime tijd in voorarrest heeft gezeten, werd nog dezelfde middag vrijgelaten. Gewoon lijk wordt het vonnis eerst veertien dagen na de zitting gewezen. Provinciaal comité AR: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Er is te weinig be kendheid met het werk der Provin ciale Staten. Aldus bezorgde geluiden, die werden geuit op een maandag avond in het Groothandelsgebouw ge houden vergadering van het Provin ciaal Comité van AR-kiesverenigingen. Mr. C. J. Woudstra. voorzitter van het Provinciaal Comité, weet dit deels aan sobere voorlichting en vreesde, dat hierdoor de kandidaten voor de staten door te weinig mensen worden gesteld, aangezien de belangstelling van de le den van de kiesverenigingen vaak te wensen laat. Een wijziging in het re glement zal worden besproken. Mr. Hangelbroek deelde in zqn over zicht over de werkzaamheden van Pro vinciale Staten mede, dat er een zeer nauwe samenwerking bestaat tussen de CH- en AR-fracties, terwUl ook met de KVP incidenteel gedachtcnwisseling be staat. Hij vertelde voorts iets over de zeer veelzijdige werkzaamheden van de der tien commissies van bijstand. De ont wikkeling in de provincie is zodanig dat een planning op langere termijn noodzakelijk is. meende hij. In de discussie werd uitgebreid over het onderwerp Rijnmond gesproken. Dat de zogenaamde vierde bestuurs laag een probleem is. werd hierbij wel duidelijk. De heer N. van der Brugge, lid van Gedeputeerde Staten, stelde dat Rijnmond een proefneming is en dat het aan de overheid is te beslissen of het overgeven van gemeentebevoegdheden aan een groter lichaam door wetswij ziging tot stand moet komen. Men moet de gemeentebesturen de tijd geven naar een dergelijke ontwik keling toe t« groeien Een raamwet, waarin naar behoefte agglomeraties kunnen worden opgericht, zou hierbij een oplossing kunnen zijn, aldus de heer Van de Brugge. DE 'J-TUNNEL STAAJ^Of PALEN rooster VtodurtftHmHdofe Pyloon Ingongsgebcu* V I J DijksgracH- spate* (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Vrouwelijke leden van KVP, ARP en CHU hebben gisteravond gediscus sieerd over het Interim-rapport van de Groep van Achttien en zijn daarbij tot de conclusie ge komen, dat er nog het een en ander onder aandacht van deze Groep van Achttien gebracht moet worden. De vergadering betreurde, dat bij de Principiële uitgangspunten onder hoofdstuk C in de zin: „de erkenning bereiken van de gelijkwaardigheid en gelijke rechten van alle mensen, on geacht hun ras, religie, maatschappe lijke positie of nationaliteit", niet gesproken wordt over de sexe. Men vroeg zich af of dit zo geformuleerd was omdat de gelijkwaardigheid enz. van man en vrouw als vanzelfspre kend wordt aangenomen of dat het woordje sexe er juist met opzet is uitgelaten. Inzake punt 5 van hoofdstuk III werd de wens te kennen gegeven, dat een scherpere progressie in de suc cessierechten in de zijlinie en jegens niet-familieleden niet aanvaardbaar is indien het om kleine erfenissen gaat. Men zou aan de voet voor deze erfenissen een hoger bedrag vrij wil len stellen, wat dan door een pro gressie in de top gecompenseerd zou kunnen worden voor de schatkist. Als voorbeeld diende, dat een vrouw met gezinsverplichtingen geen aftrek krijgt voor huishoudelijke hulp, iets waar een weduwnaar met kinderen wel recht op kan doen gel den. De besprekingen werden ingeleid door mevrouw mr. M. Grooten-van Boven, die tot maart deel uittfiaakte van de Groep van Achttien. Het rap port werd verder inleidend behan deld door mejuffrouw P. F. M. van der Togt (KVP), mejuffrouw H. P. Scholten (AR) en mevrouw H. Tege- laar-Boonacker (CHU). De discussie werd geleid door me vrouw mr. W. J. R. Derksen-Koppe (AR). DEN HELDER Gistermorgen is de 22-jarige G. Aaij uit Alkmaar overleden, nadat hij met zijn hoofd beklemd had gezeten tussen een deurpost en een vrachtwagen. De man gaf de chauffeur aanwijzingen. Vermoedelijk is tussen beiden een misverstand ontstaan. APELDOORN Bij een frontale botsing tussen twee auto's op de Amersfoortseweg bij Apeldoorn was de 38-jarige mevrouw Das uit Epe op slag dood. Eén inzittende werd ernstig, drie andere lichtgewond. Het ongeluk gebeurde, doordat de bestuurder van een wagen verblind werd door een tegenligger en op de linker weghelft terecht kwam. MOSKOU Een vooraanstaande Russische wiskundige, professor Ser- gej Bernsjteyn, is op 89-jarige leef tijd overleden Hij kreeg vooral be kendheid door zijn waarschijnlijk heidstheorie. en op de partijconventie te Chicago z\jn gebeurd, vergeten heeft of vergoelijkt. McCarthy meent, dat zijn opvatting over beëindiging van het Vietnamese conflict nog steeds veel verder gaat dan die van Humphrey. Dit meningsverschil geldt ook de hervorming van de dienst plichtwet. Humphrey zou echter hebben getoond, een beter inzicht te hebben in de binnenlandse problemen van de VS, dan de republikeinse kandidaat Nixon. Voorbeld „Ik ben van plan op 5 november op vice-president Humphrey te stemmen en ik raad hen, die gewacht hebben op deze uitspraak, aan hetzelfde te doen." aldus McCarthy. Hij zinspeelde er ech ter op, dat hij van plan is, de Democra tische partij vaarwel te zeggen, aldus AP. McCarthy zei. zondag een minuut met Humphrev te hebben gebeld. Vanavond al zou hij in Los Angeles een spreek beurt voor de democratische kandidaat houden. Humphrey toonde zich erg ge lukkig over de beslissing. Hij verwacht, dat vele democraten tot de partij zullen terugkeren. Voorbeeld Ook mevrouw King, weduwe van de vermoorde predikant, heeft zich zij het onder enig voorbehoud achter Humphrey geschaard: „Van de drie kan didaten is Humphrey het meest de idee van één gemeenschap van blanken en niet-blanken toegewijd." Mevrouw King betreurt echter, dat hij zich niet heeft losgemaakt van de Vietnampolitiek van president Johnson. (Van omze parlementsredaclle) DEN HAAG Bij de aanvang van de Tweede-Kamervergadering heeft voorzitter Van Thiel gisteren een brief voorgelezen, ondertekend door de heren Harmsen, Van Harselaar en Van de Brake, waarin meegedeeld wordt dat de Boerenpartij- groep-Harmsen is opgegaan in de nieuw- opgerichte partij Binding Rechts. De heer Van Thiel zei later op deze zaak te zullen terugkomen. Mej. Goudsmit (dem.) meende dat het staatsrechtelijk onjuist zou zijn de Groep-Harmsen voortaan aan te dui den als Binding Rechts. Ondanks de oprichting van de PPR treedt de heer Aarden in de Kamer op alt Groep-Aarden. De heer Koekoek wilde graag we ten hoe de heer Kronenburg zich zou opstellen, die de brief van Binding Rechts niet heeft mede-ondertekend, en ook geen lid is van de nieuwe partij. Naar men aanneemt zal in de Ka mer de Groep-Harmsen gewoon blij ven voortbestaan, in welk geval de heer Kronenburg daar gewoon deel van kan blijven uitmaken. Onbillijk De gedachte hierachter is, dat er een onbillijkheid in schuilt wanneer iemand zijn geringe bezittingen na laat bijvoorbeeld aan een trouwe verzorgster of verzorger, die geen fa milie is, en de erfgenaam hiervan dan welhaast vijftig procent of meer moet afstaan. Bestaat de erfenis uit goederen, dan moet de erfgenaam een contant bedrag op tafel brengen, dat zijn krachten tc boven kan gaan. Ten derde werd betreurd dat in de fiscale sfeer geen aandacht in het rapport is besteed aan de zware be lastingdruk op de werkende gehuwde of gehuwd geweest zijnde vrouw. De vergadering sprak zich uit. dat dit niet alleen onrechtvaardig schijnt ten opziohte van de vrouw zelf, maar het ook een kwestie van algemeen belang is. daar in de toekomst meer en meer door de maatschappij een beroep zal worden gedaan op haar werkkracht. VRAGEN KAMERLEDEN Hebben huisartsen honoraria met 25 pet. verhoogd? DEN HAAG De Tweede-Kamer leden dr. J. H. Lamberts en mr. Th. J. A. M. van Lier (beiden soc.) vragen de ministers van economische zaken en van sociale zaken en volksgezond heid of het waar is, dat steeds meer artsen hun honoraria met 25 procent hebben verhoogd. Zij vroegen zich af of die verhoging wel gerechtvaardigd is, gezien de kostenstijging en zo niet, dan moeten de ministers volgens de Kamerleden maatregelen nemen om verhogingen binnen redelijke grenzen te houden. UTRECHT Inenting tegen kinderverlamming mag ons dan in de afgelopen tien jaar 22 miljoen hebben gekost acht tien cent per hoofd van de be volking per jaar in diezelfde tijd werd een achtmaal zo hoog bedrag „bespeerd"! Door de inentingen is het aantal poliogevallen sinds 1956 van 600 tot nul per jaar teruggebracht. Maar bovendien- zei dr. P. Gootjes van het Rijksinstituut voor de volksgezond heid vanmiddag in Utrecht op een congres, behoefde er veel minder geld te worden uitgegeven voor de verzor ging van poliopatiënten. Ook kunnen de zeshonderd mensen die nu per jaar dank zij de inentingen gezond blijven, in het produktieproces wor den opgenomen, al laat de gezondheid zich natuurlijk nooit helemaal in geld uitdrukken Op dezelfde manier kunnen volgens dr. Gootjes reumaprojecten, veilig heidsriemen en bijvoorbeeld projecten ter voorkoming van debiliteit bij zuigelingen door vroegtijdige opspo ringen en behandeling worden „door gemeten". De heer Gootjes pleitte dan ook voor het stopzetten van speciale gezondheidsbevorderende of herstel lende projecten. Hoe groter de technische mogelijk heden worden, des te meer zullen de kosten van de gezondheidszorg stij gen. De overheid zal hierbij moeten uitgaan van de wat hij noemde „kosten- en batenanalyse". Voor preventieve behandeling zal veel geld nodig zijn maar aan de andere kant kan medisch personeel op andere terreinen worden ingezet, de betrokkenen zullen hogere inkom sten kunnen verwerven en ook zal de produktie toenemen door minder ziekteverzuim. Zo zou men een „prio riteitenlijst" kunnen opstellen, waar uit de grootste baten blijken voor de bevolking als geheel. Op het ogenblik is dit de groot ste tanker ter wereld. Maar dat zal niet zo heel lang duren, want deze schepen krijgen nog om vangrijker afmetingen. De reus Universe Ireland, die in Japan is gebouwd, meet 312.000. Het schip dat de Iuchtfotograaf amper ge heel in de lenns kon krijgen is hier op weg van Koeweit naar Zuid-Ierland. Uiteraard zal zo'n berekening niet alleen door economen mogen worden opgesteld. Ook zullen er medici, psychologen en de werkers in de gezinnen bij moeten worden betrok ken. Tegenstrijdig Dr. Gootjes signaleerde een tegen strijdige ontwikkeling: enerzijds de sterke vooruitgang van de medische wetenschap, aan de andere kant meer verkeersongelukken, lucht- en water vervuiling, gifstoffen in de voedings middelen. psychische spanningen enz. De gezonde mensen (negentig pro cent van de bevolking) moeten steeds meer investeren om gezond te b 1 ij - ven. De individuele mens voelt deze behoefte niet, vandaar dat dr. Gootjes hier een belangrijke taak voor de overheid ziet. Dr. Gootjes heeft berekend dat voor bestrijding van de eerdergenoemde verschijnselen en voor inentingen 3.5 miljard in de eerstkomende vijf jaar nodig is. Dat is één procent van het nationale inkomen. Alleen de rijksoverheid kan hier door coördina tie verspillingen en doublures voor komen, meende hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9