Wijk Hoornes fungeert voor Katwijk als pil J. H. Bakkum secretaris van Noordwijkerhout Bouwbeleid Katwijk aangevallen en verdedigd Binnenkort "hearing" met alle wethouders Bej aardenwoningen in Katwijk NIEUWE LEIDSE COURANT 7 WOENSDAG 30 OKTOBER 1968 KATWIJK AAN ZEE Het bouwbeleid van de gemeente Kat wijk ten aanzien van de wyk Hoor nes is gisteren op de in de Marnix- school gehouden forumavond van de a.r. kiesvereniging met verve aangevallen en hartstochtelijk ver dedigd. Enige saillante uitspraken: „Wat de pil is voor de ontwikke lingslanden, is de Hoornes voor Katwijk". „Vanuit de lucht gezien een verschrikking. Net een blok kendoos, alles precies even recht". „Wie van Noordwjjk af komt en die afschuwelijke grauwe flat- blokken ziet, maakt meteen rechts omkeer". De uitspraak over de Hoornes als pil haakte in op een constatering uit de zaal, dat in Katwijk steeds min der baby's worden geboren. De spreker, een vertegenwoordiger in geboortetegels en dus terzake kun dig. weet dit aan de hoogbouw en het tekort aan speelruimte voor de kinderen. Hij vreesde, dat de „huur kazernes" in de Hoornes over een jaar of vijftien voor een groot deel leeg zouden staan- Onderbroeken Eén der forumleden, makelaar J. Minnee. had als praktijkervaring, dat kopers van woningen de Hoornes niet lusten. Hij gaf ze trouwens groot gelijk. „Je gaat niet voor je lol naar de onderbroeken en laarzen van je buurman zitten kijken. De Hoornes en een bepaald deel van het plan Overduin zijn duidelijke misgrepen" Forumlid aannemer M. G. Ouwe hand had andere ervaringen: „Bijna dagelijks word ik opgebeld of men alstublieft een woning kan krijgen in Hoornes of Overduin". Het tekort aan speelruimte zat velen erg hoog. Men bepleitte Mr. VAN DER PLAS overmacht voorzieningen voor grote en klei nere kinderen. Forumvoorzitter drs. A. J. van Raalte stelde de Sovjet-Unie ten voorbeeld, waar men voor de jeugd pionierspalei zen heeft met de meest fantasti sche speèlwerktuigen. Een ander punt was de vervuiling. Het forum dacht, dat hier vooral de opvoeding een belangrijke rol moet spelen. Gesuggereerd werd een uit vrijwilligers bestaande wijkpolitie op te zetten. Het grofhuisvuil, dat wanneer het langs de stoep wordt gezet, door de jeugd over de straat wordt ver spreid, zou op bepaalde punten in grote vergaarbakken moeten kunnen worden gedeponeerd. V erantwoordelijk De Hoornes werd verdedigd door forumlid T. Meyvogel, adjunct-direc teur van de dienst openbare werken, en raadslid mr. J. van der Plas. Mr Van der Plas zei, dat de A.R. fractie ten volle de medeverantwoordelijk heid voor het plan Hoornes wil dragen. Bij de beoordeling van het plan moet men in aanmerking nemen de omstandigheden waaronder het is gerealiseerd. Het was haastwerk. In 1959 zaten we in Katwijk met pro centueel de grootste woningnood van Nederland, er was geen bouwrijpe grond, terwijl elk ogenblik een bouwtoewijzing kon worden verwacht. Via een spe ciale spoedprocedure kwam het plan Hoornes van de grond, waarbij aanvankelijk een ruime plaats was ingeruimd voor de particuliere woningbouw. In juli 1963 zette de regering daar een fikse streep door in verband met de overspanning van de arbeids markt. Het plan moest ingrijpend worden gewijzigd. Een goedkoper genre huizen kreeg de overhand. Overigens moet er rekening mee worden gehouden, dat het plan nog niet af is. Volgens de stedebouw- kundige kan het worden herhaald door het in noordelijke richting om te klappen, waarbij in het noorde lijke deel aan allerlei intussen ac- cuut geworden verlangens kan wor den voldaan. Ingeklemd Klachten over de bebouwings dichtheid wees de heer Van der Plas van de hand door te verwijzen naar de ingeklemde positie van Katwijk. Ook heeft men hier te maken met dwingende planologische voorschrif ten. Over de stedebouwkundige vorm geving zei hij. dat dit het werk van deskundigen is, waarop men als in dividueel raadslid of wethouder wei nig invloed kan uitoefenen. En sma ken verschillen. Mr. Van der Plas vond het plan Hoornes niet ongunstig afsteken bij de bouw die vóór de oorlog in Katwijk is tot stand gekomen. De ontwikkeling gaat echter door en straks doen we het weer anders dan nu. De heer Meyvogel onderstreepte, dat het plan Hoornes in een nood situatie tot stand is gekomen. Het ging er in eerste instantie om zoveel mogelijk woningzoekenden te hel pen. We zaten in die dagen met de nawerking van de geboorte-explosie van 1946. De Hoornes heeft twaalf procent Een de Hoornes typerende foto: hoogbouw, hoogbouw en nog eens hoogbouw tot twaalf ver diepingen toe. Op de gisteren in Katwijk gehouden forum avond is gepleit voor meer een gezinswoningen, meer speel ruimte, een speelsere vormge ving, kortom een leefbaarder woonwijk. merkte de heer Meyvogel op, dat hierbij ook een rol heeft gespeeld, dat de minister in die tijd de systeem bouw sterk wilde bevorderen. Doorstroming Geruime tijd werd ook nog van gedachten gewisseld over de door stroming. Wil de doorstroming wor den verwezenlijkt dan heeft men een ruim assortiment aan huizen nodig. Daarover beschikt Katwijk (nog) niet. Er zijn wel huizen met een hogere huurwaarde, maar die zijn niet aantrekkelijker dan vele huizen in het oude dorpsdeel met een lage huur. Mr. Van der Plas noemde in dezen de particuliere woning bouw van doorslaggevend be lang. In de Hoornes is daar niet in voldoende mate van gekomen door het ingrijpen van de rijks overheid, maar nu is de gelegen heid daartoe veel ruimer. Hij betwijfelde echter of het huidige gemeentebestuur voldoende ge bruik maakt van deze mogelijk heid. Men heeft teveel aan dacht voor de wonin^houw. maar waarmee ziin de nrohlemen niet on lossen. Er is doorstroming nodig. De heer M°woeel geloofde niet aan de mogeliüoheid van doorstro- min? zolang de woningnood aan houdt. Hiï zag een oplossing in meer pr°miebouw. De biieenkornet, die tameliik goed was bezocht, stond onder leidin» van de voorz't.ter van de A R. kies vereniging. dp heer D J. Brouwer In het forum hadden zitting: drs. A J. ven Raalte. voorzitter, mevrouw A G. Murk-Vor-heul en de heren T Mevvogel. .T Minnee. M G. Ouwe hand en C. P. Versteegt. secretaris van de woningbouwvereniging De Brittenburg. De houtsnijdende zaken, die deze avond aan de orde ziin gekomen, zullen in een memorandum worden va.«?t?elegd en via de A R. fractie de Gemeenteraad ter kennis Worden ge bracht. Voorzitter Brouwer deelde mee, dat nog dit jaar een oDenbare fo rumavond met de wethouders zal worden belegd. Alle zaken de ge meente Katwijk betreffende kun nen dan aan de orde worden ge steld. Eerder organiseerde de a.r. kiesvereniging zo'n „hearing", die een groot succes werd. illillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllillllllllllllllll» openbaar groen. Vergeleken met andere woonwijken is dat geen laag percentage. Bovendien moet het plan nog worden afgerond met langs het Kanaal plantsoenen, een speelstrook en voetbalvelden. Van een herhaling van het plan, waarop mr. Van der Plas had gedoeld, wilde de heer Mey vogel evenwel niet weten. Ten aanzien van de vormgeving KATWIJK Voor een stuk grond tussen Kerkstraat en Commandeurs- laan wordt een plan ontworpen voor de bouw van 22 bejaardenwoningen, te weten elf woningen op de begane grond en elf galerijwoningen met een centraal trappehuis, voorzien van een centrale blokverwarming. Het plan wordt op verzoek van B. en W. in gereedheid gebracht door de Katwijksche Bouwvereeni- ging. Verhoging wedde van wethouders KATWIJK De burgemeester stelt de gemeenteraad voor de wet- houderswedden per 1 januari jl. te verhogen tot f 16.529 en in verband met de inschrijving van de 35.000ste inwoner per 1 april jl. tot f 16.902. HILLEGOM Dinsdagavond stelde burgemeester Van Niekerk de vergrote recreatiezaal/annex be- stuurs- en administratievertrekken in gebruik door de eerste stoot op het nieuwe „Wilhelmina"-biljart in de recreatiezaal van het r.k. be- j aard encentrum In en uit Sassenheim SASSENHEIM Streefkerk, G C, van Kollumerland naar Hoofdstraat 103: Mulder, R Chr, van Rijswijk ZH naar Nachtegaallaan 25. met edhtgen. Weeda, L J en 1 k; de Vogel, A M Th, van Zoetermeer naar Ws Fortuna Industrie ikade; de Regt, K, van Haarlemmermeer naar Park laan 58a; van Es, P, van Rotterdam naar Willibrorduslaan 13. Verhuisd binnen de gemeente: Homan. Chr M L met echtgen Sam- som, J en 3 k, van Hoofdstraat 325 naar Pancraszicht 3. Vertrokken: van der Vlist en echt- gen. van Duijvenbode, H en 2 k, van Warmonderweg 14 naar Lisse; Schier. L J. van Emmalaan 14 naar Enschede; Stoute, E M, van Menne- weg 5 naar 's-Gravenhage; Pikkaart, C met echtgen Lukasse, A en 2 k, van Jupitergtraat 10 naar Doetin- chem; Verdegaal, K P, van Rijks straatweg 56 naar Heerenveen; van Mullekom, J E C van Platanenlaan 26 naar Duitsland. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Sas. senheim brengen ter kennis van belang hebbenden dat zij voornemens zijn met toepassing van artikel 23 van de over gangswet Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting juncto artikel 20 der Weder- opbouwwet aan Eurowoningen n.v„ Nieuwe Parklaan 81 te 's-Gravenhage. vergunning te verlenen tot het bouwen van 128 drive- in woningen in het plan de Kooi" te Sassenheim. kadastraal be kend gemeente Sassenheim. sectie A, nr. 5682. Aangezien dit bouwplan afwijkt van het bestemmingsplan worden eigenaren van de aan genoemd perceel grenzende ea van de in de nabiiheid gelegen gronden tot en met 8 november 1968 in de gelegen heid gesteld bezwaren tegen het ver lenen van de gevraagde vergunning in te dienen Sassenheim. 30 oktober 1968. Burgemeester en wethouders van Sassenheim, J VAN KNOBELSDORFF. burgemeester B. G. J. BERNTZEN, secretaris. Burgerlijke stand SASSENHEIM Geboren: Frede- rik Christiaan Pancratius, z v C J Immerzeel en Homan, A J, Vrouwen- polderstraat 26; Caroline Desirée Maria, d v Soeterbroek, J J en Hulst, W C, Neptunusstraat 17; Simon Wil lem. z v Moolenaar, R en Rotteveel, A M. Parklaan 67; Caitharina Johanna Maria, d v Jonkman, C J J en Jan sen, C D M, Vijfmeiweg 38. Ondertrouwd: Piena, Kees Pieter. 24 jaar, te Amsterdam en Hoogen- dorp, Adriana, 22 jaar, A. van Leeu wenlaan 21; Beider, Marius, 43 jaar, Hein Baderstraat 12 en van Baggum, Cornelia Helena, 43 jaar. Utrecht, H. 13 nov 68; van der Holst, Cornelis Adrianus, 24 jaar, Meidoornlaan 3 en Roos van Raadshooven, Henriëtte Maria, 21 jaar, te Voorschoten; Hoo- geveen. Petrus Wilhelmus Maria, 22 jaar, Marijkestraat 30 en van Klave ren, Anneke Lijntje Adriana, 20 jaar te Leiden. Gehuwd: Bakker, J G en Goes, S M; Pieters, K te Venlo en Bijl, J P. Toek. adres: Venlo, Blerick, Molen bossen 496. Overleden: Kraal, C A, 89 jaar. IJMUIDEN In de Ierse wateren viel de haringvisserij na de goede resultaten van de laatste dagen hard tegen. De Nederlandse vaartuigen zochten een groot zeegebied af zonder tot enig totaal van bet kenis te kunnen geraken. Er was wel haring, maar die bevond zich binnen de visserijzone. De Ierse marine bleef nauwlettend toezien, dat de grenzen niet werden overschreden. Bü deze controle werd zelfs gebruik gemaakt van hefschroef- vliegtuigen. Het gros van de vaartuigen Is van de Labadybank verstoomd naar de Done- galbaai. De spanvissers onder de Neder landse kust troffen in de buurt van het munitieveldje redelijke hoeveelheden haring aan. In betrekkelijk korte tijd werd een lonende vangst bereikt. De totalen lagen tussen 150 en 350 kisten. De combinaties liepen rond negen uur IJmuiden binnen, waar zij snel van hun lading werden ontdaan. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donder dag: hoog water 11.59 uur; laag water 7.39 en 19.57 uur. A. G. de Jager AFWEZIG VAN 31 OKT. lot 4 NOVEMBER Waarneming Dr. A. F. Beijderwellen en I. J. W. Schonenberg. Jonge kortharige tackels te koop vier weken oud. Paul Krugerstraat 3 Katwjjk aan Zee. Verloren trouwring Inscriptie „INE" 31-7-62 Tegen hoge beloning terug te bezor gen Mevr. Pauw, Boulevard 134 te Katwijk aan Zee. NOORDWIJKERHOUT In de dinsdagavond onder voorzitterschap van burgemeester H. J. M. Bosma gehouden vergadering heeft de ge meenteraad van Noordwijkerhout aan de heer P. J. de Jong (62 j) op diens verzoek om gezondheidsrede nen eervol ontslag verleend als ge meentesecretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand met ingang van 16 januari 1969. Als volgende punt op de agenda stond de benoeming van een nieuwe gemeentesecretaris, waarvoor burgemeester en wethou ders een aanbeveling hadden inge diend met als nr 1. de heer J. H. Bakkum. hoofdcommies-comptabele ter gemeentesecretarie van Sassen heim en nr. 2 de heer E. Scheepstra, secretaris der gemeente Medemblik. Voordat tot stemming werd overge gaan, beraadslaagde de raad over de keuze gedurende ruim een uur achter gesloten deuren. Na heropeni£ -an de vergadering brachten 12 raadsleden hun stem uit op nr. 1 van de aanbeveling en 3 op nr. 2, zodat genoemde heer Bakkum (35 j.) uit Sassenheim be gin volgend jaar de heer De Jong als gemeentesec-etaris zal opvolgen. Na een uitvoerige gedachtenwis- seling, waarbij de door Leiden aan gekondigde belangrijke investerin gen een belangrijke rol speelden, sprak de raad zich overeenkomstig het voorstel van b. en w. in beginsel uit vóór de vorming van een streek- energiebedrijf ter vervanging van de Leidse fabrieken van Gas er. Elek triciteit. Realisering van een en an der zal echter wel enige jaren vor deren, want daarbij zijn niet minder dan 30 gemeenten betrokken. Beroep ongegrond Het beroep van de heer C. J. v.d. Burg tegen een hem verleende bouwvergunning voor een kas, om dat daarbij de voorwaarde zou zyn gesteld, dat hij een bedrag als ex ploitatiebijdrage zou moeten beta len, werd ongegrond verklaard, om dat in de bouwvergunning die voor waarde niet was opgenomen, doch wel op hetzelfde formulier de ex ploitatiebijdrage was vastgesteld. De exploitatieverordening kreeg hierbij echter wel bijzondere aan dacht en duidelyk werd. dat inder tijd bij de vaststelling r.iet alle con sequenties door de raadsleden vol ledig waren overzien. Op verzoek van de heer Timmer zegde de voor zitter toe, dat bedoelde verordening nader onder de loep zal worden ge nomen. De Jongerensociëteit „Ante Por tas" kreeg de door haar gevraagde startsubsidie voor het organiseren van 'n vijftal gespreksavonden voor alle plaatselijke jongeren van 17-20 jaar en andere belangstellenden. Met het voorstel van b. en w. om de panden Dorpsstraat 23 en 25, eigendom van de heer N. G. v. Noort onbewoonbaar te verklaren ging de raad akkoord, nu uit een ander ad vies van de Inspecteur van de Volks huisvesting is gebleken, dat echt goed bewoonbaar maken van deze panden werkelijk toch een econo misch niet verantwoord groot be drag zou eisen. Met deze beslissing kwam de raad terug op zijn eerder genomen besluit om het beroep van de heer Van Noort tegen een aan schrijving verbetering der woningen ongegrond te verklaren. VALKENBURG Mar gr eet van der Perk, Katwijkerweg 27, en Dick Klut (Amersfoort) trouw den gisteren in Valkenburg. Mar- greet is onderwijzeres aan een la gere school in Eemnes en haar hele klas (de eerste) was naar het verre Valkenburg gekomen om de juf als bruid te zien. De klas stond aangetreden toen- het bruidspaar de Geref. kerk voor de kerkelijke bevestiging van het huwelijk be trad. In de dienst ging ds. J. Snoey te Katwijk aan Zee voor. In Het Haagse Schouw werd na afloop een receptie gehouden. Het adres van het jonge echtpaar is Tuin straat 18, Amersfoort. LISSERBROEK Voor de reali sering van het uitbreidingsplan „Lis- serbroek" is het noodzakelijk dat de gemeente de eigendom verkrijgt van een gedeelte ter grootte van 800 m2 van het perceel Deze grond is be stemd voor wegaanleg, woningbouw en openbaar groen. B. en W. stellen de raad voor voorlopige goedkeuring te hechten aan onteigening. NOORDWIJK - Dinsdag 5 no vember spreekt 's avonds om 8 uur in het Geref. wijkgebouw ds. H. J. Hegger uit Velp over „Een kijk op de r.k. geloofsbelijdenis". In de Noord In de Noord bleef alles bij het oud*. Dit betekende voor de treilers in de buurt van 60 NB trekken van door elkaar 60 manden hoops, waarbij de koolvis een overheersende rol speelde. Bij 58 NB was de schelvis nog steeds de meest voorkomende vissoort. Hier van kreeg men uit elke trek ongeveer 25 manden aan boord. Die gingen ver gezeld van enkele manden makreel, wijting, gul en kleine haal. Onder de kust De grotere kotters in de omgeving van 55 NB haalden uit elke poging zo'n 20 manden schelvis, gul. wijting en soms makreel boven water. Het niet zo beste weer vormde voor de loggers en kotters onder de Nederlandse kust een niet altijd te overwinnen obstakel. De boomkorschepen moesten de strijd zelfs staken. Zij zochten de thuishavens weer op. De andere vaartuigen konden in actie blijven, maar hun vangsten bevonden zich onder de maat van de voorgaande week. BU de routeboelen De schepen in de buurt van de route boeien konden nog niet op dreef komen. In het gunstigste geval leverde een trek dertig kilo tong en een paar manden andere vis op. Heel wat vaker moest met twintig kilo tong en een schijntje aan schol genoegen worden genomen. Rondvis werd vrijwel niet gevangen. Ook de tarbot liet zich van de slechtste kant zien en gaf niet thuis. Wat er was Aan de IJmuider markt verschenen 32 vaartuigen. Zij zorgden voor een aanvoer van 4710 kisten vis, waarvan 750 kisten schelvis, 280 kisten wijting, 210 kisten gul en kabeljauw, 130 kisten kleine gul, 660 kisten koolvis, 130 kisten treilharing, 800 kisten span- haring. 160 kisten makreel, 60 kisten haai, 720 kisten schol, 95 kisten tarbot. 215 kisten diversen. 375 stuks stijve kabeljauw en 25.000 kilo tong. Verder waren er 40 kleine kisten schelvis, 50 kleine kisten wijting, 1340 kleine kisten haring en 510 kleine kisten makreel. Tong De tong moest nog verder terug. Het slechtste gemiddeldet was met een no tering van ƒ3,65 tot ƒ3,52 voor de groothandel. De slips deden het met een koers van 3.69 tot ƒ3,59 nauwelijks beter. De kleinmiddel en de tong 1 vielen met een notering van gemiddeld amper vier gulden met een flinke smak van hun voetstuk. Ook de grote tong had met een notering van ƒ4,33 tot 4,26 weinig in de melk te brok kelen. Voor de tarbot nam de belangstelling eveneens af. Na een inzet van ƒ5,60 werd op de laatste afslag niet meer betaald dan ƒ5,10. De heilbot stond met een notering van 7,70 tot 7,20 heel wat meer in de gunst. Schol Voor de schol was niet veel eer weggelegd. De grote en grootmiddel zakten na een redelijke start van 58, weg tot ƒ42,De kleinmiddel en de schol 1 konden met een notering van 45.tot ƒ38,ook niet veel goed doen. De tweetjes maakten het in negatieve zin heel erg bont door na een inzet van ƒ32,voortdurend voor 15,van de hand te gasm. Haring De haring bereikte een top van ƒ34,Later moest hiervan een tientje worden prijsgegeven. De goede kwali teit makreel hield zich met een top van ƒ44,behoorlijk staande. De mindere soort was meestal voor ƒ22,20 te koop. Schelvis Bij de schelvis eiste de grootste soort met een hoogste bod van 85, weer de meeste aandacht voor zich op. De braadschelvis werd bijna niet aan gekeken. Heel even werd ƒ31,be taald, maar het grootste gedeelte ver wisselde voor 17,— per kist van eigenaar. De gul verloor wat terrein, doch er werd weer ruim afstand ge nomen van de kattencentrale- De klein ste soort schommelde tussen ƒ36,en ƒ30,de grootste soort haalde een top van 46.— en was onder de ƒ41, niet te krijgen. Vandaag aan de markt Vandaag meldde zich aan de IJmui der markt onder meer de KW 170 An- niet Hillina met 275 kleine kisten di versen. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 450 kisten wijting, 120 kisten kleine gul. 157 kleine kisten haring, 15 kisten makreel. 70 kleine kisten makreel, 50 kisten pilchards. 160 kisten schol en 1600 kilo tong. KATWIJK Morgenavom om half acht spreekt in bet gebouw Loiiwe- straat voor de geref. gemeente In Ned. ds. F. Mallan. Verbroken verloving bracht straatmaker op het slechte pad DEN HAAG Een 21-jarlge straatmaker uit Leiden was 2 augus tus uit de gevangenis ontslagen. Vijf dagen later reed hij rond in een ge stolen auto, die tevens als slaapge legenheid dienst deed. Verdachte was na een verbroken verloving op hel slechte pad geraakt en had er inmiddels weer wat straffen op zitten. waarbij tw?e maanden voor waardelijk. De officier van justitie nam aan, dat die twee maanden wel ten uit voer zouden worden gelegd en eiste acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het vonnis werd ten slotte vijf naanden gevan genisstraf, waarvan twee voorwaar delijk en met aftrek van vooraireat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7