Duitse veiligheidsdiensten in opspraak door spionage Medisch team: verhalen hongersnood overdreven Vestiging Amerikaans Limburg door l bedrijf in ging niet CRMS IN LUXEMBURG Kijkgeld ■Rl Luedke dupe complot? Chefs worden verhoord Raket per luchtpost Drie Indonesiërs voor vuurpeloton Levenslang voor vroegere SS-er Veel hulp nodig in Nigeria 5 WOENSDAG 30 OKTOBER 1968 W op d van l]ks dag IJKS sdag Chrysanten! Zeeën san kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. Zeg het met bloemen. BONN Dat het met de Westduitse veiligheid niet zo goed is gesteld, blijkt wel uit het feu, dat het voor een paar gewiekste jongens een koud kunstje is een drie meter lange Side winder-raket van een basis te stelen en als vrachtgoed met een normale lijnvlucht naar Moskou te zenden. Dan zijn er nog andere spionage-zaken, merkwaardige sterfgevallen en verdwijningen onder hoge en lage militairen en regeringsautoriteiten. De Westduitse veiligheidsdiensten zijn iin opspraak gekomen. De zaak is zo ernstig. dat Bondskanselier Klesinger, zoals we gisteren reeds be richtten, besloot persoonlijk in te grijpen. Staatssecretaris Karl Carstens is nu bezig de hoofden van de drie Duitse veiligheidsdiensten te verho ren om zo spoedig mogelijk een rap port uit te brengen aan de Bondskanselier. De grootste Deze veiligheidsdiensten zijn de BND, de BAV en de MAD. De BND was de vroegere Gehlen-organisatie, genoemd naar zijn vroegere oprich ter, de nazi-generaal Reinhard Geh- len. Het is de grootste Europese spio- nage-organisatie met naar schatting 5.000 agenten in de gehele wereld. Hoofd is generaal Wessel, die zijn >lft l H.1 ing n W rsprl htf DC) iv "V 3 Kol Rol O Bi 'ijn- ni H Ishoi DEN HAAG Het ministerie van economische zaken heeft onlangs vergeefs een Amerikaan- se onderneming geprobeerd te bewegen zich in Limburg te vestigen. De Atnerikanen voel den er echter niet voor. Het bedrijf had reeds een vestiging in België en het ging om een tweede bedrijf, waarvoor Limburg in aan merking kon komen. Bij het contact met de Amerika nen, aldus beantwoordt minister mr. L. de Block het Tweede Kamerlid Oele (soc) waren de Limburgse instanties en met name het bureau Staatsmijnen nauw betrokken. Het is echter niet tot een definitief aanbod gekomen omdat de Ameri kaanse onderneming geen interesse had de vestiging in Limburg te bestuderen. Zij die deze zaak op het ministerie tot te imm gem hel g ei ht o Poel (7) Ik heb grote waardering voor mr. j Van Doorn. Het wordt de hoogste tijd, j dat de handhaving van het gezag met i krachtige hand geschiedt, want er is 1 al genoeg bedorven en verwoest in de Nederlandse volksziel. Met grote ergernis moeten wij j steeds opnieuw horen hoe voor radio en tv van bepaalde zijde van tijd tot j tijd het gezag door het slijk wordt i gesleurd. Al is Frits v. d. Poel nog j zo'n bekwame medewerker, hij heeft bewezen zijn gaven en talenten ook - dienstbaar te maken voor het onder mijnen van het gezag. Gelukkig zijn er in ons land nog I mannen met belangrijke functies, die niet aarzelen om de rotte plekken in a de Nederlandse samenleving uit te snijden. Ooltgensplaat P. Bom Frits v. d. Poel (8) Het is voor mij onbegrijpelijk dat er nog inzenders zijn die het ontslag van F. v. d. Poel afkeuren. Het feit dat nij een minderwaardige canard lanceerde t en naturisten wilde laten optreden [j bulten de ruim gestelde afspraken om II deed bij mr. Van Doorn terecht de ij studiodeur dicht. Een moedige daad om juist zijn po litiek radicale medestander voorgoed de KRO-laan uit te sturen. Hopelijk heeft deze aanpak gevolg. Bij de VPRO? Voorburg G. C. Severijn Frits v. d. Poel (slot) Van der Poel heiligt de middelen- Botterdam K. H. Oltmans hebben behandeld, waren geheel op de hoogte van de financiële facilitei ten, die geboden konden worden, al dus minister De Block. LUXEMBURG Premier Pierre Werner heeft vandaag bij groother tog Jan van Luxemburg het ontslag van zijn regering ingediend. Gisteren besloot de regering af te treden in verband met een meningsverschil ln de regeringscoalitie tussen rooms-ka- tholiekcn en socialisten over het soci ale beleid. Groothertog Jan is juist terug in Luxemburg van een bezoek aan de olympische spelen in Mexico. De verwachting is, dat de Groot hertog het parlement voortijdig zal ontbinden en nieuwe verkiezingen zal uitschrijven. De verkiezingen hadden in juni 1969 moeten worden gehou den. In het Luxemburgse parlement beschikken de christen-socialen over 22 en de socialisten over 21 zetels. Het parlement telt 56 leden. De op positie bestaat uit liberalen en com munisten. DJAKARTA In Indonesië zijn gisteren drie communistenleiders voor het vuurpeloton terechtgesteld ondanks een dringend verzoek van de Russische president Podgorny om hun levens te sparen. De drie mannen waren ter dood veroordeeld voor hun aandeel in de mislukte staatsgreep van 1965. Presi dent Soeharto wees een maand gele den hun gratieverzoeken af. De tercchtgestelden zijn: de voor malige leden van het Politburo Soe- disma en Njono en het vroegere af delingshoofd in Djokjakarta, Wirjo Martono. Ook zijn gratieverzoeken van de ter dood veroordeelde chef van de communistische inlichtingendienst Sjam en van brigade-generaal Soe- pardjo afgewezen. Ontkend werd evenwel dat ooik zij gisteren zijn doodgeschoten, zoals militaire krin gen eerder hadden beweerd. Hagen-Heinz Jentzsch (51 jaar) een vroegere sergeant van de SS is giste ren tot levenslang veroordeeld we gens zijn aandeel in de moord op 10.000 joden in de jaren 1941-'42. Hij had meegedaan aan het zogenaamde „dodenbad" in een Oostenrijks con centratiekamp. Verder werden veroordeeld Helmut Kluge (48 jaar) een handelsreiziger uit Flensburg tot 8 jaar en Alfons Gross uit Iserlohn tot zes jaar. Bei den waren eveneens bij de SS. hoofdkwartier heeft bij Pullach bij Muenchen. Hij is slechts verant woording schuldig aan Bondskanse lier Kiesinger. De tweede veiligheidsorganisatie, de BAV heeft tot taak de grondwet te beschermen. Hoofd is de vroegere rechter Hubert Schruebbers. De MAD is de militaire contra-spionage. Ze wordt geleid door een hoge mili tair, die rechtstreeks rapporteert aan minister van defensie Gerhard Schroeder. Naar Moskou De gehele spionage-affaire nam gisteren een sensationele wending, toen de officier van justitie in Karlsruhe Ludwig Martin onthulde, hoe een vliegtuigraket en twee kost bare navigatieinstrumenten van een Westduitse luchtmachtbasis Zeil bij Neuburg aan de Donau waren ge kaapt en gewoon als vrachtgoed naar Moskou werden verstuurd. In april 1967 werd de eerste diefstal gepleegd De in Polen gebo ren piloot Josef Linofski uit Krefeld en sergeant-majoor Diethard Kr.ope, een Starfigheterpiloot, waren de da ders. Zij zijn inmiddels met een ze kere „meneer gearresteerd. Knope smokkelde Linofski in de koffer van zijn auto de basis binnen. Het apparaat haalden de heren uit een afgesloten hangar. Zij reden het op een kruiwagen naar de rand van de basis, waar een auto stond te wachten. Daarna zorgden de heren voor de normale verzending naar Moskou. Op een wagen Aangemoedigd door dit succes sloe gen de heren in oktober 1967 op nieuw hun slag. De buit was nu een drie meter Sidewinder-raket, die op een handwagen werd gelegd en zo buiten de basis gebracht Weer stond een auto gereed voor het vervoer. Officier van justitie Ludwig Martin vond het onbegrijpelijk, dat deze diefstal niet was ontdekt. De raket stak een heel eind achter de auto uit. Maar men reed er rustig mee weg. In een stad in de buurt hebben de man nen de raket in een kist verpakt en franco per luchtpost verstuurd. Verder is dit voorjaar nog een na- vigatie-instrument van de Hannover Messe gestolen en naar Moskou verstuurd. Geen verband Ludwig Martin ontkende, dat er verband zou bestaan tussen de zelf moorden van drie hooggeplaatste West duitse officieren. Alleen de aan het NAVO-hoofd- kwartier verbonden admiraal Her mann Luedke van Schending, die plotseling overleed wordt van schen ding van de staatsveiligheid ver dacht. Een andere geheimzinnige affaire is de zelfmoord van generaal-majoor Horst Wenland, die onder-directeur van de contra-spionage was en luite nant-kolonel Johannes Grimm, die verbonden was aan het ministerie van defensie. Zij beroofden zich respectievelijk 8 en 18 oktober van het leven. Dan moet nog de mysterieuze ver dwijning worden genoemd van de aan het ministerie van defensie ver bonden Hergard Boehm, die sinds 21 september niet meer is gezien. Gisteren kwam er eindelijk wat licht in de affaire van de 48-jarige Gisela Mock, secretaresse van het ministerie van defensie. Zij zou naar Oost-Duitsland zijn gevlucht. Nu zou ze zich ergens bij de Westduitse poli tie hebben gemeld. Door het verongelukken van een benzinetankwagen vlak voor het Colosseum in Rome werden dit gebouw en ook enige andere Romeinse ruines tn de benzine gedrenkt. Men wal de hele nacht bezig om alles op te ruimen. Door dammen op te werpen kon voorko men worden dat het Forum en een station van de ondergrondse de gevaarlijke vloeistof te verwerken kregen. Complot Volgens de Bayers Kurler (het blad van Franz-Josef Strauss) zou admi raal Hermann Luedke het slachtoffer zijn geworden van een geraffineerd communistisch complot, om wantrou wen te zaaien onder de NAVO-Ian- den. Luedke was reeds benaderd door communistische agenten en kende er enkele. Hij meldde steeds alles aan zijn meerderen. Het blad vindt het vreemd, dat hij de bewuste film met geheime opna men bij een gewone zaak zelf liet ont wikkelen en niet aan zijn opdracht gever doorgaf. Dit is absurd. Boven dien stond op deze microfilm een op name van zijn eigen auto. Het bewijsmateriaal tegen de zestien dagen geleden dood gevonden Luedke (de oorzaak is niet opgehel derd) was te volmaakt.... (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het medisch team dat het Nederlandsche Roode Kruis op 15 juli naar Nigeria uitzond, is terug in Ne derland. Gisteren vertelde dokter C. M. Dijkhuis, lid van het team, dat in zijn standplaats Nsukka in Nigeria hard gewerkt is om de ergste nood van de bevolking te lenigen. „We hadden de ergste verhalen gehoord over de hongersnood, maar toen we in Nsukka aan kwamen hadden we de indruk dat deze sterk overdreven wa ren", zei dr. Dijkhuis. Hij ver- Dr. G .J. Lammers heeft gisteren in de Rolzaal afscheid genomen als directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst, de RVD. Vele goede wensen en even zovele handdrukken. Hier is minister-president De Jong aan de beurt. Minister-president De Jong, oud-premier Zijlstra, oud-minister president Marijnen... zo zou ik nog een hele rij belangrijke namen kun nen noemen. Ze waren bij elkaar in de Rolzaal om afscheid te nemen van de direc teur van de Rijksvoorlichtingsdienst dr. G. J. Lammers, die per 1 novem ber met pensioen gaat. Dr. Lammers zelf zou deze voor gaande zin als onvolledig beschou wen, want het „ambtelijk" afscheid gold evenzeer zijn vrouw, die zoals hij het zelf uitdrukte „in tijden van spanning altijd naast en achter mij gestaan heeft". Afscheid dus van de heer èn me vrouw Lammers. Met speeches van minister-president De Jong; de voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Journalisten, de heer Van Raalte; de voorzitter van hel Genootschap van Hoofdredacteuren, mr. Stempels, en de voorzitter van de Buitenlandse Persvereniging. Speeches vol hartelijke lof en waardering, die zo bleek ln he.1 dankwoord van dr. Lammers. ont roerd hadden, maar toch met de no dige afstand aanvaard werden. Een ambtelijke loopbaan gaat nimmer over rozen alleen. Dr. Lam mers heeft daarenboven in zijn zestienjarige functie als directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst stormen moeten weerstaan. En ook daarvoor. In de bezet tingstijd belandde hij in gevangenis en concentratiekamp. Nu het afscheid. Na de speeches een lange, lange rij van handen drukkers. Geschenken, bloemen, hel erelidmaatschap van de Buiten landse Persvereniging en bovenal de benoeming tot commandeur in de Huisorde van Oranje. Dat is allemaal heel belangrijk maar mij imponeerden de woorden van dr. Lammers zelf het meest. Df schep zout waarmede hij de toege zwaaide lof nam bijvoorbeeld. Vooral echter zijn opmerking, dat het zo moeilijk in te denken is dat met een datum opeens een werk kring wegvalt en dan zijn terugblik „Niet in de details" Van de studietijd aan de V.U. waar het begrip „gezag" zo'n an dere inhoud had dan er thans aan gegeven wordt. Van de ervaring, dat een mensen leven „geleid" wordt, vaak boven ons begrijpen. De tijd van gevan genschap, waar geen toekomst ach ter schijnt te liggen en dan toch de bevrijding en de thuiskomst. En nu de blik op de nieuwe toekomst, weer onbekend, maar vol vertrouwen te gemoet gegaan. Bij het handenschudden viel me op, dat mevrouw Lammers al die mensen ook kende En het ging om enige honderden! Die honderden hebben als geheu- Tenstuntje voor later ook een herin neringsboek gevuld met hun hand tekeningen, al dan niet voorzien van een extra bijschrift Overigens, eerlijk is eerlijk, het was enig weer zo alle oude en min der oude bekenden, die in de loop der jaren verworven zijn, eens alle maal bij elkaar te zien Het was dan ook een receptie. die heel geani meerd was. Het duurde lang voordat de laatste jas uit de garderobe, die in de ietwat onttakelde Ridderzaal was ingericht, gehaald werd. bleef met de vier andere team leden, dr. P. J. Tollenaere en de zusters M. G. v. d. Wal, M. E. A. Joosten en M. F. van den Meu- lengraaf, drie maanden in het door oorlog en ziekten geteister de gebied. In Nsukka beheersen de federale Nigeriaanse troepen het gebied. Met twee landrovers reisde het team dor pen in de omtrek af en hield daar voor vijf- zeshonderd mensen per plaats een polikliniek. „Het grootste deel van de bevol king had zes maanden geen me dische verzorging gehad. Daar was dringend behoefte aan", aldus de 27-jarige dokter. De plaats, waar het team heeft ge werkt is geen noodgebied meer, om dat de Federalen de medische zorg voor de bevolking weer op zich na men. In de ziekenhuizen werden niet alleen militairen meer verzorgd, maar ook burgers, die de oorlog zat zijn en popelen om hun akkers weer te gaan bebouwen. Geen moord „In ons gebied werd niemand door de Nigerianen doodgeschoten" Met deze opmerking ontzenuwt dokter Dijkhuis de verontrustende oerichten in deze richting. „De officieren van het Federale gouvernement streven weer naar samenwerking met de Ibo- bevolking". De soldaten in het oerwoud noem de de arts een stel huurlingen die louter uit financiële overwegingen de bevolking uitmoorden en aan het plunderen slaan. „Op het aantal sterfgevallen ont breekt elke controle, omdat de mensen na het ondergaan van een medische behandeling de bossen in trekken en niet meer terugkomen". De direkteur-generaal van het Ne derlandsche Roode Kruis, de heer A. van Emden, deelde mee, dal Je hulp verlening bijzonder zwaar was ge weest „De kosten in beide ge- vechtsgebieden bedragen ongeveer 35 miljoen Zwitserse francs per maand. De DC-6 blijft zeker tot 10 noveml>er dagelijks voedsel overbrengen naar Biafra en neemt eventueel evacués mee terug. Door de luchtbrug Is het sterftecijfer aanmerkelijk gedaald. Het Biafra-Comité heeft tot op heden drie miljoen gulden geëffectueerd. Vier miljoen zeshonderdduizend mensen hebben nog hulp op langere termijn nodig in de vorm van voedsel en geneesmiddelen", zei de heer Van Emden. De Rode Kruis-direkteur-gcneraal vertrekt waarschijnlijk dinsdag a.s. naar Genève voor het uitwerken van plannen om massale hulp te verle nen. Het Internationale Comité zal deze taak waarschijnlijk aan de Liga van ht Rode Kruis overdragen, opdat meer hulp kan worden geboden. De Liga werkt namelijk nauw samen met het Rode Kruis van het land waaraan hulp geboden wordt. (Vervolg van pag. I) De heer Voogd (soc.) stelde voor bezitters van kleuren-tv's een extra bijdrage te laten, betalen. In eerste instantie voelde ook freule Wttewaall van Stoetwegen (c.h.) voor deze ge dachte. De minister beklemtoonde dat deze heffing tn verband met de nodige controle meer kosten dan opbrengsten mee zou brengen. Bovendien heeft een onderzoek van de PTT uitgewezen dat de bezitters van kleuren-tv's relatief sterk ln de lagere inkomenscategorieën te vinden zijn. De heer Voogd trok hierop zijn amendement in. Roemenië De heer Vonhnff hield het bekend-, liberale pleidoo- voor een nationale omroep. Hij -npi-nde dat onlangs bij tv-reportages uit Roemenië van een enorme verspiring en Inefficiënte werkwijze sprake was geweest. De liberale woordvoerder werd krachtig bestreden door ae heer Schakel (aj.) Er zijn in Roemenië twee tv-ploegen van elk drie man geweest. Terwijl de Duitse omroep een nationale om roep ongeveer een dozijn mensen in Roemenië had De heer Vonhoff voert volstrekt onvoldoende argu menten aan. aldus de heer Schakel. In september bijna 10.000 huizen erbij DEN HAAG In september zijn 9.895 nieuwe woningen gereedgeko men. Vorig jaar september waren er dat 11.027. De laatste jaren kwamen in september gemiddeld 9.019 wonin gen klaar. De heer A. van Emden, directeur- generaal van het Nederlandsche Roode Kruis, reikt de legpenning uit aan drie leden van het hulp team. V.l.n.r. de heer Van Emden, zuster M G. v. d V/al, dokter G M Dijkhuis en zr. M. F. van den Meulengraaf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5