GEEN BELETSEL MEER VOOR EEN BOMSTOP MhhHËA JAMIN Commentaren Episcopaat gaat met Rome praten Kijkgeld wordt f 75 per jaar OLGA Het Kwartet Goud voor de kat van Ome Willem Tliieu zou nu akkoord gaan Geallieerden en communisten Bevrijdingsfront wordt niet erkend HIT WEER Zacht weer Voortaan één omroer rage choc, menagerie ISO gram van 109 voor 95 Parijs zet door met H-bom Na vier dagen Sojoez-3 geland Dayan waarschuwt Egypte weer ZCS glanzende onderzettertjes N V Claus wil surséance in etui Kennedy-stichting gaat armoede bestrijden Nieuwe Leidse Courant Woensdag 30 oktober 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het regende weer gouden platen in Vinkeveen en de artiesten ondergingen dat met een zekere routine. Want het is al de derde keer dat gouden langspeelplaten worden uitgereikt met liedjes uit de tu-serie Ja zuster, nee zuster van Annie Schimdt. Hier staan ze dan, van links naar rechts Carla Lip, Piet Hendriks, Wim Sonneveld, Hetty Blok, Leen Jongewaard en Harry Bannink, allemaal met zo'n blikkerende draaischijf. Sonneveld heeft er nog één extra voor de kat van ome Willem. SAIGON President Thieu van Zuid-Vietnam en de Amerikaanse ambassadeur Ellsworth Bunker zijn het eens geworden over een verklaring, waarin het staken van de bombardementen op Noord-Vietnam wordt aangekondigd. Dit heeft het Franse prsbureau AFP vandaag uit betrouw bare bron in de Zuidvietnamese hoofdstad vernomen. Het akkoord zou gisteravond tot stand zijn gekomen bij de laatste van een reeks besprekingen, die Bunker de afgelopen weken met Thieu voer de. Volgens het persbureau zal de president zich met een boodschap tot de bevolking richten. Amerikaanse en Zuidvietnamese autoriteiten wilden geen commentaar geven. Formule Van de honderd mensen die spreken van „de menigte", „de kudde" behoren negen ennegentig zelf daartoe. MORGENSTERN „Ik moet vandaag mijn best doen. Morgen ben ik jarig." DE BILT Tussen een depres sie, die in het afgelopen etmaal van de kust van Midden-Noor- wegen naar Finland trok, en een hogedrukgebied boven Groenland, stroomde koude lucht uit de pool streken over Scandinavië naar het zuiden. De begrenzing van deze koude lucht loopt van Helsinki naar Oslo en vandaag naar de Faroër. Aangezien boven de Alpen een gebied van hoge barometerstanden aanwezig is, met een uitloper naai de Noordzee, wordt het verder opdringen van de koude lucht naar het zuiden belangrijk vertraagd On» land blijft in een zuidelijke tot zuidwestelijke luchtstroming, waarmee de aanvoer van zachte lucht aanhoudt. In deze stroming bevinden z.ich ten westen van Portugal en boven de Golf van Biskaje sloringsge- bieden, die zich geleidelijk naar het noordoosten uitbreiden. In verband hiermede blijft de kans op regen ln het komende etmaal bestaan. ENIGE REGEN DE BILT Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk enige regen. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Aanhou dend zacht. Vooruitzichten voor vrijdag: zon: minder dan 40 procent min. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal kans op een geheel droog etmaal: 40 procent kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren zonder hoofde lijke stemming akkoord gegaan met een verhoging van het luister- en kijkgeld fot 75 per jaar. De fracties van de CPN, de PSP en de beide groeperingen van de Boerenpartij waren tegen. Minister Klompé zei dat zij alleen wonende doven en dove echtparen geheel vrij zal stellen van de heffing van het luister- en kijkgeld. Hierin kwam zij de Kamer meer tegemoet dan was gevraagd. Alle sprekers had den aangedrongen op de ontheffing van de luisterbijdrage voor doven. Autoradio's zijn voortaan vrij gesteld van luistergeld. De financiering van de Wereldom roep uit de luister- en kijkgelden kwam ongeschonden door de parle mentaire behandeling heen, Een amendement van de socialist Voogd om de Wereldomroep nu al uit de algemene middelen te financieren, werd verworpen. Het voorstel kreeg alleen steun van PvdA, PSP. CPN, de groep-Aarden en de heer Jongeling (GPV). De Kamer had wel een duidelijke voorkeur voor financiering van de Wereldomroep uit de algemene mid delen. Zonder hoofdelijke stemming werd een amendement van de heer Engels (kath v.) aanvaard, waarin werd vastgelegd dat de financiering morgen voordeel melk en puur niot duur wel heerlijk PARIJS Het volgend jaar zullen in de Stille Oceaan opnieuw proeven worden genomen met de Franse wa terstofbom. Minister van defensie Pierre Messmer vertelde gisteren, dat het zou gaan om de verkleining van de bom en het beproeven van bal listische raketten. van de Wereldomroep uit de luister en kijkgelden tot eind 1971 zal gel den. Daarna zal deze kwestie op nieuw worden bezien. Alleen de VVD was tegen dit amendement. Geen geld Minister Klonipc had gesteld dat voor betaling via de algemene midde len jaarlijks 12,6 miljoen extra nodig is. „Waar nioet dat geld vandaan ko men? Het is er niet en het zal er ook in 1972 waarschijnlijk niet zijn." De heer Engels meende dat in 1972 gezocht moet worden naar een verde ling van de kosten van de Wereldom roep over verschillende departemen ten. De nodige gelden hoeven niet alleen op het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk te drukken. Het wetsontwerp kent twee om roepbijdragen: A. voor bezitters van minstens één radio en één tv-toestel (ƒ75 per jaar) en B. voor bezitters van uitsluitend een of meer radio toestellen (ƒ24 per jaar). Het luister geld bedraagt thans 18 en het kijk geld 36 per jaar. De verhoging moet 1 januari in gaan. Alleen tv De liberaal Vonhoff wilde een bij drage C invoeren voor bezitters van uitsluitend tv-toestellen. Hij trok dit amendement in toen minister Klompé had uitgelegd dat dit bijzonder moei lijk te controleren zou zijn. Voor vervolg zie pag. 5 IIART EN NIEREN OVERGEPLANT TORONTO Van de 20-jarige George Slinn, die gisteren in een zie kenhuis te Toronto overleed, zijn het hart en beide nieren overgeplant en de ogen beschikbaar gesteld Het hart is overgeplant in het lichaam van de 45-jarige Henry Taylor. Eén van de nieren werd aangebracht in het lichaam van een 30-jarige vrouw, de andere nier ging naar een ander zie kenhuis Het netelige probleem de verte genwoordiging van het Bevrijdings front (Vietcong) bij vredesonderhan delingen zou zijn opgelost. Aangezien de eis van Saigon om met een eigen delegatie aan eventuele onderhandelingen deel te nemen voor het Bevrijdingsfront en Hanoi onaan vaardbaar is, zou een formule gevon den zijn, waarbij de beide Vietnamese partijen onder het etiket „geallieerde delegatie" en „communistische dele gatie" aan de conferentietafel kunnen zitten. Het akkoord zou worden voorgelegd aan de onderhandelaars te Parijs. Het zou de volgende punten bevatten: 1 akkoord inzake algehele stopzet ting van de bombardementen op Noord-Vietnam 2. akkoord over het beginnen van werkelijke vredesbesprekingen in Pa rijs, waar beide partijen worden bij gestaan door „deelgenoten". De overeenkomst houdt geen er kenning van het Bevrijdingsfront in. Overigens heeft president Thieu nog niet laten blijken, dat een akkoord is bereikt. Nieuwe aanvallen zouden hebben aangetoond, dat Hanoi de om vang van de oorlog niet wil beperken. Intussen werd generaal Creighton Abrams, opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Viet nam. inderhaast naar Washington ont boden. Hij heeft naar men aanneemt president Johnson ingelicht over de gevolgen van een bombardementen stop op de militaire situatie in Viet nam. MOSKOU Het Russische ruimte schip Sojoez-3 met aan boord kolonel Beregovoi is vanmorgen op de aarde teruggekeerd. Het ruimtevaartuig maakte een zachte landing ergens in de Sowjetunie. Bijna vier dagen heeft de Sojoez-3 in een baan om de aarde gecirkeld. Het was meer dan anderhalf jaar geleden dat de Russen een bemand ruimteschip een vlucht lieten maken Beregovoi heeft na de landing gezegd dat hij zich goed voelde. Ook heelt hij volgens het Russische persbureau Tass al een gesprek gehad met enkele vrien den. JERUZALEM De Israëlische mi nister van defensie, generaal Dayan heeft Egypte weer gewaarschuwd, dat het geen troepen langs het Suezkanaal moet concentreren. „Als de Verenig de Arabische Republiek blijft doorgaan het bestand langs het kanaal te schen den, zal Israël er niet voor terugschrik ken, krachtige tegenmaatregelen te nemen", aldus Dayan. Prins Claus staat naast een trotse oma Roerink (78), die hem giste ren de familieboerderij liet zien, vlakbij Enschede. De prins was in Twente op werkbezoek, speciaal om zich op de hoogte te stellen van afwateringswerkzaamheden in het waterschap De Regge. Priesters moeten kunnen trouwen NOORDWIJ- KERHOUT Kardinaal Al- frink en de Ne derlandse bis schoppen zullen in Rome en bij de andere bis schoppen in de wereld gaan plei ten voor gehuwde priesters. De kardinaal beloofde dit tijdens het priesterberaad in Noordwjj- kerhout, waaraan wordt deel ge nomen door 130 priesters. In een motie hadden deze priesters uitgesproken dat zij bezorgd zijn over de toekomst van de kerk. Zij spraken de overtuiging uit dat het voor de Nederlandse kerkprovincie waardevol zou zijn, indien naast het uit persoonlijke inspiratie gekozen ongehuwde priesterschap, ook ruim te zou worden gevonden in de kerk voor gehuwde priesters. Zie verder pagina 2. Japans eerste harttransplantatie patiënt, de achttienjarige Mijazaki, is vandaag overleden. Hij kreeg op 8 augustus een nieuw hart. Ongelukkig T~)E heer Aarden is de laatste tjjd weinig gelukkig by zjjn optreden in de Kamer. In *ün motie die gisteren werd ver worpen. wilde hy in feite dat het kabinet bjj de Kamer zou komen in formeren, of de houding die het half november op de NAVO-conferentle zal aannemen ermee door kan. Met andere woorden: de ministers zouden met een bindend mandaat naar Brussel moeten, hun onderhan delingspositie zou geen ruimte toe laten, en de Kamer zou op de stoel van het kabinet z\jn gaan zitten. De regering moet kunnen regeren. Een afwijzen van iedere verhoging van de militaire inspanning, tenzij de Kamer zich eerst heeft uitge sproken. zou de eigen verantwoorde lijkheid van de regering tot een on mogelijke zaak maken. Daar komt bij. dat de motie van de heer Aarden ongelukkig en onduide. lijk geformuleerd was. Zó onduidelijk, dat de heer Biesheuvel zich afvroeg hoe ook de heer Den Uyl deze had kunnen onderschrijven, waar Im mers over de NAVO-polltiek tussen regeringspartijen en socialisten toch alsnog weinig verschil van mening bestaat. Bedenkelijk TN Amerika is binnen de Democra tische party de eenheid naar bul ten weergekeerd. Na Edward Kennedy en anderen heeft ook senator Mc Carthy steun toegezegd aan de man die hem op de partyconventie ver sloeg: Humphrey. De senator heeft het niet van harte gedaan. Als reden geeft hy op. dat Humphrey beter inzicht heeft dan Nixon in de binnenlandse problemen. Het meningsverschil over Vietnam Is gebleven. Wil Humphrey by de verkiezingen van 5 november als overwinnaar tr- voorschün treden, dan moet hy het hebben van het alles-beter-dan- Nixon-effect. dat vooral de laatste weken vele Amerikanen heeft be ïnvloed. Humphrey zelf is er niet in geslaagd, op de Amerikaanse kiezers grote In druk te maken. Hy laat zich nog al tijd te veel vereenzelvigen met pre sident Johnson. Geestdrift kon hij niet opwekken. Mocht er in de komende dagen als nog niets veranderen, dan zullen veel Amerikanen, die gewooniyk demo cratisch stemmen, thuisbleven. Er bestaat in Amerika geen wet die de kiezer gebiedt zijn stem uit te brengen. Ook maken de Amerikanen niet op büzonder grote schaal ge bruik van hun stemrecht. In de af gelopen 36 jaren was het gemiddelde nog geen zestig procent. Dat is een bedenkeiyk verschijnsel als men bedenkt hoeveel van de keus kan afhangen. Voor minder dan tien mille kan ..al" een heliknptertje gekocht worden. Dat vertelt tenminste de constructeur van deze machine, de Britse ingenieur Ernest Brooks uit Spennymoor. De voortstuwing is een omgebouwde automotor, die een stel schroefbladen aandrijft. Vervolgens zijn er o.m. een stel wielen, een simpele zitting nodig en hup, daat gaat men dan de lucht in met een vaartje van 128 km per uur. Het bezineverbruik valt mee: iets meer dan 11 liter per uur. Het lijkt alleen wat tochtig en/ot het bestede bedrag aan een matras Dit zijn de w innaars van het aankoopbedrag ln de afgelopen week: G. J. Bosvelt, Kerkstraat 29, Drempt. E. de Haan, Grot© Drift 9, Beileu. B. i\ d. VleetJulianastraat 38. Groot-Ammera. Mej. BemeiisenStationstraat 32, Alphen. L. C. Th. dePottera, Jan Gijzenkade flat 349. Haarlem. Vraag uw beddem akman nadere inlichtingen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De directie van de NV Meubeltoonzalen Claus zal een kort geding aanspannen tegen Philips Pensioenfonds om de beslaglegging op de meubel voorraad ongedaan te maken. Als dit gelukt zal het bedrpf surséance van betaling aanvragen. Zoals wij gisteren berichten is de NV Claus in grote financiële moeilijkheden geraakt na een kritische tv-uitzending. De grootste schuldeisers zijn Philips Pensioenfonds en de Nederlandse Mid- denstandsbank. Het pensioenfonds, eigenaar van het pand in de Wibautstraat waarin Claus is ondergebracht, heeft 700 000 gulden huur te vorderen. Het beslag op de meubelvoorraad, op verzoek van het fonds gelegd, wordt door de Nederland se Middenstandsbank betwist, omdat d© meubels als onderpand voor verstrekt© kredieten waren gegeven. De NV Claus wil de beslaglegging bovendien opgeheven zien omdat anders lopende orders niet kunnen worden uitgevoerd. De Westduitse regering heeft in overleg met de westelijke bondgeno ten maatregelen getroffen tegen de propaganda-aktles die de Sowjetunie I al enkele maanden tegen de Bond republiek voert. (met lijn Indisch motief) WASHINGTON De familie Kennedy heeft de stichting Robert Kennedy in het lecen geroepen, die tot doel heeft armoede, geweld en misdadigheid in de Ver enigde Staten te bestrijden. Volgens Edward Kennedy hetzzelfde doel waarnaar zijn vermoorde broer streefde. Het stichtingskapitaal bedraagt tien miljoen dollar. 1 Ik geef op als >0 nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik ©en set onderzati©rtj©9. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagan gratis. naam- Mijn naam straat: straat: -. 1 bataalt: par kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1