EX-BOKSER DOET GOOI NAAR WITTE HOS Oude Nixon komt weer naar boven Kandidaat van „haat en rassenwaan Agent ontvoerd: drie jaar cel Wallace verwacht te zullen winnen te B Drie plannen VS-maanreis Onderzoek naar omvangrijke fraude EEG-fonds Man omgekomen in kotterbank Meer steun voor Humphrey Studentenplan: radend- universiteit Afscheid Tilanus van bejaardenzorg 9 DINSDAG 29 OKTOBER T968 99 (Van een onzer redacteuren) jLS George Corley Wallace een vferkiezings- toespraak wil houden, wordt hij steevast ^roet met de kreet „Sieg Heil". Het spreken rdt hem vrijwel onmogelijk gemaakt. Krijgt een kans hoven het tumult uit te schreeu- p, dan waarschuwt hij bezwerend, dat zijn drachtige tegenstanders nog tot 20 januari a gang kunnen gaan, maar dat het daarna 49-jarige ex-bokser, ex-oorfogsvlieger en ex- verneur verwacht, dat hij op die 20ste januari zal )den geïnstalleerd als president van de Verenigde |en. Dan zullen (zo nodig met harde hand) orde rust worden hersteld. Want dat is een van de be- jrijkste programmapunten van deze „onafhanke- e" kandidaat bij de presidentsverkiezingen van 5 ember. Hij heeft zich van de Democratische partij afge- rd, die hem het gouverneurschap van de staat pama bezorgde. Fel keert hij zich tegen vice- sident Humphrey, de officiële 'kandidaat van die tij. Op zijn zachtst gezegd is Wallace uiterst, con- )atief. Hij moet het nog meer dan de Republikeinse pidaa't Nixon hebben van mensen die de klok tg wil'len draaien. De rassen raliace meent niet alleen dat.de erale regering zich teveel reohten ïigent die aan de staten behoren dat de rechten van „de kleine ti" teveel worden beknot Hij is een fel tegenstander van de wet de burgerrechten van 1964 en am in conflict met de federale re- •eumatische pijnen, ipit, neusverkoudheid, verstuikingen en winterhanden. Overal waar warmte helpt; helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphil ifraphil geneeskrachtige warmte die diep doordringt 42.50 PHILIPS WASHINGTON Over ongeveer weken zal de NASA beslissen leer de Apollo-8 een reis om maan zal maken. Voorlopige da- is 20 december. •an zal voor de eerste maal de irnus-5 een bemand ruimteschip iog brengen. Hiervoor bestaan plannen: maximaal tienmaal de maan cirkelen; eenmaal om maan vliegen en dan direct terug, Jïn een baan om de aarde waarbij grootste afstand pl.m. 7500 kilo ter zal zijn. Serst zzullen de risico's en de mo- lijke resultaten tegen elkaar wor- h afgewogen. Ook zal het ruimte- lip, dat al op Kaap Kennedy klaar at, tot in de finesses worden ge- itroleerd. De Russische ruimtevaarder Be- KOvoi heeft gisteren zijn ruimte- nip Sojoez-3 in een andere baan de aarde gebracht. Hij heeft nu I zonncbatterijen op de zon ge- Cht en zijn ruimteschip gestabili- ki gering, toen hij rassengelijkheid op de scholen 'trachtte tegen te gaan. Een uitspraak van Wallace: „Een voorstander van rassenscheiding is iemand, die van mensen houdt en die weet, dat God zelf ons scheidde toen hij sommige van die mensen zwart en anderen blank maakte". Op de vraag of het ene ras boven het ande re staat geeft hij echter het ontwij kende antwoord, dat hij geen zoöloog, antropoloog of een ander soort „-loog" is. Vietnam Wat Vietnam betreft is Walace van mening, dat die kwestie aan de militairen moet worden overgelaten. Hij wil wel praten, maar dan op voorwaarden die ongeveer overeen komen met capitulatie: terugtrekking van de Noordvietnamese troepen, op heffing van de Vietcong, geen verte genwoordigers van het Bevrij dingsfront in de Zuidvietnamese re gering. Als kandidaat voor het vice-presi- dentschap koos Wallace de gepensio neerde luchtmacht-generaal (oprich ter van de Strategische Luchtmacht) Curtis Lemay. Deze heeft gezegd kernwapens te beschouwen als een normaal soort wapens, die in tijd van nood ook in Vietnam gebruikt moe ten worden. Eens zei hij, dat Noord vietnamese steden gebombardeerd moesten worden tot er geen steen meer op de andere zou staan. Op de vraag of hij een invasie in Noord-Vietnam, Laos en Cambodja zou toestaan als er geen andere mo gelijkheid zou bestaan om de Vietna mese oorlog te beëindigen, antwoord de Wallace eens: „Ik zou ook dan steunen op de gezamenlijke stafchefs en hun aanbeveling inzake beëindi ging van de oorlog aanvaarden, als wij er niet in slagen via de onder handelingen te Parijs tot een oplos sing te komen." Vragen Ora een evenwichtige begroting te verkrijgen wil Wallace geld onttrek ken aan de hulpverlening aan het buitenland en aan het armoedepro gramma. Verder zou de belastingvrij dom voor stichtingen worden af geschaft en achterdeurtjes voor het ontduiken van belasting worden gesloten. Rassengelijkheid op de scholen is geen probleem voor de president, meent Wallace. De staten moeten dat zelf oplossen. Als president zou hij er slechts op willen toezien, dat de be volking van die staten, via de functi onarissen die daartoe gekozen wer den, kan beslissen welk schoolsys teem zij wenst. Verscheidene uitspra ken van het Hooggerechtshof wil hij nietig verklaren. Enkele weken geleden herinnerde een journalist Wallace eraan, dat vi ce-president Humphrey hem „een apostel van haat en rassenwaan" had genoemd. „Wijt u", zo vroeg hij, „de rassenproblemen van dit land aan de neger? Vindt u dat de neger in de eerste plaats verantwoordelijk is voor de rassenonlusten"? Het antwoord van Wallace: „De overweldigende meerderheid van het volk van alle rassen (met inbegrip van de zwarte burgers van ons land), keert zich tegen verstoring van recht en orde. Dit verschijnsel is te wijten aan weinige militanten, activisten, revolutionairen, anarchisten en com munisten van alle rassen. De neger- burgers in dit land zijn goede, orde lievende burgers en hopen dat aan deze toestand een eind wordt ge maakt." Wet en orde De grondoorzaken van misdaad en wanorde in de steder zijn volgens Wallace te vinden in het kennelijk gebrek aan eerbied voor de wet en de onverklaarbare liefde voor de misdadiger, waarvan de uitvoerende en rechtsprekende autoriteiten naar zijn mening het bewijs leveren. Als inleiding voor welk program van bijstand aan de steden ook moe ten eerst wet en orde hersteld zijn. Wallace is voor „verhuizing" van die genen die door opleiding achtergrond en omgeving totaal ongeschikt zijn voor het leven in steden en die door valse beloften naar de stedelijke ge bieden zijn gelokt Genraal Curtis Lemay tapt uit een ander v,aatje. Hij is tegen „apart heid", maar meent dat de mensen opgevoed moeten worden. Een voor beeld: „Ik gebruikte in een restau rant een kop koffie en een sand- wicht. Er kwamen negers binnen, die ook in de eetzaal gingen zitten. Een van de vrouwen deed haar baby een schone luier aan. Niemand in de zaal vond dat smakelijk. Die vrouw was een goede moeder, al begreep ze niet, dat ze het niet had mogen doen. Een beetje opvoeding zou zulke proble men kunnen oplossen." Meerderheid Wallace gelooft nog altijd, dat hij op 5 november tot president zal wor den gekozen. Erg waarschijnlijk is dit niet, Wèl kan de ex-gouverneur ervoor zorgen, dat Nixon noch Humphrey de absolute meerderheid behaalt die nodig is om rechtstreeks gekozen te kunnen worden. Daarover echter meer in een volgend artikel. Wallace met zijn vice-presidents- kandidaat Lemay (rechts). V) BRUSSEL De Franse regering zal de Europese Commissie inlichtin gen moeten geven over fraude van 37 miljoen gulden bij het verlenen van exportrestituties voor landbouwpro- dukten volgens de EEG-regelingen. Het fonds kan evenwel door de fraude niet benadeeld zijn want re cente subsidies zijn nog niet verre kend, antwoordt de Europese com missie op een vraag van de Neder landse afgevaardigde ir. H. Vrede- ling. De commissie geeft in verband met het gevaar van dit soort fraudes overigens toe, dat uitgaven die de EEG-landen ten gevolge van fraudu leuze handelingen van derden hebben gedaan, wel ten laste van het Euro pese fonds kunnen komen, en wel als de fraude pas bekend wordt na het definitieve besluit van de commissie over de steunverlening door het fonds. De commissie zoekt naar mid delen om een herhaling van derge lijke fraudes te voorkomen. ROTTERDAM De 48-jarige ca- rousseldraaier F. Smit uit Rotterdam is maandagmiddag op zijn werk bij P. Smit aan de Stadionweg om het leven gekomen. De man kwam in een draaiende kotterbank terecht. Bij aankomst in het Zuiderziekenhuis bleek hij te zijn overleden. NIJMEGEN De Nijmeegse stu denten Hugues Boekraad en Michel van Nieuwstadt hebben op kosten van de Nederlandse Studenten Raad plannen voor vernieuwing van de universiteit op papier gezet. Giste ren is hu Voorstel in 6000 exempla ren verschenen. Boekraad oefende gisteren op een persconferentie scherpe kritiek op de pas verschenen nota-Posthumus. De „nota" van Boekraad en Van Nieuwstadt wordt samengevat in de formule: projectonderwijs. Hun voorstel komt neer op een experiment met een „raden-universi teit". Aanvaarding hiervan zou bete kenen: geen faculteiten meer, geen afzonderlijke vakspecialisaties, geen hooglerarenstatus en niet meer exa mineren. Het onderwijs moet geba seerd zijn op de interesse van de studenten. Schools Over de nota-Posthumus: „Wat hier als nieuwe voorstellen op tafel wordt gelegd, is in feite niets anders dan het doortrekken van de lijn, die al op veel faculteiten en afdelingen wordt gevolgdverschoolsing en straffe begeleiding van het onder wijs, vertechnisering van de kennis en bevordering van de maatschap pelijke onverschilligheid van de stu denten. De pogingen die sinds een jaar door de studenten worden onderno men om de opleidingen te democrati seren en de inhoud van het onder wijs af te stemmen op hun eigen in teresse worden in de nota-Posthu mus genegeerd." NEW YORK Nixon, de republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft zich in een tv-debat zo ver galoppeerd, dat zijn kansen op een overwinning op 5 november opnieuw kleiner zijn geworden. De oude Nixon kwam weer naar boven, toen hij een hoofdartikel in de New York Times het „laagste soort schandaalpolitiek" noemde, dat een groot dagblad kan bedrijven. Het blad had Nixons kandidaat voor het vice - presidentschap, Spiro Agnew. beschuldigd van onduldbare praktijken in zijn functie van gou verneur van de staat. Maryland. De New York Times besloot gis teren, het bewuste hoofdartikel nog eens te plaatsen, nadat Nixon ge zegd bad, herroeping te zullen eisen. In een reactie op Nixons beschuldi ging, dat de beweringen van de Ti mes „vuns" zijn, wordt gezegd dat de genoemdé feiten van groot belang zijn bij de beoordeling van de ge schiktheid van Agnew om vice-pre sident te worden. Nerveus Intussen heeft Nixon voorspeld, de opiniepeilers te zullen verbazen door zün succes bij de verkiezingen. Hij voegde eraan toe. niet alleen te willen winnen, maar een duidelijk vertrouwensvotum en een regerings mandaat te verlangen. Blijkbaar wil- Weep in Enropn min.temp. neer gisteren slag Kopenhagen zw. bew. 8 0 Londen licht bew. 10 9 Luxemburg geh. bew. 11 6 Parijs licht bew. 11 7 14 0.4 Frankfort geh. bew. 3 2 half bew. 0 6 0.3 Genève 6 3 5 0 7 0 Innsbruck zw. bew. 2 0 Rome 7 0 Madrid 7 Majorca onbew. 12 0 DE pastorie van de dominee en mijn weer gevonden school vriendin is ouderwets en groot. Nog van het soort waar Seth Gaaikema van zingt als hij vertelt van het plechtig bezoek van de kerkeraad, die komt beslissen over de nieuwe kachel, die altijd een maat kleiner uitvalt dan de bedoeling is. Ze verdwijnen snel, die pasto rieën. Tot opluchting van de predi kanten waarschijnlijk en vooral van de predikantsvrouwen. Toch gaf het mij een schok toen ik een poosje geleden in Nieuwkoop was en een hypermodern wijkgebouw en gemo derniseerd plein voor het bruggetje, dat naar de oude kerk met het kerkhof gaat, ontdekte in plaats van de oude pastorie, waar ik wel nooit in ben geweest, maar waarover in onze familie tientallen verhalen de ronde doen. Mijn overgrootvader was daar do minee en hij moet niet alleen een beminnelijk, maar ook een merk waardig man geweest zijn. Ook van hem een verhaal, waarin een kermisklant de hoofdrol speelt. Ieder jaar was er op het kerkplein kermis en van heinde en ver kwa men de woonwagens aangereden. Alle kramen stonden al, toen er op een ochtend bij dominee gebeld werd. Een man stond op de stoep met achter zich op een rijtje drie hondjes. Of hij dominee kon spre ken? Dominee kwam aan de deur. Wat de goede man wilde? Hij noemde iedereen in principe „goede man", want de boosheid der wereld was verre van hem. De man draaide met zijn pet en begon uit te leggen. Dat er een wiel van zijn wagen was gelopen en hij te lang was opgehouden. Nu was hij op het gemeentehuis geweest en er was geen plaatsje op de kermis meer open voor hem. Behalve dan het plaatsje, dat altijd vrij bleef, het stukje vlak voor de pastorie. Maar burgemeester had gezegd; „Als dominee geen bezwaar heeft?" Hij wees op de drie hondjes: „Ze springen door hoepels. Het is een mooi spul en rustig..." „Zo, zo goede man, jij wou dus je spul voor mijn deur zetten?" Ja. dat was goed begrepen. „Kom dan eens mee, goede man". In optocht ging het naar binnen en naar boven, waar dominee aan de voorzijde zijn studeerkamer had. De man en de drie hondjes bleven wat bedremmeld bij de tafel staan toen dominee rustig breeduit zich in de grote leunstoel voor het raam zette. „Kom eens hier..." De man en de artiesten schoven nader. „Helemaal hier, bij mijn 6toel..." Ze stonden er. „Kijk, goede man, hier zit ik altijd zo na het eten. Een prettige stoel. Als jij nu in jouw tent een stukje kan openlaten, zodat ik rustig je spul kan zien, dan mag jij voor mijn deur staan..." De man draaide met zijn pet en de hondjes gingen mooi zitten en het spul kwam er tot verbazing van de dorpsgenoten, die niet snapten dat dominee zo lichtvaardig afstand had gedaan van zijn privilege. Dat hij een veel groter privilege verworven had was het geheim van dominee en de man. En die zwegen. De hondjes wisten het ook, maar die blaften alleen. de Nixon de opkomende nervositeit onder zijn volgelingen bedwingen. Humphrey, kandidaat van de De mocratische partij, heeft intussen ook steun gekregen van de neger leider Abernathy (opvolger van de vermoorde dr. Martin Luther King). Op een persconferentie zei hij, dat Humphrey en Muskie zullen stre ven naar „een nieuw Amerika, waar in de burgers één zijn. Zij hebben kans op de overwinning, als de ar me mensen in groten getale naar de stembus gaan". Protest McCarthy Verwacht werd, dat vandaag ook senator McCarthy, die od de conven tie van de Democratische partij het onderspit moest delven tegen Hum phrey, een eind zou maken aan het verzet tegen diens kandidatuur. Hij zou zich achter Humphrey willen scharen, omdat hij nu vertrouwen heeft in diens houding met betrek king tot Vietnam. Waarnemers menen dat nog ver scheidene factoren in het voordeel van Humphrey kunnen werken. Be halve de steun van McCarthy en ernstige fouten van Nixon is er het aantal onbesliste stemmen onder de democratische kiezers. De traditie wil nu eenmaal, dat degenen die altijd op de demoeraten stemmen en lang aarzelen, dit ten slotte toch weer zullen doen. ROTTERDAM De 24- jarige litho graaf Rudolph Th. K., die op 1 juni van dit jaar na betrapt te zjjn bij een inbraak aan de Wilgenlei een Rotter damse politieman in een politieauto ontvoerde, is vanmorgen door de rechtbank veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Officier mr. J. D. de Jong rhad een celstraf van drie en half jaar geëist. Hoewel de rechtbank een onvoor waardelijke terbeschikkingstelling had overwogen, zazg zij meer heil in een psychotherapeutische behandeling sa mengaand met de gevangenisstraf. Geen enkele inrichting bleek echter bereid K. op te nemen, zodat nu over wogen wordt de lithograaf naar een gevangenis over te brengen waar tevens een psychiatrische behande ling mogelijk is. De zaak tegen K.'s vriend, de 26- jarige carrosseriebouwer A. B„ die medeplichtig was aan de laatste en elfde inbraak van K., werd geschorst in afwachting van een rapport over zijn lichamelijke en geestelijke toe stand. Tegen hem was een jaar en acht maanden geëist. De ontvoering van de agent B. A. Hoogeveen heeft een uur lang de politiekorpsen in een stuk van Zuid- Holland in grote beroering gebracht. Onder bedreiging met twee pistolen dwong de lithograaf de agent tot een dolle rit, die eindigde bij het Rot terdamse vliegveld, waar politieau to's een barricade hadden opgewor pen. De corrosseriebouwer had na de inbraak de benen genomen. Een zenuwarts zei tijdens de rechtszitting, dat K. enigszins ver minderd toerekeningsvatbaar was. De officier zei echter niets voor een tbr te voelen, omdat K. geen obser vatieperiode in een kliniek had door gebracht. De uit Rusland afkomstige car- roseriebouwer B„ die nu na een raadsel. eHt reclaseringsrapport had voortzetting van de hulp aan deze gesloten jongeman bepleit. HOEDEKENSKERKE Gister middag is de 2'/ï-jarige Wim Tolle- man uit Hoedekenskerke in een re genput gevallen en verdronken. Een dokter heeft nog getracht de le vensgeesten op te wekken, maar dit mocht niet meer baten. Tachtig kilo weegt deze reuze- vis, die de Hongaar Jozsef Rozsa in de Teiss (Zuidoost-Hongarije) wist te verschalken. Twee man moest eraan te pas komen om het dier in bedwang te houden en om er deze aardige opname van de kunnen maken. Uiterst rechts de gelukkige visser. TAE v'uftigste verjaardag van do Tsjechoslowaakse republiek is niet onopgemerkt voorbijgegaan. Uiting van vaderlandsliefde werd tegelijk een fel protest tegen de Russische bezetting. Vooral de jongeren demonstreerden. Zij reageren spontaner dan de wat ouderen, die moeilijkheden wilden vermijden en zich beperkten tot de rol van welwillend toeschouwer. Er is enige neiging, wat laatdun kend te spreken over die felle demon straties van de Tsjechoslowaakse jeugd. Dat doet men ook in Oost- Duitsland, waar men onmiddellijk klaar stond met het etiket „contra revolutionair". De leiders te Praag mogen zich uiter. ljjk min of meer hebben verzoend met de Russische bezetting, de be togers van gisteren hebben nog niet laten blijken van een defaitistische gezindheid. Suezkanaal Ontmaskerd TAE nog onlangs uitgesproken ver wachting dat de republikeinse presidents-kandidaat Nixon uit zijn rol als de „nieuwe Nixon" zou val len, is al uitgekomen. Amerika weet nu, dat het nog steeds met de „oude Nixon" te doen heeft. Met de presidents-verkiezingen in zicht heeft deze ontmaskering alleen maar waarde. Als de Amerikanen nu toch hun vertrouwen aan Nixon gek ven, om later bedrogen uit te komen, kunnen zij alleen zichzelf verwijten maken. Er zijn echter enige aanwijzingen Er zijn echter enige aanwijzingen, dat Nixon een deel van zün kansen aan het verspelen is. De opiniepeilin gen wüzcn in die richting. Zó sterk zelfs, dat Nixon het nu al nodig vindt te beweren, dat hy 5°/» hoger ligt dan de steekproeven te zien geven. spanning in de Suezkanaalzona veroorzaakt door steeds heviger wordende Egyptische aanvallen, kan tot een gevaarlüke situatie leiden In geval de Russen zich meer rechtstreeks in het conflict gaan mengen. Al enige tyd doen geruchten de ron de dat Rusland, met sterke vloot, strijdkrachten in het oostelüke deel van de Middellandse Zee, bereid zou zün zonodig met geweld het Suez kanaal open te stellen. Zoals bekend weigert Egypte Israël het recht, het kanaal te gebruiken. Dit is een van de redenen waarom een oplossing in het conflict uit- biy ft. Het uitdagende optreden van Egypte kan bedoeld zy'n om een situatie te scheppen, waarin Israël rechtstreeks te maken krügt met Rusland. Met ge volgen. DEN HAAG Drs. A. D. W. Ti lanus heefi gistermiddag afscheid genomen als voorzitter van de Ne derlandse federatie voor bejaarden zorg. Oud-staatssecretaris C. Egas werd als zün opvolger geïnstalleerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9