Zwolsman kan niet met centen omgaan Kennedy: niet alleen massale tegenaanval Atoomscliip Otto Halm mag naar Nederland DAALDEROP Verwarring bij Scheepjeswol: wie zijn de commissarissen? ZWARE EISEN TEGEN INBREKERSBENDE Dpnieuw winst schaakteam Demonstraties fpn van de wijze mannen onverantwoord, zegt Huijsen Fusie RVS-Zeven Provinciën rond ZIJ, DIE OP DE BIJSTANDSWET ZIJN AANGEWEZEN, RAKEN OOK ACHTEROP CNV: pijnlijk' lek in sociale verzekering Niet geholpen? Medewerkers? Lek ER Nedlloyd won van Israël Bisschoppen straffen weekblad Ee Radiator DINSDAG 29 OKTOBER 1968 EUROPA'S VEILIGHEID (III) (Van onze militaire medewerker) IET GEBRUIK van kernwapens, dat in 1957 be gon, heeft uiteraard op de strategie van West Oost een grote invloed gehad. Zo was de strategie |n de NAVO aanvankelijk gebaseerd op de „schild- i-zwaard' -theorie. Er moest zowel een schild om een invaller af te slaan worden gebouwd als een slag apen om de aanvaller zijn agressie te vergelden. Wijlen president John F. Kennedy, die zich tegen de ,jchild-en-zwaard"-theorie van de NAVO keerde. /ies, Het schild moest effectief ge- teg zijn om de agressor geen ins te geven zonder de uiterste spanning een aanval te begin- m, het nucleaire slagwapen n hem angst voor een ver- hrikkelijke vergelding bij te •engen. Tezamen zouden zij ertoe kun- pn bijdragen de aanvaller van jn voornemen te doen afzien, fet schild werd gevormd door irate strijdkrachten te land, ir zee en in de lucht. Het slag japen bestond uit parate stra- gische luchtstrijdkrachten, uit- irust met kernwapens. Eén aanval op één of meer NAVO- nden zou onherroepelijk het hele arsenaal van middelen in jrking zetten. Om de waarde van t schild die door het achterblij- n van de inspanning op conventi kel gebied bepaald niet hoog best worden aangeslagen te ^sterken, werden in 1957 ook de hildstrijdkrachten van nucleaire Sddelen voorzien. De invloedssfeer der eenheden zo- s de divisies, werd hierdoor aan- fenlijk verruimd. Eén van de gevol- jn daarvan was dat het zwaarte- int van de verdediging meer naar it Oosten kon worden verlegd (for- hrd strategy). De vermindering van de behoefte aan parate divisies was een andere. Nucleair Bovenstaande conceptie werd evenwel minder bruikbaar toen de toestand van nucleaire pariteit tus sen Oost en West was ingetreden. Zij werd ook minder geloofwaardig naarmate het besef van de verschrikkingen van een nucleaire oorlog verder doordrong. Deze ver mindering zou echter kunnen leiden tot een vermeerdering van geweld dadig optreden op beperkte schaal zoals rond Berlijn of liet Nabije- Oosten. In toenemende mate werd dan ook behoefte gevoeld aan een strategie die het mogelijk zou ma ken op iedere uitdaging een passend antwoord te geven. In Amerika is het met name president Kennedy die zich na zijn ambtsaanvaarding tegen de „schild- en-zwaard"-strategie keerde. Als s- nator had hij zich in 1950 al kritisch opgesteld. Hij beschouwde de strate gie van massale nucleaire vergel- Het Parthenon en de NAVO (NATO in het Fnigels): sym bolen van twee heel verschil lende tijdperken. Hoog boven deze tempelruïne op de Akro- polis bij Athene vormen speelse vliegers een gevleu geld woord ding als antwoord op elke daad van agressie niet alleen als zwak. maar ook als gevaarlijk. Samen met McNamara formuleerde hij een an dere doctrine, die beschreven werd door Sorensen in zijn biografie van de president. Antwoord De essentie van deze doctrine was dat de «trijdkrachten zodanig moesten zijn georganiseerd dat de president op elke daad van agressie een passend antwoord kon geven. Een antwoord dat de agressor de keuze opdrong: terugtrekken of escaleren. Met andere woorden: de massale nucleaire vergeldingsaanval was niet meer het uitsluitende ant woord. De bruikbaarheid van de doctrine werd bewezen tijdens de Cuba-crisis in 1962. Zij werd dan ook de grondslag voor de strategie van de „flexiole response" zoals die in 1967 door de NAVO-raad werd aanvaard. In de onlangs verschenen Nota in zake het NAVO- en het defensiebe leid 1968 wordt over deze strategie gezegd: „De NAVO-strategie boven al blijft gericht op afschrikking van agressie en. daardoor, op voorko ming van oorlog en handhaving van de vrede". En: „Voor een zinvolle verdedi- gingsopzet moet de NAVO daarom kunnen beschikken over een verscheidenheid van afweer- en afschrikkingsmiddelen en moet zij zich in haar militaire plannen base ren op een systeem dat de afschrik king doet voortwerken in een fase waarin reeds van gewapend optre den sprake is. Voorkomen Dat wil zegeen dat, zelfs wanneer reeds oorlogshandelingen zouden zijn gepleegd, nog moet kunnen worden voorkomen dat deze zich zouden uitbre'den tot niet meer te beheersen fataler vormen". En tenslotte: „In die tegenweer dient echter reeds de waarschuwing op gesloten te liggen dat andere midde len worden gebruikt indien de te genstander zijn gevechtsactiviteiten niet beëindigt". Twee aspecten verdienen de aan dacht. De strategie van het aange paste antwoord (flexible response) sluit het gebruik van kernwapens in geval van een conflict niet uit. De strategie is alleen dan effectief wan neer de tegenstander in onzekerheid blijft over aard en omvang van het antwoord. Een tweede punt is dat het ant woord niet zo zwaar mag zijn dat het vrijwel automatisch fellere reac ties oproept. Hel moet daadwerke lijk zijn aangepast. In een volgend artikel, waarin aandacht zal worden geschonken aan desamenwerking binnen de NAVO. zal op deze strategie nog na der worden teruggekomen. helsea kampt met blessures DNDEN Chelsea, dat woensdag het Olympisch Stadion de return r de tweede ronde van het tornooi de Jaarbeursstedenbeker tegen S speelt, kampt met enkele ge- iseerde spelers. Manger Dave Sex- zei maandag in Londen, dat hij met geen mogelijkheid kon zeg- i hoe het elftal samengesteld zou jden. jechtshalf John Hollins is een (ijfelgeval" en Peter Osgood zal Jdag bij de training moeten be ten dat hij geheel fit is. Linksbin- j Alan Birchenall liep een lichte sure op in de competitiewedstrijd I zaterdag j.l. tegen Stoke City. !met 20 won. Ook Birchenall zal conditietest moeten ondergaan. Iblessurelijst wordt gecompleteerd r linksbuiten Peter Houseman. [UGANO In de vierde ronde de schaakolympiade behaalde erland een ruime overwinning op zilië: 3—0. Eén partij, die tussen I Hein Donner en Mecking aan het fete bord werd afgebroken in moei- stand. Donner lijkt zeker van se. Nederland heeft nu 11V» punt een afgebroken partij en heeft elding in groep b. 1 het tweede bord bedwong Ree met wit German na een vindende partij. Kuypers had niet veel moeite met nara. Hij kwam al snel in de aan- en kon na 25 zetten van een erdiende rust gaan genieten, ok voor Prins waren er weinig blemen. Rocha liet een druk op 1 koningsvleugel toe. Prins ver erf het loperpaar. een gedekte vrij- 3n en de open c-lijn. Dit bleek vol- fende voor de zege. Bij de staking in de Ford-fabrie- n te Genk is een postende staker :n of tigereden door een vrachtauto, die de stakers inreed. De poster brak jn been. De politie moest de chauf- ir tegen de woedende stakers lichermen. HUIZEN De voorzitter van de c.h. jongerenorganisatie, de heer 1 Jac. Huijsen, liet zich gisteravond j in Huizen zeer kritisch uit over de demonstraties in Amsterdam. Hij noemde ze ongeloofwaardig en on verantwoord. Sommige groepen zijn volledig dol gedraaid. De demonstraties van de laatste tijd zijn steriel, omdat ieder een het gevoel heeft dat er geprotes- teerd wordt om het protesteren zelf. Terwille van een objectieve maatschappijkritiek is het volgens hem gewenst dat men komt tot een positieve waarderingscode ten aan zien van de westerse wereld, opdat de kritiek niet tot alleen maar nega tieve eenzijdigheid verwordt. Het getuigt naar zijn smaak van weinig karakter dat er politieke par tijen zijn, zoals de PSP, die terwille van hun progressieve image applau- diseren voor elke demonstratie, hoe dwaas ook. en die kennelijk niet in de gaten hebben dat men met de monstraties als die van de afgelopen week de werkelijke vernieuwing voor de voeten loopt. ROTTERDAM De fusie tussen de NV Rotterdamse Verzekering-So ciëteiten (RVS) en de assurantie maatschappij De Zeven Provinciën NV gaat door. Er is een voldoende aantal aande len RVS en aandelen en converteer bare obligaties De Zeven Provinciën aangemeld, zodat het aanbod gestand wordt gedaan. De acte van de oprichting van een houdstermaatschappij is dan ook al gepasseerd. De naam van deze r houdstermaatschappij is Amfas houdstermaatschappij is ACM Groep NV. ZWOLSMAN creatief AMSTERDAM „De heer Zwolsman mag nooit met cen ten omgaan, want dat kan hij niet. Ik heb al eerder gezegd: maak Zwolsman tot directeur van het laboratorium, waar het creatieve onderzoekingswerk wordt verricht, maar laat de uitvoering aan anderen over". Deze uitspraak is van de heer W. A. de Jonge, ex-vice-president van Philips. Hij is één van de vijf wijze mannen, die een rapport hebben uit gebracht over de toekomstige struc tuur en ontwikkeling van de EMS. Alleen op deze wijze, zo vervolgt de heer De Jonge, is het mogelijk de EMS uit de impasse te halen. Hij reageert op de bewering van de heer R. Zwolsman op de vorige week vrij dag gehouden jaarvergadering, dat enkele leden van de groep van wijze mannen onvoldoende tijd hebben ge had zioh volledig in de EMS te ver diepen. Verder beweerde Zwolsman, dat de „wijze mannen" niet wijs waren uit wetenschap en ook had Zwolsman op de jaarvergadering gezegd: „Dr. Veldkamp (één van de wijze mannen) heeft toegegeven, dat hem de koop manschappelijke ervaring ontbreekt om te weten, wat er nu gedaan moet worden." Over deze aantijgingen zegt de heer De Jonge nu: „Ik kan natuurlijk alleen voor mijzelf spreken. Ik heb een jarenlange ervaring bij Philips gehad. Als de heer Zwolsman dat on voldoende vindt, dan kan ik het ook niet helpen." rente en kosten, als hij het fonds kon aantonen een koper voor dit object te hebben gevonden. De heer Zwolsman slaagde daarin en maakte op deze transactie een winst van 4 miljoen." De heer Dc Jonge verzucht: „Als dat geen hulp van het fonds is, dan weet ik het niet meer." De heer Zwolsman is geen type om met iemand samen te werken. Daar om is het zeer de vraag of hij de juiste medewerkers van formaat kan aantrekken, zegt de heer De Jonge verder. Evenals de andere wijze mannen was de heer De Jonge niet aanwezig op de jaarvergadering. Uit kranten verslagen heeft hij geconcludeerd, dat de vergadering een circus is ge weest. Hij zal zich nu geheel uit de EMS-affaire terugtrekken na tever geefs geprobeerd te hebben de heer Zwolsman ervan te overtuigen, dat hij zich uit de dagelijks leiding moest terugtrekken. Tenslotte zegt de heer De Jonge: „Ik kon dit werk doen door elke verplichting tussen mij en de heer Zwolsman uit te sluiten. Het mag dan niet koopmanschappelijk zijn, maar ik heb nooit een cent loon aan de heer Zwolsman gevraagd en alle onkosten uit eigen zak betaald. Ik wil de verhoudingen graag zuiver hou den." UTRECHT Het Christelijk Natio naal Vakverbond vindt het onver teerbaar. dat nu. evenals dc mensen, die van een minimumloon moeten le ven. ook zij. die aangewezen zijn op sociale bijstand straks weer achterop raken. Dit is in strijd met de ontwik keling in de sociale verzekering, om dat de laatste jaren de uitkeringen wel aan de welvaartsstijging zijn ge koppeld. Het feit wreekt zich. dat regering en parlement het minimumloon niet hebben willen koppelen aan de loonindex, omdat de uitkeringen van de Bijstandswet weer afhanke lijk worden gemaakt van de stij ging van het minimumloon. DEN HAAG Het West- duitse atoomschip Otto Hahn mag Nederland geregeld aan doen. In het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag is gisteren een overeen komst getekend tussen Neder land en West-Duitsland, waar in de kwestie van het atoom schip wordt geregeld. De Otto Hahn, het eerste han delsschip met kernvoortstuwing van West-Duitsland, zal regelmatig de haven van Embden aandoen en verder in Rotterdam, het Botlekge- bied en IJmuiden aanleggen. Ook moet met een vaart door de Westerschelde naar Antwerpen re kening worden gehouden. Het ministerie van buitenlandse zaken laat weten, dat tegen dc toela ting van de Otto Hahn in beginsel geen bezwaar bestaat. Maar de vei ligheid moet wel bijzondere aandacht hebben. Daarom zijn in de overeen komst strenge bepalingen voor dc veiligheid opgenomen. Naast de veiligheid wordt in het akkoord veel aandacht besteed aan de aansprakelijkheid voor kernschade, veroorzaakt door een ongeluk, waar bij dan het radioactief materiaal van het schip betrokken is. Wanneer het schip strandt, aan de .grond loopt of zinkt, zijn de Neder landse autoriteiten bevoegd op kosten van de rederij Geselschaft für Kern- energieverwertung in Schiffbau und Schiffahrt) de nodige maatregelen te treffen om dreigende schade te voor komen, voor zover de rederij of de regering van West-Duitsland zelf de ze maatregelen niet kan nemen. Het CNV constateert verder in het officiële orgaan De Gids een betreu renswaardig lek in de sociale verze kering. Dit lek kan extra pijnlijke gevolgen hebben en moeilijkheden veroorzaken. Op het ogenblik ontvangt een werk loze, die toen hij werkte het mini mumloon verdiende, een uitkering van tachtig procent van het mini mumloon zolang hij onder de werk loosheidswet valt. Na uiterlijk een half jaar gaat voor hem de wet werkloosheidsvoorzie ning werken en daalt zijn uitkering tot 75 pet. In deze gevallen is het besteedbare bedrag, dat hij na aftrek van lasten ontvangt, lager dan wat hij volgens de groepsregeling voor werklozen van de Bijstandswet ont vangt. Dit is volgens het CNV een on houdbare toestand en minister Rool- vink moet een snelle maatregel ne men. Er moet een minimumuitkering worden vastgesteld op ten minste het niveau van de uitkeringen van de wettelijke arbeidsongeschiktheidsver zekering. Wie nu immers een te lage uitke ring ontvangt kan bij de gemeente aankloppen op grond van de Bijstandswet. Conclusie van het CNV: Een werk- looshidsverzekering mag nog nou- welijks sociaal heten, wanneer een aantal mensen uitkeringen krijgt, die volgens de regering niet aanvaard baar zijn. AMSTERDAM Het Amster damse Nedlloyd heeft maandagavond een tafeltenn'sontmoeting tegen Israël, dat eer trip door Europa maakt,' met 73 gewonnen. De uitslagen luiden: Bert Schoofs Zwi Zacharias 2112, 2113; Frans Schoofs Joseph Szifman 2117, 2112; Carel Deken Paul Paster nak 21—18, 21—18; Leo Lucas Joseph Rumieni 2220. 1721, 1321; Deken'Bert Schoofs Paster- nak/Zacharias 1821, 2110. 219; Deken Zacharias 2118, 2123, 19—21; Frans Schoofs Rumieni 21—8, 15—21, 21—16; Bert Schoofs Pasternak 15—21, 21—14, 20—22; Lu cas Szifman 21—18, 19—21, 21—14; Frans Schoofs/Lucas Szifman/Ru- mieni 21—13, 19—21, 21—15. De voormalige vice-president van Philips is verder niet te spreken over de mededeling van Zwolsman, dat het Philips Pensioenfonds een defini tieve toezegging van een lening van circa 10 miljoen aan de EMS op het laatste ogenblik heeft geannuleerd. „De heer Zwolsman heeft er niet bij verteld wat het Philips Pensioen fonds wel niet voor de EMS heeft gedaan, namelijk het kopen van een woningcomplex in Rijswijk voor 9 miljoen. Zwolsman kon over dit be drag beschikken en kreeg het recht tot terugkoop binnen drie jaar met WASHINGTON Het bekende weekblad The national catholic re porter heet voortaan The new people. Het blad mag zich van de Ameri kaanse bisschoppen niet langer „ka tholiek" noemen, omdat het de hei ligste waarden van het rooms-katho- lieke geloof veracht en verloochend zou hebben. Reden is. dat het blad april vorig jaar de rapporten in openbaarheid bracht van de commissie, die de paus van advies moest dienen inzake ge- boortenregeling. Daardoor werd be kend, dat er tussen de paus en zijn commissie een sterk verschil van op vatting bestond. en Daalderop elektrische ra diator is geweldig om grote ver trekken in de winter bij-te-ver warmen en keuken, kinder-, studeer- en slaapkamer geheel te verwarmen. Zo'n radiator is doelbewust niet met water of olie gevuld. Daardoor verwarmt hij ook eerder, sneller, vlugger. Denk niet dat hier sprake is van 1 radiator. Daalderop maakt maar liefst 10 typen voor u om uit te kiezen. Verplaatsbare en muurradiato- ren. Hoge en lage modellen. Van 500-2000 Watt. Met of zonder regelschakelaar. Desge wenst door 'n thermostaat te bedienen. Mogelijkheden genoeg zoals u ziet. En de prijzen? Verrassend laag: van ƒ54.- tot ƒ159.- 't Is eigenlijk geen geld voor zo'n degelijke Daalderop Neemt u me niet kwalijk, mom pelde prins Bernhard toen hij in Mexico-Stad plotseling viel de Nederlandse atlete Mia Gom- mers werd geconfronteerd. De Prins was op dat ogenblik juist een hapje aan het eten. Dat bracht de dame in kwestie een beetje in verwarring, wat gauw over was, doordat de Prins haar weer heel snel op haar gemak wist te stellen. VEENENDAAL In de aandeelhoudersvergadering van de NV Koninklijke Veenendaalse Sajet- en Vijf- schaehtfabriek v/h weduwe E. S. van Sehuppen en Zoon (Scheepjeswol) is gisteren een verwarde situatie ontstaan. De voltallige raad van commissarissen is in verband met een ingewikkeld conflict afgetreden. Een nieuw col lege erd benoemd, bestaande uit mr. H. Vlug, W. A. de Jonge en F. C. van den Bergh. Onmiddellijk werd namens de drie benoemden verklaard dat zij hun functie alleen zouden aanvaarden als het zittende college van commis sarissen alsnog zou worden gehandhaafd en de prioriteits aandelen der vennootschap in een stichting zouden wor den ondergebracht. Daarna evenwel werd namens mr. Vlug te Noordwijk een telegram voorgelezen, waaruit bleek dat hij zijn benoeming tot commissaris (ondanka alle beweringen) wél zou aanvaarden. Aangezien niemand der drie nieuwbenoemden aanwezig was, werd niet duidelijk wie nou wel en wie niet com missaris wasEen uiterst verwarde situatie, waaraan een langdurig intern bestuursconflict ten grondslag ligt. De moeilijkheden zijn ontstaan na het besluit van de commissarissen om een efficiencybureau een onderzoek bij de NV te laten instellen. Het bureau adviseerde de leiding te versterken, waarna een persoon werd aan getrokken, maar het bleek dat de directie niet met hem kon samenwerken. Hierdoor ontstonden binnen de leiding van de vennootschap twee tegenover elkaar staande par tijen. Willie Jaschek drie maanden in ziekenhuis FRANKFORT De Westduitse turner Willie Jaschek. die tijdens de Olympische Spelen de aandacht op zich vestigde door ondanks een bles sure alle oefeningen te voltooien, moet drie maanden in het ziekenhuis blijven. Bij aankomst in Frankfort bleek de achillespees blessure zo ernstig, dat Jaschek vandaag moest worden geo pereerd. De Franse regering heft per 31 januari de maatregelen op, die na de stakingen in mei en juni zijn geno men ter bescherming van de buiten landse handel Verdachten ontkennen hardnekkig MAASTRICHT Gevange nisstraffen van 3V2 tot 6 jaar eiste de officier van justitie gisteravond laat tegen vijf man nen die van een grote serie in braken worden verdacht. In de dertien uur durende zitting sta pelden de bezwarende feiten zich op, maar toch bleven de mannen ontkennen. De politie kwam ze op het spoor •doordat zy steeds op dezelfde manier werkten. In een huis te Schinveld zou hoofdverdachte A. M. zich be vinden. Bij een nachtelijke inval trof de politie hem niet aan, maar wel twee geladen stenguns, twee van inbrékerswerktuigen met zuur- stofflessen en branders en een geld kistje met 12.000. Kort daarop werd de hele bende opgerold. Gezamenlijk of afzonder lijk zouden zij schuldig zijn aan het kraken van twee brandkasten in Beek, waarbij 8.000 werd gesto len, een inbraak in het kantoor van de r.k. bouwvakarbeidersbond in Maastricht 26.614 en een poging tot inbraak bij een bank in Grub- ben vorst. Zodra de president hun het vuur na aan de schenen legde, weigerden zij antwoord te geven en zeiden zich niets meer te kunnen herinneren. De raadslieden betoogden dat het bewijs niet was afgerond. Zij zagen hun verzoek tot directe invrijheids- stelling van de verdachten echter afgewezen. (Geen van de mannen heeft e"r 'i ^n" strafblad).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11