EGYPTE BEGON LANGS HET SUEZKANAAL Tot ziens in Olympisch München Helikopter redt 2 man in oerwoud JAMIN Israël werd overrompeld Waarnemers Ver. Naties: Betoging liep uit cle hand Het Kwartet r«S?Hr=! SPREUK HET WEER Drie Kroaten doodgeschoten Spionagezaak in Oostenrijk VLIEGRAMP IN SURINAME dikke speculaas Mijnwerkers naar Zaandam D-TREIN ONTSPOORD BIJ LUIK XCS glanzende onderzettertjes (met tijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu een nieuwe abonnee opgeeft! V* 'Nieuwe Leidse Courant Maandag 28 oktober 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen iccteur: F. Diemer ifdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de Tsjecho- slowaakse republiek zijn in de Praagse paleistuin lindebomen geplant. Ook partijleider Dubcek nam de spade ter hand. Vraag: hoe zou de toestand in het land eruit zien als de bomen groot Zijn? Zie ook pagina 7. De meeste mensen gebrui ken hun hoofd zo weinig, dat ze het niet eens merken, als zij het verliezen. DE BOISSON ■jlf Mysterie rondom ruimtevlucht pagina 5 -jfc- Fel gesprek over verontrusting „Mag ik hem houden? Hij volgde n»e helemaal hierheen." DE BILT Gedurende het weekeinde werd het weer in ons land bepaald door een hogedruk- gebied boven Midden- en Oost- Europa. Met zuidelijke winden werd voortdurend vochtige lucht naar ons land gevoerd, waarin veel bewolking en in de nacht en ochtend ook plaatselijk mist voorkwam. Overdag stegen de tempera turen tot omstreeks 10 graden, terwijl in de nacht tijdens op klaringen in het oosten en noor den van het land het kwik tot 3 a 2 graden daalde. Inmiddels trekt een front van een depressie ten westen van Schotland met regen over de Britse eilanden naar het oosten. Het zal ons land in de nacht pas seren. De wind neemt geleidelijk in kracht toe, en ruimt na de frontpassage van zuid naar zuid- vest. DE BILT Veranderlijke be wolking met in de nacht en och tend tijdelijk regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Over het algemeen iets hogere temperaturen. Vooruitzichten voor woensdag: Zon: 10 tot 50 procent. Min. temp.: 0 tot 5 graden bo ven normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. !9. oktober zon op 07.29 onder 17.17 Politieke moord MUENCHEN In het kantoor van de „Bond van verenigde Kroaten" zijn zaterdagmiddag in Muenchen de lijken gevonden van de voorzitter van de bond, de 58-jarige Mile Ruka- vina; de hoofdredacteur van het Kro atische vrijheidsblad. Kresinir Tolj en de 22-jarige Vid Maricio. Ze wa ren doorgeschoten. De politie ver moedt, dat deze drievoudige moord een politieke achtergrond heeft. Een Kroatische vriend ontdekte de misdaad. Hij was naar het kantoor gekotnen, omdat de telefoon niet werd opgenomen. Men denkt dat de drie Kroaten zijn vermoord door leden van de Udba, het Zuidslavische inlichtingenbureau. De bond, waarvan de voorzitter en twee medewerkers zijn vermoord, is anti-communistisch. De leden zijn immigranten uit de vroegere onaf hankelijke staat Kroatië en politieke vluchtelingen uit het tegenwoordige Zuidsla vië. Dat onafhankelijke Kroatië werd in 1941 door de fascist Ante Pavelic gesticht. WENEN De politie heeft een lid van de persdienst van de kanselarij en twee politiefunctionarissen gear resteerd wegens het verstrekken van geheime gegevens aan een voor de Russen werkende Tsjechoslowaakse inlichtingendienst. Een Tsjechische journalist zou als verbindingsman hebben gefungeerd. De politie kwam achter deze spio nagezaak door inlichtingen van een naar Oostenrijk uitgeweken mede werker van de Tsjechoslowaakse ge heime dienst. De spionnen zouden onder meer stukken hebben gekopi eerd die bijzonderheden bevatten over Tsjechoslowaken die naar Oos tenrijk waren gevlucht In verband met deze affaire is vorige week al een onderofficier van het Oosten rijkse leger aangehouden. NEW YORK Egypte opende de schietpartijen van het afgelopen weekeinde langs het Suezkanaal. Het maakte gebruik van raketten. Dit staat in het rapport van de VN- waarnemers, die op verschil lende plaatsen langs het ka naal zijn gestationeerd. Israël en Egypte hadden een klacht bij de Veiligheidsraad ingediend. Geen van beide landen heeft echter om een spoedzitting gevraagd. Zij ver zochten, hun brief onder de leden van de raad te laten circuleren. Volgens Egyptische militaire krin gen heeft Israël 19 tanks, 10 ra ketstellingen, 28 artillerieposten, 16 waarnemingsposten, 3 commando posten, 6 opslagplaatsen van brandstof en munitie en 3 kanonnen van 106 mm verloren. Voorts zouden 14 andere batterijen tot zwijgen zijn gebracht. „Een brand woedt aan de oever van het Suezkanaal die door Israël bezet wordt gehouden. Het vuur is zichtbaar vanuit Psmailia en Suez. De Israëlische verliezen zijn bijzonder hoog. Helikopters werden gebruikt om de slachtoffers weg te voeren". Aldus de Egyptische lezing. Verrassing Israël liet de Veiligheidsraad we ten, dat het zeven militairen verloren heeft, dat er vier vermist worden en dat er twintig gewonden zijn. De Egyptische aanval over de gehele lengte van het Suezkanaal kwam voor Israël als een volkomen verras sing. Egypte zette de beschietingen voort, nadat met VN-waarnemers overeenstemming was bereikt over een staken van het vuren. Later brak een nieuw artillerieduel uit. nadat Egyptische commando-een heden in het duister het kanaal wa ren overgestoken. Israël besloot toen de olie-installaties bij Suez opnieuw in brand te schieten. Het deed dit ook een jaar geleden, nadat de torpe- dobootjager Eilath door Egyptische raketten tot zinken was gebracht. De installaties branden nog steeds. Ook nu tracht Egypte de brand te bagatelliseren. De verwoestingen zijn niet zo zwaar als een jaar geleden, maar de schade is groot. Boven Suez zijn enorme vlammen en dikke plui men rook te zien. Deze foto werd genomen bij het begin van de grootste anti- Vietnam-demonstratie, die ooit in Londen is gehouden. Duizen den mensen trokken met span doeken en borden langs de Vic- toriakade. Russen ln Israëlische kringen is men van oordeel, dat het massale geschutsvuur aan het begin van de Egyptische aanval door Russische, deskundigen werd geleid. Deze ver onderstelling werd ook geuit toen een jaar geleden de Eilath volkomen overwacht werd getroffen. De ernstige verliezen aan Israëlische zijde (opgelopen tot 14 do den en 31 gewonden) waren dan ook toegebracht in de eerste minuten van de beschietingen, die de Israëli's overrompelden. In het weekende hebben zich ook schermutselingen voorgedaan langs de grens met Jordanië en Libanon. In het door Israël bezette westelijke deel van Jordanië, waar massaal pro testacties worden gehouden, is een algemeen uitgaansverbod afgekon digd. MOSKOU In Moskou is in het weekeinde het eerste pak sneeuw van dit seizoen gevallen. Dat is verschei dene weken eerder dan andere jaren. PARAMARIBO Een Dakota van KLM-Aerocarto is bij lurlitkarte- ring in het zwaarbeboste westen van Suriname verongelukt. Van de vijf bemanningsleden zijn drie om liet leven gekomen: de 26-jarige gezag voerder Gerrit J. Gouka uit Haar lem, de 29-jarige vlieger Hans Augustsson uit Rykjavik en de 32- jarige navigator-cameraman Theo- dorus J. G. Snijders uit Utrecht. Gered zijn de 35-jarige landmeet kundig ambtenaar Robert Kievit uit Nijmegen (lichte verwonding aan de neus) en de 21-jarige student Ab de Kogel uit Utrecht (ongedeerd). Gezagvoerder Gouka was in dien.»* van Martinair Holland en uitgeleend aan Aerocarto. Hij was een maand geleden naar Suriname gekomen om een zieke collega te vervangen. Hij zou zaterdag naar Nederland zijn teruggekeerd, een dag na het ongeluk. Augustsson was eveneens door Martinair uitgeleend Snijders was in dienst van Aerocarto. morgen voordeel pak van 59 voor 49 niet duur we! heerlijk MEXICO-STAD Met een „tot ziens in München" werden zaterdagavond laat de negentiende Olympische Spelen van 1968 in Mexico definitief naar de historie verwezen. Voor 's werelds beste sportlieden zyn veertien dagen van spanning, sensatie, vreugde en verdriet voorbij. Voor de sportliefhebbers, verspreid over de gehele wereld eveneens. Het is mooi geweest, zo Dat was ook de conclusie van de Mexicaanse organi satoren nag afloop van de sluitingsceremonie. Op enkele schoonheidsfoutjes na kan men teruzien op een geweldig geslaagd evenemént. Behalve voor Mexico gingen de Spelen ook voor Nederland niet zonder rellen voorbij. Al voor het vertrek was er de kwestie Westphal, die thuis bleef, vlak na de aankomst Lia Louer. die in verwachting bleek te zijn, en na enkele dagen dc affaire Sjeng Collard. die naar huis werd gestuurd. Maar successen waren er ook. Drie maal in totaal wap perde de vaderlandse driekleur in Mexico in de hoogste top, voor de wielrenners, voor wie de gouden medaille door de zaak-Collard zijn glans verloor, voor roeier Jan Wienese en voor zwemster Ada Kok. Drie maal kreeg een Nederlandse vertegenwoordiger de zilveren medaille, een maal werd brons uitgereikt aan een landgenote. In totaal was het resultaat van de Olympiërs in Mexico beter dan in Tokio. De laatste dag is ove rigens niet erg „Olym pisch" verlopen. De voei- balfinale werd een gewel dige „gooi- en smijtpartij" doordat de Mexicaanse arbiter de meest merk waardige beslissingen nam. Liefst vier spelers werden uit het veld ge stuurd. Een regen van zitkussentjes was de be loning voor de arbiter. Hongarije werd intussen Olympisch kampioen dank zij een 41 zege op Bul garije. Voor de Nederlandse zwemafvaardiging werd het laatste Olympische nummer geen succes. Op de vier maal 100 meter vrije slag was het Nederlandse dameskwartet, bestaande uit Hennie Rentema, Mirjam van Hmert, Toos Beumer en Nel Bos al in de series kanslocs, de bijzonder sterke race van Nel Bos ten spijt Het was het laatste optreden van Oranje in Olympisch Mexico. NEL BOS De heer Kievit werkt bij de meet kundige dienst van Rijkswaterstaat te Delft, de heer De Kogel is prac- ticant van de afdeling landmeetkun de van de hts in Utrecht. Men neemt aan, dat de twee overlevenden in het staartstuk van het vliegtuig hebben gezeten. RAADSEL Hoe het ongeluk is ontstaan is nog een raadsel. De Dakota was vrijdagmorgen van het vliegveld Zanderij opgestegen voor karterings- werk in de driehoek tussen de vliegvelden Kayserberg en Kabale- bo en het Coeroenigebied. Nadat het toestel de gehele dag en de daarop volgende nacht on vindbaar was, is het zaterdag ge vonden door de helikopterpiloot Hel mut Hugl van de Zwitserse lucht vaartmaatschappij Heisuisse. Deze helikopter was door KLM-Aerocarto gecharterd voor luchtkartering in het zuiden van Suriname. De Dakota lag op de ..Tafelberg" op 870 meter hoogte, 85 km ten noordoosten van het vliegveld Kay serberg. Bij de bergingswerkzaamheden hielp o.a. een zendingsarts uit het nabijgelegen bosnegerdorp Djoemoe. Gezagvoerder Gouka zal in Suri name worden begraven. Zijn moe der en de directeur van Martinair Holland zullen daarvoor naar Para maribo vliegen. Het stoffelijke over schot van de beide anderen wordt vermoedelijk woensdag naar Neder land overgebracht. Bij ernstige overstromingen na zwa re regenval in het gebied van de Kas pische Zee zijn zeker dertig mensen om het leven gekomen. De DC-3 van KLM-Aerocarto stortte neer op de top van de Ta felberg (1080 m) in het hart van Suriname, iets ten noorden van de op de kaart aangegeven Wilhel- minotop. HÈERLEN Honderd mijnwer kers uit Zuid-Limburg kunnen te recht bij Bruynzeel in Zaandam. Vo rig jaar heeft Bruynzeel reeds dertig mijnwerkers werk gegeven. Van 4 tot 9 november houdt Bruynzeel in het Pancratiushuis in Heerlen een expositie van het be drijf. De mijnwerkers krijgen dan een goede voorlichting en kunnen zich tevens aanmelden. Protestmars tegen Vietnam in Londen LONDEN Dc grote Vietnambetoging te Londen is gisteren uit de hand ge lopen, toen honderden extremisten de overeenge komen marsroute verlieten en probeerden, de Ameri kaanse ambassade te bestor- Terwijl de hoofdsloet van onge veer 25.000 meest jonge betogers zich naar Hyde Park begaf, verliet de groep onder leiding van het „maoistische solidariteitsfront" de route cn stormde met stokken van spandoeken in op de ongewapende politiemannen bij de Amerikaanse ambassade op Grosvenor Square. De politie werd ook bekogeld met flessen, vuurwerk, stuiters en rot fruit. Toen bleek, dat de polilie- paarden schrokken van het vuur werk, begon de politie het terug te gooien naar de betogers. Enkele ma len zag het naar uit, dat de politie mannen het tegen de extremisten moesten afleggen. Zij bleven echter de toestand meester toen zij hulp kregen van collega's die niet langer voor begeleiding van de hoofdmacht nodig waren. Acht politiemannen en 50 betogers liepen verwondingen op. Minister Callaghan (van binnenlandse zaken) was getuige van de slag bij de am bassade. Hij had woorden van lof voor de terughoudendheid, waarmee de politie de „bestormers" had aan gepakt. Onder de betogers bevonden zich vele buitenlandse agitators. Het was de autoriteiten niet gelukt, hen bui ten Engeland te houden. Er zijn 34 arrestaties verricht. Uit New York wordt gemeld, dat president Johnson daar een rede hield ten gunste van de democrati sche kandidaat bij de presidentsver kiezingen, vice-president Humphrey. De president zei. graag beter nieuws over de vredeskansen in Vietnam te willen geven. Hij zei. voorzichtig te moeten zijn bij het maken van opmerkingen. „Wat ik nu nodig heb is niet uw nieuwsgie righeid, maar uw gebeden", aidus Johnson. Humphrey zei, graag vóór 5 no vember (de dag van de verkiezingen) een doorbraak in het vredesoverleg te zien. De rust aan het front en de lage verliescijfers zouden „aanwij zingen van enige betekenis" moeten zijn (als door president Johnson be doeld in zijn rede van 31 maart). UTRECHT De D-trein uit Bazel, die via Luxemburg onderweg was naar Amsterdam, is zaterdagmiddag omstreeks half vier vlak bij het sta tion Luik ontspoord. Twee reizigers vonden de dood. Zeventien reizigers zijn min of meer ernstig gewond. Er waren geen Nederlanders onder de gewonden. Bij het ongeluk kantelde het twee de rijtuig van de Italiaanse spoor wegen met bestemming Amster dam. Andere rijtuigen liepen uit de rails. Bij het passeren van een wissel liep het tweede rijtuig op een ander spoor doordat de wissel omsprong als gevolg van een stroomonderbre- king. De slachtoffers van dit ongeluk zijn een 60-jarige in België wonende Italiaan en een 50-jarige Brusselse dame. Ojoekwoe (Biafra) ernstig gewond PORT HARCOURT Volgens een Nigeriaanse legercommandant is de Biafraanse leider, luitenant-kolonel Ojoekwoe. door een lbo neergescho ten in Oemoeahia, de laatste stad die nog in Biafraanse handen is. Ojoe kwoe zou ernstig gewond zijn. betaalt: per kwartaal per maand Als beloninq voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straat: plaats: Inzender

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1