Gevreesde eindsprint van Bob Schoutsen bleef uit NEDERLAND 1 SPORTIEFST Waterpoloteam op zevende plaats GEEN NEDERLANDSE FINALIST VS „Gouden" dagen voor Vera Caslavska Goud wielrenners is van blaam gezuiverd Zaandam viert feest voor Ada Basketbalgoud weer voor Claudia Kolb: geen last van ademnood Beker delen met België Dawn Fraser krijgt schadevergoeding Cuba met 8-5 verslagen ZATERDAG 24 OKTOBER 1948 "«■O MEXICO STAD Bob Schou- ten kon gisteren zijn prestatie van dinsdag, toen hij in de fina- Holi® van de 100 meter rugslag .vapjjeslag legde op een fraaie zesde besi>laats, op de 200 meter niet her- analen. In de serie werd de 17- jarige Amsterdamse scholier on- uitgeschakeld. Hij str4indigde in de vierde serie op Vj^le tweede plaats in 2.18,2. Die sonjijd bleek niet voldoende voor ;rt. ten plaats bij de laatste acht. e kj 46, Ook Rinus van Beek haalde de fi- lale niet In de vijfde, zwak bezette en Brie kwam de Nederlander tot een jerde plaats in de voor hem niet ndenverdienstelijke tijd van 2.21.2. te In de eveneens niet sterk bezette ier fierde serie zag het er lange tijd tot laar uit dat Schoutsen zou gaan win- |en. Niemand bleek bereid het tempo ing an te geven. Schoutsen moest daar- ïel loor wel als koploper gaan fungeren, aanffij keerde na honderd meter als en aerste in 1.09,4, maar werd bij het ng lerde keerpunt ingelopen door de Deius Leonid Dobroskokin. De ge- rapfreesde eindsprint van de Neder- recordhouder bleef echter uit. oli^obroskokin kwam met zijn 2.16,1 juist in de finale. Bob Schoutsen ehajiel er met 2.18.2 juist buiten. aldel Sterkste Klasse de 4 x 100 meter wisselslag ïrsoonlijk toonde de Amerikaanse laudia Colb haar klasse. Met haar iloemen. 1 Jr stond irlet woord -fr -ö- -ö- -8- 1 De 17-jarige Bob Schoutsen in de laat ste meters van zijn se rie op de 200 meter rugslag. Hij kwam en kele seconden tekort om zich bij de laatste acht te kunnen scha ren. De Amsterdam mer; slow starter, maar gevreesd om zijn eind sprint, heeft echter de aandacht van de inter nationale zwemwereld getrokken. Met zijn zesde plaats op de 100 meter diende hij zich aan als een groot ta lent. In die finale toonde de Oostduitser loland Matthes zich opnieuw onbe- ivist de sterkste. In de nieuwe plympische recordtijd finishte hij op e eerste plaats in 2.09,6. Hij bleef aar mee echter nog ruim twee secon- en boven zijn eigen wereldrecord, te Amerikaan Ivey werd tweede 1 2.10,6), zijn landgenoot Horsley I' !.l0,9) derde. Ook de Nederlandse meisjes op de 00 meter rugslag haalden de finale iet. Zowel Coby Sikkens als Beb Peeteling kwamen seconden tekort lm zich bij de laatste acht te zwem- (ien. Coby Sikkens gaf tot halverwe ge de derde baan de Amerikaanse vo ay Hall uitstekend partij, maar op one laatste baan bleek dat zij teveel [e gan haar krachten had gevergd. Te- )erg en de geweldige eindsprint van de .merikaanse had zij weinig verweer, [aar tijd van 2.36,9 leverde haar in eindrangschikking niet meer op in een vijftiende plaats. I Bep Weeteling verdeelde haar Irachten beter. Zij eindigde in de lerde serie als derde in de voor haar roede tijd van 2.35,4. Zij stond op dat jnoment zelfs als vijfde in de totaal- ngschikking, maar werd door de vemsters uit de vierde en vijfde ^erie teruggedrongen naar de elfde plaats. In de finale won Pokey IVatson onbedreigd in 2.24,8. De Ca nadese Elaine Tanner (2.27.4) tikte Als tweede aan. Het brons ging naar Hle Amerikaanse Kay Hall (2.24.8). tijd van 5.08,5 benaderde zij haar ei gen wereldrecord tot op vier secon den. Zilveren medaille-winnares Lynn Vidali tikte bijna veertien seconden later aan: 5.22,2. De Oost- duitse Sabine Steinbach finishte als derde. In de series van de 1500 meter vrije slag heren, bleek dat er in de finale ongetwijfeld voor het nodige vuurwerk zal worden gezorgd. In de vierde serie bleven de Australiër Graham White en de Mexicaan Eche- varia tot de laatste meters naast el- k~rr. Hartstochtelijk White toonde zich, ondanks de hartstochtelijke aanmoedigingen van de Mexicanen voor hun favoriet, in de eindsprint de snelste: 17.10,1. E- chevaria liet 17.11,0 afdrukken. Dit tweetal maakte veruit de beste tijd. Ook de Australiër Brough (17.17,1) moet stellig tot de kanshebbers wor den gerekend. MEXICO-STAD Trainer Hank Iba, de „goudmaker van Tokio", heeft opnieuw een gouden'ploeg afgele verd. Ondanks grote rivaliteit van Rusland en Zuidslavië, is de Ameri kaanse zege in het basketbaltornooi niet erg in gevaar geweest. Met de winst op Zudislavië in de eindstrijd (65-50) bleef de ploeg ook in de 54e Olympische wedstrijd zonder neder laag. Rusland sleepte het brons in de wacht. De klassering vanaf de vierde plaats: 4 Brazilië, 5 Mexico, 6 Polen, 7 Spanje, 8 Italië, 9 Porto Rico, 10 Bulgarije, 11 Cu'ba, 12 Panama, 13 Philippijnen, 14 Korea, 15 Senegal en 16 Marokko. AMERIKAANSE (KLASSE APART) STELT MEDICI VOOR RAADSEL MEXICO-STAD George Haines kon weer lachen. Het verlies van Mark Spitz op de 200 meter vlinderslag had hem een slechte nacht be zorgd. Maar vrijdag lieten twee andere pupillen de Amerikaanse zwemcoach weer volop delen in de eer. Pokey Watson, het meisje dat door de nieuwste lichting van de Amerikaanse zwemschool op de vrije slag verdrongen was en op advies van Haines overschakelde naar de rugslag, won de 200 me ter voor de erkende specialistes Elaine Tanner en Kay Hall. Met Don Schollander is Pokey Watson de enige, die zowel in Tokio als in Mexico goud behaal de. In de Japanse hoofdstad maakte ze deel uit van de vrije slag estafette, die daar met ruim verschil zegevierde. Daarnaast was Claudia Kolb ongenaakbaar op de 400 meter wisselslag. De achttienjarige pu pil van Haines, die eerder reeds de Olympische titel behaalde op de 200 meter wisselslag eindigde met een voorsprong van vele lengten op haar landgenote Lyn Vidali en de Oostduitse Sabine Steinbach. Raadsel Voor de vele aanwezige medici in het Olympische zwembad VIERMAAL GOUD, EENMAAL ZILVER I Hadp Een gelukkige moeder Kok. die haar woning in Zaandam foto's uitgbekijkt van haar dochter tijdens de goecjiedstrijd op de 200 meter vlinder- vasflag in Mexico, die Ada goud op leverde. Op de tafel een grote bos Van een stille aanbidder? geen afzender op, alleen txmr/w woord fantastisch". Lei lkaar, aam ier ten, rolsm ZAANDAM By de familie Kok 1 tn Zaandam heerste vrijdaigmorgen Mee ;en blijde, opgewonden stemming, LanJToen Ada donderdagnacht om onge- 125. reer drie uur Nederlandse tijd zou twemmen en het resultaat pas in de nongenuren door de radio bekend Lan ton worden 'gemaakt gingen de heer e m< in mevrouw Kok in angstige span- iad ning naar bed. „Van goed slapen is echter niet veel agve gekomen", vertelde een gelukkige «mevrouw Kok. „Om half zes werden aen rfwe al gewekt door een telefoontje, et bijdat ons het goede nieuws bracht". deelhToen de radio eenmaal verdere me- gegJ dedelingen had verstrekt en men op an LIde televisie Ada naar het goud had slag zien zwemmen stond de telefoon in ng a'huize Kok niet stil. „Geweldig dat goed het nu toch gelukt is", verzuchtte mevrouw Kok. het MEXICO STAD —Vera Caslavska zorgde vrijdag voor een unieke prestatie bij het turnen. Op één dag behaalde de charmante Tsjechische niet minder dan drie gouden medail les. Op de onderdelen brug met onge lijke leggers, paardspringen en op de vrije ocfeining toonde zij zich duide lijk de sterkste. Op de evenwichtsbalk eindigde zij met miniem verschil achter de Russische Natali Koetsjinskaja die voor haar bijzonder gracieuze oefe ning 19.650 punten kreeg. Vera Caslavska veroverde 19.575 punten. Gevoegd bij de gouden medaille die de Tsjechische in het individueel klassement over alle onderdelen al veroverde, heeft zij haar land nu al vier gouden en één zilveren medaille bezorgd. Zij deed daarmee Tsje- choslowakije een fikse sprong maken in het medaille-klassement. sa Petriklkaja. Beide blonde meisjes brachten het publiek met een schitte rende oefening tot verrukking. Zij kregen 19.675 punten. Natalia Koe tsjinskaja legde met 19.650 punten be slag op het brons. De Amerikaanse Debby Meyer behaalde drie gouden medailles op de Olympische zwemnummers. Haar landgenote Claudia Kolb was ondanks deze fantastische medailleoogst van Debby (op foto) nog succes voller. vormt Claudia Kolb een groot raadsel. Zij heeft als enige vrij wel geen last van gebrek aan adem. Dat bleek ook vorig jaar reeds bij de Olympische sportwe ken van Mexico. Op de 400 meter wisselslag ongetwijfeld het zwaarste onderdeel van het gehe le zwemprogramma bleef ze met 5.08.5 slechts luttele secon den boven haar eigen wereldre cord. Ook de zeer slank gebouwde Oostduitser Roland Matthes haalde vrijdag zijn tweede gou den medaille binnen. Op de 200 meter rugslag moest hij er een lange sprint uitpersen om de Amerikanen Mitch Ivey en Jack Horsley voorbij te gaan. Het lukte hem bijzonder overtuigend. Toen hij zijn hand tegen de bassin- wand sloeg, was Ivey nog meters van de finish verwijderd. Nederland en België zullen de spor- tiviteitsbeker, die voor het eerst b(j een Olympisch hoekeytomool beschik baar werd gesteld, moeten delen. De officials, die hun keuze moesten ma ken. konden geen verschil In sportief gedrag ontdekken tussen de twee land jes. Beide landen mogen de beker twee jaar houden. Het lot moet nog beslissen welk team de beker uit Mexi co mag meenemen om hem de eerste twee jaar te bewaren. Journalisten, die het hockey- tornooi regelmatig hebben bezocht, hebben een elftal samengesteld van de beste spelers uit het tornooi. Pakistan „leverde" hetgrootste aandeel met vier spelers, gevolgd door India met twee. Er werd één Nederlander in het elftal gekozen, onze linksbuiten Arie de Keyzer. 41- De Internationale voetbalfederatie heeft besloten dat de Olympische fina le vandaag tussen Bulgarije en Hon garije niet door het lot zal worden beslist. Wanneer beide landen geen overwinning kunnen forceren, krijgen ze allebei een gouden medaille. 4f. De Roemeense kanoërs Patzaichin en Covaliov, die goud wonnen in de tweepersoons kajak, zijn beroepshalve ook innig met het water verbonden. Zij verdienen beiden hun brood als visser. Eerst stortte zij ineen toen won zij een zilveren medaille. De 23-jarige Hongaarse kanovaarster Anna Pfeffer moest voor de finish van de finale K-l uit haar boot worden gehaald omdat ze niet meer kon. Nauwelijks ander half uur later won zii met haar land genote Rozxnyoi in de K-2 tot grote vreugde van h®t Mexicaanse publiek een zilveren medaille. ■tf- De Westduitse ploeg had voor on geveer 110.000 gulden aan medicamen ten meegenomen naar Mexico. Van de artikelen is door de Westduitse atleten (maar ook vertegenwoordigers van andere landen hebben geprofiteerd van deze welgevulde medicijnkast) on geveer de helft gebruikt. De rest is Don Schollander geschonken aan een Mexicaans zieken huis. waarvan de directeur een Duit ser is. De Hongaarse degenschermer Gyoezoe Kulczar heeft de gouden medaille gewonnen die hij zo graag wilde hebben, ondanks on verwachte moeilijkheden. Op de ochtend voor de finale moest hij een steenpuist uit zijn oksel laten snijden. Bij de elimentaties ver- scheeen hij met zijn linkerarm in een draagverband. In vijf talen kon de Hongaar de vele nieuws gierigen een antwoord geven: „Nee, geen blessure. Is mijn nieuwste taktiek 4f Terwijl de meeste atleten het Olym pisch' dorp reeds hebben verlaten of Mexico als toerist bezien, traint de Hongaarse kogelslingeraar Zsivotsky een week nadat hij kampioen werd, nog steeds zeer intensief „Ik ben in zo'n goede vorm, dat ik mijn eigen wereldrecord nog kan verbeteren. Zo dra ik thuis ben. zal ik vragen of er nog een wedstrijd kan worden geor ganiseerd". 4t- Don Schollander, winnaar van vier gouden medailles in Tokio en in Mexi co onderscheiden met een keer goud fals lid van de 4 x 200 meterploeg van Amerika) en een keer zilver (200 me ter vrije slag) stopt met wedstrijd- zwemmen. In zijn carrière heeft Schol lander 24 keer een wereldrecord ver beterd. De Olympische Spelen hebben het toerisme naar Mexico veel goed ge daan. Geschat wordt dat buitenlandse toeristen de twee weken van de Spe len ongeveer 100 miljoen gulden in Mexico hebben achtergelaten. De Deense marathonloper Georg Olsen is niet met zijn ploeg naar huis gereisd. Hij nam de benen toen hij hoorde van een man die beweerde zijn vader te zijn. Olsen. die zijn vader sinds zijn jeugd niet meer heeft gezien, wilde daarom blijven om hem te ontmoeten. De Deense ploegleider zei dat de „vader" Olsen op de tv had gezien en hem daardoor had herkend. SYDNEY —De voormalige Olym pische zwemkampioene Dawn Fraser (Australië), heeft vrijdag voor een rechtbank van Nieuw Zuid-Wales een schadevergoeding toegewezen ge kregen van 10.000 Australische dol lars ongeveer 40.000 gulden). aw nFraser had een krantencom binatie beschuldigd van het plaatsen van insinuerende artikelen op 1 en 2 maart 1965 toen de zwemster door haar bond voor tien jaar geschorst werd wegens zogenaamde uitspattin gen tijdens de Spelen van Tokio (1964). De jury was van mening dat Dawn Fraser had een krantencorp- werd beledigd en recht had op een schadevergoeding. De winnares op de 100 meter vrije slag heeft altijd ont kend dat zij betrokken was geweest bij een drinkfestijn tijdens een party in het herengedeelte van het Olym pisch dorp. MEXICO-STAD De Neder landse wielerploeg die een gou den medaille veroverde in de ploegentijdrit in Mexico, is ge zuiverd van de blaam als zou men verboden stimulerende middelen hebben gebruikt. Zoals bekend werd het bezit van de gouden medaille discutabel ge steld na weinig overtuigende uit spraken van chef de mission A. F. H. Dokkum en de medische commissie van het NOC alsmede het naar huis sturen van mas seur-verzorger Sjeng Collard die de renners op hun verzoek onder handen had genomen. De geruchten dat Nederland het goud veroverde door het gebruik van verboden stimulantia zijn vrijdag uit de wereld geholpen door Alexander Prins de Mérode. de Belgische voor zitter van de medische commissie van het Internationaal Olympisch Comité. Vrijdagmorgen heeft de prins de Mérode een uitvoerig gesprek gehad met de leiders van de Nederlandse ploeg en daarna heeft de medische commissie van het IOC een commi- nuqué uitgegeven. Geen maatregelen „De tegenwoordig gebruikte omschrijving van doping stelt slechts het gebruik van die stimulerende middelen strafbaar, die door de ge volgde onderzoekingsmethoden kun nen worden aangetoond. Een logisch MEXICO STAD „Ik had echt gehoopt dat we nu eens bij de eerste zes zouden eindigen", zei Gerrit Jansen, ehcf d' equipe van het water poloteam na afloop van het duel te- ■&Trots toont de 26-jarige Tsjecho- slowaakse turnster Vera Caslavska, de medailles die zij in Mexico in de wacht sleepte. Vier gouden en een zilveren, het kon niet op! Klasse apart In de finale van het paardspringen vormde Vera andermaal een klasse apart. Zij kwam tot een totaal van 19.775, de Oostduitse Erika Zuchold (19.625) legde beslag op het zilver, de Russische Veronina was met 19.500 goed voor het brons. Het goud dat de Tsjechische vero- verde op de vrije oefening moet zij echter delen met de Russische Baris- gen Cuba dat Nederland zonder moeite met 8-5 won. „De zevende plaats die we nu hebben gehaald is weliswaar meer dan we In Rome en Tokio hebben bereikt, maar met een beetje geluk had er toch heel wat meer ingezeten", oordeelde Jansen. „De eerste tegenvaller kwam tegen Zuidslavië. Er werden toen vier schitterende scoringskansen gemist. Zoiets is funest voor je moreel. In feite ging de strijd gelijk op. Toen dat ongelukkige gelijke spel tegen Italië. De numerieke meerderheid hadden we toch beslist moeten uit buiten. Het resultaat van die wedstrijd drukte zijn stempel op het spel tegen de Verenigde Staten die volkomen onnodig verloren ging. Het leek wel of de Nederlanders bang waren voor hun tegenstanders. Wanneer zij net zo hadden gespeeld als tegen de zwakkere landen, waarin wél zelfver trouwen werd getoond, had er mis schien zelfs wel een finaleplaats in gezeten. Maar ja, dat is er niet uitge komen". Aanvalsdrift De zevende plaats van Nederland is in het duel tegen Cuba overigens geen moment in gevaar geweest. In de eerste speelperiode rafelde de Ne derlandse ploeg de zwakke defensie van de Cubanen volledig uit elkaar. De aanvalsdrift van het Oranjeteam werd met vier treffers beloond. Geu tjes, van der Voet Wouda en Van Dorp waren de makers. Daarna nam Nederland het wat kalmer op waar door de Cubanen nog kans zagen van ■3 terug te komen tot 8-5. Doelman Eppie Kroon stopte in die periode 7elfs een strafworp. In de finale van het Olympisch, tor nooi ontmoet Zuidslavië, dat Honga rije verrassen uitschakelde, het ster ke Rusland. Het Russische team is duidelijk favoriet voor de Olym pische titel. Hongarije en Italië spe len om het brons. JOOP MIDDELINK gevolg van dit standpunt is dat de medische commissie van het IOC geen maatregelen kan nemen tegen het toedienen van hormoonprepara ten, ook niet in het geval dat deze niet zijn toegediend met de voorop gezette bedoeling een genezing te be werkstelligen", aldus het commu niqué. In een nadere uitleg op dit commu niqué verklaarde de Prins de Mérode: „Wanneer het eaat om stimulerende middelen of andere .producten, die aan de controle kunnen ontsnappen, zou het niet iuist zijn een sportman te bestraffen can wie men weet dat hij daarvan gebruik heeft gemaakt, terwijl andere sportmensen, die de zelfde stoffen hebben ingenomen on opgemerkt blijven doordat het onder zoek niets kan hebben aangetoond. Dat is gewoon een kwestie van recht en rechtvaardigheid. „Daarom", zei de voorzitter van de medische commissie van het IOC, „heeft de commissie besloten alle mededelingen die haar op dit gebied bereiken over welke ploeg of welke sportman ook. naast zich neer te leg gen". Joop Middelink. KNWU-coach, was weinig enthousiast over de beslis sing van de medische commissie van het IOC. „De gouden medaille had eigenlijk toch al geen glans meer door al dat gepraat. Voor de jongens, die overigens buiten het rumoer zijn gebeven, was er weinig ol meer aan". Dibiasi favoriet bij torenspringen MEXICO STAD Voor de finale van het torenspringen hebben zich twaalf deelnemers geplaatst Van hen heeft de Italiaan Dibiasi ongetwijfeld de beste papieren Met 108.04 punten voert hij het klassement aan. gevolgd door de Mexicaan Gaxiola (103.33) en de Amerikaan Russel (101.38). Het staat in elk geval vast dat de medail les in Amerikaanse Mexicaanse en Italiaanse handen zullen komen, want ook de -derde vijfde en zesde worden door deelnemers uit deze landen bezet

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7