Hebt u wel eens een moordenaar R.Zwolsman blijl^ de EMS leiden Politieke onzekerheden remmen ontwikkeling Huib Goudriaan Mevrouw Michielsen: agente van het eerste uur in de Randstad FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Geen radio - dan toch betalen NA FELLE DISCUSSIES DE GLAZEN STAD P missen Mosselen zijn in overvloed t ZATERDAG 26 0KTOBERJ „In het begin vonden de mensen het wel gek. Er werd gekeken natuurlijk. Soms bleven ze met open mond op straat staan: O, wat een mooie tas, o wat een gekke hoedjes, o wat leuk! Ik was toen een stuk jonger en we giebelden om alles. Een keer stootten twee oude dames elkaar aan en zei de een heel geaffecteerdAnnie, kijk nou toch eens, wat zielig Mijn coMega en ik hebben toen in een portiek staan huilen van het lachen. In die tijd zagen we er ook erg somber uit, in zwarte pakjes gestoken. Dat is nu heel anders. Toch verbaast het me, dat zelfs nu nog ik ben dertien jaar bij de politie wordt gezegd: Kijk eens een vrouwelijke agent." Mevrouw C. Michielsen-van der Graaf (35) was dinsdag, woensdag en donderdag een van de ruim honderd deelnemers aan het eerste landelijke congres van geüniformeerde politie in Roer mond. Ze was er als een van de vrouwelijke agenten van het eerste uur. In Heerlen kwamen in 1953 de eersten in dienst en in 1955 kreeg Rotterdam de pri meur voor de Randstad Holland met de indiensttreding van me vrouw Michielsen. Ze is nu dertien jaar agent, ze heeft er nooit spijt van gekre gen. „Als ik het weer over moest doen, ging ik beslist weer bij de politie. Wel heb ik een beetje spijtgevoel dat mijn dromen niet helemaal zijn uitgekomen, maar de ideeën die ik vroeger over dit beroep had, waren nogal erg romantisch/' mantiseerde denken van de mensen over haar werk, vindt mevrouw Mi chielsen een vraag als: „Heb je wel eens een moordenaar gepakt?" En dan moet ze antwoorden dat dat niet het geval is. Haar loopbaan bij de politie begon met een brief. Ze schreef naar aan leiding van het tekort aan politiea genten een ingezonden stuk voor een krant, waarin ze de vraag stelde waarom vrouwen, en mannen met een bril op eigenlijk niet bij de poli tie zouden kunnen werken. Opleiding „Ik kreeg telefonisch een reactie hierop: of ik zin had bij de politie te komen." Ze solliciteerde met 150 an dere meisjes, van wie er uiteindelijk vijf over bleven voor de opleidings school. „In 1955 startten we, maar er vie len er twee af; een van die twee was een verpleegster, die het wat militai re karakter, zoals salueren voor meerderen, niet beviel. In 1956 werd ik met de andere twee geslaagden op het hoofdbureau geplaatst. Deze week kunnen wij met ere het hoofdfonds van onze beurs, Kon. Olie noemen. De gunstige gang van zaken van dit concern werd bevestigd door de mededeling van de zijde der di- rektie, dat voor dit jaar een stijging der nettowinst met 15 procent is te verwachten. Dat zou meer zijn dan de prognose van 10 procent voor 1968. Voor 1969 verwacht men minstens een toename van de omzet van zes procent in Amerika, hetgeen niet slecht is. De groep zal in het lopend jaar in Noord-Amerika zelfs wel negen pro cent meer verkopen, terwijl daarbui ten de toename der omzet een zeven procent hoger zal zijn dan in 1967. De gunstige gang van zaken in de olie-industrie is reeds gebleken uit de cijfers van de Amerikaanse concerns, o.a. van de Standard Oil of New Yersey, terwijl verder de Shell Oil schitterende resultaten heeft geboekt als dochter van de Kon. Shell. Aardgas De aardgaswinsten nemen ieder jaar ook verder toe, terwijl in de chemische sector van het concern sprongen vooruit worden gemaakt. Op 31 okt. a.s. zullen de definitieve cijfers over het derde kwartaal van de Kon. Shell bekend worden. Intussen wacht men nog op offi- gen der Kon. Shell op het Noordzee- ciële berichten inzake gunstige borin- plat waaromtrent overigens wel ge- De notering van de aandelen Konink- ruchten circuleren. lijke liep deze week op van 200 tot 205, een vooruitgang van 25 punten. Ongeveer medio november wordt de bonusuitkering van 12'/i procent vast- DEN HAAG De regering vindt, dat ontheffing van een deel van het door minister Klompé voorgestelde gecombineerde luister- en kijkgeld 75) wanneer naast het tv-toestel geen radiotoestel aanwezig is, het he le systeem van vereenvoudigde con trole zal doorbreken. Dit hebben de ministers Veringa (crm ad interim), Bakker (verkeer en waterstaat) en Witteveen (financiën) meegedeeld aan de Tweede Kamer .in een nota naar aanleiding van het eindverslag over het wetsontwerp tot regeling van de omroepbijdragen. Een dergelijke verfijning van de regeling zou, vinden de ministers, af breuk doen aan haar doorzichtigheid en hanteerbaarheid. Bovendien speelt een rol, dat de aanwezigheid van een radiotoestel vaak moeilijk te controleren is. Men zou dus al bij voorbaat een situatie scheppen, die ontduiking van de wet telijke bepalingen gemakkelijk, zo niet aantrekkelijk maakt. heeft in zijn donderdag in Den Haag gehouden vergadering besloten, de minimumkwaliteitseisen, die men eerst per 1 november had willen ver lagen. te houden zoals ze zijn. Het maximum voor de ten behoeve van het fonds op te leggen heffingen werd verhoogd Op het ogenblik be talen de kwekers aan dit fonds 85 cent per honderd kilo, de handelaren en ver»11 "lrar< is omof (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Ondanks ver woede pogingen van veel aandeel houders Reinder Zwolsman uit de EMS-boot te duwen, zit hij nog steeds onwrikbaar in het stuurhuis en zal daar voorlopig wel blijven. Het heeft gestormd gistermiddag in de Kurzaal, waar de aandeelhou dersvergadering werd gehouden. Een groot voordeel voor de heer Zwolsman was, dat het grootste per centage van de aanwezige 1000 aan deelhouders niet veel verstand van de te bespreken ingewikkelde finan ciële structuur bleek te bezitten. Be paald zwak verdedigde Zwolsman het beleid, maar zeer krachtig zijn eigen positie. Daarbij liet hij uitkomen dat als hij zou worden heengezonden de EMS wel opgedoekt kon worden. Al voor de officiële opening was er een incident. Het betrof hier de pers. Gesteld werd dat de vergadering al leen was bedoeld voor de aandeel houders en dat de vuile was niet naar buiten mocht komen. Zwolsman was daar niet bang voor, de EMS heeft niets te verbergen. Praktisch alle aandeelhouders waren het hier mee eens, dus de pers mocht blijven. Bij de jaarstukken uitte men al direct kritiek op de beperktheid daarvan. Het rapport van de wijze mannen kwam ter sprake en men begon het hoofd van Zwolsman te eisen. Een aflossing van de wacht is thans onmogelijk, zo meende Zwolsman. Wanneer er uitverkoop moet worden gehouden, dan doe ik dat zelf. We moeten nu eindelijk eens van alle narigheid van het verleden af om aan het werk te gaan. Reinder Zwolsman benadrukte, dat het z.g. Nerviplan in Den Haag zal worden uitgevoerd. Dit jaar nog zal er een grote grondruil met de ge- -,.<r '-qts hebben en kort daarop wil de EMS het bouwplan gaan l liseren. Er zijn al onderhandelirt gaande met een koper. Zwols» meende, dat bij verkoop van het r alle stroppen weer goed gemaakt 1 len worden. Hij kon verder meL len, dat tot eind september vanl jaar de EMS een winst heeft maakt van ruim 1,5 miljoen. Toen kregen de voorstanders I Zwolsman meer overwicht. Had| aandeelhouders geapplaudiss# voor iedere kritiek op Zwolsman,n I werden de criticasters luid uitgiek chen. De jaarstukken werden goecbed keurd. Zwolsman zat hiermee vastlag het zadel. jeu« Zeer laat in de avond kwam ifcIo< toe aan het ontsla gvoorstel van tfr leden van de Raad van Bestuur,re® heren Langeraar en Van Lenil r Verhitte discussies, verdachtmalj A gen over en weer volgden elkaar alle hevigheid op. Enkele aandi houders gingen zo ver de heer D j geraar een chanteur te noemen, d dat hij (volgens de heer Zwolsm 2 een schadeloosstelling van 1 dn joen zou hebben gevraagd. Mee ien deeld werd voorts dat de heer LartTot raar een salaris genoot van 125-iee fcwi Na enkele onverkwikkeliimo beschuldigingen werd de heer Lanjkoi raar met de grootst mogelijke melen derheid als lid van de Raad nir Bestuur weggestemd. n De discussie over de ontslagve géi ning aan de heer Van Lennep Bmc een onverwachte wending. Toen ihve aan dit punt kwam, was het bijda middernacht. De meeste aandeelhfTo ders waren reeds naar huis gegade De raadsman van de heer Van Dde nep bood onverwacht het ontslag zie zijn cliënt eigener beweging ai hu Verbazing. Zonder schadevergoed he voegde de raadsman eraan toe. ai Dit bracht nog onverwacht het de van dit EMg-firrm. Waarom ze het „heerlijk" vindt bij de politie te werken? „Je bent iemand, je ontmoet heel veel mensen, je leert ergens over mee te praten. De mannelijke collega's zijn over het algemeen nuchter denkende jongens, en vergeleken bij de gesprekken die hier soms worden gevoerd, zijn die van de Tweede Kamer eigen lijk niks." Haar enige wens is misschien wat meer spanning. Maar haar werk verkeersles geven be valt haar. En: wat voor werk je ook hebt, het is altijd anders dan je had verwacht. Mevrouw Michielsen, een van de eerste „ijzersterke vrouwen met het grote hart", zoals con gresleider commissaris Van Vlij men het de afgelopen week uit drukte, is nuchter genoeg om dat in te zien. Daarom leest ze detectives. ISiiet griezelig Mevrouw Michielsen, die als jong meisje sterk werd geboeid door het politiewerk, omdat ze zoveel span nends hierover in boeken had gele zen, leest nog steeds detectives, maar: „Over het algemeen denkt het publiek dat ons werk heel grieze lig is, maar de zacht voortkabbelende sleur is normaal zoals in elk beroep." Karakteristiek voor het wat gero- De opleiding was erg prettig ge weest: veel sport, judo, zwemmen en schieten. Er was een kameraadschap pelijke omgang met de mannen: die hebben erg om ons gelachen. Bij het exerceren kwam ik de eerste keer op hoge hakken aan. en dat was hele maal niet de bedoeling. Het salueren en het orde roepen in de klas als er een meerdere binnen kwam, vond ik wel geinig. Ook nu, als de HC, de hoofdcommissaris, bin nen komt, ga je staan, maar dat doe je normaal toch ook als iemand bin nenkomt? Dag schat We kwamen met z'n drieën op het hoofdbureau. De eerste dagen ging er op surveillance een brigadier mee. daarna een mannelijke agent. Later gingen we alleen. In de straatdienst regelden we het verkeer, of stonden we bij het station om mensen de weg te wijzen. We deden eigenlijk alles wat mannelijke collega's ook doen, behalve de nachtdienst. Ik ben nog nooit aangevallen, hoogstens door een dronken man, maar dan deed je een stap opzij en was hij vanzelf buiten gevecht gesteld. Ik heb wel gekke dingen meege maakt. Ik stond eens het verkeer te regelen bij de Kruiskade. Ik gaf het stopteken, kinderen staken over en terwijl dat gebeurt, rijdt er een jon gen voorbij, die me onder de kin aait en zegt: Dag schat! Ik driftig fluiten, maar het was te laat. Later zag ik hem nog eens, en toen deed hij dat weer. Ik achter die fiets aanrennen, maar dat haalde ik niet. Zo sta je natuurlijk wel mooi voor I gek!' MEVROUW MICHIELSEN echt niet zo spannend Flauwekul Muzikale en dramatische hoogte punten uit de prachtige NCRV- serie ,.de Glazen Stad" met zang door het Wcstlands Mannenkoor alsmede het populaire meczing- liedje „Love in Copenhagen". 30 cm. LP 11.90 Eveneens verkrijgbaar twee nieuwe singles: Het Westlands Mannen koor met o.a. „de Glazen Stad". Het populaire meezingliedje „Love io Copenhagen". H.V. f HO NOOR AM-AM STER DAM Mevrouw Michielsen gelooft niet dat vrouwelijke agenten aardige mannen beter behandelen. „Als de man-vrouw- verhouding aan de orde is. kan ik me voorstellen dat een mannelijke collega ook wat sympa thieker optreedt tegen een leuk meisje. Op straat breng je nu een maal je persoonlijkheid mee. Wel vind ik dat het flauwekul is om steeds maar te zeggen dat wij vrou welijke agenten meer charme heb ben. Van mannelijke agenten kan minstens zoveel charme uitgaan." Wat het publiek betreft: „Er is al tijd leuk gereageerd, ik heb nooit ge merkt dat er werd gedacht van jij-vrouw- ga-achter- de-kachel- staan. Wel is het heel typisch dat als een man en vrouw samen op post staan, en iemand iets wil vragen hij altijd eerst naar de man toegaat. Is de man op dat ogenblik in gesprek, dan wordt gewacht tot hij weer beschikbaar is, maar de vrouwelijke agent wordt niet aangesproken." Vlotter Het is mevrouw Michielsen opge vallen dat de meisjes die nu in dienst van de politie komen, er leuker uit zien, dan de eerste generatie vrouwe lijke agenten. „Het zijn nu meestal leuke vlotte meisjes, goed voor hun werk, die meer aandacht besteden aan hun ui terlijk. In mijn tijd werd bij het aan nemen van een sollicitante minder op charme gelet dan nu. Er werd toen meer aandacht geschonken aan pun ten als: durft ze alleen 's avonds bui ten te lopen, en is ze niet bang voor een dronken man." Sinds enkele maanden mogen de vrouwelijke agenten een pistool dra gen. Mevrouw Michielsen heeft als hoofdtaak het geven van verkeersles op de lagere scholen; als hoofdagent van Bureau Voorlichting van de af deling verkeer hoeft ze niet over een pistool te beschikken. Kinderen vra gen haar soms: Hebt u geen pistool? „Ik antwoord dan: Nee. wij vrouwen hebben alleen maar hele lange nagels om te krabben, of we zijn bewapend met een ball-point." Het congres met haar vrouwelijke collega's is goed bevallen. „Eerst hield ik mijn hart vast. Ik dacht: wat moet dat worden met al die vrouwen bij elkaar, vrouwelijke politie-agen- ten zijn overwegend meisjes waar pit in zit, en ik verwachtte een heel ge kwebbel. Maar commissaris (G.J.H.) Van Vlijmen van Roermond, een oud-politieman uit Rotterdam, heeft alles geweldig georganiseerd. En het valt echt niet mee als enige man honderd vrouwen bezig te houden! Hij deed het zo goed, dat iedereen van hem is gaan houden: een enige vent, ad rem en spreekvaardig." Wie kan wollen truien, schoenen, herenkostuums en babykleding het mag weliswaar gedragen, maar moet in goede staat zijn missen voor mensen in de noodgebieden van onze wereld? Mevrouw J. M. v. d. O ever-V erhoeff, de bekende dierenvriendin uit Kralingsche Veer-Rotterdam, zamelt genoemde kledingstukken in, die weer door kerkelijke instanties worden verspreid. Ze heeft ook drie handdraaimachines nodig voor bejaarde, invalide dames. Haar adres: Zebrastraat 20, Kralingsche Veer-Rotterdam. Als mevrouw Van de Oever niet thuis is kunnen bijdragen worden af gegeven bij Zebrastraat 22. DEN HAAG Er is dit sei zoen een zeer goede vraag naar mosselen. Zowel in het binnen land als op de veel belangrijker exportmarkten België en Frank rijk zijn de verkopen toegeno men. Toch blijven er nog grote hoeveel heden onverkocht. Dat komt door de enorm grote aanvoer. Het recordjaar 1966, dat de Nederlandse mosselvis sers een vangst van honderdmiljoen kiio opleverde, wordt nu met veertig- miljoen kilo overtroffen. Wat niet gewoon verkocht wordt, wordt ingeleverd bij het mosselfonds van het Produktschap voor Vis en Visprodukten. De afgelopen weken werden per week van de 80 90 aangevoerde scheepsladingen mosse len zo'n 17 19 ingeleverd. Het pro duktschap brengt de mosselen in hun element terug op speciaal daarvoor gehuurde mosselpercelen. Bij het bijkantoor van het Pro duktschap in Bergen op Zoom, dat zich speciaal met mosselzaken bezig houdt, zegt men dat veel van de in geleverde mosselen eigenlijk nog maar halfwas" zijn. Het bestuur van het produktschap (Van onze medewerker) Het uitblijven van definitieve berichten inzake een stopzetting der bombardementen in Vietnam als exponent van een toenade ring tusen de strijdende partijen heeft de financiële centra in haar ontwikkeling deze week ge remd. De komende presidentsverkiezing op vi.if november werpt in de onze kerheid van de uitslag haar schaduw vooruit. Overigens zijn de conjunc- tuurberichten uit verscheidene landen vrij gunstig te noemen. Inzake de Amerikaanse economie is men van oordeel dat de rest van het jaar, gelet op de sterke groei in het derde kwartaal, gunstig zal zijn. De bestedingsbeperking middels een be lastingverhoging heeft minder in vloed gehad dan verwacht was. Wel meent de Federal Reserve Board, dat de afkoeling geleidelijk toch zal ko men, maar tot dusver is daarvan nog niet veel te merken. Het is een gunstig symptoom, dat vele buitenlandse beleggers dit jaar Amerikaanse aandelen hebben ge kocht. De belangrijkste koper was Zwitserland, dat in de eerste zeven maanden voor 254 milioen Ameri kaanse aandelen kocht. Vlak daarop komt als tweede ons land met 254 miljoen. Het is duidelijk, dat de grote beleggings- en pensioenfondsen be langrijke kopers zijn geweest. In Westeuropa is vooral West- duitsland toonaangevend voor de conjunctuurontwikkeling. Ook hier zijn de indices gunstig te noemen en men verwacht, dat in de komende maanden het economisch herstel zich zal voortzetten. De monetaire autori teiten zijn zelfs bang voor een nieu we oververhitting en waarschuwen reeds daartegen. Opu-aarts Gezien de aanwijzingen van de conjunctuurontwikkeling in andere landen en gelet op hetgeen over de gang van de buitenlandse handel dit jaar van ons land bekend werd, is te verwachten, dat ook hier, mits geen storende gebeurtenissen optreden, de opwaartse trend wordt voortgezet. Wel zal het zaak zijn en hier denken we aan de vakbondseisen voor een driejarige cao van de me taalindustrie om te voorkomen, dat opnieuw de gevaren van een loon- en prijsinflatie tastbaar wor den. Het kabinet-De Jong streeft, blijkens de ingediende begroting, naar een vooruitgang, die niet aan een ontaarding gaat lijden en daarom is het noodzakelijk, dat alle partijen matiging betrachten en niet „het on derste uit de kan" proberen te halen. gesteld, maar men verwacht ter beurze, dat aanbod uit hoofde van agiostocks slechts koersdruk van voorbijgaande aard zal teweeg bren gen. Van de overige internationals noe men wij AKU welk fonds op sommi ge dagen flink gekocht werd. De no tering steeg van 102.60 tot 106, slot kwam gisteren op 104.40 door winstnemingen. Philips en Unilever hadden hiervan ook te lijden, maar Hoogovens bleef op peil. Dit concern en Billiton Mij hebben medegedeeld, dat zij hun activiteiten op het gebied van aluminium zullen bundelen met ingang van 1 jan. a.s. Het bestuur van de Billiton Mij ver klaarde dezer dagen, dat de oprich ting van een nieuwe maatschappij voor de aluminiumbelangen van bei de concerns moet worden gezien in EEG-verband, daar de financiering van de nieuwe projecten te groot zou zijn voor de Billiton of de Hoogovens apart. Samensmelting? Wie weet, of deze samenwerking tussen beide concerns nog niet eens tot samensmelting zal kunnen leiden. Op de lokale afdelingen over heersten de winstnemingen deze week. Maar van de verzekeringsaan delen was Nationale-Nederlanden op nieuw flink gevraagd en de koers kwam van 762 op 795 pet. Zou er iets „in de maak" zijn bij deze onderne ming? Tapijtfabrieken legden „de rode lo per" weer uit en de aandeelhouders van Bergoss en Desseaux waren de feestgangers. Immers eerstgenoemd fonds steeg van 661 tot 705 pet., ter wijl Desseaux van 565 tot 630 pet. avanceerde. De winstverdubbeling, zoals die eerst al bij Bergoss en nu bij Desseaux bleek, heeft deze gunstige ontwikkeling der koersen veroorzaakt. Dikkers zal een vergadering van aandeelhouders bijeenroepen, maar eerst nadat in kort geding uitspraak zal zijn gedaan inzake de eis betref fende de onverhoedse onderhandse plaatsing van een post aandelen, waardoor de maatschappij haar zelfstandigheid heeft verloren. Ver moedelijk is het dan „mosterd na de maaltijd". Het bestuur van de Ver. Machine Fabrieken heeft verklaard, dat zijn aandeelhouders niet bevreesd behoe ven te zijn voor een onderhari plaatsing van aandelen volgensj methodiek van Van Nievelt, Veen daalse Stoomspinnerij en Dikw welke methode men terecht afkej Intussen heeft ook de Holie Amerika Lijn zich verder gewappesla tegen een overval van het besMaaj door een voorstel inzake s^a^u^en{alei ziging. Phs Van Ommeren maakt P niet bevreesd voor een overval, |ari6 dat de certificaten van aandelenrerM gegeven zijn door een administriindj kantoor, zodat het stemrecht vanL aandelen in goede handen is. Inr.., sen werden ook deze week op som1)" ge dagen flinke kopers van cert, ten Van Ommeren opgemerkt. De ki steeg opnieuw van 237 tot 246, Ooi 242 pet. lale Meneba-aandelen ondergingen trie flinke aderlating na het bericht lerde vorige week inzake een komendenver videndverlaging. De koers liep te In van 280 laten tot 232 pet. Luier rierdi ren ook Mosa Tegels (van 347 tot laar en B.A.M. (van 434 op 405 pet). len. 1 Gisteren werd de vergadering |an t Zwolsman gehouden. De hemel ioor in de dagen daaraan voorafgaaniij 1 onheilspellend gekleurd met een <ferst« Zwolsman verloren kort geding eerde Langenaar was de winnaar). De|us deeltelijke publikatie van het rappees der „wijze mannen" betreffendeands toekomst der EMS heeft geen olieobri de golven geworpen en Zwolsiog j heeft het zwaar te verduren gehadiel e de vergadering van gisteren, j koers der aandelen EMS daalde 29, dus 58 pet. met er geren O [q0, Het leek alsof de heer Zwolsman geen uetunyswmm. had, maar even later nam het toch glimlachend aan: bekende spel ..Mens erger niet", hem geoffreerd door ren- EMS-aandeelhouder jhr. T. Fe kranus, die daarme, zorgde één van de zeer weinige spannende momenten in de spannen aandeelhouder sve dering van gisteren. Zwolsman moet zich

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6