n Leuvehavenbekken staat over Handelscentrum Opheffing van 72 landbouwscholen In hart fan stadscentrum Projekt van 300 miljoen gulden Twee gebouwen van 35 verdiepingen Nederland is politiek vrij gematigd ïr W ereldliandelsceiitrum Randstad Holland? Leken nodig bij nazorg psychiatrische patiënt pad voor \anvalskracht iaNS groter dan Sowiet Unie Onderwijzers op handtekeningen Sluiting van twee schoenfabrieken ZATERDAG 26 OKTOBER 19<g Burg. Thomassen VARA-ENQUÊTE: GEEiV GROTE VERSCHUIVINGEN ROTTERDAM Het Wereld Handelscentrum liet eerste belangrijke in Europa gaat 300 miljoen gulden kosten. Het in liet Leuvehavenbekken neer te zet ten gebouwencomplex kan er over vijf jaar staan. Er wordt gezocht naar andere beleggers dan Shell en Phi lips, die hebben gezegd aan de verwezenlijking te zullen meewerken. Verder zal de gemeente zo spoedig mogelijk een acquisiteur in dienst nemen die de ruimten van het centrum moet gaan verhuren. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De groots aangekondigde VARA-enquête, waaraan behalve de ongeveer 5000 ondervraagde personen nog 20.000 (vrijwilligers) per formu lier-invulling meededen, culmi neerde gisteravond in een ware cijferregen, die Koos Postema over de hoofden uitstortte. Wij leerden eruit, dat kandi daat Humphrey wel het beste staat aangeschreven in Neder land. Bij de keuze uit zes kandi daten kwam vooral McCarthy er I o zal het Wereld Handelscen- mm er na gereedkoming uitzien. \wee hoge kantoortorens met jaarachter en opzij de twee pndelsmarkt-gebouwen. Meest pchts in het complex komt het iantoor voor het gemeentelijk javenbedrijf, bijna geheel door tater omgeven. Over de Leuve- {iren komt vanaf de Schiedam- dijk een brug naar het cen- Jum. Geheel rechts boven (ter iëntering) het koopvaardij- nument aan de Nieuwe Maas. Thomassen: theorie denkbaar *j Veldkamp voor "wefV-jongeren: «i Teder een heelt Wil iLwecht op werk hen t^d|PELDOOR N Oud-minister van ale zaken dr. G. M. J. Veldkamp ft gisteren op een conferentie van NVV-Jongerencontact, die gewijd aan de rechten van de mens. leit voor een integrale erkenning 1. recht op werk van iedereen. Zo- de mogelijkheid daartoe ont- "^kt blijft er volgens dr. Veldkamp ontoelaatbare discriminatie taan. indanks herstel van de economie r een omvangrijk stuk werke- heid gebleven en deze situatie zal ■ren) ds blijven groeien met de techno- lerlaiche ontwikkelingen; bijna overal eedepe wereld missen we voorzienin- zou om dit tot een oplossing te bren- verscl'. 9 ze pf- Veldkamp meende ook dat de wet op de arbeidsongeschikt- ff n°S sterk discriminerend werkt sai^t garandeert alleen de rechten zou hen die in het arbeidsproces on- wijnefhikt ziin geworden, maar niet hen die gehandicapt zijn gebo - of ongeschikt werden voordat ze eau fien gaan werken. Evenmin van Vervielfstandigen en van de gehandi- heeftn Spuwde vrouw. erenifn oplossing in deze scheve situa- _feag dr. Veldkamp alleen in een de 'I\nene volksverzekering. Hij :d®n.|nde dat een volksverzekering op huiArbeidsongeschiktheid ook voor .lid van de Nederlandse samenle- de kosten van revalidatie en 12). fdaptatie moet regelen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het is theoretisch denkbaar dat er een Wereld Han delscentrum Randstad Holland komt. Rotterdam is bereid aan een gesprek met de minister van economische za ken over zo'n projekt deel te nemen. Burgemeester W. Thomassen deelde dit vrijdag mee tijdens de bekendma king van het plan voor een han delscentrum in het Leuvehavenbek ken. De burgemeester reageerde daar mee op de donderdag in de hoofdstad gedane mededelingen als zou Amster dam de voorkeur verdienen voor een handelscentrum. Maandag 18 november gaan verte genwoordigers van de Amsterdamse en Rotterdamse gemeentebesturen met minister De Block van econo mische zaken over deze zaak praten. Burgemeester Thomassen wilde niets zeggen over eventuele mogelijkheden die daaruit zullen kunnen komen. Wel merkte hij op dat Rotterdam het gehele probleem onbevangen zal be zien. Volgens hem heeft Rotterdam echter het grote voordeel dat een handelscentrum in het stadscentrum kan komen. Amsterdam heeft die mogelijkheid niet. verw J TASHINGTON Volgens Clif- V Amerikaans minister van De ne bezitten de VS driemaal zoveel xwapens als de Sowjet-Unie. Ook I het gebied van militaire lucht ii"1 en onderzeeboten is Amerika ihtiger. De bewindsman zei dit aanleiding van Nixon's woor- die in verkiezingstoespraken laaldelijk beweert, dat onder lident Johnson het Amerikaanse 'icht goeddeels teloor is gegaan. 19Ö8 i -*gh en Van Ditmar e^eenit Leopold over 29 zal ïde het ok ondi pend TERDAM De uitgeverijen Van Ditmar en H. P. Leopold's leversmij XV hebben besloten door i van aandelen tot een naeuwe sa- jiwerking te komen. Beide winst- inde bedrijven beschouwen dit engaan als een versterking, mede rdat op deze wijze een efficiënter rijfsvoering zal kunnen worden be at 10 fct. De directies blijven ongewijzigd. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG De ruim 80.000 ge organiseerde onderwijzers zijn deze week in hun vakbladen opgeroepen tot het verzamelen van handtekenin gen van zoveel mogelijk meerderjari ge burgers om bij de Staten-Gcneraal te pleiten voor kleinere klassen bij bet kleuter- en basisonderwijs. De Algemene Nederlandse Onder wijzers Federatie heeft onlangs aan de Tweede Kamer een adres gestuurd, waarin gevraagd werd om snellere en verdergaande maatrege len ter bestrijding van het euvel van de grote klassen. Het verloop van de algemene beschouwingen in de Ka mer heeft de Onderwijzersfederatie teleurgesteld: pas bij de behandeling van de Onderwijsbegroting kan het tot een beslisende uitspraak komen. De Onderwijsbegroting komt op 6 november in behandeling bij de On derwijscommissie van de Kamer. De ANCF wil dan een petitionnement ter tafel brengen waaruit blijkt dat een zeer groot deel van het Neder landse volk achter de verlangens van de onderwijzers staat. De onderwij zersbladen van deze week bevatten als bijlage de tekst van een Ver zoekschrift, dat de Onderwijsbegro ting-1969 verhoogd wil zien met circa 25 miljoen gulden ter verkleining van de klassen. Wil de bliksemactie slagen, dan moeten de onderwijzers nu meteen op pad gaan om handtekeningen on der dit verzoekschrift te verzamelen. De petitieformulieren worden verza meld op de bureaus van KOV, ABOP en PCOV. Aangezien de „organisatie- dichtheid" in de onderwijswereld zeer groot is (rond 95 procent), hoopt men op deze wijze vele honderddui zenden handtekeningen bijeen te krijgen. Moeilijker Hierop inhakend zei de heer Tho massen dat het besturen van Amster dam zoveel moeilijker is dan dat van Rotterdam. „Door de cultuurschat die het heeft, worstelt Amsterdam met zijn eigen verleden. Het heeft geen ruimte en die hebben wij wel in onze nieuwe binnenstad", zei hij. Officieel weet Rotterdam nog steeds niets van de Amsterdamse plannen af. Amsterdam daarentegen heeft alle Rotterdamse stukken be trekking hebbend op het centrum in de loop der tijd wel gekregen. De burgemeester herinnerde er verder aan dat Amsterdam bij monde van wethouder Hamm eer der dit jaar geweigerd heeft deel te nemen aan een gesprek met Rotter dam en de minister van economische zaken over wereldhandelscentra. La ter bleek Amsterdam echter wel be reid en het gesprek is nu dus vast gesteld op 18 november. Volgens de burgemeester heeft Rotterdam een grote voorsprong op Amsterdam. Rotterdam is ongeveer twee jaar eerder met het plan begon nen. Amsterdam zegt gereed te zijn de eerste paal te kunnen slaan, ter wijl er nog een architect moet wor den uitgenodigd om een ontwerp te maken. WAALWIJK Rouwmaat, die tachtig man in dienst heeft en zich toelegt op dames sportschoenen, zal haar poorten over twee maanden sluiten. Men kan de toenemende buitenlandse concurren tie niet aan. Over de afvloeiing van personeel is overeenstemming bereikt met de vakbonden en het Geweste lijk Arbeidsbureau. Ook de Rex schoenfabriek in Dru- nen verkeert in een moeilijke positie. De produktie wordt gestaakt. De kans is evenwel groot dat het bedrijf wordt overgenomen. Werknemers kunnen dan aanblijven. De uiteindelijke start van liet complex is afhankelijk van de interesse die er bij beleg gers en huurders zal zijn. In dit stadium is de financiering nog niet rond. Mocht blijken dat de belangstelling niet zo groot is als wordt veronder steld, dan bestaat de mogelijk heid het Wereld Handels centrum op kleinere schaal uit te voeren. Tijdens een persconferentie heeft het gemeentebestuur vrijdag het plan voor het centrum bekendgemaakt. Meest kenmerkend voor het complex worden twee 35 verdiepingen te,- lende, 144 meter hoge kantoortorens (de hoogste gebouwen van Europa), die met andere gebouwen een plein van één hectare zullen omsluiten. Een belangrijk pluspunt voor de verwezenlijking is het feit dat het complex in het hart van het stadscentrum komt te liggen, in de onmiddellijke omgeving van de rivier en binnen loopafstand van de metro Behalve .uit de twee torens zal het Wereld Handelscentrum dat ruim te zal bieden aan zaken en bedrijven die zich specifiek bezighouden met de internationale handel bestaan uit twee handelsmarktgebouwen, een kantoorgebouw.voor het gemeentelijk havenbedrijf, een hotel met 300 bed den en ondergrondse parkeergerages voor totaal ongeveer 2.000 auto's. Verder komen pr winkels en restau rants. die op het niveau van het plein zijn geprojecteerd. BRUG Van het westen uit (Schiedamse- dijk) zal een brug van twee verdie pingen een snelle verbinding met het gebouwencomplex mogelijk maken. De bovenste verdieping is bestemd voor auto's e.d.. de onderste voor voetgangers. De voetgangersbrug zal verbonden worden met het metrosta tion Leuvehaven. In de handelsmarkt-gebouwen ko men 28.000 vierkante meter ten toonstellingsruimte voor verhuur. Boven dit deel van het complex komt het hotel, met een lobby van vier verdiepingen. In dat hotel worden ook vergaderlokaliteiten, restaurants en andere ruimten opgenomen. De kamers die op het plan uitkijken, krijgen daktuinen. Voor het Wereld Handelscentrum zullen de bedrijven van N.V. Janssen- auto's en N.V. van der Sehuyt - van de Boom - Stanfries (expediteursbe- drijven) moeten wijken. Er zijn tussen de gemeente en deze bedrijven de laatste weken diverse besprekingen gevoerd en daarbij is men het eens geworden over enkele plaatsen in de stad waar de bedrijven zich zouden kunnen vestigen. Deze terreinen zul len tijdig bouwrijp zijn. De plaatsen zelf kunnen echter nog niet worden bekendgemaakt. De binnenvaart zal geen lig- plaatsverlies van enige betekenis lij den. De Leuvehaven is al geruime tijd alleen bijleghaven, waar vrijwel geen schepen meer worden geladen en gelost ONTWERP Het ontwerp voor het centrum is van het Amerikaanse architectenbu reau Skidmore, Owings and Merrill in Chicago. Bii de verwezenlijking zullen vrijwel uitsluitend Neder landse technici, architecten en be drijven worden betrokken. De maquette en een groot aantal schetstekeningen. plattegronden en bouwschema's staan vanaf maandag opgesteld in de hal van het stadhuis. Iedereen heeft daar dagelijks van 9 tot 17 uur (op werkdagen) en tijdens de koopavond vrijdags gratis toe gang. Prins Claus bij de leeuwen Tijdens zijn bezoek aan Tilburg - heeft prins Claus gisteren ook een kijkje genomen in het nabijgele gen recreatiepark De Beekse Bergen en het leeuwenpark Hïlvarenbeek. De prins bleek grote belangstelling te hebben voor drie door hun moe der verstoten welpen, die door me juffrouw Betty Looyens met de fles in leven worden gehouden. bij de jeugd goed uit. Overigen» maakte men zich over 't alge meen niet zo bar druk over de Amerikaanse presidentsverkie zingen. Meer belangstelling werd er getoond voor de oorlog in Vietnam. Verreweg het grootste deel van de ondervragers was voor onderhandelen, het kleinste voor doorvechten. Men dacht zo'n beetje fifty-fifty over geweld gebruiken voor negerrechten. Er was wel een opmerkelijke tendens waar te nemen voor meer ontwikkel ingshulp en het geven van een eigen bijdrage. Ook de middelbare schooljeugd sprak zich hiervoor flink uit. Gematigd De VARA heeft uit deze vergaarde cijfers, op vele manieren door een com puter uitgeplozen, ook naar politieke kleur uitgemaakt dat slechts 6% van het Nederlandse volk uiterst links is (en daarbij anti-Amerikaans) en 9% uiterst rechts (en pro-Amerikaans). De zeer grote middelmoot, ook op de scholen, denkt vrij gematigd over alles. De steekproef, gehouden onder 4000 personen, kan wetenschappelijke waar de hebben. Die onder de schooljeugd kan als aanduiding van een mening worden beschouwd. Aan de overige uit slagen van de vrijwillige deelnemers mag geen bijzondere waarden worden gehecht omdat dit vaak mensen zijn, die graag een bepaalde mening wilden uiten. Over de verschuivingen in de binnen landse politiek zal de VARA pas donder dagavond mededelingen doen. Wel werd alvast verteld, dat er wel beweging on der de partijgangers is geconstateerd, maar lang niet zo sterk als een onder zoek, ingesteld door een aantal provin ciale dagbladen, gisteren heeft uitge wezen. De VARA heeft zich voor deze en- que ~nng grote moeite getroost en daar bij vergeleken zijn de uitkomsten niet opzienbarend tot nu toe. Alleen de be reidwilligheid voor het geven van meer geld voor ontwikkelingshulp is verras send. Vrumona koopt Times UTRECHT Vrumona NV, producente van frisdranken In Bunnik. zal per 1 Janu ari 1969 alle aandelen verwerven van de NV handelmaatschappij v/h J. C. Tims ln Rotterdam. De NV Tims Is een familieven nootschap. die eigenaresse Is \-an het merk Royal Club en de Ucensie bezit van het mer 7-up voor Rotterdam en omstreken. Vrumona deelt desgevraagd mee. dat er op dit ogenblik geen plannen zijn om ln de bedrijfsvoering wijzigingen aan te brengen. Tussen Vrumona en Tims bestond al Jarenlang een samenwerking op het gebied van produktie en verkoop van Royal Club en men kan de overname van Tims volgens Vrumona zien als een logisch gevolg hiervan. De brug zal zich aan de kant van het centrum voortzetten als een over dekt wandelpad dat verbinding geeft tussen alle gehouwen. Langs dat pad komen restaurants, kiosken en win kels. Het bovenste brugdek loopt door het centrum heen en maakt zo doende ook toegang uit het oosten mogelijk. Vraehtwagenverkeer komt uitsluitend via de oostkant binnen. In het plan is opgenomen een ver betering van de waterkant van het Leuvehavenbekken. De waterpartij rond het complex zal worden geac centueerd door middel van groen en t-.„ i wandelpaden met bomen. Het beeld De schoenfabriek yjn z£dklm, kunnrn blij„n staan. IN FASEN Centraalbond: Beter opvangen De twee torengebouwen krijgen elk een totale verhuurbare oppervlakte van 114.000 vierkante meter. De zui delijke toren zal in de eerste fase van de bouw worden betrokken (bouwtijd ongeveer drie jaar) De tweede toren kan in anderhalf jaar worden ge bouwd. Als over niet al te lange tijd de eerste Daal kan worden geslagen, kan de eerste fase midden 1972 ge reed zijn. UTRECHT Bij de nazorg van ontslagen psychiatrische patiënten kunnen behalve beroepskrachten hoe langer moe meer „vrijwillige leken" worden ingeschakeld. Eerste stap bij dat laatste is afrekenen met vooroor delen als zou hier steeds sprake zijn van gevaar en ongeneeslijkheid. Vrij willige leken kunnen met hun bege leiding iets waarmaken van christe lijke naastenliefde. Dr. H. van Andel, directeur van Veldwijk in Ermelo zei dit vrijdag op de jaarvergadering van de Centrale bond voor inwendige zending en christelijk maatschappelijk werk, toen hij het had over een betere op vang, na de verpleging, want daar mankeert nog veel aan. In ongeveer zes jaar tijd DRONTEN De afgelopen zes jaar zijn niet minder dan 72 lagere land- en tuinbouwscho len opgeheven. Thans is echter een stabilisering in het leerlin gengetal ingetreden. Het lager agrarisch beroepsonderwijs telde per 1 augustus 1968 15.739 leer lingen, tegen 15.406 per 1 augus tus 1967, een lichte stijging dus. Toch nam het aantal scholen het afgelopen jaar nog af van 215 tot 202. De gemiddelde bezet ting per school steeg van 72 tot 78 leerlingen. Deze actuele gegevens over het landbouwonderwijs verstrekte giste ren drs. J. de Koning, secretaris van de Nederlandse christelijke boeren- en tuindersbond, in zijn openingsrede op de onderwijsconferentie van de CBTB. De heer De Koning sprak er zijn voldoening over uit, dat het aantal lesuren voor een volledige betrekking thsn is vastgesteld op 29 uur per le raar per week. Iedere leeraar krijgt nu tijd zich grondig op de lessen voor te bereiden en voldoende vakstudie te plegen om bij te blijven. Subsidie Wensen had de voorzitter nog op het punt van de rijksvergoeding voor kosten van beheer en administratie van de scholen. Hij pleitte voor een uniforme subsidieregeling voor het gehele voortgezet onderwijs. Een verzoek om samen met de Schoolraad, Christelijk Volksonder wijs, Christelijk-nationaal schoolver band. de Bond CNO e.a. één grote besturenraad te vormen met één ge meenschappelijk bureau vond hij een moeilijke zaak. Zeker wil men niet het eigen CBTB-bureau afstoten en in het grote geheel inbrengen. Er bestaat zelfs nog geen bond van christelijke scholen voor agrarisch beroepsonderwijs, .waarbij de scholen zich tegen een bepaalde contributie zouden kunnen aansluiten en een volledige kracht in dienst nemen. Aan laatstgenoemde zaak zou de heer De Koning eerst nog eens meer aandacht willen besteden. Er zijn nog verschillende christelijke scholen met een bestuur van gemengd karakter, die geen binding met de CBTB heb ben. DRIEBERGEN Het hervormd seminarium Hydepark gaat voor pre dikanten een Calvijncursus organise ren. Het is de bedoeling, dat de deelne mers elk jaar in september een week bij elkaar komen, om een deel van Calvijns Institutie te bestuderen en door te praten. Dat gebeurt ingroeps verband onder leiding van prof. Patiënten, maar ook pupillen van de kinderbescherming komen na hun ontslag voor allerlei moeilijkheden te staan die zij niet aan kunnen, omdat ze onvoldoende sociale behendigheid hebben. Er moeten overgangssituaties tussen instituut en maatschappij geschapen worden via gezinsverple ging of sluisinternaat (psychiatrische patiënten), in eigen of ander gezin (pupillen kinderbescherming). Opvang is nodig als startpunt en niet alleen als er van mislukking moet worden gesproken. Misschien moeten er voor een aantal gevallen wel speciale tehuizen worden gesticht. De bond, aldus dr. Van An del, heeft altijd geprobeerd veel aan dacht aan de nazorg te geven, maar gebrek aan subsidies heeft de zaak geremd. Amerikaanse klaelit tegen Nederlandse chemische bedrijven NEW YORK Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft zes Ne derlandse bedrijven, die samengaan in de Amsterdam Chemie Farmacie (ACF), in staat van beschuldiging gesteld wegens een samenzwering om de prijzen van kinine en kininepro- dukten op een hoog peil te-houden. Een grano jury ging gisteren ak koord met de beschuldiging. De zes bedrijven hielden de prijzen van de door de Amerikaanse regering vrijge geven kinineprodukten kunstmatig hoog. ondanks verzet van Amerikaan se bedrijven. Ook andere buitenlandse maatschappijen worden hiervan beschuldigd. dr. S.van der Linde en dr. E. J. Beker. Van 1 tot 5 september 1969 zullen op deze wijze boek I en II van de Institutie worden behandeld. Gere kend wordt op maximaal dertig deel nemers. Recht op it-ins(? Naar aanleiding van hetgeen prof. dr. F. L. van Muiswinkel heeft gezegd over recht op winst van de werkne mer t.g.v. de 88ste verjaardag van de VU te Amsterdam zou ik, als niet vak bondlid, het volgende willen opmer ken. De werknemers kunnen inderdaad geen „recht" doen gelden op een deel van de winst, althans nog niet, dat wisten wij al. Doch daarom zou men hun dit recht toch kunnen toekennen onder bepaalde voorwaarden? Er is op dit terrein de laatste decennia al zo veel veranderd/verbeterd voor de werknemer, dat er geen enkele reden bestaat om aan te nemen dat winstde ling niet mogelijk zou zijn, en dat is maar gelukkig ook. Dat studie een hogere beloning zou rechtvaardigen is maar ten dele waar. Er zijn genoeg mensen, die als zij de zelfde beloning zouden ontvangen als een minder geschoolde, toch zouden studeren, omdat zulks hen nu eenmaal beter ligt als zij er de aanleg voor hebben. Dat het voor het personeel van het winkelbedrijf weinig effect zou sorte ren, is ook maar gedeeltelijk waar. Het hangt er maar van af bij welk (grootwinkelbedrijf men werkt. Mij dunkt de gunstige resultaten van be paalde grootwinkelbedrijven liegen er niet om. Trouwens, het gaat om het principe en niet om bepaalde groe pen. Dax de leverancier van de grondstof fen in de winst zou moeten delen, is in dit verband geen goed voorbeeld. De winstdeling zou per bedrijf moeten plaatsvinden en dan zou er inderdaad voor de werknemer bij de grondstof- fenleverancier in de ontwikkelingslan den ook heel goed winstdeling kunnen plaatsvinden, waarom niet? Boven dien, alle grondstoffen komen niet uit de ontwikkelingslanden. Prof. Van Muiswinkel vervolgt dan: „Men vergeet (wie zegt dat men dit vergeet?) dat de winst vooral ontstaat door de koopkrachtige vraag en de bestedingskeuze op de markt beide elementen zouden buiten de in vloedssfeer van de ondernemer lig gen." Dit vind ik onvolledig geformuleerd. Er is vraag/behoefte aan een bepaald produkt, waaraan moet worden vol daan en de prijs regelt zich via aller lei factoren, kwaliteit, concurrentie etc. Ook kan de ondernemer vraag creëren middels reclame etc. Mij dunkt dit laatste is voldoende bewe zen. Trouwens, wat de bestedingskeu ze betreft: het is toch dubbel en dwars bewezen, dat veel industrieprodukten zijn aangepast aan de (beste- dings)vraag, m.a.w. hier komt de in vloed van de ondernemer toch zeker aan bod. M. Koppe

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5