Afscheid wethouder Dekker, installatie de heer Paats voor Vele geschenken jubilerende ds. Boer T Besturenbond keek terug en dacht aan de toekomst il Geen klassenstrijd en haat in samenleving In gemeenteraad van Alphen aan den Rijn Feest in Katwijk aan Zee Bij gouden jubileum in KATWIJK Bloembollencultuur zoekt voorzitter Voorzitter CNV in NOORDWIJ V erkoopmiddag Roode Kruis Grote politiet; verschuiving Meneba verlaag dividend NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 OKTOBER ALPHEN Ook de gisteravond gehouden vergadering van Alphens raad stond weer In het teken van installatie en afscheid. En het einde is nog niet in zicht. In de heer M. Paats kreeg Alphen een nieuwe wet houder, als opvolger van de heer Dekker. Hij werd met 22 van de 23 ■temmen gekozen. De heer Paats, die op 12 juni 1935 werd geboren is, menen we, de jongste wethouder ge worden in de geschiedenis van het Gouden Alphen. In zijn tweejarig lidmaatschap van de raad heeft hij zich een goede plaats verworven. Na de stemming feliciteerde bur gemeester Gallas de benoemde. Hij heette de heer Paats hartelijk wel kom in het college waar besluitvaar digheid gevonden wordt, men naar elkaar luistert en de geest uitste kend is I De heer Paats dankte voor dit welkom. De uitslag van de stemming betekent voor hem een grote steun. Men zal wat geduld moeten hebben; ik kan niet anders zeggen, dan dat ik m'n best zal doen. In dit verband deelde de heer Paats ook mee, dat hij een deel van zijn betrekkingen, die hij in onze gemeente vervult, zal loslaten nu hij wethouders is geworden. Symboliek Hierna kon dus het afscheid van wethouder Dekker plaats hebben. Zijn echtgenote, die een boeket kreeg aangeboden mocht naast hem plaats nemen achter de tafel van B. en W. Voorts waren zijn kinderen aanwezig, oud. burgemeester Bruins Slot, oud wethouder Rogaar, oud-secretaris A. Veenhuysen, het oud-raadslid W. S. van de Meent, de echtgenoten van de burgemeester, en de wethouders en de gemeentesecre taris. Burgemeester Gallas zag een zeke re symboliek in dit afscheid en de in dezelfde omgeving gehouden reünie van het Chr. Lyceum. Het spreekt beide van komen en gaan. Hij stond er bij stil, dat de heer Dekker 28 jaar raadslid was, waarvan 18 jaar wethouder van onderwijs en sociale zaken. De heer Dekker heeft, vooral in de onderwijsaangelegenheden zaken moeten doen, maar hij wist aan dat zakelijke toch altijd het berekenen de te ontnemen door een bepaalde bijzonder geslaagde gesprekstoon. Burgemeester Gallas noemde de scheidende wethouder een mar kante figuur, met markant gelaat en jeugdige oogopslag; een be vestiging van de stelling dat jeugd niet aan leeftijd gebonden is, maar een geestestoestand kan worden genoemd. In zijn betoog onderstreepte burge meester Gallas dat de heer Dekker in Alphen en omgeving zich een ze kere vermaardheid opbouwde als - ambtenaar van de burgerlijke stand, belast met het voltrekken van huwe lijken. Niet minder dan vijfentwin tighonderd paren heeft hij getrouwd. In zijn dankwoord betrok de bur gemeester ook mevrouw Dekker, die volledig achter haar man stond. Na de dankwoorden en de wensen voor de goede toekomst bood hij een cas sette-recorder aan namens de Ge meente. Jammer Namens de raad sprak de nestor, de heer Joh. van der Lee. We heb ben volkomen begrip voor uw besluit, maar hadden graag gezien, dat u de gehele zittingsperiode nog gebleven was. Spreker prees de werkzaamheid van de heer Dekker, die met zijn gehele inzet heeft ge werkt De heer Van der Lee uitte de wens dat de heer Dekker zijn arbeid waarvoor hij indertijd naar Alphen kwam (voorganger Herv. Geref. evangelisatie) zog zal kunnen blijven voortzetten (door uit preken te gaan). Namens de raad werden enkele boeken aangeboden. Roeping Hierna was het woord aan de heer Dekker. Hij zei onder meer: „Ik heb de vervulling van mijn taak in uw midden steeds gezien als een verhe ven opdracht en meer nog misschien als een ernstige en hoogst verant- De nieuwe wethouder M. Paats (links) drukt de scheidende wethouder A. Dekker de hand. IIÜIIIüllP woordelijke roeping. Of mijn bijdra ge aan het geheel de toets der kri tiek heeft kunnen doorstaan, laat ik gaarne aan u ter beoordeling en aan hen die na ons komen zullen. In ieder geval, ik heb er, met Gods hulp, mijn best voor gedaan. Zonder twijfel zou ik er echter niet in geslaagd zijn, als ik mij niet had kunnen verlaten op uitermate be kwame hoofdambtenaren en andere medewerkers. In de behartiging van culturele aangelegenheden heb ik mij als een vis in een vijver gevoeld. Wij mogen ons echter niet ontveinzen, dat op dit terrein in onze ge meente nog slechts de eerste, voorzichtige stappen gezet zijn. Ik denk hierbij aan een cultureel centrum, de verzorging en instandhouding van onze schaarse monumenten, onze onvolprezen molens en de verwerving van to pografische documenten, de geschiedenis van onze gemeente rakende. Alle in de bevolking le vende initiatieven in deze sector maken aanspraak op een welwil lende en daadwerkelijke stimule ring van het gemeentebestuur. Hoezeer ik er ook van doordron gen ben, dat de industrialisatie, de bouw van „een nieuwe stad aan de oude Rijn", levensvoorwaarde voor Alphens toekomst is, men zal daar bij nooit uit het oog mogen verlie zen, dat de mens bij brood alleen niet leven kan. Als ambtenaar van de Burgerlijke Stand al raakt dit niet in directe zin mijn wethouderschap heb ik sedert 1941 getracht, aan de huwe lijksvoltrekking wat meer stijl en inhoud te geven. En nu ik ook deze taak ga beëindigen troost ik mij met de gedachte, daarin toch enigermate geslaagd te zijn". Spreker richtte zich hierna met woorden in de persoonlijke sfeer tot de heer Bruins Slot. burgemeester Gallas en andere huidige en vroegere medewerkers. „En nu ga ik heen. Hoe? Als een teleurgesteld man of als een die niet loslaten kan? Ik geen dele Nee, na ootmoedige belij denis van mijn fouten en gebreken, kan ik met de apostel ervan getui gen: „Hulp van God verkregen heb bende, sta ik tot op deze dag". Slechts vervuld van diepe dankbaar heid, omdat de grote Schepper aller dingen, het zó met mij maakte". KATWIJK AAN ZEE In een eivol ontmoetingscentrum van de Pniëlkerk vierde gisteren ds. G. Boer met zyn vrouw en kinderen zyn 25-jarig predikantenjubileum alsmede zyn zilveren huwelijksfeest. Van heinde en ver waren vrienden, bekenden, Gemeenteleden en oud-Ge- meenteleden gekomen om deze bijeenkomst mee te maken. Ds. W. Vroegindewey, die de lei ding had, zei in zijn openingswoord, dat het eigenlijk een heel gevaar lijke onderneming is een dergelijk jubileum te gaan vieren. Wij zitten op de rand van het scheermes en gauw wijken wij van het goede pad af. Laten wij daarom bij voortduren beseffen, dat wij dit voor het aange zicht des Heren doen, zei hij. Namens het hoofdbestuur van <ie Gereformeerde Bond sprak dr. H. Bout uit Utrecht. Hij noemde de ju bilaris 'n doorzetter, een man met een machtig élan en met iets van profetische gaven. Dr. Bout bood ten slotte zijn zilveren collega een enve lop met inhoud aan. Namens de kweekschool Rehoboth te Utrecht had hij een bloemstukje meege bracht. Katwijker geworden De heer H. J. de Groot, scriba van de centrale kerkeraad en van de wijkkerkeraad Noord-Oost, zei onder meer: Fijn, dat u hier bent gekomen en dat u Katwijker bent geworden. Hartelijk dank ook voor wat u als dienaar van de Almachtige doet voor deze gemeente. Z'n woorden werden gevolgd door een ware geschenkenregen. Het buitje hield nogal aan doordat de jubilaris en zijn vrouw zelf alle GEMEENTE ZOETERWOUDE OPENBARE KENNISGEVING De burgemeester van de gemeente Zoe- terwoude maakt ingevolge artikel 28. lid 6 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening bekend, dat met ingang van 28 oktober 1968 gedurende een maand voor een ieder ter secretarie ter inzage ligt het bij besluit van de raad van 30 augus tus 1967 vastgestelde bestemmingsplan _Kern" met de daarbij behorende be- pouwingsvoorschrilten. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, kunnen bin- (Mn een maand na de ter inzage legging hun bezwaren indienen bij de kroon. Zocterwoudc. 28 oktober 1968. De burgemeeester voornoemd. DETMERS. Nieuws uit Zoeterwoude ZOETERWOUDE In de herv. kerk wordt morgenavond om zeven uur weer een jeuggddienst gehou den. Voorganger is ds. P. W. Spruyt uit Amsterdam. Onderwerp van zijn preek: ..Waarom zou ik geloven"? Medewerking verleent mej. Wil van der Kraats. sopraan. De jaarlijkse bazaar van de herv. jeugdraad wordt gehouden op vrijdag 22 november. Zoals ge bruikelijk gaat hieraan op 21 no vember een huisvlijttentoonstelling vooraf. De nieuwe rk school voor ba sisonderwijs aan de Veldzichtstraat, die vorige week in gebruik is geno men. zal woensdagmiddag 30 okto ber om drie uur officeel worden ge opend. cadeaus moesten uitpakken. Na mens de Gemeente werd een pro jector alsmede een envelop met inhoud aangeboden en namens de catechisanten een projectietafel, een projectiescherm en ook een envelop. Verder behoorden een strijkijzer en een weegschaal tot de geschenken. Het cadeau van de buurtbewoners, een mooie schemerlamp, ontlokte de aanwe zigen een applausje. Na een koffiepauze voerden nog verscheidene sprekers het woord, wat weer resulteerde in de aanbie ding van menig geschenk, voorna melijk enveloppen met inhoud. Vorige Gemeenten Er waren woordvoerders van de Hervormde Gemeenten te Eemnes, Lunteren, Gouda, Putten en Huizen. Namens Putten werd een koperen pot met standaard aangeboden. Ds. A. Vroegindewey uit Veenen- daal vertolkte de gevoelens van de Hervormde mannenbond op gerefor meerde grondslag, de heer G. Vooys die van de zondagsschoolvereniging en de commissie voor de kerktele foon en de heer Van Duyvenbode sprak namens de kerkvoogdij van Katwijk aan Zee. Het dankwoord van ds. Boer was spits en origineel, typerend voor de jubilaris. De feestelijke dag werd afgerond met een receptie, die gisteravond werd gehouden, eveneens in de Pniëlkerk. Deze receptie was erg druk bezocht. Het gemeentebestuur van Katwijk werd er vertegenwoordigd door de wethouders dokter J. Bergman en Jac. van Dijk. Onder de bezoekers bevonden zich tal van predikanten uit de omliggende plaatsen, leden van kerkeraden en natuurlijk erg veel leden van de Hervormde Ge meente van Katwijk aan Zee. Ook nu weer werden veel geschenken aangedragen, onder meer bloemstukken, manden fruit en zilverwerk. De Katwijk Christenvrouwen Katwijk gaan jubileren KATWIJK AAN ZEE Christenvrouwenbond afd. dorp heeft voor het komende seizoen weer een aantrekkelijk programma samengesteld. Volgende maand gaat men het 40-jarig bestaan herdenken. Verscheidene leden zijn reeds van de oprichting af lid. Het programma: 10 nov. jaarfeest, 18 dec. Kerstwijding, 29 januari, mevr. W. Visser-Scholten „De veran derde moraal", 26 febr. huishoude lijke vergadering met dia's, 26 maart de heer L. Kolsbeek over: Zijn er mensen zonder geloof?. De heer H. J. de Groot biedt namens kerkeraad en catechi santen en de Hervormde Ge meente ds. Boer geschenken aan. Van links naar rechts: de heer De Groot, ds. W. Vroeg indewey, mevrouw en ds. Boer. Foto Kruyt P KATWIJK AAN ZEE De chrislenjke ocsiurenbom. recipieer de gisteravond in de Oranjezaal ter ge.^0ciiueiü van zijn vijftigjarig bestaan. Voorzitter B. Vooijs herin nerde aan de felle strijd op sociaal gebied die in de beginjaren moest worden gevoerd. Billijkheid en recht werden gesteld tegenover allerlei een taai teven heooenoe misstan den. De werkloosheid had een zodanige omvang aangenomen, dat het ge meentebestuur met betrekking tot het egaliseren van gronden in het zuiderkwartier had voorgeschreven, dat alles met handkracht moest ge beuren. Ziekteverzuim en het aantal ongelukken stegen tot een ongeken de hoogte. Ongelijk dat De pessimisten die dachten, voortgaande mechanisatie en in dustrialisatie de werkgelegenheid zouden doen verminderen, hebben ongelijk gehad. De wetenschappe lijke aanpak van de produktie eiste waarborgen voor betere sociale voorwaarden. Door de christelijke vakbeweging werd de arbeid als een ons door God gegeven zinvolle opdracht aanvaard. De taak van de chr. besturenbond is daarom nog lang niet afgelopen. Wij zijn geen produktienummers die men zonder meer op straat kan zetten, zoals dit de laatste tijd bij diverse grote bedrijven is gebeurd. Wethouder H. Haasnoot sprak na mens het gemeentebestuur de wens uit, dat de verhouding tussen over heid en vakorganisatie steeds beter zal worden. In elk geval heeft de vakbeweging erkenning gevonden bij de overheid. Hij wees op het verkeerde in de vroegere gedachte dat werkloosheid een straf is in plaats van een defect in de bestaan de structuur. Er is op alle gebied schaalvergro ting te zien. Dit zal ook de vakbewe ging moeten opwekken tot bezinning op allerlei problemen die zich nu aan ons opdringen. De tijd dat men vakverenigingsledein als rooie rak kers betitelde is al lang voorbij. De vakbeweging zal zich moeten inzet ten voor wat op economisch gebied haalbaar is. De heer J. van Leeuwen, CNV-bestuurder, ging nader in op het goed recht van de christelijke Vakbeweging. Wij gaan uit van de gebrokenheid van ons bestaan en als zodanig moeten wij naar eenheid zoeken. De rede van prof. Muiswin kel is in sociaal opzicht een teken HILLEGOM De algemeen voorzitter van de Kon. Alg. Vereni ging voor Bloembollencultuur, drs H. P. B. A. Letschert, heeft mede- deeld dat hij van plan is deze functie begin volgend jaar neer te leggen. De „Koninklijke" moet dus uit zien naar een nieuwe voorzitter, en dat komt op dit moment bij zonder ongelegen. De vraag is daarbij, of dit voorzitterschap nog langer een nevenfunctie kan blij ven, dan wel door een „full-timer" dient te worden uitgeoefend. Drs Letschert is behalve voor zitter van de KA VB, ook burge meester van de snel groeiende ge meente Uithoorn en lid van de Eerste Kamer. Reeds eerder had hij te kennen gegeven, niet voldoende tijd aan Bloembollencultuur te kunnen wij den. Toen is het hoofdbestuurslid Jac. Huibers uit Heerhugowaard hem toegevoegd om een deel van zijn taken over te nemen, een wei nig aanbevelenswaardige situatie, zeker niet op de lange duur. Onderscheidingen bij jubileum Sancta Maria NOORDWIJKERHOUT Bij de herdenking van het veertigjarig bestaan van het psychiatrisch zie kenhuis Sancta Maria zijn drie personeelsleden koninklijk on derscheiden. De zusters Helena en Johanna kregen de aan de orde van Oran- je-Nassau verbonden eremedaille in goud, de heer W. Custers in brons. Alle drie zijn van het begin af aan in het ziekenhuis werkzaam geweest. De medailles werden uitgereikt door burgemeester Bonnike van Noordwijk. EEN GOED STUKJE KAAS in huis met de feestdagen? „De Landbouwer" levert U kaas die door een bepaald rijpings-proces een bijzondere inte ressante smaak heeft gekregen! Ivoorstraat 3ö tel. 2136 aan de wand. Hierin wordt voorbij gegaan aan de meest elementaire eisen die de vakbond heeft gesteld. Wij zullen ons moeten blijven inzet ten voor een menswaardig bestaan. Wij zullen daarom ook de zwakke organisaties in andere landen moe ten steunen. Nog tal van anderen voerden het woord, onder wie de heer C. van der Zwan, die een historisch overzicht gaf. Achter de bestuurstafel prijkte een groot aantal bloemstukken en een mand fruit. Aan de tafel za ten de heren B. Vooijs, voorzitter, C. Kuyt, penningmeester en C. van der Plas. De heer Nic. Kolk was door ziekte verhinderd. Onder degenen die gelukwensen kwamen aanbieden bevonden zich afgevaardigden van de NAPB, de christelijke middenstandsorganisai christelijke bedrijfsgroepen, bestuur PCOB, CNV, NCB en derijvereniging Vuurbaak. Van Vliet en de heer Chr. Verplj| ke, directeur van de VW. Als werkers van het eerste zagen we de heren Piet Guijt, Haasnoot, Bas van der Bent van der Zwan. NOORDWIJK De christelijke besturenbond vierde gisteravond zijn gouden jubileum met een blij familiefeest voor de leden der aan gesloten organisaties. Zeer velen waren met hun dames naar De Rank gekomen om dit kroonjaar van de C.B.B. mee te vieren. De voorzitter, de heer C. Benschop, zei in zijn openingswoord, dat het bij deze herdenking niet gaat om hetgeen de Chr. Besturenbond ge daan heeft, maar om Hem, die de Schenker is van alle goed. Op de verguizing in het begin, volgde langzamerhand de erkenning. Thans wordt de vakbeweging bij vele zaken betrokken. De heer Benschop bracht een ere saluut aan de mannen en vrouwen, die vijftig jaar geleden met de chris telijk sociale beweging begonnen wa ren. Hulde bracht hij in het bijzon der aan de vrouwen. Zij waren het die van 'n vaak miserabel inkomen trouw de contnbtie betaalden. Dik wijls waren deze vrouwen de man nen tot voorbeeld. Vervolgens was het woord aan de heer J. Lanser, de nieuw gekozen voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond. Deze bracht de geluk wensen over aan het verbondsbe- stuur. Geschiedenis De heer Lanser herinnerde er in zijn toespraak aan, dat het C.N.V. in jui 1969 zestig jaar bestaat. Als wij tergzien op de jaren die achter ons liggen, dan zien wij, dat het werk door God is gezegend. Het is goed, vooral door de jongeren onder ons, aldus de heer Lanser, zich te ver diepen in de geschiedenis van de chr. vakbeweging, want wij zullen het heden alleen waarderen tegen de achtergrond van het verleden. Dan mag worden vastgesteld, dat het werk van de chr. vakbeweging niét vergeefs is geweest. Dc heer Lanser ging ook in op de vraag, waarin de chr. vakbe weging zich onderscheidt van an deren. Zij onderscheidt zich in haar uitgangspunt, dat het Evangelie iets te zeggen heeft over de ver houdingen in de maatschappij. Het is een misverstand, aldus de ver bondsvoorzitter, te veronderstel len, dat men na zovele jaren vak- ütweging au wvi gearriveerd is. Verbetering van de structuur van de samenleving, een steeds voort gaande vernieuwing van de maat- >iappij olijii nodig. KATWIJK Ten bate van de af deling Katwijk van het Roode Kruis zal op dinsdag 29 oktobe., des mid dags van 2 tot 5.30 uur in het Herv. Gasthuis, Voorstraat 90, een ver koopmiddag worden gehouden. Daar zullen diverse goederen worden ver kocht vervaardigd door chronische patiënten uit Katwijk, die onder de zorg vallen van de afdeling Welfare. Met de hulp van 35 vrijwilligsters werken ongeveer 50 patiënten onder vaak moeilijke omstandigheden. On danks een dikwijls grote handicap komen er verrassende resultaten. Door dit werk, dat meestal in stilte geschiedt, weten de patiënten zich toch nuttig voor de gemeenschap. Hopelijk wordt dat dinsdagmiddag onderstreept door een vlotte oprui ming. o zal rum ■wee aara< nndei Échts imtot laven Een samenleving behoort niet aven heerst te worden door haat en k jij/c senstrijd, maar door harmonie, g< seerd op solidariteit. Tot deze vei tering van de samenleving beh< onu, ook de ondernemingsvorm en de dezeggenschap. De heer Lanser wekte op tot zj onderzoek in de chr. vakbewegi Hetgeen men wenst, moet men werkelijk willen. Laat de chr. vTYf beweging een bezielde bewef zyn, strevend naar gerechtigheid solidariteit. Na de pauze kwam de toneelpf „Djatti Rongo" an de Dr. Mr. Wil van den Berghstichting voor het vi licht met „De Hoofdprijs". Metf voortreffelijk gespeelde stuk heb de aanwezigen zich geruime tijd jpE_. amuseerd. ft gi Enquête wijst uiti aa 1 laan (Van een onzer redacteuren) Gg'j DEN HAAG Als het Nederlaifeche volk vandaag een nieuwe Tweede Be i mer zou moeten kiezen, dan zou om zich een indrukwekkende verse!', ving voordoen: de KVP zou 9 z< verliezen (en daarmee grootste i af zijn), D'66 zou 12 zetels winnen! WD zou er 6 etels op vooruit gl d etwee Boerenpartijen zouden sai^el 5 zetels verliezen en het GPV zou*1.*- het parlementaire leven verdwijn^1'* Althans, zo luiden de 'resultaten een (nooit geheel betrouwbare) p.of tieke enquête, die het Bureau reJl Markt- en Opinie-onderzoek Vervfelf onder 3000 kiesgerechtigden heeft,e houden in opdracht van de vereniL Grote Provinciale Dagbladen. ^as Volgens dit bureau zouden de T*ne de-Kamerzetels als volgt worden deeld Tussen haakjes is de huifar| zetelverdeling vermeld. KVP 30 (39), PvdA 36 (37), Wl (17), ARP 14 (15), CHU 14 (12), fda 19 (7), CPN 2 (5), PSP 5 (4). Boe! partij (Groep Harmsen) 0 (4), Boe partij (Groep Koekoek) 2 (3), PB (3), SGP 2 (3) en GPV 0 (1). a IV ROTTERDAM Meneba verwt dat het dividend over 1968 niet hj, zal kunnen zijn dan 10 procent 4 17 procent). Dit houdt verband het voornemen van directie en q. missarissen om in de komende b het principe van herwaardering.*, basis van vervangingswaarde in^ voeren en voorts om over te gaaiu. reservering van vennootschapf lasting op basis van de commert winst (in het verleden gebeurdeL, op basis van de fiscale winst, die L lager was). Het jaarverslag over 1968 waarschijnlijk in maart 1969 versop nen. In dit verslag ook de re J taten van Sitos N.V. en ander bed ven waarover Meneba overwegfC zeggenschap heeft h( NOORDWIJK Dinsdag 29 ber 's middags om twee uur. zal ij gemeester Bonnike de tweede i van „Noordwijk Actief" in het no openen. Dinsdag 29 oktd woensdag 30 oktober en dondei 31 oktober zal de show geopend I van 2 tot 5 uur en van 7 tot 10 nam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4